Polmic - FB
Filtr

Złote Berło dla Krzysztofa Pendereckiego

Krzysztof PendereckiKrzysztof Penderecki odbierze w niedzielę, 29 listopada 2009 roku nagrodę Złotego Berła, przyznaną przez Fundację Kultury Polskiej. Kapituła nagrody przyznała ją kompozytorowi za "całokształt twórczości kompozytorskiej oraz wprowadzenie dawnej i nowej muzyki polskiej w główny nurt światowego życia muzycznego". Wraz ze Złotym Berłem Krzysztof Penderecki otrzyma 110 tys. zł. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, a w artystycznej części wystąpi Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

Złote Berła przyznawane są od 1999 roku przez Fundację Kultury Polskiej - za twórczość intelektualną jednego człowieka lub zbiorowości. W poprzednich latach jej laureatami byli m.in. Wojciech Kilar i Maria Fołtyn. Mecenasem nagrody jest Bank Millennium.

Esa-Pekka Salonen: Wiem, jak czują się "obcy"

Lutosławski Witold (SK 67189) „Nie znam innego muzyka, który zrobiłby więcej dla popularyzacji polskiej muzyki XX-wiecznej w Ameryce, szczególnie utworów Witolda Lutosławskiego. Nagrał (…) kilka płyt z jego utworami, poprowadził kilkadziesiąt koncertów.” – mówi Zbigniew Basara o słynnym fińskim dyrygencie i kompozytorze - Esa-Pekka Salonen. W rozmowie z polskim krytykiem (Polska muzyka na autostradzie, „Gazeta Wyborcza” z 26 listopada 2009) Salonen powiedział: „Lutosławski miał talent do tworzenia dużej formy i niezwykłe wyczucie oddziaływania muzyki na psychikę słuchacza. Kroczył własną drogą.

Rozstrzygnięcie konkursu na scenariusze zajęć edukacyjnych dotyczących "Roty" Feliksa Nowowiejskiego

100 lat Roty Feliksa Nowowiejskiego Towarzystwo Feliksa Nowowiejskiego zaprasza w środę, 25 listopada 2009 roku o godz. 11.00 do Salonu Muzycznego Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu na uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu na scenariusze zajęć edukacyjnych poświęconych Rocie i Feliksowi Nowowiejskiemu w 100. rocznicę skomponowania i pierwszego wykonania jednej z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych.

Warszawa - BACEWICZ 4 JAZZ: 2009-11-23

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na Koncert Urodzinowy uczelni zatytułowny BACEWICZ 4 JAZZ. W poniedziałek, 23 listopada 2009 roku o godz. 20.00 w Auditorium Maximum UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) usłyszymy znakomite połączenie jazzu i polskiej muzyki współczesnej: Fantazję na tematy IV Kwartetu SmyczkowegoGrażyny Bacewicz, napisaną w 2005 roku przez Krzysztofa Herdzina na specjalne zamówienie muzyków z Royal String Quartet. Płyta CD z tym utworem, wydana przed kilkoma tygodniami przez Polskie Radio, jest jedną z jazzowych sensacji tego sezonu, podobnie jak było nią prawykonanie tego dzieła podczas Festiwalu Kwartesencja 2005. Zagrają jedyni wykonawcy tego dzieła – wśród nich Krzysztof Herdzin (fortepian) i Michał Kulenty (saksofon) oraz Royal String Quartet.

Przypomnienie muzyki Grażyny Bacewicz, jednej z najwspanialszych postaci w historii polskiej muzyki, której rocznicę urodzin i śmierci obchodzimy w 2009 roku, będzie także nawiązaniem do pamiętnego koncertu Krystiana Zimermana na Uniwersytecie Warszawskim (6 lutego 2009). W ten sposób Koncert Urodzinowy 2009 stanie się klamrą, zamykającą wielkie wydarzenia muzyczne na Uniwersytetu w roku 2009.

Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 12 listopada w Biurze Promocji UW (Krakowskie Przedmieście 26/28, Pałac Kazimierzowski, pok. nr 8) oraz w Księgarni LIBER (Krakowskie Przedmieście 24).

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski ALEA III

Dnia 15 marca 2010 roku upływa termin zgłaszania kompozycji do 28. edycji Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego ALEA III (The ALEA III International Composition Prize).
Konkurs adresowany jest do kompozytorów urodzonych po 1 stycznia 1970 roku. Każdy uczestnik może zgłosić jedną kompozycję. Organizatorzy nie przewidują żadnych opłat wstępnych. Zgłaszane utwory nie mogą być publikowane, nagradzane w innych konkursach, wykonywane publicznie ani transmitowane przed ogłoszeniem wyników konkursu, które nastąpi na przełomie września i października 2010 roku.
Organizatorzy przyjmują utwory reprezentujące dowolny kierunek estetyczny trwające od 6 do 15 minut. Dopuszczalna jest obsada solowa (wokalna lub instrumentalna) oraz zespołowa do 15 instrumentalistów. Akceptowanymi instrumentami są: flet, obój, klarnet, fagot, waltornia, puzon, tuba, perkusja, harfa, instrument klawiszowy, gitara, dwoje skrzypiec, wiolonczela, taśma i głos. Jeden spośród 15 wykonawców może grać na instrumencie ludowym.
Pod koniec września lub na początku października 2010 roku zespół ALEA III pod dyrekcją Theodore Antoniou wykona w Bostonie od 6 do 9 wybranych kompozycji konkursowych. Zwycięzca zostanie wyłoniony podczas koncertu i otrzyma główną nagrodę - ALEA III Prize w wysokości 2500 $.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.aleaiii.com

