Polmic - FB

aktualności

„Opera o Warszawie. Najlepsze miasto świata" – muzyczny pomnik dla powojennych budowniczych stolicy

Opera o Warszawie 10.2.23Ruszył projekt Opera o Warszawie – Najlepsze miasto świata, w ramach którego powstanie nowe dzieło operowe na wielką obsadę, upamiętniające wysiłek odbudowy Warszawy po II wojnie światowej. Organizatorem przedsięwzięcia jest Sinfonia Varsovia, która pracuje nad nim wraz z instytucjami partnerskimi: Teatrem Wielkim - Operą Narodową, Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i Muzeum Warszawy. Premiera gotowego dzieła planowana jest na 2025 rok.

Libretto opery opierać się będzie na motywach książki Grzegorza Piątka Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1945–1949, nagrodzonej m.in. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy i Nagrodą Historyczną m.st. Warszawy oraz nominowanej do Nagrody Literackiej „Nike”.

Utwór przeznaczony będzie do wykonania na wielkiej scenie i wykorzystywać będzie obsadę pełnej orkiestry symfonicznej, solistów i solistki, chór, tancerki i tancerzy, a także elektronikę i projekcje audiowizualne. Powstać ma dzieło komunikatywne, a przy tym nowoczesne, korzystające z nowych środków wyrazu i współczesnego języka muzycznego, przy innowacyjnym podejściu do tradycyjnych form operowych.

Czytaj więcej: „Opera o Warszawie. Najlepsze miasto świata" – muzyczny pomnik dla powojennych budowniczych stolicy

Nabór do III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej przedłużony!

MKMP 28.2.23Na prośbę zainteresowanych kandydatów Narodowy Instytut Muzyki i Tańca przedłuża nabór uczestników III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. Pianiści oraz zespoły kameralne będą mogły zgłaszać swoje kandydatury do końca lutego 2023. Udział w tym wydarzeniu to nie tylko zdobycie nowego doświadczenia ale i poważnych nagród. W tej edycji Konkursu pula do wygrania to 100 000 euro.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej popularyzuje muzykę polską XIX i XX wieku na świecie. Trzecia edycja wydarzenia odbędzie się w dniach od 2 do 9 lipca 2023 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Nagrania zarejestrowane podczas wydarzenia będą dostępne na największych platformach streamingowych.

Konkurs może być przeznaczany dla różnych składów wykonawczych. W każdej kategorii wręczonych zostanie sześć nagród głównych. W 2023 roku premiowane nagrodą w wysokości 1 000 euro będzie wykonanie utworu jednego z następujących kompozytorów: w kategorii Pianiści – Antoniego Stolpego, Eugeniusza Pankiewicza (125. rocznica śmierci), Raula Koczalskiego (75. rocznica śmierci), a w kategorii Zespoły kameralne – również Antoniego Stolpego, Witolda Maliszewskiego (150. rocznica urodzin) i Antoniego Szałowskiego (50. rocznica śmierci).

Czytaj więcej: Nabór do III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej przedłużony!

Wrocław | Nieskończone przemijanie

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 11.2.23Podczas koncertu NFM Orkiestry Leopoldinum pod batutą cenionego dyrygenta i kompozytora Francesca Bottigliera 11 lutego 2023 o godz. 18.00 zabrzmią różnorodne kompozycje z XX i XXI wieku. m.in. autorstwa Ottorina Respighiego, Antona Weberna czy Marcela Chyrzyńskiego. Będziemy również świadkami polskiego prawykonania dwóch utworów Francesca Bottigliera.

„Nie poddając się przygnębieniu, jak tykwa płynąć z nurtem rzeki, to właśnie nazywamy światem, który przemija” – to słowa pochodzące z Opowieści przemijającego świata pióra Asaia Ryōia. Inspiracją do napisania Ukiyo-E były dla Chyrzyńskiego japońskie drzeworyty o tej samej nazwie – obrazy przemijającego świata. Dzieło, które otworzy koncert, jest w istocie dekonstrukcją tej tradycji drzeworytniczej – składa się z dziesięciu ogniw, z których pierwsze jest jego ostateczną wersją. Kolejne zaś są składowymi pierwszego obrazu, symbolizującymi poszczególne kolory ukiyo-e.

