Polmic - FB

aktualności

Pisma Sekcji Muzykologów ZKP - najnowsze tomy już dostępne online!

Polski Rocznik MuzykologicznyUkazały się roczniki wydawane przez Sekcję Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich: „Polski Rocznik Muzykologiczny” 2022 - „Kobiety i muzyka” - oraz „Musicology Today” 2022. Oba są już dostępne online: https://www.polskirocznikmuzykologiczny.pl/wydanenumery.php i https://sciendo.com/journal/MUSO.

„Polski Rocznik Muzykologiczny” ukazuje się w wersji online i drukowanej (PWM Kraków, czasopismo można zamawiać w księgarni internetowej wydawnictwa). Wersja online dostępna jest także na platformie naukowej https://sciendo.com/journal/PRM. Rocznik 2022 zawiera 12 artykułów. Dwa pierwsze opublikowane są w języku angielskim. Są to teksty Annegret Fauser (USA) o Wandzie Landowskiej i Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej o Nadii Boulanger w świetle pism Zygmunta Mycielskiego. Pozostałe artykuły opublikowane zostały w języku polskim (z angielskimi streszczeniami). Są to teksty Izabeli Zymer o Zofii Lissie i Włodzimierzu Iwannikowie, Anny Nowak o Hannie Kulenty, Iwony Świdnickiej i Marty Dziewanowskiej-Pachowskiej – oba o Lidii Zielińskiej, Barbary Literskiej o Katarzynie Kwiecińskiej-Długosz, Joanny Schiller-Rydzewskiej o kobietach w kulturze muzycznej Gdańska na podstawie zbiorów miejscowej biblioteki PAN, Stefana Drajewskiego o polskich kompozytorkach baletów, Aleksandry Kleinrok o dziewiętnastowiecznych warszawskich salonach muzycznych, Tomasza Górnego o Sarze Levy oraz – jako temat wolny – wnikliwie studium Edwarda Bonieckiego na temat Litanii Karola Szymanowskiego.

Czytaj więcej: Pisma Sekcji Muzykologów ZKP - najnowsze tomy już dostępne online!

Wrocław | II Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Brzmienie Fest”: Iwona Sukienik i Magdalena Wachowska

BrzmienieFest 5.3.23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Pieśni XIX i XX wieku zabrzmią w XIV-wiecznej wrocławskiej kamienicy - obecnie eleganckim Art Hotelu Wrocław - podczas koncertu 5 marca 2023 o godz. 18.00 w ramach II Międzynarodowego Festiwalu „Brzmienie Fest”. Wystąpią mezzosopranistka Magdalena Wachowska i dyrektor artystyczna Festiwalu pianistka Iwona Sukienik.

W zabytkowym miejscu w samym sercu miasta usłyszymy utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego czy Stanisława Niewiadomskiego. Nie zabraknie też akcentu z Południa i wspaniałych melodii cygańskich Antonina Dvořáka. Koncert poprowadzi Grzegorz Bugaj.

Motywem przewodnim wszystkich wydarzeń w ramach II Festiwalu, organizowanego przez Fundację Kultura Brzmienia, jest muzyka kompozytorów polskich i zagranicznych XIX, XX i XXI wieku w aranżacjach na różne składy instrumentalne.

Wstęp jest wolny - obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc!

Czytaj więcej: Wrocław | II Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Brzmienie Fest”: Iwona Sukienik i Magdalena Wachowska

Wrocław | Muzyka Ksiąg Jakubowych

NFM 5.3.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Muzyka Ksiąg Jakubowych” to projekt, który powstał na zamówienie Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi, zainspirowany monumentalnym dziełem Olgi Tokarczuk. Utwory, zawarte w programie koncertu w Narodowym Forum Muzyki 5 marca 2023 o godz. 18.00, tworzą spójną mozaikę rozmaitych elementów – obok muzyki poważnej, zabrzmią również kompozycje czerpiące z muzyki polskiej, żydowskiej, turecko-bałkańskiej, mołdawskiej czy ukraińskiej.

