Polmic - FB

aktualności

Wałbrzych | Mistrzowie polskiej batuty

FS22 czerwca 2018 roku o godz. 19.00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu będzie miał miejsce koncert z okazji zakończenia 40. sezonu artystycznego Filharmonii Sudeckiej.

Podczas ostatniego w tym sezonie koncertu wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, Maestro Jerzy Maksymiuk, który nie tylko poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej, ale także wykona własną kompozycję na orkiestrę smyczkową. Utwór Introdukcja, Polonez i Finale powstał w 2017 roku. Dramatyczny polonez zbliża się rytmicznie w kierunku bolera i, jak sam autor mówi, dobrze wpisuje się w koncerty grane na 100-lecie Niepodległej.

Usłyszymy też rzadko wykonywany Koncert Es-dur KV 365 na dwa fortepiany z towarzyszeniem orkiestry, skomponowany przez Wolfganga Amadeusa Mozarta. Powstał w 1779 roku w Salzburgu, prawdopodobnie z myślą o wspólnych występach z siostrą Nannerl. Sezon artystyczny 2017/2018 zakończy niezwykle barwna kompozycja Igora Strawińskiego Suita z baletu Ognisty ptak. To wspaniałe dzieło będzie z pewnością fantastycznym zwieńczeniem udanego sezonu artystycznego.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.filharmonia-sudecka.pl 

Warszawa | IV Festiwal Kwadrofonik

KwadrofonikMotywem koncertów i wydarzeń czwartego Festiwalu Kwadrofonik, który odbędzie się w dniach 11 czerwca – 2 lipca 2018 roku, będzie szeroko pojęta tradycja. Zaproszeni w tym roku artyści znajdują w niej inspirację i przedstawiają ją współczesnym językiem.

Na tegoroczny program festiwalu składają się cztery koncerty i jeden dzień warsztatów dla dzieci, prowadzonych przez Kapelę Niwińskich. Jak co roku program wydarzenia ma w pełni autorski charakter, a wszystkim wydarzeniom przewodzi wspólny temat. Na scenie wraz z zespołem Kwadrofonik pojawią się Adam Strug, a także Agata Zubel i Cezary Duchnowski tworzący zespół ElettroVoce. Ponadto w ramach festiwalu odbędą się koncerty wybitnej wiolonczelistki Anji Lechner oraz zespołu Bardo (Bartłomiej Wąsik i Barbara Kinga Majewska). Zespół Kwadrofonik, a także zaproszeni przez nich goście, w swojej muzyce pozostają wierni temu, co dawne, jednocześnie mówiąc językiem swoich rówieśników.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne – mają na celu popularyzację muzyki zakorzenionej w tradycji. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję doświadczyć współczesnych brzmień w najpopularniejszych warszawskich przestrzeniach kulturalnych.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program dostęny jest na stronie https://kwadrofonik.com.pl 

Wyniki 59. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

ZKP14 czerwca 2018 roku o godz. 18.00 w warszawskiej siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego odbył się koncert finałowy 59. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda.

Jury Konkursu w składzie: Marta Ptaszyńska (przewodnicząca), Ignacy Zalewski (sekretarz), Sławomir Kaczorowski, Leszek Lorent i Sławomir Zamuszko, po wysłuchaniu utworów zakwalifikowanych do II etapu, czyli: Sonata per viola e batteria (godło That. Rhythm.man), Fraszki durbaszki (godło Frapuccino), Landscape Out of Time (godło RIFF66TOY4JPY), Z cyklu „Studium w szkarłacie – Serpentinato” (godło Klapancjusz) postanowiło co następuje:

• Nagrodę Główną im. Tadeusz Bairda w wysokości 2.500 $ otrzymuje utwór Z cyklu „Studium w szkarłacie – Serpentinato” na altówkę i perkusję z wędrującym waterphonem; • Wyróżnienie otrzymuje utwór Sonata per viola e batteria.

Po otwarciu kopert okazało się, że autorami nagrodzonych utworów są: Kamil Kruk – „Serpentinato” i Filip Sporniak Sonata.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się podczas tegorocznej „Warszawskiej Jesieni” we wrześniu br.

Gratulujemy zwycięzcom!

Katowice | Dzień Otwarty w NOSPR

NOSPR17 czerwca 2018 roku Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia weźmie udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich. Tegoroczna edycja jest już piątą z kolei - NOSPR, jako beneficjent środków unijnych, uczestniczy w organizacji tego wydarzenia.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE) to inicjatywa unijna, realizowana w Polsce przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Akcja prezentuje i promuje efekty zaangażowania środków unijnych w rozwój przeróżnych projektów w Polsce. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji, m.in. koncerty, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz selfie time.

