polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Beethoven i Musorgski
7 kwietnia 2018, Warszawa
IV Małopolska Akademia Talentów
1–8 lipca 2018, Łącko

aktualności

Elbląg | Leszek Możdżer & EOK

eok27 lutego 2018 roku o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu będzie miał miejsce koncert Leszka Możdżera z towarzyszeniem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Marka Mosia. Koncert wypełnią utwory Możdżera i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Leszek Możdżer jest jednym z wybitnych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Obecnie uczestniczy w wielu projektach jako pianista i kompozytor. Podczas lutowego koncertu wirtuoz wykona Koncert na klawesyn (fortepian) i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego, a także 7 miniatur na fortepian improwizujący i smyczki oraz wybór innych kompozycji własnego autorstwa.

„W 1980 roku […] Górecki zdecydował się – po ponad dekadzie pisania utworów wokalno-instrumentalnych oraz chóralnych – powrócić do kompozycji czysto instrumentalnej. […] Niespełna dziewięciominutowy, dwuczęściowy Koncert na klawesyn (lub fortepian) i orkiestrę smyczkową, nazywany przez Góreckiego niekiedy „wybrykiem”, jest jak wulkan energii, porywający słuchacza od pierwszych dźwięków. […] Nastrój obu części wyraźnie nawiązuje do muzyki Podhala, którego kompozytor był wielkim miłośnikiem. […] jest to bez wątpienia jeden z najbardziej efektownych – i jednocześnie radosnych – dzieł w całym dorobku kompozytora” (Beata Bolesławska-Lewandowska).

7 miniatur na fortepian improwizujący i smyczki to jedna z pierwszych prób kompozytorskich Leszka Możdżera. Powstały one z potrzeby stworzenia programu o łagodnym brzmieniu (po wielu latach uczestniczenia w awangardowych projektach sceny jazzowej i setkach koncertów i nagrań utrzymanych w dosyć agresywnej stylistyce jazzowego mainstreamu, taka potrzeba wydaje się naturalna). Orkiestra nie jest sprowadzona tutaj do roli automatu odtwarzającego podkład dla improwizującego Możdżera, ale prowadzona ręką sprawnego i czujnego dyrygenta intensywnie dialoguje z fortepianem poprzez zmiany barwy, dynamiki i artykulacji […]. Wszyscy muzycy mają przy tym sporo zabawy, bo naprawdę czasem trudno przewidzieć w którą stronę pójdzie interpretacja, tym bardziej, że Możdżer to osoba lubiąca eksperymenty” (https://mozdzer.com/pl/).

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.eok.elblag.eu/pl

Mozart i Beethoven w interpretacji Hobarta Earla z Orkiestrą Aukso

aukso28 lutego 2018 roku w krakowskiej Filharmonii im. K. Szymanowskiego, 2 marca w katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego i 3 marca w Kopalni Soli „Wieliczka” odbędą się koncerty Orkiestry Aukso pod batutą amerykańskiego dyrygenta Hobarta Earla.

Hobart Earle to międzynarodowej sławy dyrygent, który swój kunszt kształcił pod okiem takich mistrzów, jak Leonard Bernstein czy Seiji Ozawa. Koncertuje po całym świecie od Ameryki Północnej i Południowej, przez Europę po Azję występując w słynnych salach koncertowych, jak Carnegie Hall, Musikverein w Wiedniu, Barbakan w Londynie i prowadząc znakomite zespoły. Za swoją działalność artystyczną otrzymał wiele nagród, w tym został laureatem Musical America Worldwide oraz został wyrózniony tytułem profesora honorowego Akademii Muzycznej w Odessie.

Słynna Uwertura do opery Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta rozpocznie spektakularny koncert dyrygowany przez Earla. W interpretacji muzyków usłyszymy również drugiego klasyka wiedeńskiego – Ludwiga van Beethovena z brawurową VII Symfonią, która nazwana została przez Richarda Wagnera mianem „Apoteozy tańca”. Sam Beethoven wypowiedział się o swojej symfonii tak: „Muzyka jest winem, które inspiruje nas do tworzenia, ja jestem Bachusem, który daje to wspaniałe wino, aby uczynić ludzi duchowo pijanymi”.

