polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
130. lat Akademii Muzycznej w Krakowie
25 lutego 2018, Kraków
Muzyczne dedykacje – kiedy głos bywa inspiracją
28 lutego 2018, Warszawa
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

archiwum

Filtr

„Wigilia z Chopinem” 24 i 25 grudnia w telewizyjnej Jedynce

Wigilia z Chopinem„Wigilia z Chopinem”- koncert najpiękniejszych polskich kolęd w wykonaniu gwiazd, który odbył się w połowie grudnia w kościele w Brochowie, koło Żelazowej Woli, transmitowany będzie 24 i 25 grudnia 2009 roku w programie pierwszym Telewizji Polskiej. Usłyszymy m.in. Lulajże Jezuniuw wykonaniu Danuty Stenki, Bóg się rodziw wykonaniu Kingi Preis, a także piękną pastorałkę beskidzką Oj Maluśki, którą w towarzystwie chóru wykona Anna Dereszowska wraz z Marcinem Bosakiem, Bartoszem Porczykiem i Tomaszem Błasiakiem. Najpiękniejsze polskie kolędy rozbrzmiewać będą w unikalnych wnętrzach kościoła p.w. Świętego Rocha i Świętego Jana Chrzciciela w Brochowie koło Żelazowej Woli. Inspiracją do organizacji koncertu była wzruszająca historia samotnie spędzonych przez artystę świąt Bożego Narodzenia w Wiedniu w 1830 roku. Wigilia z Chopinem to wyjątkowy muzyczny wieczór dedykowany wszystkim, którym bliska jest polska, bożonarodzeniowa tradycja. Gospodarzem widowiska jest Artur Żmijewski.

WIGILIA Z CHOPINEM
Emisja w TVP1:
24 grudnia 2009: 16:35 – 22 minuty, 17:57 – 20 minut i 23:45 – 5 minut
25 grudnia 2009: 10:04 – 15 minut i 12:48 – 10 minut

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!
Rozśpiewanych kolędami, rodzinnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz radości i szczęścia w Nowym Roku 2010
życzy redakcja serwisu Polmic.pl

Rok 2010 - bogaty, ciekawy i na pewno nie nużący

 
Chopin 2010Rok Chopina będzie rokiem polskiej kultury w najlepszym tego słowa znaczeniu. – powiedział na konferencji prasowej w dniu 16 grudnia 2009 roku minister kultury Bogdan Zdrojewski. – Zależy nam, aby Rok Chopinowski nie był jednorazowym fajerwerkiem, przedmiotem tylko jednorocznego przedsięwzięcia, lecz żeby pozostało po nim wiele trwałych śladów.
- Rok 2010 będzie czasem dla Polski i Polaków uprzywilejowanym. Czasem, który się już nigdy nie powtórzy, ponieważ Chopin jest tą najwyższą wartością jaką mamy my Polacy na tej najwyższej półce dokonań uniwersum, którą musimy mądrze zarządzić. Chopin nas nie potrzebuje i tu nie chodzi o promocję muzyki Chopina, a już na pewno nie na świecie. - podkreślił Waldemar Dąbrowski, przewodniczący Komitetu Obchodów Chopin 2010, dodając: - Potrzebujemy Chopina desperacko, ponieważ musimy przywiązać sens współczesnej polskości do tej świetności i wartości, którą stanowi jego dzieło oraz osoba, jedna z centralnych postaci romantyzmu.

