Polmic - FB

aktualności

Częstochowa | XII Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana

FC74. sezon artystyczny Filharmonii Częstochowskiej rozpoczyna się XII Festiwalem Wiolinistycznym im. Bronisława Hubermana, który odbędzie się w dniach 22-28 września 2018 roku.

Festiwal zainicjowany w 1997 roku stanowi syntezę i kontynuację dwóch częstochowskich festiwali: Jeunesses Musicales oraz Festiwalu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz, a jednocześnie promuje Częstochowę jako miejsce urodzenia jednego z najwybitniejszych skrzypków XX wieku – Bronisława Hubermana, założyciela i patrona Narodowej Filharmonii Izraela. Impreza ta w swojej formule obejmuje recitale mistrzowskie, koncerty kameralne i symfoniczne. Festiwal umożliwia prezentację wielkich dzieł w wykonaniu uznanych artystów oraz promuje młodych uzdolnionych muzyków.

12. edycja Festiwalu to siedem niezwykłych, zróżnicowanych stylem i charakterem wydarzeń koncertowych. Koncerty inauguracyjny i finałowy to popisy światowej sławy skrzypków, którzy wystąpią z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej. Gwiazdą pierwszego będzie Shlomo Mintz. Z kolei finałowy koncert uświetni Roby Lakatos z programem „Szalone skrzypce i muzyka świata”. Ponadto podczas 12. Festiwalu Hubermanowskiego odbędzie się recital Aleksandry Szwejkowskiej promujący płytę Pieśń o Ziemi. Artystka wykona kompozycje K. Szymanowskiego, G. Bacewicz, Sz. Laksa, B. Kaszuby, R. Palestra, J. Łuciuka i R. Twardowskiego. Podczas koncertu kameralnego 27 września Diverso String Quartet i Huberman Piano Trio zaprezentują utwory R. Padlewskiego, A. Tansmana, F. Chopina w transkrypcji B. Hubermana i A. Panufnika.

Szczegółowy program – na stronie: https://www.filharmonia.com.pl

61. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”

WJ61. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” odbędzie się w dniach 21–29 września 2018 roku. W 100 lecie polskiej niepodległości Festiwal bada relacje muzyki współczesnej z rozpoznawaną przez nią rzeczywistością.

Program tegorocznej „Warszawskiej Jesieni” jest obramowany słowami Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego w kompozycji tekstowo-dźwiękowej Rafała Augustyna i Cezarego Duchnowskiego na inaugurację Festiwalu i w finale Louisa Andriessena De Staat (Republika) – legendarnym traktatem o państwie i władzy z tekstami z Państwa platońskiego. Utwory, spektakle muzyczne, teatr dźwięku, intermedia, elektronika, instrumenty tradycyjne i nowe, improwizacja, instalacje oraz film. Po raz trzeci „Warszawska Jesień Klubowo”, po raz ósmy „Mała Warszawska Jesień”. Jak zawsze spotkania z kompozytorami, po raz drugi warsztaty dla młodych kompozytorów i audycje radia internetowego. Wśród kilkudziesięciu utworów Festiwalu kilkanaście premier i zamówień festiwalowych, wśród nich utwory Michała Nejtka, Aleksandra Nowaka, Anny Zawadzkiej-Gołosz, Rafała Ryterskiego, Krzysztofa Wołka, Wojciecha Błażejczyka, Mateusza Ryczka, Zbigniewa Bargielskiego i Piotra Tabakiernika.

Utwory zaprezentują: Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod kierunkiem Etienne’a Siebensa, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej poprowadzona przez Wiktora Kociubana, Klangforum Wien pod dyrekcją Titusa Engela, orkiestra EWCM i Rüdiger Bohn, Orkiestra Muzyki Nowej i Szymon Bywalec, Ensemble Recherche, Black Page Orchestra, Spółdzielnia Muzyczna, Kwartludium oraz proMODERN.

