Polmic - FB

aktualności

Toruń | XXII Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”

ArchitekturaW dniach 22 czerwca – 2 września 2018 roku w Toruniu odbędzie się XXII Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”.

Organizatorem festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna, zaś dyrektorem artystycznym – dyrygent Mariusz Smolij. Dzięki festiwalowi muzyka stała się doskonałym pretekstem do prezentowania najpiękniejszych toruńskich zabytków. W tegorocznej edycji wezmą udział wybitni artyści ze wszystkich stron świata, prezentujący swoje umiejętności w najciekawszych architektonicznie przestrzeniach Torunia, m. in. Jadwiga Rappé, Krzysztof Meisinger i Kwintet Smyczkowy Sinfonia Varsovia, Mettis Quartet (Litwa), Duo Vitare & Arto Järvelä (Finlandia), Göttinger Symphonie Orchester i Prairie View A&M University Concert Chorale (USA, Teksas).

W związku z faktem, iż w tym roku obchodzimy 100-lecie niepodległości naszego Państwa, w programie Festiwalu nie zabraknie szerokiego przekroju muzyki polskiej – od Chopina do współczesnych nam zespołów rockowych. Podczas koncertu „Młodzieńcze interpretacje” Orkiestra Kameralna N-harmonia wykona Serenadę op. 2 Mieczysława Karłowicza. Wojciech Waleczek i Acoustic Quartet wezmą udział w koncercie „Perły muzyki polskiej”, podczas którego zabrzmi Oberek Grażyny Bacewicz, Krakowiak Fantastyczny Ignacego Jana Paderewskiego i Suita muzyki filmowej Wojciecha Kilara. Koncert „Cztery strony Europy” jest współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta – rezydent”; w interpretacji Michała Szymanowskiego usłyszymy Wariacje b-moll op. 3 Karola Szymanowskiego. Spotkanie z polską muzyką i polską piosenką niewątpliwie sprawi słuchaczom szczególną radość.

Szczegółowy program – na stronie: http://muz-arch.pl 

Małopolska Akademia Talentów po raz czwarty zagości w regionie!

Małopolska Akademia TalentówCzwarta edycja festiwalu Małopolska Akademia Talentów odbędzie się w dniach 26 czerwca – 8 lipca 2018.

We wtorek 26 czerwca organizatorzy zapraszają na koncert towarzyszący z okazji uroczystego zakończenia roku szkolnego w Hali widowiskowej w Łącku. 29 czerwca w Sali ratuszowej w Nowym Sączu wystąpi duet Duo Fortecello. Polska wiolonczelistka Anna Mikulska oraz francuski pianista Philippe Argenty zaprezentują słuchaczom utwory Chopina, Debussy’ego, Bartóka oraz Servaisa. 1 lipca rozpoczną się letnie kursy muzyczne w Łącku, natomiast w środę 4 lipca po raz trzeci organizatorzy zaproponują słuchaczom formułę Archi in Chiesa w parafii św. Jana Chrzciciela w Łącku, gdzie na wspólnym koncercie wystąpią: Messages Quartet, Jan Kalinowski, Piotr Lato oraz uczestnicy kursów.

Tegoroczny festiwal włącza się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Messages Quartet w składzie: Małgorzata Wasiucionek, Oriana Masternak (skrzypce), Maria Dutka (altówka) oraz Beata Urbanek-Kalinowska (wiolonczela) 5 lipca wystąpi w Limanowskim Domu Kultury, prezentując program z utworami Szymona Laksa, Krzysztofa Pendereckiego i Stanisława Moniuszki. Pianistyczny finał Małopolskiej Akademii Talentów odbędzie się 7 lipca w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Żegocinie. Uczestnicy kursów muzycznych wystąpią na jednej estradzie z Bartłomiejem Kominkiem, Gajuszem Kęską oraz Markiem Szlezerem.