Koncerty w Krakowie i Wieliczce dopełni przebojowy I Koncert na wiolonczelę Camilla Saint-Saënsa, który usłyszymy w interpretacji młodej, utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej wiolonczelistki z Rosji (laureatki m.in. S. Knushevitsky International Cello Competition) Dali Gutserievej. Podczas koncertu w Katowicach jej brat – pianista Adam Gutseriev, laureat konkursów międzynarodowych, w tym International Music Competition „Amigdala” we Włoszech – wykona III Koncert fortepianowy Dmitrija Kabalewskiego.

Koncerty organizowane są przez Stowarzyszenie Gorczycki.pl, którego partnerem medialnym jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły na stronie www.gorczycki.pl

Wrocław | Obrazki z nut – wystawa druków muzycznych z przełomu XIX i XX w. w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

DBPDolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu (Rynek 58) zaprasza do obejrzenia wystawy „Obrazki z nut”, prezentującej fragment zbioru publikacji nutowych znakomitego wrocławskiego historyka sztuki, kulturoznawcy i kolekcjonera, prof. Pawła Banasia. Wystawa trwa do 28 lutego 2018.

To pierwsza w Polsce ekspozycja poświęcona wyłącznie drukom muzycznym pochodzącym z okresu od końca XIX w. do połowy XX w., wydawanym w różnych krajach Europy, ze szczególnym uwzględnieniem ich szaty graficznej. Okładki druków ukazują rozwój popularnej kultury muzycznej oraz sposoby reklamowania i ilustrowania muzyki – w czasach gdy normą było obcowanie z nią na żywo. Dziś to świadectwo ewolucji artystycznej epoki (od późnego romantyzmu do art deco), a także szansa na poznanie kultury muzycznej i wizualnej XIX i XX wieku.

Wśród prezentowanych na wystawie nut znajdziemy m.in. piosenki kabaretowe i filmowe z tekstami i muzyką tak wybitnych osobistości, jak Andrzej Włast, Jerzy Petersburski, Marian Hemar, Julian Tuwim. Znaczną część wystawy tworzą wydawnictwa muzyki rozrywkowej, jednak ich twórcy komponowali często także muzykę poważną, baletową, filmową, teatralną czy oprawy audycji radiowych, jak np. Tadeusz Kwieciński, Franciszka Leszczyńska czy Zygmunt Wiehler. Ponadto na wystawie znajdziemy grafiki z wydań utworów takich kompozytorów, jak Ludomir Różycki, Feliks Nowowiejski, Mieczysław Karłowicz (wyjątkowo jako autor rysunków na okładce), Mieczysław Drobner, Jan Karol Gall, Fryderyk Chopin, Giacomo Puccini i wielu innych. Wśród grafików, których twórczość prezentowana jest na wystawie są m.in. Leopoldo Metlicovitz, Wolfgang Ortmann, Stanisław Dobrzyński, Witold Kalicki, Jerzy Radlicz, Marian Walentynowicz, Alfred Żmuda. Warto dodać, że okładki nut bardzo rzadko są wspominane w opracowaniach poruszających temat grafiki użytkowej.

Wystawę współtworzyli: prof. Paweł Banaś, Jacek Czarnik, Anna Ćwik i Małgorzata Laszczak (Dolnośląska Biblioteka Publiczna), prof. Renata Tańczuk (Instytut Kulturoznawstwa, Pracownia Badań Pejzażu Dźwiękowego Uniwersytetu Wrocławskiego), Monika Janowiak-Janik oraz Joanna Gul (Biblioteka Kulturoznawstwa i Muzykologii UWr oraz Pracownia Badań Pejzażu Dźwiękowego UWr).

Wystawie towarzyszy katalog Obrazki z nut: druki muzyczne od końca XIX do połowy XX wieku z kolekcji Pawła Banasia (Wrocław 2018) pod redakcją Jacka Czarnika i Anny Ćwik, opracowany graficznie przez Małgorzatę Laszczak, w którym obok licznych kolorowych okładek nutowych znajdziemy tekst prof. Pawła Banasia „W ogrodzie nut” przybliżający m.in. źródła jego kolekcji, wprowadzenie prof. Renaty Tańczuk „Od kolekcji do wystawy” przedstawiające idee wystawy, katalog bibliograficzny 126 druków muzycznych oraz indeks, będący także pomocniczym, niewielkim leksykonem twórców – grafików, kompozytorów i autorów tekstów, opracowane przez Monikę Janowiak-Janik i Joannę Gul. Katalog dostępny jest w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.wbp.wroc.pl

Warszawa | IX edycja festiwalu z okazji urodzin Fryderyka Chopina „Koncerty Urodzinowe 2018: Chopin Wolności”

kuNajdłuższy warszawski festiwal urodzinowy Fryderyka Chopina pt. „Koncerty Urodzinowe 2018: Chopin Wolności” odbędzie się w dniach 22 luty – 1 marca 2018 roku, czyli między metrykalną, a obchodzoną przez kompozytora datą urodzin.

