Polmic - FB
Filter

MUZYKA W TVP KULTURA - Tata zza żelaznej kurtyny (premiera)

TATA ZZA ŻELAZNEJ KURTYNY (premiera)
reż. Krzysztof Rzączyński
emisja: 11 XI 2009, godz. 19.00

 

Tata zza żelaznej kurtyny rozpoczyna nową międzynarodową serię filmów dokumentalnych poświęconą słynnym rodzinom muzycznym. Bohaterami filmu są polski kompozytor Andrzej Panufnik i jego syn Jeremi. Film wyprodukowany został przez TVP Kultura w ramach serii European Broadcasting Union " Music in the blood".

Jem (Jeremy Panufnik) jest twórcą muzyki młodzieżowej i animacji, mieszka w Londynie, gdzie jest znany również jako DJ. Gdy jego ojciec miał tyle lat, co on, czyli około czterdziestki – był już uznanym polskim kompozytorem. Komunistyczne władze wybrały go jako „wizytówkę” polskiej muzyki za granicą. W 1954 roku Andrzej Panufnik postanowił zerwać związki z reżimem. Wyjechał Zachód jako kompozytor zza żelaznej kurtyny z postanowieniem, że nigdy do Polski nie wróci. Nie wierzył wówczas, ani przez długie lata swojego życia w Anglii, że komunizm zostanie kiedyś obalany i w 1990 roku, na krótko przed śmiercią jeszcze raz stanie na ojczystej ziemi. Dla Jema przeszłość ojca była zawsze owiana tajemnicą. Ojciec nie opowiadał mu o Polsce, nie uczył języka, nie wierzył, żeby kiedykolwiek synowi to było potrzebne. Dziś Andrzej kończyłby 94 lata. Do domu pod Londynem, gdzie dalej mieszka jego żona Camilla, gdzie ciągle istnieje jego dawna, zakurzona dziś pracownia - przyjeżdżają starzy przyjaciele, tak jak kiedyś, na urodziny. Jem chce porozmawiać z nimi o tym, o czym nie zdążył porozmawiać z ojcem. Jednak perspektywa angielska nie wystarcza. Jem wyjeżdża do Polski, żeby zrozumieć dramatyczną biografię ojca, poznać jego dylematy, motywy ucieczki z kraju. Podróż w czasie śladami ojca jest przede wszystkim refleksją nad samym sobą. Jem, nie mając, w odróżnieniu od swojej siostry, klasycznego wykształcenia muzycznego - czuł się w rodzinie zawsze inny. Ale kiedy wraz z nim podróżujemy śladami Andrzeja Panufnika mamy wrażenie, że syn jest niezwykle bliski ojcu zarówno poprzez swoją wrażliwość, szczerość jak i zaskakujące refleksje. W czasie podróży bohater odkrywa w sobie emocje, które do dziś pozostawały w ukryciu.

INVITE Conference on The Education of Instrumental and Vocal Teachers - Dublin 16-17 April 2010

Druga Międzynarodowa Konferencja The Education of Instrumental and Vocal Teachers – Developing Professional Competences poświęcona będzie kwestii rozwijania kompetencji zawodowych nauczycieli muzyki oraz kształcenia pedagogicznego w zakresie gry na instrumentach i śpiewu. Konferencja odbędzie się w Dublinie (DIT Conservatory of Music and Drama) w dniach 16 i 17 kwietnia 2010 roku. Organizatorem konferencji jest ‘Polifonia’ Working Group for Instrumental and Vocal Music Teacher Training (INVITE).

Wzrastające oczekiwania społeczne sprawiają, iż ważna i odpowiedzialna kwestia kształcenia nauczycieli śpiewu oraz gry na instrumentach muzycznych jest coraz częściej podnoszona i rozpatrywana. Jednocześnie obecny system edukacji wraz ze swymi celami i zawartością znajduje się na etapie przekształceń. Kierunek zmian wskazuje, że doceniona została waga międzynarodowej współpracy między instytucjami oraz dialogu na polu naukowym. Podczas Konferencji będą rozpatrywane specyficzne komponenty wymagane od przyszłych nauczycieli śpiewu i gry na instrumentach muzycznych, jak i wyzwania oraz możliwości związane z ich rozwojem.

Konferencja jest otwarta dla kadry uczelnianej, przedstawicieli władz, nauczycieli oraz studentów. Organizatorzy zapraszają do zgłaszania swoich prezentacji (w formie odczytu, warsztatu, bądź plakatu) związanych z tematem konferencji. Przykładowe zagadnienia zostaną zamieszczone na stronie internetowej www.polifonia-tn.org/inviteconferenceTermin nadsyłania zgłoszeń mija 15 lutego 2010 roku. Od stycznia 2010 roku dostępna będzie rejestracja online.

Więcej informacji na stronie www.polifonia-tn.org/inviteconference

IV Symfonia w Operze i Filharmonii Podlaskiej: 2009-11-20

Krzysztof SłowińskiW związku z przypadającą w 2009 roku 100. rocznicą urodzin i 40. rocznicą śmierci Grażyny Bacewicz, dnia 20 listopada o godz. 19.00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku zabrzmi rzadko goszcząca w repertuarze koncertowym jej IV Symfonia. Tego wieczoru orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Krzysztof Słowiński (na zdjęciu). W programie znajdą się również: poemat symfoniczny Idylla Zygfryda i Wesendonck-Lieder Richarda Wagnera oraz Uwertura na orkiestrę symfoniczną Antoniego Szałowskiego. Solistką koncertu będzie Wiera Baniewicz (mezzosopran).
Koncertu będzie można także posłuchać w internecie na stronie: www.filharmonia.bialystok.pl.

Stypendium im. Witolda Lutosławskiego

Witold LutosławskiZarządTowarzystwa im. Witolda Lutosławskiego ogłasza konkurs na stypendium przyznawane przez Rodzinę Kompozytora.

