polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
Premiera płyty Gruppo di Tempera „Polish music for winds and piano”
23 marca 2018
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Beethoven i Musorgski
7 kwietnia 2018, Warszawa
IV Małopolska Akademia Talentów
1–8 lipca 2018, Łącko

aktualności

Katowice | Polska muzyka za mało znana

nosprSeria koncertów „Polska muzyka za mało znana” w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia to znakomita okazja do zapoznania się z mniej znanymi dziełami polskich kompozytorów. Tak będzie również 23 marca 2018 roku o godz. 19.30.

Podczas koncertu usłyszymy  La danse de la sorcière na kwintet dęty i fortepian Aleksandra Tansmana, Morskie Oko z cyklu Żywioły Tatr na kwintet dęty Artura Malawskiego, Trzy preludia na klarnet i fortepian Marcela Chyrzyńskiego, Cantabile in h Krzesimira Dębskiego oraz Fonoplasticon na kwintet dęty i fortepian Zbigniewa Bargielskiego.

Kulminacją wieczoru będzie prawykonanie Burlesca na kwintet dęty i fortepian Mikołaja Góreckiego. Utwór został zamówiony przez Fundację Musica Mundana w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, i dedykowany wykonawcom: Beacie Bilińskiej i Krakowskiemu Kwintetowi Dętemu.

Pianistka Beata Bilińska należy do czołówki polskich pianistów. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego (dyplom z wyróżnieniem), doktorem habilitowanym sztuk muzycznych i pełni funkcję profesora nadzwyczajnego tej uczelni. Od ponad 20 lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, biorąc udział w koncertach symfonicznych, recitalach solowych i kameralnych w Polsce oraz za granicą. W 2003 r. zadebiutowała w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Jako pierwsza polska pianistka wykonała Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie” Krzysztofa Pendereckiego (2005) oraz prawykonała II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara (2011). Krakowski Kwintet Dęty powstał w 1998 roku. Muzycy Kwintetu to laureaci wielu konkursów oraz pedagodzy Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Krakowski Kwintet Dęty wraz z Beatą Bilińską dokonał prawykonania Sextetu „Fonoplasticon” Zbigniewa Bargielskiego, a wkrótce dokona prawykonania Sextetu Mikołaja Góreckiego.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie NOSPR.

 

Warszawa | Spotkanie z Lady Camillą Panufnik

pDyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie dr hab. Jolanta Talbierska ma zaszczyt zaprosić 23 marca 2018 roku o godz. 12.00 na spotkanie z Lady Camillą Panufnik oraz prezentację wybranych pozycji z cennego zespołu archiwaliów po wybitnym kompozytorze Andrzeju Panufniku przekazanych przez Nią do Archiwum Kompozytorów Polskich BUW. Spotkanie będzie miało miejsce w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, Sala im. Lindego).

We wrześniu 2017 Lady Camilla Panufnik przekazała Archiwum Kompozytorów Polskich BUW cenny zespół dokumentów polskiego kompozytora emigracyjnego Andrzeja Panufnika (1914–1991). Zawiera on przede wszystkim materiały w języku polskim – dokumenty rodzinne i rodowe, szczególnie bogate w przypadku ojca kompozytora, Tomasza Panufnika, sławnego lutnika i twórcy szkoły budowania instrumentów, dokumenty z czasu okupacji w Warszawie i muzycznej działalności Panufnika w tym czasie, materiały dokumentujące działalność w kraju w latach powojennych do czasu opuszczenia Polski w 1954 r., korespondencję ze środowiskiem polskiej muzycznej emigracji lat 1950–1980 oraz korespondencję z polskim środowiskiem muzycznym i rodziną.

Spuścizna twórcza tego wybitnego artysty spoczywa w British Library. W roku 2004 Lady Panufnik ofiarowała do zbiorów BUW mikrofilmy z rękopisami muzycznymi kompozytora. Zdeponowanie w Archiwum Kompozytorów Polskich BUW spuścizny dokumentującej twórcze życie Andrzeja Panufnika jest niezwykle ważne dla dalszych badań nad genezą i recepcją jego dorobku.

V Krakowska Wiosna Wiolonczelowa

wiosnaV Krakowska Wiosna Wiolonczelowa, organizowana przez Katedrę Wiolonczeli i Kontrabasu Akademii Muzycznej w Krakowie, odbędzie się w dniach 20–23 marca 2018 roku.

Piąta jubileuszowa edycja projektu zbiega się w czasie z jubileuszem 130-lecia Akademii Muzycznej w Krakowie. Program Wiosny skonstruowany został w sposób zróżnicowany, aby ukazać wiolonczelę jako instrument wszechstronny. Plejada krakowskich wiolonczelistów i kontrabasistów spotka się z publicznością w Auli Florianka oraz Sali Koncertowej przy ul. św. Tomasza 43.

Przedsięwzięcie otworzy koncert jubileuszowy pracowników Katedry Wiolonczeli i Kontrabasu (20 marca). Można śmiało powiedzieć, że w jego programie każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie klasyka wiolonczelowa, opracowania na wiolonczelę i kontrabas innych utworów pełnych dynamiki, temperamentu i ognia, oraz polska muzyka współczesna – utwory Doroty Imiełowskiej i Artura Zagajewskiego. Koncert 21 marca w wykonaniu prof. Stanisława Firleja poświęcony zostanie w całości muzyce Fryderyka Chopina. Profesor poprzedzi wieczorny koncert popołudniową prelekcją na temat inspiracji i okoliczności powstania wyjątkowych dzieł kameralnych Fryderyka Chopina. Koncert czwartkowy (22 marca), będzie koncertem poświęconym wiolonczeli i elektronice. Sale wypełnią, światło, multimedia i najróżniejsze efekty dźwiękowe, których autorami są Tomasz Jakub Opałka, Magdalena Długosz, Dorota Imiełowska, Mateusz Bień i Łukasz Pawlikowski. Finałem festiwalu będzie bardzo lubiany przez studentów i publiczność projekt „Only Cello!”, współorganizowany przez Koło Naukowe Wiolonczelistów. Wypełni go muzyka filmowa i współczesna, m. in. Adagio ricordamente Marka Stachowskiego i Introspekcja na pięć wiolonczel op. 2 Krzysztofa Meyera.

Wstęp na koncerty jest wolny.

Szczegółowy program dostępny na www.amuz.krakow.pl

Warszawa | Koncert 100-lecia ZAiKS – Jubileuszowa Gala w Teatrze Wielkim

z19 marca 2018 roku o godz. 20.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się uroczysta Gala Jubileuszowa 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Wezmą w niej udział najwybitniejsi polscy twórcy, w tym największe gwiazdy polskiej muzyki poważnej, rozrywkowej i jazzowej. Uznani przedstawiciele polskiej kultury pojawią się zarówno na scenie, jak i wśród publiczności.

Podczas uroczystej Gali zostaną wręczone Nagrody 100-lecia ZAiKS-u dla Krzysztofa Pendereckiego, Tomasza Stańki, Mirosława Bałki, Krzysztofa Zanussiego, Ryszarda Horowitza, Jacka Cygana, Janusza Gajosa, Agnieszki Duczmal, Leona Tarasewicza i Wiesława Myśliwskiego. Przy tej okazji przyznane zostaną również Honorowe Członkostwa ZAiKS-u. Otrzymają je Jean-Michel Jarre, Jan A.P. Kaczmarek, Adam Makowicz, Jerzy Maksymiuk, Emil Wesołowski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Joanna Kulmowa, Janusz Majewski i Pen Club Polska.

Galę uświetni dwugodzinny Koncert 100-lecia prezentujący dorobek członków ZAiKS-u w wykonaniu największych gwiazd polskiej estrady. Na scenie pojawi się ponad 250 artystów. W Teatrze Wielkim spotkają się przedstawiciele kilku pokoleń różnorodnych gatunków i tradycji muzycznych. Specjalnie na tę okazję przygotowano serię utworów w nowej odsłonie. Zaprezentowane zostaną fragmenty blisko siedemdziesięciu niezapomnianych dzieł, napisanych przez ponad stu polskich twórców.

Koncert 100-lecia otworzy retrospektywa przedwojenna autorstwa Marcina Maseckiego. Nie zabraknie również kompozycji filmowych Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, Jana A.P. Kaczmarka, Krzesimira Dębskiego i Michała Lorenca. A wszystko to w wykonaniu Orkiestry Teatru Wielkiego pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego. Usłyszymy też pieśń geniusza muzyki Fryderyka Chopina. Jego twórczość była inspiracją dla wielu pokoleń kompozytorów. Tym razem dzieło artysty zinterpretuje polski muzyk o światowej renomie – Włodek Pawlik. Muzycznym zwieńczeniem Jubileuszowej Gali 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS będzie fragment Stabat Mater Karola Szymanowskiego w wykonaniu śpiewaków operowych: Iwony Hossy, Małgorzaty Pańko i Jarosława Bręka wraz z chórem i orkiestrą pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Paulina Bidzińska – solistka Polskiego Baletu Narodowego i zwyciężczyni baletowej Eurowizji – wykona układ choreograficzny autorstwa Emila Wesołowskiego. Autorami aranżacji na orkiestrę symfoniczną są Krzysztof Herdzin, Jakub i Dawid Lubowicze, Aleksander Maliszewski, Marcin Masecki i Krzesimir Dębski. Oprawa muzyczna Gali została oparta na motywach pochodzących z poematów symfonicznych Mieczysława Karłowicza Epizod na maskaradzie op. 14 oraz Stanisław i Anna Oświecimowie op.12.

Więcej – na stronie: http://www.zaiks.org.pl

Warszawa | XXII Międzynarodowe Sympozjum „Beethoven i wielkie rocznice”

fbW dniach 19–20 marca 2018 roku w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” (Warszawa, Plac Małachowskiego 3) odbędzie się Międzynarodowe Sympozjum „Beethoven i wielkie rocznice” w ramach XXII Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Zgodnie z tradycją główny nurt koncertowy uzupełniają cykliczne wydarzenia towarzyszące: Wystawa Manuskryptów Muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej i Międzynarodowe Sympozjum Naukowe. Sympozjum stanowi muzyczno-naukowo-humanistyczną refleksję o muzyce Beethovena i jej wpływie na twórczość innych kompozytorów. Owocem sympozjum są książki, dokumentujące referaty sesji (pierwsza książka zawiera referaty z lat 1997, 1998, 1999, druga – z lat 2000, 2001, 2002), opublikowane w dwóch wersjach językowych: polskiej i obcojęzycznej.

W tym roku udział w konferencji wezmą naukowcy z różnych kontynentów, w tym Irena Poniatowska (NIFC), Helmut Loos (Universität Leipzig), Susana Zapke (Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien), Michael Heinemann (Hochschule für Musik Dresden), Hermann Jung (Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim), Marcin Trzęsiok (Akademia Muzyczna w Katowicach), Christine Siegert (Beethoven-Haus Bonn), Ewa Schreiber (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Liu Xiaolong(Peking University), Maciej Negrey (Akademia Muzyczna w Krakowie), Ryszard Daniel Golianek (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Siglind Bruhn (University of Michigan, USA), Małgorzata Grajter (Akademia Muzyczna w Łodzi), a także organizator przedsięwzięcia Krzysztof Bilica.

Zostaną wygłoszone referaty tak o twórczości Beethovena, jak również o polskiej muzyce XIX–XX wieku: Katarzyna Szymańska-Stułka (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Warszawa) Romana Palestra drogi do wolności, Teresa Malecka (Akademia Muzyczna w Krakowie) Muzyka polska drugiej połowy XX wieku, jako droga do nowej niepodległości (1989), Iwona Sowińska-Fruhtrunk (Akademia Muzyczna w Krakowie) Idea wolności i jej muzyczna reprezentacja w „Ocalałym z Warszawy” op. 46 Arnolda Schoenberga i „Kadiszu” Krzysztofa Pendereckiego.

Więcej – na stronie: http://beethoven.org.pl

Nie żyje prof. dr hab. Danuta Szlagowska

ds13 marca 2018 roku zmarła prof. dr hab. Danuta Szlagowska – naukowiec z wielką wiedzą i pasją, członek Związku Kompozytorów Polskich. Cześć jej pamięci!

