Polmic - FB

aktualności

Regamey & Regamey / Pasiecznik & Pasiecznik: prezentacja albumu online

RegameyZwiązek Kompozytorów Polskich zaprasza 24 czerwca 2021 roku o godz. 16.00 na wirtualne spotkanie poświęcone Konstantemu i Konstantemu Kazimierzowi Regameyom. Przedstawimy premierowe nagranie pieśni i utworów fortepianowych wybitnego kompozytora i jego ojca w wykonaniu Olgi i Natalii Pasiecznik, zrealizowane we współpracy ZKP i Programu 2 Polskiego Radia.

O muzyce i nagraniu będą mówić śpiewaczka i pianistka oraz reżyser Ewa Guziołek; o twórczości i postaciach obu kompozytorów będą rozmawiać Jerzy Stankiewicz – pomysłodawca przedsięwzięcia, profesor Marek Mejor – orientalista z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Katarzyna Naliwajek – badacz twórczości Konstantego Regameya oraz jego uczeń – Ryszard Gabryś. Każdy uczestnik spotkania otrzyma egzemplarz złożonego z dwóch płyt albumu w prezencie!

Ostatnia płyta wydana w roku 2020 przez ZKP w ramach serii „Muzyka polska dzisiaj – portrety współczesnych kompozytorów polskich” jest wyjątkowa, choćby dlatego, że złamana tu została zasada, w myśl której każde wydawnictwo miało być poświęcone tylko jednemu kompozytorowi, tworząc jego monograficzną, muzyczną wizytówkę. Tym razem wydawca zrobił wyjątek – ze względu na wyjątkowe relacje i losy dwóch postaci – i pozwolił, by z okładki spoglądał, oprócz znanego nam (choć nadal zbyt słabo) „polskiego kompozytora szwajcarskiego” Konstantego Regameya, również... jego ojciec, Konstanty Kazimierz, kompozytor nieznany dotąd właściwie zupełnie, który działał głównie w dalekiej Ukrainie, a w roku 1938 został skazany przez reżim radziecki na śmierć... Pomysłodawcą projektu, autorem eseju do płyty i wykonawcą niezliczonych działań o charakterze organizacyjnym i redakcyjnym jest Jerzy Stankiewicz, który badaniu życia i twórczości obu Regameyów (a także popularyzacji odkrywanych dzieł i kontekstów) poświęcił wiele lat.

Projekt został dofinansowany w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Płyta powstała również dzięki wsparciu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, a Partnerem była firma Repliq Media Sp. z o.o.

Spotkanie odbędzie się na platformie zoom: https://us02web.zoom.us/j/83685217310?pwd=NnBLYmRpYnVhcmQ0UG1OYmdZOTlFQT09  (Meeting ID: 836 8521 7310; Passcode: UqM2Sv).

Mieczysław Kominek, Prezes ZKP

Warszawa | VI SuperSam + 1: Tony Buck & Krzysztof Ostrowski

SuperSam24 czerwca 2021 w warszawskim klubie SPATiF o godz. 20.00 rozpocznie się VI edycja cyklu wystąpień mistrzowskich SuperSam + 1.

„Super” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” wskazuje, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków uznani artyści polscy i zagraniczni, nastawieni na działania eksperymentalne i innowacyjne, spotykają się na scenie po raz pierwszy.

Tegoroczny cykl koncertów rozpocznie się występem Tony’ego Bucka i Krzysztofa Ostrowskiego.

Tony Buck jest jednym z najbardziej kreatywnych i śmiałych artystów australijskich o bogatym doświadczeniu zdobytym na całym świecie. Po studiach Tony spędził dwa lata w Japonii, gdzie stworzył zespół PERIL z Otomo Yoshihide i Kato Hideki. Następnie, w połowie lat 90-ch ubiegłego wieku przeniósł się do Europy. Był zaangażowany we współpracę z zespołami The Necks, Kletka Red, The EX czy The Exiles. Wykonywanym przez niego utworom często towarzyszą elementy video i instalacje. Krzysztof „Freeze” Ostrowski to bydgoski muzyk, instrumentalista i producent, najczęściej kojarzony z szeroko rozumianą sceną elektroniczną. Szeroki, stale udoskonalany dobór instrumentarium i rozległa wyobraźnia artystyczna to znaki szczególne artysty, często skłaniającego się ku eksperymentalnym rozwiązaniom. Występuje solowo oraz w ramach audiowizualnego duetu Soundscape Mirror (z artystą wizualnym Tomem Skofem), jak i w różnych konfiguracjach zazwyczaj związanych z bydgoską alternatywą wywodzącą się z klubu Mózg.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie na stronie: http://supersam.mozg.pl 

