Polmic - FB

aktualności

Warszawa | „Spotkaj się z muzyką w Warszawie”

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICBiuro Kultury m.st. Warszawy oraz Stowarzyszenie JAX serdecznie zapraszają na cykl letnich koncertów muzyki klasycznej zatytułowany „Spotkaj się z muzyką w Warszawie”. Koncerty odbędą się 12, 19 i 26 czerwca 2022 roku w wybranych kościołach znajdujących się na terenie m.st. Warszawy. W repertuarze najpiękniejsze dzieła muzyki kameralnej i organowej.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Każdemu z koncertów towarzyszyć będzie projekcja wizualna, dzięki której zgromadzona publiczność będzie mogła obserwować grę artystów odbywającą się na chórze. Wszystkie koncerty będzie można obejrzeć online na kanale Stowarzyszenia JAX na YouTube.

Przed nami podróż w świat różnorodnych form, stylów muzycznych i interesujących efektów akustycznych. Zabrzmią różne składy instrumentalne. Usłyszymy organy solo, a także kameralne współbrzmienia króla instrumentów ze skrzypcami, fletem czy saksofonem. Wystąpią uznani artyści, którzy od wielu lat aktywnie zaangażowani są w polskie i światowe życie kulturalne – Łukasz Długosz (flet), Ryszard Żołędziewski (saksofon), Róża Lorenc (skrzypce), a także znakomici organiści: Roman Perucki, Piotr Rojek i Wiktor Brzuchacz.

Czytaj więcej: Warszawa | „Spotkaj się z muzyką w Warszawie”

Poznań | 12. Enter Enea Festival

POLMICW dniach 13–16 czerwca 2022 w Poznaniu nad Jeziorem Strzeszyńskim odbędzie się 12. Enter Enea Festival, w programie którego znalazło się prawykonanie nowego orkiestrowego utworu Leszka Możdżera MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE, powstałego na zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu.

To z orkiestrą tego teatru pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak Możdżer wystąpi w nowym utworze 14 czerwca. Do prawykonania utworu artysta zaprosił też fińskiego trębacza Verneriego Pohjolę, basistę Bartka Królika, perkusistę Łukasza Sobolaka i saksofonistę Adama Bławickiego. MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE to reinterpretacja Leszka Możdżera i oparta na utworze Moniuszki Uwertura Fantastyczna „Bajka". To przykład redefinicji języka muzycznego jednego z najważniejszych twórców muzyki polskiej i również bardzo wyjątkowy sposób uczczenia 150. rocznicy śmierci patrona Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Enter Enea Festival to muzyczne spotkania w plenerze Jeziora Strzeszyńskiego, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji.

Czytaj więcej: Poznań | 12. Enter Enea Festival

Laureaci 63. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

POLMIC10 czerwca 2022 odbył się koncert finałowy 63. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, po którym Jury wyłoniło dwóch laureatów oraz przyznało dwa wyróżnienia!

Jury obradowało w składzie: Agata Zubel (przewodnicząca), Krzysztof Baculewski, Katarzyna Kwiecień-Długosz, Jadwiga Rappé i Wojciech Ziemowit Zych.

Po wysłuchaniu koncertu Jury postanowiło, co następuje:

Nagrodę Główną im. Tadeusza Bairda podzielić w następujący sposób, przyznając

  • I nagrodę utworowi Hidden monologues Huberta Gabriela Żmudzkiego oraz
  • III nagrodę utworowi 16087 Przemysława Packa.

II nagrody nie przyznano.

Wyróżnienia otrzymały utwory SHAKESPEARE-MONOLOGUES Bartosza Witkowskiego i Opiewaj Michała Dormana.

Uroczystość wręczenia laureatom dyplomów odbędzie się podczas 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień".

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Gdańsk | „Nie ma wolności bez solidarności”

POLMICPatronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

12 czerwca 2022 roku o godz. 19.00 koncertem „Nie ma wolności bez solidarności” Teatr Otwarty w Gdańsku uczci 35. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Trójmiasta i 40. rocznicę delegalizacji Związków Zawodowych „Solidarność”. Z uwagi na charakter wydarzenia na miejsce jego realizacji organizatorzy zaplanowali Historyczną Salę BHP Stoczni Gdańskiej. Wstęp na koncert jest wolny!