Po raz pierwszy w Polsce zabrzmią kompozycje pióra Bottigliera: Muzyka trwa i Bodensee Suite, która zwieńczy koncert.

Czytaj więcej: Wrocław | Nieskończone przemijanie

Katowice | Kwartet Śląski: „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji"

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR 11.2.23W ramach cyklu „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji” (17 kwartetów, 6 koncertów, 1 wykonawca) 11 lutego 2023 o godz. 18.00 w NOSPR odbędzie się kolejny koncert Kwartetu Śląskiego, który tym razem zaprezentuje IV, VI i IX Kwartety kompozytora.

Przyczyniając się w istotny sposób do odkrywania na nowo muzyki Mieczysława Wajnberga, Kwartet Śląski postawił sobie niezwykle wymagające zadanie: rejestrację wszystkich 17 kwartetów tego zapomnianego, polsko-żydowsko-rosyjskiego kompozytora. To dopiero drugi zespół na świecie, któremu udało się sprostać temu wyzwaniu.

W tym sezonie mamy wyjątkowy przywilej usłyszenia kompletu niezwykłych kwartetów Mieczysława Wajnberga na żywo, śledzenia zmian zachodzących w jego języku muzycznym i podążania śladem ukrytych na kartach partytur dedykacji. Przed nami zatem IV Kwartet smyczkowy op. 20, IX Kwartet smyczkowy op. 80 i VI Kwartet smyczkowy op. 35.

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-mieczyslaw-wajnberg 

Katowice | Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej i Monika Sendrowska

FS 10.2.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Tryptyk śląski Witolda Lutosławskiego zabrzmi 10 lutego 2023 o godz. 19.00 w wykonaniu znakomitej sopranistki Moniki Sendrowskiej oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta.

Tryptyk śląski zabierze nas w świat pięknych śląskich pieśni miłosnych (Oj, mi się owiesek wysypywa, A w tej studni źródło bije oraz Kukułeczka kuka).

Obok tego wspaniałego dzieła rodzimego twórcy znajdzie się IV Symfonia Gustava Mahlera, w której również usłyszymy śpiew Moniki Sendrowskiej.

Realizacja koncertu pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Wiecej o programie: https://filharmonia-slaska.eu/production/mahler-iv-symfonia-sendrowska-shemet-orkiestra-symfoniczna/

Wrocław | Rapsodie espagnole

NFM 9.2.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

9 lutego 2023 o godz. 19.00 po raz pierwszy w Narodowym Forum Muzyki wystąpią Krzysztof Książek i Agnieszka Zahaczewska-Książek, czyli Książek Piano Duo, zwycięscy II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii zespołów kameralnych. Tego wieczoru w repertuarze pianistów znajdzie się efektowna Rapsodie espagnole Maurice’a Ravela, a także dzieła polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina i Aleksandra Tansmana.

Rondo C-dur na dwa fortepiany op. 73 Fryderyka Chopina, datowane na 1828 rok, pochodzi z okresu warszawskiego w twórczości kompozytora. Utwór funkcjonuje zarówno w wersji na fortepian solo, jak i na dwa fortepiany.

La Grande Ville Aleksandra Tansmana to z kolei przykład muzyki stworzonej do baletu opartego na jednej z baśni duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Słyszalne są w niej elementy jazzu, z którym kompozytor miał okazję zetknąć się podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9289

 

Toruń | „Scena muzyki polskiej”: Atom String Quartet

ScenaMP 9.2.23Podczas toruńskiego koncertu z cyklu "Scena Muzyki Polskiej", organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, 9 lutego 2023 o godz. 18.00 w Sali Kameralnej CKK Jordanki wystąpi jeden z najbardziej intrygujących polskich kwartetów smyczkowych - Atom String Quartet.