Festiwal i kursy muzyczne zakończą się 8 lipca wyjątkowym koncertem Orkiestry Smyczkowej Małopolskiej Akademii Talentów pod kierunkiem Jadwigi Bialic (skrzypce) z gościnnym udziałem Małgorzaty Wasiucionek oraz Oriany Masternak w parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Łącku.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

Partnerami 4. Małopolskiej Akademii Talentów są Gmina Łącko oraz Limanowski Dom Kultury. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym województwa Małopolskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: www.mat.festiwalmuzyczny.com 

 

Warszawa | Koncert Laureatów XII Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców

PTMWProgram 2 Polskiego Radia i Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zapraszają 27 czerwca 2018 roku o godz. 19.30 do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na Koncert Laureatów XII Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców.

Konkurs organizowany jest od roku 1992 przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Jego przedmiotem jest wykonawstwo muzyki skomponowanej po roku 1920. Podczas konkursu prezentowany jest szeroki wachlarz stylów muzyki XX i XXI wieku: od muzyki neoklasycznej przez dodekafonię, punktualizm, minimalizm po teatr muzyczny. W konkursie udział wzięli uczniowie szkół muzycznych II stopnia oraz studenci. W jury zasiedli: Agata Kielar-Długosz, Dariusz Przybylski i Maciej Żółtowski.

Podczas Koncertu Laureatów wystąpią: Tamara Kurkiewicz (perkusja), Jakub Muras, Mateusz Warzecha, Karol Mastalerz (saksofon), Grzegorz Bafeltowski (wiolonczela), Monika Łopuszyńska (śpiew), Dawid Głowacki (klarnet), Maria Sterczyńska, Aleksandra Płaczek i Igor Torbicki (fortepian), Muzycy wykonają m. in. Speedcore na multiperkusję i elektronikę Sławomira Wojciechowskiego, Sonatę w jednej części na wiolonczelę i fortepian Jerzego Bauera, Typologis du Regard na fortepian i taśmę Pierre’a Jodlowskiego oraz Scena 6 „Lustro” w wersji na sopran, fortepian i taśmę z opery Anonymous Rafała Ryterskiego.

Bilety do kupienia na stronie http://sklep.polskieradio.pl/  oraz w kasie przed koncertem.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie PTMW.

Wrocław | „Zagrajmy w muzykę” – koncert finałowy projektu Akademia Chóralna

NFM24 czerwca 2018 roku o godz. 16:00 w Narodowym Forum Muzyki będzie miał miejsce koncert finałowy projektu Akademia Chóralna.

Nie trzeba być profesjonalistą, żeby dobrze śpiewać – wystarczy założyć zespół i znaleźć fachową opiekę. Taką zapewnia Akademia Chóralna, która, korzystając z doświadczenia wcześniejszych projektów, jak Singing Europe i Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, wyciąga pomocną dłoń do chcących śpiewać uczniów szkół ogólnokształcących. Stąd też możliwość wymiany doświadczeń między dyrygentami i prowadzącymi zespoły, szansa na rozwój młodych śpiewaków, a także działania zachęcające kompozytorów do pisania nowych utworów przeznaczonych na chór.

Za młodymi śpiewakami intensywna praca, której efekty zaprezentowane zostaną melomanom. W ramach pierwszego finałowego koncertu Akademii Chóralnej na estradzie sali koncertowej Dawnej Filharmonii wystąpi kilkanaście chórów dziecięcych z całej Polski. Pośród zespołów znajdziemy zarówno te złożone z uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, jak i te działające przy domach kultury. Młodzi artyści spotkają się we Wrocławiu, by wykonać najnowszą suitę na chór dziecięcy Jana Krutula pt. Zagrajmy w muzykę. Utwór ten z pewnością udowodni, że sztuka dźwięku to doskonała zabawa – zarówno dla wykonawców, jak i słuchaczy.

Projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polski.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.nfm.wroclaw.pl

Szczecin | Bomsori Kim i Rafał Blechacz

FS24 czerwca 2018 roku o godz. 17.00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie gwiazdy największych polskich konkursów muzycznych – południowokoreańska skrzypaczka Bomsori Kim i pianista Rafał Blechacz – wykonają Sonatę op. 9 Karola Szymanowskiego.

