Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Koncerty pod gwiazdami

WJ20 i 21 września 2018 roku w Planetarium „Niebo Kopernika”, które znajduje się w Centrum Nauki Kopernik, odbędą się „Koncerty pod gwiazdami” w wykonaniu Krzysztofa Knittla i Szábolcsa Esztényiego. Koncerty towarzyszą festiwalowi „Warszawska Jesień”.

Krzysztof Knittel wystąpi 20 września o godz. 20:30 i zaprezentuje utwory z wykorzystaniem instrumentów elektronicznych, także tych stworzonych przez wynalazców – informatyków Piotra Sycha i Michała Silskiego. Ruchy rąk muzyka są odczytywane przez czujniki reagujące na promienie podczerwone, a także za pomocą miniaturowych akcelerometrów, sterujących na żywo wieloma parametrami samplera i procesora DSP. Knittel traktuje elektronikę jak zwykły instrument muzyczny i korzysta z niej tak, jak inni z instrumentów akustycznych.

Muzyka intuicyjna w przestrzeni kosmicznej? Wspomnimy ideę Andrzeja Bieżana wraz z Szábolcsem Esztényim 21 września o godz.18:00. Koncert „Fortepianowa noc w Planetarium” wypełni muzyka improwizowana.

Koordynatorami koncertów są: Aldona Nawrocka (UMFC) i Tomasz Drela (CNK).

Informacje o biletach – na stronie: http://www.niebokopernika.pl

Warszawa | Prezentacja portalu poświęconego Grażynie Bacewicz

Bacewicz21 września 2018 roku o godz. 16.00 w warszawskiej siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (ul. Fredry 8) będzie miała miejsce prezentacja portalu, poświęconego sylwetce i twórczości Grażyny Bacewicz. Prezentacja odbędzie się w ramach 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” .

„Dla ludzi zawsze mam minę pogodną”— to zdanie wyjęte z listu Grażyny Bacewicz do brata Vytautasa jest niemal sygnaturką osobowości polskiej kompozytorki, skrzypaczki, pedagoga i... pisarki. Taką właśnie Bacewiczówna pozostała w pamięci osób, które ją znały: człowiekiem pełnym ciepła i otwartości, ale też pochłoniętym bez reszty twórczą pasją. W swojej muzyce jednoczyła idiomatyczne cechy stylu z nowymi środkami wyrazu. Jako skrzypaczka zadziwiała łatwością techniczną, ekspresyjnym temperamentem i czystością tonu. Koncertowała, komponowała, podróżowała, pełniła odpowiedzialne funkcje w Związku Kompozytorów Polskich, a jednocześnie była żoną, matką, przyjaciółką... Zdolność do sprawnego łączenia rozmaitych aktywności sama tłumaczyła żartobliwie posiadaniem „maleńkiego, niewidocznego motorka” pozwalającego jej robić wszystko znacznie szybciej niż inni.

Wszystkie te oblicza Grażyny Bacewicz – „pierwszej damy muzyki” – poznać będzie można na nowym portalu, będącym częścią serwisu POLMIC. Prezentację portalu poprowadzą: przewodnicząca Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich dr Beata Bolesławska-Lewandowska i muzykolog Lech Dzierżanowski. Podczas prezentacji rzadko wykonywane pieśni Grażyny Bacewicz usłyszymy w intepretacji wspaniałego duetu znakomitych muzyków: Joanny Freszel i Bartłomieja Kominka.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Organizatorem przedsięwzięcia jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival”

MozgXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival” odbędzie się w dwóch miastach: w Bydgoszczy (22 września - 10 listopada), oraz w Warszawie (21-24 listopada 2018 roku).

Festiwal jest spotkaniem artystów tworzących we wszystkich rejonach muzyki współczesnej, sztuki performance, audio i wideo instalacji, w których muzyka odgrywa istotną rolę. W latach 2016-2018 realizacji kolejnych edycji towarzyszą hasła zwracające uwagę na problemy pojawiające się we współczesnym świecie. Hasło obowiązujące w roku 2018 to „Duchowość jest powszechna”.

