Polmic - FB

aktualności

Kraków | 30. Audio Art Festival

POLMICW dniach 18–27 listopada 2022 w krakowskiej Akademii Muzycznej, Cricotece i klubie Hevre będzie miał miejsce jubileuszowy 30. Audio Art Festival.

Festiwal Audio Art w Krakowie odbywa się nieprzerwanie od 1993 roku. Szczególnym jest program jubileuszowej edycji. Premierowe koncerty, instalacje i performance dotyczą przeglądu najważniejszych projektów sztuki dźwiękowej i muzyki współczesnej z całego świata.

Ważne miejsce w programie zajmują polskie premiery. Definiują nowy paradygmat sztuki współczesnej. Zawierają elementy powiązane z tożsamością artysty, jego szczególnej misji w formowaniu lokalnej kultury. Porządkują świat postpandemiczny z zabezpieczeniem dziedzictwa kulturowego. Kreują nowe formy sztuki wyrafinowanej, zaangażowanej wobec współczesnych wyzwań stawianych przez migrację i zagrożenia związane z wojną.

Czytaj więcej: Kraków | 30. Audio Art Festival

Katowice | „NOSPR kameralnie”: Świder, Haydn, Fauré & Mahler

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

17 listopada 2022 o godz. 19.30 w ramach cyklu „NOSPR kameralnie” usłyszymy dzieła na kwintet dęty kompozytorów różnych epok, w tym Miniatury liryczne Józefa Świdra.

Trzeba ręki mistrza i sporo szczęścia, aby krótką stylizacją powolnego tańca podbijać sale koncertowe całego świata. Instrumenty dęte w Pawanie Gabriela Faurégo są jak miękka suknia, w której tańczono niegdyś na hiszpańskim dworze. Miękkość brzmienia ma jednak swoją głębię – również instrumenty dęte poprzedzają pierwsze słowa Pieśni na śmierć dzieci Gustava Mahlera. Linie melodyczne wiją się tu w secesyjnych splotach, towarzysząc ekspresji bólu i miłości. To jeden z najbardziej przejmujących utworów Mahlera. Znawca jego twórczości, Bohdan Pociej, znajdował w tym cyklu wyraźne cechy ekspresjonistyczne.

Adam Suprynowicz

Informacje o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/nospr-kameralnie-31 

Warszawa | 7. Festiwal muzyczny „TRZY–CZTE–RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje”

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICW programie 7. Festiwalu muzycznego „TRZY–CZTE–RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje”, który odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie w dniach 17 listopada – 10 grudnia, znalazła się muzyka rodzima i twórczość tych kompozytorów zagranicznych, których rocznica urodzin przypada na rok 2022.

Oprócz dzieł kompozytorów, którzy zapisali się już na kartach historii, zabrzmią utwory cenionych przedstawicieli polskiej muzyki współczesnej. Będziemy m.in. świadkami premiery Eufonium Aleksandra Lasonia i Mylnych wzruszeń Ryszarda Alzina.

Tegoroczny festiwal obejmować będzie 8 koncertów z udziałem znanych solistów, kameralistów i AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. Do programu jako wydarzenie towarzyszące powraca również Trampolina Młodych, podczas której zaprezentują się najbardziej obiecujący artyści młodego pokolenia.

Czytaj więcej: Warszawa | 7. Festiwal muzyczny „TRZY–CZTE–RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje”

Gdańsk | II Otwarty Kurs Gry, Kompozycji i Aranżacji na Carillon

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC

POLMICW dniach 17–19 listopada 2022 roku w Gdańsku odbędzie się II Otwarty Kurs Gry, Kompozycji i Aranżacji na Carillon, który poprowadzą: wykładowca Królewskiej Szkoły Carillonowej w Mechelen (Belgia) prof. Eddy Mariën, dr hab. Katarzyna Kwiecień-Długosz z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz dr Monika Kaźmierczak i mgr Kamil Cieślik z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Zaplanowano również dwa koncerty carillonowe. Patronat nad wydarzeniem objął Związek Kompozytorów Polskich.

Zajęcia w ramach kursu zostaną przeprowadzone w: wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku (ul. Profesorska 3), wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku (ul. Długa 46), sali 413 w budynku żółtym oraz sali 414 w budynku czerwonym Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

W programie wydarzenia znalazły się: prezentacja carillonu św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta Gdańska, gra na carillonie – zajęcia zbiorowe dla zaawansowanych (Eddy Mariën) i dla początkujących (Monika Kaźmierczak), praca indywidualna uczestników kursu oraz konsultacje indywidualne. W części teoretycznej i warsztatowej dla kompozytorów Eddy Mariën, Katarzyna Kwiecień-Długosz i Kamil Cieślik zapoznają uczestników z tajnikami komponowania na carillon.

Ze względu na ograniczenia w liczbie osób obowiązują zapisy do 11 listopada 2022 na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Czytaj więcej: Gdańsk | II Otwarty Kurs Gry, Kompozycji i Aranżacji na Carillon

Katowice | Jubileusz 75-lecia urodzin Konstantego Andrzeja Kulki

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

14 listopada 2022 NOSPR i Fundacja Filharmonia zapraszają o godz. 20.00 na koncert z okazji 75-lecia urodzin Konstantego Andrzeja Kulki. Jubilat oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka zaprezentują dzieła Henryka Wieniawskiego, Karola Lipińskiego i polską muzykę filmową. W roli solistów wystąpią Danuta Kojro-Pawulska (klawesyn, fortepian), Magdalena Schabowska (sopran), Piotr Lis (obój), Maria Lewicka (flet), Grzegorz Wołczański (klarnet).

W pierwszej części koncertu usłyszymy piękne i majestatyczne kompozycje na skrzypce i orkiestrę kameralną: Polonez koncertowy D-dur i Legendę Henryka Wieniawskiego, wirtuozowskie utwory Karola Lipińskiego – ulubione dzieła Jubilata, wybitnego polskiego skrzypka.

Czytaj więcej: Katowice | Jubileusz 75-lecia urodzin Konstantego Andrzeja Kulki

Poznań | Kompozytorzy poznańscy i ich goście 2022

POLMIC14 i 16 listopada 2022 w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (Plac Stefana Stuligrosza 1) o godz. 19.00 będą miały miejsce wyjątkowe koncerty z cyklu „Kompozytorzy poznańscy i ich goście", organizowane przez Poznański Oddział Związku Kompozytorów Polskich.

14 listopada organiści Agnieszka Tarnawska i Łukasz Kołakowski zaprezentują utwory Jehana Alaina, Katarzyny Kwiecień-Długosz, Oliviera Messiaena, Barbary Kaszuby i Thierry'ego Escaicha. Będziemy świadkami premiery Momentum virium Sylwii Nowastowskiej.

16 listopada odbędzie się recital fortepianowy Tomasza Sośniaka „Kazimierz Serocki in memoriam". Poza utworami Serockiego usłyszymy kompozycje takich polskich twórców, jak Lidia Zielińska, Ewa Fabiańska-Jelińska, Artur Kroschel, Monika Kędziora i Jan Astriab.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Poznań | Kompozytorzy poznańscy i ich goście 2022

Premiera wyjątkowo muzycznych słuchowisk dla dzieci „Gama i pasażerowie”

POLMICPolskie Radio RDC „Radio dla Ciebie" wraz z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zrealizowało w formie radiowych słuchowisk 12 opowieści dla dzieci z cyklu „Gama i pasażerowie". Słuchowiska powstały na kanwie muzycznych książek Małego PWM z serii o tym samym tytule. Emisja premierowa na antenie RDC rozpoczyna się 14 listopada 2022 i będzie odbywała się 2 razy w tygodniu: w poniedziałek i w piątek o godz. 16.20. Na powtórki zdążyć będzie można w sobotę i niedzielę o 9.30. Każde słuchowisko poprzedzone będzie ciekawą rozmową z autorami książeczek i reżyserkami. Zapraszamy do świata Gamy i pasażerów!

Bohaterami książek i kolejnych słuchowisk są sławni, polscy współcześni muzycy, którzy ukrywają się w dźwiękach klawiszy fortepianu: m. in. Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksykiuk, Agata Zubel, Elżbieta Sikora.

Przygody, opowieści, historyjki, bajki, zabawne perypetie i przypadki artystów opowiedzą wspaniali aktorzy, których głosy znane są zarówno młodszym, jak i starszym fanom radiowych opowieści. Danuta Stenka, Grażyna Barszczewska, Piotr Fronczewski, Krzysztof Kumor, Olaf Lubaszenko, Andrzej Seweryn, Rafał Zawierucha, Dorota Landowska, Paulina Holtz, Grzegorz Damięcki – to między innymi oni przeniosą nas w świat sławnych, polskich kompozytorów, wirtuozów, śpiewaków i dyrygentów.

Czytaj więcej: Premiera wyjątkowo muzycznych słuchowisk dla dzieci „Gama i pasażerowie”

Warszawa | Nowy Teatr: "Climatekeys"

polmic15 listopada 2022 o godz. 19.00 w warszawskim Nowym Teatrze będzie miał miejsce recital fortepianowy Joanny Wicherek oraz wykład dr Magdaleny Budziszewskiej na temat ochrony klimatu "Climatekeys". Recital odbędzie się w ramach projektu koncertowo-edukacyjnego zainicjowanego przez angielską pianistkę i kompozytorkę Lolę Perrin i odbywającego się z udziałem pianistów z całego świata. Wstęp wolny! Obowiązują bezpłatne wejściówki.

Jedyną polską artystką uczestnicząca w przedsięwzięciu jest Joanna Wicherek - absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Musikhochschule Freiburg, stypendystka prestiżowej Accademii Villa Bossi we Włoszech, laureatka nagrody Standard Bank Ovation, która aktualnie koncertuje i uczy w Szwajcarii. Wykona utwory Frederica Rzewskiego, Johanna Sebastiana Bacha, Williama Bolcoma, Mayke Nas, Jacoba ter Veldhuisa i Henry'ego Cowella.

Czytaj więcej: Warszawa | Nowy Teatr: "Climatekeys"

Warszawa | Już 13 listopada poznamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022!

polmicPatronat medialny nad przedsięwzięciem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Uroczysta gala wręczenia nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej odbędzie się 13 listopada 2022 o godz. 20.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Z okazji trwającego Roku Romantyzmu Polskiego program koncertu towarzyszącego wydarzeniu oparty będzie na twórczości z tego okresu. Wieczór uświetni m.in. występ Leszka Możdżera, który zaprezentuje jazzowe interpretacje muzyki romantycznej.

Statuetki zostaną wręczone w czterech kategoriach: Nagroda Honorowa, Odkrycie Roku, Osobowość Roku oraz Wydarzenie Roku.

Podczas uroczystej gali usłyszymy zespół Vołosi, a także duet Moniki Wałach-Kaczmarzyk i Karoliny Kupczyk-Deyl, mistrzyni tradycji z Beskidu Śląskiego, laureatki tegorocznej edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej", oraz jej uczennicy.

Czytaj więcej: Warszawa | Już 13 listopada poznamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022!