Polmic - FB

aktualności

Wrocław | Ogród miłości

pW programie koncertu LutosAir Quintet i saksofonisty Bartłomieja Dusia 24 października 2021 o godz. 18.00 w Narodowym Forum Muzyki znalazły się dzieła przeznaczone na saksofon, flet, obój, klarnet, fagot i waltornię. Artyści prawykonają utwór Kanały napowietrzające Miłosza Wośko.

Koncert rozpocznie wykonanie utworu Henriego Tomasiego Printemps (Wiosna). Podczas wydarzenia usłyszymy też pełną wdzięku i bezpretensjonalną Suite innego francuskiego twórcy – Charlesa-Édouarda Lefebvre’a, reprezentującego epokę romantyzmu. Następnie zabrzmi The Garden of Love – przeznaczony na saksofon sopranowy i taśmę utwór urodzonego w 1951 roku holenderskiego kompozytora Jacoba ter Veldhuisa.

Miłosz Wośko, którego nowa kompozycja na kwintet dęty i elektronikę zostanie prawykonana podczas koncertu, jest przedstawicielem tzw. trzeciego nurtu w muzyce jazzowej: łączy w swoich dziełach elementy jazzu i muzyki poważnej. Najnowszy utwór tego muzyka wielu talentów „jest pełen wieloznaczności, historii i emocji”, jak podkreśla sam kompozytor.

Zwieńczy koncert ukończona w drugiej połowie lat 30. XX wieku suita Scaramouche op. 165 Dariusa Milhauda.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl 

Poznań | IV Tromboholizm – Poznań Trombone Music Festival

TromboholizmTromboholizm – Poznań Trombone Music Festival to wyjątkowe wydarzenie na mapie Poznania, które zrzesza puzonistów z całej Europy. Podczas czwartej edycji Festiwalu w dniach 22–25 października 2021 odbędą się koncerty, wykłady oraz kursy mistrzowskie prowadzone przez światowej sławy puzonistów.

Gośćmi specjalnymi Festiwalu będą: Piotr Banyś, György Gyivicsan, Thomas Leyendecker, Maciej Łakomy, Michał Mazurkiewicz, Grzegorz Nagórski, Piotr Nobik, Zbigniew Starosta, Mateusz Wesołowski i Robert Żelazko.

W koncertach w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu udział wezmą: Wojciech Jeliński – pomysłodawca i dyrektor artystyczny Tromboholizmu, kwartet puzonowy TrombQuartet, wykładowcy kursów mistrzowskich, pedagodzy i studenci klas puzonu z Budapesztu, Lipska, Łodzi, Katowic oraz Poznania. Zabrzmią utwory w opracowaniu na puzon oraz oryginalnie napisane na ten instrument, m. in. autorstwa Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

Zostaną wygłoszone wykłady na temat pielęgnacji instrumentów (Tomasz Zabor, Mathias Wiedmann), „Ustnik w procesie tworzenia dźwięku” (Maciej Łakomy), „Puzonista – celebryta na wiedeńskim dworze” (Mateusz Wesołowski) i „Poligon na spirometrze” (Zbigniew Starosta).

Organizatorem Tromboholizmu jest Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, a współorganizatorem – Fundacja Świat Możliwości.

Festiwal został dofinansowany z Urzędu Miasta Poznania.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona Festiwalu: https://wojciechjelinski.com/tromboholizm/ 

Katowice | Świętujemy urodziny Maestro Lawrence’a Fostera!

NOSPR23 października 2021 o godz. 19.30 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza na koncert-święto! Dyrektor artystyczny i I dyrygent NOSPR Lawrence Foster świętuje tego dnia swoje 80. urodziny. Gwiazdą jego urodzinowego koncertu będzie legendarny pianista i dyrygent Daniel Barenboim, który po raz pierwszy wystąpi jako solista z polską orkiestrą.

„Daniel Barenboim jest moim zdaniem największym żyjącym dziś muzykiem. Czy dyryguje, czy gra na fortepianie, czy uczy, czy wreszcie wygłasza mowy, jest największy i kropka” – mówi o soliście swojego urodzinowego koncertu Maestro Foster. Usłyszymy Barenboima w uwielbianym, dramatyczno-wirtuozowskim Koncercie c-moll Ludwiga van Beethovena.

Pozostałe punkty programu również ułożone są według klucza najbliższych muzycznych przyjaźni dyrektora artystycznego NOSPR. Koncert otworzy Przebudzenie Jakuba Krzysztofa Pendereckiego, który wydatnie przyczynił się do objęcia przez Lawrence'a Fostera kierownictwa NOSPR. To właśnie Maestro Penderecki jako pierwszy zadzwonił do Fostera, żeby zaproponować mu objęcie stanowiska dyrektora artystycznego NOSPR. Amerykańskiego dyrygenta wybrała sama orkiestra. Przebudzenie Jakuba jubilat wybrał nieprzypadkowo – dzieło zostało prawykonane w 1974 roku w Monte Carlo pod batutą Stanisława Skrowaczewskiego przez Orchestre National de l'Opéra de Monte-Carlo. Foster był związany z tą orkiestrą przez 14 lat.

Na koniec zabrzmią kompozycje przywodzące na myśl jeszcze jedną z ojczyzn głównego bohatera wieczoru – Rapsodie rumuńskie George'a Enescu. Foster – syn emigrantów z Rumunii wychowany w słonecznym Los Angeles – pierwszy raz odwiedził kraj swoich rodziców jako 26-latek. Zakochał się w tym kraju i do dziś jest z nim mocno związany, również jako niestrudzony promotor twórczości największego rumuńskiego kompozytora.

Koncert objęła patronatem honorowym Ambasady Rumunii w Rzeczpospolitej Polskiej.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bilety: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/daniel-barenboim-lawrence-foster-nospr-koncert-z-okazji-80-r 

Chełmno | XIII Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni

Chełmno23 października 2021 roku w Auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie odbędzie się XIII Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni, organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Collegium Cantorum z Chełmna.

W przesłuchaniach wezmą udział zespół wokalny „Semper Fidei” z Nakła nad Notecią, chór „Parati Semper” ze Świecia, chór „Akatyst” z Kcyni, zespół wokalny „Cantavi Ad Homini” ze Śremu, chór Akademicki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, chór kameralny „Armia Św. Jerzego” z Poznania, chór „Corda Cordi” ze Śremu, chłopięcy chór kameralny „Chcemy Śpiewać” z Łodzi, chór VRC z Warszawy. W programie konkursowym ważne miejsce zajmuje muzyka polska: zabrzmią m. in. utwory Piotra Jańczaka, Jacka Sykulskiego, Pawła Bębenka, Jana Maklakiewicza, Grzegorza Turnaua i Marka Raczyńskiego.

Zespoły oceniać będzie Jury konkursowe w składzie: dr hab. Andrzej Ryłko, prof. UAM – przewodniczący jury, prof. dr hab. Arkadiusz Kaczyński, dr hab. Monika Bachowska, prof. KAAFM, oraz mgr Michał Rajewski.

Chóry będą walczyć o złote, srebrne i brązowe pasma. Najlepszy chór otrzyma nagrodę Grand Prix i 2 tys. zł. Ponadto przewidziano nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta, nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu G.G. Gorczyckiego i nagrodę specjalną za najlepsze walory brzmieniowe.

Turniej pod patronatem Burmistrza Miasta Chełmna współfinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Chełmna.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Edukacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program - https://bit.ly/3bho0df 

Szczecin | „Wielcy Koncertmistrzowie”: Concerto Notturno

Baltic Neopolis OrchestraConcerto Notturno – to tytuł jesiennego koncertu z cyklu „Wielcy Koncertmistrzowie” 23 października 2021 o godz. 19.30 w szczecińskiej galerii Trafostacja Sztuki. W roli koncertmistrza Baltic Neopolis Orchestra i solisty wystąpi Daniel Stabrawa – artysta światowej sławy związany z Filharmonią Berlińską, w której stanowisko koncertmistrza nadał mu sam Herbert von Karajan.

Baltic Neopolis Orchestra od długiego czasu pielęgnuje więź z twórczością Mikołaja Piotra Góreckiego, czego dowodem jest niedawno skomponowany dla Orkiestry utwór Druga przestrzeń, prezentowany pod koniec lipca 2021 roku w Szczecinie, a kontynuacją tej wielkiej sympatii będzie wykonanie przez Baltic Neopolis Orchestra utworu Concerto Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową.

