Polmic - FB

aktualności

Nie żyje Jan Andrzej Paweł Kaczmarek...

Kaczmarek Jan A PDziś w wieku 71 lat zmarł Jan Andrzej Paweł Kaczmarek (1953-2024) - światowej sławy polski kompozytor, autor muzyki do ponad siedemdziesięciu filmów długometrażowych i dokumentalnych, zdobywca Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel".

W dziedzinie kompozycji był autodydaktą. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W okresie studiów współpracował z awangardowym Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego, a następnie z Teatrem Ósmego Dnia, gdzie stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia. W ciągu dziesięciu lat tworzył oprawę muzyczną do spektakli Teatru Polskiego w Poznaniu (1978-1988).

Czytaj więcej: Nie żyje Jan Andrzej Paweł Kaczmarek...

Gdańsk | Światowe prawykonanie Mszy Marii Trzpis

Data wydarzenia: 21-05-24

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Msza Marii Trzpis - prawykonanieŚwiatowe prawykonanie Mszy Marii Trzpis na chór, perkusję i orkiestrę smyczkową będzie miało miejsce 21 maja 2024 roku o godz. 19.00 w Kościele pw. św. Barbary w Gdańsku (ul. Długie Ogrody 19). W wykonanie zostało zaangażowanych około 80 muzyków pod batutą Michała Kozorysa: Orkiestra Kameralna 'Pro Musica Nova”, studenci śpiewu solowego z klasy dr hab. Anny Fabrello i dr. hab. Roberta Kaczorowskiego, studenci klasy perkusji prof. dr hab. Katarzyny Myćki i dr. Pawła Nowickiego oraz Chóry Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu: Chór Mieszany i Chór Żeński "Gaudium per Canto".

Inspiracją dla kompozytorki było przeniesienie tradycyjnej formy mszy do współczesnego kontekstu, eksplorując zarówno elementy muzyki dawnej, jak i muzyki nowej. Jak podkreśla Maria Trzpis: „Utwór pisałam z intencją, aby każda osoba słuchająca go mogła odnaleźć coś bliskiego sobie, dlatego zdecydowałam się na zróżnicowanie stylistyczne każdej z czterech części. Pisząc tę muzykę chciałam, aby wywoływała głębokie przeżycia i skłaniała do refleksji, dlatego nie bałam się jej emocjonalności. Wszystko to będzie można usłyszeć podczas około 30-minutowego wykonania”.

Czytaj więcej: Gdańsk | Światowe prawykonanie Mszy Marii Trzpis

Sopot | XX Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat

Data wydarzenia: 20-05-24

MundusCantat 24Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Z okazji jubileuszowej 20. edycji festiwalu Mundus Cantat wystąpi aż 20 zespołów. W dniach 20-26 maja obok tradycyjnych Parady Chórów z Ceremonią Otwarcia, koncertów towarzyszących, przesłuchań konkursowych, Koncertu Finałowego odbędą się również dwa koncerty specjalne: podczas inauguracji usłyszymy Glorię Johna Ruttera, zaś podczas drugiego - Mszę autorstwa studentki gdańskiej Akademii Muzycznej, Marii Trzpis. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

Podczas inauguracji wystąpią trzy chóry z Trójmiasta (Chór Festiwalowy SANS Mundus Cantat, Razzle Dazzle Choir, Chór Mieszany II Wydziału Akademii Muzycznej w Gdańsku) oraz instrumentaliści - około 100 osób. W ramach promowania dokonań młodych kompozytorów polskich 22 maja studenci gdańskiej Akademii Muzycznej wykonają utwór dyplomowy Marii Trzpis - Mszę na chór mieszany, perkusję i orkiestrę smyczkową.

Czytaj więcej: Sopot | XX Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat

Utwór Rafała Ryterskiego na 70. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Wilnie

Ryterski RafałPodczas jubileuszowej 70. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów wyłoniono dwóch laureatów programu: Rafała Ryterskiego, autora kompozycji “Totentanz” na kontratenora, orkiestrę i elektronikę, zgłoszonej przez Program 2 Polskiego Radia, oraz młodego holenderskiego kompozytora Thomasa van Duna, autora utworu "Rocailles de l’après-vie…" na duży zespół.

Jubileuszowa odsłona flagowego programu Międzynarodowej Rady Muzycznej po raz pierwszy odbyła się na Litwie dzięki LRT Klasika we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Litwy. Trybuna 2024 zgromadziła przedstawicieli 21 krajowych rozgłośni radiowych z czterech kontynentów, które zgłosiły 39 utworów. Sesjom współprzewodniczyli Gregor Pirš, dyrektor ds. muzyki programu Ars w Radiu Słowenia, oraz sekretarz IRC Davide Grosso. Po odsłuchaniu utworów gremium wyłoniło najbardziej wyróżniające się dzieła w dwóch kategoriach: ogólnej i kategorii "młodzi kompozytorzy do 30. roku życia”.

“Totentanz” powstał dzięki zamówieniu Festiwalu "Warszawska Jesień". Utwór prawykonali w Filharmonii Narodowej w 2022 roku Michał Sławecki (kontratenor), Adam Kośmieja (fortepian) i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Vimbayi Kaziboni.

Czytaj więcej: Utwór Rafała Ryterskiego na 70. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Wilnie

Kłodzko | XXVI Międzynarodowy Kłodzki Konkurs Pianistyczny

Data wydarzenia: 17-05-24

KonkursKlodzko 24Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XXVI Międzynarodowy Kłodzki Konkurs Pianistyczny odbędzie się w dniach 17-18 maja 2024 roku w Kłodzku w dwóch formatach: stacjonarnie oraz online. Wstęp na przesłuchania i koncerty jest wolny.

O ile format stacjonarny utrzymuje dotychczasowe kategorie wiekowe, o tyle konkurs online otwiera się na pianistów bez ograniczeń wiekowych. W tegorocznej edycji weźmie udział łącznie 89 pianistów z 6 krajów: 50 stacjonarnie i 39 w konkursie online.

Przesłuchania konkursowe będą mieć miejsce w Sali Koncertowej PSM I st. im. F. Chopina w Kłodzku, natomiast Koncert Laureatów - w Kłodzkim Ośrodku Kultury. 17 maja o godz. 19:00 w Bazylice Mniejszej Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie odbędzie się koncert specjalny towarzyszący XXVI KKP z udziałem Natalii Wrony – laureatki Grand Prix zeszłorocznego konkursu, Jaime Peñate Conde oraz Jakuba Lojka (jurorów Konkursu), a także znakomitego wrocławskiego pianisty – Gracjana Szymczaka.

Czytaj więcej: Kłodzko | XXVI Międzynarodowy Kłodzki Konkurs Pianistyczny

II Festiwal "Sztuka źle obecna”

Data wydarzenia: 17-05-24

SztukaZleObecna 24Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Festiwal „Sztuka Źle Obecna” – powołany do życia przez Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej – powstał z myślą o tym, by wydobyć z archiwów polskie artystyczne dziedzictwo trudnych lat powojennych. Dzieła polskich kompozytorów XX wieku usłyszymy we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Słupsku, Lublinie i Olsztynie w dniach 17 maja - 23 czerwca 2024. Wstęp na koncerty jest wolny!

Wydarzenie poświęcone będzie twórcom wykluczonym i cenzurowanym przez władze komunistyczne w Polsce. Do ich grona organizatorzy wydarzenia zaliczają też "artystów, którzy zdecydowali się na emigrację, jako akt protestu wobec władz komunistycznych, ale także tych próbujących mimo trudności ideologicznych tworzyć nieskrępowaną sztukę w swojej Ojczyźnie".

Inauguracja tegorocznego Festiwalu odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki: NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Yaroslava Szemeta wykona dzieła symfoniczne kompozytorów-emigrantów: Andrzeja Panufnika, Stanisława Skrowaczewskiego, Karola Rathausa i Romana Palestra.

Czytaj więcej: II Festiwal "Sztuka źle obecna”

Katowice | Otwórz uszy: koncert Orkiestry Muzyki Nowej w NOSPR

Data wydarzenia: 19-05-24

NOSPR 19 5 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

"Korvat auki", czyli "Otwórz uszy" to nazwa stowarzyszenia artystycznego dbającego o upowszechnienie muzyki współczesnej w Finlandii oraz koncertu Orkiestry Muzyki Nowej, która specjalizuje się w wykonawstwie i propagowaniu muzyki współczesnej. Zaprezentuje w siedzibie NOSPR dzieła twórców z Polski, Ukrainy, Finlandii i Francji 19 maja 2024 o godz. 18.00. W roli solistki wystąpi klawesynistka Gośka Isphording.

Wykona kompozycję "A l’île de Gorée" Iannisa Xenakisa, która należy dziś do żelaznego repertuaru muzyki klawesynowej; napisana została dla bodaj najsłynniejszej klawesynistki XX wieku – Elżbiety Chojnackiej.

Czytaj więcej: Katowice | Otwórz uszy: koncert Orkiestry Muzyki Nowej w NOSPR

Warszawa | "Opowiedz mi bajkę": Śródmiejskie warsztaty improwizacji dla dzieci

Data wydarzenia: 18-05-24

Opowiedz 18 5 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Śródmiejskie warsztaty improwizacji dla dzieci "Opowiedz mi bajkę", organizowane przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, będą miały miejsce w siedzibie warszawskiej Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) 18 maja 2024 roku o godz. 10:30. Udział w nich jest bezpłatny. Dzieci w wieku 3-8 lat z rodzicami będą mogli wziąć udział w wyjątkowych zajęciach pełnych muzyki, improwizacji i dobrej zabawy.

Podczas zajęć będzie można poznać bliżej muzykę współczesną i usłyszeć m.in. jak brzmi ośmiornica na spacerze, żaby w stawie lub narzędzia w warsztacie. Dzięki integracji różnych form sztuki, dzieci w trakcie tego typu warsztatów uczą się ekspresji, współpracy w grupie, oraz rozwijania swojego własnego głosu artystycznego.

Warsztaty poprowadzą twórcy tych warsztatów - improwizatorzy: kompozytor i pianista Jarosław Siwiński i kontrabasistka Małgorzata Kołcz, oraz ich muzyczny gość - perkusista Leszek Lorent.

Czytaj więcej: Warszawa | "Opowiedz mi bajkę": Śródmiejskie warsztaty improwizacji dla dzieci

Warszawa | Drzewo życia w Hashtag Labie

Data wydarzenia: 16-05-24

Hashtag 16 5 24Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Co roku wiosną w Hashtag Labie odbywa się wieczór, którego program poświęcony jest pamięci polskich Żydów. W dniu 81. rocznicy zburzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem 16 maja o godz. 19.00 zabrzmi utwór Artura Zagajewskiego Drzewo Życia do słów Chavy Rosenfarb.

Drzewo Życia to utwór zamówiony przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, który powstał do wierszy poetki jidysz Chavy Rosenfarb. Chava przeżyła getto i ostatecznie wyemigrowała do Kanady, gdzie zmarła. Dziełem jej życia jest obszerna, autobiograficzna powieść Drzewo życia, która niedawno została przetłumaczona na język polski.

Czytaj więcej: Warszawa | Drzewo życia w Hashtag Labie