Polmic - FB

aktualności

III „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier” w Kałuszynie i Cegłowie

MMSFundacja „Czas Sztuki" zaprasza 9 września 2020 na wydarzenia w ramach tegorocznego cyklu „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier". Koncerty zatytułowane „Wielcy polscy kompozytorzy” i „Natura smyczkiem malowana” odbędą się w Kałuszynie i Cegłowie.

MMSBFundacja „Czas Sztuki" powstała w listopadzie 2017 roku i jednym z głównych celów jej działalności jest organizacja bezpłatnych wydarzeń artystycznych dla osób ubogich, pochodzących z małych miejscowości wiejskich, którzy są wykluczeni z uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzięki uzyskanym dofinansowaniom organizacja przeprowadziła dwa cykle koncertów „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier" w roku 2018 i 2019. W ramach III edycji cyklu znalazło się 8 koncertów, które odbywają się w bardzo małych miejscowościach w powiecie mińskim, siedleckim i węgrowskim.

Koncert „Wielcy polscy kompozytorzy” będzie miał miejsce w najbliższą środę o godz. 16.00 w Domu Kultury w Kałuszynie. Podczas koncertu wystąpi kwartet smyczkowy The Time Quartet, prezentując najbardziej znane utwory polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Grażyny Bacewicz, Ignacego Jana Paderewskiego, a także polskie pieśni ludowe w opracowaniu na kwartet.

Koncert „Natura smyczkiem malowana” 9 września o godz. 19.00 w Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Przyrody w Cegłowie (ul. Kolejowa 17) dedykowany będzie seniorom. The Time Quartet wykona utwory Antonia Vivaldiego, Claude’a Debussy’ego, Camille’a Saint-Saensa, Modesta Musorgskiego i Edvarda Griega, naśladujące odgłosy przyrody.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: https://www.facebook.com/fundacjaczassztuki/ 

63. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska jesień”

WJFestiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska jesień” organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich od 1956 roku. To festiwal pozarządowego stowarzyszenia, ale przy tym międzynarodowy i organizowany pro publico bono. Każdej edycji przyświeca temat przewodni, i wokół niego skupiają się wszystkie elementy wydarzenia. Tematem tegorocznego Festiwalu, który potrwa od 18 do 26 września 2020, będzie „Muzyka i język”.

Muzyka jest językiem, ale i język niesie własną muzykę. W festiwalowych koncertach oba te żywioły będą przeplatać się na różne sposoby, dotykając takich kwestii, jak: rola słowa w muzyce, słowo wtopione w muzykę i muzyka wtopiona w słowo, język muzyki, muzyka języka, muzyki i języka elementy wspólne, specyfika struktur – gramatyka muzyki, architektura tekstu – podobieństwo funkcji, muzyka a informacja – komunikacja poprzez muzykę, środki przekazu – „mowa” muzyki w perspektywie społecznej, sztuka czasu zarazy: muzyka domowa.

W programie tegorocznej „Warszawskiej Jesieni” m. in.: koncerty, performanse, teatr dźwięku, różne formuły opery, intermedia, improwizacje, formy radiowe (w 95-lecie Polskiego Radia) i internetowe, spotkania, warsztaty kompozytorskie – ponad 50 festiwalowych wydarzeń. Zostanie zaprezentowana muzyka 50 kompozytorek i kompozytorów, z których 23 – po raz pierwszy na Festiwalu, odbędzie się 23 światowe premiery, w tym zamówienia Festiwalu. W przedsięwzięciu weźmie udział 5 orkiestr, 2 chóry, 9 zespołów, solistki i soliści, zarówno w nurcie głównym, jak i w cyklach „Warszawska Jesień klubowo”, „Warszawska Jesień – konteksty”, Mała Warszawska Jesień oraz w wydarzeniach towarzyszących.

Jerzy Kornowicz

POBIERZ: Fragmenty prezentacji tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” przez jego dyrektora – Jerzego Kornowicza

Więcej o Festiwalu – na stronie http://www.warszawska-jesien.art.pl/ 

Kameralistyka w podkarpackich dworach

SPMKPodkarpackie Recitale Kameralne to cykl koncertów kameralnych oraz warsztatów, które odbędą się w dniach 7–26 września 2020 roku w najcenniejszych miejscach dziedzictwa kulturowego. Ideą projektu jest popularyzacja kameralistyki, poszerzenie znajomości muzyki polskiej, wsparcie młodych artystów, a także promocja podkarpackich pereł dziedzictwa – Dworku Hupki w Niwiskach oraz Dworku Błotnickich w Dzikowcu.