Stypendium w wysokości 10 000 dolarów, przeznaczone na mistrzowskie kształcenie za granicą, zostanie przyznane jednej osobie. O stypendium mogą ubiegać się polscy studenci, uczniowie i absolwenci krajowych szkół i uczelni muzycznych: kompozytorzy, dyrygenci, instrumentaliści i wokaliści. Zainteresowanych prosimy o przesyłanie podań oraz dokumentów (życiorys z uwzględnieniem dotychczasowych osiągnięć, świadectwo ukończenia lub zaawansowania kształcenia szkół / uczelni, plan kształcenia zagranicą ze wskazaniem wybranego pedagoga prowadzącego oraz rekomendację dwóch wykładowców akademickich) do dnia 30 listopada 2009 roku na adres Towarzystwa (ul. Bracka 23, 00-028 Warszawa).

Prezes Zarządu Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego - Grzegorz Michalski

Sukces Katarzyny Głowickiej w Szwecji - zobacz film

Turbulence

Kompozycja Turbulence for grand piano, live-electronics and videoKatarzyny Głowickiej znalazła się w grupie sześciu utworów finałowych drugiej edycji konkursu kompozytorskiego na projekty muzyki elektronicznej, organizowanego przy The ECPNM - European Conference of Promoters of New Music. Miała swoją premierę podczas Światowych Dni Muzyki w Szwecji (ISCM World New Music Days 2009) w Göteborgu, w dniu 4 października 2009 roku

Wykonanie było bardzo ciekawe i podobało sie publiczności. – pisze kompozytorka - W rezultacie zostałam zaproszona na 2-tygodniowy pobyt "rezydencję" do studia EMS w Sztokholmie. Utwór ten będzie wykonany w przyszłym roku na festiwalach w Amsterdamie i w Den Bosch, a także w Portugalii, Hiszpanii i Niemczech oraz transmitowany przez Radio Szwedzkie i dostępny do transmisji dla innych rozgłośni przez rok.

Filmowa wersja utworu - strona POLMIC.PL na FACEBOOK

EXPO 2010 z motywem Fryderyka Chopina

EXPO 2010 - POLANDChór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego „Camerata Iagiellonica” zainauguruje w Chinach cykl wydarzeń kulturalnych, związanych z uczestnictwem Polski w Światowej Wystawie EXPO 2010 w Szanghaju. Gaude Mater Polonia rozpocznie koncert polskiego chóru, który weźmie udział w rozpoczynającym się dniu 17 października 2009 roku w Szanghaju Międzynarodowym Festiwalu Sztuki. Chór wykona utwory skomponowane przez wybitnych polskich kompozytorów, m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.

Koncert krakowskiego chóru rozpoczyna cykl imprez, które mają na celu przybliżenie mieszkańcom Chin polskiego dorobku kulturalnego. Jak podkreśla Sławomir Majman - Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO 2010 - przewodnim motywem polskiego programu kulturalnego podczas EXPO 2010 będzie muzyka Fryderyka Chopina. Jubileusz dwustulecia urodzin kompozytora oraz przypadający w 2010 Rok Chopinowski sprawiają, iż wydarzenia te będą miały szczególny charakter. Wychodząc naprzeciw odbiorcy chińskiego, polscy wybitni artyści zaprezentują różne interpretacje muzyki Chopina - od klasycznej po jazzową i rockową. 'Chopin na Rockowo' i 'Let’s dance Chopin' to tylko niektóre nasze propozycje, które mają za zadanie popularyzację twórczości Chopina wśród młodego chińskiego pokolenia. Ponadto, w ramach obchodów Tygodnia Polskiego, w szanghajskiej dzielnicy Changning, w której znajduje się pomnik naszego wielkiego rodaka, zorganizowany zostanie koncert muzyki Chopina na sto fortepianów. Muzyka Chopina stanowić będzie ważną część programu galowego koncertu w Szanghajskim Teatrze Narodowym, z okazji narodowego Dnia Polski w dniu 22 maja 2010 roku.

Muzyka folk w reinterpretacji popularnych w Polsce zespołów rockowych, koncerty fortepianowe, spektakle artystyczne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii towarzyszyć będą licznym wydarzeniom promocyjnym o charakterze gospodarczym, naukowym i turystycznym, które zorganizowane zostaną podczas wystawy w pawilonie Polski. W szeroki zakres promocji polskiej kultury wpiszą się także spektakle popularnych w Chinach teatrów lalek, występy teatrów tańca, przeglądy polskich filmów oraz wystawy polskiej sztuki nowoczesnej i designu.

Program kulturalny na Światową Wystawę EXPO 2010 przygotowywany jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Adama Mickiewicza.

(inf. nadesłana – PARP)

5th International Workshop For Young Composers - Mazsalaca, 8-16 sierpnia 2010

Łotewskie Centrum Informacji Muzycznej oraz Związek Kompozytorów Łotewskich zapraszają młodych kompozytorów (do 35. roku życia) do wzięcia udziału w kursach mistrzowskich, które odbędą się w dniach 8-16 sierpnia 2010 roku w Mazsalace (Łotwa).

Pierwsze Międzynarodowe Warsztaty dla Młodych Kompozytorów miały miejsce w 2002 roku, a pomysłodawcą tego wydarzenia był Andris Dzenītis. Trzy pierwsze edycje spotkań kompozytorskich odbyły się w Zamku Dundaga. Począwszy od 2008 roku międzynarodowe kursy kompozytorskie gości miasteczko Mazsalaca na północy Łotwy. Z założenia kursy organizowane są poza granicami wielkich miast, co służy wyciszeniu, odkrywaniu wartości duchowych, kontemplacji, doświadczaniu pełni życia poza codziennym pośpiechem. Tygodniowe warsztaty kompozytorskie służą także nawiązaniu kontaktów, dyskusjom artystycznym, a przede wszystkim – szkoleniu warsztatu kompozytorskiego. W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 50 uczestników z różnych zakątków świata oraz 13 wykładowców z siedmiu krajów.

