Polmic - FB

aktualności

Katowice | Zakończenie 76. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej: Tauron Eko Koncert

FS2 lipca 2021 roku o godz. 19.00 odbędzie się ostatni Tauron Eko Koncert w 76. sezonie artystycznym Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego, na którym wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta oraz wspaniała solistka – pianistka Anna Górecka.

Koncert zabierze słuchaczy w świat barwnej muzyki, przenoszącej w różne zakątki świata. Usłyszymy echa Ameryki, energiczne węgierskie tańce, a przez postać Don Juana znajdziemy się na chwilę w słonecznej Hiszpanii. Nim to jednak nastąpi, odkryjemy piękno drzemiące bardzo niedaleko nas – w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. O muzyczne wrażenia zadbają wspólnie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta oraz znakomita solistka, pianistka Anna Górecka.

Jako pierwsze zabrzmi Silver concerto Adama Wesołowskiego, kompozycja, w której fortepian solo, orkiestra smyczkowa oraz multimedia, wykorzystujące dźwięki i obrazy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, połączą się w znakomitej harmonii. Znajdziemy tutaj wiele symboli, jak na przykład odwołanie do pierwiastka srebra (Ag) poprzez używanie dźwięków A i G oraz akordów A-dur i G-dur. W melodyce także usłyszymy dźwięki opisujące ten pierwiastek: Ag (symbol), 47 (liczba atomowa), 11 (grupa), 5(okres), d (blok). W drugim punkcie programu znajdzie się Capriccio na fortepian i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego, w którym, podobnie jak w Silver concerto, partię solową wykona Anna Górecka. Usłyszymy tutaj inspiracje twórczością ojca kompozytora i solistki, Patrona Filharmonii Śląskiej – Henryka Mikołaja Góreckiego. Znajdą się tu także elementy, w których widać wpływy muzyki amerykańskiej. Obecność tego punktu w programie koncertu 2 lipca jest o tyle ciekawa, iż tę kompozycję prawykonał w 1998 roku nie kto inny, jak właśnie Anna Górecka i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, którą w tamtym dniu poprowadził Mirosław Jacek Błaszczyk.

Informacja prasowa organizatora

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stroniehttps://filharmonia-slaska.eu/production/zakonczenie-sezonu-gorecka-shemet-orkiestra-symfoniczna-filharmonii-slaskiej/?=2 

Kraków | VII Sinfonietta Festival w Muzeum Narodowym

SC1 lipca 2021 Sinfonietta Cracovia zainauguruje VII Sinfonietta Festival interdyscyplinarnym koncertem „Muzyczne przeciwciała – muzyka i immunologia”, który uświetni multimedialna prelekcja znakomitych gości związanych z Wiedeńskim Uniwersytetem Medycznym: prof. Marii Sibilii oraz prof. Manfreda Heckinga, współautorów cieszącego się ogromną popularnością wiedeńskiego cyklu „koncertów naukowych” Sounds and Science.

Wraz ze znakomitymi gośćmi Festiwalu słuchacze będą mieli szansę wybrać się w muzyczną podróż po immunologii i zajrzeć do historii medycznej jednych z najwybitniejszych kompozytorów w historii. W programie koncertów znajdą się również wybitne kompozycje inspirowane matematyką oraz innymi naukami ścisłymi, w tym utwory Aleksandra Borodina, Antona Weberna, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

„Clubbing kameralny” w oddziałach i ogrodach Muzeum Narodowego w Krakowie to propozycja łącząca formułę tradycyjnego koncertu z duchem clubbingu: pięć symultanicznie odbywających się w różnych lokalizacjach koncertów znakomitych polskich zespołów kameralnych zwieńczy plenerowy finał z udziałem Massimo Mercellego – wybitnego włoskiego flecisty, który dokona polskiej premiery dedykowanych mu Dwóch utworów Michaela Nymana.

Podczas finałowego koncertu Sinfonietta Festival w Sukiennicach opatrzonego podtytułem „Density. Fizyczny fenomen dźwięku” Massimo Mercelli wykona słynny utwór Density 21.5 na flet solo Edgara Varès'a – skomponowany z okazji premiery koncertowej jego wykonanego z platyny fletu. Ponadto Sinfonietta Cracovia dokona premiery zwycięskiego utworu VII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Sinfonietta per Sinfonietta na orkiestrę smyczkową i theremin obbligato.

Festiwal został objęty patronatem medialnym Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: http://sinfonietta.pl 

Kraków | Inauguracja cyklu „Sacrum Profanum: Kanon” - premiera utworu Piotra Tabakiernika

Sacrum Profanum30 czerwca 2021 w ICE Kraków odbędzie się koncert/spektakl „Navigatio Desiderium”, zwiastujący nowy cykl „Sacrum Profanum: Kanon”. W Sali Teatralnej (S2) wybrzmią lemelki, czyli nowy performatywny utwór Piotra Tabakiernika powstały na zamówienie Chóru Polskiego Radia z okazji Roku Stanisława Lema, oraz Finito Ogni Gesto Francesca Filideiego.

Wiedzieć i widzieć więcej, czyli Lem rozpisany na dźwięki. W stulecie urodzin Stanisława Lema Chór Polskiego Radia zaprasza na wyjątkowy koncert w ramach obchodu Roku Lema. Radiowym chórem, dla którego powstał utwór Tabakiernika, dyrygować będzie Maria Piotrowska-Bogalecka, a w partii aktorskiej wystąpi wybitny aktor Narodowego Starego Teatru – Radosław Krzyżowski.

Utwór lemelki na chór, skrzypce, altówkę, wiolonczelę, kontrabas i perkusję z udziałem aktora opiera się na tekstach Stanisława Lema, zebranych i ułożonych przez Tabakiernika w swobodną adaptację. Jak wyjaśnia sam kompozytor „cykl lemelki, mimo zabawnie brzmiącej nazwy i sporej dawki humoru wpisanego w partyturę, dotyka kwestii podstawowych dla naszego istnienia. […] Można się domyślać, że im większa świadomość mijania naszego życia i przybliżania się do nieuchronnego końca, tym bardziej palące staje się to pragnienie Lema, aby wiedzieć, nawet gdy – jak Lem – deklarujemy się jako wierzący tylko w to, co namacalne i sprawdzalne. Z napięcia pomiędzy niewiedzą a wiedzą, między mrokiem wiary a światłem oczu, wreszcie, między tym, co Lema, a tym, co moje, powstały lemelki”.

Czy to koncert jeszcze, czy już może spektakl ? Drogi Melomanie przyjdź, zobacz, posłuchaj i przekonaj się sam.

Materiały prasowe organizatora

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji – na stroniehttp://sacrumprofanum.com/aktualnosci/sacrum-profanum-kanon 

Ignacy Paderewski. Patriota i Filantrop: premiera koncertu online

PaderewskiFundacja Kultury i Sztuki zaprasza na nieodpłatny koncert online pamięci Ignacego Paderewskiego, którego premiera odbędzie się 29 czerwca 2021 o godz. 20.00 na stronie: www.paderewski.fkis.org.  W programie koncertu zorganizowanego dla upamiętnienia 80. rocznicy śmierci Wielkiego Polaka znajdą się utwory Chopina i Paderewskiego w wykonaniu artystów z całego świata.

Ignacy Paderewski był obywatelem świata, mężem stanu, dyplomatą, wirtuozem, kompozytorem, orędownikiem niepodległej Polski, a przede wszystkim wielkim patriotą. Planowany koncert przybliży niedostatecznie znany etos dobroczynności i filantropii Wielkiego Polaka, który rozdał większą część majątku wspierając zwłaszcza tych, którzy walczyli o wolność Polski. Nie zabraknie również ciekawostek i mało znanych materiałów archiwalnych udostępnionych między innymi przez Instytut Piłsudskiego w Nowym Jorku, Muzeum Polskie w Ameryce, Polskie Centrum Muzyki, USC Thornton School of Music w Los Angeles.

Usłyszymy utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego w wykonaniu klasycznym oraz interpretacje jazzowe Krzysztofa Herdzina. W koncercie wemą udział: rosyjska pianistka Julianna Awdiejewa – zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, amerykański pianista Eric Lu – laureat 4 miejsca w XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Krzysztof Herdzin, Magdalena Idzik, Marek Bracha oraz Kamil Pacholec. Wystąpią również Soliści Baletu Opery Wrocławskiej: Hannah Ho i Robert Kędziński.

Szczegółowe informacje: https://paderewski.fkis.org/

Korzkiew | Letni Festiwal „Muzyczna Korzkiew”

Muzyczna KorzkiewW dniach 27 czerwca – 29 sierpnia 2021 odbędzie się Letni Festiwal „Muzyczna Korzkiew", pełniący istotną rolę w życiu kulturalnym regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Cotygodniowe koncerty, a także spotkania z artystami i animatorami kultury będą miały miejsce w każdą niedzielę o godz. 17.15 w zabytkowym kościele p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi, który słynie z niepowtarzalnej akustyki.

Po przerwie w 2020 roku, kiedy życie kulturalne praktycznie zamarło, Festiwal powraca w roku 2021 z nadzieją na lepsze. Festiwal od roku 2011 organizowany jest przez Stowarzyszenie „Muzyczna Korzkiew”, którego działalność opiera się na umożliwianiu bliższego kontaktu z wysokiej klasy muzyką, a także promocji młodych artystów oraz animacji muzyczno-kulturalnej w regionie.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zaprezentowane zostaną znamienite utwory światowej klasy twórców, także tych z Polski, między innymi: Sonaty skrzypcowe Ludwiga van Beethovena, wybrane dzieła fortepianowe Fryderyka Chopina – w tym Koncert fortepianowy e-moll z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego, Tria fortepianowe Józefa Haydna, Franciszka Lessla, Andrzeja Panufnika, Sergiusza Rachmaninowa i Ludomira Różyckiego, dzieła na kwintet dęty Wojciecha Kilara, Jacquesa Iberta czy Malcolma Arnolda, ponadto cykle pieśni Modesta Musorgskiego oraz Ralpha Vaughan-Williamsa, a także autorskie kompozycje na fortepian solo Dominika Wani.

Podczas najbliższej edycji Festiwalu wystąpią Cracow Golden Quintet, Farve Ensemble, Daniel Stabrawa, Mirosław Herbowski i Jacek Ozimkowski, Mariola Cieniawa wraz z Ewą Miecznikowską i Kazimierzem Olechowskim, Aleksandra Dąbek i Mateusz Dubiel, Sławomir Cierpik i Piotr Bylica, Katarzyna Vernet wraz z Krzysztofem Kataną i Krzysztofem Sadłowskim, a także młodzi laureaci znaczących turniejów muzycznych.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Paweł Riess

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwalkorzkiew.pl 

Radziejowice | XII Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa

Festiwal WaldorffaBlisko stu wybitnych artystów wystąpi podczas XII Festiwalu im. Jerzego Waldorffa, który odbędzie się w podwarszawskich Radziejowicach już na początku wakacji, w dniach 27 czerwca – 4 lipca 2021 roku.

Będzie można tu usłyszeć takich wykonawców, jak Roby Lakatos (skrzypce), Jenö Lisztes (cymbały), Paolo Pandolfo (viola da gamba), Paweł Kowalski (fortepian), Jarosław Żołnierczyk (skrzypce) czy Ewa Leszczyńska (śpiew, fortepian). Przed publicznością wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej, Warsaw Harmony, Piotr Baron Quintet i Jagodziński Trio.

Podczas ośmiu festiwalowych dni melomani będą mogli usłyszeć muzykę niezwykle zróżnicowaną. Pojawią się utwory Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki, ale też Emila Młynarskiego, Vincenzo Belliniego, Szymona Laksa czy Mikołaja Góreckiego. Nie zabraknie znanych kompozycji w zupełnie nowych aranżacjach, pojawią się m.in. utwory Zbigniewa Wodeckiego w wersji jazzowej. Program tegorocznego Festiwalu został wzbogacony o występy utalentowanych artystów młodego pokolenia, którzy mają już na swoim koncie znaczące osiągnięcia artystyczne w kraju i na świecie, podczas koncertów realizowanych we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca oraz z Akademią Operową Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Tegorocznej edycji Festiwalu towarzyszyć będzie wystawa Życie jednego muzyka – Stanisław Wisłocki z okazji stulecia urodzin artysty.

Informacja prasowa organizatorów

Szczegółowy program: https://www.palacradziejowice.pl/ 

Gdańsk | 64. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

MykietynPolska Filharmonia Bałtycka zaprasza na 64. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, podczas którego w dniach 25 czerwca – 24 sierpnia 2021 w Archikatedrze Oliwskiej odbędzie się 18 koncertów z udziałem znakomitych organistów polskich i zagranicznych.

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Nieodłączną cechą każdego oliwskiego Festiwalu jest jak najpełniejsza prezentacja muzyki organowej w wirtuozowskich wykonaniach. Wakacyjny okres organizacji koncertów oraz usytuowanie kościoła w sąsiedztwie Parku Oliwskiego, zachęca mieszkańców Trójmiasta i okolic, jak i turystów odwiedzających Gdańsk do uczestnictwa w koncertach. Podczas koncertów festiwalowych swój repertuar zaprezentują znani organiści różnych generacji z europejskich i światowych ośrodków muzycznych.

