Polmic - FB

aktualności

Gdańsk | 64. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

MykietynPolska Filharmonia Bałtycka zaprasza na 64. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, podczas którego w dniach 25 czerwca – 24 sierpnia 2021 w Archikatedrze Oliwskiej odbędzie się 18 koncertów z udziałem znakomitych organistów polskich i zagranicznych.

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Nieodłączną cechą każdego oliwskiego Festiwalu jest jak najpełniejsza prezentacja muzyki organowej w wirtuozowskich wykonaniach. Wakacyjny okres organizacji koncertów oraz usytuowanie kościoła w sąsiedztwie Parku Oliwskiego, zachęca mieszkańców Trójmiasta i okolic, jak i turystów odwiedzających Gdańsk do uczestnictwa w koncertach. Podczas koncertów festiwalowych swój repertuar zaprezentują znani organiści różnych generacji z europejskich i światowych ośrodków muzycznych.

Podczas koncertu inaugurującego Festiwal wystąpią Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, flecista Łukasz Długosz i organista Roman Perucki pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. W wykonaniu muzyków usłyszymy światową premierę dzieła Pawła Mykietyna Spa(s)m na flet piccolo, organy i orkiestrę. Utwór został specjalnie skomponowany na zamówienie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Szczegółowy program na www.filharmonia.gda.pl 

Świdnica | VI Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga

SchlagaFundacja Dobrej Muzyki zaprasza na VI Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga, który odbędzie się w Świdnicy na Dolnym Śląsku w dniach 25 czerwca – 16 lipca 2021 pod hasłem „Szlakiem Schlaga – ograjmy organy!”.

Wszyscy miłośnicy muzyki organowej po raz kolejny będą mieli okazję usłyszeć ponad 110-letnie symfoniczne organy piszczałkowe firmy Schlag & Söhne. Podczas jednego z największych festiwali organowych regionu na słuchaczy czeka pięć koncertów prezentujących możliwości instrumentu z Kościoła Pokoju w Świdnicy. Wykonywane będą utwory polskie i zagraniczne z akcentem na twórczość Władysława Żeleńskiego i Camille Saint-Saënsa: w tym roku przypada setna rocznicy ich śmierci. Zabrzmią również utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Jacka Rabińskiego, Krzysztofa Olczaka i Stanisława Moryto.

Do udziału w Festiwalu zostali zaproszeni nie tylko organiści. Wystąpią również znakomici akordeoniści Maciej Zimka i Wiesław Ochwat, skrzypek Maksymilian Grzesiak oraz Maciej Afanasjew, który zagra na skrzypcach elektrycznych.

VI Festiwal Schlaga odbędzie zarówno na żywo w Kościele Pokoju w Świdnicy, jak i online na profilu Fundacji na Facebooku w formie transmisji na żywo. Obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie Fundacji.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji w programie „Kultura Dostępna” oraz ze środków Gminy Miasta Świdnica.

Szczegółowy program – na stronie https://fundacjadobrejmuzyki.pl/ 

„Fryderyki” 2021 wręczone!

Fryderyk 2021Najważniejsze polskie nagrody muzyczne za dokonania fonograficzne minionego roku w kategoriach muzyki poważnej – „Fryderyki” – wręczone zostały 25 czerwca 2021 w Operze na Zamku w Szczecinie. W dziedzinie muzyki poważnej ogłoszono laureatów w dziesięciu kategoriach, reprezentujących różne style i gatunki. Nagrodę w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna otrzymała płyta Midnight Stories zespołu Art’n’Voices (DUX) – patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu we współpracy z CD Accord wydało płytę Mikołaj Zieleński. Offertoria et communionestotius anni, której przyznano nagrodę w kategorii Album Roku Muzyka Dawna.

W kategorii Album Roku. Muzyka Symfoniczna statuetkę otrzymało wydawnictwo Semkow – NOSPR – Brahms: Symfonie 1-4 (Agencja Muzyczna Polskiego Radia).

Laureatem w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa został album z operą Aleksandra Nowaka Ahat-ilī – siostra bogów według libretta noblistki Olgi Tokarczuk (Polskie Wydawnictwo Muzyczne / Anaklasis).

