Polmic - FB

aktualności

Radziejowice | Letni cykl koncertów

WTMWarszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki i Pałac w Radziejowicach zapraszają na cykl koncertów letnich, które odbędą się w dniach 27 czerwca – 15 sierpnia 2020 roku w radziejowickim pałacu.

Koncerty będą się odbywać zarówno z udziałem publiczności, jak i w streamingu na kanale YouTube Pałacu w Radziejowicach. Udział w koncercie inauguracyjnym pt. „Kameralny koncert Mistrzów” 27 czerwca o godz. 19.00 wezmą światowej sławy polscy muzycy: skrzypek Konstanty Andrzej Kulka i wiolonczelista Tomasz Strahl.

W wykonaniu artystów zabrzmią Kaprys polski Grażyny Bacewicz, I Kaprys Karola Lipińskiego, Sei capriccios Henryka Hubertusa Jabłońskiego, Sonata-fantazja Macieja Małeckiego, a także Duet C-dur na skrzypce i wiolonczelę Ludwiga van Beethovena, Passacaglia g-moll Johana Augusta Halvorsena na temat VII Suity klawesynowej Georga Friedricha Händla i Tańce węgierskie Beli Bartoka.

Podczas kolejnych koncertów wystąpią pianiści Janusz Olejniczak, Paweł Kowalski i Hanna Holeksa, skrzypaczka Katarzyna Duda oraz aktor Jarosław Gajewski. W ich interpretacji usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Ludwiga van Beethovena, a także fragmenty X encykliki Jana Pawła II Veritatis splendor.

Podczas koncertów będą obowiązywały wszystkie wytyczne MKiDN odnośnie organizacji wydarzeń kulturalnych. Rezerwacja miejsc będzie prowadzona przez adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Rezerwacja jest ważna wyłącznie po otrzymaniu potwierdzenia.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Szczegółowy program - na stronie https://www.palacradziejowice.pl/palac-szustra_palac-w-radziejowicach_online/ 

Toruń | 24. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”

TOS24. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” podkreśli interesujące elementy toruńskiej architektury poprzez realizowanie w rozmaitych salach miasta wydarzeń artystycznych. W dniach 26 czerwca – 5 września 2020 roku odbędzie się 16 różnorodnych przedsięwzięć: koncerty symfoniczne i kameralne, projekcja filmu z muzyką na żywo i wystawa fotograficzna.

Ideą 24. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”, który organizuje Toruńska Orkiestra Symfoniczna, jest prezentowanie muzyki zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach toruńskiej architektury.

W ramach festiwalu odbędą się koncerty łączące muzykę symfoniczną z rozrywkową, m. in. „Raz, Dwa, Trzy symfonicznie”, „Beethoven Electric 2D”, koncerty upamiętniające takie ważne wydarzenia, jak 100. rocznica urodzin Papieża, 100. rocznica Cudu Nad Wisłą, Święto Wojska Polskiego oraz 100. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Podczas koncertów z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wybrzmią popularne dzieła E. Griega, G. Bizeta, G. Rossiniego i G. Verdiego. Usłyszymy utwory Mikołaja z Krakowa, Jana Podbielskiego, Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Surzyńskiego, Gustawa Roguskiego, Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara, Krzysztofa Baculewskiego i Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Będziemy również świadkami prawykonania utworu Iwony Kisiel Once Upon the See 2 na 2 flety i klawesyn. Recitale skrzypcowe będą z kolei niezwykłą okazją do zapoznania się z wirtuozerią laureatów V Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. K. Lipińskiego: Eliasa Davida Moncado oraz Roberta Łaguniaka. Finał festiwalu uświetnią dzieła operowe w wykonaniu wybitnych litewskich solistów oraz Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa.

Szczegółowy program – na stronie http://www.tos.art.pl/ 

„Hommage a Penderecki” z cyklu „Filharmonia Krakowska w Twoim domu"

FK28 czerwca 2020 roku o godz. 18.00 odbędzie się koncert z cyklu „Filharmonia Krakowska w Twoim domu", dofinansowany z programu „Kultura w sieci" Narodowego Centrum Kultury. Projekt zatytułowany „Hommage a Krzysztof Penderecki” powstał pod wpływem dwóch wydarzeń: śmierci mistrza Pendereckiego oraz trwającej obecnie pandemii koronawirusa.

