Polmic - FB

aktualności

Warszawa | 4. Festiwal „TRZY-CZTE-RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje”

trzy-czte-ryFestiwal muzyczny „TRZY-CZTE-RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje" to wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie w polskim pejzażu wydarzeń artystycznych. IV edycja Festiwalu odbędzie się w Warszawie w dniach 28 maja – 19 czerwca 2019 roku.

W starannie dobranym programie utwory są niekiedy kontrastowo ze sobą zestawione, co umożliwia ich wzajemną konfrontację. Jednak główną ideą organizatorów jest konfrontacja słuchacza z nowymi wizjami artystycznymi, co ukazuje naszej percepcji nowe konteksty. Festiwal na tle innych wyróżnia się poprzez możliwość intensywnego kontaktu publiczności z występującymi muzykami na panelu dyskusyjnym, odbywającym się po każdym koncercie. W myśl organizatorów wydarzenie ma przełamywać granicę między muzykami a słuchaczami: „Ty słuchasz muzyki i muzyka słucha Ciebie”.

Część programu tegorocznej edycji Festiwalu poświęcono Witoldowi Lutosławskiemu, którego 25. rocznica śmierci przypadła 7 lutego. Podczas koncertu inauguracyjnego orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją włoskiego mistrza batuty Renato Rivolty wykona I Symfonię Karola Szymanowskiego, grywaną najrzadziej. Koncert zwieńczy Livre pour orchestre Lutosławskiego – jedna z kluczowych kompozycji w dorobku Mistrza.

W tym roku jubileusz 80. urodzin obchodzi mieszkający w Polsce węgierski kompozytor, improwizator i pianista Szábolcs Esztényi. Artysta zaprasza w świat swojej sztuki wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami 11 czerwca. W tym roku przypada też rocznica 100-lecia urodzin Mieczysława Wajnberga. Jego muzykę zaprezentuje Kwartet Śląski i pianista Piotr Sałajczyk. Wyjątkowa osobowość – sopranistka Anna Zawisza. W jej interpretacji usłyszymy 13 czerwca pieśni Józefa Haydna, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Czajkowskiego; partię fortepianu wykona dyrektor artystyczny Festiwalu Maciej Grzybowski. W finale Festiwalu zabrzmi Recitativa i ariosa „Lerchenmusik" op. 53 Henryka Mikołaja Góreckiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu www.festiwaltrzycztery.pl 

Szczecin | Wieczór baletów polskich

Opera na Zamku18 maja 2019 roku o godz. 19.00 w Operze na Zamku odbędzie się premiera „Wieczoru baletów polskich”.

Na spektakl złożą się dwa balety jednoaktowe: Na kwaterunku Stanisława Moniuszki oraz Pieśń o ziemi Romana Palestra.

Realizacji pierwszej choreografii podejmie się Robert Bondara, ceniony między innymi za umiejętność odczytywania na nowo i współcześnie tradycyjnych tekstów kultury polskiej (Świtezianka E. Morawskiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej czy Legenda Bałtyku F. Nowowiejskiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu). Ta premiera to główny akcent obchodów Roku Moniuszkowskiego w Operze na Zamku w Szczecinie.

Druga choreografia będzie dziełem włoskiego artysty Paolo Mangioli, dyrektora baletu narodowego na Malcie, który na nowo zinterpretuje mistrzowsko zorkiestrowaną i niezwykle energetyczną partyturę Palestra, patrząc na nią przez pryzmat wartości uniwersalnych jako twórca nie związany do tej pory z polską kulturą muzyczną i taneczną.

19 maja spektakl grany będzie o godz. 18.00 w ramach piątej edycji Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji „Bilet do teatru za 350 groszy”. Sprzedaż biletów odbywać się będzie jedynie w kasie Opery na Zamku w dniu 18 maja 2019 roku od godz. 12.00 (nie ma możliwości rezerwacji ani kupna przez stronę). Jedna osoba będzie mogła kupić maksymalnie 2 bilety.

