Polmic - FB

aktualności

Wrocław | Obrazki z nut – wystawa druków muzycznych z przełomu XIX i XX w. w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

DBPDolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu (Rynek 58) zaprasza do obejrzenia wystawy „Obrazki z nut”, prezentującej fragment zbioru publikacji nutowych znakomitego wrocławskiego historyka sztuki, kulturoznawcy i kolekcjonera, prof. Pawła Banasia. Wystawa trwa do 28 lutego 2018.

To pierwsza w Polsce ekspozycja poświęcona wyłącznie drukom muzycznym pochodzącym z okresu od końca XIX w. do połowy XX w., wydawanym w różnych krajach Europy, ze szczególnym uwzględnieniem ich szaty graficznej. Okładki druków ukazują rozwój popularnej kultury muzycznej oraz sposoby reklamowania i ilustrowania muzyki – w czasach gdy normą było obcowanie z nią na żywo. Dziś to świadectwo ewolucji artystycznej epoki (od późnego romantyzmu do art deco), a także szansa na poznanie kultury muzycznej i wizualnej XIX i XX wieku.

Wśród prezentowanych na wystawie nut znajdziemy m.in. piosenki kabaretowe i filmowe z tekstami i muzyką tak wybitnych osobistości, jak Andrzej Włast, Jerzy Petersburski, Marian Hemar, Julian Tuwim. Znaczną część wystawy tworzą wydawnictwa muzyki rozrywkowej, jednak ich twórcy komponowali często także muzykę poważną, baletową, filmową, teatralną czy oprawy audycji radiowych, jak np. Tadeusz Kwieciński, Franciszka Leszczyńska czy Zygmunt Wiehler. Ponadto na wystawie znajdziemy grafiki z wydań utworów takich kompozytorów, jak Ludomir Różycki, Feliks Nowowiejski, Mieczysław Karłowicz (wyjątkowo jako autor rysunków na okładce), Mieczysław Drobner, Jan Karol Gall, Fryderyk Chopin, Giacomo Puccini i wielu innych. Wśród grafików, których twórczość prezentowana jest na wystawie są m.in. Leopoldo Metlicovitz, Wolfgang Ortmann, Stanisław Dobrzyński, Witold Kalicki, Jerzy Radlicz, Marian Walentynowicz, Alfred Żmuda. Warto dodać, że okładki nut bardzo rzadko są wspominane w opracowaniach poruszających temat grafiki użytkowej.

Wystawę współtworzyli: prof. Paweł Banaś, Jacek Czarnik, Anna Ćwik i Małgorzata Laszczak (Dolnośląska Biblioteka Publiczna), prof. Renata Tańczuk (Instytut Kulturoznawstwa, Pracownia Badań Pejzażu Dźwiękowego Uniwersytetu Wrocławskiego), Monika Janowiak-Janik oraz Joanna Gul (Biblioteka Kulturoznawstwa i Muzykologii UWr oraz Pracownia Badań Pejzażu Dźwiękowego UWr).

Wystawie towarzyszy katalog Obrazki z nut: druki muzyczne od końca XIX do połowy XX wieku z kolekcji Pawła Banasia (Wrocław 2018) pod redakcją Jacka Czarnika i Anny Ćwik, opracowany graficznie przez Małgorzatę Laszczak, w którym obok licznych kolorowych okładek nutowych znajdziemy tekst prof. Pawła Banasia „W ogrodzie nut” przybliżający m.in. źródła jego kolekcji, wprowadzenie prof. Renaty Tańczuk „Od kolekcji do wystawy” przedstawiające idee wystawy, katalog bibliograficzny 126 druków muzycznych oraz indeks, będący także pomocniczym, niewielkim leksykonem twórców – grafików, kompozytorów i autorów tekstów, opracowane przez Monikę Janowiak-Janik i Joannę Gul. Katalog dostępny jest w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.wbp.wroc.pl

Kultowa inscenizacja „Cyganerii” na żywo z Met 24 lutego

MetKultowa inscenizacja Cyganerii Giacomo Pucciniego w reżyserii Franca Zeffirellego po raz trzeci wraca w transmisji do kin, ale w nowej obsadzie. W Kinie Praha transmisja Live HD spektaklu odbędzie się 24 lutego 2018 o godz. 18.10.

