Polmic - FB

aktualności

Kraków | Lato zaczyna się w Hucie!

SC22 czerwca 2019 roku o godz. 12.00 Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia z Panią Sinfonietką wybierają się do Parku Miejskiego Zielony Jar Wandy na Wzgórzach Krzesławickich.

Cykl koncertowy „Sinfonietka” organizowany jest przez Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia z myślą o najmłodszych melomanach. W 2016 roku wydarzenie otrzymało nagrodę za najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci – Statuetkę Złotego Słonecznika.

Najbliższy koncert odbędzie się w ramach Pikniku Krakowskiego, urządzanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków PL i Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Nie zabraknie zabaw, konkursów i mnóstwa dobrej muzyki, nie tylko dla najmłodszych melomanów. W programie koncertu znajdzie się prezentacja dzieł Antonia Vivaldiego, Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Moniuszki – patrona roku 2019, a także wspólne muzykowanie. Koncert poprowadzi Danuta Augustyn. Sinfoniettą zadyryguje Jurek Dybał.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://sinfonietta.pl/ 

Białystok | Premiera dziecięcego spektaklu baletowego „Brakujące Ogniwo”

Huszcza18 czerwca 2019 roku o godz. 19:00 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku (ul. Podleśna 2) odbędzie się premiera spektaklu baletowego Brakujące Ogniwo autorstwa artystów białostockich z muzyką Anny Marii Huszczy.

Libretto i choreografię stworzyły Agata Wieczyńska-Krawiec i Karolina Garbacik. Libretto zostało już docenione i nagrodzone w prestiżowym konkursie. Udział w spektaklu wezmą uzdolnieni tancerze, obdarzeni też talentem aktorskim - uczniowie białostockich szkół artystycznych: Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca oraz Zespołu Szkół Muzycznych. Niepowtarzalną wrażliwość młodych ludzi podkreślą piękne kostiumy i interesująca scenografia.

Spektakl opowie językiem tańca i muzyki o spotkaniu, o relacji dwóch odmiennych wrażliwości i o różnicy pomiędzy byciem obok siebie a byciem razem. W spektaklu w kluczowym momencie zjawi się lęk, który się zakrada, paraliżuje i którego w pojedynkę tak trudno jest pokonać. Do walki z nim niezbędny jest drugi człowiek – prawdziwy przyjaciel.

Autorem muzyki, którą wykona podczas spektaklu Orkiestra Symfoniczna ZSM w Białymstoku pod dyrekcją Kazimierza Dąbrowskiego, jest wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, doktor sztuk muzycznych Anna Maria Huszcza.

Na spektakl obowiązują darmowe wejściówki, które odbierać można w siedzibie Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca (ul. Zwycięstwa 8/1 lok.10).

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.danceoffnia.pl/index.php?page=aktualnosci&sekcja=wiadomosc&id=921&fbclid=IwAR12T9z-uaCRJ7H-hI_rHlLID9I8guCz4NE317gUas3Oe8TtsiDzY__zeec 

Warszawa | „Piotruś i Wilk” – koncert z okazji dnia dziecka

POSI

1 czerwca 2019 roku o godz. 12.00 i 14.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego z okazji dnia dziecka w wykonaniu Kwintetu dętego Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa zabrzmi Piotruś i wilk – najpopularniejsze dzieło Siergieja Prokofiewa, a zarazem najbardziej znany utwór pisany dla dzieci z dydaktyczną intencją.

Bohaterem muzycznej baśni jest chłopczyk Piotrek, któremu udaje się samodzielnie schwytać wilka (wbrew przestrogom zrzędliwego dziadka) i w radosnej paradzie powieść go do ZOO. Dzieło, powstałe w 1936 roku, nadal cieszy swym wdziękiem, dowcipem, melodyczną urodą i przemyca element poznawczy – pomysłową prezentację młodym słuchaczom poszczególnych instrumentów (oraz „motywów przewodnich”), odpowiadających bohaterom opowieści. W oryginalnej partyturze flet przypisany jest ptakowi, obój – kaczce, klarnet – kotu, fagot – dziadkowi, brzmienie grupy rogów towarzyszy występom wilka, a smyczków – Piotrusia. Grupa myśliwych, którzy pragną upolować wilka ilustrowana jest brzmieniami perkusyjnymi.

Podczas czerwcowego koncertu dedykowanego zwłaszcza młodym słuchaczom w rolę narratora wcieli się popularny aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy, realizator telewizyjny oraz prezes Związku Artystów Scen Polskich, Paweł Królikowski.

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie: https://sinfoniaiuventus.pl/piotrus-i-wilk-koncert-z-okazji-dnia-dziecka/ 

Kraków | Dzień Dziecka z Sinfoniettą Cracovią

SC

2 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia zaprasza na dziedziniec Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na muzyczne świętowanie Dnia Dziecka.

W szacownych uczelnianych murach spotkamy się z utworami Stanisława Moniuszki, patrona roku 2019 i Johanna Straussa. Ale to nie wszystko! W koncercie włoskiego mistrza Domenico Dragonettiego usłyszymy solistę, laureata konkursów Antka Trześniewskiego, który zagra na największych skrzypcach świata, czyli kontrabasie! Piosenki dla najmłodszych zaśpiewa zaś Krakowski Chór Dziecięcy prowadzony przez Mateusza Hrynkiewicza.

