Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Koncert z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

DKSStowarzyszenie JAX zaprasza na koncert z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 9 lipca 2021 roku o godz. 18:00 w Domu Kultury Świt w Warszawie.

Wystąpią artyści, którzy od wielu lat zaangażowani są w krajowe i międzynarodowe życie kulturalne: Krzysztof Borysiewicz (bas) współpracujący z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Mainfranken Theater Würzburg, Salzburger Landestheater i Staatstheater Kassel, zdobywca Grand Prix na Konkursie Wokalnym Francisco Vinas w Barcelonie; Róża Lorenc (skrzypce) – laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, wielokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska; oraz dr Wiktor Brzuchacz (organy) – zdobywca „Złotego Lauru Młodego Organisty”, absolwent Konserwatorium w Saint-Germain-en-Laye i Akademii Muzycznej w Poznaniu

Artyści przygotowali repertuar zawierający wybitne dzieła polskiej i europejskiej literatury muzycznej. Obok utworów Antonia Vivaldiego, Edwarda Elgara, Gabriela Fauré, Cezara Cui i Camille’a Saint-Saënsa, zaprezentowana zostanie także muzyka Emila Młynarskiego i Romana Statkowskiego, która zachwyca kunsztem kompozytorskim, głębią wyrazu i różnorodnością nastrojów. Dzieła muzyczne przeplatać się będą z zarysem historycznym uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz przedstawieniem najważniejszych postaci związanych z tym wydarzeniem.

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Olsztyn | XLIII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego

MOKDo 29 sierpnia 2021 potrwają XLIII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego, organizowane przez Parafię św. Jakuba w Olsztynie i olsztyński Miejski Ośrodek Kultury. Wszystkie koncerty tradycyjnie odbędą się w Bazylice konkatedralnej św. Jakuba (ul. Staszica 5) w kolejne niedziele lipca i sierpnia o godz. 20.00.

Podczas XLIII edycji cyklu koncertowego w gotyckich murach olsztyńskiej katedry ponownie zabrzmią arcydzieła dawnych mistrzów, a także współczesna muzyka organowa, która dostarcza nieprawdopodobnych emocji i wzruszeń. Udowodnią to soliści, grający na małych i wielkich organach świątyni.

Udział w przedsięwzięciu wezmą organiści Jarosław Tarnawski, Michał Białko, Tomasz Orlow, Daniel Prajzner, Agnieszka Tarnawska, Marek Fronc, Maciej Lewandowicz, Tomasz Soczek, Julian Gembalski, a także skrzypkowie Henryk Gembalski i Marek Polański, sopranistka Joanna Soczek, flecistka Natalia Chudzicka oraz zespół Starck Compagnay. W ich wykonaniu usłyszymy m. in. dzieła Augusta Fryderyka Duranowskiego, Joachima Kaczkowskiego, Jana Maklakiewicza, Tomasza Soczka i oczywiście Patrona cyklu koncertowego. Ponadto 22 sierpnia Julian Gembalski i Henryk Gembalski zaprezentują improwizację na tematy utworów Feliksa Nowowiejskiego Hommage a Nowowiejski.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Koncerty odbędą się w obowiązującym reżimie sanitarnym.

Szczegółowy program – na stronie https://www.mok.olsztyn.pl/ 

Poznań | Scena Letnia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w roku 2021

Scena LetniaFundacja Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu zaprasza na cykl wakacyjnych spotkań z muzyką – projekt „Scena Letnia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu” potrwa od 7 lipca do 11 sierpnia 2021.

Muzyczne spotkania w okresie letnim mają ponad dwudziestoletnią tradycję – do 2012 roku siedzibą koncertów był Ratusz Poznański (cykl nosił nazwę Letnie Koncerty Ratuszowe), a od 2013 – Aula im. Stefana Stuligrosza (nazwę zmieniono na Scena Letnia w Akademii Muzycznej). Tegoroczna edycja projektu zaplanowana została w nowej przestrzeni, jaką Uczelnia zyskała do realizacji swoich planów artystycznych – w Akademickim Teatrze Muzycznym „Olimpia”.