Romantyczna historia odmalowująca mityczne życie biednej, ale radosnej paryskiej cyganerii, zamieszkującej poddasza kamienic Montmartre’u i okolic, stała się pod piórem Giacomo Pucciniego najprawdziwszym wyciskaczem łez. Beztroska zabawa przymierających czasem głodem przyjaciół z poddasza: poety, malarza, muzyka i filozofa, przeplata się z tragicznymi momentami, gdy mowa o śmierci, upodleniu i beznadziei, które towarzyszą ubogim ludziom niemal na każdym kroku. W wystawionym już blisko 500 razy na scenie The Metropolitan Opera spektaklu (premiera w 1981 roku z Teresą Stratas, Renatą Scotto i Josém Carrerasem) hafciarka Mimì znów zakocha się w poecie Rodolfie, a żywiołowa Musetta będzie flirtowała z malarzem Marcellem.

W roli Mimì wystąpi bułgarska sopranistka Sonya Yoncheva, którą niedawno podziwialiśmy jako tytułową Toskę. Rodolfa zaśpiewa Michael Fabiano, Marcellem będzie Lucas Meachem, a partię Musetty wykona Susanna Phillips. Orkiestrę poprowadzi Marco Armiliato.

Przedstawienie odbędzie się w języku oryginału (włoskim) z polskimi napisami.

Patronat medialny nad cyklem transmisji objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.kinopraha.pl

Gdańsk| Koncert muzyki współczesnej w 80. urodziny Ireneusza Łukaszewskiego

pchk25 lutego 2018 roku o godz. 18:00 w Ratuszu Staromiejskim (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35) Polski Chór Kameralny zaśpiewa utwory swojego założyciela i pierwszego dyrygenta, Ireneusza Łukaszewskiego, który tego dnia świętować będzie 80. urodziny. Będzie to drugi z serii koncertów jubileuszowych.

Ireneusz Łukaszewski to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku i Poznaniu. Był pedagogiem Akademii Muzycznej w Gdańsku (1969-83), kierownikiem artystycznym Chóru Akademii Medycznej w Gdańsku (1966-83). Wybitny kompozytor, pochodzący z Gdańska, jest także założycielem i pierwszym dyrygentem (w latach 1978–1983) Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis. Obecnie, już od ponad 30 lat, mieszka i pracuje w USA.

Utwory, które zostaną zaprezentowane, pochodzą z różnych etapów artystycznej drogi kompozytora. Większość z nich przeznaczona została na chór a cappella (w tym opracowania pieśni Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina), niektóre powstały na chór z towarzyszeniem fortepianu. Wśród tych drugich jest m.in. Jubilate Deo pochodzący z początku lat 1980-tych.

Podczas koncertu będzie miała miejsce premiera płyty z muzyką chóralną Ireneusza Łukaszewskiego.

Bilety w cenie 30zł/20zł do nabycia w biurze Polskiego Chóru Kameralnego (ul. Opata J. Rybińskiego 24, tel. 58 552 41 73) w godzinach 9:00–16:00 oraz w miejscu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem. Obowiązuje zniżka dla posiadaczy Karty do Kultury.

Katowice | Nowe spojrzenie na przemijanie – Młodzi

nospr25 lutego 2018 roku o godz. 19.00 w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia będzie miało miejsce prawykonanie Desensorium Wojciecha Michno.

