Polmic - FB

aktualności

Wrocław | Robert-Schumann-Philharmonie w NFM

Data wydarzenia: 12-06-24

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 12 6 24Założona w 1833 roku Robert-Schumann-Philharmonie, jedna z najstarszych i najbardziej poważanych orkiestr w Niemczech, we Wrocławiu gościć będzie razem ze znakomitym kwartetem fortepianowym Fauré Quartett występującym w składzie niezmienionym od dwudziestu ośmiu lat. 12 czerwca 2024 o godz. 19.00 w NFM muzyków poprowadzi niemiecko-japoński dyrygent Elias Grandy. W programie koncertu znajdą się dzieła Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana, a jego ukoronowaniem będzie monumentalna V Symfonia Antona Brucknera.

Słuchając tryskającej wigorem Uwertury na orkiestrę symfoniczną, trudno uwierzyć, że Grażyna Bacewicz skomponowała ją w 1943 roku w ponurej rzeczywistości okupowanej przez Niemców Warszawy. Mając to w pamięci, niektórzy przypisują autorce intencję podniesienia Polaków na duchu, a nawet dopatrują się zakodowania w utworze litery „V” – znaku zwycięstwa – za pomocą… alfabetu Morse’a.

Inny polski kompozytor – Aleksander Tansman – lata II wojny światowej spędził w Stanach Zjednoczonych, musiał bowiem uciekać z Francji ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. Skomponował tam m.in. III Symfonię koncertującą.

Czytaj więcej: Wrocław | Robert-Schumann-Philharmonie w NFM

Kraków | 30 lat Sinfonietty Cracovii: koncert jubileuszowy

Data wydarzenia: 09-06-24

SC 9 6 24Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W roku 2024 Sinfonietta Cracovia, jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych, obchodzi jubileusz 30-lecia działalności artystycznej. Rocznicowe obchody trwają cały rok, jednak ich szczególnym punktem będzie koncert 9 czerwca o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej. Wybitni artyści, przez lata związani z zespołem, prawykonają najnowsze dzieło Mikołaja Majkusiaka.

Wystąpią muzycy niegdyś związani z Sinfoniettą Cracovią, a dziś błyszczący na estradach koncertowych Polski i Europy: m. in. jeden z Filharmoników Berlińskich - kontrabasista Janusz Widzyk - oraz Piotr Tarcholik, koncertmistrz NOSPR. W roli solistów usłyszymy także liderów Sinfonietty Cracovii: skrzypków Macieja Lulka i Martę Nowak. Zespół wystąpi pod batutą Daniela Stabrawy, wieloletniego koncertmistrza berlińczyków, który jest członkiem Rady Artystyczno-Programowej krakowskiej orkiestry.

Czytaj więcej: Kraków | 30 lat Sinfonietty Cracovii: koncert jubileuszowy

Lublin | VI Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego

Data wydarzenia: 09-06-24

DniRogowskiego 24Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach projektu "Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego", 9 czerwca 2024 w lubelskim Trybunale Koronnym o godz. 18.30, odbędzie się koncert kameralny "Ludomir Michał Rogowski im memoriam" w 70. rocznicę śmierci polsko-chorwackiego kompozytora. Justyna Górska (altówka) i Urszula Świerczyńska (fortepian) zaprezentują w większości niewydane utwory kameralne Ludomira Rogowskiego na altówkę i fortepian. Wstęp wolny!

Publiczność będzie miała rzadką okazję do wysłuchania takich utworów Rogowskiego, jak: Danses françaises na altówkę i fortepian, Ballada na altówkę lub skrzypce i fortepian, Elegia na wiolonczelę lub altówkę i fortepian oraz Conte de fées idyllique na altówkę i fortepian. Dwa utwory na głos średni i fortepian - Attendre i Poèmes chinois - usłyszymy w opracowaniu Justyny Górskiej na altówkę i fortepian.

Czytaj więcej: Lublin | VI Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego

Warszawa | In memoriam Romuald Twardowski

Data wydarzenia: 09-06-24

Twardowski 9 6 24W niedzielę 9 czerwca 2024 roku o godz. 16:00 w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie będzie miał miejsce koncert "In memoriam Romuald Twardowski" poświęcony twórczości zmarłego w styczniu tego roku kompozytora. Wstęp wolny!

Szczególne miejsce w jego dorobku kompozytorskim zajmuje muzyka chóralna i sakralna, obejmująca około 300 dzieł. Romuald Twardowski zasiadał w jury wielu konkursów muzycznych, w tym Varsovia Cantat, Cracovia Cantans. Od 1983 roku pełnił funkcję przewodniczącego jury prestiżowego międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”.

Kompozycje tego wybitnego twórcy przypomni Chór Archikatedry Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego oraz organista Piotr Rachoń.

Dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/events/7243917149053559 

Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju

Data wydarzenia: 15-07-24

logo KPOMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza nabór wniosków w zakresie inwestycji A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju, realizowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Wsparcie udzielane jest w formie grantów i stypendiów. Nabór Wniosków przeprowadza się odrębnie dla wsparcia w formie grantów oraz stypendiów. Termin składania wniosków rozpoczyna się w dniu 30 czerwca 2024 roku i kończy w dniu 15 lipca 2024 roku. Wnioski składa się za pośrednictwem systemu informatycznego WITKAC.

Celem programu grantowego jest wzmocnienie sektora kultury i sektora kreatywnego poprzez wspieranie realizacji projektów służących rozpowszechnianiu osiągnięć kulturalnych oraz zwiększanie znaczenia kultury w życiu społecznym, w tym za pomocą narzędzi i zasobów internetowych. Na wsparcie przeznacza się środki w wysokości 112.040.884 zł. Wnioskodawca może ubiegać się o wsparcie w łącznej kwocie nie niższej niż 20.000 zł oraz nie wyższej niż 100.000 zł. Udzielone wsparcie nie może przekraczać 80% sumy kosztów kwalifikowalnych wskazanych we Wniosku. VAT nie jest wydatkiem kwalifikowalnym.