Koncerty w wykonaniu studentów, doktorantów i pedagogów będą odbywać się w kolejne środy miesiąca: 7, 14, 21, 28 lipca oraz 4 i 11 sierpnia o godz. 17.00. W programie sześciu różnorodnych wydarzeń nie zabraknie muzyki polskiej. Usłyszymy m.in. kompozycje Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, a także Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej – kompozytorki i wykładowczyni Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Anna Czajkowska-Zimnicka

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Więcej informacjihttps://amuz.edu.pl/

Kraków | Festiwal Muzyka Polska OdNova: 100. rocznica urodzin Stanisława Wisłockiego

OdNova7 lipca 2021 roku przypad 100. rocznica urodzin Stanisława Wisłockiego, którego twórczość kompozytorska, zdominowana przez działalność dyrygencką, jest na nowo odkrywana przez muzyków i muzykologów. 3 lipca o godz. 18:00 Filharmonia Krakowska przedstawi symfoniczne utwory Wisłockiego. W programie koncertu, który zainauguruje festiwal Muzyka Polska OdNova, zabrzmi niewykonywana wcześniej Rapsodia polska – Koncert fortepianowy op. 14.

Dyrygent, kompozytor, pianista, pedagog, organizator życia muzycznego związany z Polską i z Rumunią – Stanisław Wisłocki był barwną postacią środowiska artystycznego w powojennej Polsce. 3 lipca, kilka dni przed 100. rocznicą urodzin artysty, w Filharmonii Krakowskiej zabrzmią jego utwory symfoniczne. Koncert zainauguruje nowe przedsięwzięcie Filharmonii – festiwal Muzyka Polska OdNova, którego kolejne koncerty odbędą w nowym sezonie artystycznym 2021/2022. Podczas pierwszej części wieczoru publiczność będzie mogła usłyszeć Suitę polską na orkiestrę symfoniczną (1945) oraz Koncert fortepianowy (1948). Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Sebastian Perłowski, przy fortepianie zasiądzie Piotr Sałajczyk.

W drugiej części koncertu zabrzmi Ballada symfoniczna (1952), prawykonana zostanie także Rapsodia polska – Koncert fortepianowy op. 14 (1945). Zadyryguje Przemysław Zych, który odnalazł rękopis Rapsodii w archiwum domowym kompozytora i dokonał jego rewizji. Partię fortepianu wykona Michał Drewnowski. Rapsodia polska jest ostatnim ukończonym przed powrotem do Polski utworem Wisłockiego. Jest ona zarazem najnowszą jego kompozycją włączoną do katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Rapsodia polska – Koncert fortepianowy op. 14 to pierwsze z dwóch dzieł Wisłockiego na fortepian z orkiestrą, wymagające powiększonego składu zespołu, w tym kwartetu saksofonów”, komentuje Przemysław Zych. „Choć tytuł wskazuje na pewną swobodę formalną, to jednocześnie wprost określa relacje pomiędzy solistą a zespołem. W partyturze znajdujemy odniesienia do ludowych wzorców, neoklasycyzujący język, a także – w lirycznych epizodach – nostalgiczną, niedefiniowaną w pełni atmosferę «polskości»”.

Materiały prasowe organizatorów

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Informacja o biletachhttps://www.filharmonia.krakow.pl/

Gorzów | Pikniki Chopinowskie

Pikniki4 lipca 2021 rozpocznie się cykl koncertów plenerowych znanych jako „Pikniki Chopinowskie”. W każdą kolejną niedzielę (poza 15 sierpnia), do ostatniego weekendu wakacji, zielone tereny wokół Filharmonii Gorzowskiej zamienią się w miejsce wyjątkowego miejskiego pikniku, któremu towarzyszyć będą dźwięki najpiękniejszej muzyki klasycznej na żywo.