Nagroda im. Jana Długosza dla Teresy Chylińskiej

Teresa ChylińskaTeresa Chylińska, autorka monografii Karol Szymanowski i jego epoka, została laureatką 12. Konkursu im. Jana Długosza.

W czwartek, 5 listopada 2009 roku podczas uroczystej gali w Operze Krakowskiej zwyciężczyni odebrała statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego i 30 tys. złotych. Trzytomowa publikacja (wydana nakładem oficyny Musica Iagiellonica) to prawdziwe Opus Magnum Teresy Chylińskiej, jednej z najwybitniejszych badaczek twórczości Szymanowskiego, laureatki Nagrody im. Karola Szymanowskiego w 1997 roku. Leszek Polony w laudacji wygłoszonej podczas uroczystości podkreślił, że „nikt dotąd nie ukazał postaci Karola Szymanowskiego, nurtujących go idei i przemyśleń, w tak wszechstronny i pełny sposób.”

Konkurs im. Jana Długosza jest organizowany corocznie od 1998 roku, jako wydarzenie towarzyszące Targom Książki w Krakowie. Jego celem jest promocja książki poważnej i wartościowej, docenianej przez krakowskie środowiska naukowe, promowanej statuetką dłuta prof. Chromego. Konkurs im. Jana Długosza to szansa dla dzieł z zakresu szeroko rozumianej humanistyki napisanych przez polskiego autora.

Grawemeyer Awards - zgłoś utwór!

Grawemeyer AwardsZapraszamy profesjonalne instytucje muzyczne w Polsce do nominowania dzieł polskich kompozytorów do nagrody Grawemeyera!

Nagroda Grawemeyer Awards, przyznawana co roku przez The University of Louisville School of Music, jest jedną z najważniejszych i najwyższych nagród dla żyjących kompozytorów muzyki współczesnej. Nagrodę przyznaje się za utwór muzyczny „dużego formatu” - chóralny, orkiestrowy, na zespół kameralny, medium elektroniczne, za cykl pieśni, balet, operę, teatr muzyczny itp. W tym roku wysokość nagrody wynosi 100 000 $. W 25-letniej historii Grawemeyer Awards nagrodę tę otrzymało dwóch polskich kompozytorów: Witold Lutosławski za Symfonię Nr 3 (pierwsza edycja nagrody w 1985 roku) oraz Krzysztof Penderecki za Adagio for Large Orchestra (w 1992 roku).

Termin nadsyłania nominacji upływa 18 stycznia 2010 roku.

Formularz zgłoszeniowy (plik pdf) oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie: http://grawemeyer.org/music/how-to-enter.html

Utwór Kasi Głowickiej na Trybunie w Serbii

Katarzyna Głowicka

 Utwór Katarzyny Głowickiej - Perpetuity na orkiestrę smyczkową i live-electronics został wytypowany do 18-tego International Review of Composers w Belgradzie (Serbia), który odbędzie sie w dniach 13-18 listopada 2009 roku. Perpetuity zostało napisane na zamówienie Society of Promotion of New Music w Londynie. Premiery dokonało BBC Scottish Ensemble podczas festiwalu Sound w Aberdeen, 17 listopada 2008 roku. Kompozycja Kasi Głowickiej jest jedynym polskim utworem w programie serbskiego festiwalu.

International Summer Academy for Organists organizuje projekt kompozytorski

Projekt kompozytorski organizowany przez Międzynarodową Letnią Akademię dla Organistów to wyjątkowa okazja do zaprezentowania swoich najnowszych dzieł podczas prestiżowego festiwalu organowego – Haarlem International Organ Festival 2010. Festiwal zaprasza młodych kompozytorów (poniżej 30 roku życia) do zgłaszania nowych utworów organowych. Dwie spośród dostarczonych kompozycji zostaną omówione i opracowane podczas warsztatów Letniej Akademii, kierowanej przez awangardowego organistę i kompozytora o międzynarodowej sławie – Zsigmonda Szathmáry’ego. Ponadto wybrane utwory zostaną wykonane podczas recitalu, który odbędzie się w piątek 23 lipca 2010 roku w Katedrze St. Bavo (Haarlem, Holandia). Twórcy zwycięskich dzieł zostaną poproszeni o wzięcie udziału w czterodniowych kursach (19-22 lipca 2010 roku), za co otrzymają wynagrodzenie. Organizatorzy warsztatów zobowiązują się także do zaprezentowania wybranych utworów szerokiej publiczności.