Na estradzie tego wieczoru pojawi się kompozytorka i sopranistka Agata Zubel wraz z Mateuszem Szemrajem oraz Hubertem Zemlerem, a także Bastarda Trio i należący do grona zespołów Narodowego Forum Muzyki – Lutosławski Quartet.

Czytaj więcej: Wrocław | Muzyka Ksiąg Jakubowych

Zielona Góra | Miesiąc Kobiet w Filharmonii Zielonogórskiej

MiesiacKobiet 23Patronat medialny nad sezonem artystycznym 2022 / 2023 Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Miesiąc Kobiet w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda będzie obfitował w aż trzy koncerty symfoniczne, recital fortepianowy, koncert oratoryjny i koncerty edukacyjne, które się odbędą w dniach 3-31 marca 2023.

Podczas koncertu inauguracyjnego Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi maestra Joanna Natalia Ślusarczyk, a w roli solisty wystąpi waltornista Michał Szczerba. Ciekawostką będzie Concerto in Green zielonogórskiej kompozytorki Katarzyny Kwiecień-Długosz, które powstało na zamówienie Filharmonii Zielonogórskiej i tego wieczoru wybrzmi po raz pierwszy. Kompozycja napisana została z myślą o gdańskim waltorniście Michale Szczerbie, który był jej pomysłodawcą. Usłyszymy ponadto utwory Debussy’ego, Bizeta oraz Uwerturę w dawnym stylu patrona Filharmonii.

Udział w kolejnych koncertach zapowiedziały m.in. maestry Agnieszka Franków-Żelazny i Ewa Strusińska, śpiewaczki Dagmara Rybak, Solomiia Pavlenko i Justyna Khil, pianistka Aleksandra Świgut, skrzypaczki Katarzyna Górska, Zuzanna Włodarczyk, altowiolistka Natalia Rychlik oraz Wrocławski Chór Żeński.

Szczegółowy program: http://filharmoniazg.pl/ 

Premiera monograficznego albumu z muzyką Jakuba Polaczyka

AlbanyRecords1926Union Square - pierwszy monograficzny album kompozytora Jakuba Polaczyka, który w tym roku obchodzi 40. urodziny, ukaże się w USA nakładem wydawnictwa Albany Records (TROY1926). Premiera płyty odbędzie się 1 marca 2023 w Radiu Savannah WRLL 107.5. Nowojorska premiera będzie miała miejsce 9 marca w Centrum Polsko-Słowiańskim na Brooklynie.

Większość utworów znajdujących się na tej płycie została skomponowana w Nowym Jorku, w którym spotyka się i współdziała wiele kultur. Jakub Polaczyk jest ambasadorem polskiej muzyki w tym mieście. Pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele. Prezentuje publiczności w Nowym Jorku polską muzykę współczesną i klasyczną. Wykłada w New York Conservatory of Music. Jego kompozycje były wykonywane na całym świecie, przez takie zespoły, jak Avanti, Slee Sinfonietta, NeoQuartet, Argus Quartet, Cracow Duo, NED, Polański Duo, Blow Up Percussion, Cracow Golden Quintet, Four Corners, Bułgarska Orkiestra Narodowa, Brazylijska Orkiestra Narodowa, Carnegie Contemporary Ensemble.

W nagraniu najnowszego albumu z muzyką Polaczyka wzięli udział znakomici muzycy polscy: Paweł Cieślak, Renata Guzik, Paweł Kubica, Maciej Zimka, Wojtek Komsta, Wioletta Strączek oraz zespół afraH and telF.

Więcej informacji: https://jakub.polaczyk.com 

Kraków, Wieliczka, Kąśna Dolna | VI Festiwal i Konkurs Pianistyczny „Piano e Forte”

Piano e Forte 2023Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne Sfogato w Krakowie wraz ze współorganizatorami i partnerami zapraszają do udziału w VI Festiwalu i Konkursie Pianistycznym „Piano e Forte” w dniach 27 lutego – 5 marca 2023. Wydarzenia odbędą się w Krakowie, Wieliczce i Kąśnej Dolnej. W programie przedsięwzięcia: koncerty festiwalowe, Mistrzowski Kurs Pianistyczny, cykl wykładów i warsztatów Akademia „Piano e Forte” oraz VI Konkurs Pianistyczny „Piano e Forte”.

VI Festiwal rozpocznie w dniu 27 lutego o godz. 9.00 Mistrzowski Kurs Pianistyczny w Sali Balowej Instytutu Kultury Willa Decjusza w Krakowie, który poprowadzi prof. dr hab. Andrzej Pikul z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Udział w Kursie jest bezpłatny po dokonaniu rejestracji na stronie www.pianoeforte.pl/akademia2023 

Czytaj więcej: Kraków, Wieliczka, Kąśna Dolna | VI Festiwal i Konkurs Pianistyczny „Piano e Forte”

Nie żyje Jerzy Morawski...

Morawski JerzyWczoraj, 26 lutego w Warszawie w wieku 90 lat zmarł muzykolog, prof. dr hab. Jerzy Morawski (1932-2023), członek Związku Kompozytorów Polskich od 1964 roku, w latach 1969-1973 - sekretarz, a w 1973–1975 - przewodniczący Sekcji Muzykologów ZKP...

Był absolwentem Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim (1968-1970), Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (1970-1974) oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1971-1984, 1999). Prawie 50 lat pracował w Instytucie Sztuki PAN (1956-2005). Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół problematyki teorii i historii muzyki średniowiecza, klasycyzmu i wczesnego romantyzmu. Współpracował z Encyklopedią Muzyczną PWM jako redaktor naukowy działu "Średniowiecze" oraz autor haseł (od 1970).

Otrzymał odznaki Zasłużony Opolszczyźnie (1974), Zasłużony dla Ochrony Zabytków (1979), Złoty Krzyż Zasługi (1985). W 2014 roku został udekorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Cześć Jego pamięci!

Nowy (prawie) Zarząd Oddziału Krakowskiego Związku Kompozytorów Polskich

ZKP25 lutego 2023 o godz. 11.00 w Pałacu Pusłowskich Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Westerplatte 10 odbyło się Zebranie Ogólne Członków ZKP Oddziału w Krakowie, podczas którego wybrane zostały władze Oddziału na kolejne 2 lata!

Na prezesa Oddziału ponownie został wybrany Marcel Chyrzyński. Wybrany przez Zebranie Ogólne Zarząd Oddziału ukonstytuował się następująco: Jerzy Stankiewicz – wiceprezes, Aleksandra Patalas – sekretarz, Maciej Jabłoński – skarbnik, Agnieszka Draus i Krzysztof Kostrzewa – członkowie Zarządu.

Na dyrektora Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów, który Oddział Krakowski organizuje od 1989 roku, ponownie został wybrany Marcel Chyrzyński.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych udanych projektów!

Nowa płyta Collegium Cantorum: „Juliusz Łuciuk – Aniphonae. Apocalypsis”

Luciuk 28.2.23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Juliusz Łuciuk – Aniphonae. Apocalypsis (DUX 1905) to ósma już płyta wydana w ramach „Antologii polskiej twórczości a cappella” zapoczątkowanej w 2018 r. przez maestro Janusza Siadlaka. Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum po raz trzeci już sięga po twórczość Juliusza Łuciuka. Album trafi do dystrybucji cyfrowej 28 lutego 2023.

Na płytę składają się 2 obszerne dzieła - Aniphoanae z 1984 r., Apocalypsis z 1985 r. - oraz mniejsze Partes Variabiles z tego samego roku.

Cykl Antiphonae do Najświętszej Maryi Panny przeznaczony jest na chór męski a cappella. Każda z czterech antyfon – Alma Redemptoris Mater (Święta Matko Odkupiciela), Ave Regina caelorum (Witaj Królowo Niebios), Regina coeli laetare (Królowo Nieba wesel się) i Salve Regina (Witaj Królowo) – szeroko czerpały z tradycji europejskiej muzyki religijnej związanej z chorałem gregoriańskim.

Czytaj więcej: Nowa płyta Collegium Cantorum: „Juliusz Łuciuk – Aniphonae. Apocalypsis”