Polmic - FB

aktualności

Katowice | Muzyka polska za mało znana

NOSPR„Muzyka polska za mało znana” – tytuł koncertu z serii „NOSPR kameralnie” zapowiada wydarzenie z wyjątkowym, choć rzadko prezentowanym programem w roli głównej. Muzycy NOSPR wraz z Ewą Biegas (sopran) wystąpią 25 października 2018 roku o godz. 19.30 w sali kameralnej NOSPR.

Artyści rozpoczną trzema utworami z cyklu Pieśni Ignacego Jana Paderewskiego: Gdy ostatnia róża zwiędła op. 7 nr 1, Chłopca mego mi zabrali op. 7 nr 4 do słów Adama Asnyka oraz Nad wodą wielką i czystą op. 18 nr 4 do słów autorstwa Adama Mickiewicza. Następnie usłyszymy Dormitinę na skrzypce, altówkę i wiolonczelę Andrzeja Kurylewicza – pioniera muzyki jazzowej w Polsce, kojarzonego również z muzyką filmową, który jednak znaczną uwagę w swojej twórczości poświęcił współczesnej muzyce klasycznej. Dormitina, pełna syntez i kolaży, łącząca w sobie wielość inspiracji, wpisuje się w nurt najbliższy sercu kompozytora – postmodernizm.

Na lepsze poznanie w pełni zasługują utwory Józefa Kofflera. Chociaż nie znalazły się w głównym nurcie polskiego życia muzycznego w latach międzywojennych, stanowią dobro, które warto ocalić od zapomnienia, tym bardziej że w latach, kiedy były pisane wykonywano je na światowych festiwalach oraz publikowano w Lipsku, Wiedniu i Paryżu. Kantata Miłość op. 14 na sopran, klarnet, skrzypce, altówkę i wiolonczelę należy do jego najdojrzalszych dzieł. Kompozytor dokonał w swoim dziele syntezy techniki dwunastotonowej ze wskazaniami neoklasycyzmu.

Ostatni utwór, który usłyszymy podczas koncertu, to Suite – Divertissement na skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian Aleksandra Tansmana. Fuzja inspiracji mających źródło w muzyce baroku, modnych paryskich kabaretów, pełna subtelnych detali, kolorów i humoru. Nie brak w niej jednak poruszającego liryzmu i atmosfery sennych marzeń zwieńczonej wyrazem wzniosłości.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie http://www.nospr.org.pl

Warszawa | 13. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum”

Ad LibitumFundacja Polskiej Rady Muzycznej zaprasza na 13. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum”, który odbędzie się w dniach 25–27 października 2018 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Women Alarm!”.

Powszechne przekonanie, że świat muzyki tworzony jest przez mężczyzn, że to oni piszą jej historię, zmieniają style, odkrywają nowe brzmienia, poszerzają zakres możliwości instrumentów, dokonują estetycznych rewolucji, na naszych oczach ulega weryfikacji. Dzieje się to za sprawą wybitnych kobiet sceny muzyki współczesnej i improwizowanej. 13. edycja festiwalu Ad Libitum skupi się na wybitnych, a niewystarczająco docenianych na światowej scenie improwizacji, wielkich damach tego gatunku muzycznego.

W gronie zaproszonych gości – legendarna pianistka Irene Schweitzer, fascynująca skrzypaczka i wokalistka Iva Bittová oraz fenomenalne: Lauren Newton, Nicole Mitchell, Joëlle Léandre i Myra Melford. Obok legend wystąpią artystki młodszego pokolenia, jak Sophie Agnel. Festiwalową grupę warsztatową, zaprojektowaną specjalnie na tę edycję festiwalu w oparciu o skład Kraków Improvisers Orchestra Pauliny Owczarek, poprowadzi na warsztatach i wspólnym koncercie Charlotte Hug – zjawiskowa skrzypaczka-performerka i wykładowczyni w Hochschule der Künste, Zürich.

Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

Więcej: www.ad-libitum.pl 

Facebook: https://www.facebook.com/FestiwalAdLibitum 

Koncert Katedry Kameralistyki z okazji jubileuszu 130-lecia Akademii Muzycznej w Krakowie

AM KrakowAkademia Muzyczna w Krakowie zaprasza 25 października 2018 roku o godz. 18:00 do Sali Koncertowej przy ul. św. Tomasza 43 na muzyczny wieczór o intrygująco brzmiącym tytule „Pociąg… do muzyki”.

Będzie to koncert zorganizowany przez Katedrę Kameralistyki z okazji jubileuszu 130-lecia krakowskiej Uczelni. Wśród wykonawców na estradzie pojawią się członkowie tejże Katedry: Jerzy Tosik-Warszawiak, Danuta Mroczek-Szlezer, Monika Wilińska-Tarcholik, Anna Armatys-Borrelli, Renata Żełobowska-Orzechowska, Anna Dębowska-Jaroszek, Beata Urbanek-Kalinowska, Justyna Duda-Krane, Monika Gardoń-Preinl, Barbara Łypik-Sobaniec, Justyna Danczowska, Wiesława Pławska, Sławomir Cierpik, Bartłomiej Kominek, Michał Dziad, Paweł Kubica, Łukasz Dębski oraz gościnnie legendarna skrzypaczka – prof. Kaja Danczowska. Koncert poprowadzi muzykolog Maciej Negrey, a w programie znajdą się utwory takich polskich kompozytorów, jak Władysław Żeleński, Roman Maciejewski, Mateusz Bień; zabrzmią również dzieła Aleksandra Głazunowa i Siergieja Rachmaninowa. Nie zabraknie specjalnie przygotowanych na tę uroczystość niespodzianek…

Początki kameralistyki w krakowskiej uczelni sięgają roku 1957, kiedy to w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej powstało siedem katedr. Jedną z nich była Katedra Fortepianu i Kameralistyki kierowana przez prof. Jana Hoffmana. Odrębna, samodzielna Katedra Kameralistyki powstała w roku 1972.

Wstęp na koncert jest wolny!

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.amuz.krakow.pl

Polski Program w Elbphilharmonie w Hamburgu

ElbphilharmonieZ udziałem wiceminister kultury Wandy Zwinogrodzkiej 10 września 2018 roku w Elbphilharmonie w Hamburgu miał miejsce koncert inaugurujący specjalny „Polski Program”, będący częścią międzynarodowego programu kulturalnego koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Kolejne koncerty w ramach projektu odbędą się w październiku i listopadzie.

29 października publiczność Elbphilharmonie wysłucha koncertu w wykonaniu I, CULTURE Orchestra – orkiestry, której członkami są młodzi muzycy z krajów Partnerstwa Wschodniego. Zespół pod batutą Kirilla Karabitsa wykona Polonez Krzysztofa Pendereckiego, I Koncert skrzypcowy op. 35 Karola Szymanowskiego. Partie solowe zagra niemiecka skrzypaczka Carolin Widmann.

15 listopada w hamburskiej Elbphilharmonie wystąpi Orkiestra Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu pod batutą Giancarlo Guerrero i solistka Yulianna Avdeeva, zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Muzycy wykonają III Symfonię Witolda Lutosławskiego, Koncert f-moll op. 21 Fryderyka Chopina oraz Adagio z Kwartetu smyczkowego F-dur Antona Brucknera w wersji na orkiestrę smyczkową Stanisława Skrowaczewskiego.

17 listopada NDR Elbphilharmonie Orchester pod batutą Krzysztofa Urbańskiego zagra z Piotrem Anderszewskim. W programie koncertu IV Symfonia Szymanowskiego i III Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego. 22, 23 i 25 listopada w ramach programu „My Polish Heart” orkiestra hamburskiej filharmonii zagra z pianistą Janem Lisieckim. Artyści wykonają Rondo a la Krakowiak F-dur Chopina, Wariacje na temat Paganiniego oraz Małą suitę Lutosławskiego i Polimorfię Pendereckiego.

W ramach „Polskiego Programu” publiczność usłyszy także polski kwartet smyczkowy Apollon Musagčte Quartett. 4 listopada muzycy zagrają utwory Wacława z Szamotuł, Szymanowskiego, Panufnika, Lutosławskiego i Pendereckiego. 20 listopada w Elbphilharmonie wystąpi inny znany polski kwartet smyczkowy – Meccore String Quartet. W programie koncertu utwory Pendereckiego, Padlewskiego, Laksa i Szymanowskiego.

Więcej – na http://www.mkidn.gov.pl

Wrocław | Z Nowego Orleanu

NFMLutosAir Quintet zaprasza na wieczór z muzyką kameralną na instrumenty dęte 25 października 2018 roku, który będzie miał miejsce w Narodowym Forum Muzyki o godz. 19:00. Hasłem przewodnim spotkania będzie twórczość kompozytorów inspirujących się kulturą Nowego Świata. Zabrzmią m. in. utwory Józefa Świdra i Kazimierza Machali.

Mówiąc o dziełach inspirowanych muzyką Nowego Świata, nie sposób pominąć jazzu. Do tego gatunku twórczości rozrywkowej nawiązuje La Nouvelle Orleans Lalo Schifrina. Zabrzmi również muzyka Kurta Weilla – niemieckiego twórcy, który od połowy lat 30. XX stulecia na stałe zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Artysta ten chętnie czerpał w swej twórczości inspiracje z muzyki jazzowej.

Mimo amerykańskiej tematyki tego koncertu w programie nie zabraknie polskich akcentów. Jednym z nich będzie dzieło Kazimierza Machali – waltornisty, kompozytora i wykładowcy warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, który przez lata był związany zawodowo ze Stanami Zjednoczonymi. W efekcie w jego American Folk Suite słyszymy przeplatające się najpopularniejsze tradycyjne melodie amerykańskie. Innym polskim dziełem, które usłyszymy w wykonaniu LutosAir Quintet tego wieczoru, będzie Mini-Quintetto Józefa Świdra – artysty związanego ze Śląskiem Cieszyńskim i Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Obok dzieł polskich kompozytorów w programie koncertu wrocławskiego zespołu instrumentów dętych znalazło się również prawykonanie najnowszego utworu Paula Preussera. Pochodzący z Denver w stanie Kolorado artysta od lat mieszka we Wrocławiu – ukończył tutejszą Akademię Muzyczną im. K. Lipińskiego, a obecnie pracuje w niej jako wykładowca specjalizujący się w muzyce amerykańskiej XX i XXI stulecia. W swoim najnowszym utworze kompozytor podkreśla indywidualne brzmienie instrumentów dętych, powierzając im partie zróżnicowane pod względem tempa i rytmu.

Zamówienie utworu 5 [+1] Paula Preussera dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej – na stronie http://www.nfm.wroclaw.pl

Gdańsk | VII edycja Festiwalu „NeoArte. Syntezator Sztuki”

NeoArtePolskie i światowe prawykonania, muzycy z krajów nadbałtyckich, Korei Południowej, Szwecji i czołówka polskiej sceny muzyki nowej. VII Festiwal „NeoArte. Syntezator Sztuki” odbędzie się w dniach 25-27 października 2018 roku w Gdańsku.

„NeoArte. Syntezator Sztuki” to festiwal prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej, platforma łącząca artystów z różnych kultur i dziedzin, wydarzenie intrygujące i nietuzinkowe dające szansę na kontakt z muzyką i sztuką pobudzającą nowe obszary zmysłów i wzbogacającą spojrzenie na świat. Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest trójmiejski zespół NeoQuartet, który specjalizuje się w wykonawstwie muzyki nowej.

Imprezę zainauguruje koncert inicjatorów imprezy – gdańskiego kwartetu smyczkowego NeoQuartet, który przedstawi kolejną odsłonę unikatowego projektu Neo Electric Quartet w Kolonii Artystów. Tego wieczoru usłyszymy również Electric Primitivo – duet stworzony przez szwajcarskich artystów Arturo Corralesa oraz Emilio Guim. Drugiego dnia festiwalu w Nadbałtyckim Centrum Kultury zaprezentowana zostanie najnowsza sztuka koreańska oraz muzyka performatywna z krajów leżących nad Bałtykiem. 27 października organizatorzy zaproszą do Nowej Synagogi na sześciogodzinny koncert finałowy, na którym wystąpią czołowi europejscy wykonawcy muzyki nowej (Spółdzielnia Muzyczna, Kwartludium, Rei Munakata) oraz zaprezentowane zostaną najnowsze utwory oraz instalacje muzyczne Wojtka Blecharza, patrona tegorocznej edycji festiwalu. Każdy z koncertów został zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, podczas większości z nich publiczność będzie częścią procesu artystycznego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program dostępny jest na stronie http://neoarte.pl/syntezator-sztuki/ 

Warszawa | 47. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Przeszłość w muzyce – muzyka wobec tradycji”

ZKPW dniach 25–27 października 2018 roku w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (ul. Długa 26) odbędzie się 47. Konferencja Muzykologiczna Związku Kompozytorów Polskich „Przeszłość w muzyce – muzyka wobec tradycji”.

Rok 2018 to jednocześnie jubileusz 70-lecia istnienia Sekcji Muzykologów ZKP, stąd też wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy do udziału w obradach konferencji – historii i teraźniejszości Sekcji poświęcona będzie pierwsza sesja panelowa, której uczestniczkami będą Katarzyna Dadak-Kozicka, wieloletnia przewodnicząca Sekcji Muzykologów, a także autorka książki Obrońcy dobra powierzonego, mówiącej o początkach powstania ZKP i Sekcji Muzykologów; Iwona Lindstedt, redaktor naczelna „Polskiego Rocznika Muzykologicznego” oraz Sławomira Żerańska-Kominek, redaktor naczelna „Musicology Today”. Referaty uczestników Konferencji będą poświęcone także zagadnieniom zarówno z zakresu historii muzyki, jak również etnomuzykologii, antropologii i socjologii muzyki, mieszczącym się w dwóch komplementarnych zakresach tematycznych, zapowiadanych tytułem konferencji. Pierwszy z nich dotyczy różnych form obecności muzyki przeszłości w kulturze danego okresu, drugi ‒ relacji muzyki do tradycji identyfikowanej z danym gatunkiem muzycznym, ośrodkiem, regionem czy grupą społeczną.

Konferencję przygotowuje Komitet Programowy w składzie: Agnieszka Draus, Paweł Gancarczyk, Barbara Przybyszewska-Jarmińska oraz przewodnicząca SM ZKP Beata Bolesławska-Lewandowska. Konferencja organizowana jest przy współpracy z międzynarodowym projektem badawczym HERA „Sound Memories: The Musical Past in Late-Medieval and Early Modern Europe” (www.soundme.eu). Przedsięwzięcie finansowane jest w ramach umowy 1013/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Konferencji towarzyszy recital Coriny Marti (Bazylea), która na kopii XVI-wiecznego klawesynu wykona utwory z tabulatury Jana z Lublina (ok. 1540). Koncert odbędzie się 26 października o godz. 19:00 w Centralnej Bibliotece Rolniczej (Krakowskie Przedmieście 66). Filmowe zaproszenie na ten koncert: https://www.youtube.com/watch?v=XFHonPoc2Gw&feature=youtu.be 

Wstęp na przedsięwzięcie jest wolny.

POBIERZ: Program Konferencji.

Warszawa | SuperSam +1: Szábolcs Esztényi i Anna Jędrzejewska

SuperSam25 października 2018 roku o godz. 20:00 w warszawskim klubie DZiK (Belwederska 44A) będzie miał miejsce koncert z cyklu „SuperSam + 1”, podczas którego wystąpią Szábolcs Esztényi i Anna Jędrzejewska.

„SuperSam +1” to jeden z projektów realizowanych przez Fundację Muzyki Współczesnej i Form Interdyscyplinarnych „Mózg Foundation” we współpracy z klubem DZiK, cykl wystąpień mistrzowskich. Projekt koncentruje się głównie wokół muzyki, ale przewiduje też udział innych form wyrazu, takich jak performance, multimedia, monodram. Podczas „SuperSam + 1” prezentowani są uznani artyści polscy i zagraniczni nastawieni na działania autorskie, eksperymentalne i innowacyjne. „Super” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” w tytule oznacza, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W październiku po raz pierwszy na scenie spotkają się Szábolcs Esztényi i Anna Jędrzejewska.

Szábolcs Esztényi to kompozytor, pianista, improwizator i pedagog pochodzenia węgierskiego mieszkający od 1969 roku w Polsce. Jako kompozytor i solista występował w kraju oraz za granicą na wielu festiwalach. Dokonał wielu prawykonań dzieł polskich kompozytorów oraz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia. Kompozytorka, reżyser, autorka projektów multimedialnych, instalacji, widowisk multimedialnych Anna Jędrzejewska łączy improwizację i współczesne zdobycze technik kompozytorskich. Jest autorką „Mindful Improvisation” – muzyki intuicyjnej, łączącej muzykę i psychologię, badającej obszary percepcji, koncentracji i intuicji.

Patronat medialny nad cyklem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.supersam.mozg.pl/ 

Szczecin | Filharmonicy kameralnie: muzyka polska

FS24 października 2018 roku o godz. 19:00 w Sali kameralnej Filharmonii Szczecińskiej będzie miał miejsce koncert muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, którzy wykonają kompozycje wyłącznie z kręgu muzyki polskiej, ale praktycznie nieznane szerszej publiczności.

Kameralistyka należy do trudniejszych aktywności muzycznych – wymaga umiejętności współpracy w zespole, a jednocześnie odpowiedzialności za własne działania, niesterowane przez dyrygenta. Swoje zdolności do kameralnego koncertowania zaprezentują muzycy na co dzień pozostający częścią Orkiestry Filharmonii. Usłyszymy dwa składy: kwartet smyczkowy oraz trio klarnetu, wiolonczeli i fortepianu.

Artyści zaprezentują m.in. pierwszy z dwóch młodzieńczych kwartetów smyczkowych Stanisława MoniuszkiKwartet d-moll, dedykowany Józefowi Elsnerowi. Poza kwartetem Moniuszki w programie znalazł się repertuar z drugiej połowy XX wieku. Pięcioczęściowy III Kwartet smyczkowy „Wycinanki” Andrzej Panufnik napisał w 1990 roku, po powrocie do Polski po 36 latach emigracji. Stąd w tytule i założeniach formalnych odwołanie do polskiego folkloru – symetrii ludowych wycinanek. Kolejną kompozycją przeznaczoną na kwartet smyczkowy jest jednoczęściowa Uwertura Mikołaja Góreckiego z 2000 roku, którą charakteryzuje żywiołowy motyw przewodni oraz ciągłe zmaganie tonalności z atonalnością. W programie znalazły się też dwa tria współczesnych twórców związanych ze Szczecinem – Artura Cieślaka i Tadeusza Mazurka. Wieczór zakończy Fantasy Trio op. 26 na klarnet, wiolonczelę i fortepian polsko-amerykańskiego kompozytora urodzonego w Chicago – Roberta Muczyńskiego. Choć sam twórca, wnuk polskiego emigranta, nie znał polskiego, lubił podkreślać swoje polskie korzenie.

Informacja o biletach – na stronie  https://filharmonia.szczecin.pl