Polmic - FB

aktualności

Gdańsk | Otwarty Kurs Gry, Kompozycji i Aranżacji na Carillon

CarillonW dniach 18–20 listopada 2021 roku w Gdańsku odbędzie się Otwarty Kurs Gry, Kompozycji i Aranżacji na Carillon, który poprowadzą dr Monika Kaźmierczak i mgr Kamil Cieślik z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, dr hab. Katarzyna Kwiecień-Długosz z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Gert Oldenbeuving – emerytowany miejski carillonista w Zutphen, Groenlo, Winterswijk (Holandia).

Organizatorami kursu są: Katedra Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Miasto Gdańsk oraz Katedra Kompozycji i Teorii Muzyki Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajęcia zostaną przeprowadzone w wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku (ul. Profesorska 3), wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku (ul. Długa 46), sali 413 w budynku żółtym oraz sali 414 w budynku czerwonym Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

W programie wydarzenia znalazły się: prezentacja carillonu św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta Gdańska, gra na carillonie – zajęcia zbiorowe dla zaawansowanych (Gert Oldenbeuving) i dla początkujących (Monika Kaźmierczak), praca indywidualna uczestników kursu oraz konsultacje indywidualne. W części teoretycznej i warsztatowej dla kompozytorów Katarzyna Kwiecień-Długosz i Kamil Cieślik zapoznają uczestników z tajnikami komponowania na carillon.

Ponadto odbędą się dwa koncerty carillonowe z udziałem uczestników kursu. Podczas koncertu 19 listopada o godz. 11.00 w wieży kościoła św. Katarzyny usłyszymy utwory E. Sikory, A. Zubel, K. Kwiecień-Długosz, K. Falkowskiego i G. d’Hollandera. Koncert poprzedzi prelekcja „Nowe kompozycje na gdańskie carillony” Moniki Kaźmierczak, która opowie o płycie Contemporary Carillon z kompozycjami Zygmunta Krauze, Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka, Elżbiety Sikory i Agaty Zubel. Natomiast 20 listopada o godz. 12.05 koncert odbędzie się w wieży Ratusza Głównego Miasta Gdańska – w programie znajdą się m.in. utwory A. Nowaka, P. Mykietyna, Z. Krauze, L. Narvillaite i K. Kwiecień-Długosz. Koncert zostanie poprzedzony prelekcją Moniki Kaźmierczak i Katarzyny Kwiecień-Długosz „O specyfice carillonu w stroju średniotonowym z punktu widzenia wykonawcy i kompozytora”.

Patronat nad wydarzeniem objął Związek Kompozytorów Polskich, zaś patronat medialny – Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program znajduje się na stronie: https://amuz.gda.pl/wydarzenia/otwarty-kurs-gry-kompozycji-i-aranzacji-na-carillon,605 

Wręczono nagrodę polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021!

NIMiT14 listopada 2021 podczas uroczystej Gali na antenie TVP Kultura ogłoszeni zostali laureaci 11. edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021, którą organizuje Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gala była transmitowana na żywo w TVP Kultura oraz w Internecie.

Laureatami zostali:

  • w kategorii „Nagroda honorowa”: Lidia Grychtołówna – za całokształt działalności artystycznej;
  • w kategorii „Odkrycie roku”: Kinga Głyk – gitarzystka basowa, za wirtuozerię gry na gitarze basowej, osiągnięcie sukcesu na europejskich scenach i kontynuowanie tradycji wybitnych jazzowych basistek;
  • w kategorii „Osobowość roku”: Aleksander Nowak – kompozytor, za szereg prawykonań w sezonie artystycznym 2020/2021, ze szczególnym uwzględnieniem prawykonania utworu lo firgai. Maska przez Klangforum Wien i Agatę Zubel w Wiedniu;
  • w kategorii „Wydarzenie roku”: wydanie książki Danuty Gwizdalanki Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim – za intrygującą i wnikliwą monografię Karola Szymanowskiego, poddającą analizie osobowość kompozytora.

Laureatom wybranym przez polskie środowisko muzyczne wręczono statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka. Nagrodom w kategorii „Osobowość roku” oraz „Nagroda honorowa” towarzyszyły nagrody finansowe ufundowane kolejno przez Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Patronat medialny nad tegoroczną edycją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły www.koryfeusz.org.pl 

Katowice | „Scena Młodych” w NOSPR: Cracow Golden Quintet

NOSPR15 listopada 2021 o godz. 19.30 w ramach cyklu NOSPR „Scena Młodych” wystąpi Cracow Golden Quintet – laureaci II nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

„Scena Młodych” pulsuje energią i entuzjazmem debiutantów, dla których występ w NOSPR jest ważnym momentem w drodze do wielkiej kariery – są to koncerty dla wszystkich, którzy od uznanych nazwisk wolą muzyczne odkrycia i kiełkujące talenty.