Czytaj więcej: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz...

Poznaliśmy zespół, który przygotuje inscenizację "Opery o Warszawie. Najlepsze miasto świata"

NajlepszeMiasto 5 6 245 czerwca podczas konferencji prasowej poznaliśmy zespół przygotowujący inscenizację pierwszej "Opery o Warszawie" (koprodukcji Sinfonii Varsovii oraz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej), a zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy, Aldona Machnowska-Góra, ogłosiła dokładną datę premiery - 19 września 2025 roku. Kompozytor Cezary Duchnowski już we wrześniu tego roku przekaże partyturę wykonawcom.

Jak podkreślił dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski "Sam proces odbudowy Warszawy też był "operą", czyli dziełem", a więc pierwsza opera poświęcona temu tematowi zaprezentowana zostanie w roku 80‑lecia rozpoczęcia odbudowy miasta po II wojnie światowej. Libretto na motywach nagradzanej książki Grzegorza Piątka "Najlepsze miasto świata" stworzył Beniamin Bukowski, a wyreżyseruje operę Barbara Wiśniewska, której rodzina od pięciu już pokoleń mieszka w Warszawie i była świadkiem procesu powojennego odrodzenia stolicy. Rada projektu wybrała koncepcję Wiśniewskiej – wykładowczyni warszawskiej Akademii Teatralnej, wieloletniej asystentki Mariusza Trelińskiego - w wyniku zamkniętego konkursu.

Czytaj więcej: Poznaliśmy zespół, który przygotuje inscenizację "Opery o Warszawie. Najlepsze miasto świata"

Warszawa | Rodzinne warsztaty muzyczne "Opowiedz mi bajkę” w Wilanowie

Data wydarzenia: 08-06-24

Opowiedz 8 6 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na ostatnie przed wakacjami rodzinne warsztaty improwizacji "Opowiedz mi bajkę". W sobotę 8 czerwca 2024 o godz. 11:00 w Bibliotece Publicznej w dzielnicy Wilanów (ul. Kolegiacka 3, I piętro) warsztaty poprowadzą twórcy projektu - kompozytor i pianista Jarosław Siwiński i kontrabasistka Małgorzata Kołcz - oraz ich muzyczny gość, kompozytor i multiinstrumentalista Bartosz Kowalski-Banasewicz, znany również jako Bartmuz - crazy arranger.

Dzięki integracji różnych form sztuki dzieci poznają bliżej muzykę współczesną, rozwiną umiejętności muzyczne i literackie.

Zajęcia są dedykowane dzieciom w wieku 3-8 lat oraz ich rodzicom. Trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć. Zgłoszenia można przesłać na dwa sposoby:

Czytaj więcej: Warszawa | Rodzinne warsztaty muzyczne "Opowiedz mi bajkę” w Wilanowie

Weź udział w Akademii PRO Hashtag Ensemble!

Data wydarzenia: 15-06-24

Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

AkademiaPRO 24Hashtag Ensemble zaprasza do udziału w projekcie "Akademia PRO 2024–2025" skierowanym do studentów i absolwentów polskich uczelni muzycznych, a także profesjonalnych muzyków bez limitu wieku oraz do obcokrajowców mieszkających w Polsce: skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów, kontrabasistów, flecistów, klarnecistów, akordeonistów, perkusistów i dyrygentów. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 czerwca 2024. Udział w Akademii PRO jest bezpłatny.

Udział w Akademii PRO obejmuje:

  • roczny program mentorski, w ramach którego odbędą się minimum 3 indywidualne zajęcia poświęcone muzyce współczesnej z instrumentalistą Hashtag Ensemble.
  • minimum 1 występ z Hashtag Ensemble w sezonie 2024–2025
  • udział w seminariach i wykładach gości Akademii PRO, które pozwolą poszerzyć repertuar i rozwinąć umiejętności związane z współczesnymi technikami wykonawczymi.
Czytaj więcej: Weź udział w Akademii PRO Hashtag Ensemble!

Poznań | Uroczystości z okazji 100. rocznicy śmierci i 165. rocznicy urodzin Konstantego Gorskiego

Data wydarzenia: 08-06-24

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Gorski 8 6 24Towarzystwo Muzyczne im. Konstantego Gorskiego zaprasza na uroczystości z okazji 100. rocznicy śmierci i 165. rocznicy urodzin swojego Patrona, które odbędą się 8 czerwca 2024 roku w Poznaniu.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu (ul. Głogowska 97). Jest to kościół na poznańskim Łazarzu, stanowiący świątynię wspólnoty parafialnej, do której należał Patron Towarzystwa. Konstanty Gorski po przyjeździe do Poznania w 1922 roku zamieszkał wraz z rodziną w nieodległej kamienicy przy ul. Niegolewskich 24 (w 150. rocznicę urodzin Konstantego Gorskiego odsłonięto na niej tablicę poświęconą kompozytorowi). Oprawę muzyczną nabożeństwa przygotowali uczniowie Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza (Łucja Tyran - sopran, Amelia Zemska - sopran, Karol Balcer - organy, Bruno Walerych - organy), pod kierunkiem Magdaleny Nowackiej-Kleban (solistki) i Roberta Hauptmanna (organisty). W czasie uroczystości zabrzmi m.in. Fantazja organowa f-moll Konstantego Gorskiego w wykonaniu Karola Balcera.

Czytaj więcej: Poznań | Uroczystości z okazji 100. rocznicy śmierci i 165. rocznicy urodzin Konstantego Gorskiego