Wybitny muzykolog wykładała w Akademii Muzycznej w Gdańsku od roku 1976 na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki. W latach 2008-2016 pełniła funkcję wicedyrektora Instytutu Teorii Muzyki, była kierownikiem projektów badawczych związanych z muzyką dawnego Gdańska. Prowadziła zajęcia z historii muzyki oraz literatury muzycznej, a także psychologii muzyki.

Prócz uczelni gdańskiej, w latach 2008-2014, pracowała na stanowisku profesora w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a również przez pewien czas (1993-2003) wykładała w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Dorobek naukowy Danuty Szlagowskiej jest niezwykle obszerny. Specjalne miejsce w badaniach naukowych prof. Szlagowskiej zajmowała historia muzyki i życia muzycznego dawnego Gdańska. Dzięki temu powstały monumentalne edycje katalogów obejmujących wykaz gdańskich kompozycji znajdujących się w zbiorach gdańskiej Biblioteki PAN, Archiwum Państwowego w Gdańsku oraz Bibliotece Państwowej w Berlinie. Szereg artykułów poświęconych temu dorobkowi Danuta Szlagowska publikowała w wydawnictwach gdańskiej Akademii Muzycznej, a ostatnim niezwykle ważnym dokonaniem z tej dziedziny była seria wydawnicza (wspólnie z prof. D. Popinigis) Thesaurus Musicae Gedanensis, w której poszczególnych tomach znalazły się nutowe edycje skarbów muzyki gdańskiej XVII stulecia.

Od 1996 roku była członkiem Związku Kompozytorów Polskich.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 17 marca 2018 roku na Cmentarzu Centralnym „Srebrzysko” w Gdańsku-Wrzeszczu (ul. Srebrniki 2) o godz. 11.00: wystawienie urny (stara kaplica) i wyprowadzenie.

Mińsk | Muzyczna podróż przez stulecie

polmic

18 marca 2018 roku w Państwowej Filharmonii Białoruskiej w Mińsku odbędzie się koncert z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zespół Classic-Awangard pod dyrekcją Władimira Bajdowa wykona utwory kompozytorów polskich oraz twórców białoruskich.

Organizatorami koncertu są Związek Kompozytorów Polskich, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Instytut Polski w Mińsku oraz Białoruska Filharmonia Państwowa. Przedsięwzięcie sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

„Tym koncertem chcemy uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Po 123 latach zaborów, kiedy Polska istniała tylko w sercach Polaków, Rzeczpospolita wróciła na mapę Europy i świata jako niepodległe państwo. W programie koncertu mamy utwory Ignacego Jana Paderewskiego, wielkiego pianisty i wybitnego kompozytora, ale także polityka. Dzięki niemu sprawa niepodległości Polski zyskała poparcie Stanów Zjednoczonych Ameryki, a on sam został – choć na krótko – pierwszym premierem polskiego rządu po odzyskaniu niepodległości. Są w programie również utwory Karola Szymanowskiego, najwybitniejszego kompozytora niepodległej Polski, odrodzonej w 1918 roku. Wraz z nią narodziła się w polskiej sztuce awangarda, a Szymanowski był w dziedzinie muzyki jej ojcem. Odwołuje się do tej międzywojennej awangardy Zygmunt Krauze, współczesny kompozytor o wyjątkowo wyrazistym indywidualnym rysie. Sięga on do wzorca „unizmu”, kierunku stworzonego po odzyskaniu niepodległości przez Władysława Strzemińskiego, jednego z najważniejszych malarzy i teoretyków tamtej nowej polskiej awangardy. Twórczość tych i innych polskich kompozytorów dopełni utwór białoruskiego kompozytora Dzmitryja Łybina Podróż z Krakowa do Wiednia.” – zaznacza Mieczysław Kominek, Prezes Związku Kompozytorów Polskich.

Dyrekcja Białoruskiej Filharmonii Państwowej podkreśla: „Koncert ten będzie muzycznym prezentem dla sąsiedniej Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości i po raz kolejny potwierdzi długie i bliskie przyjacielskie relacje między naszymi republikami”.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie Białoruskiej Filharmonii Państwowej.

Więcej na temat wydarzeń związanych z polską kulturą na całym świecie: www.culture.pl 

Warszawa | Opera „Tango” Michała Dobrzyńskiego wg dramatu Sławomira Mrożka

Tango17 marca o godz. 19:00 oraz 18 marca 2018 roku o godz. 18:00 w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej (Al. Solidarności 76b) zostanie wystawiona opera Michała Dobrzyńskiego Tango wg dramatu Sławomira Mrożka.

Tango Sławomira Mrożka, jedna z pereł polskiego dramatu, to w swojej dwuznaczności, ponadczasowości materiał wręcz wymarzony do eksperymentu z formą i konwencją. Fakt, że do dzisiaj nikt nie podjął ryzyka przełożenia dramatu na język opery jest tyle samo zdumiewający, jak intrygujący. Nie bez znaczenia jest fakt, że specyfika dzieła należącego do kanonu literatury wymaga czegoś więcej niż tylko oprawienia muzyką. Bezspornie fakt, że od strony kompozytorskiej podjął się tego trudnego zadania Michał Dobrzyński, staje się gwarantem umiejętnego połączenia współczesnego warsztatu kompozytorskiego najwyższych lotów ze zrozumieniem specyfiki literackiego pierwowzoru. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że sam Dobrzyński w mistrzowski sposób przełożył już na język współczesnej opery Operetkę Witolda Gombrowicza i to tak udanie, że zarówno opinie krytyków jak i melomanów były jednogłośne: znakomicie. A warto zauważyć, że ta jednogłośność ocen nie jest efemeryczna. Sukces potwierdziło zaproszenie na festiwal oper kameralnych w Wiedniu, skąd transmitowała je telewizja ARTE.

Opera jako sztuka daje możliwość doskonała ukazania wieloznaczności literackiego pierwowzoru. Do typowych środków wyrazu, typowego arsenału scenicznego dramatu, dochodzi walor muzyki, frazy, budowania napięcia, konfliktu, dźwiękiem, muzyką. To bezspornie idzie w parze z wieloznacznością i wielopłaszczyznowością akcji dzieła Mrożka. Mnogość konfliktów, odmienności odczytywania ich intencji, czy wreszcie samego przekazu w myśl akademickiego „co autor chciał nam przez to powiedzieć” to pole popisu w konwencji opery. Biorąc pod uwagę warsztat kompozytora, jego artyzm i doświadczenie zespołu wykonawców, można spodziewać się kontynuacji sukcesu Operetki, a samo Tango bezspornie wpisze się na karty najnowszej historii Warszawskiej Opery Kameralnej.

Informacja o biletach – na stronie: www.operakameralna.pl

Szczecin | Dzieje grzechu

Dzieje17 marca 2018 roku o godz. 19:00 Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza widzów na balet Dzieje grzechu z muzyką Mieczysława Karłowicza w choreografii Karola Urbańskiego.

Doskonale wytańczona narracja okraszona jest przepięknymi kostiumami i imponującymi wizualizacjami. Silne emocje i piękno tańca w najczystszej postaci. Czy miłość kobiety może sprowadzić ją na samo dno? Czy w opanowanym przez mężczyzn świecie jest w stanie ocalić swoją godność? Spektakl inspirowany filmem Waleriana Borowczyka okrzykniętym największym skandalem polskiego kina i równie głośną książką Stefana Żeromskiego o tym samym tytule. Historia kobiety osamotnionej w świecie mężczyzn. Kobiety, która wiedziona namiętnościami trafia na samo dno. Kobiety, która od tego dna potrafi się odbić i ocalić pierwiastek siebie. Również historia świata. Świata, w którym nasze emocje, uczucia i słabości są obserwowane jak w sklepowej witrynie.

Balet Dzieje grzechu to spotkanie z literaturą, a nawet z… filmem. Spektakl zyskał wyraz filmowy, stając się baletem fabularnym, taneczną adaptacją opowiadanej treści. Karol Urbański, twórca tego spektaklu, zilustrował opowieść muzyką z epoki – późnoromantycznymi poematami symfonicznymi Mieczysława Karłowicza, które zaprezentuje Orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka. Solowe partie wokalne wykonają Joanna Tylkowska-Drożdż i Paweł Wolski.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.opera.szczecin.pl