Tematem piątej edycji Międzynarodowych Warsztatów dla Młodych Kompozytorów będzie „Współczesna muzyka kameralna. Klasycy, innowacje, estetyki, granice”. Kursy poprowadzą David Lang (USA), Pär Lindgren (Szwecja), Richard Ayres (Holandia), zaś wytypowane dzieła wykona zespół Aleph (Francja) oraz Kwartet Smyczkowy ReDo (Łotwa).

Aby wziąć udział w warsztatach należy do 15 lutego 2010 roku dostarczyć organizatorom kursów nagranie (w formacie mp3) dwóch lub trzech uprzednio skomponowanych utworów kameralnych (czas trwania nagrania nie powinien przekroczyć 10 minut) wraz z partyturami (w formacie pdf), CV oraz zdjęciem. Zgłoszenia należy przesłać na adres e-mailowy This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. bądź też pocztą na adres:

International Workshop for Young composers, Andris Dzenitis,
Ziedona iela 5
Riga LV-1029
LATVIA

Na podstawie nadesłanych utworów komisja złożona z wykładowców oraz członków zespołu Aleph wybierze dziesięciu uczestników warsztatów. Wyniki eliminacji będą znane do 15 maja 2010 roku. Zgodnie z ustaleniami komisji pięciu uczestników warsztatów zostanie poproszonych o skomponowanie utworu dla zespołu Aleph, zaś druga połowa – dla Kwartetu Smyczkowego ReDo. Dzieła te zostaną wykonane podczas koncertu galowego. Utwory muszą być ukończone i przesłane do organizatorów warsztatów do 5 lipca 2010 roku. Warsztaty będą poświęcone pracy z zespołem oraz warsztatowemu doskonaleniu dzieła pod okiem wykładowcy. Organizatorzy przewidują 10 miejsc dla obserwatorów warsztatów. Uczestnicy bierni nie muszą przystępować do konkursu. Opłata wynosi 150 Euro (uczestnicy z Łotwy), 200 Euro (Litwa, Estonia) oraz 300 Euro (pozostałe kraje), dla uczestników biernych – 200, 250, 350 Euro i obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie, transport, udział w zajęciach i wykładach.

Wojciech Świętoński zdobył III nagrodę na konkursie w Rzymie

Wojciech ŚwiętońskiW 19 Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "ROMA 2009" trzecie miejsce i brązowy medal w kategorii solistów zdobył młody polski pianista Wojciech Łukasz Świętoński. W konkursie brali udział pianiści z całego świata, którzy nie ukończyli 25 roku życia.

Wojciech Świętoński (na zdjęciu) ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli. Jednocześnie studiował kameralistykę fortepianową pod kierunkiem prof. Jerzego Marchwińskiego oraz prof. Macieja Paderewskiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich, które prowadzili m. in. Viera Nossina (Rosja), Eleonora Tkach (Ukraina), Oleg Kriemer (Niemcy), Bernard Ringeissen (Francja), Mischiko Ohno (Japonia), Katarzyna Popowa- Zydroń (Polska). Jest laureatem międzynarodowych konkursów w Rzymie, Kijowie i Druskiennikach. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków (SPAM) oraz stypendystą Lions Club NIKE Polska.

(inf. nadesłana)

ZEITklang 2011 - Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski organizowany przy współpracy z Sammlung Essl

ZEITklang 2011W 2011 roku odbędzie się trzecia edycja Konkursu kierowanego do młodych, europejskich kompozytorów (urodzonych po 1 stycznia 1971 roku) - ZEITklang 2011. Przedmiotem konkursu jest kwartet smyczkowy. Niezależnie od przyjętych założeń estetycznych oraz kategorii stylistycznej, zgłoszony utwór powinien przynależeć do muzyki najnowszej. Dodatkowe punkty będą przyznawane kompozycjom rozwijającym koncepcję przestrzeni i dźwięku. W koncercie finałowym, który odbędzie się 12 marca 2011 roku, weźmie udział słynny Kairos Quartett z Berlina.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 1 grudnia 2010 roku.

W skład Jury wchodzą wybitni kompozytorzy, wykonawcy i wykładowcy – Gerd Kühr, Joanna Lewis, Klaus Lang, Christoph Cech. Główna nagroda wynosi 6.000 Euro. Ponadto przewidziane są nagrody za zajęcie 2. i 3. miejsca, dwóch kolejnych wyróżnień oraz nagroda publiczności.

Celem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego jest wsparcie i promocja najnowszej twórczości muzycznej. Konkurs stanowi wspólną inicjatywę musik aktuell – neue musik in nö, SAMMLUNG ESSL oraz Samorządu Dolnej Austrii.

Więcej informacji na stronie www.sammlung-essl.at

Mija 160. rocznica śmierci Fryderyka Chopina

Fryderyk ChopinW sobotę, 17 października 2009 roku przypada dokładnie 160. rocznica śmierci najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianisty – Fryderyka Chopina. Z tej okazji odbędą się zarówno koncerty dedykowane Artyście, jak również uroczystości ku Jego czci. Dla wielu instytucji to również symboliczny początek Jubileuszu Chopinowskiego, który obchodzić będziemy w 2010 roku z okazji 200. rocznicy urodzin Chopina.

W dniu 17 października 2009 roku o godz. 11.00 tradycyjnie przedstawiciele Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina złożą kwiaty przy urnie z sercem Fryderyka Chopina w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem Świętego Krzyża w Warszawie. Z kolei Filharmonia Poznańska zacznie Obchody już w piątek, 16 października 2009 roku o godz. 19.00, koncertem zatytułowanym Chopin i Jego... Opery. Koncert z cyklu „Śladami Wielkich Polaków – Jana Pawła II i Fryderyka Chopina” odbędzie się w sobotę, 17 października 2009 roku o godz. 19.00 w Sali Herbowej Urzędu Miasta Sopotu. Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy z racji obchodów Roku Chopina zaplanowała na swojej estradzie i scenie Teatru Letniego w Ciechocinku wiele koncertów. Ten W 160. Rocznicę Śmierci Fryderyka Chopina odbędzie się 17 października 2009 roku o godz. 19.00 w interpretacji pianisty Neala Larrabee. Tego samego dnia Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina zaprasza na Dzień Chopina w Łodzi, a kilka dni później – 24 października – na Dzień Chopina w Rapperswilu w Szwajcarii.

