Polmic - FB

aktualności

Si, Amore Aleksandry Kurzak

Si, Amore26 września 2015 roku w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbędzie się uroczysta premiera książki Si, Amore, która jest wywiadem-rzeką z Aleksandrą Kurzak, jedną z najwybitniejszym i najsłynniejszych obecnie polskich śpiewaczek operowych, rozpoznawaną na całym świecie. Wydawcą książki jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Utalentowana muzycznie dziewczyna z Wrocławia, która zrobiła oszałamiającą międzynarodową karierę, w rozmowie z Aleksandrem Laskowskim opowiada o swoim życiu prywatnym oraz o tajnikach uprawianego przez nią zawodu. Jej czas wypełniają liczne podróże po najbardziej prestiżowych scenach teatralnych świata – od Nowego Jorku, przez Paryż, Mediolan, Wiedeń, Londyn, po Warszawę. Prowadzi życie jak z bajki - piękne stroje, sukienki, buty, peruki, makijaże, eleganckie przyjęcia, a wkoło wybitni i sławni artyści. W książce opowiada o swoim związku z francusko-włoskim tenorem Roberto Alagną, z którym rozmowy telefoniczne rozpoczyna tytułowym Si, Amore?. Wraz z półtoraroczną córeczką Malèną są oni teraz najważniejszymi osobami w jej życiu.

Od września do grudnia 2015 roku Aleksandra Kurzak kilkakrotnie wystąpi w Polsce, m.in. 9 października w Krakowie, 5, 11, 13 i 29 grudnia w Warszawie oraz 26 i 27 września w swoim rodzinnym mieście – Wrocławiu.

Konkurs organowy w rytmie bluesa - w Gdańsku

IX MIĘDZYNARODOWY KONKURS MUZYKI ORGANOWEJ IM. J. P.  SWEELINCKA24 września 2015 roku rozpocznie się IX Międzynarodowy Konkurs im. J. P . Sweelincka. Niezwykle huczny koncert finałowy z udziałem laureatów konkursu i Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina pod batutą dyrygenta na co dzień współpracującego z BBC Singers Davida Hilla, podczas którego odbędzie się prawykonanie światowe kompozycji Mons Leidvina Takle, zaplanowano na 29 września 2015 roku.

Głównymi ideami konkursu są: ukazanie kunsztu młodych, uzdolnionych organistów z polskich i zagranicznych uczelni i akademii muzycznych oraz propagowanie twórczości patrona – Jana Pieterszoona Sweelincka (1562-1621). W konkursie weźmie udział 21 osób, m.in. z Rosji, Litwy, Białorusi, Korei Południowej i z Polski. W tym czterech uczestników z Gdańska. Trzyetapowe zmagania konkursowe oceniać będzie międzynarodowe jury, w którego skład wejdą światowej klasy organiści – wirtuozi oraz wybitni pedagodzy z europejskich ośrodków muzycznych: prof. Rubin Abdullin, prof. Andrzej Chorosiński, prof. Ludger Lohmann, prof. Martin Sander, prof. Józef Serafin, prof. Roman Perucki. Sekretarzem jury będzie dr Hanna Dys. Laureatom konkursu przyznane zostaną trzy nagrody główne, w tym I nagroda ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 20.000 PLN, nagroda specjalna oraz nagrody w formie koncertów podczas międzynarodowych festiwali i cykli muzycznych, w tym organizowanych i współorganizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

W programie koncertu finałowego pt. Wieczór z mistrzem BBC, w Sali Koncertowej na Ołowiance usłyszymy utwór Ralpha Vaughana Williamsa zainspirowany angielską melodią folkową pt. Greensleaves. oraz prezentowany po raz pierwszy Koncert na organy i orkiestrę symfoniczną [dedykowany Robertowi Brodackiemu], autorstwa norweskiego kompozytora Mons Leidvina Takle. To dość rzadka propozycja repertuarowa w ofercie filharmonii, ponieważ kompozytor, który będzie obecny również na wrześniowym koncercie, znany jest głównie z bluesowych i jazzowych inspiracji. Nie zabraknie ich także w premierowym utworze.

Koncert jubileuszowy prof. Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski Polski Chór Kameralny zaprasza do kościoła św. Katarzyny w Gdańsku 26 września 2015 roku o godzinie 19:30 na koncert monograficzny jednego z najważniejszych polskich kompozytorów współczesnych – Profesora Romualda Twardowskiego z okazji jubileuszu 85. urodzin kompozytora.