Zgłaszana kompozycja powinna być przeznaczona na organy solo i dostosowana do instrumentu w St. Bavo (Man: C - d’’’ Ped: C - f'). Czas trwania: do 10 minut. Termin zgłoszenia: przed 1 lutego 2010 roku.

Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.organfestival.nl

Katarzyna Zdybel zwyciężczynią Konkursu w Moskwie

Katarzyna ZdybelW sobotę, 7 listopada 2009 roku zakończył się Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych i Perkusji w kategorii fagotu i trąbki tenorowej, organizowany przez Moskiewskie Konserwatorium (First Moscow Conservatory International Competition for Winds and Percussion - bassoon, tenor trombone). Polska fagocistka Katarzyna Zdybel zajęła w nim II miejsce (ex equo z Adrianem Keithem Morejonem ze Stanów Zjednoczonych) w kategorii fagotu. Pierwszego miejsca nie przyznano. Polka otrzymała również nagrodę za najlepszą interpretację utworu obowiązkowego.

Katarzyna Zdybel (na zdjęciu) w 2007 ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Zbigniewa Płużka. Obecnie jest fagocistką we Wrocławskiej Filharmonii. Jednocześnie studiuje w Niemczech oraz realizuje studia doktoranckie na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jest laureatką wielu konkursów krajowych i zagranicznych oraz stypendystką programu Młoda Polska.

Więcej informacji na stronie:
www.mosconsv.ru/english/page.phtml?2174

Piąty Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie

Festiwal Muzyki Polskiej

Do 15 listopada 2009 rokupotrwa VFestiwal Muzyki Polskiej, który rozpoczął się w Krakowie w poniedziałek, 9 listopada. Jego formuła oparta jest na prezentacji muzyki polskiej w najlepszym wykonaniu, zarówno rodzimych, jak i zagranicznych wykonawców. W programie znajdą się nie tylko najbardziej znane kompozycje, ale także utwory zapomniane (prezentowane często w formie historycznych prawykonań) i nowe utwory specjalnie zamawiane.

Festiwal zainaugurował Król RogerKarola Szymanowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego ze scenografią Borisa Kudlički w wykonaniu solistów, orkiestry i chóru Opery Wrocławskiej. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie natomiast Ivo Pogorelich, który po raz pierwszy w Polsce zagra Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina (13 listopada). Tego samego wieczoru usłyszymy również kompozycje Mieczysława Karłowicza i Zygmunta Noskowskiego, wykonane przez Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego w 100. rocznicę śmierci kompozytorów. Festiwal zamknie Siedem bram JerozolimyKrzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją samego kompozytora (15 listopada). Podczas pozostałych koncertów, które wypełnią tydzień festiwalowy, zaprezentuje się również młoda , słoweńska sopranistka Urška Arlič Gololičič w koncercie z okazji Święta Niepodległości (11 listopada), polscy artyści - skrzypek Piotr Pławner i pianista Eugeniusz Knapik (10 listopada), usłyszymy mszę elektroniczną na chór chłopięcy i taśmę Bogusława Schaeffera (Missa Elettronica, 15 listopada) oraz muzykę polskiego oświecenia w interpretacji skrzypaczki Sirkki-Liisy Kaakinen, oboisty Marka Mleczki i Capelli Cracoviensis (14 listopada).

W trakcie Festiwalu odbędą się również warsztaty wokalne prof. Heleny Łazarskiej, spotkania z twórcami, artystami i muzykologami (m.in. z Mariuszem Trelińskim) w ramach Akademii Festiwalowej, wystawa zdjęć z festiwalowego archiwum oraz sesja muzykologiczna poświęcona Wandzie Landowskiej (organizowana przez Instytut Muzykologii UJ).

Zobacz program Festiwalu

IV Konkurs kompozytorski Śląskiej Trybuny Kompozytorów im. Szalonka - rozstrzygnięty

Rozstrzygnięty został IV Konkurs kompozytorskiŚląskiej Trybuny Kompozytorów im. Witolda Szalonka w Katowicach. Jury w składzie: Paweł Łukaszewski (przewodniczący), Andrzej Dziadek, Ryszard Gabryś i Małgorzata Kaniowska przyznało następujące nagrody:

  • I nagrodę - ex aequo: Jarosławowi Drozdowi za utwór pt. Sonorei Adamowi Porębskiemu za utwór pt. Archaikum
  • II nagrody nie przyznano
  • III nagrodę: Arturowi Słotwińskiemu za utwór pt. Concors discordia

Nagrodzone utwory zostaną wykonane przez Orkiestrę Kameralną "Camerata Impuls" pod dyrekcją Małgorzaty Kaniowskiej na koncercie pt. 114 Śląska Trybuna Kompozytorów dnia 29 listopada 2009 roku o godz. 17.00 w sali Biura Wystaw Artystycznych w Katowicach.