Polmic - FB
Filter

Doroczne nagrody Związku Kompozytorów Polskich

Elżbieta ChojnackaW dniu 22 lipca 2009 roku Jury pod przewodnictwem Aleksandra Lasonia przyznało doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich. Laureatami nagród zostali:

  • Elżbieta Chojnacka – za całokształt działalności wykonawczej, za propagowanie muzyki współczesnej ze specjalnym uwzględnieniem muzyki polskiej, za rozwój współczesnego wykonawstwa klawesynowego i inspiracje oraz stymulacje współczesnej twórczości klawesynowej
  • Mieczysław KominekMieczysław Kominek – za wielkie zasługi dla rozwoju Polskiego Centrum Informacji Muzycznej oraz za całokształt działań na rzecz polskiej kultury muzycznej obejmujących: prace podejmowane w Polskim Radiu, założenie i prowadzenie „Studia” – pierwszego magazynu płytowego w Polsce, publikacje popularyzujące wiedzę o muzyce oraz felietonistykę.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 23 września 2009 roku o godz. 14.00 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 32), podczas 52. Festiwalu "Warszawska Jesień". Wręczenie nagród uświetni recital klawesynowy Laureatki nagrody – Elżbiety Chojnackiej.

Call for Young Ensembles - ENSEMBLE 2010

W związku z przyszłymi Międzynarodowymi Letnimi Kursami Muzyki Nowej, które odbędą się w dniach 17-31 lipca 2010 roku w Darmstadcie, organizatorzy zapraszają zespoły muzyki nowej do brania udziału w projekcie ENSEMBLE 2010. W czasie dwu tygodni, pod przewodnictwem wykładowców Letnich Kursów i kierownictwem dyrygenta Lucasa Visa, wybrane zespoły będą przygotowywać program, który następnie zaprezentują podczas koncertu pod koniec Kursów.

Termin zgłoszenia zespołów liczących od 3 do 12 muzyków upływa 16 października 2009 roku.

Więcej informacjiplik pdf

OPUS i COGITO - odwołane!

Opus

Dnia 24 lipca 2009 roku Zarząd Polskiego Radia i Telewizji Polskiej podjął decyzję o nieprzyznawaniu w tym roku Nagród Mediów Publicznych OPUS i COGITO.W oświadczeniu za powód tej decyzji podawana jest dramatyczna sytuacja finansową mediów publicznych: "Konkursy zostały doprowadzone do etapu wyłonienia, zgodnie z regulaminem, siódemki dzieł nominowanych do nagrody głównej. Z nominacją tą nie wiążą się nagrody finansowe. Jednocześnie Zarządy Telewizji Polskiej i Polskiego Radia potwierdziły swoje regulaminowe zobowiązanie do jak najszerszej promocji na antenach obu Spółek dzieł nominowanych w konkursach OPUS i COGITO. Powyższe decyzje podyktowane są wyłącznie aktualnymi okolicznościami ekonomicznymi i nie wynikają z merytorycznej i jakościowej oceny nominowanych dzieł. Decyzje te mają charakter jednorazowy i nie dotyczą przyszłości obu nagród."

Do II edycji Nagrody Mediów Publicznych OPUS w dziedzinie współczesnej muzyki poważnejzostały nominowane utwory Magdaleny Długosz, Aleksandry Gryki, Pawła Hendricha, Justyny Kowalskiej, Hanny Kulenty, Aleksandra Lasonia i Pawła Mykietyna. Laureat miał zostać ogłoszony 14 września 2009 roku podczas uroczystej gali transmitowanej w TVP1, TVP Kultura i Programie 1 Polskiego Radia.

Górecki, Duczmal i Amadeus na brytyjskiej liście przebojów muzyki klasycznej

 

Nagranie Trzech utworów w dawnym styluHenryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcjąAgnieszki Duczmal znalazło się na 2 miejscu listy najczęściej słuchanych w Wielkiej Brytanii utworów muzyki klasycznej „The UK’s classical favourites 2008”.

Ranking 20 ulubionych nagrań muzyki klasycznej w Wielkiej Brytanii ogłosiła PPL – Phonographic Performance Limited – w jubileuszowym siedemdziesiątym piątym roku swego istnienia. PPL jest firmą działającą na rynku usług muzycznych z siedzibą w Londynie i zajmuje się między innymi udzielaniem licencji na używanie nagranej muzyki w imieniu wytwórni płytowych i wykonawców. Nadawcy, którzy włączą nagranie dźwiękowe do swojego programu muszą uzyskać licencję od PPL. Dotyczy to 60 radiostacji obsługiwanych przez BBC, takich jak na przykład Radio 1 i Radio 2; 350 radiostacji komercyjnych, takich jak Capital Radio, Kiss FM i Magic. PPL udziela licencji dziewięciu kanałom telewizyjnym BBC oraz setkom komercyjnych stacji telewizyjnych takich jak ITV, Channel 4, FIVE.