Poważne wnętrza Alma Mater staną się też tłem dla doskonałej zabawy. Jak zwykle przygotowano wiele muzycznych i słodkich niespodzianek. Bez obaw! Tym razem Sinfonietka rozpocznie się wcześniej, aby wszyscy mogli bez przeszkód zdążyć na Paradę Smoków.

Alicja Beryt

Patronat medialny nad koncertami Sinfonietty Cracovii objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie: www.sinfonietta.pl 

II Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem”

Chopin pod WawelemMiędzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Chopin pod Wawelem" – powstały na bazie Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem" – to pierwszy międzynarodowy, monograficzny, konkurs pianistyczny organizowany w Krakowie. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 10-14 lipca 2019.

Pomysłodawca i założyciel Konkursu, dr hab. Gajusz Kęska, niejednokrotnie podkreślał konieczność promowania miasta jako centrum wykonawstwa muzyki Fryderyka Chopina, zaznaczając, iż to właśnie Kraków w przeszłości był kolebką polskiej szkoły pianistycznej. To tu mieszkali i prowadzili mistrzowskie klasy tacy wybitni pianiści i pedagodzy jak Zbigniew Drzewiecki, Halina Czerny-Stefańska, Regina Smendzianka, Adam Harasiewicz, Tadeusz Żmudziński czy Jan Hoffman. Wszyscy oni byli światowej sławy interpretatorami muzyki Fryderyka Chopina.

Pierwsza edycja Konkursu z czerwca 2015 roku cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród krakowskiej publiczności. Uczestnicy Konkursu przybyli z całej Polski, a jury podkreślało bardzo wysoki poziom ich występów. II Ogólnopolski Konkurs Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem", będący kontynuacją rozpoczętego w poprzednim roku „powrotu muzyki Chopina pod Wawel", odbił się szerokim echem nie tylko w kraju, ale i za granicą. Fakt ten przekonał organizatorów do powiększenia zasięgu imprezy i nadania jest rangi międzynarodowej.

Kolejna edycja Konkursu, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Artystyczne Porta Musicae, przy współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie oraz Państwową Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną II stopnia im. F. Chopina w Krakowie, odbędzie się w dniach 10-14 lipca 2019 roku w auli "Florianka" - sali koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie, udostępnionej na czas przesłuchań dzięki uprzejmości Władz Uczelni, przy wsparciu Stowarzyszenia Pro Musica Humana. Uczestnicy, tak jak podczas pierwszej edycji, wystąpią w 4 grupach wiekowych.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program oraz regulamin konursu dostępne są na stronie: http://chopinpodwawelem.com

Z muzyką polską od Bałtyku do Atlantyku

MKiDN

W 2019 roku przypada setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a krajami na całym świecie. Z tej okazji Związek Kompozytorów Polskich wraz z partnerami w Estonii i Portugalii organizuje koncerty muzyki polskiej w ramach projektu „Z muzyką polską od Bałtyku do Atlantyku”.

W 1918 roku Rzeczpospolita Polska po latach rozbiorów odzyskała niepodległość. Państwo odbudowywało się nie tylko wewnętrznie, ale także na arenie międzynarodowej, a Rząd II RP nawiązywał stosunki dyplomatyczne z najważniejszymi partnerami. Koncerty w Tallinie i Lizbonie zorganizowane zostaną w setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Estonią i Portugalią.

14 lipca 2019 roku w Zamku Maarjamäe w Tallinie Glasperlenspiel Sinfonietta pod batutą Andreasa Mustonena wykona dzieła Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego i Macieja Bałenkowskiego, a także utwory kompozytorów estońskich: Arvo Pärta, Lepo Sumery, Jaana Räätsa, Pärta Uusberga i Peetera Vähi. Koncert odbędzie się w ramach festiwalu Glasperlenspiel Music Festival 2019 organizowanego przez Estonian Record Productions (ERP).

W portugalskiej odłosnie projektu wystąpi Sond'Ar-te Electric Ensemble pod dyrekcją Pedra Nevesa. 9 listopada 2019 roku w Sali koncertowej O'culto da Ajuda w Lizbonie zespół zaprezentuje kompozycje Włodzimierza Kotońskiego, Wojciecha Blecharza, Piotra Peszata, Karola Nepelskiego oraz Miguela Azguime – kompozytora urodzonego w Lizbonie, który obecnie pełni funkcję dyrektora centrum promocji muzyki współczesnej Miso Music Portugal.

Projekt „Z polską muzyką od Bałtyku do Atlantyku” realizowany jest w ramach programu MKiDN „Promocja kultury polskiej za granicą”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Grand Prix Komeda 2019 dla Marcina Stańczyka

Stanczyk MarcinPodczas Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim nagrodę Grand Prix Komeda 2019 otrzymał dr hab. Marcin Stańczyk. Wykładowca kompozycji w Akademii Muzycznej w Łodzi, kompozytor i prawnik został wyróżniony za muzykę do filmu Kobro/Strzemiński. Historia fantastyczna w reżyserii Borysa Lankosza. Doroczna nagroda Grand Prix nadawana jest w konkursie na najlepszą muzykę do polskiego filmu fabularnego. Festiwal odbył się w dniach 2-8 czerwca 2019 roku w Ostrowskim Centrum Kultury.

Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy promuje polski film i muzykę filmową. O wynikach konkursu decydowało jury w składzie: Tomasz Lach (przewodniczący), Sonia Bohosiewicz, Bartosz Chajdecki, Misia Furtak, Magdalena Grzebałkowska, Wojciech Mazolewski i Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Kobro/Strzemiński. Historia fantastyczna to opowieść z elementami fantastycznymi o życiu oraz relacji słynnego duetu łódzkich awangardowych artystów – Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego (w rolach głównych Agata Buzek i Łukasz Simlat). Film powstał w koprodukcji z Instytutem Adama Mickiewicza oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. Dzieło towarzyszyło wystawie prac Kobro i Strzemińskiego w paryskim Centrum Pompidou oraz innych ośrodkach kulturalnych Europy, a także było prezentowane na festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Marcin Stańczyk podkreśla, że nagrodę otrzymał za swój debiut w kompozycji muzyki do filmu fabularnego. Kompozytor jest laureatem kilkunastu konkursów kompozytorskich, członkiem Związku Kompozytorów Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Pracuje w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina oraz w łódzkiej Akademii Muzycznej, gdzie prowadzi klasę kompozycji, kształcąc studentów specjalności „Kompozycja muzyki filmowej”.

Więcej informacji: www.marcinstanczyk.com 

Elbląg | Kameralne oblicze Thomasa Kalba

EOK

Która nuta jest do zagrania, a która do przemilczenia? Thomas Kalb nie ma takich wątpliwości i z każdego fragmentu partytury wydobywa to, co najwartościowsze. Nie inaczej będzie 16 czerwca 2019 roku o godz. 19:00 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, gdy dyrygent poprowadzi Elbląską Orkiestrę Kameralną.

Niemiecka krytyka określiła go mianem „suwerennego interpretatora”. Nic dziwnego, skoro Thomas Kalb oryginalnością i wieloznacznością muzycznych kreacji zaskakuje nawet najbardziej wytrawnych melomanów. Jak stwierdził jeden z krytyków, „to dyrygent, który z każdej nuty rozwija bukiet pomysłów i swoją kreatywność przenosi na muzyków”. Dyrygencką energią obdziela obecnie Młodą Filharmonię Kameralną Rhein-Neckar, z którą gościł w Niemczech, Francji, Kanadzie, Nowej Zelandii i Chile.

Pod batutą Thomasa Kalba elbląscy kameraliści zaproponują melomanom podróż śladami kompozytorskich klasyków. Artyści zmierzą się m.in. z „niedokończonym” XII Kwartetem smyczkowym c-moll D 703 Franza Schuberta. Za sprawą I Kwartetu smyczkowego g-moll op. 27 przeniesiemy się z kolei w świat norweskiego romantyzmu spod znaku Edwarda Griega. Nie zabraknie także biało-czerwonego akcentu w postaci Canzony di barocco na orkiestrę smyczkową Henryka Czyża.

Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.eok.elblag.eu/pl/news/kameralne-oblicza-thomasa-kalba 

Warszawa | IX Letnie Koncerty na Grochowskiej: muzyka polska i... japońska!

SV

Sinfonia Varsovia zaprasza do swojej siedziby na popołudniowe „Letnie Koncerty na Grochowskiej”. 15 i 16 czerwca 2019 roku o godz. 16.00 w ramach cyklu odbędą się koncerty „Japonia” i „Moniuszko”.

Podczas koncertów kameralnych w każdą sobotę i niedzielę występują zarówno uznani artyści, jak i wschodzące gwiazdy muzyki klasycznej. W trakcie 30 koncertów podzielonych tematycznie – Nie tylko orkiestra, Japonia, Moniuszko, Relaks, W podróży, Improwizacja, Dawna Warszawa – wystąpią zespoły w tradycyjnych składach i rzadko spotykanych konfiguracjach, jak np. kwintet stroikowy z saksofonem i klarnetem basowym, oktet wiolonczelowy czy kwartet fletowy. Programy koncertów obejmują muzykę wielu stylów i epok – od baroku, przez romantyczne arie operowe, po jazz, muzykę współczesną oraz improwizowaną.

Muzykę japońskich twórców oraz kompozytorów, których zainspirowała kultura Japonii, zaprezentują młodzi utalentowani warszawscy perkusiści Mikołaj Rytowski i Franciszek Prokopiuk. Wykonają m. in. utwór K’an Wojtka Blecharza. Następnego dnia zabrzmią kwartety Stanisława Moniuszki w wykonaniu znakomitych artystów Sinfonii Varsovii i skrzypka Piotra Markowskiego, zastępcy koncertmistrza Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

Patronat medialny nad koncertami Orkiestry Sinfonia Varsovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry: www.sinfoniavarsovia.org