Polmic - FB

aktualności

Wilno | Orkiestra Kameralna im. św. Krzysztofa w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu

Penderecki15 lipca 2021 o godz. 19.00 w kościele św. Katarzyny w Wilnie odbędzie się koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Kameralnej im. św. Krzysztofa pod batutą Modestasa Barkauskasa. Wydarzenie transmitowane na żywo przez LRT Klasika jest częścią projektu „Krzysztof Penderecki: Europa w hołdzie Mistrzowi”, realizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich we współpracy z partnerami zagranicznymi.

Nadchodzącym koncertem chcemy uczcić pamięć zmarłego 29 marca 2020 roku światowej sławy kompozytora, dyrygenta i pedagoga, wieloletniego Członka Honorowego i Honorowego Prezesa Związku Kompozytorów Polskich, który współtworzył nowe oblicze polskiej muzyki XX wieku. W programie koncertu znajdzie się m.in. Sinfonietta per archi Krzysztofa Pendereckiego w zestawieniu z utworami kompozytorów polskich młodego pokolenia, w tym uczniów Maestro i laureatów konkursów kompozytorskich jego imienia, a także utwór jednej z najsłynniejszych współczesnych kompozytorek litewskich, Raminty Šerkšnytė.

Sinfonietta per archi Pendereckiego, będąca orkiestrowym odpowiednikiem jego Tria smyczkowego (1990/91), to doskonały przykład dzieła neoklasycznego, inspirowanego barokową formą concerto grosso z wyraźnymi odniesieniami do muzyki Bartóka. W programie koncertu zostanie zestawiona z Sinfoniettą – Time is ticking autorstwa ucznia Maestro, Macieja Bałenkowskiego. Ten motoryczny utwór inspirowany koncepcją czasu zdobył I nagrodę w Konkursie Kompozytorskim „Sinfonietta per Sinfonietta” (2018) pod honorowym patronatem Krzysztofa Pendereckiego. W repertuarze koncertu znajdą się także Novelette Wojciecha Kostrzewy (2018, I nagroda w III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego „Arboretum”) oraz Tech-uniques Andrzeja Ojczenasza (2019, I nagroda w V Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego w ramach 9. Festiwalu NDI Sopot Classic). Wieczór zwieńczy wczesna praca Raminty Šerkšnytė De profundis (1998), w której kompozytorka eksponuje szeroki wachlarz możliwości brzmieniowych w różnych fakturach orkiestrowych.

Projekt realizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich / Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC oraz Orkiestrę Kameralną św. Krzysztofa Miasta Stołecznego Wilna przy wsparciu Instytutu Polskiego w Wilnie. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dołącz do wydarzenia na FB.

Transmisja na żywo: na stronie LRT Klasika oraz na Facebooku i kanale YouTube Šv. Kristoforo Kamerinis Orkestras.

Olsztyn | Muzyka kompozytorów z Warmii i Mazur w opracowaniu na puzon: premiera „Tanga z wariacjami” Tomasza Szymusia

FWMMuzyka kompozytorów z Warmii i Mazur w opracowaniu na puzon zabrzmi w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie 16 lipca 2021 o godz. 19.00. Będziemy również świadkami światowej premiery Tanga z wariacjami Tomasza Szymusia na puzon i kwartet smyczkowy.

W roku 2020 puzonista filharmonicznej orkiestry Rafał Krauze otrzymał Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina na realizacje projektu „Popularyzacja muzyki Feliksa Nowowiejskiego, a w szczególności jego wybranych pieśni, uczczenie pamięci kompozytora z Barczewa w 75. rocznicę jego śmierci. Nagranie i wydanie płyty m.in. z pieśniami kompozytora”. Transkrypcji pieśni na puzon z fortepianem dokonała kompozytorka, adiunkt Akademii Muzycznej w Poznaniu dr Ewa Fabiańska-Jelińska. I właśnie opracowania tych utworów, a także wybranych pieśni Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Niewiadomskiego i Stanisława Moniuszki, usłyszymy podczas najbliższego koncertu.