Wśród 20 wyszczególnionych nagrań znajdują się też tacy wykonawcy, jak Martha Argerich, Krystian Zimerman (10. miejsce za Koncert fortepianowy Edwarda Griega), Neville Marriner, Valery Gergiev czy Nigel Kennedy.

Utwór Katarzyny Głowickiej w finale Konkursu ECPNM

Katarzyna Głowicka

Kompozycja Turbulence for grand piano, live-electronics and videoKatarzyny Głowickiej (na zdjęciu) znalazła się w grupie sześciu utworów finałowych drugiej edycji konkursu kompozytorskiego na projekty muzyki elektronicznej, organizowanego przy The ECPNM - European Conference of Promoters of New Music. Wybrane spośród 44 zgłoszeń kompozycje będą miały swoje premierowe wykonanie podczas Światowych Dni Muzyki w Szwecji (ISCM World New Music Days 2009) w Göteborgu, w dniu 4 października 2009 roku. Oprócz utworu polskiej kompozytorki w finale konkursu znalazły się projekty autorstwa: Anne Parlevliet (Holandia), Panayiotis Kokoras (Grecja), Jan Trützschler (Holandia), Alex Nowitz (Niemcy) i Maurits Fennis (Holandia).

ISCM World New Music Days odbędą się w dniach 24 września - 4 października 2009 roku. Hasłem tegorocznej edycji Światowych Dni Muzyki jest "Nasłuchiwanie świata" (Listen to the World!). Więcej informacji – na stronie internetowej festiwalu: www.listentotheworld.se  

Preludia Marka Drewnowskiego

Chopin Drewnowskiego

Dnia 16 lipca 2009 roku nakładem Polskich Nagrań ukazała się pierwsza płyta z serii Dzieł Wszystkich Fryderyka Chopina w wykonaniuMarka Drewnowskiego (PNCD 1323). Wszystkie Preludia Chopina (z op.28 oraz cis-moll op. 45 i As-dur op. posth) wybitny pianista nagrał w styczniu tego roku w Studiu Koncertowym PR im. Lutosławskiego w Warszawie. Publikacja jest pierwszą propozycją Polskich Nagrań przygotowywaną na Rok Chopinowski 2010.

Prezes Polskich Nagrań, Mieczysław Kominek na pytanie o plany wydawnicze firmy na jubileuszowy Rok 2010 powiedział, iż oprócz specjalnie przygotowywanej, nowej serii Dzieł Wszystkich Chopina w interpretacji Marka Drewnowskiego, planowana jest reedycja znanej wszystkim melomanom jeszcze z wersji na longplay’ach „złotej” kolekcji utworów Kompozytora w wykonaniu najsłynniejszych polskich pianistów. Ponadto nakładem Polskich Nagrań ukaże się seria płyt CD z muzyką Chopina w interpretacji zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

Premiera Kwartetu Schaeffera

Bogusław Schaeffer

Światowe prawykonanie Kwartetu smyczkowego nr 17Bogusława Schaeffera odbędzie się w niedzielę, 19 lipca 2009 roku o godz. 20.00 w The Abby Aldrich Rockefeller Sculpture Garden w The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w ramach cyklu koncertów Summergarden 2009.

The Museum of Modern Art we współpracy z The Juilliard School i Jazz at Lincoln Center od wielu lat prezentuje podczas Summergarden koncerty jazzowe i nowej muzyki. Młodzi wirtuozi z New Juilliard Ensemble pod kierownictwem Joela Sachsa będą wykonywać nowe kompozycje kameralne, autorstwa kompozytorów z całego świata, które nigdy jeszcze nie były prezentowane w Nowym Jorku. W lipcową niedzielę odbędzie się światowa premiera nowego, napisanego w 2006 roku Kwartetu smyczkowego nr 17 Bogusława Schaeffera, wpisująca się w obchody 80. urodzin polskiego Artysty. Program koncertu dopełnią dzieła Jorga Widmanna, Davida Flynna i Daniela Bernarda Roumain.