Więcej: http://www.warszawska-jesien.art.pl

Warszawa | Koncerty pod gwiazdami

WJ20 i 21 września 2018 roku w Planetarium „Niebo Kopernika”, które znajduje się w Centrum Nauki Kopernik, odbędą się „Koncerty pod gwiazdami” w wykonaniu Krzysztofa Knittla i Szábolcsa Esztényiego. Koncerty towarzyszą festiwalowi „Warszawska Jesień”.

Krzysztof Knittel wystąpi 20 września o godz. 20:30 i zaprezentuje utwory z wykorzystaniem instrumentów elektronicznych, także tych stworzonych przez wynalazców – informatyków Piotra Sycha i Michała Silskiego. Ruchy rąk muzyka są odczytywane przez czujniki reagujące na promienie podczerwone, a także za pomocą miniaturowych akcelerometrów, sterujących na żywo wieloma parametrami samplera i procesora DSP. Knittel traktuje elektronikę jak zwykły instrument muzyczny i korzysta z niej tak, jak inni z instrumentów akustycznych.

Muzyka intuicyjna w przestrzeni kosmicznej? Wspomnimy ideę Andrzeja Bieżana wraz z Szábolcsem Esztényim 21 września o godz.18:00. Koncert „Fortepianowa noc w Planetarium” wypełni muzyka improwizowana.

Koordynatorami koncertów są: Aldona Nawrocka (UMFC) i Tomasz Drela (CNK).

Informacje o biletach – na stronie: http://www.niebokopernika.pl

Warszawa | Prezentacja portalu poświęconego Grażynie Bacewicz

Bacewicz21 września 2018 roku o godz. 16.00 w warszawskiej siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (ul. Fredry 8) będzie miała miejsce prezentacja portalu, poświęconego sylwetce i twórczości Grażyny Bacewicz. Prezentacja odbędzie się w ramach 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” .

„Dla ludzi zawsze mam minę pogodną”— to zdanie wyjęte z listu Grażyny Bacewicz do brata Vytautasa jest niemal sygnaturką osobowości polskiej kompozytorki, skrzypaczki, pedagoga i... pisarki. Taką właśnie Bacewiczówna pozostała w pamięci osób, które ją znały: człowiekiem pełnym ciepła i otwartości, ale też pochłoniętym bez reszty twórczą pasją. W swojej muzyce jednoczyła idiomatyczne cechy stylu z nowymi środkami wyrazu. Jako skrzypaczka zadziwiała łatwością techniczną, ekspresyjnym temperamentem i czystością tonu. Koncertowała, komponowała, podróżowała, pełniła odpowiedzialne funkcje w Związku Kompozytorów Polskich, a jednocześnie była żoną, matką, przyjaciółką... Zdolność do sprawnego łączenia rozmaitych aktywności sama tłumaczyła żartobliwie posiadaniem „maleńkiego, niewidocznego motorka” pozwalającego jej robić wszystko znacznie szybciej niż inni.

Wszystkie te oblicza Grażyny Bacewicz – „pierwszej damy muzyki” – poznać będzie można na nowym portalu, będącym częścią serwisu POLMIC. Prezentację portalu poprowadzą: przewodnicząca Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich dr Beata Bolesławska-Lewandowska i muzykolog Lech Dzierżanowski. Podczas prezentacji rzadko wykonywane pieśni Grażyny Bacewicz usłyszymy w intepretacji wspaniałego duetu znakomitych muzyków: Joanny Freszel i Bartłomieja Kominka.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Organizatorem przedsięwzięcia jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona dostępna jest pod adresem: https://bacewicz.polmic.pl/

XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival”

MozgXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival” odbędzie się w dwóch miastach: w Bydgoszczy (22 września - 10 listopada), oraz w Warszawie (21-24 listopada 2018 roku).