Pozostałą część programu koncertowego Daniel Stabrawa ułożył z niezwykłą starannością, proponując prezentację twórczości wyłącznie polskich kompozytorów, co jest wspaniałą okazją do bliższego poznania naszej rodzimej kultury muzycznej. Usłyszymy Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego, które nawiązują do polskiej muzyki dawnej, wykorzystując jednocześnie odkrycia brzmieniowo-techniczne muzyki współczesnej, co tworzy niezwykle ciekawe zestawienie dwóch, jakże odległych od siebie epok (pojawia się tam m. in. cytat z XVI-wiecznej pieśni opisującej wesele Króla Zygmunta Augusta). Zabrzmi również Suita na orkiestrę smyczkową Michała Spisaka, dzieło niezwykle dynamiczne i porywające.

Cykl „Wielcy Koncertmistrzowie” dofinansowano ze środków Miasta Szczecin. „stART – cykl koncertów" dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bilety: https://bit.ly/3alAi3K 

Wrocław | Mistrz współczesności

NFM22 października 2021 o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki wysłuchamy kompozycji z epoki romantyzmu oraz nowego dzieła na wiolonczelę i orkiestrę autorstwa znanego polskiego kompozytora współczesnego Pawła Szymańskiego. Orkiestra i Chór NFM oraz wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz-Koziak wystąpią pod batutą znakomitej Marzeny Diakun.

Usłyszymy Os justi WAB 30, Ave Maria WAB 6, Locus iste WAB 23, Christus factus est WAB 11 oraz Virga jesse floruit WAB 52 Antona Brucknera. Są to utwory surowe w brzmieniu, ascetyczne, ale jednocześnie delikatne i głęboko uduchowione.

Następnie znakomita wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz-Koziak wykona Simple Music na wiolonczelę i orkiestrę Pawła Szymańskiego, który zapisał się w historii muzyki polskiej jako kompozytor wyjątkowo niezależny, krytycznie myślący o muzycznej współczesności i potrafiący w interesujący sposób integrować ją z elementami zaczerpniętymi z przeszłości, zwłaszcza z epoki baroku. Szymański określił swoje artystyczne credo następująco: „Współczesny artysta, w tym i kompozytor, znajduje się w okowach dwóch skrajności. Z jednej strony grozi mu bełkot, jeżeli całkowicie odrzuci tradycję, z drugiej zaś może popaść w banał, jeśli za bardzo się na nią zapatrzy. To jest paradoks uprawiania sztuki dzisiaj. Jakie jest z takiej sytuacji wyjście? Skoro nie można całkowicie uwolnić się od banału, to trzeba z tym banałem prowadzić pewną grę, traktować go jako tworzywo pozwalające na zachowanie pewnych elementów konwencji, ale równocześnie za pomocą cudzysłowu, metafory, paradoksu osiągnąć do niego odpowiedni dystans”.

Koncert zwieńczy wykonanie IV Symfonii „Tragicznej” Franza Schuberta.

Zamówienie utworu Simple Music Pawła Szymańskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl 

Katowice | Koncert zapowiadający XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

FS22 października 2021 roku o godz. 19.00 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Michała Nesterowicza wraz z wybitnym skrzypkiem Jakubem Jakowiczem zaprosi na koncert wpisujący się w cykl zapowiadający XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga. Tego wieczoru słuchacze będą mogli zachwycić się muzyką polską – kompozycjami Grzegorza Fitelberga i Mieczysława Karłowicza.

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga to jeden z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych. Od 1982 roku należy on do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Każda z edycji to nowe odkrycia, kumulacja talentów dyrygenckich i okazja dla młodych adeptów tej sztuki, by pokazać całemu światu swój kunszt. Jedenasta edycja Konkursu odbędzie się w 2023 roku, jak zawsze – w Filharmonii Śląskiej. Już w 2021 roku chcemy rozpocząć wspólną drogę do tego wydarzenia, dlatego już teraz zapraszamy na koncert zapowiadający to prawdziwe święto muzyki, zainicjowane przez Karola Stryję, ostatniego ucznia Patrona Konkursu.

Rozpocznie koncert kompozycja Grzegorza Fitelberga – Rapsodia polska na wielką orkiestrę op. 25. W tym jednym z ostatnich utworów kompozytora słyszymy rysy modernistyczne oraz inspiracje Fantazją na tematy polskie Fryderyka Chopina. Kolejny punkt programu – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza – zachwyci publiczność pięknymi kantylenami oraz doskonałym wykorzystaniem możliwości instrumentu solowego. Partię skrzypiec solo zagra tego wieczoru znakomity artysta, Jakub Jakowicz.

Koncert ukoronuje z kolei VII Symfonia Antonína Dvořáka, uznawana za jeden z największych i najczystszych przykładów symfonii jako formy muzycznej od czasów Beethovena.

Realizacja koncertu pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad sezonem koncertowym Filharmonii Śląskiej 2021 / 2022 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/ 

Wrocław | „Zamówienia kompozytorskie”: Fides et ratio

NFM21 października 2021 o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki będzie miał miejsce koncert z okazji Dnia Papieskiego, odbywający się pod hasłem „Fides et ratio” (wiara i rozum). Zabrzmią dzieła trzech wrocławskich kompozytorów, napisane specjalnie na tę okazję, a przeznaczone na akordeon, klawesyn, chór chłopięcy i elektronikę.

Sero te amavi („Późno Cię umiłowałem”) to dzieło Marcina Bortnowskiego oparte na cytacie z Wyznań św. Augustyna. Autor tej kompozycji jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, gdzie studiował kompozycję w klasie Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Oprócz działalności twórczej zajmuje się nauczaniem współczesnych technik kompozytorskich oraz muzyki komputerowej.

Stanisław Krupowicz przed uzyskaniem dyplomu Akademii Muzycznej w Warszawie ukończył studia na Wydziale Matematyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat obronił na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Był jednym z inicjatorów powstania festiwalu Musica Electronica Nova i pierwszym jego dyrektorem artystycznym. Te Deum („Ciebie Boga wysławiamy”) jego autorstwa to utwór wykorzystujący słowa wczesnochrześcijańskiego hymnu datowanego na IV wiek.

Ostatnim dziełem w programie koncertu jest Eulogētos (po grecku znaczy to „Błogosławiony”) – kompozycja Marcina Rupocińskiego. Twórca ten kształcił się we wrocławskiej Akademii Muzycznej, najpierw pod okiem Pstrokońskiej-Nawratil, później zaś pod kierunkiem Krupowicza. Podejmuje działania artystyczne na styku różnych mediów – programuje instalacje multimedialne, tworzy muzykę elektroakustyczną oraz interesuje się komputerowym wspieraniem procesu komponowania.

Zamówienie utworów Marcina Bortnowskiego, Stanisława Krupowicza i Marcina Rupocińskiego w ramach projektu Fides et ratio dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl 

Warszawa | Premiera mini opery „Umbra” Anny Jędrzejewskiej

Umbra22 października 2021 o godz. 18.00 odbędzie się premiera mini opery Umbra Anny Jędrzejewskiej w plenerze, na terenie warszawskiego parku Fosy.

Jednoaktowa miniopera multimedialna na sopran i fortepian z elektroniką to wewnętrzny dialog ego i superego w metaforze odbić i projekcji umysłu, proces uświadamiania sobie siebie, definiowania „ja". Tytułowa umbra to cień całkowity; pojęcie stosowane zazwyczaj w odniesieniu do zaćmienia. W tej operze jest ona metaforą pojęcia cienia jungowskiego. Autorem libretta jest Wojciech Skowronek, a projekt wizualizacji stworzył Kamil Kowalski. Opowieść rozwija się jako refleksja na temat człowieka w dzisiejszym świecie, u schyłku cywilizacji, w zagrożeniu klimatycznym, w zagrożeniu konfliktem światowym i pandemicznym. Na ile świadomość dzisiejszego człowieka odpowiada wyzwaniom jakie stawiają nasze czasy? Czy jesteśmy na prawdę świadomi siebie, czy też jak w jaskini platońskiej, opowiadamy sobie o wyobrażeniach które tworzymy na podstawie odbić, projekcji i obrazów zniekształconych kulturą „pozowania”? Główna bohaterka stoi na scenie w otoczeniu trzech ekranów, będących niby „hologramami” samej siebie, w otoczeniu swojego id, ego i superego, które ze sobą toczą rozmowę, jak podczas medytacji.

Utwór wykonają śpiewaczka operowa Aleksandra Klimczak, która jednocześnie będzie na żywo przetwarzać swój głos elektronicznie, i sama kompozytorka, grającą na fortepianie.

Mini opera powstała w ramach programu „Mobilni w kulturze".

Prapremiera transmitowana online odbędzie się w klubie PanDymińska 21 października o godz. 20.00.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

21.10.2020: https://www.facebook.com/events/616549393089184 

22.10.2020: https://www.facebook.com/events/1036795130480961