Sonaty na skrzypce i fortepian Grażyny Bacewicz (Agencja Muzyczna Polskiego Radia) w wykonaniu Jakuba Jakowicza i Bartosza Bednarczyka uhonorowano nagrodą w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

Płyta Penderecki. Concerto per fisarmonica ed orchestra, Concerto per flauto (sassofono) ed orchestra da camera (DUX) otrzymała nagrodę w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca.

Album Roku Recital Solowy – nagroda w tej kategorii powędrowała do Marcina T. Łukaszewskiego za album Moniuszko. Complete Solo Piano Works (Chopin University Press).

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” otrzymał „Fryderyka” za album Tearfully (DUX), który nominowany był w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna; udział w nagraniu wzięli instrumentaliści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Nagrodę w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna otrzymał krążek Henryk Mikołaj Górecki. Songs (DUX).

Za najlepszy album polski za granicą uznano Desire. Aleksandra Kurzak (Sony Classical).

W trakcie gali wręczono także Złote Fryderyki – szczególne nagrody, którymi Rada Akademii Fonograficznej sekcji muzyki poważnej uhonorowała w tym roku dwie wybitne postaci polskiej kultury muzycznej: Jadwigę Rappé i Jana Łukaszewskiego.

26 czerwca odbędzie się retransmisja uroczystej gali wręczenia Fryderyków na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia (godz. 20.00). Relację z uroczystości będzie można obejrzeć w telewizji TVP Kultura 27 czerwca o godz. 22.15.

Lista nominowanych i laureatów – na stronie http://fryderyki.pl/fryderyk-2021/ 

Rzeszów | IX Europejski Stadion Kultury

Stadion KulturyDziewiąta edycja sztandarowego projektu festiwalu „Wschód Kultury. Europejski Stadion Kultury” odbędzie się w dniach 25–27 czerwca 2021 w Rzeszowie. Festiwal pierwszy raz w swojej historii sięgnie po muzykę klasyczną i współczesną, skupiając się m.in. na uhonorowaniu niedawno zmarłego wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego oraz na abstrakcyjnym skojarzeniu muzyki współczesnej w niecodziennym instrumentarium m.in. z twórczością Stanisława Lema, którego 100 rocznicę urodzin obchodzimy w 2021 roku ustanowionym Rokiem Stanisława Lema.

27 czerwca o godz. 19.00 w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego będzie miał miejsce koncert „Art Celebration: Classic Edition”. Udział w nim wezmą związani z Rzeszowem kompozytorka i aranżerka Anna Maria Huszcza, skrzypek i kompozytor Dawid Lubowicz (Atom String Quartet) oraz artysta wizualny Jakub Hader. Koncert Art Celebration odbędzie się w formule hybrydowej – z publicznością oraz w formie streamingu live.

Pierwszy raz w Rzeszowie z regularnym koncertem wystąpi Atom String Quartet z repertuarem zawierającym autorskie interpretacje utworów polskich kompozytorów, m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Zbigniewa Seiferta. W drugiej części koncertu wystąpi wybitny polski saksofonista klasyczny Paweł Gusnar oraz prowadzona przez niego orkiestra saksofonowa – Warsaw Saxophone Orchestra – i kwartet saksofonowy Nemesis Quartet. Wykonają specjalnie przygotowany program złożony m.in. z kompozycji Anny Marii Huszczy na saksofon i elektronikę. Muzyce towarzyszyć będą dedykowane wizualizacje i oprawa graficzna autorstwa Jakuba Hadera.

Materiały prasowe organizatora

Więcej: http://stadionkultury.pl/ 

Toruń | VIII Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. M. Kopernika „Per musicam ad astra”

Per musicamToruńskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej „Astrolabium" we współpracy z niemiecką agencją Meeting Music zaprasza na VIII edycję Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika „Per musicam ad astra”. W 2021 roku przedsięwzięcie odbędzie się w dniach 26–30 czerwca w Toruniu tylko w formule festiwalowej, z udziałem zaproszonych chórów.

Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika zyskał za patrona słynnego astronoma, urodzonego właśnie tu w roku 1473. Toruń, pięknie położony na obu brzegach Wisły, stanowić będzie doskonałą oprawę wydarzenia. W przepełnionym historią i muzyką mieście możemy podążać śladami Kopernika i wraz z artystami sięgać „Per musicam ad astra” – przez muzykę do gwiazd! Festiwal przedstawi muzykę chóralną w możliwie pełnym jej spektrum i oczywiście w najlepszym wykonaniu w Dworze Artusa oraz w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i bł. S. Frelichowskiego.

Występ męskiego kwartetu wokalnego Thios Omilos z Lipska otworzy Festiwal. W Koncercie Galowym wystąpi Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie i pod dyrekcją Bartosz Michałowskiego wykona utwory Pawła Łukaszewskiego, Miłosza Bembinowa i Jamesa MacMillana. Zespół wokalny Art'n'Voices zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty Midnight stories. Zwieńczeniem „Per musicam ad astra” 2021 będzie wykonanie Misatango – Misa a Buenos Aires autorstwa Martina Palmeri'ego.

Wejściówki do odbioru od 21 czerwca w kasie Dworu Artusa oraz godzinę przed koncertem na miejscu.

Materiały prasowe organizatora

Szczegóły na http://pmaa.pl/pl/koncerty2021 

IV Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej „Nadzieja w chórze”

NadziejaCzwarta edycja chóralnych zmagań Konkursu Muzyki Sakralnej „Nadzieja w chórze” odbędzie się 26 czerwca 2021 roku w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, popularnie zwanym „perłą w Koronie Podlasia”.

Konkurs podzielony będzie na 7 kategorii, w tym chóry jednorodne, mieszane i parafialne. Jury złożone z doświadczonych chórmistrzów oceniać będzie między innymi kulturę brzmienia, interpretację, dobór repertuaru, agogikę, dykcję i ogólny wyraz artystyczny. Dla najlepszych przygotowano szereg nagród. Wystarczy tylko wspomnieć, że na zwycięzcę czeka Grand Prix i nagroda pieniężna wysokości 5 000 zł. Przewidziana jest również nagroda specjalna Burmistrza Miasta Tykocin za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego oraz nagroda specjalna Dyrektora Radia Nadzieja dla najlepszego dyrygenta.

IV Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej jest świetną propozycją nie tylko dla wielbicieli sakralnych brzmień. Wydarzenie będzie doskonałą okazją, aby wspólnie z przyjaciółmi i rodziną zwiedzić Tykocin, wsłuchując się w najwspanialsze chóralne kompozycje świata. Wstęp wolny!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Regulamin dostępny jest na stronie http://konkurschoralny.radionadzieja.pl/ 

Poznań | Obchody 100. rocznicy urodzin prof. Stefana Stuligrosza i premiery

StuligroszW roku 2020 minęła 100. rocznica urodzin prof. Stefana Stuligrosza – wieloletniego pedagoga i Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu, patrona Grand Prix Polskiej Chóralistyki. By uświetnić tę ważną datę, Fundacja GPPCh złożyła zamówienia kompozytorskie na utwory inspirowane kompozycjami Stuligrosza u uznanych poznańskich twórców młodego pokolenia. Premiera ich najnowszych dzieł odbędzie się 26 czerwca 2021 o godz. 18.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego.

Zabrzmią utwory Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Katarzyny Danel, Andrzeja Bielerzewskiego, Dominika Puka, Radosława Matei, Marka Raczyńskiego i Jacka Sykulskiego. Te kompozycje chóralne przeznaczone na różne składy wykonawcze są również wynikiem współpracy między kompozytorami a dyrygentami poznańskich zespołów chóralnych.

Prawykonania poprzedzone będą występem Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją Macieja Wielocha – zespół wykona dzieła samego Stefana Stuligrosza. W części drugiej koncertu nowe kompozycje zaprezentują: Chór Kameralny „Musica Viva” Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”, Poznański Chór Chłopięcy, Sołacki Chór Kameralny, Zespół Wokalny Affectus, Zespół Wokalny Minimus, Chór Kameralny, Chór Ogólnouczelniany oraz Zespół Wokalny Pedagogów Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Koncert będzie również transmitowany na kanale YouTube Grand Prix Polskiej Chóralistyki.