Koncert będzie wspaniałym spotkaniem dwóch osobowości muzycznych: zdobywczyni II nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Poznaniu (2016) oraz tryumfatora XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Chociaż Rafał Blechacz emocje konkursowe ma już dawno za sobą (kiedy wygrywał w Warszawie, był rok 2005), to jego gra także wciąż elektryzuje widownie w Polsce i zagranicą. Od lat nagrywa dla renomowanej wytwórni Deutsche Grammophon. Spektakularnym akcentem podsumowującym lata pracy artysty od słynnego tryumfu na Konkursie Chopinowskim niech będzie fakt, że w 2014 roku został uhonorowany amerykańską nagrodą Gilmore – nazywaną „pianistycznym Noblem”.

Konkurs określił rzecz jasna jego artystyczne emploi w stronę muzyki Fryderyka Chopina, lecz od tego czasu Rafał Blechacz znacznie poszerzył zakres wykonywanych utworów. Podczas koncertu usłyszymy w interpretacji artystów utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Gabriela Fauré’a, Claude’a Debussy’ego oraz Sonatę d-moll op. 9 Karola Szymanowskiego.

Informacja o biletach – na stronie: http://filharmonia.szczecin.pl

Katowice | „Silesia a cappella”

S„Silesia a cappella” to cztery koncerty w dniach 24 czerwca – 26 sierpnia 2018 roku, na które Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza wszystkich melomanów kochających muzykę chóralną.

W ramach tego cyklu koncertowego zaśpiewają w Katowicach: w czerwcu – Cracow Singers i gdański Chór Kameralny 441 Hz, w sierpniu – Cantores Minores Vratislavienses i Contento Core. W nawiązaniu do tytułu projektu programy koncertów w znacznej części wypełnione będą dziełami chóralnymi wybitnych kompozytorów śląskich.

W pierwszym z nich z udziałem Cracow Singers kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego, Józefa Świdra i Adriana Robaka pojawią się w zestawieniu z natchnionymi dziełami maryjnymi estońskiego twórcy Arvo Pärta, którego twórczość zajmuje ważne miejsce w repertuarze zespołu Cracow Singers.

Chór Kameralny 441 Hz zaproponował m.in. wykonanie dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego, Józefa Świdra i Andrzeja Dziadka. Repertuarową przeciwwagę dla polskiej części koncertu stanowić będą utwory japońskiego twórcy Ko Matsushity oraz kompozytorów skandynawskich – Bengta Olléna i Ēriksa Ešenvaldsa.

Zespół wrocławski Cantores Minores Wratislavienses przyjedzie do Katowic ze specjalnym programem poetycko-muzycznym, opartym na twórczości Zbigniewa Herberta. Na spektakl składają się wiersze Herberta w aktorskiej interpretacji Mariana Czerskiego, przeplatające się z częścią muzyczną skomponowaną przez Józefa Świdra, wykonywaną przez chór i pianistkę. Suita Podróż Pana Cogito na recytatora, głosy solowe, chór mieszany i fortepian, powstała na zamówienie zespołu w roku 2008.

Natomiast katowicki zespół wokalny Contento Core zaprezentuje kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego, Adriana Robaka i barokowego kompozytora śląskiego Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Przeciwwagą dla tych kompozycji będą utwory twórców epok renesansu i baroku – Lodovico Grossi da Viadany i Henry’ego Purcella.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej - na stronie https://www.silesia.art.pl/ 

Czytaj więcej: Katowice | „Silesia a cappella”

Bydgoszcz | Recital fortepianowy Yukio Yokoyamy

FP23 czerwca 2018 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego odbędzie się recital pianisty Yukio Yokoyamy z okazji 77. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego.

Yukio Yokoyama urodził się w Tokio w 1971. W wieku 12 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w ramach Jun Date i kompozycji pod kierunkiem Masayuki Nagatomi. Jako stypendysta rządu francuskiego w 1987 zaczął studiować w Konserwatorium Paryskim pod kierunkiem Jacquesa Rouviera, Vlada Perlmuttera i innych. W 1990 ukończył studia w Paryżu z wyróżnieniem, w tym samym roku zdobył III nagrodę (pierwsza nie została przyznana) w XII Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Tym sukcesem Yokoyama oficjalnie rozpoczął działalność koncertową na całym świecie.