Festiwal jest spotkaniem artystów tworzących we wszystkich rejonach muzyki współczesnej, sztuki performance, audio i wideo instalacji, w których muzyka odgrywa istotną rolę. W latach 2016-2018 realizacji kolejnych edycji towarzyszą hasła zwracające uwagę na problemy pojawiające się we współczesnym świecie. Hasło obowiązujące w roku 2018 to „Duchowość jest powszechna”.

We wrześniu w Bydgoszczy improwizację na duży skład wykona The Insub Meta Orchestra, a sam festiwal rozpocznie cykl performances Krzysztofa Gruse, Sławka Janickiego i Leszka Przyjemskiego, dotyczący przesłania tegorocznego festiwalu. Usłyszymy koncert muzycznie nieuznającego żadnych granic zespołu Ed Wood i trio skandynawskie Yes Deer. Wrześniowy cykl wydarzeń zakończy futurystyczne audiowizualne dzieło Metroscan, w którym obrazy opierają się na konwersji danych bieżących dźwięków w grafikę, oraz Chemia Miłości – cykl sześciu najnowszych kompozycji Marzeny Majcher, które zainspirowane są wzorami substancji chemicznych, odpowiedzialnych za stan zakochania.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe za okazaniem bezpłatnego zaproszenia, które można zamówić na stronie Festiwalu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie: http://festiwal.mozg.pl/bydgoszcz#day-program 

Katowice | Preludium do niepodległości – inauguracja 74. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej

FSDziełami Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego rozpocznie 21 września 2018 roku o godz. 19.00 74. sezon artystyczny.

Na dyrygenckim podium – maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, solistą będzie Ingolf Wunder – austriacki pianista, laureat II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Poprzednio z filharmonikami śląskimi Ingolf Wunder wystąpił we wrześniu roku minionego w wielkim koncercie muzyki Wojciecha Kilara w katowickim Spodku. Tym razem zagra I Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina.

Chopina poprzedzi w tym koncercie Symfonia „Odrodzenie” op. 7 Mieczysława Karłowicza. Odnajdziemy w niej nie tylko echa fascynacji muzyką Piotra Czajkowskiego i Richarda Straussa, ale również wątki stale obecne w orkiestrowych utworach Mieczysława Karłowicza: melancholię, tragiczną miłość oraz tajemnicę bytu i śmierci. Muzyką polską Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach inauguruje sezon, w którym wypada jakże dla Polaków ważna setna rocznica odzyskania niepodległości.

Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.filharmonia-slaska.eu

Głogówek | 26. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena

GlogowekPamięć o pobycie Beethovena w Głogówku w 1806 roku jest inspiracją do organizowania Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. 26. odsłona przedsięwzięcia potrwa od 21 do 28 września 2018 roku. Tematem przewodnim Festiwalu jest „Muzyka Polska na stulecie odzyskania niepodległości”.

Następstwem pobytu jesienią 1806 roku Beethovena w gościnie u Franza Wenzla von Oppersdorffa stała się dedykacja IV Symfonii B-dur Op. 60 gospodarzowi zamku w Głogówku. W zamku działał wtedy znakomity zespół orkiestrowy. Doskonałe wykonanie II Symfonii zapoczątkowało bardzo przyjazne kontakty hrabiego z kompozytorem. Podczas pobytu na tutejszym zamku Beethoven sam grał kilkakrotnie.

Program tegorocznego Festiwalu ukazuje wielobarwność i bogactwo polskiej kultury muzycznej XIX i XX wieku. Zabrzmią dzieła Fryderyka Chopina, Szymona Laksa, Witolda Maliszewskiego i Karola Szymanowskiego oraz utwory zainspirowane kulturą polską, autorstwa m. in. Schuberta, Beethovena czy Poulenca. Poza koncertem inauguracyjnym, który będzie miał miejsce w Kościele pw. św. Bartłomieja w Głogówku, wszystkie pozostałe koncerty odbędą się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Głogówku.