Chcąc uhonorować wybitnego artystę, zespół przygotował program prezentujący jego utwory na chór a cappella, z tekstami związanymi z tradycją chrześcijańskiego Kościoła wschodniego i zachodniego. Polskim Chórem Kameralnym tego wieczoru dyrygować będzie Włodzimierz Siedlik, ceniony chórmistrz, znakomity wykonawca muzyki współczesnej, wieloletni kierownik artystyczny Chóru Polskiego Radia w Krakowie. Kompozytor zgodził się przybyć na koncert. Będzie to wyjątkowa okazja osobistego spotkania z artystą.

W programie kompozycje Romualda Twardowskiego: Alleluja (1990), Vokalise (2007), Regina caeli (1996), Lux aeterna (2007), O crux ave (2008), Hosanna II (1997), Magnificat (2013), Pater noster (2005), Otcze nasz (2005), Chwali dusze moja (2000), Swiatyj Boże (2000), O Tiebie radujetsia – Mały koncert na chór mieszany (2011), Wo carstwii Twojem (2000), Nynie otpuszczajeszi (2011), Wospojtie Gospodiewi pieśń nowu (2011-2012).

Czytaj więcej: Koncert jubileuszowy prof. Romualda Twardowskiego

Orchesterstück Dariusza Przybylskiego na otwarcie sezonu w Filharmonii Gorzowskiej

Dariusz PrzybylskiWykonanie Orchesterstück nr 2 Dariusza Przybylskiego otworzy sezon artystyczny 2015/2016 w Filharmonii Gorzowskiej. Koncert 25 września 2015 roku zainauguruje również cykl prezentacji utworów kompozytora, realizowany w ramach programu Kompozytor-Rezydent, z inicjatywy Instytutu Muzyki i Tańca.

Orchesterstück nr 2 to jedna z ważniejszych kompozycji symfonicznych Przybylskiego (na zdjęciu) – niezwykle ekspresyjna i efektowna, m.in. przez homogeniczne brzmienia instrumentów oraz klarowną, pełną prostoty rytmikę.

Do kolejnych pozycji koncertu znakomicie pasuje hasło „muzyka i geografia”. Pierwszą z nich będzie kompozycja inspirowana twórczością Fryderyka Chopina. Chopin na pięciu kontynentach to muzyczna podróż ku dźwiękom, skalom i rytmom całego świata − przez Bałkany, Grecję, Persję, Indie, Chiny, Afrykę i dalej. Artyści opowiadają o pięknie innych, często dalekich od naszych, tradycjach muzycznych i ich cechach uniwersalnych pozwalających na łączenie się z muzyką Fryderyka Chopina. Twórczynią koncepcji artystycznej oraz etnicznych opracowań muzyki Chopina jest polska artystka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i badaczka tradycyjnej muzyki świata – Maria Pomianowska, która będzie gościem specjalnym koncertu.

Program wieczoru dopełni Symfonia „Z Nowego Świata” Antonina Dvořáka, inspirowana muzyką i kulturą amerykańską. Utwór zajął II miejsce w plebiscycie zorganizowanym w ramach ogólnopolskiego programu „filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”, realizowanego przez IMIT w sezonie 2014/15. Spośród dziesięciu propozycji, gorzowscy maturzyści wytypowali trzy, które znajdą się w programach koncertowych Filharmonii Gorzowskiej w bieżącym sezonie artystycznym.

Prawykonanie utworu Piotra Mossa w Katowicach

Prawykonanie utworu Piotra Mossa w KatowicachW piątek, 25 września 2015 roku symfonicy Filharmonii Śląskiej pod batutą Wojciecha Michniewskiego, z Łukaszem Długoszem w roli solisty wykonają dwa przeboje klasyki i po raz pierwszy nową kompozycję Piotra MossaTenebroso – koncert na flet i orkiestrę (prawykonanie w ramach priorytetu „Zamówienia kompozytorskie”).