"Call for Sounds" - wyniki I etapu

WJ

W dniu 22 czerwca 2009 roku w siedzibie Związku Kompozytorów Polskich w Warszawie odbyło się posiedzenie jury konkursu Call for Sounds, ogłoszonego przez Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Jury w składzie: Magdalena Długosz, Krzysztof Knittel, Włodzimierz Kotoński (przewodniczący), Eugeniusz Rudnik, Krzysztof Szwajgier, Tadeusz Wielecki, Krzysztof Wołek i Marek Zwyrzykowski zakwalifikowało do II etapu Konkursu 4 utwory. Zostaną one zaprezentowane podczas maratonu elektronicznego podczas 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, który odbędzie się 26 września 2009 roku. Bezpośrednio po koncercie jury ogłosi wyniki konkursu.

Kompozycje nominowane do II etapu konkursu:

  • Sebastian Ładyżyński (godło: Koło) – trajectory 0.1a
  • Piotr Roemer (godło: Gesualdo) – Tango sonore
  • Anna Maria Huszcza ( godło: MILWIT) – AB_synth schaevarius
  • Martyna Kosecka (godło: STA3TUT) – Temat: Muzyka ciśnień

WJ w Réseau Varèse

 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” został członkiem prestiżowego stowarzyszenia Europejskiej Sieci Kreowania i Promocji Nowej Muzyki "Réseau Varèse" z siedzibą w Paryżu. Jednym z przywilejów, które daje przynależność do niej, jest możliwość ubiegania się o dofinansowanie projektów ze znaczącej puli pieniędzy, którymi dysponuje organizacja.

Réseau Varèse powołane zostało w 1999 roku jako jedyna w Europie, wiodąca inicjatywa, której celem jest promocja i upowszechnianie muzycznych kreacji. Szeroki zakres jej działania, możliwy dzięki wsparciu m.in. Programu Culture 2000 Komisji Europejskiej, odniósł sukces w postaci stworzenia wysoce profesjonalnej struktury z jego członkowskich organizacji, najbardziej znaczących, muzycznych instytucji w swoich krajach. Członkami Réseau Varèse są tak znane festiwale i organizacje, jak Holland Festival, francuski IRCAM, czy Wien Modern.

Więcej informacji o Réseau Varèse – na stronie www.reseau-varese.com  

ARTMUSFAIR/2009

ARTMUSFAIR2009The 2nd edition of the new music convention platform designed for composers and professionals from the European contemporary music scene.

www.artmusfair.eu

The third edition of ARTMUSFAIR will take place in Warsaw, 22-25 September 2010 and will be co-organised by the Polish Music Information Centre.

Kolejny tom Encyklopedii Muzycznej PWM - „t- v" - już w sprzedaży

Encyklopedia Muzyczna PWM - Od 25 maja 2009 roku jest już dostępny w sprzedaży kolejny, 11. tom Encyklopedii Muzycznej PWM pod redakcją Elżbiety Dziębowskiej. Obejmuje on ponad 550 haseł (napisanych przez 84 autorów) na litery „T-U-V”, omawiających działalność osób związanych z muzyką od starożytności po współczesność. Zawiera obszerne hasła autorstwa wybitnych muzykologów zarówno o kompozytorach (Verdi, Vivaldi, Telemann, Tippett, Twardowski) i teoretykach muzyki (Tomaszewski, Tarasti), jak również o ludziach sztuki – wykonawcach muzyki klasycznej i popularnej (Viardot, Toscanini, Umińska, Urbaniak), literatach (Tetmajer, Tuwim, Tołstoj), tancerzach, malarzach. W publikacji odnaleźć można także interesujące teksty dotyczące budowniczych instrumentów, akustyków i wydawców muzycznych. Warto zwrócić uwagę na biogramy twórców XX i XXI wieku, niektóre przedstawione po raz pierwszy w polskiej literaturze muzykologicznej.

Encyklopedia Muzyczna PWM, część biograficzna, t. 11 „t-v", red. Elżbieta Dziębowska, PWM, Kraków 2009, s. 349

