Polmic - FB

aktualności

Wigry| III Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” – odsłona jesienna

Kamedulskie WigryStowarzyszenie JAX i Fundacja Wigry Pro zapraszają na III Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” w odsłonie jesiennej, która odbędzie się w dniach 11–14 listopada 2021 roku. Oprócz koncertów w zabytkowym XVII-wiecznym Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach, w Domu Królewskim na terenie Klasztoru będzie miała miejsce konferencja „Organum Mundi: od chorału po współczesność”.

„Orgnaum Mundi” to cykl dziesięciu wykładów zgłębiających tematykę chorału gregoriańskiego, budownictwa organów, wykonawstwa oraz wybitych postaci świata organowego, w tym kompozytorów warszawskich II połowy XX wieku.

Udział w koncertach wezmą uznane autorytety polskiej organistyki. Wystąpi prof. Piotr Rojek (Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu), dr Maria Erdman (Akademia Muzyczna im. K. Pendereckiego w Krakowie), a także dr Wiktor Brzuchacz (Akademia Katolicka w Warszawie) oraz Piotr Tabakiernik – kompozytor, kantor i organista.

Program koncertów uwzględnia utwory od średniowiecza po muzykę XX wieku. Publicznośćbędzie mogła wysłuchać również kunsztownych improwizacji organowych, w których odnaleźć można znane melodie pochodzące z chorału gregoriańskiego czy pieśni liturgicznych. Zarówno podczas koncertów, jak i wykładów obecna będzie także polska literatura muzyczna.

Festiwal i wykłady są przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych osób – wstęp bezpłatny! Liczba miejsc ograniczona. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wszystkie koncerty będą dostępne online na stronie internetowej: https://festiwal.wigry.pro/ 

Rejestracja na wykłady dostępna jest również na stronie: https://festiwal.wigry.pro/ 

Wrocław | Pieśni Chopina

NFMPodczas koncertu z okazji Dnia Niepodległości w Narodowym Forum Muzyki 11 listopada o godz. 19.00 wysłuchamy arcydzieł muzyki polskiej. Zabrzmią utwory dwóch znakomitych kompozytorów romantycznych oraz jedno z dzieł wybitnego twórcy żyjącego w XX wieku, którego dorobek dopiero teraz zyskuje należne uznanie w Polsce. Wydarzenie uświetni udział znanej śpiewaczki Olgi Pasiecznik.

Stanisław Moniuszko przeszedł do historii muzyki jako ojciec polskiej opery narodowej. Podczas koncertu West Side Sinfonietta wykona majestatyczny Polonez z Hrabiny. Następnie zabrzmi muzyka urodzonego w Warszawie w 1919 roku Mieczysława Wajnberga, którego koleje losu były bardzo burzliwe. Podczas I wojny światowej artysta trafił do Mińska, Taszkientu, a następnie do Moskwy, gdzie pozostał do końca życia i gdzie jego twórczość doczekała się znacznego uznania. Jego Concertino g-moll na skrzypce i orkiestrę smyczkową op. 42 to utrzymane w stylu neoklasycznym lekkie, bezpretensjonalne i melodyjne trzyczęściowe dzieło napisane w 1948 roku.

Wysłuchamy również pieśni op. 74 Fryderyka Chopina. Wieczór zwieńczą dwa mazurki Chopina w opracowaniu na głos z fortepianem autorstwa Pauliny Viardot (z domu García), hiszpańskiej śpiewaczki i kompozytorki. Chopin akompaniował jej osobiście podczas wykonania tych transkrypcji.

Informacje prasowe organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl 

Warszawa | VI SuperSam + 1: Lucas König & Michał Dymny

MozgTrzeci koncert w ramach VI edycji cyklu wystąpień mistrzowskich SuperSam + 1 będzie miał miejsce w warszawskim Domu Zabawy i Kultury DZiK 11 listopada 2021 o godz. 20.00. Na jednej scenie wystąpią Lucas König i Michał Dymny.

„Super” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” wskazuje, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków uznani artyści polscy i zagraniczni, nastawieni na działania eksperymentalne i innowacyjne, spotykają się na scenie po raz pierwszy, jak na przykład austriacki perkusista jazzowy Lucas König i multiinstrumentalista, improwizator i kompozytor Michał Dymny.

Styl Michała Dymnego oparty jest na technikach sonorystycznych i preparacjach instrumentów. W 2005 roku rozpoczął współpracę z krakowskim środowiskiem improwizatorów, m.in. z Rafałem Mazurem i Tomkiem Chołoniewskim, współtworząc kolektyw Improvising Artists, a także zespoły Entropy i Process – Laboratory of Intuition. W latach 2008-2009 organizował Open Sessions – otwarte sesje muzyki swobodnie improwizowanej. W roku 2013, razem R. Mazurem, T. Chołoniewskim i P. Owczarek, powołał do życia Instytut Intuicji – projekt poświęcony rozwojowi indeterministycznych form kreacji artystycznej. Istotą działania Instytutu była zarówno teoretyczna refleksja nad metodą intuitywnej, swobodnej improwizacji, jak i cykliczne działania koncertowe wraz z zaproszonymi gośćmi. Tworzy muzykę teatralną i filmową, a także gra w zespołach Nucleon i Neal Cassady.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie na stronie: http://supersam.mozg.pl 

Warszawa | VI Festiwal „Trzy-Czte-Ry. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje"

34W 2021 roku podczas 6. Festiwalu „Trzy-Czte-Ry. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje” w dniach 13 listopada – 3 grudnia 2021 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie eksponowana będzie przede wszystkim muzyka trzech znanych twórców: Pawła Szymańskiego, Pawła Mykietyna i Igora Strawińskiego.

Pawłowi Szymańskiemu, który stał się już żywą legendą polskiej muzyki współczesnej, organizatorzy poświęcili osobny wieczór „Kontekst Szymański”. W tym roku swoje 50. urodziny świętuje Paweł Mykietyn. W wykonaniu znakomitych artystów – Urszuli Kryger, Ryszarda Alzina, zespołów Meccore String Quartet i Triartet – usłyszymy jego Sonety Szekspira, ...choć doleciał Dedal..., III Kwartet smyczkowy oraz 3 dla 13. W programie festiwalu znajdują się również kompozycje Igora Strawińskiego, rosyjskiego kompozytora mającego polskie korzenie. W 2021 przypada 50. rocznica śmierci twórcy. Zgodnie z założeniem „kontrastów”, utwory współczesnych kompozytorów zostaną zestawione z muzyką m.in. klasyków wiedeńskich.

Program szóstej edycji Festiwalu wyróżnia się „polskością”. W programach niemal każdego z zaplanowanych koncertów znajdują się nazwiska polskich kompozytorów. Przypomniany zostanie m.in. repertuar legendarnego Warsztatu Muzycznego Zygmunta Krauzego i jego kontynuatora, zespołu Nonstrom (choć pod inną nazwą, bo i wykonawcy nowi). Podczas koncertu finałowego publiczność będzie miała również możliwość wysłuchania prapremiery kameralnej opery Raport o stanie planety Ryszarda Alzina. Zgodnie z tradycją, po każdym koncercie organizatorzy zapraszają na panel dyskusyjny z udziałem artystów.

Do Programu Festiwalu powraca „Trampolina Młodych” – najlepsza okazja do posłuchania wschodzących gwiazd muzyki klasycznej młodego pokolenia.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt współfinansuje Związek Artystów Wykonawców STOART. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Zuzanna Dłużniewska

Patronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

www.festiwaltrzycztery.pl 

Warszawa | Już 14 listopada poznamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021!

NIMiTUroczysta gala wręczenia nagrody polskiego środowiska muzycznego odbędzie się 14 listopada 2021 roku o godz. 19.00 na antenie TVP Kultura, TVP Kultura 2 oraz na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Wieczór uświetnią wybitni muzycy, którzy wykonają utwory słynnych polskich twórców, m.in. Wojciecha Młynarskiego i Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza czy Wojciecha Karolaka.