W wydarzeniu biorą udział muzycy grupy perkusyjnej Orkiestry Filharmonii Krakowskiej oraz perkusiści współpracujący z instytucją. Całość poprowadzi Ryszard Haba – pierwszy kotlista Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, założyciel zespołu perkusyjnego Haba Percussion Group i pomysłodawca „Spotkań z muzyką perkusyjną", realizowanych w Filharmonii Krakowskiej od ponad dekady.

Koncert otworzą Trzy utwory w dawnym stylu, oryginalnie napisane na kwintet smyczkowy, tym razem jednak zaprezentowane w niezwykłej obsadzie: trzech kompletów dzwonków orkiestrowych, wibrafonu i pięciooktawowej marimby (aranżacja Ryszarda Haby). Pieśń Cherubinów Pendereckiego, pierwotnie przeznaczona na chór mieszany, wykonana zaś będzie na gongach birmańskich i jawajskich, dzwonkach symfonicznych, marimbach, wibrafonach oraz krotalach. W sumie dwanaście głosów ludzkich zastąpionych zostało 12 perkusyjnymi instrumentami melodycznymi. Trzeci z prezentowanych utworów, Capriccio per Tubaphone e strumenti percussione, skomponowany został przez Ryszarda Habę pod wpływem muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz wymyślonego przez niego nowego instrumentu – tubafonu. „W Capriccio poza tubafonami mojej konstrukcji (Haba-Percussion), pojawią się też tubafony z membranami (również mojego pomysłu i wykonania). Pod wpływem pandemii koronawirusa postanowiłem użyć ogromnych chińskich bębnów i wielu azjatyckich instrumentów, takich jak: atarigane, china cymbals A2, tam-tamy z Wu-Han oraz wielu innych. Capriccio zawiera dużą kadencję graną jednocześnie na dwóch kompletach tubafonów” – zaznacza kompozytor.

„Filharmonia Krakowska w Twoim domu!" to inicjatywa mająca za zadanie zachowanie ciągłości oferty kulturalnej Filharmonii Krakowskiej do końca jubileuszowego 75. sezonu artystycznego oraz w miesiącach wakacyjnych. W serii znajdzie się osiem wydarzeń koncertowych, które odbędą się na przestrzeni czterech miesięcy: od czerwca do września włącznie. Każdorazowa emisja wydarzenia muzycznego jest nieodpłatna i odbędzie się za pośrednictwem kanałów komunikacji Filharmonii Krakowskiej na Facebooku, w serwisie YouTube oraz poprzez stronę internetową instytucji.

Małgorzata Koch-Butryn

Pruszcz Gdański | Art'n'Voices – we meet again

ArtStowarzyszenie Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej zaprasza 27 czerwca 2020 roku o godz. 20.00 na pierwszy po okresie kwarantanny koncert zespołu wokalnego Art’n’Voices, który odbędzie się w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim i będzie transmitowany online.

W programie koncertu znajdzie się muzyka z najnowszej płyty zespołu Midnight Stories oraz inne utwory z repertuaru Art’n’Voices.

Midnight Stories to album w całości poświęcony utworom inspirowanym szeroko pojętą tematyką nocy autorstwa Pawła Łukaszewskiego, Krzysztofa Komedy, a także twórców młodego pokolenia, m.in. Szymona Godziemba-Trytka, Zuzanny Falkowskiej, Anny Rocławskiej-Musiałczyk i Jakuba Szafrańskiego. Album został nagrany w Ars Sonora Studio, a jego wydawcą jest firma DUX. Premiera płyty miała miejsce w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod koniec lutego i miała być początkiem kolejnych koncertów związanych z promocją nowego albumu. Po czterech miesiącach przerwy zespół wznawia działalność koncertową i zaprasza do jednego z najstarszych kościołów na Pomorzu – Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim.

Wstęp na koncert jest wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

Wigry | Festiwal Wigrosfera

WigrosferaFestiwal Wigrosfera, który odbędzie się w dniach 26 i 27 czerwca 2020 roku na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, to dźwiękowa odpowiedź na naturalną ludzką potrzebę obcowania z naturą i kulturą.