We wrześniu w Bydgoszczy improwizację na duży skład wykona The Insub Meta Orchestra, a sam festiwal rozpocznie cykl performances Krzysztofa Gruse, Sławka Janickiego i Leszka Przyjemskiego, dotyczący przesłania tegorocznego festiwalu. Usłyszymy koncert muzycznie nieuznającego żadnych granic zespołu Ed Wood i trio skandynawskie Yes Deer. Wrześniowy cykl wydarzeń zakończy futurystyczne audiowizualne dzieło Metroscan, w którym obrazy opierają się na konwersji danych bieżących dźwięków w grafikę, oraz Chemia Miłości – cykl sześciu najnowszych kompozycji Marzeny Majcher, które zainspirowane są wzorami substancji chemicznych, odpowiedzialnych za stan zakochania.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe za okazaniem bezpłatnego zaproszenia, które można zamówić na stronie Festiwalu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie: http://festiwal.mozg.pl/bydgoszcz#day-program 

Katowice | Preludium do niepodległości – inauguracja 74. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej

FSDziełami Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego rozpocznie 21 września 2018 roku o godz. 19.00 74. sezon artystyczny.

Na dyrygenckim podium – maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, solistą będzie Ingolf Wunder – austriacki pianista, laureat II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Poprzednio z filharmonikami śląskimi Ingolf Wunder wystąpił we wrześniu roku minionego w wielkim koncercie muzyki Wojciecha Kilara w katowickim Spodku. Tym razem zagra I Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina.

Chopina poprzedzi w tym koncercie Symfonia „Odrodzenie” op. 7 Mieczysława Karłowicza. Odnajdziemy w niej nie tylko echa fascynacji muzyką Piotra Czajkowskiego i Richarda Straussa, ale również wątki stale obecne w orkiestrowych utworach Mieczysława Karłowicza: melancholię, tragiczną miłość oraz tajemnicę bytu i śmierci. Muzyką polską Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach inauguruje sezon, w którym wypada jakże dla Polaków ważna setna rocznica odzyskania niepodległości.

Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.filharmonia-slaska.eu

Głogówek | 26. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena

GlogowekPamięć o pobycie Beethovena w Głogówku w 1806 roku jest inspiracją do organizowania Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. 26. odsłona przedsięwzięcia potrwa od 21 do 28 września 2018 roku. Tematem przewodnim Festiwalu jest „Muzyka Polska na stulecie odzyskania niepodległości”.

Następstwem pobytu jesienią 1806 roku Beethovena w gościnie u Franza Wenzla von Oppersdorffa stała się dedykacja IV Symfonii B-dur Op. 60 gospodarzowi zamku w Głogówku. W zamku działał wtedy znakomity zespół orkiestrowy. Doskonałe wykonanie II Symfonii zapoczątkowało bardzo przyjazne kontakty hrabiego z kompozytorem. Podczas pobytu na tutejszym zamku Beethoven sam grał kilkakrotnie.

Program tegorocznego Festiwalu ukazuje wielobarwność i bogactwo polskiej kultury muzycznej XIX i XX wieku. Zabrzmią dzieła Fryderyka Chopina, Szymona Laksa, Witolda Maliszewskiego i Karola Szymanowskiego oraz utwory zainspirowane kulturą polską, autorstwa m. in. Schuberta, Beethovena czy Poulenca. Poza koncertem inauguracyjnym, który będzie miał miejsce w Kościele pw. św. Bartłomieja w Głogówku, wszystkie pozostałe koncerty odbędą się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Głogówku.

Organizatorami 26. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena są Gmina Głogówek oraz Muzeum Regionalne w Głogówku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie obowiązują również wejściówki ani rezerwacje miejsc.

Więcej – na stronie: http://muzeum.glogowek.pl

Inauguracja sezonu artystycznego 2018/2019 w Filharmonii Łódzkiej

FL21 września 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert symfoniczny inaugurujący nowy sezon artystyczny.

Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmi dzieło Krzysztofa Pendereckiego – który w tym roku obchodzi 85. urodziny – Psalmy Dawida, przeznaczone na chór mieszany, perkusję i instrumenty smyczkowe. Utwór, nagrodzony w 1959 w Konkursie Młodych Kompozytorów ZKP, oparty jest na fragmentach Psałterza Dawidów Jana Kochanowskiego.

II Symfonia „The Age of Anxiety” (Wiek niepokoju) Leonarda Bernsteina została zainspirowana poematem (o tym samym tytule) brytyjskiego poety Wystana Hugh Audena (1947). Zdaniem krytyka Marcina Majchrowskiego „Zasadniczym tematem poematu (i muzyki) jest zapis trudnych poszukiwań wiary. II Symfonia pokazuje ambicje i horyzonty Bernsteina jako kompozytora. Jest to kompozycja niejednoznaczna i dość eklektyczna. Łączy różne style i sposoby kształtowania przestrzeni brzmieniowej, od bardzo ambitnych, kojarzących się z rodzajem impresjonizmu muzycznego, aż do cytatów muzyki rozrywkowej, knajpianej”. Partię fortepianu wykona Joseph Moog, chwalony za wybitne umiejętności techniczne i dojrzałą, przemyślaną wizję muzyczną. Jego album z koncertami Edvarda Griega i Maurycego Moszkowskiego był nominowany do nagrody Grammy.

