Polmic - FB

aktualności

Wielkie dzieła, wielcy wykonawcy - koncert symfoniczny, CKK Jordanki w Toruniu

p

W najbliższy piątek, 28 października 2016 o godz. 19.00, Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza do Sali Koncertowej CKK Jordanki na koncert z serii WIELKIE DZIEŁA, WIELCY WYKONAWCY. Do udziału w koncercie zaproszony został jeden z najwybitniejszych skrzypków swojej generacji – PIOTR PŁAWNER. Artysta jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i za granicą. Lord Yehudi Menuhin nazwał go skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną od pulpitu poprowadzi maestro PAWEŁ PRZYTOCKI – dyrygent Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

W programie:

Piotr Moss - Adagio III

Mieczysław Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur op. 8

Antonín Dvořák – II Symfonia d-moll op.70

Bilety: 35/25 zł

Toruńska Orkiestra Symfoniczna uczestniczy w programie „Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN.

Więcej informacji:www.tos.art.pl

Na zdjęciu: Paweł Przytocki

Program „Zamówienia kompozytorskie 2017-2018” uruchomiony

p

20 października 2016 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło 6. edycję programu „Zamówienia kompozytorskie 2017-2018”. Operatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca.

Celem programu „Zamówienia kompozytorskie” jest wspieranie współczesnej twórczości muzycznej poprzez zamawianie nowych dzieł oraz stwarzanie dogodnych warunków dla ich stałej obecności w przestrzeni publicznej. W dotychczasowych pięciu edycjach programu zamówionych zostało prawie 450 kompozycji u ponad 250 kompozytorów.

Regulamin „Zamówień kompozytorskich” dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakładce Programy Ministra 2017 oraz na stronach internetowych IMiT: www.zamowieniakompozytorskie.pl i www.imit.org.pl.

Wnioski do programu „Zamówienia kompozytorskie” mogą składać państwowe i samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, uczelnie artystyczne, publiczne i niepubliczne szkoły artystyczne oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Składanie wniosków do programu za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi Interesanta EBOI (www.esp.mkidn.gov.pl) będzie możliwe w listopadzie. Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2016 roku.

Szczegółowe informacje na temat programu, baza powstałych utworów oraz sylwetki twórców są zamieszczone na stronie www.zamowieniakompozytorskie.pl.

Zmarł Eugueniusz Rudnik

FKP2016

 

24 października 2016 zmarł Eugeniusz Rudnik, kompozytor i reżyser dźwięku, członek Związku Kompozytorów Polskich od 2008 roku.

Był pierwszym w Polsce realizatorem muzyki elektroakustycznej i współtwórcą tzw. polskiej szkoły muzyki elektroakustycznej. 

Współpracował przy realizacji wielu utworów elektroakustycznych, instalacji muzycznych oraz muzyki filmowej m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Markowskiego, Włodzimierza Kotońskiego, Bogusława Schaeffera, Stanisława Radwana, Andrzeja Dobrowolskiego, Arne Nordheima.

Jego utwory emitowane były w programach radiofonii polskich i zagranicznych, a filmy i programy telewizyjne z jego muzyką pokazywane w mediach polskich i zagranicznych.

 

 

 

IX Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej

wW dniach 30 października–11 grudnia 2016 roku odbędzie się IX Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej.

W tym roku na publiczność czeka wiele odkryć i niespodzianek. Koncert inauguracyjny będzie miał miejsce 30 października o g. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wystąpi pierwszy puzonista Orquesta Sinfonica de Simon Bolivar de Venezuela - Pedro Carrero, wiolonczelistka Anna Wróbel oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.

W Festiwalu wezmą udział znakomici soliści: Łukasz Długosz (flet), Jolanta Kaufman, Bogumiła Dziel-Wawrowska (sopran), Michał Dąbrowski (organy), Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Joanna Ławrynowicz (fortepian). Solistom towarzyszyć będzie zespół kameralistów Camerata Vistula.

Bogaty program festiwalu obejmuje utwory kameralne z różnych epok, od dzieł Mikołaja Gomółki do utworów kompozytorów współczesnych. Szczególnym wydarzeniem Festiwalu będzie koncert z okazji 170. rocznicy urodzin Zygmunta Noskowskiego, który odbędzie się 27 listopada.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” w Międzylesiu

alt5 listopada 2016 roku odbędzie się trzecie ostatnie spotkanie z cyklu warsztatów improwizacji dla dzieci w wieku 3 – 8 lat „Opowiedz mi bajkę” w Międzylesiu, podczas których one będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków i niezwykłych książek.

Ideą projektu jest połączenie improwizacji, inspirowanych grafiką: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Warsztaty poprowadzą aktor i reżyser sztuk dla dzieci Grzegorz Ociepka oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński, muzycznymi gośćmi będzie Trillingen Duo, który tworzy Iwona Jędruch [gongi, misy dźwiękowe, skrzypce, śpiew] i Małgorzata Kołcz [kontrabas]. Podczas warsztatów dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji. Podczas zajęć oprócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku z instrumentów, które eksponują ich walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na drobnych perkusjonaliach.

Zajęcia, podczas których uczestnikom aktywnie towarzyszą ich opiekunowie, trwają 90 minut z krótką przerwą. Udział jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: Wydarzenie na FB

Czytaj więcej: Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” w Międzylesiu

Osmędeusze

OAgencja Muzyczna Polskiego Radia zaprasza 2 listopada 2016 roku o godz. 19.00 do Studia Lutosławskiego na spektakl Osmędeusze Mirona Białoszewskiego w wykonaniu Teatru Pijana Sypialnia. Będzie to kolejny koncert z cyklu Niezależna Scena Młodych Polskiego Radia.