Ciekawostką jest, że z okazji 160. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina Urząd Miasta w Sochaczewie wyemituje okolicznościowe, mosiężne dukaty Fryderyki. Będą one dostępne od 17 października 2009 do 31 grudnia 2009 roku, w nakładzie 20 000 sztuk.

Więcej informacji o zbliżających się Obchodach Roku Chopina 2010 dostępnych jest w specjalnej zakładce w serwisie POLMIC – Chopin 2010 oraz na stronie portalu internetowego Biura Obchodów CHOPIN 2010www.chopin2010.pl  

Dwie nowe płyty Agaty Zubel

Nakładem wydawnictwa fonograficznego CD Accord ukazały się dwie płyty, których bohaterką jest znana kompozytorka i śpiewaczka – Agata Zubel.

CascandoPierwsza z nich, zatytułowana Cascando (ACD 123-2) to muzyczny portret artystki, z mottem samej twórczyni: „Uważam, że każdy kompozytor powinien być wykonawcą i każdy wykonawca powinien być kompozytorem.” Znalazło się na niej pięć kompozycji Zubel - Kwartet smyczkowy Nr 1 na cztery wiolonczele i komputer, Cascando na głos, flet, klarnet, skrzypce i wiolonczelę, Unisono I na głos, perkusję i komputer, Unisono II na głos, akordeon i komputer oraz Obciążenie dopuszczalne na perkusję i komputer. Wśród wykonawców utworów, oprócz kompozytorki, znaleźli się również Jan Pilch – perkusja, Cezary Duchnowski – komputer i Michał Moc – akordeon oraz zespoły Cellonet i Seattle Chamber Players.

Druga płyta, zatytułowana Poems (ACD 149-2), zawiera trzy cykle pieśni należące do różnych epok (początek XX wieku, jego połowa i początek wieku XXI): Aarona Coplanda do słów Emily Dickinson, Albana Berga i Pawła Szymańskiego. Jak podkreślają twórcy publikacji, „Te trzy różne wymiary pieśni na głos z fortepianem to także trzy różne wcielenia Agaty Zubel, współbrzmiące z wymową tekstów i estetyczną aurą ich muzycznych opracowań. Jej głos – bezpretensjonalny i filuterny, dziewczęco-naturalny w ekspresji w poematach Emily Dickinson, w pieśniach Berga staje się melancholijny, kobiecy, wyraźnie ciemniejszy, aksamitny. Najbardziej zjawiskowo, onirycznie i „zaświatowo” brzmi w pieśniach Szymańskiego.”

UNESCO-Aschberg Bursaries for Artists Programme 2010

IFPC-UnescoUNESCO oraz International Fund for the Promotion of Culture ogłosiły nabór wniosków na 2010 rok do programu stypendialnego UNESCO-Aschberg.

Program 2010 UNESCO-Aschberg Bursaries for Artists realizowany jest w ramach „Konwencji w sprawie ochrony i promowania różnorodności form wyrazu kulturowego” przyjętej w Paryżu w 2005 roku. Celem programu jest promowanie mobilnościmłodych artystów (pomiędzy 25. a 35. rokiem życia) poprzez zagraniczne pobyty stypendialne, które w założeniu przyczynią się do wzrostu kreatywności i różnorodności form wyrazu artystycznego. Stypendia artystyczne przyznawane są w następujących obszarach – sztuki wizualne, literatura, muzyka.

Lista stypendiów dostępnych na rok 2010, jak również informacje na temat instytucji biorących udział w programie oraz zasad aplikowania znajdują się na stronie internetowej www.unesco.org/culture/aschberg 

17th Jeunesses International Music Competition 2010 - PIANO

JIMC 2010Międzynarodowy Młodzieżowy Konkurs Muzyczny w Kategorii Fortepianu (17th Jeunesses International Music Competition 2010 - PIANO) odbędzie się w dniach 7–11 maja 2010 roku w Bukareszcie (Rumunia). Do udziału w 17. edycji zaproszeni są zarówno początkujący pianiści – poniżej 10. roku życia, jak i dojrzali artyści urodzeni po 1980 roku (przewidziane są cztery kategorie wiekowe). Łączna suma nagród wynosi 10.000 Euro. Zgłoszenia będą przyjmowane do 1 marca 2010 roku. Rejestracja kandydatów odbywa się na podstawie karty zgłoszeniowej, do której należy dołączyć kopię dowodu osobistego/paszportu, aktualne zdjęcie oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty wpisowej w wysokości 80 Euro.

Międzynarodowe Młodzieżowe Konkursy Muzyczne w Bukareszcie odbywają się corocznie począwszy od 1993 roku. Celem konkursu jest odkrywanie i promocja młodych talentów, a także połączenie formy konkursu muzycznego z kursami mistrzowskimi prowadzonymi przez uznane Jury.

Więcej informacji na stronie internetowej Konkursu - www.jmevents.ro/Regulament-s70-ro.htm

Polskie preselekcje do Międzynarodowego Konkursu „Cyganeria” Giacomo Pucciniego w Weronie

BohemeW dniu 31 sierpnia 2009 roku we Wrocławiu, Jury złożone z przedstawicieli Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu oraz pedagogów Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego spośród nadesłanych zgłoszeń wyłoniło pięcioro kandydatów do międzynarodowego półfinału Concorso „La Boheme” w Weronie. Zostali nimi: Lidia Kitlińska, Joanna Moskowicz, Katarzyna Wawrzyniuk, Dominika Zamara i Szymon Komasa. Na początku października odbyła się półfinałowa selekcja, dokonana przez włoskie Jury. Do finału zostało zakwalifikowanych dwoje Polaków: Joanna Moskowicz (do roli Musetty) i Szymon Komasa (do roli Collina). Finał konkursu, w którym główną nagrodą jest rola w pięciu przedstawieniach spektaklu Cyganeria w Weronie, odbędzie się w dniach 11-13 listopada 2009 roku. Jednym z członków międzynarodowego Jury będzie prof. Eugeniusz Sąsiadek.

Nowe władze Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu

Jedyne w Polsce stowarzyszenie, zrzeszające pedagogów śpiewu, które działa już od ponad dwudziestu lat, podczas VI Walnego Zebrania w dniu 19 września 2009 roku dokonało wyboru nowych władz na kadencję 2009-2013. Obradom przewodniczył prof. Piotr Łykowski, wiceprzewodniczącym był prof. Ryszard Karczykowski, a sekretarzem - dr Izabella Jeżowska. Ponadto na zebraniu obecni byli m.in.: Jadwiga Rappé, Barbara Zagórzanka, Jerzy Artysz i Jerzy Knetig z Warszawy, Michalina Growiec z Katowic, Piotr Kusiewicz z Gdańska, Ewa Wdowicka i Wojciech Maciejowski z Poznania, Katarzyna Rymarczyk z Bydgoszczy, a także Agata Młynarska-Klonowska, Barbara Ewa Werner, Eugeniusz Sąsiadek i Bogdan Makal z Wrocławia. W wyniku tajnych wyborów prezesem ponownie został wybrany prof. Eugeniusz Sąsiadek, a wiceprezesami zostali: prof. Barbara Ewa Werner i prof. Jerzy Knetig.

W programie nowego Zarządu obok kontynuacji działalności naukowej, organizacyjnej i pedagogicznej w postaci imprez zapoczątkowanych w poprzednich latach, znalazły się nowe, cenne inicjatywy, realizowane w różnych ośrodkach wokalnych zarówno bezpośrednio przez PSPŚ, jak i pośrednio - w postaci patronatów Stowarzyszenia nad zaprzyjaźnionymi konferencjami, kursami i festiwalami.

Tradycyjnie podczas Walnego Zebrania została przyznana godność Członka Honorowego Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. W tym roku otrzymała ją prof. Ewa Michnik (dyrektor Opery Wrocławskiej) oraz Ryszard Peryt (reżyserowi spektakli operowych), za wybitne osiągnięcia w promocji polskich wokalistów.

III Magistralia Competition For Musical Creation For Women

Fundacja Magistralia ogłosiła III Konkurs na kreację muzyczną dla kobiet „Magistralia”. Konkurs jest otwarty dla wszystkich kobiet – kompozytorów z całego świata i w każdym wieku. Jego przedmiotem jest utwór na orkiestrę symfoniczną bez solowych głosów instrumentalnych lub wokalnych, o czasie trwania 10-15 minut. Główną nagrodą w Konkursie jest 6000 euro. Termin zgłoszenia upływa 31 stycznia 2010 roku.

 

Krzysztof Kaczka zwycięzcą 2009 Australian Flute Festival Flute Competition

Krzysztof Kaczka, Australia

Krzysztof Kaczka (na zdjęciu) wygrał I nagrodę na renomowanym Międzynarodowym Konkursie Fletowym 2009 Australian Flute Festival Flute Competition, zorganizowanym przez Elder Conservatorium na Uniwersytecie w Adelajdzie w dniach 3-5 października 2009 roku. Jury pod przewodnictwem prof. Jean'a Ferrandis'a (Ecole Normale de Musique de Paris) wręczyło muzykowi dyplom, ręcznie wykonany profesjonalny srebrny flet marki Pearl Maesta oraz nagrodę pieniężną o łącznej wartości 22500 dolarów australijskich. Drugą nagrodę otrzymała Azjatka Jessica Tiang, III - nie przyznano. Do finału zakwalifikowali się również Kiran Mathak (Indie/Kanada) oraz Dom Chaseling (Australia).

Rok Fryderyka Chopina na Uniwersytecie Warszawskim

Rok Fryderyka Chopina na Uniwersytecie WarszawskimUniwersytet Warszawski, przed zbliżającym się 200–leciem w 2016 roku, przygotowuje się do przyszłorocznych obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Ten wielki kompozytor jako młody chłopiec (1817–1827) mieszkał w oficynie Pałacu Kazimierzowskiego (obecnie Instytut Orientalistyki), zaś przez trzy lata (1826–1829) był studentem Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Biuro Promocji UW, koordynujące plan przedsięwzięć chopinowskich, przedstawi muzyczne korzenie kompozytora, twórczość mistrzów i nauczycieli młodego Chopina. Prezentowane będą także jego kompozycje w niekonwencjonalnych opracowaniach i stylach, na różnych instrumentach, przez interesujące zespoły. Na specjalnie uruchomionej stronie internetowejwww.chopin2010.uw.edu.pl znajdzie się na bieżąco aktualizowane Kalendarium Roku Chopina (w zakładce Wydarzenia), stale informującej o wydarzeniach kulturalnych na Uniwersytecie Warszawskim.

W styczniu 2010 roku Uniwersytet zaprasza w multimedialną podróż przez rodzinne miasto Fryderyka od XVII do XXI wieku, czyli Opisanie Warszawy, z wykorzystaniem twórczości Adama Jarzębskiego. W rozpoczętym w ten sposób cyklu Tradycja zabrzmi także m.in. muzyka Johanna Adolfa Hassego, kapelmistrza dworu saskiego. W Salonie Warszawskim przypomniane zostanie życie koncertowe Warszawy lat 30. XIX wieku: pojawi się twórczość Józefa Elsnera - nauczyciela Fryderyka Chopina, Johna Fielda - kompozytora tak modnych w owym czasie nokturnów, zaprezentowana zostanie polska pieśń - jedna z najważniejszych form amatorskiego muzykowania oraz Album Musical de Maria Szymanowska - wybór spośród 130 muzycznych wpisów do sztambucha, zebranych przez pianistkę od czołowych twórców epoki podczas podróży po Europie. Cykl Chopin inspirujący ukaże muzykę kompozytora w transkrypcjach, m.in. gitarowych Jana Nepomucena Bobrowicza. Nie przejdą też niezauważone związki Chopina z innymi kompozytorami epoki Romantyzmu (projekt Marii Pomianowskiej Chopin/Grieg/źródła).

Fryderyk Chopin to jednak także absolwent Szkoły Głównej Muzyki, stanowiącej w jego czasach część Oddziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego. Ponownie zatem zostanie eksponowana wystawa Uniwersytet w czasach Chopina, zaś w październiku w Pałacu Kazimierzowskim pojawi się pamiątkowa tablica. Planowana jest też plenerowa impreza na zabytkowym terenie uniwersyteckim, pokazująca życie i obyczaje pierwszej połowy XIX wieku, oraz koncert dedykowany warszawskiemu Uniwersytetowi Muzycznemu w 200-lecie istnienia uczelni.

Pierwsza z trzech kulminacji uniwersyteckich obchodów chopinowskich nastąpi w końcu lutego i towarzyszyć będzie III Międzynarodowemu Kongresowi Chopin 1810–2010. Podczas czterech popołudniowych koncertów zabrzmią na historycznych instrumentach - klawesynie, klawikordzie, pianoforte - preludia i fugi z bachowskiego Das Wohltemperierte Klavier oraz pieśni Chopina i jego utwory na cztery ręce. Warto podkreślić, że Uniwersytet Warszawski będzie współorganizatorem najważniejszego wydarzenia naukowego Roku Chopinowskiego w skali światowej – III Międzynarodowego Kongresu Chopin 1810–2010: Idee – Interpretacje – Oddziaływania. Kongres, organizowany w dniach 25 lutego – 1 marca 2010 roku przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina odbywać się będzie w salach Starej Biblioteki UW.

W drugiej kulminacji, w ramach Lipcowych koncertów w BUW, pod ogólnym hasłem alla polacca ukrywać się będą formy bliskie Chopinowi, znane i nieznane, dawne i nowe mazurki i polonezy, m.in. na jazzowo - w wykonaniu Artura Dutkiewicza. Wreszcie listopadowe Święto UW zamknie Rok Chopina koncertami kameralnymi oraz Koncertem Urodzinowym UW z udziałem gwiazd. Chopina klasycznie i na jazzowo zagrają Krzysztof Jabłoński i Adam Makowicz.

Zmarła Alicia de Larrocha

Alicia de LarrochaW wieku 86 lat zmarła Alicia de Larrocha – hiszpańska pianistka, która przez lata poruszała słuchaczy swymi błyskotliwymi, a zarazem – wysublimowanymi interpretacjami. De Larrocha uważana była za najwybitniejszą interpretatorkę muzyki hiszpańskiej – twórczości Manuela de Falli, a także pochodzących z Katalonii – Enrique Granadosa i Isaaca Albeniza. W swym stylu pianistycznym łączyła wirtuozerię z poetyckością, wdziękiem i subtelnością. Swą działalność koncertową Alicia de Larrocha zakończyła ze względu na pogarszający się stan zdrowia w 2003 roku – po 75 latach kariery pianistycznej. Zmarła 25 września 2009 roku w Barcelonie.

Alicia de Larrocha zasłynęła wykonaniami hiszpańskiej muzyki fortepianowej. Jej interpretacje dzieł Albeniza, Granadosa, de Falli, Mompou (wieloletniego przyjaciela pianistki, której dedykował kilka utworów) oraz Montsalvatge’a były powszechnie uznawane za znakomite, błyskotliwe, autentyczne. Wysoko cenione były także interpretacje utworów Mozarta, Beethovena, Chopina i impresjonistów francuskich, w których szczególnie zaznacza się elegancja gry i wyczucie formy. Publiczne występy rozpoczęła w wieku 6 lat, a już w wieku 11 wykonała Koncert „Koronacyjny” Mozarta z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii w Madrycie. Gry na fortepianie uczyła się pod kierunkiem Franka Marshalla, kultywującego katalońskie tradycje muzyki fortepianowej, natomiast teorię muzyki studiowała u Ricardo Lamote de Gignon. Począwszy od 1947 roku odbywała liczne podróże koncertowe współpracując z wybitnymi artystami. W 1959 roku objęła funkcję dyrektora Akademii im. F. Marshalla w Barcelonie. Nagrania – w szczególności dzieł Granadosa i Albeniza – przyniosły pianistce rozgłos i kilka prestiżowych nagród fonograficznych (m.in. Grand Prix du Disque 1960 i 1974, Edison Award 1968 i 1978, Grammy 1974 i 1975). W uznaniu zasług dla kultury i sztuki Alicia de Larrocha została odznaczona m.in. Medalem Pamiątkowym Paderewskiego.

Kraków - Bacewicz nocą: 2009-10-17

Dnia 17 października 2009 roku Stowarzyszenie Artystyczne Horizon przedstawi projekt artystyczny zatytułowany Bacewicz nocą – w setną rocznicę urodzin wielkiej kompozytorki. Projekt ten, mający charakter nocnego maratonu muzyczno-literacko-filmowego, obejmuje wykonanie szeregu utworów kameralnych Grażyny Bacewicz, wystawę rękopisów muzycznych i fotografii pamiątkowych, recytację nieznanych nowel artystki, pochodzących z tomiku Znak szczególny oraz emisję polskiego filmu dokumentalno-biograficznego z 1999 r. pt. Dla ludzi zawsze mam twarz pogodną… Grażyna Bacewicz (w reżyserii Dariusza Pawelca). Odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie (kamienica „Pod Kruki” w Rynku Głównym 25).

W czasie nocnego maratonu, który rozpocznie się o godz. 19.00, a zakończy po północy, zabrzmią kompozycje kameralne Bacewiczówny – Kwartet na czworo skrzypiec, Sonata fortepianowa, Witraż na skrzypce i fortepian, Inkrustacje na róg i zespół instrumentalny, Kwintet na instrumenty dęte, Kwintet fortepianowy, Sonata fortepianowa, Trio obojowe i inne. Wśród muzyków wykonawców znajdą się: pianiści Mirosław Herbowski, Justyna Danczowska i Paweł Motyczyński, harfista Krzysztof Waloszczyk, skrzypkowie Paweł Radziński, Piotr Tarcholik, Paweł Wajrak, Bogusława Ziegelheim i Kinga Halibożek-Tomaszewska, altowiolistka Beata Płoska, wiolonczeliści Agata Sanchez Martos i Franciszek Pall, kontrabasista Duszan Korczakowski, flecista Zbigniew Witkowski, oboiści Arkadiusz Krupa i Paweł Nyklewicz, klarnecista Janusz Antonik, fagocista Wojciech Turek, waltornista Mirosław Płoski, perkusista Artur Ciborowski oraz działające pod egidą Stowarzyszenia zespoły: Horizon Ensemble i Philharmonia Quintet. Pieśni Grażyny Bacewicz zaśpiewa Anna Krawczyk – sopran. Gośćmi specjalnymi będą: Anna Polony, Małgorzata Gąsiorowska, Małgorzata Janicka-Słysz.

Maraton kulturalny będzie podzielony na trzy części (rozpoczynające się o godz. 19, 21 i 23); w przerwach organizatorzy zapraszają na lampkę wina i drobne przekąski.

Ponadto w ramach tego samego projektu, w dniach 19–23 października 2009 roku w kinie „Wrzos” (Kraków-Podgórze, ul. Zamoyskiego 50), odbędą się prelekcje dla młodzieży licealnej, połączone z wystawą na temat Grażyny Bacewicz (przygotowaną przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA) oraz emisją filmu dokumentalno-biograficznego o kompozytorce. Początek prelekcji – codziennie o godz. 10.00. Na wszystkie imprezy WSTĘP WOLNY!

Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Artystyczne Horizon. Projekt współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetowego programu Wydarzenia artystyczne; współpraca organizacyjna – Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA; pomoc merytoryczna – Akademia Muzyczna w Krakowie.

Chopin 2010 na Mazowszu

Chopinmazovia.plJesienią 2009 roku Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki rozpoczęło realizację działań, związanych z Rokiem Chopinowskim. Realizuje je pod wspólnym hasłem: Chopin 2010 na Mazowszu. Uruchomiona w tym celu nowa strona internetowawww.chopinmazovia.pl poświęcona jest wszelkim działaniom w zbliżającym się Roku Chopinowskim, podejmowanym w regionie - w Warszawie i poza nią. Z założenia twórcy witryny zamierzają pokazać Chopina w nurcie muzycznym – w wykonaniu klasycznym oraz w interpretacjach jazzowych i ludowych, a także recepcję jego muzyki poprzez inne dziedziny sztuki - grafikę, teatr i taniec. Najważniejszym elementem projektu będą prezentacje uczestników XVI Międzynarodowego Konkurs Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Oprócz nowej strony internetowej, Chopinowskie odsłony uzyskają w 2010 roku cykliczne projekty Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki – Mazowsze w Koronie i Mazovia Goes Baroque. Ponadto odbędzie się wystawa laureatów Konkursu na Plakat Chopinowski. Mieszkańcom Warszawy będą mogli również uczestniczyć w ósmej edycji festiwalu Chopiniana oraz Chopinowskim Dniu Dziecka w Ogrodzie Saskim i w Pałacu Prezydenckim. Tam właśnie odbył się pierwszy publiczny koncert ośmioletniego Fryderyka Chopina.

Konkurs Pianistyczny im. Bartoka dla dzieci i młodzieży

W niedzielę, 16 stycznia 2010 roku zakończył się III Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Beli Bartoka, organizowany przez Służewski Dom Kultury w Warszawie. Juryw składzie: prof. Szabolcs Esztenyi, prof. Elżbieta Tarnawska, ad. Olga Rusina i red. Piotr Orawski po przesłuchaniu 115 pianistów przyznało kilkanaście nagród w trzech grupach wiekowych oraz osobno w kategorii szkół publicznych oraz prywatnych.

X Festiwal Muzyczne Konfrontacje

X Festiwal Muzyczne konfrontacjeJubileuszowy, XFestiwal Muzyczne Konfrontacje pod hasłem Dzieło Chopina i jego literackie rezonanse odbędzie się w dniach 4-25 października 2009 roku w Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku. Jego ideą jest prezentacja muzyki Chopina jako przedmiotu refleksji lirycznej, filozoficznej, metafizycznej w literaturze, ukazanie twórczości naszego największego kompozytora z estetycznej perspektywy pisarzy, szczególnie wrażliwych na chopinowską poetykę i ekspresję. Temat ten ma szczególne uzasadnienie w Stawisku - Domu Jarosława Iwaszkiewicza - poety-muzyka, lub - jak kto woli - muzyka–poety, w twórczości którego dzieła Chopina odegrały niezwykle ważną, nierzadko inspirującą rolę.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej...

Premiera baletu "Chopinart" - 26 lutego 2010

Premiera baletu Chopinart w choreografii Emila Wesołowskiego i Ho Sin Hang odbędzie się 26 lutego 2010 roku o godz. 19.00 w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Chopin inspiruje. Trudno zliczyć artystów - kompozytorów, choreografów, plastyków, muzyków klasycznych i jazzowych, którzy czerpali z dzieł naszego najwybitniejszego twórcy. Wielbiciele baletu spontanicznie kojarzą jego nazwisko z impresją choreograficzną Fokina Chopiniana, na potrzeby której Głazunow zinstrumentalizował utwory Chopina w sposób, delikatnie mówiąc, kontrowersyjny. Wieczorem choreograficznym Chopinart twórcy chcą uciec od tego prostego myślenia: Chopin + balet = Chopiniana. Dwie części wieczoru to dwa różne spojrzenia na balet współczesny, gdyż przygotuje je dwóch różnych twórców, różnych narodowości, reprezentujących odmienne kultury - europejską i azjatycką. Choreografów łączy jedno - uwielbienie dla polskiego kompozytora, któremu oddajemy hołd w dwusetną rocznicę jego urodzin. Do realizacji spektaklu zaproszeni zostali dwaj choreografowie wywodzący się z dwóch odmiennych obszarów kulturowych, tworzący w różnych technikach tańca – Polak i Chińczyk. Emil Wesołowski i Ho Sin Hang - obaj są doświadczonymi choreografami, z ogromnym dorobkiem, dojrzałym spojrzeniem na sztukę. To winno gwarantować wysoki poziom tego dwuczęściowego spektaklu. Obaj posługiwać się będą współczesnymi technikami tańca. Wykonawcami będą artyści baletu Opery Bałtyckiej – od trzech lat konsekwentnie przyswajający sobie nowe techniki ruchu.

Ale to nie wszystko. Twórcy spektaklu chcą zainspirować Chopinem nie tylko choreografów. Na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zostanie ogłoszony konkurs na plakat do spektaklu chopinowskiego. Zwycięska praca będzie firmowała go na ulicach miasta, a najlepsze prace zostaną pokazane na wystawie towarzyszącej premierze w Operze Bałtyckiej. Tym samy muzyka Chopina ma pobudzać twórczą wyobraźnie choreografów, tancerzy i plastyków, artystów doświadczonych, jak i rozpoczynających swoją karierę.

Przedstawienie pozostanie w stałym repertuarze Opery Bałtyckiej przez minimum trzy sezony artystyczne. Zostanie nagrane, powstaną klipy video, prezentowane w TV i w Internecie. W miarę możliwości projekt będzie prezentowany na innych scenach.

X Konkurs kompozytorski na współczesne dzieło religijne w ramach Festival Europäische Kirchenmusik Schwäbisch Gmünd

Europejski Festiwal Muzyki Sakralnej Schwäbisch Gmünd oraz miasto Schwäbisch Gmünd (Niemcy) zapraszają do udziału w konkursie kompozytorskim, którego celem jest promocja współczesnej muzyki sakralnej. Europejski Festiwal Muzyki Sakralnej Schwäbisch Gmünd (temat przewodni w roku 2010 to „Nowe i Stare”) rozpocznie się 16 lipca 2010 roku. Inauguracja Festiwalu będzie miała miejsce w Opactwie Świętego Krzyża w Schwäbisch Gmünd. Podczas inauguracji zostanie wykonany utwór religijny, który zwyciężył w konkursie kompozytorskim ogłoszonym przez Europejski Festiwal Muzyki Sakralnej Schwäbisch Gmünd.

Przedmiot konkursu: muzyka sakralna do tekstu biblijnej Przypowieści o Synu Marnotrawnym (Łk 15, 11 – 32). Treść utworu może być zaczerpnięta bezpośrednio z Pisma Świętego (w wersji niemieckojęzycznej) bądź też stanowić jego parafrazę. Wykorzystanie tekstów literackich (np. Heimkher Franza Kafki) nie zwalnia kompozytora z obowiązku poszanowania praw autorskich.

Skład wykonawczy: utwór wokalno-instrumentalny na głos solowy oraz co najmniej cztery głosy instrumentalne. Pierwsze wykonanie poprowadzi Detler Dorner, który również wyznaczy wykonawców poszczególnych partii. Utwór będzie wykonywany w prezbiterium. Czas trwania dzieła nie powinien przekroczyć 12 minut.

Zwycięski utwór wybierze Jury w składzie: Ulrich Gasser, Prof. Casper Johannes Walter, Detler Dorner, Sonntraud Engels-Benz, Dr Ewald Liska. Decyzje Jury są nieodwołalne.

Nagroda: 2.500 euro

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Leeds zakończony!

W pierwszym etapie tegorocznej, szesnastej edycji konkursu uczestniczyło sześćdziesięciu ośmiu młodych pianistów. Do rundy finałowej zostało zakwalifikowanych sześciu wybitnych wykonawców. Dnia 13 września 2009 roku Jury ogłosiło „w pełni zasłużonego zwycięzcę” tego jednego z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych. 29-letnia Rosjanka Sofya Gulyak jest pierwszą kobietą w historii Konkursu w Leeds, która osiągnęła tak znakomity wynik. Druga i trzecia nagroda przypadła Alexejowi Gorlatchowi (reprezentant Ukrainy, l. 21) oraz Alessandro Tavernie z Włoch (l. 25). Wśród członków Jury zasiadał wybitny polski pianista, dyrektor artystyczny najstarszego polskiego festiwalu muzycznego w Dusznikach Zdroju, wykładowca Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie - Piotr Paleczny.

Co nowego u Krzysztofa Urbańskiego?

Krzysztof Urbański

Na początku sezonu koncertowego 2010/2011 znany polski dyrygent Krzysztof Urbański obejmie kierownictwo Trondheim Symfoniorkester. Jak twierdzi, "już od pierwszej próby poczuł silną więź z zespołem, a dotychczasowa współpraca stanowiła pasmo sukcesów". Kalendarz artystyczny Krzysztofa Urbańskiego w 2010 roku wypełniają takie wydarzenia, jak amerykański debiut wraz z Indianapolis Symphony (wiosna 2010), koncerty w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Niderlandach, Danii, Szwecji, Hiszpanii. Planowana jest współpraca ze znakomitymi zespołami: NDR Sinfonieorchester (Hamburg), Radio Sinfonieorchester Stuttgart, Frankfurt Radio, Gothenburg Symphony, debiut z Orkiestrą Filharmoniczną, Royal Liverpool Philharmonic, Royal Scottish National, Residentie Orchestra, Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Bamberger Symphoniker, MDR Sinfonieorchester (Lipsk), NDR Radiophilharmonie (Hannover), Netherlands Radio Philharmonic, Orquesta y Coro Nacionales de Espana, Orchestre National Bordeaux Aquitaine, Swedish Radio, Bergen Philharmonic, Royal Danish and Danish Radio Symphony Orchestras. Urbański poprowadzi zespół Sinfonii Varsovii podczas Festiwalu Schleswig Holstein latem 2010. A jeszcze tej jesieni dyrygent zadebiutuje w Japonii (orkiestry symfoniczne z Tokyo i Osaki), gdzie będzie obchodził swoje 27 urodziny.