Cracow Golden Quintet wykonuje utwory muzyki zarówno klasycznej, jak i rozrywkowej — od epoki klasycyzmu po muzykę współczesną oraz specjalizuje się w wykonawstwie i promocji muzyki polskiej. Prezentuje utwory zapomniane, rzadko wykonywane na estradach, a także bierze udział w prawykonaniach oraz nagraniach utworów z XX i XXI wieku. Zespół doceniano zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej, czego potwierdzeniem jest szereg nagród, zdobytych podczas konkursów międzynarodowych, oraz występy w prestiżowych salach koncertowych. W 2020 roku, nakładem wydawnictwa DUX, ukazała się debiutancka płyta kwintetu z muzyką polską, która została nominowana do nagrody „Fryderyk” 2021 w kategorii „Album Roku – Muzyka Kameralna”.

Podczas najbliższego koncertu w ich wykonaniu usłyszymy Kwintet na instrumenty dęte Wojciecha Kilara, Mini-Quintetto Józefa Świdra, a także Trois pièces brèves Jacquesa Iberta, Three Shanties Malcolma Arnolda i Belle epoque en Sud-America Júlia Medaglii.

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/scena-mlodych-cracow-golden-quintet-2 

Katowice | „Pokolenie '51 na 70-lecie urodzin”: Kwartet Śląski i Tymoteusz Bies

NOSPRNa pierwszym z koncertów cyklu „Pokolenie '51 na 70-lecie urodzin” w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia 13 listopada 2021 o godz. 18.00 usłyszymy owoce ponad 40-letniej znajomości Pokolenia 51’ z Kwartetem Śląskim.

Salve Regina na chór napisał Andrzej Krzanowski w 1981 roku, ale dopiero w 2020 roku, po opracowaniu go przez Grażynę Krzanowską na kwartet smyczkowy, graliśmy go w cyklu „Silesian misterioso” poświęconym 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Relief dla Andrzeja to hołd Aleksandra Lasonia złożony przedwcześnie zmarłemu przyjacielowi. Pierwszy raz zagraliśmy go w 1995 roku z okazji nadania imienia Andrzeja Krzanowskiego Sali kameralnej w PSM im. M. Karłowicza w Katowicach. Utwór krótki, ale jakże przejmujący w wyrazie…

I Kwartet smyczkowy Eugeniusza Knapika z 1980 roku to dzisiaj klasyka muzyki XX wieku, ale w roku swego powstania był dla nas trudny wykonawczo, zmuszał do przeskakiwania własnych przyzwyczajeń, a praca z bardzo wymagającym kompozytorem była szkołą życia. Forma utworu jest dwuczęściowa, jak u Lutosławskiego, tylko odwrotnie ułożona – najpierw gęsto, ruchliwie, burzliwie, wręcz wirtuozowsko, potem – spokój pieśni wynikający i dążący do chorałowych akordów. W swoim komentarzu odautorskim Knapik wspomina o nawiązaniu do ciężaru gatunkowego beethovenowskich arcydzieł.

Koncert zamknie drugie wykonanie utworu Ananda na fortepian i kwartet smyczkowy Aleksandra Lasonia zamówionego na 44 Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Pierwszy i ostatni utwór tego wieczoru są dowodami, że Pokolenie 51’ to nie ideologia, to wspaniali, aktywni kompozytorzy.

Arkadiusz Kubica

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-tymoteusz-bies-pokolenie-51-na-70-lecie-urodz 

Kraków | Koncerty Stypendystów Twórczych Miasta Krakowa

ArtforumW dniach 15 listopada – 15 grudnia 2021 w Pałacu Sztuki, Kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej (Kaplica Św. Doroty) oraz Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie – odbędzie się cykl koncertów poświęcony Stypendystom Twórczym Miasta Krakowa.