Z myślą o wspomnianym powstającym albumie kompozytor i aranżer dr Tomasz Szymuś, pochodzący z Bartoszyc, w maju 2021 roku skomponował utwór specjalnie dla puzonisty. Dokładnie 16 lipca w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej światowego prawykonania Tanga z wariacjami dokonają Rafał Krauze i Amelior Quartet.

Więcej – na stronie https://filharmonia.olsztyn.pl/koncert/21546/ 

Kraków | „Planety” Holsta i „Maska” live in koncert czyli Mikrokosmos Stanisława Lema w ICE Kraków

SC15 lipca 2021 odbędzie się wyjątkowe wydarzenie w uwielbianej przez krakowian formule live in concert — „Maska / Planety”, w trakcie którego Sinfonietta Cracovia wraz ze swoimi słuchaczami wkroczy nie tylko do świata wzajemnych powiązań muzyki i nauki, ale również — wyruszy w fascynującą podróż po uniwersum sztuki i muzyki filmowej.

W trakcie koncertu, który odbędzie się w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w ICE Kraków, Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała zaprezentuje — po raz pierwszy w historii z muzyką na żywo! — oparty na prozie Stanisława Lema, wielokrotnie nagradzany film Maska w reżyserii braci Quay. W trakcie projekcji zrealizowanego w legendarnym polskim studiu Se-Ma-For filmu orkiestra wykona na żywo jego ścieżkę dźwiękową — spektakularne, wielkoformatowe dzieło Krzysztofa Pendereckiego De natura sonoris I.

W drugiej części koncertu usłyszymy natomiast słynną, pełną rozmachu suitę orkiestrową Planety Gustava Holsta — dzieło powszechnie uważane za jedną z pierwszych kompozycji utrzymanych w stylistyce współczesnej muzyki filmowej, które od dziesiątek lat inspiruje największych twórców gatunku — m.in. Hansa Zimmera czy Johna Williamsa (ten ostatni opierał się na motywach kompozycji Holsta tworząc ścieżkę dźwiękową do filmów z cyklu Gwiezdne wojny). Każda z siedmiu części kompozycji została zatytułowana przez Holsta nazwą jednej z planet Układu Słonecznego oraz przypisanymi im przez kompozytora astrologicznym właściwościom.

Wizjonerska proza Lema, znakomite dzieło filmowe we wspaniałej oprawie i iście kosmiczny rozmach legendarnych Planet — przed nami bez wątpienia fascynująca eskapada w odległe galaktyki!

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Kamila Czernek

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: www.sinfonietta.pl 

Pruszków | Stacja Klasyka – cykl koncertów muzyki klasycznej na żywo

Fundacja RzekaW soboty 10, 24 lipca oraz 7 i 21 sierpnia 2021 punktualnie o godz. 16.00 w strefie relaksu Centrum Handlowego Nowa Stacja w Pruszkowie (obok lodziarnio-kawiarni Grycan) publiczność będzie miała okazję wysłuchać wyjątkowych koncertów muzyki klasycznej na żywo.

Zainauguruje nowy cykl koncertowy, organizowany przez Nową Stację i Fundację Rzeka E N, Veloce String Quartet, który wykona 10 lipca muzykę Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Aleksandra Borodina i Grażyny Bacewicz.