Wydarzenie, koordynowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.opera.szczecin.pl/ 

Warszawa | RetroNoc Muzeów w UMFC

UMFC18 maja 2019 roku o godz. 19:00 odbędzie się jedyna w swoim rodzaju retroNoc Muzeów w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

RetroNoc Muzeów w UMFC to autorski projekt studentów i doktorantów Uczelni przygotowany we współpracy z Warszawską Szkołą Filmową. Główną częścią wydarzenia będzie koncert „Młynarski mniej znany”, podczas którego będzie można usłyszeć piosenki do tekstów Wojciecha Młynarskiego w jazzowo-tanecznych aranżacjach na orkiestrę. Zarówno opracowanie aranżacji utworów wykonywanych w części koncertowej, jak i samo przygotowanie oraz wykonanie koncertu, zostaną przeprowadzone przez studentów UMFC (kierunków: dyrygentura symfoniczna i operowa; dyrygentura chóralna; kompozycja; instrumentalistyka; operowy śpiew solowy; musical; reżyseria dźwięku).

Kontynuacją RetroNocy będzie taneczny wieczór swingowy na patio UMFC, podczas którego wraz z grupą animatorów będzie można bawić się do muzyki na żywo, oraz jazzowe jam session.

Karty wstępu dostępne są od 9 maja na stronie: http://www.efryderyk.pl/73-bilety 

Patronat medialny nad sezonem koncertowym UMFC 2018/2019 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły – na fanpage’u: https://www.facebook.com/Artystyczna.NocMuzeow/ 

Poznań | Koncert z okazji 120-lecia urodzin Jana Adama Maklakiewicza

Maklakiewicz22 maja 2019 roku w Sali Posiedzeń im. Seweryna Mielżyńskiego w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk w Poznaniu o godz. 18.00 odbędzie się wyjątkowy koncert z cyklu wydarzeń upamiętniających 120-stą rocznicę urodzin polskiego kompozytora Jana Adama Maklakiewicza.

Głównym założeniem przedsięwzięcia jest przywrócenie pamięci o Janie Adamie Maklakiewiczu (1899-1954) – znakomitym polskim muzyku, kompozytorze, pedagogu, zasłużonym publicyście oraz organizatorze życia muzycznego. Podczas koncertu zostaną przedstawione wartościowe a jednocześnie dotąd nieznane i nieobecne na estradach kompozycje tego polskiego twórcy. Koncepcja programu zakłada ukazanie różnorodnych zakresów twórczości Maklakiewicza: solowej oraz kameralnej. Podczas koncertu będzie można usłyszeć m.in.: Reflexions op. 14, Suitę huculską op. 15 nr 1 oraz Ave Maria na skrzypce i fortepian, a także wybrane pieśni (I zniknę z oczu Wam jak ptak, cykl 4 pieśni japońskich op. 25, Na kochanie nie masz rady, Kołysankę na sopran i fortepian czy Kujawiaka na fortepian solo. Ponadto zabrzmią pieśni Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, a także utwory Grażyny Bacewicz.

Podczas koncertu wystąpią absolwenci i pedagodzy uczelni muzycznych w Poznaniu: Piotr Kosarga (skrzypce), Hanna Lizinkiewicz (fortepian) oraz Barbara Tritt (sopran). Muzycy są wielokrotnymi laureatami ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów muzycznych oraz stypendialnych. Prowadzą ożywioną działalność koncertową – zarówno solową, jak i kameralną, występując w ramach czołowych europejskich festiwali muzycznych.

Koncert jest realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Tykocin | II Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”

Radio NadziejaDruga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze” odbędzie się 18 maja 2019 roku w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, popularnie zwanym perłą w Koronie Podlasia.

Podczas chóralnych zmagań wystąpi 26 chórów z całej Polski, reprezentujących między innymi Białystok, Kielce, Warszawę, Bielsko Białą i Kalisz. Konkurs podzielony będzie na 7 kategorii, w tym chóry jednorodne, mieszane i parafialne. Jury złożone z doświadczonych chórmistrzów oceniać będzie kulturę brzmienia, interpretację, dobór repertuaru, agogikę, dykcję i ogólny wyraz artystyczny. Dla najlepszych przygotowano szereg nagród. Wystarczy tylko wspomnieć, że na zwycięzcę czeka Grand Prix i nagroda pieniężna wysokości 5 000 zł. Przewidziana jest również nagroda specjalna Burmistrza Miasta Tykocin za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego. Dyrektor Radia Nadzieja wręczy również wyróżnienie najlepszemu dyrygentowi.