Podczas wydarzeń zaprezentują się wybitni krakowscy muzycy, laureaci Stypendium Twórczego Miasta Krakowa: Maria Sławek, Piotr Lato, Maciej Zimka, Wiesław Ochwat, Bożena Boba-Dyga, Marek Szlezer, którzy wraz z zaproszonymi gośćmi (Piotr Sałajczyk, Aleksandra Buczyńska, Magdalena Kulig) zaprezentują kompozycje wybitnych polskich kompozytorów, w tym laureatów Stypendium Twórczego Miasta Krakowa, m.in. Wojciecha Widłaka i Marcela Chyrzyńskiego. Ponadto będziemy świadkami prawykonań światowych utworów Bożeny Boba-Dyga i Macieja Zimki. Oprócz współczesnych kompozycji w repertuarze znajdą się utwory muzyki klasycznej z różnych epok, w tym Johna Downlanda, Jana Sebastiana Bacha i Richarda Straussa.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Art Forum. Współorganizatorem projektu jest Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa – wstęp na wydarzenia wolny.

Patronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program: https://fundacjaartforum.pl/ 

Wrocław | Świat Mistrza Beksińskiego: koncert i wystawa

NFMWydarzenie artystyczne „Świat Mistrza Beksińskiego” 13 listopada 2021 o godz. 18.00 i 20.30 w Narodowym Forum Muzyki stanowi wyjątkową propozycję dla odbiorców muzyki i malarstwa – to wydarzenie odmienne od innych, promujące jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, a także muzykę współczesną podaną w sposób bardzo przystępny dla odbiorcy.

Zdzisław Beksiński tworzył swoje obrazy w nieustającym kontakcie z muzyką. Wśród najczęściej wymienianych przez niego kompozytorów znajdował się Alfred Schnittke, stąd też pomysł pokazania obrazów polskiego artysty w integralnym połączeniu z muzyką, także wspomnianego kompozytora, mający umożliwić widzom pogłębienie doświadczeń emocjonalnych.

Koncert składa się z dwóch części. W pierwszej usłyszymy Sine Titulo – utwór współczesny, skomponowany specjalnie na potrzeby tego wydarzenia przez Szymona Sutora. Następnie artyści zagrają Requiem Alfreda Schnittke, a muzyce towarzyszyć będzie prezentacja obrazów, ściśle związana z dramaturgią muzyki. Dodatkowo w foyer będzie można zobaczyć wystawę oryginalnych, specjalnie na tę okazję wyselekcjonowanych dzieł Zdzisława Beksińskiego.

Informacje prasowe organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://www.nfm.wroclaw.pl 

Warszawa | „Młodzi młodszym” – koncert najzdolniejszych młodych artystów

POSIPolska Orkiestra Sinfonia Iuventus wraz z Centrum Edukacji Artystycznej serdecznie zaprasza na kolejny już koncert z serii „Młodzi młodszym” 13 listopada 2021 o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie („Nowa Miodowa”). Ideą tych koncertów jest edukacja poprzez wspólne muzykowanie i zdobywanie doświadczenia estradowego przez wyróżniających się talentem uczniów szkół muzycznych II stopnia, z towarzyszeniem profesjonalnej orkiestry Sinfonii Iuventus, złożonej z najzdolniejszych absolwentów uczelni muzycznych.

Tym razem pod batutą Marka Wroniszewskiego zaprezentuje się czwórka utalentowanych wirtuozów w atrakcyjnym programie kompozycji różnych epok na solową waltornię, altówkę, saksofon oraz klarnet.

Koncert rozpocznie waltornista Jan Dąbrowski (ZPOSM I i II st. nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie). Młody muzyk przypomni najokazalsze z dzieł Franza Straussa – jego Koncert c-moll op. 8. Koncert g-moll na altówkę i orkiestrę to jedno z najbardziej znanych dzieł autorstwa nieco dziś zapomnianego Brytyjczyka Cecila Forsytha. Jego część I zaprezentuje Oliwia Stawicka (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Neoklasyczne Concertino da camera Jacques’a Iberta na saksofon altowy to jedno z wielu dzieł, które zainspirował talent słynnego wirtuoza Sigurda Raschèra. Podczas naszego koncertu zabrzmi w wykonaniu Kacpra Puczko (Conservatoire Royal de Bruxelles). W wykonaniu Karoliny Bober (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach) usłyszymy oniryczną, eksponującą zwłaszcza klarnetową kantylenę Première rhapsodie Claude’a Debussy’ego (1910, wersja orkiestrowa – 1911).

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej o artystach: www.sinfoniaiuventus.pl 

Częstochowa | III Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej

WiłkomirskaIII Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej odbędzie się w w auli Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie w dniach 11–14 listopada 2021 roku. Zwieńczeniem Konkursu będzie Koncert Laureatów 14 listopada, podczas którego nastąpi ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród. Wszystkie koncerty i przesłuchania będą transmitowane przez Akademię Filmu i Telewizji oraz dostępne online dla szerokiej publiczności.