Formuła Pikników Chopinowskich na stałe wpisała się w pejzaż wakacyjnych imprez plenerowych w Gorzowie. W ramach tegorocznej edycji wydarzenia wystąpią utalentowani pianiści młodego pokolenia: Michał Mossakowski, Marcin Wieczorek, Małgorzata Rusak, Adam Kałduński, Viet Trung Nguyen (Wietnam/Polska), Ekaterina Matokh (Białoruś) oraz Matteo Zoli (Włochy). W repertuarze koncertów poza kompozycjami Frydryka Chopina znajdą się także utwory światowej literatury fortepianowej, od Jana Sebastiana Bacha po Maurice'a Ravela. Koncerty rozpoczynać się będą zawsze o godz. 18.00 i potrwają około dwóch godzin.

22 sierpnia Michał Szymanowski, asystent w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz w Łodzi, zaprezentuje program złożony wyłącznie z utworów kompozytorów polskich. Usłyszymy kompozycje Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Miłosza Magina, Zygmunta Stojowskiego, Maurycego Moszkowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Zygmunta Stojowskiego oraz Józefa Wieniawskiego.

Wstęp na wszystkie koncerty letnie jest darmowy.

Szczegółowy program: https://www.filharmoniagorzowska.pl/ 

Warszawa | 9. Festiwal „Strefa Ciszy”

SCMuzyka klasyczna, ludowa oraz jazzowa wybrzmi podczas dziewiątej edycji Festiwalu „Strefa Ciszy” w Łazienkach Królewskich. Od 3 do 25 lipca 2021 na kilku scenach plenerowych usłyszymy ponad sto koncertów.

Dziewiąta edycja festiwalu obejmuje cztery weekendy: 3-4 lipca, 10-11 lipca, 17-18 lipca oraz 24-25 lipca. Koncerty rozpoczynać się będą o pełnych godzinach między 10.00 a 18.00 w czterech miejscach jednocześnie – na Scenie Czerwonej przy Trou Madame, Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli, Scenie Pomarańczowej przy Wodozbiorze i Scenie Żółtej przy Starej Kordegardzie.

W ramach nurtu klasycznych interpretacji wystąpi m.in. Atom String Quartet. W programie koncertu usłyszymy kompozycje muzyków kwartetu, jak i utwory Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Seiferta i Mieczysława Karłowicza w opracowaniu na improwizujący kwartet smyczkowy. Zespół Wah-Wah Brass, złożony ze studentów i absolwentów UMFC w Warszawie, zagra przeboje muzyki filmowej i popularnej w błyskotliwych aranżacjach na kwintet blaszany. W repertuarze klasycznym usłyszymy także polsko-serbski zespół kameralny Circle, zespół barokowy Cohaere Ensemble oraz Kwintet Klarnetowy UMFC.

W ofercie dla najmłodszych znajdzie się koncert "Zaśpiewaj obraz", podczas którego posłuchać można będzie nastrojowych piosenek na wokal i gitarę, zainspirowanych dziełami z Królewskiej Galerii Obrazów. Dzieci i rodzice, jak co roku, będą mogli wziąć udział w cyklu koncertów "Melomaluszki".

Szczegółowy program: https://www.strefaciszyfestival.pl/

Lusławice | IX Festiwal Emanacje

EmanacjeIX Festiwal Emanacje odbędzie się pomiędzy 4 lipca a 29 sierpnia 2021 roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Trzy nurty tegorocznych Emanacji, wraz ze znakomitymi artystami zaproszonymi do udziału w Festiwalu, będą tworzyć niezwykłe konteksty i ciekawe zestawienia repertuarowe.

Podczas koncertu inauguracyjnego Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal wykona Trzy utwory w dawnym stylu Krzysztofa Pendereckiego. Wydarzenia główne będą obejmować koncerty prezentujące twórczość Maestro na orkiestrę kameralną w kontekście dzieł wielkich mistrzów epok minionych oraz z perspektywy twórców współczesnych. Zabrzmią utwory Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Eugeniusza Knapika, Andrzeja Krzanowskiego, Aleksandra Lasonia, Wojciecha Lemańskiego, Piotra Mossa oraz Karola Szymanowskiego. W ramach festiwalu wystąpią m.in. Orkiestra Muzyki Nowej, Orkiestra Kameralna Primuz, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Penderecki Youth Orchestra, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy – AUKSO, Cracow Singers oraz Motion Trio.

