Polmic - FB
Filtr

Studia podyplomowe reżyserii opery i innych form teatru muzycznego

studia reżyserii

Wydział Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie ogłasza nabór na dwuletnie niestacjonarne studia podyplomowe w zakresie reżyserii opery i innych form teatru muzycznego.

Studia są dofinansowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, będącą operatorem Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego (FSS), dzięki czemu semestralny koszt nauki wyniesie jedynie 2500 zł (w sumie za cały cykl dwuletni: 10000 zł). Zajęcia prowadzone będą przez pedagogów Wydziału Reżyserii Dramatu PWST im. L. Solskiego w Krakowie, pedagogów Akademii Muzycznej w Krakowie (która jest partnerem PWST w projekcie) oraz zaproszonych do współpracy ekspertów. Oferta kierowana jest do absolwentów wyższych uczelni, legitymujących się tytułem magistra (wykształcenie muzyczne nie jest wymogiem koniecznym). Rekrutacja na studia odbędzie się we wrześniu 2009 roku, kandydatów obowiązuje pisemna praca egzaminacyjna.

Informacje: www.pwst.krakow.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. (12) 422 18 55 w. 43

ECHO TROMBITY 2009

Echo Trombity

W dniach 19-21 czerwca 2009 roku w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu odbyło się finałowe spotkanie XXXIIMałopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY. W trzydniowym finale zaprezentowało się 37 najlepszych orkiestr wyłonionych w trakcie organizowanych w 7 miastach Małopolski eliminacjach. Eliminacje, stanowiące pierwszy etap konkursu, przeprowadzane były od 2 maja do 14 czerwca, a wzięło w nich udział około 90 orkiestr.

Komisja Artystyczna w składzie: płk Franciszek Suwała – przewodniczący, płk Stanisław Latek, kpt. Tadeusz Dobrowolski, kpt. Stefan Żuk i Stanisław Migacz po wysłuchaniu 37 orkiestr biorących udział w Finale przyznała Grand Prix - Orkiestrze Dętej OSP z Okulic. Ponadto pierwsze miejsca otrzymały: w grupie orkiestr OSP - Orkiestra z Grobli i Orkiestra z Polanki Wielkiej, w grupie orkiestr działających przy domach kultury i stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych - Orkiestra z Baczkowa i Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Świątniki Górne, w grupie orkiestr parafialnych - Orkiestra Dęta z Sobolowa i Orkiestra Dęta z Laskowej, w grupie orkiestr zakładowych - Zakładowa Orkiestra Dęta KWK „Brzeszcze Silesia” z Brzeszcz, a w grupie Big bandów - Big band Małopolski z Przytkowic.

Co słychać u...: Piotra Mossa

Piotr MossPiotr Moss: W 2009 roku obchodzę moje 60-te urodziny [13 maja] i 40-lecie pracy artystycznej.

W sierpniu, w Koszalinie, Szczecinie i Kołobrzegu zostanie wykonane moje Stabat Mater. We wrześniu Filharmonia Podlaska otworzy sezon prawykonaniem napisanego na jej zamówienie cyklu pieśni Loneliness na alt i orkiestrę. Na festiwalu Radio France „Présences” zostanie prawykonany Septembre na mezzosopran, wiolonczelę i fortepian. W listopadzie Filharmonia Olsztyńska przewiduje wykonanie Cyrku Giuseppe, a Filharmonia Bałtycka przedstawi Intradę. Również „Camerata Vistula”, zespól z którym współpracuję od wielu lat, przedstawi koncert mojej muzyki kameralnej. Ponadto prowadzone są rozmowy z Operą Krakowską dotyczące prawykonania w sezonie 2009/2010 mojej opery Karla. Dnia 24 października Polskie Radio przedstawi, w Studio im. Lutosławskiego, mój koncert kompozytorski w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej.

W czerwcu ukaże się także moja płyta w serii „Signatures” wydawanej przez Radio France, na której nagrano Départs.

Ostatnio skończyłem napisany dla Łukasza Długosza koncert fletowy Masques. Kolejne prace, to utwór na kwartet smyczkowy na zamówienie stowarzyszenia „Pro Quartet”, Koncert na dwie wiolonczele i orkiestrę na zamówienie Orchestre national d’Ile-de-France, utwór orkiestrowy dla Ensemble Orchestral de Paris, symfonia kameralna Les saisons dla zespołu Les musiciens de la Pré (zamówienie francuskiego Ministerstwa Kultury). W dalszych planach koncert na fagot oraz utwór orkiestrowy napisany na zamówienie Radia Francuskiego.

Światowe Dni Muzyki ISCM 2010 - polskie propozycje

ISCM 2010


W dniu 8 lipca 2009 roku odbyło się posiedzenie Jury Krajowego kwalifikującego utwory na Światowe Dni Muzyki w Australii w 2010 roku. Jury w składzie: Edward Sielicki, Jarosław Siwiński i Adam Sławiński zapoznało się z 9 partyturami i zdecydowało spośród nich rekomendować do wykonania podczas Światowych Dni Muzyki ”Sydney 2010” następujące utwory:

Kompozycje te zostaną ocenione przez międzynarodowe jury w Australii, które wybierze spośród nich utwory do programu festiwalu.

Szczegółowe informacje o Światowych Dniach Muzyki ”Sydney 2010” są dostępne na stronie www.aurorafestival.com.au

 

Pizzicato Supersonic Award dla Weroniki Ratusińskiej

Pizzicato Supersonic Award dla Weroniki RatusińskiejPierwsza monograficzna płyta młodej kompozytorki Weroniki Ratusińskiej - Weronika Ratusińska. Chamber Music (DUX 0580) - została wyróżniona prestiżową, europejską nagrodą "Pizzicato Supersonic Award" w Luksemburgu, przyznaną w kwietniu 2009 roku. Na płycie znalazły się utwory kameralne, obejmujące latami powstania okres sześciu lat 2000-2006: od kompozycji napisanych jeszcze w czasie studiów pod kierunkiem Włodzimierza Kotońskiego i Stanisława Moryto w Akademii Muzycznej w Warszawie (Amarcord) po najnowsze, tworzone ręką doświadczonej i uznanej kompozytorki (Nimfy). Nagrane utwory to muzyka niezwykle różnorodna, ciekawa, skrząca pomysłami muzycznymi, a przy tym podana w świetnym wykonaniu wiodących polskich artystów młodego pokolenia.

przeczytaj pełny opis płyty...

Nowa płyta z muzyką Grażyny Bacewicz: 2009-09

Orkiestra Kameralna Filharmonii NarodowejW marcu 2009 roku Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej (na zdjęciu) kierowana przez Jana Lewtaka nagrała dla SONY Music płytę z utworami na orkiestrę smyczkowąGrażyny Bacewicz – z okazji 100-lecia urodzin Kompozytorki. Na płycie obok Koncertu na smyczki i Divertimenta znalazły się utwory nagrane po raz pierwszy: Simfonietta i Symfonia na orkiestrę smyczkową oraz Oberek w opracowaniu na smyczki Jana Lewtaka. Premiera płyty we wrześniu 2009 roku.

Nowa płyta z muzyką Grażyny Bacewicz

CD Grażyna BacewiczW marcu 2009 roku Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej kierowana przez Jana Lewtaka nagrała dla SONY Music Entertainment Poland płytę z utworami na orkiestrę smyczkowąGrażyny Bacewicz – z okazji 100-lecia urodzin Kompozytorki. Na płycie obok Koncertu na smyczki i Divertimenta znalazły się utwory nagrane po raz pierwszySimfonietta na orkiestrę smyczkową (1935), Symfonia na orkiestrę smyczkową (1946) oraz Oberek w opracowaniu na smyczki Jana Lewtaka. Premiera płyty planowana jest na 14 września 2009 roku.

Utwory Magdaleny Długosz i Ewy Trębacz rekomendowane w Paryżu

IRCOd 8 do 12 czerwca 2009 roku w siedzibie Radia Francuskiego w Paryżu odbyły się przesłuchania 56. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów, organizowanej od 1954 roku przez Międzynarodową Radę Muzyczną przy UNESCO. Oba przedstawione przez Polskie Radio utwory znalazły się w grupie 10 najwyżej punktowanych kompozycji, uzyskując miano utworów „rekomendowanych”. Są to Gemisatos na orkiestrę, perkusję koncertującą i warstwę elektroakustyczną Magdaleny Długosz oraz things lost, things invisible na przestrzeń dźwiękową i orkiestrę Ewy Trębacz.

W tegorocznej Trybunie wzięło udział 29 radiofonii publicznych z Europy, obu Ameryk, Azji i Australii, przedstawiając 57 utworów. Najwyższą punktację w kategorii ogólnej i miano utworu wyselekcjonowanego otrzymał utwór kompozytora holenderskiego, Martijna Paddinga, First Harmonium Concerto, a w kategorii kompozytorów młodych (do 30. roku życia) kompozytorki litewskiej, Juste Janulyte, Aquarelle na chór mieszany. Kolejne przesłuchania Trybuny odbędą się w czerwcu 2010 roku w Lizbonie.

(Andrzej Chłopecki)

Gaudeamus Music Week 2009

Gaudeamus 2009The International Gaudeamus Music Week 2009 odbędzie się w dniach 7-12 września 2009 roku w Amsterdamie. Coroczny festiwal (obecnie reprezentowany przez The Music Center the Netherlands) koncentruje się na muzyce młodych kompozytorów, z całego świata, w wieku poniżej 30 lat. Prezentowane podczas koncertów utwory młodych twórców konkurują o nagrodę Gaudeamus Prize. Jury wybrało 15 kompozycji z prawie 400 zgłaszonych z wielu różnych krajów, a pod koniec festiwalu dla najlepszych przyzna nagrody. Zwycięzca otrzyma 4 500 Euro w formie zamówienia na napisanie nowej kompozycji na kolejny festiwal - Gaudeamus Music Week 2010. Wśród nominowanych utworów, w kategorii muzyki elektronicznej, w tym roku znalazł się także utwór młodego Polaka - Untitled 3 for improvised piano and electronics (2008) Michała Pryndy.

Wybitne interpretacje gwarantują zaproszone do udziału wiodące zespoły: Holland Symfonia, Nieuw Ensemble, Tokyo Sinfonietta, de ereprijs, KLANG, Ear Massage Percussion Quartet i VocaalLAB.

Więcej informacji i program festiwalu dostępny jest na stronie www.musicweek.nl

Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2009

Mariusz KwiecieńPaweł Mykietyn

Mariusz Kwiecień iPaweł Mykietyn zostali laureatami Nagrody Ministra 2009. Uroczystość wręczenia Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się dnia 15 czerwca 2009 roku w budynku Ministerstwa.

Nagrody przyznawane są od 1997 roku w uznaniu całokształtu działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w dziedzinie: twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury o znaczeniu ogólnokrajowym lub międzynarodowym. Pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.

Nagrody Ministra 2009 otrzymali również: wybitny rzeźbiarz Mirosław Bałka, aktorka Magdalena Cielecka, historyk literatury i krytyk literacki Maria Janion, reżyser teatralny i dramaturg Jan Klata, architekt Stefan Kuryłowicz, pisarka Dorota Masłowska, reżyser, scenarzysta, aktor filmowy, poeta i malarz Jerzy Skolimowski, historyk i krytyk sztuki Jarosław Suchan, reżyserka i scenarzystka Małgorzata Szumowska oraz zespół projektu Hotel Polonia: Jarosław Trybuś, Grzegorz Piątek, Kobas Laksa, Nicolas Grospierre. Doroczną Nagrodą Honorową wyróżniony został Franciszek Pieczka.

CHOPinSPIRA

CHOPinSPIRA

Krzysztof Droba w imieniu Festiwalu „Warszawska Jesień” przedstawia propozycję ankiety dla kompozytorów polskich w związku z Rokiem 2010 – 200 lat po narodzeniu Chopina. Ankieta pod roboczym tytułem CHOPinSPIRA stanie się podstawą publikacji z wypowiedziami współczesnych twórców, która ukaże się w styczniu 2010 roku jako ważna i potrzebna pozycja w jubileuszowym Roku Chopina. Wszyscy chętni kompozytorzy, którzy by zechcieli wziąć udział w tym przedsięwzięciu, proszeni są o nadsyłanie wypowiedzi (od dosłownie kilku zdań do kilku stron) do 1 października 2009 roku na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Nominowani do nagrody OPUS 2009

OpusW poniedziałek, 8 czerwca 2009 roku ogłoszona została lista kompozytorów nominowanych do drugiej edycji Nagrody Mediów Publicznych Opus 2009, przyznawanej w dziedzinie współczesnej muzyki poważnej (za utwór muzyczny, którego pierwsze wykonanie i upowszechnienie miały miejsce w 2008 roku). Jury w składzie: Włodzimierz Kotoński, Andrzej Chłopecki, Krzysztof Droba, Marek Moś, Olgierd Pisarenko, Krzysztof Szwajgier i Paweł Szymański wybrało 25 utworów. Laureaci Nagród Mediów Publicznych zostaną ogłoszeni 14 września 2009 roku podczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, transmitowanej w TVP1, TVP Kultura i Programie 1 Polskiego Radia. Laureat nagrody Opus otrzyma 200 tysięcy złotych.

Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej i współczesnej muzyki poważnej zostały ustanowione w kwietniu 2008 roku. Celem fundatorów nagród, Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, jest wspieranie i popularyzowanie polskiej twórczości i uczestnictwa w kulturze. Ze strony nadawców publicznych to potwierdzenie woli jak najbliższej współpracy ze wszystkimi środowiskami twórczymi. Zwycięzcą pierwszej edycji nagrody Opus został Paweł Mykietyn za II Symfonię.

Więcej informacji na stronie: www.nagrody-mediow-publicznych.pl

Tomasz Daroch zwycięzcą Konkursu w Markneukirchen w Niemczech

Tomasz DarochMłody, niespełna 20-letni polski wiolonczelista Tomasz Daroch zdobył I nagrodę na 44 Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym w kategorii - wiolonczela w Markneukirchen w Niemczech, który zakończył się 16 maja 2009 roku. Polak pokonał w finale Francuza Victora Julien-Laferrière i Niemca Arne-Christiana Pelza. W konkursie wzięło udział 67 muzyków z 26 państw. Artyści konkurowali w dwóch kategoriach – wiolonczeli i gitary.

Tomasz Daroch (na zdjęciu) urodził się 15 czerwca 1989 roku w Łodzi. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 7 lat. W roku 2008 ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. Obecnie jest studentem IV roku w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim w Niemczech w klasie wiolonczeli prof. Michaela Flaksmana. Na swoim koncie ma zwycięstwa w tak prestiżowych konkursach, jak International Music Competition for Young People w Niemczech w Oldenburgu (2005), 18 Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Bohuslava Herana w Czechach w Usti nad Orlici (2005), Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu (2002), czy Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Antonio Janigro w Chorwacji w Porec (2002).

Nowe władze ZKP

ZKP

W dniach 29-30 maja 2009 roku obradowało w Warszawie 35 Walne Zebranie CzłonkówZwiązku Kompozytorów Polskich, podczas którego wybrano nowe władze Związku. Prezesem Związku Kompozytorów Polskich wybrany został na po raz czwarty Jerzy Kornowicz. Zarząd Główny ukonstytuował się w następujący sposób: wiceprezesi – Krzysztof Knittel i Lidia Zielińska, sekretarz generalny – Alicja Gronau-Osińska, skarbnik – Jarosław Siwiński, członkowie Prezydium – Krzysztof Droba i Edward Sielicki, członkowie Zarządu – Zbigniew Bagiński, Marcin Błażewicz, Marcel Chyrzyński, Paweł Gancarczyk, Zbigniew Kozub, Maciej Zieliński.

Podczas odbytego w dniu 31 maja 35 Walnego Zebrania Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich wybrano nowe władze Sekcji. Przewodniczącą Sekcji Muzykologów została prof. Katarzyna Dadak-Kozicka.

Ponadto Walne Zebranie nadało godność członka honorowego ZKP następującym osobom: Zofii Helman, Eugeniuszowi Knapikowi i Janowi Stęszewskiemu.