Jego bydgoski Recital, organizowany we współpracy z Towarzystwem Muzycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, odbędzie się w ramach programu „Niepodległa” pod patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Pianista wykona utwory Johanna Sebastiana Bacha, Fritza Kreislera, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, a także Hommage a Rachmaninov – Vocalise własnego autorstwa.

Informacja o biletach na http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl

Kraków | IV Sinfonietta Festival „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”

SF„Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” – apelowali przed laty muzycy krakowskiego zespołu Pod Budą, z przymrużeniem oka nawiązując do odwiecznej rywalizacji pomiędzy dawną i obecną stolicą. Słowa znanej piosenki przypomni krakowskim słuchaczom Sinfonietta Cracovia. Orkiestra takim właśnie tytułem opatrzyła IV Sinfonietta Festival, który odbędzie się w dniach 21–25 czerwca 2018 roku.

Dzięki Sinfonietcie Cracovii dawna i obecna stolica staną w szranki na polu zaciekłej, ale stricte artystycznej rywalizacji. Tegoroczny Sinfonietta Festival będzie bowiem przede wszystkim pojedynkiem dwóch orkiestr miejskich: słynnej Sinfonii Varsovii oraz jej młodszej, ale rezolutnej siostry, Sinfonietty Cracovii. Zespoły zmierzą się zarówno w kameralnej, jak i orkiestrowej formule – w trakcie koncertu inaugurującego Festiwal, w zabytkowych wnętrzach Sukiennic (21 czerwca) oraz wielkiego finału w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej (25 czerwca). Zaprzyjaźnione, ale od lat rywalizujące ze sobą o miano wiodącej polskiej orkiestry ensamble łączy postać Krzysztofa Pendereckiego. Festiwalową batalię Sinfonietty Cracovii i Sinfonii Varsovii zwieńczy ‒ utrzymane w duchu przyjacielskiej rekonsyliacji i będące wyrazem szacunku dla dorobku wspólnego Mistrza ‒ wykonanie przez obie orkiestry Emanacji Pendereckiego.

W programie Festiwalu znajdzie się też koncert „Korzenie. Pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego”, upamiętniający 85. rocznicę urodzin kompozytora (22 czerwca). Usłyszymy również zwycięską kompozycję IV Konkursu Kompozytorskiego Sinfonietta per Sinfonietta ‒ utwór na skrzypce i wiolonczelę oraz orkiestrę smyczkową.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie plenerowy koncert „Warszawski Lutosławski” z udziałem Magdy Navarrete, prezentujący zapomnianą i owianą aurą tajemnicy twórczość Witolda Lutosławskiego z lat 1950-60-tych ‒ wyjątkowe, nastrojowe piosenki pisane przez kompozytora pod pseudonimem „Derwid”.

Czy Kraków ‒ reprezentowany przez swoją wyjątkową „orkiestrę do zadań specjalnych” ‒ wyjdzie obronną ręką z warszawsko-krakowskiej batalii, broniąc swojego tytułu Stolicy Kultury? Przekonajcie się Państwo sami!

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji: http://sinfonietta.pl/sinfonietta-o_festiwalu/ 

Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich

ZKP21 czerwca 2018 roku zostały przyznane Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich.

Doroczna Nagroda Związku Kompozytorów Polskich przyznawana jest od 1949 roku – do 1991 roku dla uhonorowania twórców i odtwórców za ich wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki, a od 1991 roku – „polskim kompozytorom, wykonawcom, muzykologom, pedagogom i organizatorom życia muzycznego za wybitne osiągnięcia”. Jury w składzie: Marta Ptaszyńska (przewodnicząca), Mieczysław Kominek, Zygmunt Krauze, Zbigniew Skowron, Tadeusz Wielecki i Sławomira Żerańska-Kominek przyznało doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich 2018.

Laureatami nagród zostali: Krzysztof Baculewski – za pełną powagi i odpowiedzialności postawę kompozytorską, znaczący dorobek muzykologiczny oraz owocną działalność pedagogiczną, oraz Leszek Polony – za wybitną twórczość naukową, sięgającą subtelnie poza granice muzykologii, ze szczególnym uwzględnieniem pracy nad twórczością Mieczysława Karłowicza.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpi we wrześniu br. podczas 61. Festiwalu „Warszawska Jesień”.