Zespół sięgnie po mniej znane utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów: od Fryderyka Chopina po Krzysztofa Pendereckiego, przekładając je na własny język improwizującego kwartetu smyczkowego. Muzycy wybrali głównie kompozycje oryginalnie napisane na inne instrumenty (bądź na głos) i odległe gatunkowo od kwartetu smyczkowego.

Opracowanie każdej z nich wzbogacone jest o liczne improwizacje, będące od lat cechą charakterystyczna kwartetu.

Informacja o biletach: https://tos.art.pl/wydarzenia/scena-muzyki-polskiej-1

Poznań | Penderecki / Wajnberg

TWPoznan 8.2.23Patronat medialny – Polskie Centrum Informacji muzycznej POLMIC.

Pomiędzy melancholią a radością życia, kameralną fakturą i monumentalnym brzmieniem… Wajnberg i Penderecki to bohaterowie koncertu 8 lutego 2023 o godz. 19:00 w Auli Uniwersyteckiej przygotowanego przez Jacka Kaspszyka z muzykami Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

VI Symfonia „Pieśni chińskie” Krzysztofa Pendereckiego to najbardziej liryczna i najłagodniejsza kompozycja w jego dorobku. Orientalne inspiracje utworu oddaje nie tylko warstwa tekstowa, będącą parafrazą wierszy starochińskich poetów, ale także użycie erhu – dwustrunowego instrumentu chińskiego, na którym zagra Anna Krysztofiak.

Również kompozycja Wajnberga, pomimo że jest wspomnieniem grozy II wojny światowej, niesie pocieszenie. Wajnberg – kompozytor trzech światów, jak książkę o nim zatytułowała Danuta Gwizdalanka – napisał XXI Symfonię „Kadysz” w hołdzie ofiarom warszawskiego getta. Sam twórca stracił najbliższych w czasie wojny. Wplecione w muzyczną tkankę symfonii cytaty przywołują postać ojca kompozytora, który był skrzypkiem. Z pamięci wyłaniają się zatem chwile szczęśliwe i bliskie, odsuwając tym samym grozę i strach.

Czytaj więcej: Poznań | Penderecki / Wajnberg

Premiera albumu „Kalejdoskop spojrzeń" Aleksandry Garbal - muzyka fortepianowa w wykonaniu kompozytorki

Garbal Kalejdoskop 7.2.23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Premiera dwupłytowego albumu Kalejdoskop spojrzeń Aleksandry Garbal (Acte Préalable Ltd AP0552-53) odbędzie się 7 lutego 2023 o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Strzelcach Opolskich. Wtedy też płyty trafią do dystrybutorów w Polsce, Niemczech, Francji, Beneluksie, Wielkiej Brytanii, Danii, Japonii i USA.

Kalejdoskop spojrzeń zawiera 21 kompozycji-improwizacji skomponowanych przez Aleksandrę Garbal pod wpływem wydarzeń minionych lat, jakie miały miejsce na świecie. Album nagrany został przez kompozytorkę w 2022 roku na fortepianie firmy Calisia. Fortepian w koncepcji autorki odgrywa symboliczną rolę neorenesansowego śpiewaka wykonującego madrygały i recytatywy. Źródłem inspiracji stały się teksty Starego i Nowego Testamentu.

Elementami spajającymi cykl fortepianowy są motywika i ewolucyjne traktowanie form poszczególnych miniatur, także neomodalny język harmoniczny nawiązujący do twórczości francuskich i włoskich impresjonistów, ornamentyka i wirtuozeria oraz nadrzędna rola barwy dźwięku, jej migotliwość ukazana poprzez rytmikę.

Czytaj więcej: Premiera albumu „Kalejdoskop spojrzeń" Aleksandry Garbal - muzyka fortepianowa w wykonaniu...