Zaproponowany program w wykonaniu znakomitych artystów, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Muzyków Kameralistów, związany jest z polską tradycją dworów szlacheckich. Utwory wybitnych kompozytorów, tworzone i wykonywane w zaciszu siedzib ziemiańskich, przypominają o pięknej tradycji koncertów salonowych. Do tych właśnie źródeł nawiązuje projekt. Założeniem jest, by repertuar był jednocześnie ambitny i atrakcyjny, pozwalał na wielopokoleniowe uczestnictwo, by prezentowali go najlepsi wykonawcy.  Miejsca wydarzeń stwarzają idealne warunki do wysłuchania koncertów bez zbędnego rozmachu, w warunkach umożliwiających skrócenie dystansu między wykonawcą a publicznością, a jednocześnie w pięknym otoczeniu przyrody.

W programie wydarzenia ważne miejsce zajmuje polska muzyka. Zabrzmią m. in. utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Władysława Żeleńskiego, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego i Macieja Zimki.

Przed koncertem zespołu Zarębski Piano Duo (19 września w Dworku Błotnickich), który zaprezentuje popularne duety fortepianowe dla dzieci, odbędą się warsztaty budowy instrumentów. Instrumenty następnie wykorzystane będą podczas koncertu do stworzenia ilustracji muzycznej. Finałowy recital fortepianowy „Zobaczyć muzykę” połączony będzie z wykładem poświęconym synestezji oraz prezentacją autorskiej metody wizualizacji muzyki. Prowadząca i wykonawczyni, dr Marta Mołodyńska-Wheeler, sama jest synestetyczką, przygotowała na Akademii Muzycznej w Krakowie doktorat poświęcony temu zjawisku, była również gwiazdą programu telewizji Polsat „Beautiful Brain”.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje 2020”. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Szczegółowy program – na stronie https://www.facebook.com/stowarzyszeniekameralistow/ 

Gdańscy Pianiści Miastu

Gdańscy Pianiści MiastuFestiwal Gdańscy Pianiści Miastu ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem, przede wszystkim wychowanków gdańskiej szkoły pianistycznej. W ramach tegorocznego Festiwalu w dniach 7–13 września 2020 odbędzie się pięć koncertów online. Artyści wystąpią w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

W tegorocznej odsłonie Festiwalu udział wezmą wykładowcy, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, studenci uczelni muzycznych w Bydgoszczy i w Krakowie. Usłyszymy polskich uczestników XVIII Konkursu Chopinowskiego. Na festiwalowej scenie zadebiutują również tegoroczni absolwenci gdańskich szkół muzycznych.

Koncert inaugurujący festiwal wypełni muzyka kompozytorów XX wieku. W programie Preludia Rachmaninowa i Bortkiewicza oraz dwa słynne cykle fortepianowe – Maski Szymanowskiego i Gaspard de la nuit Ravela. Drugiego wieczoru odbędą się dwa półrecitale chopinowskie. Trzeci koncert jest poświęcony debiutom. Zaprezentują się tegoroczni absolwenci klas fortepianu Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku. Sobotni wieczór wypełni twórczość kompozytorów polskich. Koncert otworzy półrecital Macieja Gańskiego – uznanego gdańskiego muzyka i wykładowcy gdańskiej uczelni. Usłyszymy dzieła Chopina, Paderewskiego i Szymanowskiego. W drugiej części koncertu wystąpi znany gdański duet fortepianowy Furmańska & Kuchniak Piano Duo. W programie twórczość Zarębskiego, Mikulego i Godowskiego. Zwieńczeniem festiwalu będzie recital Piotra Słopeckiego – wybitnego polskiego pianisty i wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Transmisje koncertów będą dostępne na stronach na Facebooku: Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu oraz Fundacja Kultury i Sztuki Virtuoso. Wszystkie koncerty zostaną udostępnione bezpłatnie!

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

NeoQuartet – Neokolekcja

Neokolekcja„Neokolekcja" to projekt mający na celu stworzenie kolekcji audio-video najwybitniejszych polskich współczesnych kwartetów smyczkowych, które będę udostępniane bezpłatnie online w dniach 27 sierpnia – 24 września 2020 roku.

Pomysłodawcą projektu jest specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej kwartet smyczkowy NeoQuartet, który zrealizuje i udostępni online trzy dzieła napisane przez wybitnych polskich twórców. Do realizacji projektu zaproszeni zostali artyści sztuk wizualnych: Andrzej Mańkowski, Piotr Wyrzykowski oraz Filip Ignatowicz. Każdy kwartet będzie stanowić osobne audiowizualne dzieło, które w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla odbiorców będzie promował polskie dziedzictwo kulturalne. Usłyszymy i zobaczymy nowe interpretacje Kwartetu smyczkowego „Już się zmierzcha” Henryka Mikołaja Góreckiego, Kwartetu smyczkowego Witolda Lutosławskiego i II Kwartetu smyczkowego Krzysztofa Pendereckiego.

