polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
130. lat Akademii Muzycznej w Krakowie
25 lutego 2018, Kraków
Muzyczne dedykacje – kiedy głos bywa inspiracją
28 lutego 2018, Warszawa
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

archiwum

Filtr

Rok Haendlowski 2009

Georg Friedrich HaendelRok 2009 na całym świecie obchodzony będzie jako Rok Georga Friedricha Haendla, ustanowiony z okazji przypadającej w dniu 14 kwietnia 2009 roku 250-tej rocznicy śmierci Artysty. Główne wydarzenia Roku Haendlowskiego koncentrować się będą w miejscach związanych z jego życiem: rodzinnym Halle w Niemczech oraz w Londynie, gdzie zmarł. Centralne wydarzenie obchodów zaplanowano jako Specjalny Dzień – 19 kwietnia 2009 roku, kiedy to ponad 40 radiostacji zrzeszonych w EBU wyemituje okolicznościowe koncerty w swoich państwach. Halle jako miejsce urodzenia Haendla rozpocznie Specjalny Dzień koncertem w Marktkirche, kościele, w którym kompozytor został ochrzczony. Ponadto w Halle w dniach 4-14 czerwca 2009 roku, pod honorowym patronatem Królowej Elżbiety II i Prezydenta Niemiec Horsta Köhlera, odbędzie się Festiwal Haendlowski.

Więcej informacji na temat Roku Haendlowskiego, szczególnie uroczystości w Halle, można znaleźć na stronie internetowej www.haendel2009.comTam również są dostępne obszerne wiadomości o życiu i twórczości kompozytora, miejscach związanych z jego biografią.

Karol Szymanowski i jego epoka … w trzech tomach

Szymanowski i jego epokaDnia 4 listopada 2008 roku w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się promocja długo oczekiwanej monografii Karola Szymanowskiego autorstwa Teresy Chylińskiej zatytułowanej Karol Szymanowski i jego epoka. Impreza poprowadzona została przez prof. Adama Walacińskiego, z udziałem Autorki i Andrzeja Sitarza - dyrektora oficyny Musica Jagiellonica, która tę monografię opublikowała.

Prezent gwiazdkowy od serwisu Polmic.pl

GroveSkładając wszystkim naszym wiernym Czytelnikom życzenia zdrowych, radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, dołączamy do nich wyjątkowy, gwiazdkowy prezent – dostęp onlineza pośrednictwem naszego serwisuwww.polmic.pl do największej encyklopedii muzycznej na świecie - The New Grove Dictionary of Music and Musicians.

Jak go otrzymać? Wystarczy zarejestrować się (lub zalogować, jeśli już ktoś dopełnił rejestracji) w naszym serwisie, a w prawej kolumnie na głównej stronie pojawi się duża ikona – furtka do pełnych zasobów Encyklopedii. Życzymy owocnych „przeszukiwań” i pożytecznej lektury!

Zmarł Joachim Olkuśnik

Joachim OlkuśnikW czwartek, 18 grudnia 2008 roku w Warszawie zmarł wybitny kompozytor i publicysta - Joachim Olkuśnik. Miał 81 lat.

Joachim Olkuśnik urodził się 27 marca 1927 w Kostrzynie. Studiował kompozycję u Tadeusza Szeligowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. W latach 1960-64 zajmował się publicystyką muzyczną w czasopismach muzycznych i literackich. W tym czasie wraz z innymi młodymi kompozytorami (Benedyktem Konowalskim, Janem Fotkiem, Zbigniewem Penherskim, Romualdem Twardowskim) i poetami (Andrzejem Brychtem, Stanisławem Grochowiakiem, Ireneuszem Iredyńskim, Romanem Śliwonikiem) założył grupę artystyczną „Camerata”.

The International Gaudeamus Composition Competition 2009 - deadline 16 stycznia 2009

Gaudeamus 2009Uwaga kompozytorzy! Zbliża się ostateczny termin zgłaszania kompozycji na The International Gaudeamus Composition Competition 2009 – 16 stycznia 2009 roku (decyduje data stempla pocztowego).

Konkurs adresowany jest do wszystkich kompozytorów urodzonych po 6 września 1978 roku. Utwory można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej www.musicweek.nl. Organizatorzy preferują nadsyłanie formularza złoszeniowego, partytury (PDF) i nagrania (MP3) w formie cyfrowej (elektronicznej) na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłaszane utwory mogą być już wykonane, ale nie powinny być skomponowane później niż trzy lata temu. Oceniać je będzie międzynarodowe jury w składzie: Julia Wolfe (USA), Huba de Graaff (Holandia) i Akira Nishimura (Japonia). Po wykonaniu wybranych kompozycji podczas festiwalu The International Gaudeamus Music Week (7-13 września 2009) jury przyzna główną nagrodę - Gaudeamus Prize, którą w tym roku stanowić będzie 4.550 Euro jako zamówienie nowej kompozycji, która zostanie prawykonana podczas kolejnej edycji festiwalu Gaudeamus Music Week 2010.

Utwory mogą być zgłaszane w następujących kategoriach (maksymalnie jeden w każdej kategorii, a w sumie maksymalnie trzy):

A – ORKIESTRA: kompozycje orkiestrowe dla Holland Symfonia Orchestra o maksymalnej obsadzie: smyczki - 12.10.8.6.5, dęte drewniane - 3.3.3.3, blaszane - 4.3.3.1., 1 timp., 3 perc., 1 harp., 1pno/celesta

B – MUZYKA KAMERALNA: teoretycznie, wszystko jest możliwe w tej kategorii, z limitem instrumentów solowych w zespole – maksymalnie 16 instrumentów, z lub bez elektroniki, video itd. Także kompozycje chóralne na maksymalny zestaw głosów: 2 soprany, 2 mezzosoprany, 2 alty, 2 tenory, 2 basy

C- MUZYKA ELEKTRONICZNA: oznacza kompozycje na taśmę, muzykę na instrumenty i elektronikę, muzykę na live electronics i instalacje dźwiękowe. Wspisowe za każdą kompozycję - 25 Euro.

Kontakt do organizatorów: Gaudeamus Music Week c/o Music Center The Netherlands - Contemporary Department, Rokin 111, 1012 KN Amsterdam, The Netherlands; T: 31-20 - 344 60 60, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.mcn.nl

Zmarł Piotr Janowski

Piotr JanowskiDnia 6 grudnia 2008 roku w Londynie zmarł nagle Piotr Janowski - światowej sławy skrzypek, pierwszy polski zwycięzca Konkursu im. Henryka Wieniawskiego, uznany wykładowca wielu zagranicznych uczelni. Miał 57 lat. Pogrzeb artysty odbył się w czwartek, 18 grudnia 2008 roku o godz. 11.00 na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Juan de Dios Magdaleno zdobywcą Lutosławski Award 2008

Lutoslawski Award 2008Jury Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Lutosławski Award 2008” w składzie: Louis Andriessen (Holandia), Yi Chen (Chiny/USA), Ivan Fedele (Włochy), Yuki Morimoto (Japonia/Austria) oraz Zygmunt Krauze - przewodniczący (Polska) obradowało w siedzibie Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w dniach 12-14 grudnia 2008 roku i postanowiło przyznać następujące nagrody:

  • I Nagroda: Juan de Dios Magdaleno (Meksyk) za utwór Memento Mori na skrzypce i fortepian
  • II Nagroda: Satoshi Ohmae (Japonia) za utwór Memories Once More na dwa fortepiany
  • III Nagroda: Jimmie LeBlanc (Kanada) za utwór The Breaking of the Circle na kwartet smyczkowy

NOWOJORSKA KRONIKA MUZYCZNA: Piotr Andreszewski w Carnegie Hall (3 grudnia 2008)

Piotr Anderszewski NY 2008W słynnym musicalu The Sound of Music w jednej z pierwszych piosenek sfrustrowane zakonnice zastanawiają się co zrobić z nowicjuszką Marią, która nie zamierza poddać się wymogom klasztornego żywota. Tytuł tej piosenki How do we solve the problem like Maria nieodmiennie przychodzi mi na myśl podczas występów dwóch nieprawdopodobnie utalentowanych pianistów: Lang Langa i Piotra Anderszewskiego. W obu przypadkach mamy dość często do czynienia z nieprawdopodobną pianistyką i frustrującymi interpretacjami. Nie podlega dyskusji, że spośród nich, polski - przepraszam: polsko-węgierski - pianista zazwyczaj zachowuje się przy fortepianie w mniej kontrowersyjny sposób. Nie mniej kontrowersyjnymi pozostają jego koncepcje, przynajmniej w moich uszach.

W programie ostatniego recitalu - 3 grudnia 2008 roku - w dość szczelnie wypełnionej Carnegie Hall, Piotr Anderszewski powrócił do znanych mu niemal od dzieciństwa kompozycji Bacha, Schumanna, Janaczka i Beethovena. Przyczyną był najprawdopodobniej fakt, że koncert był nagrywany na żywo i nagranie ma ukazać się komercyjnie. Niewykluczone również, że ten sam fakt spowodował rzadko spotykane, choć tym razem wyraźnie odczuwalne zdenerwowanie pianisty. Nie usłyszymy tego na nagraniu, które jak zwykle w takich przypadkach pochodzi z samego koncertu, jak i pokoncertowych poprawek.

Zmarł Jerzy Jasieński

Jerzy Jasieński 2006Dnia 7 grudnia 2008 roku w Warszawie zmarł Jerzy Jasieński – pianista, krytyk, działacz muzyczny i teatralny. Miał 95 lat.

Jerzy Jasieński urodził się 25 maja 1913 roku we Władykaukazie. Studia muzyczne (pianistyczne pod kierunkiem S. Szpinalskiego) i prawnicze odbył w Wilnie. W mieście tym przeżył wojnę i okupację. Po wojnie działał jako organizator życia muzycznego w woj. Pomorskim, m.in. był współzałożycielem konserwatorium w Bydgoszczy. Od 1949 roku pracował w Ministerstwie Kultury i Sztuki – jako dyrektor departamentu twórczości, imprez i obchodów artystycznych oraz w Centralnym Zarządzie Oper, Filharmonii i Instytucji Muzycznych oraz Teatrów Dramatycznych. W latach 1964-66 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Polskiego w Warszawie, a następnie warszawskiego Teatru Wielkiego. W latach 1980-89 pełnił funkcję wicedyrektora Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz dyrektora Centralnej Biblioteki Nutowej.

"Za kurtyną lat" Małgorzaty Komorowskiej

Za kurtyną latNakładem krakowskiej Oficyny Wydawniczej IMPULS ukazała się książka Małgorzaty Komorowskiej Za kurtyną lat. Polskie teatry operowe i operetkowe 1918-1939.

Publikacja przedstawia dzieje scen operowych i operetkowych w Polsce okresu międzywojennego: w Warszawie, Poznaniu i Lwowie, a także w Katowicach, Wilnie i Toruniu oraz sezonowych przedstawień muzycznych w Krakowie, w Bydgoszczy, Grudziądzu, Lublinie, Łodzi i Zakopanem. Ich historia została zarysowana w powiązaniu z wydarzeniami politycznymi, warunkami ekonomicznymi i przemianami społeczno-kulturowymi, w tym z rozwojem filmu, radia i fonografii. Odrębny rozdział poświęcono problematyce inscenizacji, bowiem sceny Warszawy, Poznania, Lwowa i Wilna wytworzyły charakterystyczny styl przedstawień operowych, operetkowe zaś odznaczały się wielką barwnością wystawy.

Dwa rękopisy Fryderyka Chopina w polskich zbiorach

Chopin - Etiuda f-moll ze zbioru Trois nouvelles EtudesNa odbywającej się 3 grudnia 2008 roku aukcji w domu aukcyjnym Sotheby's w Londynie Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zakupił dwa autografy muzyczne Fryderyka Chopina: Tarantellę op. 43 za kwotę 409 tys. funtów oraz Etiudę f-moll ze zbioru Trois nouvelles Etudes za kwotę 181 tys. funtów. Oba manuskrypty to szczególnie cenne chopiniana: pierwszy jest jedynym na świecie autografem Tarantelli op. 43, a na wartość drugiego wpłynęło m.in. uznawanie tego autografu przez dłuższy czas za zaginiony.

zobacz: zdjęcie rękopisuEtiudy f-moll ze zbioru Trois nouvelles Etudes

Urodziny Mistrza!

Henryk Mikołaj GóreckiW sobotę, 6 grudnia 2008 roku jeden z najwybitniejszych kompozytorów w Polsce i na świecie - Henryk Mikołaj Górecki - świętuje swoje 75 urodziny!

Jedna z najnowszych kompozycji Mistrza - Pięć pieśni kurpiowskich na chór mieszany z 1999 roku, która miała swoje prawykonanie w 2003 roku - zostanie aż czterokrotnie wykonana w najbliższych dniach: 7 i 14 grudnia usłyszymy ją w Genewie w interpretacji zespołu Motet de Genève pod dyrekcją Guillaume Tournaire, a 22 i 28 grudnia zabrzmi w wykonaniu Cerddorion New York Choir pod kierownictwem Kristiny Boerger najpierw w Oratorium św. Bonifacego na Brooklynie, a następnie w Kościele św. Ignacego w Nowym Jorku. Na uroczyste koncerty urodzinowe z okazji jubileuszu Góreckiego zaprasza także warszawska Filharmonia Narodowa - w dniach 19 i 20 grudnia usłyszymy Jego II Symfonię "Kopernikowską"na sopran, baryton, chór i orkiestrę.Wystąpią soliści: Zofia Kilanowicz – sopran, Adam Kruszewski – baryton oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Straszyńskiego.

Do 9 grudnia 2008 roku potrwa również w Katowicach Festiwal GÓRECKI ● PENDERECKI - w 75. rocznicę urodzin, zorganizowany przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Zakończy go uroczyste wykonanie Symfonii "Kopernikowskiej"Góreckiego.