Organizatorami 26. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena są Gmina Głogówek oraz Muzeum Regionalne w Głogówku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie obowiązują również wejściówki ani rezerwacje miejsc.

Więcej – na stronie: http://muzeum.glogowek.pl

Inauguracja sezonu artystycznego 2018/2019 w Filharmonii Łódzkiej

FL21 września 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert symfoniczny inaugurujący nowy sezon artystyczny.

Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmi dzieło Krzysztofa Pendereckiego – który w tym roku obchodzi 85. urodziny – Psalmy Dawida, przeznaczone na chór mieszany, perkusję i instrumenty smyczkowe. Utwór, nagrodzony w 1959 w Konkursie Młodych Kompozytorów ZKP, oparty jest na fragmentach Psałterza Dawidów Jana Kochanowskiego.

II Symfonia „The Age of Anxiety” (Wiek niepokoju) Leonarda Bernsteina została zainspirowana poematem (o tym samym tytule) brytyjskiego poety Wystana Hugh Audena (1947). Zdaniem krytyka Marcina Majchrowskiego „Zasadniczym tematem poematu (i muzyki) jest zapis trudnych poszukiwań wiary. II Symfonia pokazuje ambicje i horyzonty Bernsteina jako kompozytora. Jest to kompozycja niejednoznaczna i dość eklektyczna. Łączy różne style i sposoby kształtowania przestrzeni brzmieniowej, od bardzo ambitnych, kojarzących się z rodzajem impresjonizmu muzycznego, aż do cytatów muzyki rozrywkowej, knajpianej”. Partię fortepianu wykona Joseph Moog, chwalony za wybitne umiejętności techniczne i dojrzałą, przemyślaną wizję muzyczną. Jego album z koncertami Edvarda Griega i Maurycego Moszkowskiego był nominowany do nagrody Grammy.

W finale koncertu orkiestra Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego, dyrektora artystycznego Filharmonii, wykona VI Symfonię h-moll Dmitrija Szostakowicza, którego Bogdan Pociej uważał za największego, po Mahlerze, symfonika.

Więcej – na stronie http://filharmonia.lodz.pl

Czechowice-Dziedzice | Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”

AlkagranW dniach 25–29 września 2018 roku w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się XXIV Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”.

Festiwal ten odbywa się cyklicznie od 1991 roku i jest związany z osobą Andrzeja Krzanowskiego – kompozytora, znakomitego akordeonisty i pedagoga, twórcy polskiej nowoczesnej literatury akordeonowej, zmarłego w 1990 roku w wieku 39 lat.

Głównym wydarzeniem tegorocznego Festiwalu będzie X Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego rozgrywany w kategorii solistycznej i kameralnej. W Jury Konkursu zasiądą cenieni pedagodzy i artyści: Marek Andrysek, Klaudiusz Baran, Marcin Bortnowski, Bogdan Dowlasz, Geir Draugsvoll, Grażyna Krzanowska (członek honorowy) i Janusz Pater (sekretarz).

Na koncertach festiwalowych znaczną część programu wypełni muzyka XX i XXI wieku. Zabrzmi muzyka akordeonowa, elektroakustyczna oraz utwory kompozytorów związanych z miastem Czechowice-Dziedzice (Stanisława Krupowicza, Józefa Świdra, Witolda Szalonka oraz Andrzeja, Grażyny i Jagny Krzanowskich). Podczas koncertów odbędzie się szereg prawykonań (m.in. kompozycji Marcina Bortnowskiego, Jagny Krzanowskiej, Krzysztofa Olczaka, Ignacego Zalewskiego). Ważnym wydarzeniem Festiwalu będzie Koncert Jubileuszowy z okazji 10. edycji Konkursu Akordeonowego im. Andrzeja Krzanowskiego, podczas którego wystąpią m.in. zwycięzcy dotychczasowych konkursów oraz zaproszeni goście.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły na plakatach i stronie www.alkagran.pl