Koncerty Urodzinowe to dostępny dla szerokiej publiczności festiwal muzyki, który jest swoistą celebracją twórczości kompozytora oraz wyrazem radości i dumy z posiadania tak niezwykłej postaci i muzyki w dorobku kulturalnym Polski. Ale tradycyjnie już, Koncerty Urodzinowe to nie tylko muzyka Chopina. To również inspiracje Chopina, inspiracje Chopinem i radość muzykowania. W ramach Festiwalu odbędą się m. in. koncerty z cyklu “Paderewski in memoriam”.

Wystąpi plejada polskich i zagranicznych pianistów z Lidią Grychtołówną, Takashi Yamamoto, Pamelą Howland, Ivett Gyongyosi i Moniką Roscą na czele. Swoją scenę będą mieli młodzi polscy chopiniści, jeszcze młodsi wirtuozi oraz zespoły kameralne Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Zamknięciem dnia będą wieczorne koncerty klasyczno-rozrywkowe „Gramy Chopinowi”, gdzie wystąpi m.in. Alina Mleczko z Triem, Anna Jagielska-Riveiro oraz turecki folkowy artysta Erkan Dolunay. Ponadto odbędzie się cykl koncertów „Pieśń Wolności”, nawiązujący do obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wykład i kurs mistrzowski Daniela De Clercka (Belgia).

Główną sceną festiwalu będą pomieszczenia warszawskiego Domu Muzyki przy Nowym Świecie 63.

Szczegółowy program – na stronie: http://chopin.smolna.org 

Lublin | V Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich

flW dniach 16 luty – 9 marca 2018 roku w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich.

W tym roku w programie Festiwalu znajda się nie tylko utwory Henryka i Józefa Wieniawskich, ale także kompozytorów, którzy w jakiś sposób byli z nimi związani: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Eugène Ysaÿe, Claude’a Debussy’ego i Piotra Czajkowskiego.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod batutą dyrektora artystycznego Filharmonii Piotra Wajraka. Na program występu złożą się IV Symfonia „Włoska” A-dur op. 90 Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego oraz utwory tegorocznego jubilata Krzysztofa Pendereckiego: Adagio z III Symfonii (wersja na orkiestrę smyczkową) i II Koncert „Metamorphosen” na skrzypce i orkiestrę. Partię solową wykona znakomity skrzypek Jakub Haufa, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, I koncertmistrz orkiestry Sinfonii Varsovii i profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W kolejnych tygodniach swoim udziałem festiwal uświetnią także m.in. pianista Michał Szymanowski (23 lutego), skrzypek Maciej Lulek (2 marca) czy pianistka Joanna Ławrynowicz (9 marca). Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod batutą Zygmunta Rycherta, Rubena Silvy i Cheung Chau. Podczas koncertu finałowego po raz pierwszy w Lublinie zostanie wykonany Harmonies de soir op. 31 na kwartet smyczkowy i orkiestrę Eugène’a Ysaÿe’a, belgijskiego skrzypka, ucznia Henryka Wieniawskiego i współpracownika jego brata Józefa.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Filharmonii.

Katowice | IV Festiwal Katowice Kultura Natura

nosprPrezydent Miasta Katowice Marcin Krupa i Dyrektor Artystyczny NOSPR Alexander Liebreich zapraszają na czwartą edycję Festiwalu Katowice Kultura Natura, który odbędzie się w dniach 11–20 maja 2018 roku.

Jak co roku program Festiwalu otwarty jest na wszystkie epoki historyczne i gatunki i jak co roku do Katowic przyjadą światowej klasy muzycy, którzy z całą pewnością zaprezentują wykonania najwyższej próby. W tym roku tematem Festiwalu Katowice Kultura Natura jest „Dziecięctwo”.