Wojciech Michno (1992) jest doktorantem w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Knapika w katowickiej Akademii Muzycznej. W odkompozytorskim komentarzu do utworu Desensorium czytamy: „Sensorium to ośrodek mózgowy koordynujący wrażenia zmysłowe lub ogół wrażeń zmysłowych. Stanowiący zaprzeczenie tytuł Desensorium dotyczy obcowania ze światem pozazmysłowym (nadzmysłowym?) – zwrócenia się w stronę transcendencji, kontemplacji. Koncepcja ta umotywowana jest chęcią wyjścia poza współczesną rzeczywistość, której jednym z przejawów jest permanentne odbieranie przez nas coraz nowszych, silniejszych i liczniejszych wrażeń zmysłowych wywołujących w ostateczności negatywne skutki. Te dwa światy (hiper-zmysłowy i pozazmysłowy) stanowiły inspirację dla utworu. Uwidacznia się to zarówno w formie muzycznej, jak i w zastosowanych jakościach brzmieniowych na przestrzeni całego utworu”.

Ponadto podczas koncertu zabrzmi utwór Skin angielskiej kompozytorki Rebecci Saunders. Skin na sopran i orkiestrę kameralną powstało pod wpływem twórczej reakcji kompozytorki na widowisko telewizyjne Trio duchów Samuela Becketa. W wykonaniu Orkiestry Muzyki Nowej pod dyrekcja Szymona Bywalca usłyszymy również Fora Alastaira Greiga, działającego w Londynie. W roli solistów wystąpią Joanna Freszel (sopran) i Rafał Zambrzycki (skrzypce).

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie: http://www.nospr.org.pl

Jakub Jakowicz i Polska Orkiestra Radiowa grają w Studiu Lutosławskiego, a radiowa Dwójka transmituje

porProgram 2 Polskiego Radia zaprasza 25 lutego 2018 roku na transmisję ze Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego, gdzie odbędzie się koncert w wykonaniu wirtuoza skrzypiec Jakuba Jakowicza i Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michaiła Agresta. W programie utwory Mieczysława Karłowicza i Aleksandra Skriabina. Początek o godz. 18.00.

Jakub Jakowicz gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca Krzysztofa Jakowicza, pod którego kierunkiem studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Był również ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej – prof. Tadeusza Wrońskiego. Koncertuje od 11 roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. W 1998 r., mając zaledwie 17 lat, na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego wystąpił na krakowskim festiwalu jego imienia. Od tego czasu koncertował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonią Drezdeńską, Orquesta Nacional w Madrycie czy Royal Stockholm Philharmonic. Ma na koncie wiele nagrań płytowych.

Michaił Agrest urodził się w Petersburgu, w rodzinie muzyków. W 1989 roku wyemigrował do USA, gdzie jego rodzice dołączyli do składu Orkiestry Symfonicznej w Charleston. W USA młody artysta kontynuował studia skrzypcowe, uzyskując dyplom na Uniwersytecie Indiana w Bloomington. Następnie wrócił do Petersburga, by studiować dyrygenturę u Ilji Musina i Marissa Jansonsa. Od 2001 roku Michaił Agrest, przez ponad dekadę, pracował w Teatrze Maryjskim w Petersburgu, opanowując kolejne wielkie dzieła operowe i symfoniczne oraz zdobywając doświadczenie w kierowaniu orkiestrą. W lipcu 2003 roku z Orkiestrą Teatru Maryjskiego zadebiutował w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, a od 2008 roku stale współpracuje z Filharmonią Drezdeńską, a od 2013 także ze Staatskapelle Berlin.

W programie wieczoru w Koncertowym Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego: Koncert skrzypcowy op. 8 Mieczysława Karłowicza i II Symfonia op. 29 Aleksandra Skriabina.

Warszawa | Wieczór z muzyką polską XX wieku

wok25 lutego 2018 roku o godz. 16:30 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbędzie się kolejny koncert artystów Warszawskiej Opery Kameralnej z cyklu „Koncerty kameralne w Wilanowie”, podczas którego zabrzmi muzyka polska XX wieku.