W zamyśle kolekcja będzie regularnie rozszerzana o kolejne utwory, aby w finale została wydana na trwałym nośniku, jako kolekcjonerskie wydawnictwo audiowizualne.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Streaming online: https://kulturanawynos.pl/ 

Dąbrowa Górnicza | „Dąbrowianin w Paryżu” – inauguracja sezonu artystycznego w Pałacu Kultury Zagłębia

PKZ6 września 2020 o 17.00 nastąpi inauguracja sezonu artystycznego w Pałacu Kultury Zagłębia. Tego dnia na Placu Wolności, przed PKZ, wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus. Podczas koncertu „Dąbrowianin w Paryżu” dzięki muzyce poznamy sylwetki polskich kompozytorów, którzy tworzyli na emigracji, w Paryżu.

14 września mija 106. rocznica urodzin Michała Spisaka – wybitnego dąbrowianina, cenionego, nagradzanego w międzynarodowych konkursach kompozytorskich artysty, który w wyniku splotu okoliczności ponad połowę życia spędził we Francji, głównie w Paryżu. Jego postaci dedykowany jest koncert inauguracyjny. Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą maestro Marka Wroniszewskiego oraz soliści Piotr Sałajczyk (fortepian) i Antoni Dąbrowski (fagot) zaprezentują jedno z dzieł Michała Spisaka w wybornym towarzystwie utworów dwóch innych „polskich paryżan”: Fryderyka Chopina oraz Wojciecha Kilara.

Napisany w 1944 roku we francuskim Vouroin kilkunastominutowy Koncert na fagot i orkiestrę Michała Spisaka w latach powojennych najbardziej przypadł do gustu francuskiej publiczności. Fantasie sur des Airs Nationaux Polonais op. 13 Fryderyka Chopina, wydany w 1833 roku, już w latach paryskich, to pyszna wiązanka motywów zaczerpniętych przez kompozytora z polskiej muzyki ludowej. Dąbrowska publiczność usłyszy we wrześniowym koncercie również pełne wigoru, zamaszyste hitowe kompozycje Wojciecha Kilara z filmów Pan Tadeusz, Ziemia obiecana i Trędowata.

Intrygujące historie i relacje polskich artystów z francuskim światem muzyki, elit, życia codziennego, przybliży wystawa towarzysząca Chopin, Spisak, Górecki, Kilar. Paryskie awantury, która prezentowana będzie w „Galerii za szybą” w dniach 6 września – 16 października br.

Więcej – na stronie http://palac.art.pl/pl/wydarzenie/dabrowianin-w-paryzu-sinfonia-iuventus 

Warszawa | Koncert zapowiadający Festiwal „Warszawska Jesień”

WJFundacja „Harmonie i hałasy” zaprasza 6 września 2020 o godz. 19.00 do Teatru Rozmaitości (ul. Marszałkowska 8) na koncert „sci-fi retro” zapowiadający Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Koncert poświęcony jest snutym ponad sto lat temu (z humorem lub na serio) fantazjom o innych planetach.

W wykonaniu takich znanych instrumentalistów i kompozytorów, jak Anna Kwiatkowska (skrzypce), Mikołaj Pałosz (wiolonczela), Adam Kośmieja (fortepian), Wojciech Błażejczyk (gitara), Sławomir Wojciechowski i Rafał Zapała (elektronika) usłyszymy II Trio in einem Satz Mauricia Kagela, Trauben Enna Poppego, a także najnowsze kompozycje polskich twórców: Live-Foley Kuby Krzewińskiego i Aleksandry Chciuk oraz Hommage à Georges Méliès Wojciecha Błażejczyka, Sławomira Wojciechowskiego i Rafała Zapały.

Live-Foley na zespół młodych amatorów i wideo nawiązuje do sztuki „foley” (nagrywania efektów dźwiękowych do filmów na etapie postprodukcji) przetwarzając ją w nieoczywisty sposób. Młodzi wykonawcy na żywo udźwiękowią film stworzony przez artystkę audiowizualną Aleksandrę Chciuk. Utwór zawiera fragmenty całkowicie zakomponowane oraz fragmenty pozostawiające swobodę wykonawcom. Tematyka filmu nawiązuje do wyobrażeń przyszłych podróży kosmicznych, jakie odnaleźć można w filmach powstałych na początku XX wieku.

Kompozycja zbiorowa Hommage à Georges Méliès na skrzypce, wiolonczelę, gitarę elektryczną, media elektroniczne i projekcję filmową powstała w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. W złożonym przez trzech kompozytorów muzycznym hołdzie dla Mélièsa wykorzystane zostaną trzy jego krótkie filmy traktujące o przestrzeni kosmicznej i podróżach międzyplanetarnych.