Na Festiwalu, wzorem poprzednich edycji, zagości muzyka kameralna. 14 maja festiwalowy liederabend uświetni światowej sławy tenor Ian Bostridge. We wtorek 15 maja wystąpi, wymieniany wśród najważniejszych kwartetów, francuski Quatuor Ebène.

W programie Festiwalu nie zabraknie muzyki dawnej, reprezentowanej tym razem przez Orkiestrę Historyczną, której koncert 12 maja uświetni wiolonczelista Jean-Guihen Queyras.

Częścią Festiwalu będą także dwa koncerty abonamentowe Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą dyrektora artystycznego Festiwalu Alexandra Liebreicha (koncert otwarcia 11 maja i koncert czwartkowy 17 maja). Ten drugi koncert NOSPR będzie okazją do wysłuchania słynnego już Requiem Tigrana Mansuriana, którego nagranie dokonane przez Alexandra Liebreicha i kolejnych gości Festiwalu RIAS Kammerchor, było w tym roku m. in. nominowane do nagrody „Grammy” i zostało uhonorowane nagrodą International Classical Music Awards. Znakomity RIAS Kammerchor wystąpi podczas Festiwalu także 16 maja.

Na dwóch koncertach Festiwal gościć będzie słynną Tonhalle-Orchester Zürich i jej dyrektora artystycznego Lionela Bringuiera. 19 maja zespół wykona Les espaces du sommeil Witolda Lutoslawskiego; w roli solisty wystąpi baryton Nathan Berg. Podczas koncertu 20 maja orkiestrze towarzyszyć będzie jeden z najlepszych na świecie pianistów Leif Ove Andsnes, który w piątek 18 maja wystąpi także w recitalu solowym.

Bilety na koncerty dostępne są w kasie i w systemie sprzedaży online od 15 lutego.

Więcej informacji na http://kulturanatura.eu/ 

Kraków | Inauguracja drugiej edycji koncertów „Pieśń – Teatr Słowa”

okOpera Krakowska zaprasza na drugą edycję cyklu koncertów „Pieśń – Teatr Słowa” – spotkań publiczności z muzyką i poezją, które w całości poświęcone będą prezentacji polskiej pieśni artystycznej. Cykl zainauguruje koncert pt. „Śpiewnik domowy”. Pieśni i ballady Stanisława Moniuszki”, który odbędzie się 25 lutego 2018 o godz. 17.00 w Kopalni Soli „Wieliczka”, w wyjątkowej akustyce Komory Jana Haluszki.

Na program wieczoru złożą się pieśni oraz ballady Stanisława Moniuszki, autora blisko 300 pieśni i ojca polskiej opery narodowej. Wystąpią soliści: Wioletta Chodowicz, Robert Gierlach, Michał Kutnik oraz przy fortepianie Olga Tsymbaluk. Niecodzienną możliwość zmierzenia się z wymagającym gatunkiem jakim jest pieśń będą mieli wokaliści stawiający pierwsze kroki na profesjonalnych scenach i estradach: Justyna Bluj, Daria Proszek, Jarosław Bielecki. Kierownikiem artystycznym projektu jest Katarzyna Oleś-Blacha. Nad przebiegiem całości tego szczególnego wydarzenia, podczas którego muzyka tak ściśle i doskonale stapia się ze słowem tworząc swoisty teatr, od strony dramaturgicznej i plastycznej czuwać będzie duet artystyczny: Laco Adamik i Barbara Kędzierska.

Najlepszym dowodem na wielowymiarowość i unikalność tego cyklu koncertów będzie swojego rodzaju „gala pieśniowa” pod znaczącym tytułem „Wielcy kompozytorzy polscy w pieśni”. Już 10 marca 2018 o godz. 18.30 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie usłyszymy arcydzieła liryki wokalnej w wydaniu symfonicznym. Na program wieczoru złożą się wybitne kompozycje na głos i orkiestrę najznamienitszych twórców muzyki polskiej XX i XXI wieku: Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Bairda, Krzysztofa Pendereckiego oraz Henryka Mikołaja Góreckiego. Wielki Tydzień wieńczący okres Wielkiego Postu i zapowiadający Wielkanoc to czas szczególny, poświęcony wyciszeniu, refleksji i kontemplacji. W tym właśnie okresie – 28 marca 2018 (godz. 18.00) Opera Krakowska zaprasza do Kopalni Soli „Wieliczka” na kolejny koncert - „Ecce lignum crucis…”. W pięknym wnętrzu Kaplicy św. Kingi zabrzmią pieśni Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego, Feliksa Nowowiejskiego oraz Edwarda Pałłasza. Tematem przewodnim koncertu „Polska liryka miłosna” - 22 kwietnia 2018 o godz. 17.00 - będą kompozycje, które powstały do poezji miłosnej. W kameralnej, wykutej w bryle soli wielickiej Komorze Haluszki usłyszymy m.in. dzieła Mieczysława Karłowicza, Władysława Żeleńskiego, Ludomira Różyckiego i Franciszka Maklakiewicza. Utwory wykonają soliści Opery Krakowskiej.

Szczegółowe informacje – na stronie Opery Krakowskiej.

Warszawa | IX interdyscyplinarny festiwal wielkopostny Nowe Epifanie 2018

neKról – to temat, wokół którego skupiają się wszystkie wydarzenia tegorocznej 9. edycji Festiwalu Nowe Epifanie. Organizator wydarzenia – Centrum Myśli Jana Pawła II – zaprasza na interdyscyplinarny, wielkopostny festiwal, który potrwa od 14 lutego do 25 marca 2018 roku.

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Formuła Festiwalu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką.

W ramach Festiwalu organizatorzy zachęcają artystów oraz widzów do odkrywania postaci króla. W kontekście Wielkiego Postu najważniejszym z króli jest Jezus Chrystus. Jego panowanie opiera się na paradoksach i wprowadza nowy ład. Otwiera to pole do rozmowy zarówno na temat władzy, związanych z nią przymiotów, jak też służby i ofiary.

Jak co roku znaczące miejsce w programie mają wydarzenia muzyczne. 18 lutego o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się premiera widowiska muzycznego Jestem w reżyserii Krzysztofa Czeczota z muzyką Mateusza Szemraja, Bartłomieja Pałygi i Wojciecha Lubertowicza. Widowisko oparte na Biblii przygotowali twórcy audiobooka Biblia Audio. Superprodukcja. Tym razem artyści skupią się na rozważaniach nad losami biblijnych królów. Kolejna premiera muzyczna odbędzie się również w Studiu Koncertowym. 4 marca o godz. 19.00 usłyszymy prawykonanie napisanego przez Ignacego Zalewskiego na Festiwal Nowe Epifanie utworu Stabat Mater na głos biały, multiperkusję, pięć instrumentów oraz chór.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie http://noweepifanie.pl 

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego

ksNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza do udziału w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego. Pierwszą edycję zaplanowano w dniach 10-23 września 2018 roku.

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to inicjatywa, mająca na celu popularyzację polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia postaci Karola Szymanowskiego i jego twórczości, będącej istotną częścią narodowego dziedzictwa kulturowego.

Organizatorem Konkursu jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, współorganizatorami: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Katowice, Polskie Radio S.A., Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem. Przedsięwzięcie finansowane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Katowice.

Konkurs będzie miał miejsce w Katowicach – Mieście Kreatywnym Muzyki UNESCO – w cyklu 5-letnim, w 5 kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet smyczkowy i kompozycja.

Przesłuchania konkursowe I i II etapu odbywać się będą równolegle w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Finał konkursu, w trakcie którego solistom towarzyszyć będzie orkiestra NOSPR, i uroczysta gala odbędą się w sali koncertowej NOSPR.

Terminy nadsyłania zgłoszeń:

•fortepian – 31.05.2018 r.

•skrzypce – 31.05.2018 r.

•kwartet smyczkowy – 31.05.2018 r.

•śpiew – 31.05.2018 r.

•kompozycja – 16.08.2018 r.

Przewidywana pula nagród we wszystkich pięciu kategoriach to 287 000 EUR. Oprócz nagród głównych (I, II i III nagroda w każdej kategorii), we wszystkich kategoriach wykonawczych zostaną przyznane nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, a w kategoriach "Skrzypce" i "Śpiew" – także nagroda dla najlepszego pianisty-kameralisty.

Regulaminy i karty zgłoszeń dostępne są na stronie: http://www.nospr.org.pl/pl/konkurs-szymanowskiego/ 

Patronat medialny nad Konkursem objęlo Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.