Polmic - FB

aktualności

XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem

ZakopaneDo 11 sierpnia 2018 roku potrwa XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem, podczas którego w stolicy Tatr zaprezentowane zostaną perły polskiej muzyki.

Program tegorocznego festiwalu kładzie nacisk na muzykę kameralną naszych rodzimych artystów. Dyrektor Artystyczny Festiwalu – teoretyk muzyki, altowiolista, krytyk, wydawca Rafał Monita - podkreśla: „Ten program wpisuje się w stulecie odzyskania niepodległości”. Podczas Festiwalu zabrzmią m. in. utwory Romana Palestra, Grażyny Bacewicz, Romualda Twardowskiego, Karola Szymanowskiego, Jana Maklakiewicza i Juliusza Łuciuka. Udział w Festiwalu wezmą: Aleksandra Szwejkowska-Belica, Katarzyna Wiwer, Krakowski Kwartet Puzonowy, Maria Pomianowska z zespołem, Julieta Goznalez-Springer, Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa i Ireneusz Wyrwa oraz zespół wokalny Affabre Concinui.

Dodatkowym walorem wydarzenia są niepowtarzalne wnętrza zakopiańskich kościołów, w których odbędą się koncerty: Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, Kościół Św. Krzyża i zabytkowy kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie.

Organizatorami XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej są Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i Zakopiańskie Centrum Kultury.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu.

Gdańsk | Chopin nad wodami Motławy 2018

PFBCykl koncertów „Chopin nad wodami Motławy” to aż 23 lipcowe wieczory, podczas których Polską Filharmonię Bałtycką im. F. Chopina w Gdańsku przepełni wspaniała muzyka. Cały cykl będzie trwał do 31 lipca 2018 roku włącznie.

Koncerty będą odbywały się codziennie o 20:30 w Salonie Gdańskim (foyer) w Filharmonii Bałtyckiej. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo. Okna wychodzące z Salonu skierowane są w stronę rzeki Motławy. Dodatkowo grana muzyka wewnątrz Filharmonii będzie rozbrzmiewała na zewnątrz – głośniki skierowane na Motławę będą dodatkowym atutem – zwłaszcza dla spacerowiczów.

Hasłem przewodnim cyklu jest „Strumień muzycznej energii”. Koncerty skierowane są do wszystkich, nie ma tu jakiegokolwiek ograniczenia wiekowego.

Realizację koncertów umożliwił sponsor strategiczny PFB – Energa SA. Projekt dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańsk oraz ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje” 2018.

W lipcu na Ołowiance rozbrzmią dźwięki kompozycji Fryderyka Chopina i innych znakomitych artystów, m.in. polskich kompozytorów XX wieku. W interpretacji Bartosza Skłodowskiego, Krzysztofa Książka, Michała Mossakowskiego, Igora Torbickiego, Pawła Rydla i Bogny Forkiewicz usłyszymy utwory fortepianowe i lirykę wokalną Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Witolda Lutosławskiego.

Informacje można uzyskać na stronie: http://www.filharmonia.gda.pl 

Ostrów Wielkopolski | Baltic Neopolis Virtuosi

Festiwal Muzyczny Południowej WielkopolskiW ramach XI Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski 15 lipca 2018 roku w Ostrowie Wielkopolskim będzie miał miejsce koncert zespołu Baltic Neopolis Virtuosi, który prawykona Uwerturę na oktet smyczkowy Mikołaja Góreckiego.

Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski skierowany jest do melomanów odciętych od kontaktu z kulturą z powodu oddalenia od Kalisza oraz ogranicznonych możliwości finansowych (wstęp na koncerty festiwalu jest bezpłatny). Stanowi wyjście ku publiczności w małych ośrodkach, umożliwiając jej kontakt z muzyką wykonywaną na żywo.

W dawnej ostrowskiej Synagodze wystąpi międzynarodowy zespół Baltic Neopolis Virtuosi. Ośmioro wybitnych artystów krajów nadbałtyckich spotka się, by zaprezentować dzieła kompozytorów z Polski, Szwecji, Estonii oraz Niemiec, których twórczość stanowi klasykę współczesności i kamień milowy sztuki XX wieku. Jaką ma temperaturę muzyka północnej Europy? Będzie można sprawdzić w niedzielę w Forum Synagoga o godz. 15:00.

Zespół Baltic Neopolis Virtuosi zadebiutował podczas II Baltic Neopolis Festival – Międzynarodowego Festiwalu Muzyki 2016 w Polsce. Jego główną misją jest promocja zarówno muzyki polskiej, jak i tej z innych krajów leżących nad Bałtykiem. Zespół składa się z członków Baltic Neopolis Orchestra oraz solistów o międzynarodowej renomie, takich, jak skrzypkowie Bartłomiej Nizioł, Emanuel Salvador – koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra, Radosław Pujanek – koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej, altowioliści Emilia Goch Salvador – założycielka i dyrektorka Baltic Neopolis Orchestra, Andriy Viytovych – pierwszy altowiolista orkiestry Royal Opera House w Londynie, dyrygent Adam Klocek – laureat Grammy Award w 2014 oraz Andreas Lend – jeden z najbardziej utytułowanych estońskich wiolonczelistów.

Szczegółowy program – na stronie Filharmonii Kaliskiej.

Gorzów | Chopin znów w plenerze

FG15 lipca 2018 roku rozpocznie się cykl koncertów plenerowych, organizowanych przez Filharmonię Gorzowską, które odbywają się pod hasłem „Pikniki Chopinowskie”.

W każdą kolejną niedzielę, do końca wakacji, bo aż do 2 września, organizatorzy zapraszają na Plac Sztuk. Co tydzień od godz. 16.00 przez około dwie godziny piękne zielone tereny wokół Filharmonii zamienią się w miejsce wyjątkowego miejskiego pikniku. Jeśli pogoda nie dopisze, koncerty odbędą się wewnątrz, w sali koncertowej Filharmonii.

W tym roku nowością będzie wzbogacenie repertuaru o kompozycje innych twórców, w tym polskich kompozytorów XX wieku. Podczas inauguracji cyklu koncertowego Tomasz Marut wykona Wariacje b-moll op. 3 Karola Szymanowskiego. 22 lipca Martyna Kubik zaprezentuje Maski op. 34 tegoż autora. Natomiast w interpretacji dr. Sławomira Wilka usłyszymy utwory fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego i Henryka Pachulskiego.

W każdym przypadku wstęp na wszystkie koncerty letnie jest darmowy.

Szczegółowy program – na stronie: https://www.filharmoniagorzowska.pl 

Młodzi – Młodym

NFMW dniach 13, 14, i 15 lipca 2018 roku w Sandomierzu, Radomiu i Lublinie odbędzie się sesja letnia Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego.

Tematem Akademii Chóralnej 2018 jest narodowe śpiewanie. Dwunastu młodych polskich kompozytorów specjalnie na tę okazję napisało utwory poświęcone pochwale śpiewu. Okoliczność jest tym bardziej wyjątkowa, że w 2018 roku PNChM obchodzi piąte urodziny, a kompozycje te stanowią piękny prezent pod nazwą „Młodzi – Młodym”!

Na efekt artystyczny, jak zwykle, składa się praca podczas prób kwartetowych i sekcyjnych, które wspólnie z dyrektor artystyczną PNChM Agnieszką Franków-Żelazny prowadzi dyrygent asystent – Artur Koza. Młodzi artyści pracują nad otwarciem wokalnym podczas indywidualnych lekcji śpiewu pod okiem wybitnych pedagogów śpiewu.

W gronie dwunastu kompozytorów piszących w tym roku utwory dla PNChM znaleźli się: Aleksandra Chmielewska, Katarzyna Danel, Zuzanna Falkowska, Łukasz Farcinkiewicz, Szymon Godziemba-Trytek, Jan Krutul, Michał Malec, Marek Raczyński, Anna Rocławska-Musiałczyk, Sebastian Szymański, Łukasz Urbaniak i Michał Ziółkowski.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.nfm.wroclaw.pl/ 

Rybna | W hołdzie Elżbiecie Chojnackiej

Aleksandra GajeckaKolejne kocerty „W hołdzie Elżbiecie Chojnackiej” odbędą się 8 , 12 i 14 lipca 2018 o godz. 18.00 w Pałacu w Rybnej. Wystąpią klawesynistki Małgorzata Klajn oraz Aleksandra Gajecka-Antosiewicz.

Podczas koncertu 8 lipca, zatytułowanego "Klawesyn współczesny wśród śpiewu, metalu, afrykańskich mlasków i innych niesamowitości", usłyszymy utwory takich kompozytorów jak: François-Bernard Mâche, Ton Bruynèl, Jacob Ter Veldhuis i Mauricio Kagel. Obok towarzyszącej klawesynowi warstwy elektronicznej (ale także w jej wnętrzu), jako jeden z elementów natury pojawi się głos ludzki. Paleta dźwiękowych barw klawesynu kontrastowana będzie z nie tylko z ludzką mową, ale także z dźwiękami metalu, afrykańskiego języka mlaskowego i odgłosami natury. Wystąpi klawesynistka młodego pokolenia Małgorzata Klajn, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Marka Toporowskiego. Relizacją dźwięku zajmie się Krzysztof Sztekmiler, natomiast koncert poprowadzi Piotr Oczkowski.

„Dźwięki unoszą się w wieczornym powietrzu” to tytuł koncertu, który 12 lipca wykona Aleksandra Gajecka-Antosiewicz (na zdjęciu). Będzie to koncert prezentujący różne techniki kompozytorskie odzwierciedlające wrażliwość, wyobraźnię i intelekt człowieka XX i XXI wieku. Wykonane zostaną m.in. utwory „dla klawesynisty, który mówi”, jak również „dla klawesynisty, który nie mówi i nie gra” (sic!). W programie: Claude Debussy, John Cage, Sergio Ortega, a także dwa prawykonania: Suita op. 37 bis na klawesyn Tomasza Kamieniaka oraz Asteryzmy na klawesyn i taśmę Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz. Kolejny koncert z cyklu, tym razem pod hasłem „Avanti!”, odbędzie się 14 lipca, a wśród wykonawców znajdą się uczestnicy Mistrzowskiego Kursu Klawesynowego.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Tarnowskie Góry i Pałacu w Rybnej.

Wstęp wolny. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc: tel. 32 284 18 37.

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki "Emanacje"

EmanacjeW sobotę, 7 lipca 2018, uroczystym koncertem na scenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach rozpocznie się 6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki "Emanacje". Impreza potrwa aż do 9 września, a dziesięć festiwalowych tygodni wypełni 40 zróżnicowanych koncertów na terenie Małopolski i Podkarpacia.

Festiwal zainauguruje koncert argentyńskiej pianistki, laureatki II nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000) – Ingrid Fliter. Artystka znana jest z doskonałych interpretacji dzieł polskiego kompozytora a jej album „Preludes” znalazł się w zestawieniu 10 najlepszych nagrań Chopina wszechczasów wg magazynu Gramophone. W Lusławicach usłyszymy autorski wybór nokturnów, a recital poprzedzi pierwszy w historii występ zespołu kameralnego Penderecki Piano Trio, w skład którego wchodzą m.in. muzycy fenomenalnego Meccore String Quartet.

Nie będzie to jedyny sceniczny debiut podczas tegorocznych "Emanacji". W 2018 roku świętujemy 85. urodziny wybitnego polskiego twórcy i patrona lusławickiego Centrum – Krzysztofa Pendereckiego. Penderecki Piano Trio, nieprzypadkowo powołane zostało do życia w jubileuszowym roku Mistrza – już wkrótce, specjalnie dla zespołu powstanie dedykowany mu, nowy utwór kameralny. Na drugi debiut przyjdzie nam zaczekać do 31 sierpnia, kiedy to zainaugurowany zostanie nowy projekt edukacji mistrzowskiej przygotowany przez lusławickie Centrum – Penderecki Youth Orchestra, złożona z utytułowanych młodych polskich instrumentalistów orkiestra smyczkowa, prowadzona przez wybitnego dyrygenta, dyrektora orkiestry kameralnej AUKSO – Marka Mosia.

2018 to także rok, w którym świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd w programach festiwalowych koncertów muzyka polska będzie odgrywała znaczącą rolę. Wysłuchamy m.in. prawykonania nowego utworu Miłosza Bembinowa, recitalu Szymona Komasy „Pieśni polskie”, a także kompozycji Fryderyka Chopina (m.in. w wykonaniu „cudownych dzieci” światowej pianistyki – podopiecznych Fundacji słynnego chińskiego pianisty – Lang Langa). "Emanacje" podsumuje wrześniowy cykl koncertów realizowany we współpracy z warszawskim festiwalem „Chopin i jego Europa”.

Szczegółowy program – na stronie: www.emanacje.pl 

Kraków | 11. Festiwal „Wawel o zmierzchu”

WawelJedenasta edycja letniego festiwalu plenerowego „Wawel o zmierzchu” rozpocznie się 7 lipca i potrwa do 25 sierpnia 2018. Miejscem koncertów będę rozświetlone dziedzińce Zamku Królewskiego na Wawelu: Arkadowy i Batorego. 

W programie koncertów 11. Festiwalu „Wawel o zmierzchu” akcent padnie na wartości polskie i kulturę narodową (Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Karol Szymanowski, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki). Wawel to miejsce dla Polaków szczególne. Dlatego muzyka, która rozbrzmiewać będzie podczas Festiwalu, przeniknięta będzie także aurą patriotyzmu (np. występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z polskimi pieśniami narodowymi czy młodych śpiewaków w repertuarze Chopinowsko-Moniuszkowskim). Nie zabraknie motywów historycznych (np. koncert zespołu wokalnego Octava z utworami Bartłomieja Pękiela) oraz współczesnych (prezentacja polskiej muzyki nowej).

Jak co roku międzynarodowej publiczności przedstawią się Mistrzowie: pianista Karol Radziwonowicz, wiolonczelista Rafał Kwiatkowski, dyrygent Marek Moś, a także młodzi utalentowani artyści: pianista Szymon Nehring (młody „ambasador” kultury polskiej w świecie), orkiestra CORda Cracovia czy zespół wokalny Octava. „Młodą wizytówką” festiwalu będzie koncert inauguracyjny „TERAZ MŁODZI”, na którym wystąpi czwórka utalentowanych muzyków: dwójka solistów-instrumentalistów i dwójka dyrygentów, wyłącznie w polskim repertuarze (Szymanowski, Szałowski, Penderecki).

Organizatorzy: Zamek Królewski na Wawelu, Fundacja Castello. Grupa Twórcza. Dyrektor artystyczny: Małgorzata Janicka-Słysz. Kierownik organizacyjny: Hubert Piątkowski.

Kraków | XIV Festiwal Muzyki Polskiej

FMP

W dniach 3–22 lipca 2018 roku w Krakowie odbędzie się XIV Festiwal Muzyki Polskiej, podczas którego można będzie usłyszeć zarówno muzykę dawną, jak i dzieła współczesnych kompozytorów w wykonaniu wybitnych solistów i zespołów z Polski i zagranicy.

11 dni i 11 koncertów wypełnionych wielkimi dziełami m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Feliksa Nowowiejskiego i Pawła Łukaszewskiego, a także utwory zagranicznych twórców inspirowane Polską – tak w skrócie zapowiada się 14. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej, odbywająca się w roku 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Od 3 do 22 lipca w Krakowie wystąpią wybitni artyści, m.in. amerykańska skrzypaczka Miranda Liu, rosyjski pianista Philipp Kopachevsky, tajwański dyrygent Su-Han Yang oraz ceniona sopranistka Elżbieta Szmytka.

Na inaugurację 14. edycji festiwalu (3 lipca, kościół św. Katarzyny) zabrzmi Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego, obchodzącego w tym roku jubileusz 85. urodzin. Monumentalne dzieło ukończone w 1993 roku nawiązuje do bogatej i wielowiekowej tradycji łacińskiej mszy żałobnej. Kompozycję usłyszymy w wykonaniu znakomitych solistów: Izabelli Matuły – sopran, Isabelle Vernet – mezzosopran, Wojciecha Parchema – tenor, Liudasa Mikalauskasa – bas. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Maciej Tworek.

Szczegółowy program – na stronie:  http://www.fmp.org.pl/