24 lipca wystąpi gitarzysta Tomasz Radziszewski – wielokrotny zdobywca międzynarodowych nagród muzycznych. 7 sierpnia usłyszymy Chordis Duo – występ duetu, w skład którego wchodzą harfistka Joanna Kamińska i skrzypaczka Adrianna Ciecierska. 21 sierpnia utwory na akordeon zaprezentuje laureatka wielu polskich i zagranicznych konkursów Weronika Sura. W programie tych koncertów znajdą się m. in. Cztery utwory Celtyckie Aleksandra Brycha, Ballades Hébraïques Romana Ryterbanda, a także opracowania utworów skrzypcowych Eugène’a Ysaÿe’a i Niccolò Paganiniego na gitarę solo autorstwa Tomasza Radziszewskiego.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Więcej szczegółów na temat artystów, którzy wystąpią w Nowej Stacji, oraz program występów – https://www.nowastacjapruszkow.pl/ 

Gdańsk | Festiwal „Chopin nad wodami Motławy”

PFBPolska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na kolejną edycję cyklu recitali fortepianowych „Chopin nad wodami Motławy” w dniach 10–25 lipca 2021 roku. Koncerty odbywać się będą o godz. 20.30.

Wystąpią laureaci konkursów pianistycznych oraz profesorowie Akademii Muzycznej w Gdańsku, wykonujący utwory naszego narodowego kompozytora. Udział w Festiwalu wezmą Maciej Gański, Aleksandra Świgut, Paweł Rydel, Igor Torbicki, Daniel Ziomko, Patryk Morgaś, Piotr Słopecki, Natalia Zaleska, Michał Mossakowski, Sławomir Wilk, Joanna Kaczmarska-Bieżyńska, Robert Adamczak, Bartosz Wiśniewski, Mikołaj Sikała, Bartosz Skłodowski, Piotr Pawlak i Jan Lewandowski. Wykonają nie tylko dzieła Chopina, lecz także utwory różnych epok i stylów, w tym kompozytorów tworzących w XX i XXI wieku, m. in. Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Stefana Kisielewskiego, Grażyny Bacewicz, Sergiusza Bortkiewicza, Andrzeja Dziadka, Pawła Mykietyna, Marka Czerniewicza, Szymona Wieczorka, Pawła Kwapińskiego i Władysława Walentynowicza.

Koncerty będą odbywały się w Salonie Gdańskim (foyer) w Filharmonii Bałtyckiej. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo. Okna wychodzące z Salonu skierowane są w stronę rzeki Motławy. Dodatkowo grana muzyka wewnątrz Filharmonii będzie rozbrzmiewała na zewnątrz – głośniki skierowane na Motławę będą dodatkowym atutem – zwłaszcza dla spacerowiczów.

Szczegóły na www.filharmonia.gda.pl 

Kraków | 17. Festiwal Muzyki Polskiej: Mistrzostwo muzyki polskiej na żywo

FMPKoncertowa wersja opery Hagith Karola Szymanowskiego, najlepsza polska kameralistyka, piosenki Witolda Lutosławskiego, zapomniane pieśni Konstantego Gorskiego i perły polskiego baroku – tak zapowiada się 17. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, która odbędzie się w daniach 8-18 lipca 2021.

Na otwarcie festiwalu zabrzmi jednoaktowa opera Hagith Karola Szymanowskiego (8 lipca, kościół św. Katarzyny), osnuta luźno wokół biblijnej historii króla Dawida (Stary Król) i pięknej dziewczyny Abiszag (Hagith), utrzymana w stylu niemieckiego ekspresjonizmu. W tytułowej roli wystąpi Joanna Zawartko, w Starego Króla wcieli się Wojciech Parchem, a Młodym Królem będzie tenor Stanisław Napierała. Dzieło zostanie zaprezentowane w wersji koncertowej. Chór i Orkiestrę Filharmonii Śląskiej poprowadzi Maestro Maciej Tworek.

Drugiego dnia festiwalu (9 lipca, Aula Collegium Novum UJ) królować będzie kameralistyka z XIX i XX stulecia przeznaczona na klarnet i fortepian. Obok utworów autorstwa m.in. Mieczysława Weinberga czy Krzysztofa Pendereckiego zabrzmią kompozycje wciąż odkrywanego Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz Witolda Friemanna. Wyjątkowo zapowiada się koncert piosenek tanecznych Witolda Lutosławskiego (11 lipca, Teatr Stu), które kompozytor tworzył w latach 50. i na początku lat 60. XX wieku pod pseudonimem ‘Derwid’. Zaprezentuje je ceniona na całym świecie sopranistka Elżbieta Szmytka, której towarzyszyć będzie akordeonista Janusz Wojtarowicz, założyciel i lider sławnego Motion Trio.

Kameralne dzieła m.in. Macieja Radziwiłła i Mieczysława Karłowicza zabrzmią 16 lipca w Muzeum Manggha, a wykonają je Kameraliści Filharmonii Krakowskiej pod batutą Františka Macka. Rzadko grywany Koncert podwójny na obój i harfę Witolda Lutosławskiego usłyszymy w wykonaniu czeskich kameralistów: oboisty Vilém Veverka oraz harfistki Kateřina Englichová. W koncercie zatytułowanym „Mistrz i uczeń” (17 lipca, Aula Collegium Novum UJ) z wybitną mezzosopranistką Ewą Biegas spotka się tenor Stanisław Napierała. W programie 12 Pieśni op. 22 Ignacego Jana Paderewskiego oraz cykl pieśni Konstantego Antoniego Gorskiego, zapomnianego polskiego kompozytora tworzącego na przełomie XIX i XX stulecia.

Materiały prasowe organizatora

Szczegółowy program: http://www.fmp.org.pl/

55. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie

Koszalin55. edycja jednego z największych i najstarszych festiwali w Polsce – Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie – zostanie zainaugurowana 2 lipca 2021 w Katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP. Festiwal organizowany przez Filharmonię Koszalińską im. Stanisława Moniuszki potrwa do 27 sierpnia, obejmując łącznie 26 koncertów.

Poza dziewięcioma wydarzeniami głównymi w kolejne piątki miesiąca o godz. 19.15 w Katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP, koncertów można będzie wysłuchać w Bobolicach, Mielnie, Darłowie, Sarbinowie, Tychowie, Ustroniu Morskim oraz Jamnie. W przedsięwzięciu wezmą udział organiści z Polski, m.in. Władysław Szymański, Wacław Golonka, Paweł Wróbel, Józef Serafin, Wiktor Brzuchacz, Józef Kotowicz, Bogdan Narloch, Zbigniew Gach, oraz goście z Czech, Słowacji, Litwy, Włoch i USA.

Muzyka organowa będzie brzmiała w pierwszej części koncertów. Drugą zaś wypełniać będą najrozmaitsze gatunki i składy. Zabrzmią najpiękniejsze utwory muzyki organowej, kameralnej i symfonicznej, w tym kompozycje polskich twórców: Stanisława Moniuszki – Preludium na temat pieśni „Kto się w opiekę”; Mieczysława Surzyńskiego – Chaconne op. 14, Capriccio op. 36 nr 4, Improwizacje na temat polskiej pieśni kościelnej „Święty Boże” op. 38; Mariana Sawy – Jutrznia, Chant triste op. 36 nr 2, Fuga-Bolero.

Podczas koncertu finałowego, 27 sierpnia o godz. 19.15, zabrzmi Według Memlinga – Koncert na flet, organy i orkiestrę Piota Mossa. Będzie to drugie wykonanie dzieła, którego premiera miała miejsce 28 lutego 2020 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Inspiracją do powstania kompozycji był tryptyk Sąd Ostateczny niderlandzkiego malarza Hansa Memlinga. Utwór został napisany z myślą o Łukaszu Długoszu i Romanie Peruckim, którzy podczas w finału wystąpią z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej pod batutą Jacka Rogali.

Szczegółowy program: https://filharmoniakoszalinska.pl/ 

Katowice | Piano-Tężnia Festiwal

pianoW dniach 11 lipca–22 sierpnia 2021 odbędzie się II i III edycja Piano-Tężnia Festiwalu, który w zeszłym roku został odwołany ze względu na pandemię. Ideą wydarzenia finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Miasta Katowice jest połączenie prozdrowotnych właściwości Tężni Solankowej w katowickim Parku Zadole oraz muzyki w interpretacji wybitnych pianistów. Wstęp wolny!