Nowe odkrycie polskiego renesansu: Sebastian Klonowic - Hebdomas, Kraków 1581

Sebastian Klonowic - Hebdomas

Sebastian Klonowic, wybitny poeta polskiego renesansu, znany dotąd przede wszystkim jako twórca poświęconych Kochanowskiemu Żalów nagrobnych oraz poematu Flis, jest również autorem i kompozytorem siedmiu pieśni opowiadających o kolejnych dniach stworzenia świata, dwóch parafraz psalmów oraz błagalnej pieśni na czas zarazy. Pieśni skomponowane zostały na zespół czterogłosowy. Utrzymane są w prostym stylu i harmonii późnego renesansu, przeznaczone dla szerokiego kręgu wykonawców i słuchaczy. Zostały odkryte w Lublinie w 2002 roku w unikatowym egzemplarzu pierwodruku wydanego w roku 1581 przez krakowską oficynę Garwolczyka. Monumentalną opowieść o stworzeniu świata Hebdomas, to jest siedem tegodniowych piosnek... przekazuje Klonowic pięknym staropolskim słowem odzianym w szatę prostych, ale melodyjnych pieśni. Płynące dostojnie strofy niczym filmowe kadry przesuwają przed nami obrazy stwarzania i porządkowania świata w jego niezmierzonym bogactwie, a zachwyt nad jego harmonią i pięknem przeradza się w polifoniczny hymn na cześć Stwórcy. Pieśni Klonowica ukazują go jako poetę godnego stanąć tuż obok Jana Kochanowskiego.

Prawykonanie Hebdomas odbyło się 4 lipca 2009 roku na XXXI Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu. Pierwsze wykonanie w Warszawie, w Pałacu Wilanowskim będzie miało miejsce 12 lipca 2009 roku o godz. 16.oo. Wystąpią zespoły Ars Nova i Subtilior Ensemble pod kierownictwem Jacka Urbaniaka. Wykonawcy dokonają również nagrania kompozycji, które ukaże się w 2010 roku w formie książki z dołączoną płytą.

(Jacek Urbaniak, 6.07.2009)

Tablica na "Morskim Oku"

Fundacja ARTE MUNDI, której głównym celem jest promocja kultury, występuje z inicjatywą upamiętnienia występów największych artystów XIX i XX wieku w sali Hotelu „Morskie Oko” w Zakopanem. Zaproponowała umieszczenie na zewnętrznej fasadzie budynku „Morskiego Oka” przy ul. Krupówki tablicy, zawierającej nazwiska wybranych artystów oraz informację o ich występach w tej niegdyś reprezentacyjnej sali miasta. Celem przedsięwzięcia jest wskrzeszenie pamięci o najpiękniejszych kartach Zakopanego, kiedy pełniło ono rolę oryginalnego centrum kultury narodowej, gdzie lokalna tradycja stapiała się z najciekawszymi nurtami współczesnej twórczości muzycznej, plastycznej i literackiej. Przywołanie w najbardziej uczęszczanym miejscu Zakopanego pamięci dawnego charakteru i prestiżu sali „Morskiego Oka” byłoby gestem czytelnym i zachęcającym do historycznych nawiązań. Nazwiska Heleny Modrzejewskiej, Artura Rubinsteina czy Światosława Richtera – artystów zapisanych trwale w dziejach sztuki XX wieku – są znakiem najwyższych wartości humanistycznych, tym samym nadadzą temu miejscu wysoki prestiż. – podkreślają inicjatorzy projektu. – Wydaje się, że w czasie burzliwego rozwoju miasta i regionu pamięć najpiękniejszych kart historii jest bardzo potrzebna – zarówno społeczności Zakopanego, która wokół własnej historii może budować silną więź lokalną, jak i licznym turystom, dla których świadomość niegdysiejszej świetności miejsca stanowić będzie swego rodzaju „znak jakości”, potwierdzenie wyjątkowego charakteru miasta i regionu.

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbędzie się 19 lipca 2009 roku o godz. 17.00.

8 lipca radiowa Dwójka zamilknie na 24 godziny!

8 lipca Dwójka zamilknie na 24 godziny!

Kultura w zagrożeniu! Dnia 8 lipca radiowa Dwójka zamilknie na 24 godziny. To protest przeciwko dramatycznemu spadkowi finansowania jej misji.

Pogarszająca się sytuacja finansowa Programu zmusiła nas do wyjątkowej formy protestu. To apel, który kierujemy do słuchaczy, naszych przyjaciół, do środowisk twórczych, kolegów dziennikarzy i tych, którzy decydują o losie publicznych mediów. My – zespół Programu 2 Polskiego Radia, nie godzimy się na degradację najważniejszych elementów misji radia publicznego. Naszą działalność kulturalną i edukacyjną prowadziliśmy zawsze z pełnym zaangażowaniem i na najwyższym poziomie. Pogarszającą się sytuację finansową traktowaliśmy dotąd jako przejściowe kłopoty. Dzisiejszy stan debaty o mediach publicznych odebrał nam nadzieję na rozwiązanie problemu w najbliższej przyszłości. Uwaga opinii publicznej jest kierowana niemal wyłącznie na problemy telewizji i na spory polityczne. Mamy wrażenie, że głos kultury jest w dyskusji lekceważony, a nasza działalność – pomijana i przemilczana.