Polmic - FB

aktualności

Otwock | Raduj się Matko Polsko!

MazowszeTegoroczny piętnasty już sezon cyklu „Mazowsze w Koronie”, organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i partnerów z Mazowsza, związany jest z obchodami jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzeci koncert cyklu pt. „Raduj się Matko Polsko!” w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego odbędzie się 24 maja 2018 roku o godz. 19:00 w auli LO im. Gałczyńskiego w Otwocku.

Warszawski Chór Międzyuczelniany pod batutą Borysa Somerschafa wykona sakralne i świeckie pieśni polskich kompozytorów. Muzyczna podróż przez osiem wieków polskiej muzyki rozpocznie się w średniowieczu, a zakończy w czasach współczesnych. Usłyszymy mi.in. Bogurodzicę, Gaude Mater Polonia, kompozycje Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Patriotyczne akcenty obecne były w festiwalu „Mazowsze w Koronie” od początku jego istnienia. Pierwsza edycja projektu upamiętniała 475. rocznicę inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Korony Królestwa Polskiego. Nie mogło ich zabraknąć w jubileuszowym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na wszystkich koncertach rozbrzmiewać będzie polska muzyka, w dużej mierze autorstwa kompozytorów tworzących w okresie 1918–2018.

Tradycją festiwalu jest współpraca głównego organizatora – Mazowieckiego Instytutu Kultury – z lokalnymi partnerami z terenu województwa mazowieckiego. Współorganizatorami koncertu w Otwocku są powiat otwocki oraz Liceum Ogólnokształcące im. K. I. Gałczyńskiego w Otwocku.

Wstęp na koncerty w ramach cyklu jest wolny.

Szczegóły na facebook.com/mazowszewkoronie  i stronie internetowej www.mazowszewkoronie.pl

Jelenia Góra | „Kompozytor – rezydent”: muzyka pełna inspiracji

FDFilharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze zaprasza 23 maja 2018 roku o godz. 19.00 na koncert kameralny „Kompozytor – rezydent”, którego głównym bohaterem będzie Andrzej Kopeć.

Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Kompozytor – rezydent” nawiązuje do rozpowszechnionej w Europie i na świecie praktyki łączenia twórców z profesjonalnymi instytucjami muzycznymi. Kompozytorem-rezydentem Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze w sezonie 2017/2018 jest Andrzej Kopeć – kompozytor i artysta multimedialny, łączący twórczość muzyczną i technologie komputerowe. Jest dwukrotnym laureatem konkursów Śląskiej Trybuny Kompozytorów w Katowicach i Konkursu Młodych Kompozytorów im. T. Bairda. W swoim dorobku kompozytorskim ma dzieła na obsady solistyczne, kameralne, chóralne i orkiestrowe oraz szereg projektów wykorzystujących środki elektroniczne. Współpracuje m. in. z Warszawskim Teatrem Tańca, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, Legnickim Centrum Kultury, Planetarium Niebo Kopernika, Festiwalem „Artelier" w Szczecinie. Wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Współczesne formy twórcze oraz źródła ich inspiracji bywają zaskakujące. Dla melomanów niezwykłą propozycją będzie koncert, prezentujący muzykę współczesnych, polskich kompozytorów przełomu XX i XXI wieku: poza utworami Andrzeja Kopcia zabrzmią kompozycje Michała Ossowskiego i Włodzimierza Kotońskiego. W ich dorobku pośród utworów symfonicznych i teatralnych znajdują się także kompozycje kameralne i elektroniczne. Trendy wykorzystujące w pracy kompozytorskiej algorytmiczne narzędzia – od zwykłego kalkulatora, przez mało skomplikowane aplikacje, po oprogramowanie graficzne – wspomagają inwencję twórczą. W świat muzyki współczesnej, odkrywającej nowe możliwości dźwiękowe, wprowadzi nas Sepia Ensemble oraz autor większości prezentowanych tego wieczoru utworów – Andrzej Kopeć.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://filharmonia.jgora.pl

III Festiwal muzyczny „Trzy-Czte-Ry. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje”

TrzyMiędzy 22 maja a 12 czerwca 2018 roku w Warszawie odbędzie się III Festiwal muzyczny „Trzy-Czte-Ry. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje”.

Festiwal jest wyjątkowym przedsięwzięciem w polskim pejzażu wydarzeń artystycznych. Podczas sześciu koncertów będziemy mogli usłyszeć m.in. dzieła Chopina, Szymanowskiego, Paderewskiego i Krauzego. Utwory niekiedy kontrastowo ze sobą zestawione dają możliwość do ich wzajemnej konfrontacji, jednak głównie chodzi tu o konfrontacje słuchacza z nowymi wizjami artystycznymi, co ukazuje naszej percepcji nowe konteksty. Koncerty Festiwalu Trzy-Czte-Ry odbędą się w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Po koncertach słuchacze będą mogli wziąć udział w panelach dyskusyjnych z udziałem kompozytorów, wykonawców, muzykologów i dyrektora artystycznego festiwalu Macieja Grzybowskiego.

Podczas inauguracji Festiwalu 22 maja w roli solisty wystąpi autor II Koncertu fortepianowego – kompozytor i pianista Zygmunt Krauze z towarzyszeniem Orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Ewy Strusińskiej. 4 czerwca odbędzie się recital Szymona Nehringa – laureata nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej – w interpretacji którego usłyszymy utwory Fryderyka Chopina, Claude’a Debussy’ego, Igora Strawińskiego, a także Mazurki nr 1-4 op. 50 Karola Szymanowskiego. Solistką koncertu finałowego Festiwalu będzie Ewa Pobłocka, która wykona II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Michała Klauzy zaprezentuje także Utwór na orkiestrę nr 3 Zygmunta Krauzego i I Symfonię Krzysztofa Pendereckiego.

Szczegółowy program – na stronie: www.festiwaltrzycztery.pl 

Katowice | Noc muzeów w NOSPR

NOSPR19 maja 2018 roku Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza na Noc Muzeów. Jak co roku na miłośników muzyki czeka mnóstwo atrakcji.

Od godz. 16:00 będą odbywać się warsztaty dla trzech grup dzieci (3–5 lat, 6–8 lat, 9–12 lat) „Z sercem do muzyki” i „Rytm, muzyka ciała”.

W Sali kameralnej o godz. 20:30 rozpoczną się recitale dziecięce w wykonaniu uczniów katowickich szkół muzycznych, którzy zaprezentują m. in. utwory polskich kompozytorów XX-XXI wieku: Małe wariacje na fortepian Stanisława Moryto, Mazur Emila Młynarskiego, Żarty muzyczne, czyli trzy fugi na tematy popularnych melodii Andrzeja Henryka Bączyka, Kołysanka i Witaj Reksio Zenona Kowalowskiego, Burleska Romualda Twardowskiego.

Następnie (o godz. 22:00) organizatorzy zapraszają na projekcję filmu Awantura o Basię (1956) z muzyką nagraną przez NOSPR (wówczas WOSPR). Materiał pochodzi z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. O północy zabrzmi dziecięca literatura muzyczna na fortepian w interpretacji Alexandra Humali. Natomiast w Sali koncertowej o 23:00 będzie miał miejsce koncert „Noc z Szymanowskim” – recitale młodych wykonawców przeplatane barwnym opowieściami Marcina Majchrowskiego o Karolu Szymanowskim ilustrowanymi unikatowymi zdjęciami archiwalnymi.

Podczas Nocy Muzeów w foyer NOSPR będzie można zobaczyć wystawę instalacji muzycznej autorstwa Waldemara Węgrzyna oraz spróbować swych sił w grze na instrumentach muzycznych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Muzeów jest bezpłatny.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.nospr.org.pl

57. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

LancutW dniach 19–27 maja 2018 roku odbędzie się 57. edycja najbardziej prestiżowej imprezy kulturalnej Podkarpacia – Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.

Organizator jednego z najstarszych festiwali muzycznych w Polsce i Europie, czyli Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie zaprosiła w tym roku wielu znamienitych gości. Wśród gwiazd festiwalu będą m. in. Aleksandra Kurzak, Roberto Alagna, Tomasz Strahl, A Bu, Tomasz Konieczny i Vadim Repin.