Koncert powtórzony zostanie 22 października br. w Bydgoszczy w sali Koncertowej Akademii Muzycznej.

Więcej – na stronie https://harmonieihalasy.com/2020/07/28/works-by-kagel-poppe-and-sci-fi-retro-project/ 

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus – online inauguracja sezonu artystycznego 2020 / 2021

POSIBarwny i repertuarowo różnorodny koncert 5 września 2020 o godz. 19.00, inaugurujący sezon artystyczny 2020 / 2021, będzie prawdziwą ucztą dla miłośników orkiestrowej wirtuozerii, sztuki pianistycznej oraz zespołowego śpiewu najwyższej próby – obok Orkiestry Sinfonia Iuventus i trzech znakomitych solistów wystąpi niemający na polskiej scenie precedensu sekstet wokalny proMODERN wyspecjalizowany w ambitnej muzyce nowej, nierzadko komponowanej (także tym razem) specjalnie dla tego zespołu.

Koncert fortepianowy A-dur Mozarta – arcydzieło muzyki klasycyzmu zabrzmi w wykonaniu Pawła Kowalskiego, należącego do najbardziej wszechstronnych polskich pianistów o rozległym repertuarze. W Koncercie na fortepian i trąbkę c-moll op. 35 Dymitra Szostakowicza oba instrumenty mają eksponowane partie, ta fortepianowa skrzy się wirtuozerią, trąbkowa jest zdaje się do niej często dowcipnym „komentarzem”. Partię fortepianu wykona Piotr Sałajczyk, ceniony solista i kameralista, który obok fortepianowego „kanonu” z wielkimi sukcesami wykonuje też muzykę najnowszą; w solowej partii trąbki zaprezentuje się Sebastian Portka, muzyk Orkiestry Sinfonia Iuventus. Cała sekcja dęta orkiestry zaprezentuje się w niezwykłym utworze Igora Strawińskiego Symphonies d’instruments à vent.

Na zakończenie koncertu sekstet proMODERN wykona z grupą smyczkową Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod batutą Marka Wroniszewskiego dzieło Copernicus – our Planet jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów polskich, Zygmunta Krauze, zainspirowane słowami wielkiego astronoma (z listu do papieża Pawła III) i odkrywczo je umuzyczniające; użyte są też fragmenty porozumienia Paryskiego Szczytu Klimatycznego. Sam autor pisał: „Od pewnego czasu większość moich utworów zawiera jakąś ideę, jakieś przesłanie. To postawa romantyczna, czasem idealistyczna, zapoczątkowana przez Ludwiga van Beethovena. Komponując Copernicus – our Planet, chciałem dać wyraz osobistemu stosunkowi do dzisiejszego dnia, czasu, w którym żyjemy. Wyrażam także brak akceptacji dla bezmyślnych działań, które niszczą naszą planetę, nie troszcząc się o jej przyszłość i przyszłość ludzi”. Utwór o głębokim humanitarnym i ekologicznym przesłaniu powstał na zamówienie Festiwalu KODY oraz Fundacji Kultury i Edukacji ARTE.

Piotr Maculewicz

Z uwagi na obostrzenia pandemiczne Koncert będzie transmitowany online na kanale YouTube oraz na stronie internetowej https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Fantazja flisacza” – kompozycja na odległość

Fantazja flisaczaPomorskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza 5 września 2020 roku o godz. 18.00 na koncert online, podczas którego zostanie prawykonana Fantazja na temat flisaczej pieśni autorstwa kilkorga polskich kompozytorów.

Pieśń flisacza, dawna melodia ludowa popularna na początku XX wieku, rozbrzmiewała niegdyś w formie kuranta z toruńskiej ratuszowej wieży. Do stworzenia Fantazji na temat flisaczej pieśni zaproszonych zostało sześcioro kompozytorów urodzonych w Toruniu: Magdalena Cynk, Ewa Fabiańska-Jelińska, Rafał Kłoczko, Michał Ossowski, Jędrzej Roch Rochecki i Mateusz Ryczek. Każdy z nich napisał jedną wariację na temat dawnej pieśni, która jest przeznaczona na jednego wykonawcę.

Zaproszeni artyści związani z Toruńską Orkiestra Symfoniczną – Robert Matusiak, Monika Skruszewicz, Mateusz Szwankowski, Paulino Taica Frias, Michał Tyrański i Marta Wroniszewska – nagrali swoje wykonania poszczególnych miniatur. Wszystkie części będą zmontowane w jedną całość. Transmisja live, podczas której Fantazja zostanie zaprezentowana, połączona będzie z wypowiedziami kompozytorów.

Projekt „Fantazja flisacza – kompozycja na odległość” jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB