Polmic - FB

aktualności

Toruń | SEROCKI #100: projekt poświęcony twórczości Kazimierza Serockiego

POLMICPatronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

We wrześniu 2022 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna pragnie uczcić setną rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych kompozytorów współczesnych Kazimierza Serockiego, urodzonego w Toruniu. Przed nami szereg koncertów i wykładów w dniach 3 –23 września, które mają zwrócić uwagę na wciąż mało znanego szerszej publiczności kompozytora.

Projekt został już zainaugurowany w marcu tego roku, prezentując specjalnie na tę okazję skomponowany utwór Hommage à Serocki Adama Falenty. Główne obchody odbędą się właśnie we wrześniu. Zostanie wówczas zaproponowanych 18 wydarzeń z udziałem takich znakomitości, jak Zygmunt Krauze, Ingolf Wunder i Adam Kośmieja.

Podczas koncertu 3 września odbędzie się światowa premiera utworu Serockiego Pianophonie, którego swoją autorską interpretację zaprezentuje producent muzyki elektronicznej Szymon Weiss. Ingolf Wunder, laureat II nagrody na XVI Konkursie Chopinowskim, po raz pierwszy w swojej karierze wykona Koncert romantyczny Serockiego, a 23 września usłyszymy premierowo muzykę do filmu Potop autorstwa kompozytora.

Czytaj więcej: Toruń | SEROCKI #100: projekt poświęcony twórczości Kazimierza Serockiego

Kraków | 20. Sacrum Profanum: „Gatunki zagrożone wyginięciem”

POLMIC

Zaangażowany i pełen śmiałych eksperymentów – taki będzie XX festiwal muzyki współczesnej Sacrum Profanum. Razem z artystami z Polski i zagranicy w dniach 2–11 września 2022 weźmiemy udział w wydarzeniach tak niecodziennych, jak eko-opera czy koncert na dwanaście gitar elektrycznych. Usłyszymy też rzadko spotykane instrumenty, a może nawet doświadczymy muzycznych halucynacji. Wszystko w interesujących przestrzeniach Krakowa.

Tegoroczne hasło festiwalu organizatorzy traktują jak swoiste call to action: z jednej strony odzwierciedla realia, ale też wzywa do zaangażowania i pokazuje kierunki zmian. „Gatunki zagrożone wyginięciem” są wielowarstwowym ujęciem problemu samotności, śmierci i schyłku – życia, planety, kultury, cywilizacji… Planeta, środowisko, rzadkie gatunki wymagają naszej troski. Aktualny pozostaje też postulat brania odpowiedzialności za kulturę – nasz wspólny, ostatni przyczółek przyzwoitości.

Czytaj więcej: Kraków | 20. Sacrum Profanum: „Gatunki zagrożone wyginięciem”

Warszawa | 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

POLMICKoncerty, przedstawienia, pokazy. Zarówno wielkie, jak i kameralne spotkania z żydowską kulturą, sztuką, tradycją w interpretacji artystów z całego świata z izraelską gwiazdą Yasmin Levy w finale. 19. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 4 września 2022. Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się ponadto od 12 sierpnia w wielu miejscach, z którymi wiąże się życie i twórczość Icchoka Baszewisa Singera. Zanim noblista i patron festiwalu dotarł do Warszawy, a później zamieszkał w Nowym Jorku, na jego drodze były Biłgoraj, Leoncin i Radzymin.

Choć Warszawa Singera to festiwal poświęcony kulturze, jego organizatorzy nie są obojętni na wydarzenia wokół i w tym roku postanowili zaprosić artystów z Ukrainy, a także artystów, którzy w swoich projektach wspierają naszych sąsiadów. W tym roku, zgodnie z tradycją festiwalu dominować będą: muzyka i teatr. Wśród stałych punktów programu znajdą się też spotkania wokół literatury, muzyki i historii, pokazy filmów, a także wykłady, warsztaty, wystawy oraz spacery miejskie.

Czytaj więcej: Warszawa | 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

NOSPR rusza w świat! Tournée po Japonii

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia to żywa legenda: jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych w Polsce i marka rozpoznawalna na świecie. Koncertując w najodleglejszych zakątkach globu, NOSPR od lat realizuje misję ambasadora polskiej kultury. We wrześniu 2022 roku Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wyrusza z tournée po Japonii. Będzie to powrót po 20-letniej przerwie, a zarazem szósta wizyta „kraju kwitnącej wiśni" w długiej historii orkiestry.

Podczas tournée orkiestrze towarzyszyć będą dwie wyjątkowe osobistości: pochodząca z USA ikona dyrygentury Marin Alsop i wschodząca gwiazda pianistyki z Japonii, Hayato Sumino.

Zaplanowana w okresie od 7 do 19 września trasa koncertowa obejmuje 11 koncertów w najważniejszych ośrodkach kulturalnych Japonii, w tym w Tokio, w słynnej Suntory Hall.

Czytaj więcej: NOSPR rusza w świat! Tournée po Japonii

Warszawa | XV Letni Festiwal Nowego Miasta

POLMICFundacja Nowa Orkiestra Kameralna zaprasza na jubileuszowy XV Letni Festiwal Nowego Miasta, który odbędzie się w warszawskim kościele oo. Dominikanów pw. św. Jacka (Freta 10) w dniach 25 sierpnia – 3 września 2022. Udział w tegorocznej edycji wezmą m.in. Janusz Olejniczak, Tomasz Strahl, Katarzyna Duda, Paweł Kowalski, Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego i Popko & Thieu-Quang Duo.

Podczas Festiwalu wirtuozi zaprezentują wyłącznie muzykę polską od dawnej do współczesnej. To wyjątkowa na mapie Stolicy impreza cykliczna.

26 sierpnia o godz. 19.00 wystąpi duet klarnetowo-fortepianowy. W interpretacji pianisty Pawła Popko i klarnecisty Piotra Thieu-Quanga usłyszymy utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Tadeusza Bairda, Antoniego Szałowskiego i Witolda Lutosławskiego.

Czytaj więcej: Warszawa | XV Letni Festiwal Nowego Miasta

Olsztyn | „Młody Duch Tańca”: Spektakl baletowy o historii polskich dzieci syberyjskich

POLMICSto lat temu rząd Japonii przyjął na swoje terytorium blisko 900 polskich sierot z Syberii, ratując ich od niechybnej śmierci. 27 sierpnia 2022 o godz. 18.00 na estradzie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie zostanie zaprezentowana baletowa opowieść o tej wzruszającej historii zakończonej szczęśliwym powrotem dzieci do niepodległej Polski - Polskie dzieci syberyjskie.

Spektakl w reżyserii Wiesława Dudka oraz choreografii Krystyny Frąckowiak i Zofii Czechlewskiej zostanie wystawiony w ramach polsko-japońskiego projektu baletowego „Młody Duch Tańca". Wiesław Dudek – pomysłodawca oraz reżyser projektu – jest tancerzem, pedagogiem i założycielem Fundacji „Duch Tańca Wiesława Dudka”. „Młody Duch Tańca” od pięciu lat gości na polskich scenach zdobywając aplauz widowni oraz uznanie krytyków, dwukrotnie występował na deskach teatrów w Japonii (Tokio, Osaka, Kyoto).

Czytaj więcej: Olsztyn | „Młody Duch Tańca”: Spektakl baletowy o historii polskich dzieci syberyjskich

Jelenia Góra | 25. Festiwal Silesia Sonans

POLMIC25. Festiwal Silesia Sonans będzie miał miejsce w dniach 26 sierpnia – 16 września 2022 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Jeleniej Górze.

Udział w Festiwalu wezmą m. in. kontratenor Andreas Scholl i Edin Karamazov (lutnia), Capella Cracoviensis, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Cohaere Ensemble, Powszechna Orkiestra Jeleniogórska, Ensemble Vinari i Silesia Sonans Ensemble.

W wykonaniu pianistki Julii Kociuban usłyszymy polonezy Ignacego Jana Paderewskiego, Alfonsa Szczerbińskiego, Juliusza Zarębskiego, Józefa Wieniawskiego oraz Fryderyka Chopina. Natomiast Tansman Trio zaprezentuje tria Romana Maciejewskiego, Krzysztofa Pendereckiego oraz Aleksandra Tansmana. W interpretacji znakomitych Łukasza Długosza i Filharmoników Dolnośląskich zabrzmi II Koncert fletowy Mieczysława Weinberga.

Festiwal dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Jelenia Góra | 25. Festiwal Silesia Sonans

Tłokowo | II Klangor – Jeziorańskie Koncerty Kameralne

polmicPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Miejski Ośrodek Kultury w Jezioranach zaprasza na czterodniowy festiwal „Klangor – Jeziorańskie Koncerty Kameralne", który odbędzie się w dniach 25-28 sierpnia 2022 roku. Artyści zagrają w przepięknej scenerii kościoła św. Rocha w Tłokowie / Kramarzewie. W programie m. in. premiery utworów Jacka Lachowicza, Michała Pepola i muzyka Kory.

W pierwszym dniu festiwalu wysłuchamy koncertu pt. „L.A.S.” w wykonaniu Jacka Lachowicza – kompozytora, multiinstrumentalisty, wokalisty i producenta. Muzyk zaprezentuje premierowo utwory instrumentalne na delikatnie preparowany fortepian solo.

W drugim dniu festiwalu swój mini-recital fortepianowy zagra utalentowany młody człowiek – Miłosz Grzywiński, a następnie Bartek Wąsik – znany pianista, kompozytor i aranżer. Koncert „Orfeusz” jest hołdem dla pochodzącego z Islandii kompozytora Jóhanna Jóhannssona.

Czytaj więcej: Tłokowo | II Klangor – Jeziorańskie Koncerty Kameralne

Poznań | Koncert muzyki polskiej w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC24 sierpnia o godz. 14.00 w Sali Posiedzeń im. Seweryna Mielżyńskiego w Poznaniu odbędzie się wyjątkowy koncert muzyki polskiej zorganizowany przez Prezesa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Koncert w wykonaniu Apeiron Trio będzie uświetnieniem 150. rocznicy śmierci Antoniego Stolpe oraz zapowiedzią płyty CD, która zostanie wydana przez firmę fonograficzną DUX w grudniu 2022 roku.

Album zawierać będzie dzieła wybitnych, ale niesłusznie zapomnianych polskich kompozytorów z przełomu XIX i XX wieku, m.in. Ludomira Różyckiego, Henryka Melcera-Szczawińskiego oraz Antoniego Stolpe.

Kompozycje tych twórców będzie można wysłuchać podczas koncertu w wykonaniu tria fortepianowego, w którego skład wchodzą muzycy związani z poznańskim środowiskiem muzycznym: Hanna Lizinkiewicz (fortepian), Piotr Kosarga (skrzypce) oraz Jan Czaja (wiolonczela). Muzycy są wielokrotnymi laureatami ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów muzycznych oraz stypendialnych. Do najważniejszych sukcesów zespołu należą m.in.: II nagroda w 2nd „Sviatoslav Richter” International Piano Competition (South Korea), II nagroda w I International Instrumental Performance Competition oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, organizowanego przez NIMiT.

Czytaj więcej: Poznań | Koncert muzyki polskiej w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk