Polmic - FB


Newsy ze świata - poza NY

Heidelberger Komponistinnenpreis 2020 dla Bettiny Skrzypczak!

BettinaZnana kompozytorka, Bettina Skrzypczak, otrzymała nagrodę „Heidelberger Komponistinnenpreis 2020“. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest od 1987 roku wyłącznie komponującym kobietom. Jest to jedyna tego rodzaju nagroda w skali świata.

Wyróżnieniem tym, na wniosek specjalnie powołanej Kapituły Miasta Heidelberg, uhonorowano dotychczas takie kompozytorki jak: Zofia Gubajdulina, Galina Ustwolskaja, Adriana Hölszky, Kaija Saariaho i Olga Neuwirth.

W rekomendacji Kapituły Miasta Heidelberg o twórczości Bettiny Skrzypczak napisano:

Dbałość o szczegóły strukturalne i przemyślana dramaturgia formy łączą się w jej dziełach z respektowaniem praw percepcji, co znajduje odzwierciedlenie w procesach dźwiękowych o niezwykłej intensywności. […] Poprzez wyrazistość ekspresywną, sugestywność emocjonalną jej muzyka silnie oddziałuje na słuchacza. […] Kompozytorka poświęca uwagę również innym dziedzinom wiedzy: od estetyki, poprzez filozofię, po nauki ścisłe”.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 19 lutego 2020 podczas koncertu z udziałem orkiestry Philharmonisches Orchester Heidelberg pod dyrekcją Josepha Bastiana, w repertuarze którego zabrzmi m.in. utwór Initial na orkiestrę symfoniczną (2005) Bettiny Skrzypczak. Kompozycja ta, prawykonana w 2007 roku w La Chaux-de-Fonds przez Orchestrę de Chambre de Lausanne (dyr. Marco Angius), została w tym samym roku przedstawiona polskiemu środowisku muzycznemu podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w wykonaniu SWR Symphonieorchester (dyr. Rupert Huber).

Petersburg | Wykład Jerzego Stankiewicza o „Kwartecie na koniec Czasu” Oliviera Messiaena

Instytut Polski w Petersburgu17 lutego 2020 roku w siedzibie Instytutu Polskiego w Petersburgu (ul. 5. Sowiecka 12) o godz. 18.30 będzie miał miejsce wykład Nowe spojrzenie na genezę „Kwartetu na koniec Czasu” Oliviera Messiaena w Stalagu VIII A Görlitz, który wygłosi Jerzy Stankiewicz, wiceprezes Oddziału Związku Kompozytorów Polskich w Krakowie.

Podczas spotkania odbędzie się też projekcja francuskiego filmu dokumentalnego i muzycznego Urok niemożliwości (reż. Nicolas Buenaventura Vidal, 2006) obrazującego hipotezy dotyczące powstania Kwartetu… na przełomie 1940 / 1941 roku w hitlerowskim obozie jenieckim w Görlitz (dzisiaj w Polsce w Zgorzelcu na Dolnym Śląsku).

Olivier Messiaen (1908–1992) – francuski kompozytor, organista, wykładowca, był jedną z najważniejszych postaci muzyki XX wieku, z jednej strony mistykiem, z drugiej zaś śmiałym eksperymentatorem. W 1931 został mianowany organistą paryskiego kościoła La Trinité i funkcję tę sprawował do śmierci. W roku 1940 został uwięziony w stalagu, a po zwolnieniu w 1941 objął stanowisko profesora harmonii (dopiero w 1966 roku został profesorem kompozycji) w paryskim konserwatorium. Był niezwykle charyzmatycznym pedagogiem, a do grona jego uczniów należeli wybitni twórcy, którzy — podobnie jak on sam — uformowali oblicze XX-wiecznej muzyki, prowadząc ją we wcześniej nieznanych kierunkach: Pierre Boulez, Karlheinz Stockhausen, Iannis Xenakis. W Görlitz działa obecnie Meetingpoint Messiaen — miejsce spotkań muzycznych młodzieży i doświadczonych muzyków z Europy i innych kontynentów.

Bruksela | „Zaślubiam Cię...” – Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk

Kisiel IwonaZ okazji setnej rocznicy powrotu Polski nad Morze Bałtyckie (odzyskania Pomorza przez Polskę) w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbędzie się niepowtarzalne wydarzenie artystyczne promujące polską sztukę. Podczas koncertu 5 lutego 2020 roku zostanie prawykonany utwór Iwony Kisiel.