Podczas koncertu inaugurującego Festiwal wystąpią Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, flecista Łukasz Długosz i organista Roman Perucki pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. W wykonaniu muzyków usłyszymy światową premierę dzieła Pawła Mykietyna Spa(s)m na flet piccolo, organy i orkiestrę. Utwór został specjalnie skomponowany na zamówienie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Szczegółowy program na www.filharmonia.gda.pl 

Świdnica | VI Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga

SchlagaFundacja Dobrej Muzyki zaprasza na VI Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga, który odbędzie się w Świdnicy na Dolnym Śląsku w dniach 25 czerwca – 16 lipca 2021 pod hasłem „Szlakiem Schlaga – ograjmy organy!”.

Wszyscy miłośnicy muzyki organowej po raz kolejny będą mieli okazję usłyszeć ponad 110-letnie symfoniczne organy piszczałkowe firmy Schlag & Söhne. Podczas jednego z największych festiwali organowych regionu na słuchaczy czeka pięć koncertów prezentujących możliwości instrumentu z Kościoła Pokoju w Świdnicy. Wykonywane będą utwory polskie i zagraniczne z akcentem na twórczość Władysława Żeleńskiego i Camille Saint-Saënsa: w tym roku przypada setna rocznicy ich śmierci. Zabrzmią również utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Jacka Rabińskiego, Krzysztofa Olczaka i Stanisława Moryto.

Do udziału w Festiwalu zostali zaproszeni nie tylko organiści. Wystąpią również znakomici akordeoniści Maciej Zimka i Wiesław Ochwat, skrzypek Maksymilian Grzesiak oraz Maciej Afanasjew, który zagra na skrzypcach elektrycznych.

VI Festiwal Schlaga odbędzie zarówno na żywo w Kościele Pokoju w Świdnicy, jak i online na profilu Fundacji na Facebooku w formie transmisji na żywo. Obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie Fundacji.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji w programie „Kultura Dostępna” oraz ze środków Gminy Miasta Świdnica.

Szczegółowy program – na stronie https://fundacjadobrejmuzyki.pl/ 

„Fryderyki” 2021 wręczone!

Fryderyk 2021Najważniejsze polskie nagrody muzyczne za dokonania fonograficzne minionego roku w kategoriach muzyki poważnej – „Fryderyki” – wręczone zostały 25 czerwca 2021 w Operze na Zamku w Szczecinie. W dziedzinie muzyki poważnej ogłoszono laureatów w dziesięciu kategoriach, reprezentujących różne style i gatunki. Nagrodę w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna otrzymała płyta Midnight Stories zespołu Art’n’Voices (DUX) – patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu we współpracy z CD Accord wydało płytę Mikołaj Zieleński. Offertoria et communionestotius anni, której przyznano nagrodę w kategorii Album Roku Muzyka Dawna.

W kategorii Album Roku. Muzyka Symfoniczna statuetkę otrzymało wydawnictwo Semkow – NOSPR – Brahms: Symfonie 1-4 (Agencja Muzyczna Polskiego Radia).

Laureatem w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa został album z operą Aleksandra Nowaka Ahat-ilī – siostra bogów według libretta noblistki Olgi Tokarczuk (Polskie Wydawnictwo Muzyczne / Anaklasis).

Sonaty na skrzypce i fortepian Grażyny Bacewicz (Agencja Muzyczna Polskiego Radia) w wykonaniu Jakuba Jakowicza i Bartosza Bednarczyka uhonorowano nagrodą w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

Płyta Penderecki. Concerto per fisarmonica ed orchestra, Concerto per flauto (sassofono) ed orchestra da camera (DUX) otrzymała nagrodę w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca.

Album Roku Recital Solowy – nagroda w tej kategorii powędrowała do Marcina T. Łukaszewskiego za album Moniuszko. Complete Solo Piano Works (Chopin University Press).

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” otrzymał „Fryderyka” za album Tearfully (DUX), który nominowany był w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna; udział w nagraniu wzięli instrumentaliści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Nagrodę w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna otrzymał krążek Henryk Mikołaj Górecki. Songs (DUX).

Za najlepszy album polski za granicą uznano Desire. Aleksandra Kurzak (Sony Classical).

W trakcie gali wręczono także Złote Fryderyki – szczególne nagrody, którymi Rada Akademii Fonograficznej sekcji muzyki poważnej uhonorowała w tym roku dwie wybitne postaci polskiej kultury muzycznej: Jadwigę Rappé i Jana Łukaszewskiego.

26 czerwca odbędzie się retransmisja uroczystej gali wręczenia Fryderyków na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia (godz. 20.00). Relację z uroczystości będzie można obejrzeć w telewizji TVP Kultura 27 czerwca o godz. 22.15.

Lista nominowanych i laureatów – na stronie http://fryderyki.pl/fryderyk-2021/