Wieczór otworzy Popołudnie fauna Claude’a Debussy’ego – dzieło, które przyniosło kompozytorowi pierwszy wielki sukces i stało się zwiastunem nowego prądu w muzyce – impresjonizmu, zakończy zaś Symfonia fantastyczna Hectora Berlioza, która była z kolei zapowiedzią nowej epoki w muzyce – romantyzmu. Pomiędzy nimi zabrzmi nowy utwór Piotra Mossa – Tenebroso, koncert na flet i orkiestrę, zamówiony przez Filharmonię Śląską, a dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca programu Kolekcje (priorytet: Zamówienia kompozytorskie). To zamówienie to kontynuacja dotychczasowych owocnych związków FŚl z Piotrem Mossem, urodzonym (1949) w Bydgoszczy, dziś dzielącym czas pomiędzy Polskę i Francję, wychowankiem Piotra Perkowskiego i warszawskiej PWSM oraz legendarnej Nadii Boulanger w Paryżu, gdzie zdobył nagrodę Stowarzyszenia Przyjaciół Lili Boulanger za całokształt twórczości. Dzieła laureata wielu krajowych i międzynarodowych konkursów kompozytorskich, charakteryzujące się wyrazistym i różnorodnym językiem dźwiękowym, spotykają się z dużym uznaniem publiczności. Skład instrumentalny zamówionego utworu gwarantuje oryginalne zestawienie instrumentacyjne oraz kolorystyczne, bowiem uwzględnia obecność fortepianu, harfy, a nawet saksofonu. Planowany utwór ma mieć również dodatkowo walory edukacyjne, ukazując m.in. wielopłaszczyznowość muzyki najnowszej.

Pasje serca i duszy czyli Szalone Dni Muzyki

Szalone Dni Muzyki 2015Idea przybliżenia szerokiej publiczności pozornie trudnej w odbiorze muzyki klasycznej przyświecała René Martin, gdy ponad 20 lat temu organizował po raz pierwszy La Folle Journée. Dziś ten międzynarodowy festiwal zaraża pasją do muzyki i przyciąga do sal koncertowych rzesze słuchaczy we Francji, Japonii, Hiszpanii oraz w Polsce. W dniach 25-27 września 2015 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie już po raz szósty zagości polska edycja La Folle Journée – Szalone Dni Muzyki.

Po edycjach poświęconych twórczości Chopina oraz Tytanów kompozycji, a także muzyce różnych zakątków świata: Francji i Hiszpanii, Rosji, Ameryki, szósta odsłona festiwalu zapowiada się równie pasjonująco. Tegorocznym tematem Szalonych Dni są Pasje serca i duszy, a bogaty program, obejmujący blisko 60 wydarzeń udowodni, w jak odmienny sposób muzyka różnych epok i regionów może wyrażać emocje – zarówno ludzkie namiętności, jak i wzniosłe uczucia religijne.

Podczas festiwalu, na który zapraszają Orkiestra Sinfonia Varsovia i Fundacja Ogrody Muzyczne, będzie można wsłuchać się m.in. w romantyczne frazy Koncertu fortepianowego Beethovena, który zabrzmi pod palcami laureata II nagrody ostatniego Konkursu Chopinowskiego, Lucasa Geniušasa. Taneczny klimat wprowadzą gorące rytmy tanga w aranżacji sekstetu Richarda Galliano, znakomitego francuskiego wirtuoza akordeonu i kompozytora. Po muzykę Astora Piazzolli sięgnie również gitarzysta Krzysztof Meisinger, który kompozycje argentyńskiego twórcy zagra z towarzyszeniem Orkiestry Sinfonia Varsovia. Nie zabraknie też barokowej teorii afektów, czyli swoistego kodu przekazywania uczuć w muzyce, a to za sprawą Arte dei Suonatori, zespołu specjalizującego się w muzyce dawnej. W jego wykonaniu zabrzmią fragmenty z oper Henry’ego Purcella. Recital arii operowych zaprezentuje także norweska sopranistka, MaritaSølberg. Organizatorzy włączyli do programu również dwie monumentalne kompozycje, należące już do klasyki muzyki XX wieku – „kultową” Symfonię pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego oraz świętującego we wrześniu 80. urodziny, ArvoPärta, Pasję wg Św. Jana. Tę ostatnią kompozycję usłyszymy w wykonaniu estońskiego zespołu Vox Clamantis pod dyrekcją Jaana - EikaTulve.

Czytaj więcej: Pasje serca i duszy czyli Szalone Dni Muzyki

Znamy nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2015

Koryfeusz Muzyki Polskiej 21514 września 2015 roku odbyło się posiedzenie Rady programowej ds. muzyki Instytutu Muzyki i Tańca, na którym wybrano nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2015 w kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku i Nagroda Honorowa.