Kompozycja pt. Once Upon the Sea skomponowana została specjalnie na tę okazję. Tak renomowani muzycy, jak fleciści Agata Długosz i Łukasz Długosz oraz pianista Andrzej Jungiewicz dokonają jej światowego prawykonania. Poza tym w programie koncertu znajdą się utwory Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Kazimierza Serockiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Franciszka Dopplera. Koncertowi towarzyszyć będzie płyta wydana specjalnie na tę okazję pt. Zaślubiam Cię... Polska muzyka klasyczna w stulecie powrotu Polski nad Bałtyk / I Thee Wed... Polish Classical Music to Commemorate the Centennial Anniversary of Poland’s Return to the Baltic Sea. Na jej repertuar składać się będą utwory odegrane na koncercie oraz dzieła innych kompozytorów, takich jak Ryszard Klisowski, Adam Świerzyński, Henryk Mikołaj Górecki, Robert Muszyński i Zygmunt Noskowski. Równolegle prezentowana będzie wystawa malarstwa marynistycznego.

Całość wydarzenia odbędzie się z inicjatywy Europosłanki Pani Anny Fotygi. Organizatorem jest grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, która rozpoczyna w roku 2020 jubileusz 75-lecia, oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Dostęp Polski do Bałtyku i zaślubiny z morzem to nie tylko symbol niepodległości, ale również niezależności gospodarczej. Polskie firmy z sektora energii wiedzą, że bezpieczeństwo w tym sektorze i nowe inwestycje przekładają się na dalszy rozwój Polski. Sponsorami, bez których wydarzenie nie mogłoby się odbyć, są Fundacja LOTOS – katalog wystawy prezentowanej w ramach wydarzenia Zaślubiam Cię... Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk, Grupa Energa – płyta z koncertu, oraz PKN ORLEN – filmy, które zostaną zaprezentowane podczas konferencji historycznej nt. odzyskania Pomorza przez Polskę w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

"Kompozytorzy na walizkach" – cykl zagranicznych koncertów Filharmonii Poznańskiej

FP14 lutego 2020 roku koncertem w Konzerthaus w Berlinie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej wraz z Rafałem Blechaczem rozpocznie europejskie tournée w ramach cyklu "Kompozytorzy na walizkach".

W programie zagranicznych koncertów znajdą się utwory trzech znakomitych polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina (1810-1849), Aleksandra Tansmana (1897-1986) i Romana Palestra (1907-1989). Wszyscy trzej opuścili rodzinny kraj z przyczyn politycznych, aby osiedlić się w Paryżu – tam żyć i tworzyć. Każdy z nich wypracowł niezwykle oryginalny styl, wykorzystując zdobyczne ówczesnych technik kompozytorskich w oparciu o nawiązania i stylizację rodzimego folkloru.

Filharmonia Poznańska wybrała najbardziej reprezentatywne dzieła: Tańce weselne z baletu Pieśń o Ziemi Romana Palestra oraz III Symfonię koncertującą na skrzypce, altówkę, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę Aleksandra Tansmana, aby przedstawić tę oryginalną i wciąż mało znaną twórczość polskich kompozytorów-emigrantów. W roku 2020, dokładnie 1 marca, przypada 210. rocznica urodzin Fryderyka Chopina – w programie nie mogło zatem zabraknąć Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 w wykonaniu Rafała Blechacza, zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Europejska trasa koncertowa rozpocznie się 14 lutego w Berlinie. 26 lutego muzycy wystąpią we Frankfurcie nad Odrą, a dwa dni później w Darmstadt. Najważniejszym wydarzeniem tournée będzie występ 1 marca w Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, gdzie orkiestra uczci 210. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. W koncertach udział wezmą soliści Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą dyrygentów Marka Pijarowskiego i Łukasza Borowicza.

Szczegółowe informacje – na stroniehttps://filharmoniapoznanska.pl/

Trasa koncertowa Atom String Quartet po Stanach Zjednoczonych

ASQW dniach 7–16 stycznia 2020 roku odbędzie się trasa koncertowa Atom String Quartet po Stanach Zjednoczonych. W ciągu niecałych dwóch tygodni kwartet zagra 7 koncertów w różnych częściach USA. Amerykańska trasa rozpocznie obchody 10. rocznicy istnienia kwartetu.

To będzie druga trasa koncertowa zespołu po Stanach Zjednoczonych i tym razem obejmie takie miasta, jak Minneapolis, Madison, San Fransisco, Phoenix, Baltimore i Nowy Jork. Artyści zaprezentują przekrojowy program, na który będą się składać kompozycje Krzysztofa Pendereckiego (z ostatniej płyty zespołu pt. Penderecki), Zbigniewa Seiferta oraz muzyków kwartetu. Szczególnym wydarzeniem będą koncerty w Dizzy`s Club – Jazz at Lincoln Center, jednym z najbardziej prestiżowych klubów jazzowych na świecie. Atom String Quartet wystąpi tam 16 stycznia dwukrotnie: o 19:30 i 21:30.

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną. Kwartet nagrał pięć autorskich płyt, dwie z nich otrzymały nagrodę „Fryderyk”.

Amerykańska trasa ASQ została dofinansowana z programu „Kultura polska na świecie” Instytutu Adama Mickiewicza .