O godz. 11:00 rozpocznie się Koncert Orkiestry Dętej Katowice pod dyrekcją Anny Goj i Damiana Łebka. Następnie odbędą się warsztaty dla dzieci „Koncertowy savoir vivre – Jak zachować się na koncercie muzyki poważnej”, które poprowadzi Asia Bronisławska (13:00-13:45). Podczas kolejnego spotkania pt. „Sala koncertowa bez tajemnic” (14:00-15:00) pracownicy NOSPR opowiedzą o ciekawostkach i walorach akustycznych, a także zademonstrują możliwości techniczne sali. O godz. 15:00 rozpocznie się „Selfie time” – wszyscy odwiedzający NOSPR będą mieli okazję zrobić selfie na estradzie sali koncertowej, przy instrumentach, na których grają muzycy, a także nakręcić filmy swoimi smartfonami. Wieczorem, o godz. 20:00, w Sali Koncertowej będzie miał miejsce koncert zespołu Old Timers – jednej z najstarszych i najbardziej cenionych formacji jazzu tradycyjnego w Polsce.

Warsztaty odbędą się również w Amfiteatrze (warsztaty z MIUOSHEM dla dzieci) i w Sali Kameralnej (Jeremiasz Frączek poprowadzi warsztaty dla dzieci „Mały reżyser dźwięku”; Monika Drygalska poprowadzi z kolei warsztaty dla osób w wieku 60+ „Poczuj skrzypce”). O godz. 18:00 w Sali Kameralnej wystąpi Orkiestra Muzyki Nowej, która zaprezentuje Mouvement (-vor der Erstarrung) Helmuta Lachenmanna oraz prawykona Koncert kontrabasowy Sławomira Wojciechowskiego. W roli solisty – Łukasz Bebłot.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program dostęny jest na stronie: http://www.nospr.org.pl

Warszawa | „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” – cztery wymiary muzyki

SVZbliża się XVIII edycja Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”. W tym roku Orkiestra przygotowała dla mieszkańców Warszawy cztery wyjątkowe koncerty symfoniczne w dniach 16–23 czerwca 2018.

Razem z Sinfonią Varsovią na festiwalowych scenach pojawi się cała plejada znakomitych solistów i dyrygentów.

„Inauguracja jak z Bajki” (16.06, g. 16:00) to spotkanie z muzyką, która pobudza wyobraźnię i pozwala słuchaczom na snucie fantastycznych interpretacji dźwiękowych historii. Koncert rozpocznie Uwertura fantastyczna „Bajka” Stanisława Moniuszki. Podczas koncertu „Mozart o zmierzchu” (19.06, g. 20:30) Olga Pasiecznik zaśpiewa arie koncertowe najsłynniejszego z wiedeńskich klasyków. Koncert dopełnią dwie neoklasyczne miniatury orkiestrowe polskich twórców – Stefana Kisielewskiego i Henryka Czyża. W dniu Święta Muzyki (21.06, g. 20:00) Sinfonia Varsovia oraz Adam Sztaba zapraszają wszystkich na wieczór pełen najsłynniejszych muzycznych tańców. Na jednej scenie Piotr Czajkowski spotka się z Wojciechem Kilarem, Astorem Piazzolą i Stanisławem Moniuszką. W programie koncertu finałowego w Dniu Ojca (23.06, g. 16:00) w interpretacji ojca i syna, dyrygenta Jean-Jacquesa Kantorowa i pianisty Alexandre’a Kantorowa, usłyszymy muzykę inspirowaną melodiami ludowymi dwóch narodów – Węgrów i Włochów.

Na koncerty w Pawilonie Koncertowym obowiązują bilety w cenie 15zł/10zł, na pozostałe – wstęp jest bezpłatny.

Szczegóły na www.sinfoniavarsovia.org 

Wrocław | III Festiwal „Sine scientia ars nihil est”

Sine scientiaStudio Kompozycji Komputerowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaprasza w dniach 16-17 czerwca 2018 roku na III Festiwal pod hasłem „Sine scientia ars nihil est”.

„Sine scientia ars nihil est” – to myśl przypisywana Jeanowi Mignotowi, XIV-wiecznemu francuskiemu architektowi, znakomicie ilustruje ten rodzaj muzyki, który jest prezentowany na tym minifestiwalu. Instrumenty tradycyjne w symbiozie/kontrze do instrumentarium elektroakustycznego, grające komputery wykorzystywane jak tradycyjne instrumenty (Laptop Ensemble), samogrający fortepian, którego klawiszami porusza komputer (disklavier – tak się nazywa ten instrument), światowe prawykonania najnowszych kompozycji studentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz utwory gościa festiwalu, gruzińskiego kompozytora Reso Kiknadze – to wszystko czeka publiczność najnowszej edycji Festiwalu. A ponadto transmitowane na żywo wideo-spotkanie z gościem z Gruzji.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny: miejsca gwarantowane dla posiadaczy bezpłatnych kart wstępu. Karty można będzie odebrać w recepcji budynku E od dnia 9 czerwca 2018 roku.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie www.amuz.wroc.pl

Poznań | Malta Festival

MaltaW dniach 15–24 czerwca 2018 roku w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Malta Festival. Na festiwalu Malta muzyka jest równoprawnym, obok teatru i tańca, obszarem doświadczania sztuki. W tym roku w programie znajduje się ponad 20 wydarzeń muzycznych: koncertów, instalacji dźwiękowych i imprez tanecznych.

Przez dziesięć dni Malty scena na placu Wolności będzie miejscem spotkań z muzykami polskiej sceny niezależnej. W nocy z 16 na 17 czerwca do tańca porwie nas trio NOS, czyli Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska. Pod nazwą BARDO kryją się Barbara Kinga Majewska i Bartłomiej Wąsik. 19 czerwca zaprezentują swoje nowe utwory na głos, fortepian i elektronikę, w których łączą popularne piosenki i muzykę współczesną.

Muzyki nie brakuje także w programie „Generatora Malta”. Na placu Wolności powstanie wielkoformatowa instalacja dźwiękowa autorstwa kompozytorów z Akademii Muzycznej w Poznaniu i projektantów ze School of Form.

Ta nasza młodość, Karuzela z Madonnami czy Oczy tej małej to tylko niektóre z kompozycji, które usłyszymy podczas finałowego, plenerowego koncertu „Konieczny…? Koniecznie!”. Legendarne utwory Zygmunta Koniecznego w aranżacjach Cezarego Duchnowskiego, Agaty Zubel, Bartłomieja Wąsika, Andrzeja Bauera i w wykonaniu Orkiestry Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego zabrzmią w Parku im. H. Wieniawskiego 23 czerwca. Wstęp wolny.

http://malta-festival.pl

 

Łódź | Koncert symfoniczny

FL15 czerwca 2018 roku w Filharmonii Łódzkiej o godz. 19.00 odbędzie się koncert symfoniczny, podczas którego zabrzmi Koncert skrzypcowy Mieczysława Karłowicza w interpretacji Piotra Pławnera.

Wykonawcy: Piotr Pławner – skrzypce, Jürgen Bruns – dyrygent, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej Program: E. Elgar – Preludium symfoniczne „Polonia” op. 76, M. Karłowicz – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8, J. Sibelius – II Symfonia D-dur op. 43 Koncert rozpocznie Preludium symfoniczne „Polonia”, które Edward Elgar skomponował w 1915 r. na prośbę dyrygenta Emila Młynarskiego i oparł na melodiach m.in. Mazurka Dąbrowskiego oraz Nokturnu g-moll Fryderyk Chopina.

Kolejnym punktem programu będzie Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza. Napisał go dla wirtuoza Stanisława Barcewicza, który wykonał utwór po raz pierwszy w Berlinie w 1903 roku; Berlińskimi filharmonikami dyrygował wówczas kompozytor. W FŁ solistą będzie pochodzący z Łodzi Piotr Pławner, którego sam Yehudi Menuhin określił jako skrzypka o fenomenalnych zdolnościach. Artysta występuje w takich salach koncertowych, jak Concertgebouw w Amsterdamie, Tonhalle w Zurichu czy Victoria Hall w Genewie. Zdobył wiele nagród.

Po przerwie usłyszymy II Symfonię D-dur Jeana Sibeliusa (1900-1903). Jej finał odczytywano jako obraz walki Finów o wolność (nazywana była niekiedy „Symfonią niepodległości”), ale kompozytor nie potwierdzał tej interpretacji. Orkiestrę Symfoniczną FŁ poprowadzi Jürgen Bruns, założyciel i dyrektor artystyczny Kammersymphonie Berlin, jednej z najbardziej znanych orkiestr kameralnych w Niemczech.

Spotkanie przedkoncertowe poprowadzi o godz. 18.15 Piotr Matwiejczuk.

Informacja o biletach – na stronie: http://filharmonia.lodz.pl

Gorzów| Koncert chóru Richard Zielinski Singers „Voice of America”

FG15 czerwca 2018 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Gorzowskiej będzie miał miejsce koncert chóru Richard Zielinski Singers „Voice of America”.

Znakomity chór Richard Zielinski Singers ze Stanów Zjednoczonych zaprezentuje się w specjalnie przygotowanym programie. Chór powstał w 2005 roku, a jego nazwa pochodzi od nazwiska twórcy zespołu – dyrygenta polskiego pochodzenia. Richard Zielinski Singers to grupa profesjonalnych śpiewaków – pasjonatów chóralistyki pochodzących z całego świata. W repertuarze chóru znajdują się utwory od baroku po muzykę Broadway’u, od klasyki po współczesną muzykę chóralną.

Podczas koncertu w Filharmonii Gorzowskiej artyści wykonają ciekawy i zróżnicowany repertuar, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Będą utwory o zabarwieniu folkowym, muzyka gospel, najsłynniejsze amerykańskie pieśni, songi współczesnych amerykańskich kompozytorów, a także utwory polskich twórców, m.in. przepiękna renesansowa pieśń Wacława z Szamotuł Już się zmierzcha, Exsultate Deo Marka Jasińskiego oraz zasługujący na szczególną uwagę utwór Mironczarnia młodego polskiego kompozytora Jakuba Neske, napisany do tekstu wiersza Mirona Białoszewskiego.

Szczegółowy program – na stronie: https://www.filharmoniagorzowska.pl