Zgłoszonych zostało łącznie 115 kandydatur, spośród których Rada programowa wybrała po 5 nominowanych w każdej kategorii:

Osobowość Roku
Paweł Gusnar
Nikola Kołodziejczyk
Paweł Mykietyn
Marcin Stańczyk

Anna Szostak-Myrczek

Wydarzenie Roku
Koncert i album Requiem ludowe w wykonaniu Adama Struga i zespołu Kwadrofonik, zrealizowane przez Program 2 Polskiego Radia
Otwarcie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Festiwal Otwarcia
Spektakl Agrippina G.F. Haendla w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, zrealizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej „Dramma per musica”
• Spektakle Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Jolanta Piotra Czajkowskiego i Zamek Sinobrodego Beli Bartóka w reżyserii Mariusza Trelińskiego w Metropolitan Opera w Nowym Jorku
Zwycięstwo Viktorii Nowak w konkursie Eurovision Young Dancers 2015 – Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Teatrze Nowym w Pilznie

Nominacje zostaną teraz poddane pod głosowanie przez Kolegium Elektorów, które tworzą rektorzy uczelni muzycznych, dyrektorzy instytutów muzykologii, prezesi związków twórczych, krytycy, dziennikarze oraz laureaci poprzednich edycji Nagrody. Ze względu na charakter Nagrody Honorowej, nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas Gali wręczenia nagród.

Gala wręczenia nagród odbędzie się 11 listopada 2015 roku o godz. 19.30 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Więcej informacji – na stronie: www.koryfeusz.org.pl
 

Muzyczne Pory Roku - Jesień

Koncert z cyklu Muzyczne Pory Roku - Jesień 2015, zorganizowany przez Związek Kompozytorów Polskich – Oddział Warszawski we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, odbędzie się we wtorek, 22 września 2015 roku o godz. 16.00 w Sali koncertowej PWM przy ul. Fredry 8 w Warszawie.

W programie kompozycje Alicji Gronau - Lapidaria I na saksofon sopranowy i altowy oraz skrzypce (2007) [wybór], Miłosza Bembinowa - Cantus Harmonicus na akordeon solo (2014), Benedykta Konowalskiego - Zaginiona Atlantyda - Ballada na saksofon altowy solo (2015) – prawykonanie, Dariusza Przybylskiego - Elleipsis na saksofon i akordeon (2011), Bartosza Kowalskiego - In affecto na skrzypce solo (2015), Krzysztofa Baculewskiego - Suite de cheminée na 2 akordeony (1984), Rafała Stradomskiego - Capriccio na skrzypce solo (1993), Jerzego Bauera - Trzy stylizacje na 2 akordeony (2008), Zbigniewa Bagińskiego - Accor-dance na saksofon i akordeon (2009) i Edwarda Sielickiego - Rapido na skrzypce i akordeon (2011). Wystąpią: Paweł Janas – akordeon, Iwo Jedynecki – akordeon, Karolina Mikołajczyk – skrzypce i Wojciech Psiuk – saksofon. Koncepcja artystyczna koncertu - Anna Ignatowicz-Glińska i Edward Sielicki, organizacja - Marta Skotnicka-Karska.

Wstęp wolny.

Koncert dofinansowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia artystyczne” oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Lutosławski w zapiskach

Lutosławski w zapiskachDom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie poświęcone Witoldowi Lutosławskiemu organizowane w ramach festiwalu „Warszawska Jesień”, które odbędzie się 23 września 2015 roku o godz. 18 w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (ul. Próżna 7/9).

Gośćmi spotkania będą: Zbigniew Skowron (Instytut Muzykologii UW) - autor zbioru Witold Lutosławski. Zapiski (wyd. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego) i Marcin Bogusławski - architekt, pasierb Witolda Lutosławskiego. Prowadzący: Jerzy Kisielewski.

Rozmówcy pochylą się nad pytaniami dotyczącymi życia i twórczości kompozytora. Jak wyglądała codzienność Witolda Lutosławskiego? Jak planował swój czas? Skąd czerpał inspiracje? Czy jego muzyka powinna być traktowana przez wykonawców czysto intelektualnie, czy wymaga dużej ekspresji?

Spotkaniu będzie towarzyszyć pokaz materiałów filmowych o życiu i twórczości Witolda Lutosławskiego oraz animacji, które powstały w czasie zajęć dla dzieci "Słucham i animuję”, prowadzonych przez fundację Osiem Życzeń w ramach organizowanego wówczas przez Dom Spotkań z Historią projektu „POSZUKIWANIE. Lutosławski 2013” związanego z 100. urodzinami kompozytora.

Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią i Austriackie Forum Kultury
Partnerzy: Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.