Dwa wieczory koncertów transmitowane będą online ze sceny usytuowanej na plaży PTTK w Starym Folwarku z widokiem na jedno z najpiękniejszych polskich jezior – Wigry na Suwalszczyźnie.

Idea artystyczna zakłada prezentację klasyki polskiej muzyki oraz najnowszych jej osiągnięć wykorzystujących nowinki technologiczne. W ciągu dwóch dni odbędą się cztery koncerty, podczas których usłyszymy klasyczne tria smyczkowe Karola Lipińskiego, współczesne dzieła Pawła Szymańskiego i Krzysztofa Pendereckiego, elektryczny kwartet smyczkowy wraz z syntezatorami, muzykę elektroniczną oraz klasyczną wiolonczelę, która dzięki użyciu najnowszych technologii przeniesie słuchaczy w wielowarstwowe połacie współczesnej sztuki.

Udział w Festiwalu wezmą Resina (Karolina Rec), NeoQuartet, Roshko Brothers i Voytek Proniewicz. Każdego dnia po koncercie będą transmitowane rozmowy z artystami. Gościem specjalnym przedsięwzięcia będzie Paweł Szymański.

Zgodnie z zaleceniami Rządu w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Widzowie, którzy zechcą uczestniczyć w Festiwalu na żywo, mają obowiązek posiadania maseczek zakrywających nos i usta.

Festiwal dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci” oraz ze środków Województwa Podlaskiego.

Szczegółowy program – na stronie https://www.facebook.com/wigrosfera/ 

Licheń Stary | Prezentacje licheńskich organów

LichenNa miłośników muzyki organowej w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej czeka doskonała okazja: trzy razy dziennie, o 11.00, 13.30 i 20.00, za wyjątkiem niedziel, do 10 września 2020 roku w licheńskiej bazylice będzie można wysłuchać koncertów organowych.

Licheńskie organy są wyjątkowym instrumentem składającym się z pięciu części: organów głównych umieszczonych nad głównym wejściem do świątyni, organów nawy zachodniej oraz wschodniej, a także dwóch mniejszych części nad prezbiterium. W ważącej niemal 50 ton głównej części organów zainstalowana jest wykonana z cyny największa tego typu piszczałka organowa w Polsce – o długości 783 cm i wadze około 150 kg. Łącznie instrument ma ponad 12 000 piszczałek i 157 głosów. Koncepcję brzmieniową organów opracował prof. Andrzej Chorosiński.

Na znajdujących się w licheńskiej świątyni największych organach w Polsce zaprezentowane zostaną utwory różnych epok i stylów, w tym kompozycje Mikołaja z Krakowa, Michała Kleofasa Ogińskiego, Fryderyka Chopina, Mieczysława Surzyńskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Michała Lorenca oraz improwizacje organowe na tematy polskich pieśni kościelnych. Wystąpią Jacek Hyżny, Maciej Wota, Piotr Kaczmarczyk, Paweł Opala, Dymitr Morozow, Sebastian Kuczyński, Roksana Kalinowska i Maciej Somerla.

Od 5 lipca księża marianie zaproszą słuchaczy na koncerty o godz. 14.30 odbywające się w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Justyna Zacharek

www.lichen.pl 

Nie żyje David Pituch…

22 czerwca 2020 roku w USA zmarł znany saksofonista, historyk muzyki i pedagog David Pituch.

Amerykański saksofonista był absolwentem Baldwin Wallace University i University of Colorado Boulder. Jako stypendysta Programu Fulbrighta odbył staż w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (1974). David Pituch był pierwszym wykonawcą trzeciej, ostatecznej wersji Concertina na saksofon i orkiestrę (1978) Romana Palestra. W 1980. założył klasę saksofonu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie wykładał do 1989 roku. W 1998. w Northwestern University obronił rozprawę doktorską pt. A Reception History of the Saxophone Between 1918 and 1942. Napisał książkę Saksofon od A do Z wydaną przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne (2000). Wykładał w Columbia College of Missouri Online Campus.

Saksofonista koncertował na wielu festiwalach w Europie i Stanach Zjednoczonych, brał udział w wydarzeniach organizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich, w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Jako solista występował z tak znanymi orkiestrami, jak Boston Symphony, orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie czy Berlińska Orkiestra Radia i Telewizji.

Pozostaniemy ze smutkiem po odejściu Artysty, z wdzięcznością i pamięcią o Nim.

Cześć Jego pamięci!

Katowice | Koncert dedykowany pamięci Krzysztofa Pendereckiego

NOSPRNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza 26 czerwca 2020 roku o godz. 19.30 na koncert dedykowany pamięci wielkiego artysty i przyjaciela NOSPR – Krzysztofa Pendereckiego. Koncert z udziałem publiczności transmitowany będzie na żywo.

To będzie wyjątkowe zakończenie bardzo nietypowego sezonu koncertowego. Publiczność powróci do sali NOSPR, a koncert będzie również dostępny w transmisji live na stronie internetowej NOSPR, w serwisie YouTube i na profilu NOSPR na Facebooku. Muzycy rozmieszczeni na scenie z zachowaniem wymaganego dystansu wykonają jedynie repertuar kameralny.

Podczas najbliższego koncertu NOSPR poprowadzi Piotr Tarcholik – I koncertmistrz NOSPR, prymariusz NOSPR String Sextet, koncertmistrz Przemyskiej Orkiestry Kameralnej i lider zespołu Sinfonietta Cracovia. W wykonaniu muzyków usłyszymy Fanfarę dla Niepodległej i Chaconne z Polskiego Requiem na orkiestrę smyczkową Krzysztofa Pendereckiego oraz Symfonię fis-moll „Pożegnalną” Hob. I:45 Josepha Haydna.

Podczas koncertu obowiązywać będą specjalne zasady bezpieczeństwa (brak przerwy, nieczynne szatnie i restauracje). Na widowni zasiądzie ograniczona liczba słuchaczy, którzy będą mieli obowiązek posiadania maseczek zakrywających nos i usta.

DOŁĄCZ do wydarzenia na Facebooku

Gdańsk | 63. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Archikatedrze Oliwskiej

MFMOW dniach 26 czerwca – 25 sierpnia 2020 roku odbędzie się 63. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Archikatedrze Oliwskiej, organizowany co roku przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina.

Po raz kolejny muzyka organowa zabrzmi w zabytkowej gdańskiej Katedrze Oliwskiej. Podczas koncertów festiwalowych swój kunszt artystyczny zaprezentują najwybitniejsi przedstawiciele gatunku, organiści – wirtuozi różnych narodowości i generacji, w tym artyści rodzimi. Melomani będą mieli szansę usłyszeć mistrzowskie wykonania zaproszonych artystów w różnorodnym, przystępnym repertuarze różnych epok i styli muzycznych, a także premiery światowe i kompozycje do tej pory w Polsce nie prezentowane: Chromatisches Poem kompozytora polskiego pochodzenia Sergiusza Słonimskiego, L’A.B.C. Musical Gustava Kirchhoffa, Niebieski wschód słońca Paola Bougeata, Suita Baskijska Stefana Kagla, Suita Trójca Święta Diega Cannizzara i But if I am laid into the tomb... Macieja Zakrzewskiego. W programie Festiwalu znalazły się również dzieła takich polskich twórców, jak Mieczysław Surzyński, Juliusz Łuciuk, Marian Sawa, Tadeusz Paciorkiewicz. Udział w Festiwalu wezmą Christophe Mantoux, Vincent Thevenas, Roman Perucki, Inger-Lise Ulsrud, Francesco Bongiorno, Wojciech Wojtasiewicz, Roberto Marini, Jan Bokszczanin, Andrei Bardin, Andrzej Chorosiński, Johannes Skudlik, Paulo Bougeat, Maciej Zakrzewski, Stefan Kagl, Daniel Zaretsky, Diego Cannizzaro, Józef Serafin oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.

Podczas uroczystej inauguracji z udziałem publiczności 26 czerwca o godz. 20.00 w Bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie wystąpią: Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Jacka Rogali oraz organiści Hanna Dys i Roman Perucki. Poprowadzi koncert Konrad Mielnik. Podczas koncertu zabrzmią dzieła Ludwiga van Beethovena, Charlesa-Marii Widora, a także Koncert na dwa pozytywy i orkiestrę Dariusza Przybylskiego.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie https://www.filharmonia.gda.pl/pl/