Polmic - FB

aktualności

Zmarł kompozytor i pianista Piotr Jan Ulatowski...

Data wydarzenia: 01-06-24

Ulatowski PiotrZ przykrością zawiadamiamy, że ok. 11 maja 2024 roku zmarł w Sopocie kompozytor i pianista Piotr Jan Ulatowski (ur. w Kaliszu w 1958 r.). Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 1 czerwca o godz. 9.00 na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku-Wrzeszczu.

Był absolwentem Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, gdzie studiował teorię muzyki (dyplom w roku 1986), a także kompozycję (1983-1985) w klasie prof. Ewy Synowiec. Był laureatem II nagrody i wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie dla Studentów Klas Kompozycji w Gdańsku w roku 1982, II nagrody Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Międzyzdrojach w 1984 roku za utwór na chór a cappella. W 2016 roku jego piosenka pt. „Siedzieliśmy cichutko” do słów Ernesta Brylla została wyróżniona w Toruniu podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów.

Czytaj więcej: Zmarł kompozytor i pianista Piotr Jan Ulatowski...

Opole | Czy Elsner mówił po francusku?

Data wydarzenia: 31-05-24

FO 31 5 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach cyklu "FO Kameralnie" Elsner Ensemble - wirtuozi Filharmonii Opolskiej - wykonają 31 maja 2024 roku o godz. 19.00 dzieła swego patrona. W roli solisty wystąpi fagocista Paweł Knebel.

Jest to koncert dla tych melomanów, którzy szukają kameralnej atmosfery i wykwintnego repertuaru: zabrzmi zmysłowa, pełna emocji muzyka romantyczna.

Usłyszymy wyrafinowane dzieła kompozytorów polskich i francuskich: II i III Kwartety smyczkowe Józefa Elsnera oraz I Kwartet fagotowy C-dur op. 73 Françoisa Devienne'a. Koncert zamknie wykonanie utworu Divertissement Jeana Françaixa.

Dodatkowe informacje: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/czy-elsner-mowil-po-francusku/ 

Gniew | "Dyrygent-rezydent": Jakub Zwierz

Data wydarzenia: 31-05-24

DyrygentRezydent 31 5 24Zwierz w Gniewie: w ramach programu "Dyrygent-rezydent" orkiestrę Polska Filharmonia Kameralna Sopot poprowadzi Jakub Zwierz w Kościele pw. Św. Mikołaja w Gniewie 31 maja 2024 o godz. 19.00. Wstęp wolny!

Maestro jest absolwentem trzech kierunków na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina: Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w klasie prof. Tomasza Bugaja, Prowadzenia Zespołów Muzycznych w klasie prof. Sławka A. Wróblewskiego oraz Dyrygentury Chóralnej (dyplom z wyróżnieniem) w klasie prof. Ryszarda Zimaka. Ukończył również studia podyplomowe na kierunku Menedżer Muzyki. W roli solistki wystąpi skrzypaczka Karolina Nowotczyńska, pełniąca funkcję dyrektora Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Artyści wykonają Concertino Mieczysława Wajnberga na skrzypce i orkiestrę smyczkową, Sinfoniettę Pawła Łukaszewskiego oraz dzieła E. Elgara i W.A. Mozarta.

Czytaj więcej: Gniew | "Dyrygent-rezydent": Jakub Zwierz

Laureaci Konkursu Kompozytorskiego "Duet na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę / komputer"

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KonkursKompozytorskiGdDo udziału w Konkursie Kompozytorskim "Duet na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę / komputer", zorganizowanym przez gdańską Akademię Muzyczną, zgłoszonych zostało 13 kompozycji. Podczas posiedzenia w dniu 28 maja Jury wyłoniło trzech laureatów.

I nagrodę – w wysokości 1500 zł (brutto) – otrzymał Teofil Kowalewski za utwór pt. Wariacje (godło: UWV404).

II nagrodę ex aequo – Mateusz Spyrka za utwór pt. There was once a dance (godło: ABC123ABC) oraz Szymon Wieczorek za utwór pt. Ere my gaze with truth was sear'd (godło: SD2W4).

III nagrodą uhonorowano Karola Zamorskiego za utwór pt. Glikopikros (godło: a254X)

Przyznano ponadto wyróżnienie – Tomaszowi Podubińskiemu za utwór pt. Rondo (godło: Lydum24)

Czytaj więcej: Laureaci Konkursu Kompozytorskiego "Duet na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę /...

43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka”

Data wydarzenia: 29-05-24

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalHajnowka 24Po raz 43. chóry z całego świata zaprezentują się w Polsce na największym festiwalu muzyki cerkiewnej - Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka”, który odbędzie się w dniach 29 maja - 2 czerwca 2024 roku w Białymstoku. Tegoroczna edycja poświęcona jest pamięci Romualda Twardowskiego, wieloletniego Przewodniczącego Jury festiwalowego. Patronat honorowy nad Festiwalem sprawuje Związek Kompozytorów Polskich.

Festiwal jest pierwszą imprezą na świecie prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tworzonej przez kompozytorów Rzeczpospolitej. Podczas Festiwalu muzykę cerkiewną wykonają artyści różnych narodowości i wyznań. Udział w nim wezmą: Państwowy Chór Kameralny „Erywania” (Armenia), Męski Zespół „Św. Efram” (Węgry), Kameralny Chór „Sofia” (Ukraina), Chór Duchowieństwa Dubieńskiego Dekanatu Prawosławnej Cerkwi Ukraińskiej (Ukraina), Chór „Concordia” (Wolna Białoruś), Chór „Gloria” Kiszyniowskiej Uczelni Muzycznej (Mołdawia), Państwowy Chór Kameralny “Polifonia” (Litwa), a także polskie zespoły: Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis”, Chór Polskiego Radia, Chór Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku, Chór "Mus Arietes” (Wasrzawa), Męski Kameralny Zespół Śpiewu Cerkiewnego "Partes” (Poznań).

Czytaj więcej: 43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka”

Rzeszów | Międzypokoleniowa Akademia Muzyczna w Rzeszowie

Data wydarzenia: 29-05-24

Miedzypokoleniowa 29 5 24Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na spotkania artystyczno-edukacyjne Międzypokoleniowa Akademia Muzyczna w Rzeszowie, która potrwa od 29 maja do końca 2024 roku. W programie znajdą się zarówno klasyczne koncerty kameralne, jak i chwile flirtu z lżejszą muzą, a także spotkania z artystami i warsztaty artystyczne. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny!

Międzypokoleniowa Akademia Muzyczna skierowana jest do wszystkich mieszkańców Rzeszowa, bez względu na wiek. Koncerty będą miały miejsce w Klasztorze Dominikanów w Rzeszowie, Zespole Szkół Muzycznych Nr 1 im. Karola Szymanowskiego oraz w Artystycznej Galerii Integracyjnej PDK OIIB.

Podczas koncertu "Opera i operetka" 29 maja o godz. 18.00 w Zespole Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego Jacek Ozimkowski (bas) i Marta Mołodyńska-Wheeler (fortepian) zaprezentują twórczość operową w sposób lekki, żartobliwy, włączający publiczność do wspólnej zabawy.

Czytaj więcej: Rzeszów | Międzypokoleniowa Akademia Muzyczna w Rzeszowie

Katowice | Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Data wydarzenia: 28-05-24

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

GalaWnuk 28 5 2428 maja 2024 w Filharmonii Śląskiej będzie miała miejsce gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej z udziałem solenizantki – wybitnej kompozytorki, pedagog, dyrygent i polityk, dyrektor instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki. O 16.30 w Sali Kameralnej zaplanowano pokaz filmu "Pod presją dźwięku i słowa”, a następnie (17.30) spotkanie z Joanną Wnuk-Nazarową i premierę płyty z utworami solenizantki. O 19.00 w Sali Koncertowej im. Karola Stryji odbędzie się koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej, którego program został przygotowany przez kompozytorkę.

Film "Pod presją dźwięku i słowa” w reżyserii Violetty Rotter-Kozery, który opisuje sylwetkę Joanny Wnuk-Nazarowej, powstał przy współpracy Telewizji Polskiej i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Natomiast najnowsza płyta z utworami solenizantki wyprodukowana została przez Filharmonię Śląską we współpracy z PWM.

Podczas koncertu zabrzmią jej dzieła w interpretacji Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Yaroslava Shemeta, a w roli solistów wystąpią klawesynistka Aleksandra Gajecka-Antosiewicz i oboista Mariusz Pędziałek.

Czytaj więcej: Katowice | Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej po raz piąty w powiecie sanockim!

Data wydarzenia: 24-05-24

FestiwalSanok 24Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

V odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej z udziałem wybitnych artystów z Polski i spoza kraju odbędzie się w powiecie sanockim w dniach 24-27 maja 2024. W ramach Festiwalu, dzięki IV Ogólnopolskiemu Konkursowi Młodych Organistów, odkryjemy również nowe talenty. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Tegoroczną edycję Festiwalu zainauguruje w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku koncert światowej sławy polskiej artystki Anny Marii Jopek, której towarzyszyć będą: Piotr Wojtasik (trąbka), Igor Pietraszewski (shakuhachi) oraz Piotr Rojek (organy). W sanockim kościele Franciszkanów 25 maja usłyszymy organistkę Elżbietę Karolak wraz z sopranistką Katarzyną Hołysz.

Czytaj więcej: Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej po raz piąty w powiecie sanockim!

Konkurs recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Data wydarzenia: 24-05-24

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KonkursRecenzencki 24Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego wraz z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zapraszają studentów studiów I i II stopnia kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki do udziału w konkursie recenzenckim. Jego przedmiotem jest stworzenie recenzji, poświęconej gali urodzinowej Joanny Wnuk-Nazarowej. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 24 maja 2024.

Celem konkursu jest:

  • promocja i wsparcie działalności studentów na polu krytyki muzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem prac poświęconych wykonawstwu utworów kompozytorów polskich tworzących w XX i XXI;
  • rozwijanie zainteresowania studentów kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki krytyką muzyczną, w szczególności w zakresie wykonawstwa muzyki polskiej XX i XXI wieku.
Czytaj więcej: Konkurs recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM