Polmic - FB
Filter

Konkursy kompozytorskie z Portugalii

MISO MUSIC PORTUGAL10th International Electroacoustic Composition Competition 2009

Aby pobudzić tworzenie muzyki elektroakustycznej, Miso Music Portugal organizuje X Międzynarodowy Konkurs Kompozycji Elektroakustycznych Música Viva 2009. Zgłaszane utwory muszą być nagrane elektroakustycznie, skomponowane w studiu, w taki sposób, by podczas koncertu mogły być odtworzone tylko przez głośniki. Konkurs adresowany jest do kompozytorów wszystkich narodowości, nieprzekraczających 35 roku życia w dniu 31 grudnia 2009.

Termin zgłaszania: 30 czerwca 2009.

 

"Sound Walk" Call for Electroacoustic Miniatures - Música Viva Festival 2009

Miso Music Portugal i Música Viva Festival 2009 zapraszają kompozytorów do zgłaszania elektroakustycznych miniatur, które posłużyłyby do instalacji dźwiękowej "Sound Walk" podczas piętnastej edycji festiwalu Música Viva w Lizbonie w dniach 12-20 września 2009 roku.

"Sound Walk" to zewnętrzna instalacja stereofoniczna umiejscowiona wzdłuż 100-metrowego chodnika, który prowadzi do głównych wejść sal koncertowych the Belém Arts Centre. Kilka głośników będzie wywieszonych po każdej stronie chodnika, z których codziennie podczas festiwalu w godz. 10.00-24.00 będzie emitowany "Sound Walk".

Konkus adresowany jest do kompozytorów wszystkich narodowości bez limitu wieku.

Termin zgłaszania: 31 maja 2009.

 

2nd Sond'Ar-te Composition Competition 2009 - Chamber Music with Electronics

Aby zachęcić do tworzenia kompozycji kameralnych z elektroniką, Miso Music Portugal i zespół Sond'Ar-te Electric Ensemble organizują 2nd Sond'Ar-te Composition Competition 2009 - Chamber Music with Electronics.

Konkurs jest otwarty dla kompozytorów wszystkich narodowości bez limitu wieku. Każdy z nich może zgłosić tylko jedną kompozycję napisaną w 2000 roku lub później. Utwór nie może być wydany komercyjnie ani nagrodzony.

Członkami Jury w tegorocznym konkursie będą kompozytorzy: Jonathan Harvey, Philippe Leroux, Pedro Amaral i Miguel Azguime.

Termin zgłoszenia: 30 kwietnia 2009.

 

Więcej informacji na stronie:http://www.misomusic.com/ingl/crea/comcomp/2009.html

 

Moja babcia Moatina

Moja babcia MoatinaNakładem poznańskiego wydawnictwa Sorus ukazała się książka Moja babcia Moatina. W poszukiwaniu afrykańskich korzeni, autorstwa śpiewaczki sopranowej Małgorzaty Grzesiewicz-Sałacińskiej (sopran).

To opowieść o wyprawie autorki do Centralnej Afryki, której pretekstem stała się chęć odnalezienia czarnoskórych krewnych – potomków jej babci, Mouayetiny (Moatiny) Boman, córki Nguene Mbomana, wodza ziem Bakuele z Konga. Opisy spotkań z odnalezioną rodziną przeplatają się z refleksjami natury ogólnej, związanymi z życiem zawodowym artystki, a także obszernymi fragmentami pamiętnika dziadka autorki, Witolda, który spisał swe afrykańskie wspomnienia i uporządkował bogate archiwum obejmujące wykonane przez niego w latach 30-tych fotografie.

Małgorzata Grzesiewicz-Sałacińska Moja babcia Moatina. W poszukiwaniu afrykańskich korzeni, Sorus, Poznań 2008, s. 192.

Zielona Góra: 2009-04-24

W ramach obchodów jubileuszowychGrażyny Bacewicz, w dniu 24 kwietnia 2009 roku o godz.19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej odbędzie się koncert "Romantyczny". Wystąpi znany skrzypek Roman Lasocki oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego. W programie: Colas Breugnon Tadeusza Bairda, VII Koncert skrzypcowy Grażyny Bacewicz i II Symfonia Sergiusza Rachmaninowa.

Zielona Góra: 2009-03-06

Filharmonia Zielonogórska, włączając się do obchodów jubileuszowychMieczysława Karłowicza, zaprasza na koncert w dniu 6 marca 2009 roku o godz.19.00. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej oraz Orkiestry Symfonicznej Radia i Telewizji Republiki Białoruś pod dyrekcją Czesława Grabowskiego usłyszymy dwa poematy symfoniczne Karłowicza - Rapsodię litewską i Smutną opowieść oraz VII Symfonię Dymitra Szostakowicza.

Poznań i Murowaniec: 2009-02-06 i 09

Kamień KarłowiczaDnia 8 lutego 2009 roku minie setna rocznica śmierciMieczysława Karłowicza. Tragiczne wydarzenia pod Małym Kościelcem, które przerwały życie genialnego symfonika stały się już mitem. I jeśli pamięć o Karłowiczu – kompozytorze na pewno nie zaginie, o tyle często zdarza nam się zapominać o Karłowiczu - wybitnym taterniku, który stworzył własną estetykę i ideologię wspinaczki górskiej.

Poznań od wielu już lat ma szczególną łączność z Zakopanem i twórcami związanymi z tym miejscem. Kultywował pamięć o Mieczysławie Karłowiczu dziś nieco już zapomniany Jerzy Młodziejowski, geograf, dyrygent, kompozytor, fotograf i popularyzator muzyki. Na szczęście znaleźli się jego naśladowcy.

Dnia 6 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w poznańskim Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz 9 lutego 2009 roku w tatrzańskim schronisku Murowaniec o godz. 20 – najbliżej miejsca w którym zeszła pamiętna lawina – odbędą się koncerty muzyki Mieczysława Karłowicza. Wykonawcami będą rozmiłowani w Tatrach poznańscy studenci: Maria Jaskulska (sopran) i Jakub Chrenowicz (fortepian). Poza pieśniami usłyszymy również obszerne fragmenty pism tatrzańskich Karłowicza recytowane przez Adama Banaszaka.

Wstęp wolny.

Warszawa: 2009-02-19

Koncert dedykowanyGrażynie Bacewicz (1909-1969) w wykonaniu uczniów i studentów z klas skrzypiec prof. Magdaleny Szczepanowskiej z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Miodowej w Warszawie i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się w czwartek, 19 lutego 2009 roku o godz. 18.00 w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki w Pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2).

Warszawa: 2009-02-08

Koncert W hołdzieMieczysławowi Karłowiczowi - w 100 rocznicę śmierci odbędzie się w niedzielę, 8 lutego 2009 roku o godz. 12.00 w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki w Pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2). Wystąpi znany baryton Leszek Skrla i Aldona Krasucka przy fortepianie, a fragmenty tekstów Mariusza Zaruskiego i Jalu Kurka przeczyta Andrzej Ferenc.

Koncertowi towarzyszy pokaz rękopisów kompozytora.

Przed koncertem organizatorzy zapraszają do złożenia kwiatów na grobie Kompozytora na warszawskich Powązkach - spotkanie przy Bramie św. Honoraty o godz.10.45.

Polacy w Szwecji czyli nowa płyta Duo Sopot

Duo Sopot - CDW Szwecji ukazała się płyta polskiego zespołu Duo Sopot w składzie: Elżbieta Rosińska – akordeon i Anna Sawicka – wiolonczela z utworami polskich kompozytorów, m.in. Mariana Gordiejuka - Con vigore e con dolore, Mariana Sawy - Sekwens na akordeon solo i Krzysztofa Naklickiego - Tryptyk Kaszubski i Toccata. Większość z nagranych utworów to fonograficzne premiery. Płyta ukazała się nakładem wydawnictwa Chamber Sound (numer wyd. CSCD 07037).

Artystki Duo Sopot - akordeonistka Elżbieta Rosińska i wiolonczelistka Anna Sawicka są absolwentkami gdańskiej Akademii Muzycznej. Rosińska obecnie w niej wykłada, a Sawicka jest koncertmistrzem Orkiestry Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Obie koncertują zarówno w repertuarze solowym, jak i kameralnym w kraju i za granicą.

Nieznana Bacewicz

Teatr Nowy w ŁodziW Teatrze Nowym w Łodzi istnieją niewydane, nieznane partytury muzykiGrażyny Bacewicz - przekazał nam Jacek Urbaniak, znany artysta i badacz muzyki. Jedną z nich jest partytura rękopiśmienna muzyki do spektaklu Nie-Boska Komedia Zygmunta Krasińskiego, którą wystawiono w łódzkim Teatrze Nowym w 1959 roku. Reżyserował Bogdan Korzeniewski, a autorem scenografii był Józef Szajna. Utwór Grażyny Bacewicz został odnaleziony przez Michała Mizerę i prof. Annę Kuligowską-Korzeniowską.

Wieloczęściowa kompozycja, składająca się z ponad 40 ustępów, przeznaczona jest na małą orkiestrę: flet, 2 klarnety, fagot, 2 rogi, perkusję, skrzypce 1 i 2, altówkę, wiolonczelę, kontrabas, ksylofon, wibrafon, harfę i fortepian (wyciąg na akompaniament, na próby).

Grażyna Bacewicz napisała w sumie siedem ilustracji muzycznych do sztuk teatralnych, wystawianych w teatrach w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Zielonej Górze. Żadna z nich nie została wydana drukiem.

Nieznana Bacewicz

Teatr Nowy w ŁodziW Teatrze Nowym w Łodzi istnieją niewydane, nieznane partytury muzykiGrażyny Bacewicz - przekazał nam Jacek Urbaniak, znany artysta i badacz muzyki. Jedną z nich jest partytura rękopiśmienna muzyki do spektaklu Nie-Boska Komedia Zygmunta Krasińskiego, którą wystawiono w łódzkim Teatrze Nowym w 1959 roku. Reżyserował Bogdan Korzeniewski, a autorem scenografii był Józef Szajna. Utwór Grażyny Bacewicz został odnaleziony przez Michała Mizerę i prof. Annę Kuligowską-Korzeniowską.

Wieloczęściowa kompozycja, składająca się z ponad 40 ustępów, przeznaczona jest na małą orkiestrę: flet, 2 klarnety, fagot, 2 rogi, perkusję, skrzypce 1 i 2, altówkę, wiolonczelę, kontrabas, ksylofon, wibrafon, harfę i fortepian (wyciąg na akompaniament, na próby).

Grażyna Bacewicz napisała w sumie siedem ilustracji muzycznych do sztuk teatralnych, wystawianych w teatrach w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Zielonej Górze. Żadna z nich nie została wydana drukiem.

Paryż: 2009-02-26

Biblioteka Polska w ParyżuDnia 26 lutego 2009 roku w Bibliotece Polskiej w Paryżu odbędzie się koncert dla uczczenia 100 rocznicy śmierciMieczysława Karłowicza. W wykonaniu Elżbiety Zapolskiej - mezzosopran i Aleksandra Konickiego – fortepian usłyszymy wyłącznie utwory polskiego Kompozytora - 10 Pieśni op.3, Walc G-dur (pierwsze wykonanie we Francji) i Na Anioł Pański, melodeklamację na głos recytujący i fortepian (pierwsze wykonanie we Francji).

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków we Francji i Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie.

Na stronie internetowej Radio France Internationale - w języku polskim - posłuchać można audycji promującej muzykę Mieczysława Karłowicza - rozmowy z Elżbietą Zapolską. Posłuchaj: http://www.rfi.fr/actupl/articles/110/article_6943.asp

Ponadto 2 fragmenty koncertu z 26 lutego w Bibliotece Polskiej w Paryżu (1: Pieśni, 2: Na Anioł Pański) można obejrzeć na stronie http://karlowicz.free.fr

 

Dania: 2009-03-01 i 08

Dwa koncerty z okazji 100. rocznicy śmierciMieczysława Karłowicza odbędą się w Danii1 marca 2009 roku o godz. 16.00 w Gribskov Kultursal (Østergade 52) w Helsinge i 8 marca 2009 roku o godz. 16.00 w Kulturhuset Galaksen (Bymidten 48) w Værløse. W ich programie znajdą się trzy polskie kompozycje: uwertura Bajka Stanisława Moniuszki, Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza i Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego. W roli solistki wystąpi skrzypaczka Maria Kominek, a Nordsjællands Symfoniorkester poprowadzi Piotr Gąsior.

Zakopane: 2009-02-09

W ramach obchodów RokuMieczysława Karłowicza w poniedziałek, 9 lutego 2009 roku o godz. 17.00 w Willi „Atma” w Zakopanem (ul. Kasprusie 19) odbędzie się koncert kameralny w wykonaniu Urszuli Kryger. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Krakowie / Oddział Willa „Atma” Zakopane.

Po koncercie odbędzie się promocja książki Macieja Pinkwarta Zakopiańskim szlakiem Mieczysława Karłowicza.

Dzień rocznicy śmierci Mieczysława Karłowicza

W dniu 100 rocznicy tragicznej śmierciMieczysława Karłowicza – 8 lutego 2009 roku – zakopiańskie stowarzyszenia muzyczne oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przygotowały program specjalnych uroczystości w Zakopanem:

  • godz. 9.00 - wyjście z Kuźnic
  • godz. 12.00 - Spotkanie na Hali Gąsienicowej przy pomniku Mieczysława Karłowicza pod Małym Kościelcem (uroczyste wręczenie kwiatów, spotkanie połączone z koncertem)
    Organizator: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzański Klub Niezależnych, Towarzystwo Śpiewacze TURLIKI
  • godz. 15.00 - powrót
  • godz. 17.00 - Gościnnie w Teatrze Witkacego
    "Non omnis moriar" - koncert pamięci Mieczysława Karłowicza
    Baltic Neopolis Orchestra
    Teatr im. S.I. Witkiewicza - scena A. Bazakbala, ul. Chramcówki 15
  • godz. 19.00 - Msza Święta w intencji Mieczysława Karlowicza
  • godz. 20.00 - Koncert w ramach obchodów rocznicowych TOPR i roku Karłowicza w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Bogumiły Dziel i Grzegorza Turnaua w kościele Świętego Krzyża przy ulicy Zamoyskiego

Organizator: Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza

Przy pomniku Mieczysława Karłowicza pod Małym KościelcemSerwis internetowy Watra - www.watra.pl/rozne/zakopane2/karlowicz_tv.html - zaprasza do obejrzenia relacji ze spotkania na Hali Gąsienicowej przy pomniku Mieczysława Karłowicza pod Małym Kościelcem - gdzie uroczyście złożono kwiaty pod kamieniem upamiętniającym tragiczną śmierć kompozytora. Oprawę artystyczną przygotował chór "Turliki" pod dyrekcją Ewy Sterczyńskiej i kapela Andrzeja Obrochty - Bartusia. Później w schronisku "Murowaniec" odbył się koncert "Turlików", poprzedzony krótką prelekcją o Karłowiczu Adama Kitkowskiego i Wojciecha Gąsienicy Byrcyna. Organizatorami spotkania byli: Tatrzański Klub Niezależnych, TOPR, Stowarzyszenie Śpiewacze "Turliki".

Zakopane - Zakopiańskim szlakiem Mieczysława Karłowicza

Maciej Pinkwart, Zakopiańskim szlakiem Mieczysława Karłowicza, PWM.Burmistrz Miasta Zakopane - Janusz Majcher, Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych - Justyna Jasiorkowska i Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego - Andrzej Kosowski zapraszają na promocję książki Macieja Pinkwarta Zakopiańskim szlakiem Mieczysława Karłowicza oraz wystawę Mieczysław Karłowicz – Muzyka i Tatry, przygotowane przez PWM z okazji obchodów 100. rocznicy śmierci kompozytora. Spotkanie z Autorem poprowadzi Władysław Malinowski.

W części artystycznej odbędzie się koncert orkiestry szkolnej pod dyrekcją Cezarego Wagnera z Janem Siaśkiewiczem (klarnet) w roli solisty oraz Katarzyną Pietrzyk i Krzysztofem Najborem (recytacja).

Spotkanie promocyjne odbędzie się 4 lutego 2009 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych (PSM im. M. Karłowicza, przy ul. Sienkiewicza 12) w Zakopanem.

Wystawę w Galerii Szkolnej można oglądać w dniach od 28 stycznia do 4 lutego 2009 roku.

Zakopane: 2009-02-01

Zakopiańskie Stowarzyszenie Kulturalne oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury zapraszają na Inaugurację obchodów RokuMieczysława Karłowicza. Uroczysty koncert Łucji Czarneckiej połączony z promocją jej książkiKarłowicz - pieśni zadumy nad zagadką miłości i śmierciodbędzie się w niedzielę, 1 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w jasnym Pałacu w Zakopanem (ul. Tetmajera 24).

Warszawa: 2009-02-05

Dnia 5 lutego 2009 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego (Pałac Szustra, ul. Morskie Oko 2) odbędzie się koncert w 100 rocznicę urodzinGrażyny Bacewicz. W programie znajdą się utwory kompozytorki, a wykonawcami ich będą Katarzyna Duda (skrzypce) i Mirosław Feldgebel (fortepian).

Zakopane - Inauguracja obchodów 100-lecia śmierci Karłowicza i 100-lecia TOPRu

Karłowicz 2009 - ZakopaneKoncert inaugurujący obchody 100-lecia śmierciMieczysława Karłowicza oraz 100-lecia TOPR-u odbędzie się w niedzielę, 8 lutego 2009 roku o godz. 20.00 w kościele Św. Krzyża w Zakopanem (przy ul. Zamoyskiego).

Sto lat temu zginął tragicznie 33 letni znakomity polski kompozytor - Mieczysław Karłowicz. Jego pasją była muzyka, fotografia i góry. Był jednym z pionierów polskiego taternictwa i turystyki górskiej oraz jednym z inicjatorów powołania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które powstało już po jego tragicznej śmierci. Zginął w zwałach lawiny śnieżnej w czasie samotnej wyprawy w Tatry, u stóp Małego Kościelca. Wówczas odbyła sie pierwsza, nieoficjalna jeszcze, akcja ratunkowa TOPR-u, która zakończyła się odnalezieniem ciała młodego Polaka.

W setną rocznicę tego tragicznego wydarzenia, Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza zaprasza na koncert, który rozpocznie obchody Roku Karłowicza uchwalonego przez władze Zakopanego oraz 100-lecia TOPR-u. Patronat honorowy nad koncertem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, a patronat medialny m.in. Program 2 PR i TVP Kraków. Będzie to jednocześnie zapowiedź wielkiego wydarzenia kulturalnego - Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach – Zakopane 2009” (24 września 2009).

Podczas koncertu wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Gabriela Chmury oraz soliści: Bogumiła Dziel-Wawrowska (sopran), Janusz Wawrowski (skrzypce) i Grzegorz Turnau (śpiew, fortepian). W programie znajdą się utwory Mieczysława Karłowicza: prolog symfoniczny do dramatu Jozafata Nowinskiego Biała gołąbka, poemat symfoniczny Odwieczne pieśni, 4 pieśni (w aranżacji Grzegorza Turnaua), Impromptu na skrzypce i fortepian (w opracowaniu na orkiestrę symfoniczną Tomasza Labunia) i 6 pieśni (w opracowaniu na orkiestrę Piotra Wróbla). Wszystkie opracowania zostały przygotowane specjalnie na ten koncert, który poprowadzi Andrzej Krusiewicz.

Przed i po koncercie będzie można nabyć cegiełki wspierające działalność Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. Wstęp na koncert jest wolny.

 

Przeczytaj:

Lublin - Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego: 2009-04-24

Koncert kameralny w 100. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierciGrażyny Bacewicz odbędzie się w piątek, 24 kwietnia 2009 roku o godz. 13.30 w sali koncertowej OSM im. K. Lipińskiego w Lublinie. Usłyszymy dwa kwartety smyczkowe Jubilatki – IV i VII Kwartet oraz II Kwartet smyczkowy Karola Szymanowskiego. Wystąpi Royal String Quarttett w składzie: Izabela Szałaj-Zimak – I skrzypce, Elwira Przybyłowska – II skrzypce, Marek Czech – altówka i Michał Pepol – wiolonczela. Słowo o muzyce wygłosi Andrzej Kosowski.

Koncert odbywa się w ramach XIIILubelskiego Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego (19-24 kwietnia 2009).

Lublin: 2009-05-08

Filharmonia Lubelska zaprasza w dniu 8 maja 2009 roku o godz. 19 na uroczysty koncert symfoniczny z okazji podwójnego jubileuszu - 100. rocznicy śmierciMieczysława Karłowicza i 200. rocznicy śmierci Józefa Haydna. W interpretacji znanego wiolonczelisty Romana Jabłońskiego i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego usłyszymy trzy kompozycje: Symfonię nr 101 „Zegarową” J. Haydna, Wariacje na temat rokokowy op. 33 P. Czajkowskiego oraz poemat symfoniczny Odwieczne pieśni M. Karłowicza.

Lublin - Narodowy Koncert Wielkanocny: 2009-04-18

Narodowy Koncert Wielkanocny w 100. rocznicę śmierciMieczysława Karłowicza odbędzie się w sobotę, 18 kwietnia 2009 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii w Lublinie. Wystąpi Jan Krzysztof Broja – fortepian oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego. W programie: Fryderyk Chopin – Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 i Koncert fortepianowy e-moll op. 11 oraz poemat symfoniczny Stanisław i Anna Oświecimowie Mieczysława Karłowicza.

Premiera albumu Eugeniusza Rudnika - 23 lutego 2009

Eugeniusz Rudnik 1976Czteropłytowy album monograficznyEugeniusza Rudnika to pierwsza w historii, obszerna prezentacja prac powstałych w legendarnym Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia istniejącym w latach 1957-2004. Ukaże się już 23 lutego 2009 roku.

Ich twórca, inżynier dźwięku i kompozytor to nestor i jeden z prekursorów polskiej muzyki elektronicznej, znany i ceniony w świecie autor liczonych w setkach, brzmieniowych kolaży, ilustracji słuchowisk, filmów i spektakli teatralnych. Od pół wieku pracuje w warszawskim Studio Eksperymentalnym jako realizator i kompozytor, wykorzystując tradycyjne techniki montażu i obróbki dźwięku, posługując się taśmą magnetofonową i nieodłącznymi nożyczkami, tnąc, łącząc i miksując elementy swego magicznego audio – świata. Nazywany poetą dźwięku, twórca wszechstronny – Eugeniusz Rudnik, uhonorowany wieloma międzynarodowymi nagrodami, jest autorytetem dla artystów dźwięku i obrazu, ludzi radia i telewizji, osobistością wyjątkową w polskiej kulturze. Choć wiecznie eksperymentujący, jest już jednak klasykiem. Choć awangardowy i radykalny, to jego utwory są jednak niezwykle komunikatywne, poruszające i fascynujące.

Kielce - Świętokrzyskie Dni Muzyki: 2009-02-27 - 03-27

Muzyka Grażyny Bacewicz znajdzie się w programie aż czterech koncertów, organizowanych w ramach Świętokrzyskich Dni Muzyki w Filharmonii w Kielcach. Podczas inauguracji festiwalu – 27 lutego 2009 roku usłyszymy Pensieri notturni na orkiestrę kameralną, 6 marcaUwerturę, 13 marca - III Symfonię, a 20 marcaSerenadę i Szkice ludowe.

Szczegółowy program festiwalu – w dzialewydarzenia / koncerty.

Kielce: 2009-01-30

W piątek, 30 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach zaprasza na koncert zatytułowany Album polski, na który złożą się kompozycje Władysława Żeleńskiego – Uwertura charakterystyczna W Tatrach op. 27, Mieczysława KarłowiczaKoncert skrzypcowy A-dur op. 8 i Smutna opowieść op. 13 oraz Wojciecha KilaraKościelec 1909. Wystąpią: Łukasz Błaszczyk – skrzypce i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali.

Katowice: 2009-02-06

Koncert W hołdzieMieczysławowi Karłowiczowi odbędzie się w piątek, 6 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Wystąpi Aleksander Gabryś – kontrabas i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego. W programie: poemat symfoniczny Smutna opowieść op. 13 Mieczysława Karłowicza, Musica concertante per violbasso e orchestra Witolda Szalonka i Variations on an Oryginal Theme (Enigma Variations) op. 36 Edwarda Elgara.

Katowice: 2009-01-23

Koncert Przed 100-leciem śmierciMieczysława Karłowicza odbędzie się w piątek, 23 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. W wykonaniu pianisty Pawła Kowalskiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Jacka Rogali usłyszymy uwerturę koncertową Król Lear op. 4 Hectora Berlioza, II Koncert fortepianowy g-moll op. 22 Camille Saint-Saënsa i poemat symfoniczny Odwieczne pieśni Mieczysława Karłowicza.

Warszawa: 2009-02-06

Koncerty symfoniczne w 100. rocznicę śmierciMieczysława Karłowicza (na zdjęciu) odbędą się w piątek, 6 lutego 2009 roku o godz. 19:30 i w sobotę, 7 lutego 2009 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W ich programie znajdzie się jeden z najbardziej popularnych utworów Karłowicza - Koncert skrzypcowy A-dur. Zagra go Ilya Kaler, utalentowany rosyjski artysta, przez krytyków obwołany następcą Heifetza - jako jedyny skrzypek w historii został laureatem pierwszych nagród najbardziej prestiżowych konkursów: im. Czajkowskiego w Moskwie, im. Sibeliusa w Helsinkach oraz Premio Paganini w Genui. Program wieczoru dopełni rzadziej wykonywany utwór Karłowicza - prolog symfoniczny Biała gołąbka do poematu dramatycznego Józefata Nowińskiego oraz Symfonia e-moll op. 7 Odrodzenie.

Koncert poprowadzi Antoni Wit, który często włącza do programów swych koncertów arcydzieła Karłowicza, propagując tę znakomitą twórczość także poza granicami Polski. Antoni Wit wraz New Zealand Symphony Orchestra oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej realizuje dla firmy NAXOS komplet nagrań poematów symfonicznych Karłowicza.

Koncertom towarzyszyć będzie wystawa poświęcona Mieczysławowi Karłowiczowi oraz promocja książki Macieja Pinkwarta o kompozytorze.

Zakopane - promocja płyty

CD - Karłowicz 2009Dla upamiętnienia 100-lecia tragicznej śmierciMieczysława Karłowicza oraz jubileuszu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna nagrała płytę zawierającą pieśni oraz mniej znane, drobne utwory Kompozytora. Wśród solistów zaproszonych do realizacji płyty znaleźli się: Zofia Kilanowicz – sopran, Janusz Miryński – skrzypce i Franciszek Bachleda-Księdzularz – recytacja. Dyrygentem oraz autorką aranżacji orkiestrowych jest Agnieszka Kreiner. Uroczysty koncert promocyjny nagrania odbędzie się w przededniu 100 rocznicy śmierci Karłowicza, tj. dnia 7 lutego 2009 roku o godz. 18 w Zakopanem (hotel Belvedere, ul. Droga Do Białego 3). Wstęp wolny.

Szczecin - Miesiąc Karłowiczowski

Karłowicz 2009 - Szczecin

Dla uczczenia 100 rocznicy śmierci swego patrona Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie organizuje w lutym 2009 roku "Miesiąc Karłowiczowski". Szereg imprez z cyklu 100 lat z muzyką Karłowicza 1909-2009 zaplanowano w Szczecinie - siedzibie Filharmonii oraz w Zakopanem - ukochanym miejscu pobytu i inspiracji twórczych Kompozytora. Oprócz koncertów w szczesińskiej Akademii Muzycznej odbędzie się konferencja Mieczysław Karłowicz – Życie i twórczość , a w w Książnicy Pomorskiej w dniach 9-27 lutego 2009 roku oglądać można wystawę W 100. rocznicę śmierci Mieczysława Karłowicza – opis życia, twórczości i zainteresowań.

więcej...

Nowa płyta Elżbiety Sikory

DUX 0679 - Elżbieta SikoraNakładem wydawnictwa fonograficznego DUX ukazała się nowa płyta Solo & electronics z kompozycjami Elżbiety Sikory. Na krążku znalazły się cztery utwory polskiej kompozytorki, od wielu lat mieszkającej we Francji: Głowa Orfeusza II na flet i taśmę, Suita na wiolonczelę i taśmę, Suita II na klawesyn i taśmę oraz Reflets irisés na fortepian i dźwięki elektroniczne. W nagraniu wzięli udział: Gośka Isphording - klawesyn, Wilhem Latchoumia - fortepian, Emmanuelle Ophele – flet i David Simpson – wiolonczela.

Łódź - XII Ogólnopolski Konkurs Smyczkowych Zespołów Kameralnych im. Grażyny Bacewicz: 2009-03-02

Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi organizuje w dniach 3-4 kwietnia 2009 roku XII Ogólnopolski Konkurs Smyczkowych Zespołów Kameralnych im. Grażyny Bacewicz. Mogą wziąć w nim udział zespoły szkół muzycznych I i II stopnia, liczące od 2 do 6 osób grających wyłącznie na instrumentach smyczkowych. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są do dnia 2 marca 2009 roku.

Więcej informacji i Regulamin - w dzialekonkursy

 

Łódź - III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Grażyny Bacewicz 2009 w 100-lecie Jej Urodzin: 2009-09-15

Konkurs im. Bacewicz Łódź 2009III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Grażyny Bacewicz 2009 w 100-lecie Jej Urodzin organizowany jest przez Katedrę Kompozycji Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi z okazji przypadającej w 2009 roku 100. rocznicy urodzin (5 lutego) i 40. rocznicy śmierci (17 stycznia) wybitnej kompozytorki i skrzypaczki, patronki łódzkiej uczelni. Konkurs adresowany jest do kompozytorów wszystkich narodowości bez ograniczenia wieku. Przedmiotem Konkursu są utwory na orkiestrę symfoniczną o czasie trwania 15–30 minut. Termin nadsyłania partytur upływa 15 września 2009 roku.

Więcej informacji i Regulamin - w dzialekonkursy

Łódź - II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Bliżej Warszawskiej Jesieni - Grażyna Bacewicz: 2009-04-03 i 04

II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy "Bliżej Warszawskiej Jesieni - Grażyna Bacewicz" odbędzie się w dniach 3-4 kwietnia 2009 roku. Przeznaczony jest dla uczniów średnich szkół muzycznych. Głównym organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, współorganizatorami - Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (Katedra Teorii AM jest odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie konkursu) oraz Związek Kompozytorów Polskich.

Pierwsza część konkursu (pisemna) odbędzie się 3 kwietnia 2009 roku w ZSM im. S. Moniuszki, finał - 4 kwietnia w Akademii Muzycznej, gdzie o godz. 16.00 nastąpi wręczenie nagród i koncert laureatów Konkursu Kameralnego im. Grażyny Bacewicz.

W czasie konkursu odbędzie się cykl wykładów z udziałem Małgorzaty Gąsiorowskiej, Jerzego Bauera i Krzysztofa Droby.

Więcej informacji oraz Regulamin - w dzialekonkursy.

Łódź: 2009-01-19 - koncert i pokaz filmu

W 2009 roku przypada 100. rocznica urodzin (5 lutego) i 40. rocznica śmierci (17 stycznia) Grażyny Bacewicz, wybitnej kompozytorki i skrzypaczki, patronki Akademii Muzycznej w Łodzi. Uczelnia, która przyjęła imię Grażyny Bacewicz i jej brata Kiejstuta Bacewicza w 1999 roku, organizuje w Roku Jubileuszu Grażyny Bacewicz szereg imprez, a zainicjuje je koncert kameralny z muzyką Grażyny Bacewicz połączony z pokazem filmu dokumentalnegoDla ludzi zawsze mam twarz pogodną... Grażyna Bacewicz, który odbędzie się 19 stycznia 2009 roku o godz. 18.15 w Akademii Muzycznej w Łodzi (sala nr 12).

W programie koncertu z okazji 100. rocznicy urodzin i 40. rocznicy śmierci Grażyny Bacewicz znajdą się wyłącznie konmpozycje Jubilatki: Sonata da camera, Pieśni na głos z fortepianem (Sroczka, Rozstanie, Dzwony i dzwonki, Smuga cienia, Boli mnie głowa, Róża, Mamidło, Inna, Samotność, Mów do mnie, o miły) i III Sonata na skrzypce i fortepian. Wystąpią: Izabela Ceglińska – skrzypce, Elżbieta Różycka-Przybylak – fortepian, Beata Zawadzka – sopran, Marcin Kawczyński – fortepian, Jolanta Gzella – mezzosopran, Aleksandra Nawe – fortepian, Tomasz Król – skrzypce i Cezary Sanecki – fortepian.

Pokaz filmu odbędzie się po wieczorze muzycznym (ok. godz. 19.30). Dokument Dla ludzi zawsze mam twarz pogodną... Grażyna Bacewicz, poświęcony życiu i twórczości Artystki, wyprodukowany został w 1999 roku przez Telewizję Polską Program II.

Warszawa - XIII Forum Lutosławskiego: 2009-02-16 i 20

XIII Forum Lutosławskiego odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie w dniach 14-20 lutego 2009 roku. Wydarzeniem festiwalu będzie niezwykły koncert w całości poświęcony muzyce Grażyny Bacewicz (reprezentującej tę samą generację kompozytorów, co patron Forum). Wspaniała antologia jej kompozycji na orkiestrę smyczkową wypełni program jubileuszowego koncertu w 100 rocznicę Jej urodzin (16 lutego). Forum zakończy koncert prawdziwej „klasyki" muzyki XX wieku. Wśród wybranych kompozycji znajdzie się także III Symfonia Grażyny Bacewicz.

Poznań: 2009-01-24

Filharmonia Poznańska zaprasza na koncert zatytułowany Wielcy Jubilaci, który odbędzie się w sobotę, 24 stycznia 2009 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. W programie znajdą się trzy kompozycje artystów, których okrągłe rocznice przypadają w 2009 roku: Uwertura Grażyny Bacewicz (100-lecie urodzin i 40-lecie śmierci), II Koncert na róg i orkiestrę Es-dur Richarda Straussa (60-lecie śmierci) oraz IV Symfonia A-dur Włoska op. 90 Felixa Mendelssohna-Bartholdy (200 rocznica urodzin). Wystąpi Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Eugene Tzigane oraz – w roli solisty - Stefan Dohr (róg).

The Year 2009 –Grażyna Bacewicz and Mieczysław Karłowicz Anniversaries

Rok Mieczysława Karłowicza 2009The year 2009 brings round anniversariesrelated to two major Polish composers – the 100th birth and 40th death anniversary of Grażyna Bacewicz (5th February 1909 – 17th January 1969) and the 100th anniversary of the tragic death of Mieczysław Karłowicz (11th December 1876 – 8th February 1909). Rok Grażyny Bacewicz 2009Numerous music centres in Poland have planned various anniversary events – concerts and lectures. We would like to invite you to the first of these: in Warsaw Philharmonic – a concert dedicated to Grażyna Bacewicz during the 13th Lutosławski Forum (14th – 20th February 2009) and concerts commemorating the figure of Mieczysław Karłowicz (6th – 7th February 2009), as well as a concert which promotes a new Karłowicz CDrecorded by the Tatra Mountains Climatic Orchestra (Zakopane, 7th February 2009). Another element of the Karłowicz celebrations is the "Karłowicz Month” organized by the Mieczysław Karłowicz Philharmonic in Szczecin in February 2009 to commemorate the 100th death anniversary of their patron.

We will inform about the successive musical events of the Grażyna Bacewicz Year and the Mieczysław Karłowicz Year in separate sections of our news service on www.polmic.pl

We will be very grateful to all institutions for information about the musical anniversary events they organize, to be included in our calendar. Please send all your informational materials to the following address: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

On Górecki in English

Henryk Mikołaj Górecki, IAM, Warszawa 2008The Adam Mickiewicz Institute has published an album about Henryk Mikołaj Górecki, prepared for his 75th birthday celebrations in 2008. This beautifully edited illustrated book, published entirely in English, is directed primarily at readers from abroad. It bridges an important gap in the Górecki bibliographies worldwide.

This anniversary edition, edited by Barbara Zwolska-Stęszewska, contains the composer’s biography written by Anna Iwanicka-Nijakowska, an in-depth essay about Górecki’s oeuvre by the distinguished musicologist Krzysztof Droba, a text by Jakub Banaś about the links between the composer’s music and film, and two interviews with Górecki conducted in 2002 and 2008 by Małgorzata and Marcin Gmys. The book also includes brief personal impressions on Górecki by such famous persons as Adrian Thomas, Eugeniusz Knapik, Louise Lerche-Lerchenborg, Jerzy Maksymiuk, Rafał Augustyn, David Harrington, Wojciech Michniewski, Elżbieta Chojnacka, Antoni Wit, Bohdan Pociej and Grzegorz Michalski. The publication is complemented by numerous photographs and a complete list of the composer’s works, with a detailed discography.

Franciszek Woźniak is dead

Franciszek WoźniakFranciszek Woźniak, a well known composer, pianist and teacher, winner of many competitions for composers, long-time lecturer and vice-chancellor of the Music Academy in Bydgoszcz, president of the Polish Composers’ Union’s Poznań Branch, member of the “Poznań Music Spring” Repertoire Committee – died on Thursday, 15th January 2009, aged 77.

2008 in Polish Music – A Subjective View

In the world of Polish music, the year 2008 abounded, as usual, in major events. A comprehensive survey of music life is virtually impossible, so the following ought to be seen as a subjective attempt, from our point of view. Could we point to one single most important event of the year, Probably not – but we also encourage our readers to share their own observations, the most interesting of which will be published on our site.

Zbigniew HerbertThe Polish Parliament proclaimed the year 2008 the Zbigniew Herbert Year to commemorate the 10th anniversary of the poet’s death. These celebrations occasioned numerous musical events as well, including the Zbigniew Herbert Festival “The Music of Words” (Gdynia and Gdańsk, 2nd-3rd August 2008) and the special concert “Zbigniew Herbert’s Silk of the Soul” under the Honorary Patronage of Katarzyna Herbert (Warsaw, 23rd November 2008). In the Zbigniew Herbert Year, the PROBALTICA Foundation for Baltic Culture and the Polish Composers’ Union organised a competition for composers.

Krzysztof PendereckiThe previous year was also marked by the 75th birthday celebrations – at home and abroad – of Poland’s two most eminent composers of today: Krzysztof Penderecki (on 23rd November) and Henryk Mikołaj Górecki (on 6th December). In Poland, Penderecki was honoured with a festival of his name (on 20th-23rd November in Warsaw), which culminated in the world’s first performance of the composer’s String Quartet No. 3 by Shangai Quartet (21st November). The Music Academy in Gdańsk granted him an honorary doctorate (on 6th November), the Music Academy in Cracow organized a series of concerts, conferences, lectures, and master classes, as well as the 1st International K. Penderecki Cello Competition (14th-20th December), and on 13th December the premiere of The Devils of Loudun inaugurated the new Cracow Opera House. Henryk Mikołaj GóreckiIn the year of Henryk Mikołaj Górecki’s birthday, the Festival of Polish Composers in Bielsko-Biała was dedicated to that composer (2nd-4th October). There were also festivals dedicated to both composers: the 2008 International Festival of Chamber Music “The Silesian Quartet and its Guests” (23rd November – 6th December) and the Festival “GÓRECKI ● PENDERECKI on their 75th birthday” organized by the National Polish Radio Symphony Orchestra (28th November – 9th December 2008), which was the largest artistic event celebrating the two masters, with 6 concerts presenting all the stages of their artistic careers from the avant-garde to the most recent works.

Stanowisko stowarzyszeń artystycznych wobec nominacji w Pr. 2 PR

Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Unia Polskich Teatrów, Polska Rada Muzyczna, Związek Polskich Kompozytorów i Autorów ZAKR, Związek Kompozytorów Polskich, Sekcja Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Literackich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Obserwatorium Kultury Polskiej, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków wystosowali w dniu 9 stycznia 2009 roku list otwarty w sprawie nominacji Pawła Milcarka na stanowisko dyrektora Programu Drugiego Polskiego Radia.

"Hi-Fi i Muzyka” Monthly’s 2008 CDs of the Year

Hi-Fi - płyta 2008The year 2008 has brought new albums by numerous artists, some nice surprises, and some letdowns as well. The following CDs from the ‘classical record’ category have been particularly highly recommended by the “Hi-Fi i Muzyka” reviewers:

 

Winning CDs:

Georg Friedrich Handel 12 Concerti Grossi Op. 6, perf. Arte dei Suonatori, Martin Gester (Bis 2008, distribution: Music Island)

Robert Schumann Das Paradies und die Peri, perf. Röschmann, Fink, Güra, Gerhaher, Symphonieorchester & Chor des Bayerischen Rundfunks, Nikolaus Harnoncourt (RCA Red Seal 2008, distribution: Sony BMG)

 

Recommended CDs:

Anne Sophie Mutter. Bach, Gubaidulina (Deutsche Grammophon 2008, distribution: Universal)

Jonas Kaufmann. Romantic Arias (Decca 2008, distribution: Universal)

The Haydn Year - 2009

Haydn 2009 2009 marks the bicentenary of the death of Joseph Haydn (1732-1809). The anniversary is an opportunity for music lovers worldwide to dedicate more attention to the life and work of this famous Viennese Classic.

In 2009, Joseph Haydn’s music features in the repertoires of the Vienna Mozart Orchestra and the Mozart Ensemble. Throughout the whole year, the Esterházy Palace in Eisenstadt offers a varied programme with various tourist routes, incl. the Haydn Hall and the palace chapel. Visiting the house where the composer lived and died, in Haydngasse, in Vienna’s 6th District, is also a must for Haydn fans. The greatest musical event are the International Haydn Days which attract the interested public to Eisenstadt every year.

The Witold Lutosławski Scholarship

Witold Lutosławski The Management Board of the Witold Lutosławski Society has announced that, acting on behalf of the Composer’s family, in the year 2009 the Society can grant one Witold Lutosławski scholarship for postgraduate studies abroad, to the amount of 10 000 USD. Eligible for this scholarship are: graduates of Polish nationality who completed their studies in music academies and music universities in Poland, including instrumentalists of various kinds, singers, composers and conductors.

Applications with the required documents (such as the Polish degree, proof of passing entrance exams to the foreign academy of their choice, a list of achievements, incl. competitions and concerts, as well as reference letters from two academic lecturers with professorial titles) must be submitted by 15th February 2009 to: The Witold Lutosławski Society, 23, Bracka St., 00-028 Warszawa.

Jadwiga Rappé, President of the Witold Lutosławski Society Management Board

POLMIC at MIDEM 2009

This year’s MIDEM – the world’s greatest music record fair – will be held on 18th-21st January 2009 in Cannes, France. The Polish Ministry of Culture and National Heritage has commissioned the Adam Mickiewicz Institute to run the Polish National Pavilion which will present the offer of Polish record companies and other musical institutions. One of these will be the Polish Music Information Centre POLMIC. The aim of the whole project is to promote Polish musical culture and to offer a preview of the 2010 Chopin Year celebrations. At the Polish Pavilion, visitors will obtain information on: contemporary Polish music, the economic potential of the music industry in Poland, Polish jazz, and the preparations for the Chopin Year.POLMIC na MIDEM 2009 - płyta CD

The Polish Music Information Centre will present a number of publications promoting Polish contemporary music (incl. “The Warsaw Autumn”), DVD albums dedicated to Karol Szymanowski and Witold Lutosławski, as well as a CD specially produced for the MIDEM - Polish 20th and 21st-Century Music. From Romanticism to New Avant-Garde – with compositions by Mieczysław Karłowicz, Grażyna Bacewicz, Krzysztof Knittel, Eugeniusz Knapik, Dobromiła Jaskot and Dariusz Przybylski. Throughout the MIDEM, we will also present our Internet site:www.polmic.pl. On 18th January at 6 pm, there will be an individual POLMIC presentation about the activities of the Polish Music Information Centre as well as the “Warsaw Autumn” Festival and the music market in Poland.

The programme of events in the POLAND Pavilion at Midem –a pdf file

The Polish Season in Great Britain

pl-ukThe Polish Season in Great Britain, organized by the Adam Mickiewicz Institute in co-operation with the Polish Ministries of Culture and the National Heritage and of Foreign Affairs, will officially open in May 2009 and will continue till May 2010. It will be inaugurated as early as March 2009 with an exhibition in London’s Tate Gallery.

The season’s events will represent various disciplines of art, including graphic arts, music, architecture, design and theatre. The musical part of the Polish Season will commence in April 2009 with Rafał Blechacz’s recital in London, followed a few days later by a concert of the National Polish Radio Symphony Orchestra. Among the major musical events of the Polish Season, there will be this year’s “Sounds New” Festival of Contemporary Music in Canterbury, dedicated wholly to Polish music (Polish Connections), culminating in a performance of Krzysztof Penderecki’s St Luke Passion in Canterbury Cathedral on 2nd May 2009 (by the National Polish Radio Symphony Orchestra, a Polish choir and soloists, conducted by the composer himself). The Festival will be accompanied by an international conference on "Polish Music since 1945”, held on 30th April – 2nd May 2009. The Season also features projects promoting Polish jazz, such as Tomasz Stańko’s concert tour introducing his newest album, and the Fresco Jazz Festival in Liverpool, dedicated to Polish music. In connection with the bicentenary of Frederic Chopin’s death in 2010, the Polish season will include projects related to that composer’s life and work, e.g. two exhibitions: in the British Library and the National Scottish Library. The Season will close in 2010 with a recital by Krystian Zimerman and a performance of Roman Maciejewski’s famous Requiem by a BBC orchestra and choir.