Statuetki zostaną wręczone w czterech kategoriach: Nagroda Honorowa, Odkrycie Roku, Osobowość Roku oraz Wydarzenie Roku. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

„Po raz drugi w jedenastoletniej historii nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej na uroczystą galę zapraszamy Państwa przed ekrany telewizorów i komputerów. W tym roku zaprezentujemy swego rodzaju kalejdoskop muzyki klasycznej i jazzowej w nowych wykonaniach i aranżacjach” – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

W programie wydarzenia, nad którym kierownictwo muzyczne objął Paweł Tomaszewski, znajdą się zarówno utwory wielkich artystów, którzy odeszli przed laty, jak i tych, których pożegnaliśmy niedawno, w interpretacjach wyjątkowych artystów, wielokrotnie wyróżnianych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach swoich działań i programów. Muzycznym wspomnieniem Wojciecha Karolaka będzie przywołanie repertuaru legendarnego tria Time Killers w wykonaniu Macieja Sikały na saksofonie, Pawła Tomaszewskiego na organach Hammonda, Roberta Kubiszyna na kontrabasie i Pawła Dobrowolskiego na perkusji. Z kolei Alicja Szemplińska interpretacją przeboju Jeszcze w zielone gramy przypomni postaci Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza i Wojciecha Młynarskiego.

Nie zabraknie również muzyki kameralnej w wykonaniu Polish Violin Duo, zwycięzców I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, którzy zaprezentują Suitę na dwoje skrzypiec Michała Spisaka. Z kolei flecistka Marianna Żołnacz, laureatka nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2017, wystąpi z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń, uczestniczki prowadzonego przez NIMiT programu Dyrygent-rezydent. W ich wykonaniu usłyszymy suitę Colas Breugnon Tadeusza Bairda. Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 70. urodzin Andrzeja Krzanowskiego jego Taniec góralski w nowej aranżacji zaprezentuje akordeonista Marcin Wyrostek.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Lista nominowanych, regulamin oraz wszelkie szczegóły dotyczące nagrody znajdują się na stronie: www.koryfeusz.org.pl 

Link do transmisji online na TVP Kultura 2: https://kultura2.tvp.pl/ 

Kraków | „Wolni, Niepodlegli” – muzyka Sibeliusa, Paderewskiego i Wajnberga w interpretacji Sinfonietty Cracovii pod batutą Erkkiego Lasonpalo

SC11 listopada 2021 roku Sinfonietta Cracovia uczci Niepodległą Rzeczpospolitą, ciesząc się ze 103. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Koncert w Sali Sztuki Polskiej XX w. w krakowskich Sukiennicach o godz. 19.00 w wykonaniu Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia” poprowadzi fiński dyrygent Erkki Lasonpalo.

Polskę i Finlandię łączą podobne zmagania o odzyskanie niepodległości. Zatem jest to znakomita okazja, by wspólnie, uroczyście świętować jedno z najważniejszych świąt państwowych – zabrzmią dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Jeana Sibeliusa i Mieczysława Wajnberga.

Fiński kompozytor Jean Sibelius, wielki patriota, twórca stylu narodowego w muzyce fińskiej, rozbudzał uczucia patriotyczne Finów podobnie, jak Paderewski swoich rodaków na koncertach na całym świecie. Ignacy Jan Paderewski uważany był za człowieka o wielu talentach. Był nie tylko pianistą i kompozytorem, ale też politykiem, poliglotą, filantropem, hodowcą winorośli i aktorem filmowym. W programie koncertu usłyszymy kompozycje tych twórców na orkiestrę smyczkową.

Koncert zwieńczy dzieło artysty najlepiej odzwierciedlającego zagmatwanie dziejowe naszej części Europy, czyli Mieczysława Wajnberga – polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia. W jego twórczości można odnaleźć inspiracje najpiękniejszą polską poezją. Podczas koncertu natomiast usłyszymy II Symfonię kameralną na orkiestrę smyczkową i kotły op. 147.

Magdalena Załucka-Sieńko

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: www.sinfonietta.pl 

Seroczyn | Prawykonanie utworu Dawida Pajdzika „Księga Tobiasza”

Czas sztukiFundacja „Czas sztuki” zaprasza na kolejny koncert w ramach IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier, który odbędzie się w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Seroczynie 7 listopada 2021 o godz. 10.00.

Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie instrumentalnej sakralnej kompozycji Dawida Pajdzika Księga Tobiasza na kwartet smyczkowy. Utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wystąpi kwartet smyczkowy The Time Quartet w składzie: Maksymilian Grzesiak (skrzypce), Katarzyna Grzesiak (skrzypce), Aleksandra Demowska-Madejska (altówka) i Małgorzata Maśluszczak (wiolonczela). Oprócz prawykonania usłyszymy w ich interpretacji barokowe kompozycje A. Corellego, J. S. Bacha oraz G. F. Haendla.

Fundacja „Czas Sztuki" powstała w listopadzie 2017 roku i jednym z głównych celów jej działalności jest organizacja bezpłatnych wydarzeń artystycznych dla osób ubogich, pochodzących z małych miejscowości wiejskich, którzy są wykluczeni z uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w tym roku „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier" odbywają się po raz czwarty.

Wstęp bezpłatny! Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Sanok | Koncert patriotyczny Młodzieżowego Zespołu SOUL „To jest moja Matka, ta Ojczyzna”

Soul7 listopada 2021 o godz. 18.00 w Auli Centrum Sportowo-Dydaktycznego Uczelni Państwowej w Sanoku odbędzie się finał projektu „To jest moja Matka, ta Ojczyzna”.

Zespół SOUL to znany na terenie kraju i za granicą wykonawca pieśni patriotycznych. Tego dnia wystąpi z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego złożonego z muzyków Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Moniki Brewczak. W ich wykonaniu usłyszymy utwory samej Moniki Brewczak do tekstów Marii Szulikowskiej, Grażyny Brączyk i Władysława Bełzy.

Projekt, jako wydarzenie artystyczne propagujące postawy patriotyczne, uzyskał wsparcie finansowe Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego „Wolność po polsku”. Patronat Narodowy nad koncertem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a patronaty honorowe sprawują: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na widowni, wstęp na koncert wyłącznie za okazaniem zaproszenia (rezerwacja zaproszeń - 796 903 611).

Koncert będzie transmitowany w czasie rzeczywistym na kanale YouTube Radia FARA.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bydgoszcz | Festiwal „Muzyka u Źródeł”, czyli… muzycznie i klimatycznie

WodociagW dniach 6–13 listopada 2021 odbędzie się festiwal „Muzyka u Źródeł”. Co roku koncerty w zabytkowej hali pomp wodociągowych w bydgoskim Muzeum Wodociągów przyciągają sympatyków muzyki – klasycznej, jazzu, a w tym roku również musicali.

Festiwal zainauguruje koncert #milongowo – trio Kuropaczewski, Frąckiewicz i Miler zagrają porywający program, którego tematem przewodnim będzie muzyka w rytmie tanga. Kolejnego wieczoru na scenie pojawią się fantastyczni soliści polskich teatrów muzycznych – Zofia Nowakowska, Edyta Krzemień, Damian Aleksander, Jarek Oberbek i Janek Traczyk. Usłyszymy bardziej i mniej znane piosenki z filmów i spektakli muzycznych.

Święto Niepodległości w tym roku będzie można uczcić podczas wieczornego koncertu z muzyką polską w wykonaniu Michała Francuza i Barock Quartet – w programie kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz i Juliusza Zarębskiego. Na 12 listopada organizatorzy zaplanowali koncert pn. #romantycznie. Serenady Piotra Czajkowskiego i Carla Reinecke zaprezentuje festiwalowa orkiestra, która od kilku edycji cieszy się sympatią publiczności.

W ostatni festiwalowy wieczór na scenie pojawią się niezwykle wszechstronni muzycy – Gypsy Swing Quartet. Artyści w świeży i oryginalny sposób prezentują muzykę ze świata jazzu i rozrywki.

Festiwal jest realizowany przy udziale środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Urzędu Miasta. Głównym Mecenasem festiwalu jest przedsiębiorstwo Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy.

Informacje prasowe organizatorów

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bilety na koncerty można nabyć przez stronę internetową organizatora oraz w kasie przed koncertem – www.muzykauzrodel.com