Drugą osią festiwalu będą cotygodniowe recitale młodych, wybitnych polskich pianistów – uczestników eliminacji do 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wystąpią m.in. Adam Kałduński, Zuzanna Pietrzak, Piotr Aleksewicz, Andrzej Wierciński, Jakub Kuszlik, Aleksandra Świgut i Marcin Wieczorek. Program Festiwalu uzupełnią ciekawe wydarzenia towarzyszące o nieco lżejszym charakterze: jazzowe koncerty w ramach Seifert Jazz Days, recital Adama Makowicza, czy koncert uczestników warsztatów Adama Sztaby.

Festiwal będzie także okazją do zwiedzania stałej ekspozycji multimedialnej „Krzysztof Penderecki – dziedzictwo polskiej muzyki XX i XXI wieku”, której treść przybliża postać oraz dzieła Artysty na tle bogatego dorobku polskich kompozytorów ostatniego stulecia. Udział w koncertach będzie można połączyć ze spacerem po słynnym Arboretum.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://www.penderecki-center.pl/ 

Tarnowskie Góry | I Koncert „Muzyka w dialogu”

CWMKCentrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej zaprasza na nowy cykl koncertowy, który zostanie zainaugurowany 11 lipca 2021 o godz. 18.00 w Pałacu w Rybnej koncertem „Muzyka w dialogu”.

Podczas wydarzeń zaprezentowane zostaną utwory podejmujące dialog muzyczny na kilku poziomach: instrumentalnym (w kontekście barwy, możliwości technicznych i wyrazowych), między epokami i stylami muzycznymi, między tradycją a nowoczesnością. Autorką projektu artystycznego jest dr Aleksandra Gajecka-Antosiewicz

W programie pierwszego koncertu znajdą się prawykonania utworów Marcina Tadeusza Łukaszewskiego, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej oraz Bronisława Kazimierza Przybylskiego. Usłyszymy także kompozycje Marcela Chyrzyńskiego, Aleksandra Tansmana, Aleksandra Lasonia, Henryka Mikołaja-Góreckiego, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Kazimierza Serockiego oraz Bohuslava Martinu. Repertuar zaprezentują: Łukasz Długosz – flet, Agata Kielar-Długosz – flet, Beata Warykiewicz-Siwy – skrzypce, Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesyn.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Tarnowskie Góry, Pałacu w Rybnej oraz Stowarzyszenia Gorczycki.pl.

Patronat medialny: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje: https://www.aleksandragajecka-antosiewicz.com/

Lusławice | IX Festiwal Muzyki „Emanacje”: Kroke i Adam Kałduński

EmanacjeEuropejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na koncerty w ramach trwającego Festiwalu Muzyki „Emanacje”, które odbędą się 10 i 11 lipca 2021 o godz. 19.00. Występ Adama Kałduńskiego rozpocznie cykl recitali chopinowskich, które stanowią jedną z osi 9. „Emanacji”. Podczas drugiego z koncertów krakowski zespół Kroke zaprezentuje lusławickiej publiczności najbardziej popularne utwory ze swojego repertuaru.

EmanacjeCotygodniowe spotkania z muzyką Fryderyka Chopina będą okazją, aby usłyszeć znakomicie zapowiadających się artystów niemal w przeddzień ich udziału w słynnym i prestiżowym konkursie zaplanowanym na jesień tego roku. Jako pierwszy w ramach cyklu wystąpi Adam Kałduński. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów jest zwycięzcą II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Pekinie (2019); na 50. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020) zdobył II nagrodę ex aequo, tym samym uzyskując kwalifikację do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Obecnie kształci się w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń.

Kroke (w języku jidysz: Kraków) stworzyła w 1992 roku trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również̇ artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami, które usłyszymy już 11 lipca.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie www.emanacje.pl