Kraków | „Maraton serenad”: sprintem ku normalności

SCDwa dni, dwa programy, cztery koncerty – to muzyczny sprint Jurka Dybała i Sinfonietty Cracovii ku normalności. Po miesiącach treningów nareszcie przyszła pora, aby wystartować nie szczędząc sił i nadgonić zaległy dystans! 23 i 24 czerwca 2021 mury krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wypełni muzyka na żywo, a w dwóch odrębnych programach znajdą się najpiękniejsze serenady – od Czajkowskiego po Pendereckiego.

Każdego dnia program zostanie powtórzony o godz. 18.00 i 20.00, aby spragniona wrażeń krakowska publiczność zachowując ten wymagany fizyczny „dystans” mogła cieszyć się muzyką, nie musząc ścigać się o miejsca na sali koncertowej.

W interpretacji zespołu usłyszymy Serenadę na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza, Suitę na orkiestrę smyczkową Leoša Janáčka, Serenadę e-moll op. 20 Edwarda Elgara, Serenadę Krzysztofa Pendereckiego, a także Souvenir d'un lieu cher na skrzypce i orkiestrę op. 42, Méditation i Serenadę na orkiestrę smyczkową op. 48 Piotra Czajkowskiego. W roli solisty wystąpi skrzypek Maciej Lulek.

Kamila Czernek

Koncert został objęty patronatem medialnym Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie www.sinfonietta.pl 

Poznań | Koncert finałowy programu „Muzyka naszych czasów"

Muzyka naszych czasówAkademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu zaprasza 23 czerwca 2021 o godz. 19.00 na finał tegorocznego programu „Muzyka naszych czasów” – koncert dedykowany Krzysztofowi Pendereckiemu.

Krzysztof Penderecki, wybitny polski kompozytor, bardzo wspierał ogólnopolski projekt „Muzyka naszych czasów", widząc w nim duży potencjał szans dla aktywności młodych twórców i wykonawców. Celem projektu było wprowadzenie polskiej muzyki XXI wieku w krwioobieg szkolnictwa artystycznego. Program realizowany był przez zamówienia u kompozytorów, którzy nie ukończyli 30. roku życia, a następnie przez wielokrotne wykonania przez uczniów i studentów wraz z Mistrzami szkolnictwa muzycznego. Ponadto dokonano nagrań na płytach CD przez firmę DUX oraz wydano nuty wykonywanych kompozycji przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Honorowy Patronat nad projektem sprawowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Podczas koncertu wieńczącego tegoroczny program w Sali Błękitnej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu zostaną zaprezentowane dzieła kompozytorów związanych z polskimi uczelniami muzycznymi: Akademią Muzyczną we Wrocławiu, Akademią Muzyczną w Poznaniu, Akademią Muzyczną w Bydgoszczy i Uniwersytetem Muzycznym w Warszawie.

Anna Czajkowska-Zimnicka

Dodatkowe informacje – na stronie https://amuz.edu.pl/ 

Częstochowa | IV „Muzyka w Świątyniach”

Collegium Cantorum„Muzyka w Świątyniach” to wyjątkowa, mistyczna podróż w czasie, odbywająca się przy kojących dźwiękach sakralnej muzyki chóralnej. Podczas koncertu w ramach tego powracającego po czasie obostrzeń projektu 22 czerwca 2021 o godz. 19.00 w częstochowskim Sanktuarium św. Antoniego z Padwy wystąpi Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją maestro Janusza Siadlaka.

W interpretacji muzyków usłyszymy dzieła Juliusza Łuciuka oraz Andrzeja Koszewskiego. Będzie to wyjątkowe wydarzenie również dlatego, że zespół wykona po raz pierwszy przed publicznością utwory, które znajdą się na dwóch płytach chóru: premiera albumów przewidziana jest po wakacjach.

Tradycyjnie już muzyce towarzyszyć będzie opowieść historyczna – o parafii, jej przeszłości, a także o ważnych wydarzeniach regionu częstochowskiego. Przez meandry dziejów przeprowadzi uczestników dr Juliusz Sętowski, kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy. Specjalnie zaprojektowane oświetlenie stworzy mistyczną atmosferę i podkreśli szczegóły architektoniczne Świątyni.

Zadanie dofinansowane jest ze środków Urzędu Miasta Częstochowy oraz Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie organizatora: www.instytutsztuki.com 

Znamy nazwiska laureatów 62. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda!

BairdPo koncercie finałowym 62. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, w dniu 19 czerwca 2021 odbyło się w trybie online zebranie Jury, które po wysłuchaniu nagrania koncertu zamieszczonego na kanałach Związku Kompozytorów Polskich na YouTube oraz Soundcloud postanowiło przyznać trzy nagrody i jedno wyróżnienie.

Jury w składzie: Olga Hans (przewodnicząca), Aldona Nawrocka (sekretarz), Marcin Bortnowski, Artur Kroschel i Justyna Kowalska-Lasoń wysłuchało następujących utworów: Isomorphic Reflection na 4 klarnety (godło Coal2), …Breathe na czworo skrzypiec (godło D.502), Grand Père na 4 trąbki (godło Lavage de cerveaux), Kanczendzonga na 4 trąbki (godło Perseus), Secco na 4 klarnety (godło TotoXro), Co w lesie piszczy na 4 klarnety (godło XXX12321).

Jury postanowiło Nagrodę Główną im. Tadeusza Bairda podzielić w następujący sposób: I nagrody nie przyznano, natomiast trzy równorzędne II nagrody przyznano utworom …Breathe, Kanczendzonga i Secco. Przyznano także wyróżnienie utworowi Co w lesie piszczy.

Po otwarciu kopert okazało się, że autorami nagrodzonych utworów są: Olgierd Juzala-Deprati – …Breathe, Hubert Żmudzki – Kanczendzonga, Alina Dzięcioł – Secco i Bogusz Lewandowski – Co w lesie piszczy.

Uroczystość wręczenia laureatom dyplomów odbędzie się, jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, podczas 64. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Laureatom serdecznie gratulujemy!!!

E-Bank Talentów – edycja online

E-BankE-Bank Talentów to pionierski program stypendialny mający na celu pomoc wybitnie uzdolnionej młodzieży z całej Polski. W programie tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 11 lipca – 15 sierpnia 2021, przewidziane są 40 e-stypendiów umożliwiających w pełni darmową współpracę z wybitnymi polskimi pedagogami, autorytetami z dziedzin pokrewnych muzyce klasycznej oraz budowaniu kariery. Zgłoszenia przyjmowane będą do 25 czerwca.

W ramach e-Banku Talentów 2021 przeprowadzany jest nabór do e-klas: skrzypiec (Agata Szymczewska, Jakub Jakowicz, Janusz Wawrowski), akordeonu (Klaudiusz Baran), altówki (Katarzyna Budnik), wiolonczeli (Tomasz Strahl, Jakub Dubik, Marcin Zdunik, Piotr Hausenplas), saksofonu (Paweł Gusnar). Zostaną również przeprowadzone zajęcia z zakresu współpracy z mediami; PR oraz rozwoju osobistego; prezencji medialnej; podstaw improwizacji; budowania zespołu; prawa autorskiego; produkcji muzycznej; kompozycji; fizjoterapii.

Podczas koncertu finałowego 19 września w Sali koncertowej Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera usłyszymy stypendystów II edycji Opolskiego Banku Talentów pod batutą wybitnego kompozytora muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego.

Zgłoszenie i udział w programie jest bezpłatny.

e-Bank Talentów to pierwszy tego typu program w Polsce. Stwarza możliwość nawiązaniu kontaktu z artystami o międzynarodowej renomie, dąży do wyrównywania szans społecznych wyróżniającej się pod względem umiejętności muzycznych młodzieży z całej Polski.

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Strona programu: https://banktalentow.com/ 

Gdańsk | X Euro Chamber Music Festival

Euro ChamberX Euro Chamber Music Festival odbędzie się w Gdańsku w dniach 21 czerwca – 23 lipca 2021. Festiwal otrzymał międzynarodowy prestiżowy znak EFFE (Europe For Festivals Festivals For Europe) na lata 2019–2021 przyznawany przez European Festival Association jako jedno z najciekawszych wydarzeń festiwalowych w Europie.

Od pierwszej edycji w festiwalu biorą udział znakomici zagraniczni kameraliści, jak również będący u progu kariery laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, a także związani z Gdańskiem wyróżniający się instrumentaliści młodego pokolenia. Podczas jubileuszowej X edycji Festiwalu wystąpią m. in. Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Jana Lewtaka, Franck Leblois, Split Guitar Quartet, Cracow Duo, Krzysztof Komendarek-Tymendorf, Arnaud Kaminski, Arthashes i Sarah Stamboltsyan. W ich interpretacji usłyszymy arcydzieła muzyczne różnych epok, w tym utwory Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Ludomira Różyckiego i Feliksa Nowowiejskiego.

29 czerwca odbędzie się mistrzowski wieczór poezji Kamila Cypriana Norwida i Charlesa Baudelaire'a z okazji 200. rocznicy urodzin dwóch wielkich poetów. Występ jednego z największych polskich aktorów Jana Englerta zostanie uświetniony muzycznym akompaniamentem przez francusko-polski zespół smyczkowy Duo del Gesù.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły na www.eurochambermusicfestival.com 

Czytaj więcej: Gdańsk | X Euro Chamber Music Festival

Toruń | 25. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura

TOSGłówną ideą 25. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura, który odbędzie się w Toruniu w dniach 20 czerwca – 4 września 2021, jest prezentowanie najpiękniejszej muzyki w zabytkowych wnętrzach Torunia. Tegoroczna edycja składa się z 21 wydarzeń, w tym koncertów symfonicznych, kameralnych, recitali, projekcji filmowych (Maksymiuk. Koncert na dwoje, Efekt Chopina) oraz wystawy zdjęć z okazji jubileuszu festiwalu.

Artyści najwyższej klasy, a także muzycy młodego pokolenia oraz studenci uczelni muzycznych wystąpią w CKK Jordanki, Dworze Artusa, Ratuszu Staromiejskim, Kinie Centrum, Bazylice Katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, kościele św. Jakuba, Hotelu Filmar, na Dziedzińcu Ratusza oraz na scenie na Rynku Staromiejskim.

W ramach festiwalu odbędzie się koncert z udziałem jednego z najlepszych akordeonistów w Polsce, zwycięzcy drugiej edycji programu „Mam Talent” Marcina Wyrostka. Zaprezentuje on z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Adama Banaszaka utwory Astora Piazzolli oraz kompozycje własne. W związku z przyznaniem nagród pozaregulaminowych w 5. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego, który odbywał się w Toruniu w 2019 r., na festiwalu wystąpi laureatka III nagrody – Japonka Yumiko Yumiba, która wykona najbardziej znane utwory literatury skrzypcowej z towarzyszeniem fortepianu.

W wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej usłyszymy zarówno musicale, muzykę filmową, rozrywkową (najsłynniejsze utwory Niemena, Zauchy, Nalepy i Czerwonych Gitar), jak i poważną (w tym utwory Henryka Wieniawskiego, Józefa Surzyńskiego, Andrzeja Panufnika i Mikołaja Góreckiego). Z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego wykonane zostaną utwory Fryderyka Chopina. Finał festiwalu uświetnią arie z najsłynniejszych oper i operetek w wykonaniu litewskich solistów Ievy i Vytautasa Juozapaitisa z towarzyszeniem muzyków TOS pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program Festiwalu – na stronie https://www.muz-arch.pl/