Podczas inauguracji festiwalu, 19 maja o godz. 19:00, zobaczymy operę Bal maskowy Giuseppe Verdiego, która zostanie zaprezentowana przez solistów, balet, chór i orkiestrę Opery Lwowskiej w plenerze, przed Muzeum Zamkiem w Łańcucie.

21 maja obędzie się pierwszy koncert w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, podczas którego wystąpi Tomasz Konieczny – światowej sławy bas/baryton. Tomasza Koniecznego podziwiać będzie można w pieśniach R. Straussa ora S. Rachmaninowa. 22 maja sala balowa Muzeum Zamku w Łańcucie gościć będzie wirtuoza skrzypiec Vadima Repina oraz pianistę Andreia Korobeinikova. Repin w wieku zaledwie jedenastu lat zdobył złoty medal we wszystkich kategoriach wiekowych w Konkursie im. H. Wieniawskiego. W wieku 17 lat był najmłodszym zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety Belgijskiej. Od tego czasu występował ze wszystkimi największymi światowymi orkiestrami i najwybitniejszymi dyrygentami. Rosyjskich artystów usłyszymy w interpretacji muzyki C. Debussy’ego, S. Prokofiewa, I. Strawińskiego i P. Czajkowskiego. 23 maja w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej pojawią się znakomici śpiewacy Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna. Aleksandra Kurzak należy do grona najwybitniejszych śpiewaczek, występuje obecnie na głównych scenach operowych świata. Roberto Alagna jest gorąco przyjmowany zarówno w teatrach operowych i w salach koncertowych, jak i na festiwalach. W trzydziestoletniej karierze francusko-sycylijski tenor włączył do swojego repertuaru ponad sześćdziesiąt ról, które zaprezentował na największych scenach świata, w tym w nowojorskiej Metropolitan Opera. W programie ich koncertu znajdzie się muzyka G. Pucciniego, G. Verdiego i G. Bizeta.

Podczas koncertów 24 i 25 maja zabrzmi muzyka polska. W sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie odbędzie się recital Georgijsa Osokinsa, podczas którego finalista XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie wykona m. in. Nokturn H-dur op. 62 nr 1 Chopina. W sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą sławnego Włocha Massimiliano Caldiego zaprezentuje utwór Kosmos Stefana Kisielewskiego. Osobliwością koncertu będzie występ TeoTRONICO – robota-pianisty.

Zakończenie 57. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie odbędzie się 27 maja o godz. 18:00 w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej. W wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej usłyszymy operę buffa Wolfganga Amadeusa Mozarta Wesele Figara.

Szczegółowy program – na stronie: http://festiwallancut.pl/ 

Warszawa | RetroNoc Muzeów w UMFC

UMFCUniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina oraz Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie zapraszają 19 maja 2018 roku o godz. 19:00 na wydarzenie artystyczne „RetroNoc Muzeów w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina”.

„RetroNoc Muzeów w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina” to autorski projekt środowiska artystycznego warszawskich muzyków, przygotowany we współpracy z warszawską Akademią Sztuk Pięknych. To koncert polskich przebojów muzycznych z lat 1970–1980 w jazzowo-tanecznych aranżacjach na orkiestrę. To taneczny wieczór swingowy na patio UMFC, podczas którego wraz z grupą animatorów będzie można bawić się do muzyki na żywo. „RetroNoc Muzeów w UMFC” to również jazzowe jam session oraz znakomite jedzenie, przygotowane dla gości przez restaurację MOMU.

Zasadniczym celem wydarzenia jest działanie na rzecz promocji oraz integracji szeroko pojmowanego środowiska artystycznego, a ściślej – osób wkraczających na ścieżkę profesjonalnego rozwoju zawodowego. Zarówno opracowanie aranżacji utworów wykonywanych w części koncertowej, jak i samo przygotowanie oraz wykonanie koncertu, zostaną przeprowadzone przez studentów UMFC (kierunków: kompozycja, dyrygentura symfoniczna, dyrygentura chóralna, gra na fortepianie, instrumentalistyka, operowy śpiew solowy, kameralistyka, musical, reżyseria dźwięku). Studenci warszawskiej ASP przygotują grafiki oraz instalacje nawiązujące w swojej formie i tematyce do tanecznego wątku przewodniego przedsięwzięcia.

Wydarzenie rozpocznie koncert o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Patronat medialny nad sezonem koncertowym UMFC 2017/2018 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fanpage: https://www.facebook.com/Artystyczna.NocMuzeow/ 

Gdańsk | Kontakt Project

Kontakt18 maja 2018 roku o godz. 20.00 w sali kolumnowej Sztuki Wyboru (Garnizon Kultury ul. Słowackiego 19, Gdańsk) odbędzie się wystawa-koncert zwieńczająca akcję „Kontakt Projekt”. Wydarzenie powstanie dzięki współpracy studentów i absolwentów Akademii Muzycznej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Celem projektu jest integracja dwóch znacznie różniących się środowisk twórczych oraz popularyzacja muzyki akordeonowej i literatury z nią związanej. Integracja środowiska muzycznego z wizualnym będzie polegać na czynnej pracy obu grup, wynikiem której będzie powstanie i prezentacja nowych dzieł, zarówno malarskich, jak i muzycznych – stąd nazwa „Kontakt”, wynikająca z odnalezienia punktu styku różnych działalności.

Podczas wystawy zobaczymy prace malarskie, stworzone pod wpływem inspiracji prezentowaną muzyką, wykonywaną również podczas poprzedzających koncert spotkań muzyków z artystami wizualnymi. Każda z prac odpowiadać będzie jednemu z wykonanych na koncercie utworów. Po odsłuchaniu muzyki artyści wizualni wypowiedzą się, przybliżając publiczności motywy swojego działania oraz osadzając dzieła w szerszym kontekście swojej twórczości.

Wykonane zostaną m. in. utwory polskich kompozytorów współczesnych: Kaprys nr 2 Mikołaja Majkusiaka, Passacaglia Patryka Matusiaka, a także MinimalMusic – stworzony wspólnie utwór specjalnie na potrzeby wydarzenia.

Twórcami i uczestnikami projektu są muzycy – studenci Wydziału Instrumentalnego oraz Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu Akademii Muzycznej w Gdańsku: Rafał Olas (pomysłodawca i koordynator projektu), Maciej Kacprzak, Paweł Ratajek, Wojciech Ulanowski (akordeoniści) i Szymon Zawodny (saksofonista), oraz artyści wizualni, absolwenci i studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wydarzenie będzie zatem miało charakter kameralnego koncertu poprzedzonego wernisażem. Jest to pionierska inicjatywa, która niewątpliwie wzbogaci ofertę kulturalną Trójmiasta.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Częstochowa | Jubileusz Sławomira Czarneckiego

FCz18 maja 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Częstochowskiej będzie miał miejsce koncert monograficzny, poświęcony twórczości Sławomira Czarneckiego, prezesa Warszawskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich, z okazji 50-lecia jego działalności artystycznej.

Sezon 2017/2018 to jubileuszowy okres pracy twórczej i artystycznej Sławomira Czarneckiego. 50 lat temu powstała i została wykonana na Jasnej Górze w Częstochowie jego pierwsza kompozycja: Canzona da chiesa. Obecny okres jego twórczości można określić jako należący do nurtu po-modernistycznego, gdzie tradycja jest istotnym czynnikiem kształtującym estetykę. Ważnym dla kompozytora jest poczucie piękna, które prowadzi do ogólnego dobra, inspiracje tradycyjnymi wartościami muzycznymi i kulturowymi, takimi, jak chorał gregoriański w utworach o charakterze religijnym, czy muzyka narodowa i ludowa w utworach o charakterze świeckim. W tych utworach ideą kompozytora jest, aby, zarówno dla wykonawców jak i dla słuchaczy, słowa „fascynacja” czy „zauroczenie” pięknem muzycznym, pięknem dźwięku, nabrały szczególnego znaczenia.

Koncert jubileuszowy rozpocznie charakterystyczny poemat choreograficzny op. 35 Wałaski autorstwa Sławomira Czrneckiego. Wałaski to popularny taniec górali spiskich. Kompozycja powstała w wyniku 10-letnich badań folkloru Polskiego Spiszu, prowadzonych przez kompozytora i zakończonych wydaniem pracy Zbiór pieśni ludowych Zamagurza Spiskiego (2007).

Concerto Liliowe powstało na zamówienie znakomitych skrzypków, Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów i jest im dedykowane. Znakomici muzycy wykonają ten utwór także podczas koncertu jubileuszowego. Tytuł „Liliowe” pochodzi od nazwy słynnej przełęczy tatrzańskiej, oddzielającej Tatry Zachodnie od Tatr Wysokich, gdzie zafascynowany i zauroczony pięknem kompozytor często odpoczywa przemierzając grań tatrzańską. Kompozycja należy do nurtu po-modernistycznego.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka zaprezentuje także uwerturę koncertową Cervus Elaphus, która została skomponowana w 2014 roku na zamówienie Filharmonii Lubelskiej z okazji 540. rocznicy utworzenia Województwa Lubelskiego. Stąd tytuł utworu nawiązujący do herbu województwa – jelenia ze złotą koroną. W swej treści muzycznej nawiązuje do lubelskich i polskich tradycji.

Kulminacyjnym punktem programu będzie prawykonanie poematu-kantaty na wielką orkiestrę symfoniczną i chór mieszany Adoracja. To kompozycja "dziękczynna" w szerokim znaczeniu: dziękczynienie opatrzności za 100-lecie odzyskania niepodległości i wolności, a także osobiste dziękczynienie kompozytora za 50 lat pracy twórczej.

Informacja o biletach – na stronie: https://www.filharmonia.com.pl

Poznań | Mistrz i Uczniowie – koncert muzyki prof. Lidii Zielińskiej i jej wychowanków

CKZ17 maja 2018 roku o godz. 19.00 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się przedsięwzięcie „Mistrz i Uczniowie – koncert muzyki prof. Lidii Zielińskiej i jej wychowanków”.

Koncert inicjuje cykl „Mistrz i uczniowie” prezentujący sylwetki poznańskich kompozytorów, związanych z Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, i ich studentów. Cykl ma skłonić słuchaczy do uchwycenia charakterystycznego rysu najnowszej twórczości poznańskich kompozytorów, jednocześnie podkreślając wyjątkową relację Mistrz-Uczeń, która odzwierciedla się w prezentowanej twórczości.

Wieczór 17 maja poświęcony będzie jednej z najbardziej uznanych poznańskich kompozytorek, prof. dr hab. Lidii Zielińskiej i jej uczniom: dr Katarzynie Taborowskiej, Michałowi Janosze i Dominikowi Pukowi. Na blisko godzinny koncert złożą się cztery symfoniczne utwory wymienionych artystów, prezentujące różnorodność obsady wykonawczej oraz postaw twórczych na przestrzeni ostatnich lat. Co więcej, program przewiduje dwa prawykonania i jedno prawykonanie polskie. Będą to następujące utwory: X3 na ensemble Lidii Zielińskiej (2011) – polskie prawykonanie, stultifera navis na orkiestrę Dominika Puka (2017, rev. 2018), The blue oranges na rozszerzony fortepian i orkiestrę Michała Janochy (2018) – prawykonanie, oraz Scratch na orkiestrę Katarzyny Taborowskiej-Kaszuby (2018) – prawykonanie.

Wykonawcą koncertu będzie Trans-for-Matha Ensemble, współtworzony przez studentów i absolwentów Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, pod dyrekcją Michała Janochy. Solistą w utworze Michała Janochy The blue oranges będzie pianista Llorenç Prats Boscà. Słowo o muzyce podczas koncertu wygłosi dr Małgorzata Pawłowska.

Koncert organizowany jest w Centrum Kultury ZAMEK przez Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: na stronie http://ckzamek.pl