Materiały prasowe organizatorów

Więcej informacji: http://grand.prix.stuligrosz.pl/obchody-100-rocznicy-urodzin-stefana-stuligrosza/ 

Kraków | Arie oper świata

OKJednym z wydarzeń wieńczących sezon artystyczny 2020/2021 w Operze Krakowskiej będzie koncert „Arie oper świata”. W programie znajdą się słynne arie, duety i ustępy baletowe z najbardziej cenionych tytułów polskiego oraz światowego repertuaru operowego. Koncert w wykonaniu solistów, orkiestry, chóru i baletu Opery Krakowskiej z gościnnym udziałem Artura Rucińskiego będzie można zobaczyć 25 czerwca 2021 o godz. 20.00 w siedzibie Opery. Współorganizatorem koncertu jest dziennik „Rzeczpospolita”, świętujący 100-lecie istnienia.

W cieszącym się niezmiennym powodzeniem wśród publiczności corocznym cyklu letnich koncertów „Arie oper świata” oprócz solistów Opery Krakowskiej biorą udział także polscy śpiewacy o międzynarodowej renomie. W tegorocznym koncercie wystąpi Artur Ruciński, światowej sławy baryton przeżywający obecnie rozkwit kariery. Podczas koncertu usłyszymy również Monikę Korybalską oraz nominowanych niedawno do Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury Katarzynę Oleś-Blachę i Tomasza Kuka.

W programie nie zabraknie dobrze znanych publiczności fragmentów z operowych arcydzieł V. Belliniego, G. Donizettiego, G. Verdiego, P. Czajkowskiego czy G. Bizeta. Dziennik „Rzeczpospolita”, świętujący 100-lecie istnienia, powstał w 1920 r. właśnie z inspiracji genialnego pianisty i kompozytora, Ignacego Jana Paderewskiego. W programie nie mogło więc zabraknąć utworów ojca niepodległości. Szczególne miejsce w repertuarze zajmą ustępy z dzieł twórcy polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki.

Więcej informacji: www.opera.krakow.pl 

Bytom | „Tryptyk Powstańczy – pamięć ziemi” w ramach Metropolitarnych Obchodów 100. rocznicy III Powstania Śląskiego

Tryptyk25 czerwca 2021 o godz. 21:00 w sercu miasta, na bytomskim Rynku, odbędzie się interdyscyplinarne widowisko multimedialne z udziałem 500-osobowego zespołu artystów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zabrzmi między innymi muzyka Wojciecha Kilara oraz Józefa Świdra.

„Tryptyk Powstańczy – pamięć ziemi” to przedstawienie, w którym śpiew, muzyka, taniec i sztuka wizualna przeprowadzą widza przez wzruszającą opowieść o poświęceniu, miłości do rodziny i śląskiej ziemi. Motywem spajającym poszczególne części koncertu jest narracja przedstawiająca historię regionu prowadząca słuchacza do meritum tj. 100. rocznicy III Powstania Śląskiego.

Widowisko będzie składało się z trzech części (Historia, Walka oraz Pamięć) oraz prologu, w ramach którego usłyszymy utwór Pamięć ziemi na pięć orkiestr dętych Klaudiusza Jani. W dalszych częściach artyści wspólnie przedstawią twórczość znanych śląskich kompozytorów – usłyszymy m.in. muzykę filmową Wojciecha Kilara oraz Tryptyk Powstańczy Józefa Świdra do słów Tadeusza Kijonka. Na jednej kilkupoziomowej scenie zbudowanej na trzech platformach wystąpią soliści – Joanna Woś (sopran) i Piotr Lempa (bas), Orkiestra Symfoniczna oraz Chór Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach oraz szereg orkiestr dętych, chórów oraz zespołów tanecznych związanych ze Śląskiem. Dopełnieniem choreografii oraz bogatej warstwy muzyczno-wokalnej będzie obraz, który w formie efektownego wideoartu, eksponowanego zarówno na elementach multimedialnej scenografii oraz w projekcjach na bytomskich kamienicach zostanie tłem dla oryginalnej areny wydarzeń.

Widowisko będzie streamingowane na Facebooku i kanale YouTube Bytomskiego Centrum Kultury i Gminy Bytom oraz udostępnione w Internecie przez 24 godziny od zakończenia wydarzenia.

Więcej informacji: https://becek.pl/