Polska muzyka kameralna XX wieku, bez najmniejszej dozy przesady, należy do czołówki nie tylko europejskiej ale i światowej. Nie od dzisiaj również wiadomo, że właśnie w kameralnych formach, kompozytorzy osiągają wyżyny artystycznego kunsztu, a w transparentnych, wolnych od orkiestrowego przepychu utworach, tworzonych z myślą o kwartetach, duetach czy solistach z towarzyszeniem akompaniamentu, jak pod lupą widać kunszt twórcy. Lutowy koncert znakomitego Warsaw Opera Quartet – zespołu wirtuozów instrumentów smyczkowych – da możność smakowania tego, co w polskiej literaturze kameralnej ważkie. W roli solisty wystąpi klawesynista Krzysztof Garstka.

Bezspornie Karol Szymanowski i jego I kwartet smyczkowy, podobnie jak Koncert klawesynowy Henryka Mikołaja Góreckiego (tu w wersji kameralnej) oraz ikoniczna dla polskiego minimalizmu Orawa Wojciecha Kilara (też w wersji na kwartet smyczkowy) to perły polskiej literatury muzycznej. Program koncertu dopełnią dwa dzieła Mariana Sawy, w klawesynowym wykonaniu.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://repertuar.operakameralna.pl

Warszawa | IX edycja festiwalu z okazji urodzin Fryderyka Chopina „Koncerty Urodzinowe 2018: Chopin Wolności”

kuNajdłuższy warszawski festiwal urodzinowy Fryderyka Chopina pt. „Koncerty Urodzinowe 2018: Chopin Wolności” odbędzie się w dniach 22 luty – 1 marca 2018 roku, czyli między metrykalną, a obchodzoną przez kompozytora datą urodzin.

Koncerty Urodzinowe to dostępny dla szerokiej publiczności festiwal muzyki, który jest swoistą celebracją twórczości kompozytora oraz wyrazem radości i dumy z posiadania tak niezwykłej postaci i muzyki w dorobku kulturalnym Polski. Ale tradycyjnie już, Koncerty Urodzinowe to nie tylko muzyka Chopina. To również inspiracje Chopina, inspiracje Chopinem i radość muzykowania. W ramach Festiwalu odbędą się m. in. koncerty z cyklu “Paderewski in memoriam”.

Wystąpi plejada polskich i zagranicznych pianistów z Lidią Grychtołówną, Takashi Yamamoto, Pamelą Howland, Ivett Gyongyosi i Moniką Roscą na czele. Swoją scenę będą mieli młodzi polscy chopiniści, jeszcze młodsi wirtuozi oraz zespoły kameralne Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Zamknięciem dnia będą wieczorne koncerty klasyczno-rozrywkowe „Gramy Chopinowi”, gdzie wystąpi m.in. Alina Mleczko z Triem, Anna Jagielska-Riveiro oraz turecki folkowy artysta Erkan Dolunay. Ponadto odbędzie się cykl koncertów „Pieśń Wolności”, nawiązujący do obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wykład i kurs mistrzowski Daniela De Clercka (Belgia).

Główną sceną festiwalu będą pomieszczenia warszawskiego Domu Muzyki przy Nowym Świecie 63.

Szczegółowy program – na stronie: http://chopin.smolna.org 

Jelenia Góra | Koncert inauguracyjny 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego

zoom19 lutego 2018 roku o godz. 20:00 w Filharmonii Dolnośląskiej Wojciech odbędzie się koncert „Kilar – muzyka filmowa” inaugurujący 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Zoom – Zbliżenia.

Tegoroczny 21. MFF Zoom – Zbliżenia organizowany jest w ramach projektu „Filmowy raj – tradycja, teraźniejszość i przyszłość regionu”. Odbędą się międzynarodowe konkursy filmowe, projekcje specjalne polskich i czeskich filmów, spotkania z wybitnymi twórcami oraz działania mające służyć promocji polsko-czeskiego pogranicza. Powstało tu bowiem wiele filmów fabularnych i dokumentalnych. Wiele z nich doczekało się miana kultowych.

Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmi muzyka do znakomitych filmów, skomponowana przez Wojciecha Kilara, uważanego obecnie za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej naszych czasów. Współpracował z wieloma sławnymi reżyserami, takimi jak Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Francis Ford Coppola czy Roman Polański. Jest laureatem wielu nagród, w tym między innymi zdobywcą Cezara z najlepszą muzykę do filmu Pianista Romana Polańskiego, którą zaprezentuje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Szymona Makowskiego. Zespół wykona również muzykę z filmów Dracula, Pan Tadeusz, Trędowata, Ziemia obiecana, Sami swoi, Zemsta, Kronika wypadków miłosnych, Bilans kwartalny i Smuga cienia.

Dużą atrakcją dla widzów będzie projekcja filmu Na chwilę tu jestem i tylko na chwilę… 21 lutego. To unikalny film z życia regionu, który powstał z fragmentów niemieckich, polskich i czeskich dokumentalnych filmów archiwalnych. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez Zespół Kameralny STRUNA K, który tworzą muzycy związani na co dzień z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.zoomfestival.pl/ 

Największe gwiazdy na żywo z nowojorskiej The Metropolitan Opera w sezonie HD LIVE 2018/2019

MetPodczas 13. sezon cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD” będziemy mieli przyjemność zobaczyć i usłyszeć Piotra Beczałę, który zaśpiewa w nowej inscenizacji Adriany Lecouvreur Cilèi. Po raz pierwszy na wielkim ekranie zobaczymy Aleksandrę Kurzak, która wystąpi u boku swojego męża Roberta Alagny w Carmen Bizeta.

Podczas transmisji w sezonie 2018–19 znowu będziemy oglądać największe gwiazdy wokalistyki. Wystąpią między innymi: Anita Rachvelishvili, Elīna Garanča, Željko Lučić, Jonas Kaufmann, Eva-Maria Westbroek, Diana Damrau, Carlo Bosi, Maurizio Muraro, Pretty Yende, Christine Goerke, Karita Mattila, Javier Camarena i Isabel Leonard. Orkiestrę The Metropolitan Opera poprowadzą dyrygenci ze światowej czołówki, m.in. Nicola Luisotti, Marco Armiliato, Sir Mark Elder i Philippe Jordan.

13. sezon cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD” rozpocznie 6 października 2018 roku transmisja sztandarowego spektaklu Met – Aïdy Verdiego z Anną Netrebko w roli tytułowej. Yannick Nézet-Séguin, mianowany na dyrektora muzycznego Met, poprowadzi La traviatę i Dialogi karmelitanek. The Neubauer Family Foundation, sponsor cyklu transmisji, podarowała 15 milionów USD do dyspozycji dyrektora muzycznego Met.

Transmisje na żywo z The Metropolitan Opera będzie można zobaczyć na całym świecie w ponad 70 krajach. Polscy widzowie obejrzą nowojorskie spektakle z udziałem największych gwiazd wokalistyki w blisko 40 ośrodkach (lista tutaj).

Przed rozpoczęciem nowego sezonu transmisji na żywo czekają nas letnio-jesienne powtórki 4 tytułów. Zobaczymy m.in. Trubadura Verdiego i Eugeniusza Oniegina Czajkowskiego z nieodżałowanym Dmitrijem Hvorostovskym. Met przypomina te spektakle, by złożyć hołd wielkiemu artyście. Dodatkowo w tym okresie nowojorska scena zaprezentuje na wielkich ekranach film dokumentalny Susan Froemke pod tytułem Dom, w którym mieszka opera – o tym, jak powstawał obecny budynek Met.

Patronat medialny nad cyklem transmisji objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej szczegółów na www.nazywowkinach.pl