Teatr Pijana Sypialnia - to największy niezależny teatr w kraju, założony wiosną 2012 roku w Warszawie przez aktorów, tancerzy, muzyków i wokalistów. Obecnie zespół tworzy ponad 100 artystów pracujących w sekcji aktorskiej, Filharmonii Pijanej Sypialni, Zespole Wokalnym oraz w zespole tanecznym „Woda na młyn”. Uznanie widzów i rozgłos Pijana Sypialnia zdobyła swoim autorskim cyklem „Teatr na leżakach”, w ramach którego spektakle pokazywane są w modnych, letnich miejscówkach. Krytycy i znawcy sztuki scenicznej cenią Pijaną Sypialnię za kulturę muzyczną oraz oryginalny repertuar inspirowany zapomnianymi konwencjami teatralnymi i folklorem. Teatr jest zdobywcą głównych nagród na licznych festiwalach teatralnych.

W spektaklu Osmędeusze udział wezmą Katarzyna Lasota, Karolina Lichocińska, Sławomir Narloch, Jakub Pawlak i Sebastian Słomiński. Kierownictwo muzyczne objął Daniel Zieliński, a całość wyreżyserował Stanisław Dembski.

Osmędeuszy nazywa się „współczesnymi Dziadami". Akcja dramatu przenosi nas pod bramę Cmentarza Powązkowskiego. W miarę, jak opowieść nabiera tempa, nic nie jest już pewne. Fakty mieszają się z legendami i plotkami. Przedwojenna Warszawa opisana przez Mirona Białoszewskiego w Osmędeuszach tańczy i śpiewa. Świat złodziejaszków, handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków jest niezwykle zaskakujący i zabawny. Aktorzy wcielają się w osiemnaście postaci, a wszystkiemu towarzyszą podwórzowe ballady, znane niegdyś na warszawskich podwórkach.

Bilety do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz w kasie godzinę przed koncertem.

VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego

hmgW dniach 29-30 października 2016 roku w Krakowie odbędzie się VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego.

Festiwal poświęcony jest Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, którego twórczość stanowi inspirację dla wielu kompozytorów młodego pokolenia. Podczas wydarzenia zabrzmią utwory Sławomira Czarneckiego, Macieja Małeckiego, Andrzeja Panufnika oraz kompozytorów zagranicznych, takich jak Peter Klatzov, Soo Jin Kang, Tobias Bostrom, Andrew Beall, Antonio Carlos Jobim, Peter Warlock, Javier Alvarez, Maciej Hałoń, John Psathas.

Współczesna literatura muzyczna prezentowana będzie przez znamienitych wykonawców, takich jak Opium String Quartet oraz zespół Amadrums.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Pro Musica Nova.

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp wolny.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://www.hmgfestival.pl

Poezja w Muzyce

pW ostatnią sobotę miesiąca 29 października 2016 roku w Dworze Artusa (Gdańsk, ul. Długi Targ 43-44) zagości poezja i muzyka. Polski Chór Kameralny zaśpiewa utwory napisane do wierszy znanych poetów.

Zespół prowadzony przez dyrygenta Jana Łukaszewskiego należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Cieszy się uznaniem wielu wspaniałych muzyków, takich jak m.in. Wojciech Kilar, Augustyn Bloch, Krzysztof Meyer, Andrzej Koszewski czy Paweł Łukaszewski, którzy postanowili powierzyć prawykonanie swoich utworów właśnie Polskiemu Chórowi Kameralnemu. Ponadto, zapisał się w świadomości gdańszczan, jako organizator wielu inicjatyw kulturalnych, takich jak „Mozartiana” oraz koncerty w altanie Parku Oliwskiego, pt. „Goście Polskiego Chóru Kameralnego”.

29 października o godz. 19.00 będziemy mieli okazję wysłuchać koncertu pt. „Poezja w Muzyce”. Tego wieczora usłyszymy utwory kompozytorów, takich jak Ernst Pepping, Ildebrand Pizzetti oraz Krzesimir Dębski do słów znanych poetów, m.in.: Safony, Goethego, Wisławy Szymborskiej, czy Osipa Mandelsztama – wszystko to w znakomitej interpretacji Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

Szczegółowe informacje – na stronie: polskichorkameralny.pl 

Czytaj więcej: Poezja w Muzyce

II Festiwal 3x3

3x3W dniach 28 października – 7 grudnia 2016 roku odbędzie się druga edycja Festiwalu 3x3, podczas którego barokowa orkiestra Arte dei Suonatori wystąpi z najciekawszymi osobistościami polskiej sceny muzycznej.

Główną ideą festiwalu jest współpraca artystów posługujących się różnymi językami muzycznymi, oraz poszukiwanie nowych brzmień i nowych kontekstów dla instrumentów dawnych.

3x3 to trójka solistów występująca w trzech miastach. Bohaterami pierwszego cyklu byli Marcin Masecki, Czesław Mozil i Dj Lenar. Tym razem do muzycznego dialogowania zostali zaproszeni Gaba Kulka, Agata Zubel oraz Jakub Jakowicz. Wspólnie z Arte dei Suonatori konfrontować oni będą Bacha współczesnego i dawnego (Jakowicz), sprawdzą, czy Mozart i Stockhausen są antymaterią (Zubel), oraz wzbogacą mieszankę gatunków o niebezpieczne barokowe składniki (Kulka).

Koncerty odbywać się będą w warszawskim Studio Teatrgaleria, poznańskim CK Zamek, festiwal zawita też po raz pierwszy do Gorzowa Wielkopolskiego.

Szczegółowe informacje i terminy koncertów – na stronie: www.festival3x3.com