W finale koncertu orkiestra Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego, dyrektora artystycznego Filharmonii, wykona VI Symfonię h-moll Dmitrija Szostakowicza, którego Bogdan Pociej uważał za największego, po Mahlerze, symfonika.

Więcej – na stronie http://filharmonia.lodz.pl

Olsztyn |Inauguracja Mistrzowskich Recitali Organowych

FWMCykl Mistrzowskich Recitali Organowych w 73. Sezonie artystycznym Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zainauguruje w dniu 22 września 2018 roku o godz.18.00 organista Roman Perucki.

W recitalu usłyszymy również dwoje znakomitych flecistów w osobach: Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza. Z pewnością dużą atrakcją recitalu będzie fakt, iż wśród prezentowanych kompozycji na dwa flety i organy znajdą się dwa prawykonania. Będą to: Trzy postacie w kolorze na 2 flety i organy Jarosława Siwińskiego i 3×9 na 2 flety i organy Macieja Żółtowskiego.

W recitalu w wykonaniu Romana Peruckiego znajdą się także kompozycje organowe reprezentujące poszczególne epoki muzyczne od baroku począwszy. Artysta zaprezentuje m.in. dzieła Jana Sebastiana Bacha, kompozycje z Tabulatury oliwskiej, utwory Hansa Leo Hasslera, Louisa Jamesa Alfreda Lefébure-Wély, Giovanniego Morandi i Cecilie Chaminade. Wśród bogatego programu recitalu usłyszymy także kompozycję patrona Filharmonii, Feliksa Nowowiejskiego. Będzie to Chorał z Missa Orbis factor. Recital Roman Perucki zakończy Arią na flet i organy autorstwa Wojciecha Kilara.

Informacja o biletach – na stronie https://filharmonia.olsztyn.pl

I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – laureaci w kategoriach „Fortepian” i „Kwartet smyczkowy”

NOSPRZnamy już nazwiska pierwszych laureatów I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach! 15 i 16 września odbył się finał Konkursu w kategoriach „Fortepian” i „Kwartet smyczkowy”.

Decyzją jury nagrody w kategorii „Fortepian” zostały przyznane następująco: I nagroda (€ 25 000) Bies Tymoteusz, II nagroda (€ 18 000) Krzyżowski Mateusz, III nagroda (€ 10 000) Kim Seung Hui. Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego (€ 6 000) również otrzymał Tymoteusz Bies.

W finale Konkursu w kategorii „Kwartet smyczkowy”w sali kameralnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wzięły udział 4 zespoły. Jury przyznało następujące nagrody: I nagroda (€ 38 000) Eliot Quartett, II nagroda (€ 26 000) Selini Quartett i III nagroda (€ 14 000) New Music Quartet. Nagrodę specjalnę za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego (€ 10 000) otrzymał również Eliot Quartett.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie internetowej konkursu http://szymanowski-competition.com/ 

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jelenia Góra | Inauguracja 55. sezonu artystycznego 2018/2019 Filharmonii Dolnośląskiej

FD21 września 2018 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Dolnośląskiej odbędzie się koncert inaugurujący 55. sezon artystyczny.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Szymona Makowskiego wykona Uwerturę koncertową op. 12 Karola Szymanowskiego, II Symfonię D-dur op. 73 Johannesa Brahmsa oraz I Koncert fortepianowy g-moll op. 43 Ludomira Różyckiego. W roli solistki wystąpi pianistka Olga Zado, nazywana „mistrzynią magicznej sztuki rubato” (Hamburger Abendblatt), która należy do prestiżowego grona Artystów Steinway.

Napisana w 1905 roku Uwertura koncertowa, mimo iż jest wczesnym dziełem Karola Szymanowskiego, należy do kanonu najczęściej wykonywanych kompozycji tego kompozytora. Bogata w instrumentacji Uwertura, mająca wyraźne nawiązania do stylu Richarda Straussa, będzie idealnym wstępem do I Koncertu fortepianowego Ludomira Różyckiego. Ten niemal nieznany za granicami naszego kraju kompozytor wart jest szczerej uwagi. I Koncert fortepianowy przypomina wielkość formy romantycznych koncertów końca XIX wieku. Zwieńczeniem wieczoru będzie II Symfonia D-dur Johannesa Brahmsa, pełna inspiracji pięknymi plenerami.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://filharmonia.jgora.pl