W ramach Konkursu odbędą się też warsztaty dla dyrygentów i chórzystów, które poprowadzi prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska. Ceremonia wręczenia nagród i koncert laureatów rozpoczną się o godz. 19.00. II Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej jest świetną propozycją nie tylko dla wielbicieli sakralnych brzmień. Wydarzenie odbędzie się w Noc Muzeów. Będzie zatem doskonałą okazją, aby wspólnie z przyjaciółmi i rodziną zwiedzić Tykocin, wsłuchując się w najwspanialsze chóralne kompozycje świata.

Wstęp ma wydarzenie jest wolny!

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.konkurschoralny.radionadzieja.pl/ 

Katowice | Moniuszko na Osiedlu Tysiąclecia

SilesiaInstytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza na koncert z cyklu „Moniuszko od serca” 18 maja 2019 roku o godz. 17.00. W katowickim Młodzieżowym Domu Kultury (ul. Tysiąclecia 5) wystąpią uczestnicy X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.

Najsłynniejsze pieśni z Moniuszkowskich Śpiewników domowych i wybrane arie z oper Halka i Straszny dwór zaśpiewają w Domu Kultury na katowickim Osiedlu Tysiąclecia Justyna Bujak i Karolina Borodziuk.

Punktem kulminacyjnym tego muzycznego wieczoru stanie się duet Już ogień płonie z opery Straszny dwór.

Młode wokalistki są wychowankami katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Justyna Bujak to tegoroczna laureatka III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Solowej Muzyki Sakralnej „Ars et Gloria”, w latach ubiegłych finalistka konkursu wokalnego „Złote głosy”. Zdobyła również wyróżnienia na konkursach „Bella Voce” w Busku-Zdroju oraz Ogólnopolskim Konkursie Moniuszkowskim w Białymstoku. Rozwija swoje umiejętności w klasie dr hab. prof. AM Ewy Biegas. Karolina Borodziuk to studentka klasy śpiewu dr hab. prof. AM Agaty Kobierskiej i laureatka m.in. I nagrody oraz dwóch nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Rudolfa Petraka w słowackiej Żylinie (2018). Otrzymała również III nagrodę na Międzyuczelnianym Konkursie Duetów Wokalnych w Łodzi (2018).

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://www.silesia.art.pl/ 

Warszawa | Sinfonia Varsovia na Grochowskiej – Arie o zmierzchu

SVW połowie maja Orkiestra Sinfonia Varsovia zainauguruje lato na muzycznej mapie Warszawy. To już drugi rok, kiedy słuchacze będą mogli spędzić wiosenno-letnie weekendy (17 maja – 22 września 2019) w siedzibie Sinfonii Varsovii.

Od maja do września przy ulicy Grochowskiej 272 odbędzie się ponad siedemdziesiąt wydarzeń składających się na sezon „Lato w Sinfonii Varsovii”. Większość wydarzeń odbędzie się, podobnie jak w zeszłym roku, w Pawilonie Koncertowym mieszczącym ponad 400-osobową publiczność. Podczas Lata powrócą weekendowe, popołudniowe koncerty, a także: XIX Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu", Sinfonia Varsovia na Grochowskiej, Noc Muzeów, Potańcówki. Specjalne wydarzenia będą dedykowane dzieciom: Dzień Dziecka z wieloma, nie tylko muzycznymi atrakcjami, „Smykofonie na Grochowskiej” adresowane dla najmłodszych, a także debiutujące w programie muzyczne „Poranki dla całych rodzin".

Podczas czterech koncertów symfonicznych z cyklu „Sinfonia Varsovia na Grochowskiej”, który potrwa od 17 maja do 6 września (godz. 19:30), muzycy orkiestry wraz z uznanymi solistami zaprezentują rozległy repertuar – od arii operowych, przez twórczość kompozytorów polskich, po muzykę rosyjską czy amerykańską. Pierwszy koncert z cyklu będzie okazją do wysłuchania najpiękniejszych arii z oper Stanisława Moniuszki, Piotra Czajkowskiego i Giacomo Pucciniego. Oprócz dzieł wokalnych w Pawilonie Koncertowym zabrzmią także utwory instrumentalne, w których orkiestra pod batutą Gaetano d’Espinosy będzie mogła zaprezentować szerokie spektrum swoich walorów brzmieniowych.