Temu szczególnemu wydarzeniu patronują: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Arcybiskup Metropolita Gdański – ks. Tadeusz Wojda, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

W programie wydarzenia znajdą się fragmenty Homilii Pomorskich z dwóch pielgrzymek Jana Pawła II do Trójmiasta (1987, 1999), utwory fortepianowe i pieśni Fryderyka Chopina, utwory dedykowane Papieżowi Polakowi oraz pieśni zajmujące w sercu Jana Pawła II szczególne miejsce.

Czytaj więcej: Gdańsk | „Nie ma wolności bez solidarności”

Kraków | Karol Rathaus in Memoriam 2

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmicDrugi koncert w hołdzie Karolowi Rathausowi będzie miał miejsce 12 czerwca 2022 o godz. 19.00 w Żydowskim Muzeum Galicja, gdzie niektóre jego dzieła zostaną zaprezentowane w Polsce po raz pierwszy!

Karol Rathaus Enseblme prawykona takie utwory, jak Eine kleine Serenade op. 23 (1927), Mazurka (1941), Polish Polka (1941), Confused Intermezzo (Pole in Spain) / Habanera and mazurka (1941). Wystąpią członkowie Karol Rathaus Ensemble – Piotr Lato, Marcin Hałat, Aleksandra Hałat – oraz ich goście: waltornista Paweł Cal, fagocista Damian Lipień i trębacz Piotr Nowak.

Droga kompozytora wiodła z Tarnopola przez Wiedeń, Berlin, Londyn, Paryż do Stanów Zjednoczonych, które stały się jego drugą ojczyzną. Karol Rathaus współpracował z wytwórniami filmowymi, w tym w Hollywood. Wykładał również w Queens College w Nowym Jorku. Był aktywnym członkiem amerykańskich organizacji muzycznych (m.in. ISCM, American League of Composers from Austria, American Society of Composers, Authors and Publishers), honorowym wiceprezydentem Jewish Music World Center, działał ponadto w organizacjach polonijnych (m.in. Komitecie Muzycznym Instytutu Kultury).

Wstęp wolny!

Dodatkowe informacje: https://galiciajewishmuseum.org/koncert-karol-rathaus-im-memoriam-2/ 

Katowice | „Pokolenie '51 na 70-lecie urodzin”: finał cyklu koncertowego

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR11 czerwca 2022 o godz. 18.00 na zaproszenie Kwartetu Śląskiego Joanna Freszel, Łukasz Krupiński i Elżbieta Mrożek-Loska wystąpią podczas koncertu finałowego cyklu „Pokolenie '51 na 70-lecie urodzin”. W siedzibie NOSPR zabrzmią Audycja VI Andrzeja Krzanowskiego oraz IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 Ludwiga van Beethovena (oprac. na fortepian i kwintet altówkowy).

Audycję VI na sopran i kwartet smyczkowy Krzanowski stworzył z okazji stulecia urodzin Karola Szymanowskiego w 1982 roku. Po Beethovenie to drugi niezwykle ważny kompozytor dla tego twórcy.

Jak zaznacza autor cyklu koncertowego Arkadiusz Kubica, „Cykl utworów pod wspólnym tytułem Audycje jest niezwykłym z różnych powodów, ale chyba na najistotniejszą sprawę zwróciła uwagę żona kompozytora Grażyna, mówiąc, że Audycje są komentarzami do toczącej się wtedy teraźniejszości i do tego, co rozgrywało się w najdalszych zakamarkach duszy kompozytora. Użyte teksty Juliusza Słowackiego z Ody do wolności, Hymnu i Do matki są niezwykle wymowne i silnie wybrzmiewają w partii sopranowej. Kwartet smyczkowy odwołuje się do twórczości samego Krzanowskiego (autocytat II Kwartetu) i do twórczości Karola Szymanowskiego (początek I Kwartetu w kadencjach skrzypcowych). Całość kończy szept sopranu: „Słuchaj nas Matko Boża”.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-joanna-freszel-pokolenie-51-na-70-lecie-urodz 

Szczecin | Tym, którzy nie powrócili z morza...”: premiera cyklu pieśni „Było kiedyś morze szkliste” Michała Dobrzyńskiego

POLMICOpera na Zamku w Szczecinie zaprasza na koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza”, który odbędzie się 11 czerwca 2022 o 22.00 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Orkiestra Opery na Zamku pod batutą Przemysława Zycha i znana mezzosopranistka Urszula Kryger zaprezentują utwory Mieczysława Karłowicza, Krzysztofa Pendereckiego oraz prawykonają cykl pieśni Michała Dobrzyńskiego, specjalnie skomponowany na to wydarzenie.

Cykl pieśni Michała Dobrzyńskiego pt. Było kiedyś morze szkliste na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną zamówiony został przez Operę na Zamku w Szczecinie. Skomponowanie i prawykonanie utworu podczas corocznie odbywającego się w Szczecinie już od wielu lat koncertu ma dla kompozytora, jako rodowitego szczecinianina, znaczenie szczególne i wymiar głęboko osobisty, jako że członkowie z kręgu najbliższej rodziny (ojciec kompozytora), znajomi i przyjaciele od zawsze związani byli ze szczecińskim portem, z polskim morzem. Jak podkreśla kompozytor, „Ale jest też druga, bardzo mroczna inspiracja – to wstrząsające, katastrofalne i nieludzkie informacje, jakie dochodziły do nas z Ukrainy, w szczególności z portowego Mariupola, w czasie, gdy pisałem ten utwór. Nie mogło to pozostać bez wpływu na ostateczny kształt utworu, jego brzmienie, jak i dobór tekstów”.

Czytaj więcej: Szczecin | Tym, którzy nie powrócili z morza...”: premiera cyklu pieśni „Było kiedyś morze...

Tykocin | V Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”

POLMICPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Piąta edycja chóralnych zmagań odbędzie się 11 czerwca 2022 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, popularnie zwanym perłą w Koronie Podlasia. Wystąpi 30 chórów z całej Polski. Odbędą się ponadto warsztaty dla dyrygentów i delegacji poszczególnych chórów.

Konkurs podzielony będzie na 7 kategorii, w tym chóry jednorodne, mieszane i parafialne. Jury złożone z doświadczonych chórmistrzów oceniać będzie między innymi kulturę brzmienia, interpretację, dobór repertuaru, agogikę, dykcję i ogólny wyraz artystyczny. Dla najlepszych przygotowano szereg nagród. Na zwycięzcę czeka Grand Prix i nagroda pieniężna wysokości 5 000 zł. Przewidziana jest również nagroda specjalna Burmistrza Miasta Tykocin za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego i nagroda specjalna dyrektora Radia Nadzieja dla najlepszego dyrygenta.

Czytaj więcej: Tykocin | V Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”

Białogard, Złocieniec, Połczyn-Zdrój | „Z klasyką przez Polskę”: Janusz Olejniczak i Tomasz Strahl

NIMiTJanusz Olejniczak i Tomasz Strahl – jedni z najwybitniejszych polskich współczesnych muzyków – wystąpią w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”. Koncerty odbędą się 10 czerwca 2022 o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie, 11 czerwca o godz. 18.00 w Złocienieckim Ośrodku Kultury oraz 12 czerwca o godz. 15.30 w Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju.

Światowej sławy mistrzowie występujący w najbardziej prestiżowych salach koncertowych wykonają w duecie utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, a także Franza Schuberta, Georga Friedricha Haendla, Edwarda Elgara oraz Manuela de Falli.

Cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę” jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wstęp bezpłatny!

Czytaj więcej: Białogard, Złocieniec, Połczyn-Zdrój | „Z klasyką przez Polskę”: Janusz Olejniczak i Tomasz Strahl