1 maja 2018 roku zmarła Wanda Wiłkomirska, uważana za jedną z czołowych skrzypaczek XX wieku, ciesząca się zasłużoną sławą i uznaniem na całym świecie również jako pedagog. Pragnieniem Wandy Wiłkomirskiej było stworzenie konkursu dla młodych muzyków, który będzie rozwijał ich umiejętności i propagował muzykę polską. Przed śmiercią Wanda Wiłkomirska przekazała swój zamysł Aleksandrze Szwejkowskiej-Belicy, jednej ze swych wychowanek, która od lat prowadzi klasę skrzypiec w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie. Inicjując Konkurs im. Wandy Wiłkomirskiej i podejmując się kierowania nim, Aleksandra Szwejkowska-Belica pozostaje w przekonaniu, że dokonania Wandy Wiłkomirskiej stanowić będą wzór dla młodych adeptów wiolinistyki.

Do udziału w tegorocznym projekcie zaproszono młodzież z całej Polski, uczącą się w szkołach muzycznych I i II stopnia oraz studentów I roku szkół wyższych – zgłosiło się 104 uczestników. Prezentować będą oni w trakcie konkursu wyłącznie muzykę polską. W ten sposób organizatorzy pragną zachęcić młodzież do odkrywania repertuaru właśnie rodzimych kompozytorów.

Uczestników będzie oceniać Jury złożone ze znakomitych skrzypków, doskonale znanych w kraju i za granicą. Są wśród nich soliści, kameraliści, pedagodzy, a przede wszystkim – osoby związane z Wandą Wiłkomirską: Aleksandra Szwejkowska-Belica – dyrektor konkursu, Kazimierz Skowronek (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach) – przewodniczący Jury, Wojciech Rodek – Dyrektor artystyczny Filharmonii Lubelskiej oraz Ewa Andruszkiewicz – koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej.

Po zakończeniu Konkursu zorganizowane zostaną kolejne koncerty najlepszych uczestników w polskich filharmoniach, w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz podczas festiwali.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły: http://www.zsmuz.czest.pl/iii-konkurs-skrzypcowy-muzyki-polskiej-im-wandy-wilkomirskiej/ 

Katowice | IX Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

FSIX Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego „Genesis" w Filharmonii Śląskiej w Katowicach, poświęcone wybitnemu wizjonerowi, mistykowi i jednemu z najwybitniejszych twórców światowych XX wieku, odbędą się w dniach 11 listopada – 4 grudnia 2021. Daty Festiwalu tradycyjnie zamknięte są klamrą pomiędzy datą śmierci i urodzin Góreckiego. Tegoroczny Festiwal honorowym patronatem objął wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Owo „Genesis” znajdzie swoje odbicie w poszukiwaniach źródeł odrodzenia po trudnym okresie i poprzedniej edycji festiwalu w wersji online, odnowienia bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, w prezentacji muzyki Patrona, jako niewyczerpanego źródła inspiracji dla kolejnych pokoleń. Zabrzmią m. in. kompozycje jego syna, Mikołaja Piotra Góreckiego, a solistką w jednym z koncertów będzie córka – Anna Górecka. Koncertami będzie też dyrygował jej syn, Jan Stańczyk. Osobną ścieżką poszukiwań początku będzie wprowadzenie do programu festiwalu utworów ze słowiańskich szkół narodowych, a także ich następców, co pozwoli publiczności na śledzenie rozwoju kierunków od ich źródeł. Zabrzmią również utwory Wojciecha Kilara, Bolesława Szabelskiego, Eugeniusza Knapika i Adama Wesołowskiego. Ponadto będziemy świadkami premiery Koncertu podwójnego Pawła Łukaszewskiego na skrzypce, altówkę i orkiestrę smyczkową – utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Podczas festiwalu wystąpią tacy artyści, jak Anna Górecka, Christian Schumann, Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz, Bartłomiej Duś, Yaroslav Shemet, Mirosław Jacek Błaszczyk, Piotr Pławner, Maciej Tomasiewicz oraz zespoły Filharmonii Śląskiej: Orkiestra Symfoniczna, Chór i Śląska Orkiestra Kameralna.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Realizacja koncertów odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Patronat medialny nad sezonem koncertowym Filharmonii Śląskiej 2021 / 2022 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/