Patronat medialny nad koncertami Orkiestry Sinfonia Varsovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org 

Wrocław | IX Międzynarodowy Festiwal Musica Electronica Nova

MENNadchodząca edycja festiwalu Musica Electronica Nova, która odbędzie się w dniach 17–25 maja 2019 roku, jest zatytułowana „Znaki”.

Jak pisze dyrektor artystyczny Festiwalu Pierre Jodlowski, „znaki zajmują bardzo ważne miejsce w naszym życiu: od prehistorycznych obrazów po sztandary średniowiecza, od znaków rozprzestrzeniających się na ulicach po obfitość cyfrowych sygnałów”. Artyści biorący udział w festiwalu podejmą próbę odpowiedzi na pytania: czym są znaki w przestrzeni muzyki i jakie są trajektorie, które wskazują nam współcześni kompozytorzy?

Festiwal Musica Electronica Nova jest wydarzeniem interdyscyplinarnym, w ramach którego krzyżują się gatunki i estetyki, spotykają się artyści z całego świata. Nie zabraknie również premier. Zabrzmią m. in. nowe utwory, zamówione u polskich kompozytorów, w tym are there hidden figures? na kwartet smyczkowy, elektronikę i wideo Moniki Szpyrki. Podczas koncertu „Reverse Simultaneous” zostaną prawykonane utwory kompozytorów Oddziału Wrocławskiego Związku Kompozytorów Polskich oraz kompozycje kolektywne, w których partia skrzypiec została stworzona przez Annę Zielińską. W ramach Akusma Forum, poświęconego czystej muzyce elektroakustycznej, zapoznamy się z twórczością młodych kompozytorów z Włoch, Polski i Meksyku. Specjalną sesję poświęcono Elżbiecie Sikorze, byłej dyrektor artystycznej festiwalu. Z kolei sesje elektroakustyczne Mini Akusma Forum zostały opracowane specjalnie dla młodej publiczności.

Musica Electronica Nova to jednak nie tylko koncerty. To również krótkie spotkania z kompozytorami, podczas których będzie okazja porozmawiać o ich codziennej pracy, oraz wydarzenia towarzyszące przygotowane specjalnie na tę edycję festiwalu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/musica-electronica-nova-2019 

Warszawa | Między Turcją a Polską

POSI16 maja 2019 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej UMFC zabrzmi muzyka turecka XX wieku w wykonaniu zaproszonych artystów z Turcji i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Koncert pod patronatem Ambasady Republiki Turcji w Polsce wpisuje się w obchody tureckiego święta Dnia Pamięci Atatürka oraz Dnia Młodzieży i Sportu.

Szczególnie ważną postacią na muzycznej scenie tego kraju był Cemal Reşit Rey, uznawany za jednego z pionierów zaszczepienia w swej ojczyźnie muzyki artystycznej nawiązującej do nurtów twórczości Zachodu, na fali „okcydentalizacji” kraju pod rządami Kemala Atatürka. Wśród jego muzyki orkiestrowej poczesne miejsce zajmuje rapsodia symfoniczna Türkiye (Turcja) w dziesięciu barwnych, skontrastowanych tempami i charakterem obrazach, nawiązujących do motywów muzyki narodowej – usłyszymy jej wybrane epizody.

Rey współtworzył nieformalną grupę z czterema innymi kompozytorami, zwanymi „Turecką Piątką” – należał do niej także jego rówieśnik Hasan Ferit Alnar, szczególnie zafascynowany możliwościami stylizowania i harmonizacji muzyki tradycyjnej. Bardziej uniwersalny charakter ma jego melodyjny i ekspresyjny Koncert na wiolonczelę, w którego tematach rozpoznać też można charakterystyczne skale i rytmy Orientu.

Partię solową wykona pochodzący z Turcji Can Kehri, który ukończył z wyróżnieniem studia w Konserwatorium w Stambule w klasie wiolonczeli prof. R. Erzina oraz w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. Tomasza Strahla. Aktywny jako solista i kameralista gra także w grupie wiolonczel Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. J. Semkowa. Koncert poprowadzi ceniony turecki dyrygent i pianista młodego pokolenia, Can Okan.

Piotr Maculewicz

Wstęp wolny z potwierdzeniem rezerwacji! (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na https://sinfoniaiuventus.pl/