Recitale pianistyczne będą miały miejsce w parkowym Amfiteatrze nieopodal Tężni. Pierwszą z tegorocznych edycji festiwalu (11 lipca–1 sierpnia) organizuje Miejski Dom Kultury „Ligota” w Katowicach. W kolejne 4 niedziele o godz. 17.00 wystąpią: Anna Górecka, Piotr Sałajczyk, Beata Bilińska i Szczepan Kończal. Kolejna edycja (8–22 sierpnia), organizowana przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek, obejmie recitale Andrzeja Wiercińskiego, Michała Dziewiora, Mateusza Tomicy i Pawła Tomaszewskiego (dwa ostatnie koncerty odbędą się 22 sierpnia o 17.00 i 18.30).

Artyści zaprezentują zróżnicowany repertuar, w którym znajdą się arcydzieła pianistyki – sonaty Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena, Sergiusza Prokofiewa, miniatury Claude’a Debussy’ego, George’a Gershwina, Sergiusza Rachmaninowa, a także muzyka polska: dwa recitale złożone będą wyłącznie z dzieł Fryderyka Chopina, pojawią się też utwory Władysława Żeleńskiego, Juliusza Zarębskiego, Bolesława Woytowicza, Grażyny Bacewicz i Ludomira Różyckiego oraz na finał - autorski program Pawła Tomaszewskiego.

W 5 kolejnych niedziel (11 lipca–8 sierpnia) bezpośrednio po recitalach Piano-Tężnia Festiwalu, o godz. 18.30, będą miały miejsce organizowane przez MDK „Ligota” warsztaty pod nazwą „Oddychanie przez śpiewanie”, podczas których zaproszeni artyści i zespoły wokalne będą wraz z publicznością śpiewać popularne utwory.

Patronat medialny: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Katowice | Jubileusze znakomitych kompozytorów: koncert dedykowany Eugeniuszowi Knapikowi i Janowi Wincentemu Hawelowi

FSKoncert w Filharmonii Śląskiej 9 lipca 2021 o godz. 19.00 będzie prawdziwym świętem. Dedykowany jest on dwóm profesorom, postaciom niezwykle ważnym dla Filharmonii Śląskiej oraz dla śląskiej i polskiej szkoły kompozytorskiej – Eugeniuszowi Knapikowi i Janowi Wincentemu Hawelowi, świętującym w lipcu swoje urodziny. Tego dnia Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza oraz sopranistka Sylwia Olszyńska wykonają ich dzieła, ale także urzekające pieśni Mieczysława Karłowicza oraz Serenadę C-dur Piotra Czajkowskiego.

Właśnie 9 lipca Eugeniusz Knapik obchodzić będzie 70. rocznicę urodzin. Koncert rozpocznie Pieśń Gdy…, która swoje prawykonanie miała w Filharmonii Śląskiej podczas 8. Międzynarodowych Dni H.M. Góreckiego HoloGramy. Podobnie jak wtedy, również na lipcowym koncercie partię solową wykona Sylwia Olszyńska. Utwór ten jest hołdem dla Henryka Mikołaja Góreckiego i wykorzystuje ten sam tekst literacki, który był inspiracją Patrona Filharmonii Śląskiej przy tworzeniu III Kwartetu smyczkowego „…pieśni śpiewają”.

Drugim punktem programu będą Momenty muzyczne Jana Wincentego Hawela. W opusie 131 mieszczą się trzy tytułowe „momenty”. Dzieło to jest jedną z ulubionych kompozycji tego twórcy, będzie zatem idealnym prezentem w przeddzień 85-tych urodzin Honorowego Szefa Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Momenty łączą w sobie notację tradycyjną i aleatoryzm, więc publiczność zgromadzona w sali koncertowej będzie doświadczać jedynej i niepowtarzalnej wersji tego utworu.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/