Laureaci III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz

Artur ZagajewskiW piątek, 11 grudnia 2009 roku odbył się w Filharmonii Łódzkiej koncert finałowyIII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Michała Klauzy wykonała trzy utwory zakwalifikowane do finału: Les couleurs de l'espaceGrzegorza Duchnowskiego, Symfonię Horyzont zdarzeńTomasza Jakuba Opałki, unhumArtura Zagajewskiego. Bezpośrednio po koncercie jury podjęło decyzję o ostatecznym rozdziale nagród, nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.
Jury pod przewodnictwem prof. Zygmunta Krauzego zadecydowało o następującym podziale nagród:
  • I nagrodę otrzymał Artur Zagajewski (na zdjęciu) za kompozycję unhumna orkiestrę symfoniczną (15 000 zł, nagroda ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
  • II nagrodę otrzymał Grzegorz Duchnowski za kompozycję Les couleurs de l'espacena orkiestrę symfoniczną (12 000 zł, nagroda ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
  • III nagrodę otrzymał Tomasz Jakub Opałka za Symfonię Horyzont zdarzeń(10 000 zł, nagroda ufundowana przez Prezydenta Miasta Łodzi).

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. J. Kociana - Ústí nad Orlicí (Republika Czeska), 5-8 maja 2010

Do 28 lutego 2010 roku trwają zgłoszenia do Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. J. Kociana. Konkurs przeznaczony jest dla młodych skrzypków, którzy nie ukończyli 16 roku życia. Uczestnicy zostaną podzieleni na cztery kategorie wiekowe. Wykaz obowiązkowych utworów dla każdej kategorii dostępny jest na stronie internetowej www.khs.cz
 Konkurs dedykowany pamięci czeskiego skrzypka Jaroslava Kociana odbędzie sie w dniach 5-8 maja 2010 rokuw Ústí nad Orlicí, gdzie urodził się wirtuoz.

Klubcentrum
Lochmanova 1400
562 01 Ústí nad Orlicí
tel./fax : +420 465 523 975
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.khs.cz

IX edycja Nagrody im. Jerzego Kurczewskiego

Nagrodę im. Jerzego Kurczewskiego - jedyne tego rodzaju wyróżnienie w Polsce w dziedzinie chóralistyki- otrzymał w 2009 roku Stanisław Krawczyński, wieloletni współpracownik Stanisława Gałońskiego w „Capelli Cracoviensis”, rektor krakowskiej Akademii Muzycznej. Kapituła pod przewodnictwem Krzysztofa Meyera przyznała nagrodę „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki i propagowanie muzyki polskiej”. Honorowy patronat nad nagrodą objął Krzysztof Penderecki, a jej patronem i fundatorem jest także Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Posiedzenie Kapituły odbyło sie w piątek, 11 grudnia 2009 rokuw Poznaniu. W skład tego gremium wchodzą dyrygenci: Jan Łukaszewski / Polski Chór Kameralny, Stanisław Gałoński, Agnieszka Duczmal / Orkiestra PR „Amadeus”, Jacek Sykulski / Poznański Chór Chłopięcy i Henryk Wojnarowski / Chór Filharmonii Narodowej oraz córka patrona Alina Kurczewska.
Nagrody im. Jerzego Kurczewskiego przyznawane są od 1999 roku. Wśród laureatów dotychczasowych edycji byli m. in.: Henryk Mikołaj Górecki, Andrzej Koszewski i Stefan Stuligrosz.
Wręczenie nagrody nastąpi w 2010 roku.

Wydarzenia Roku Chopinowskiego 2010 Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich

Międzynarodowa Federacja Towarzystw Chopinowskich (International Federation of Chopin Societes – IFCS)na konferencji prasowej, która odbyła się 9 grudnia 2009 roku w hotelu Intercontinental w Warszawie, przedstawiła swoją działalność  oraz inicjatywy związane z obchodami Roku Chopinowskiego 2010:
  • 10 lutego – 14 listopada: Wielki Festiwal Chopinowski na Tajwaniew Taipei
  • 27 lutego – 1 marca: Festival „Chopin 2010”, Maasmechelen (Belgia)
  • marzec: Chopin Festival, Tirana (Albania)
  • marzec – lipiec: Chopin Festival in Jerusalem, Jerozolima (Izrael)
  • kwiecień: Chopin Festival, Vancouver (Kanada)
  • wrzesień: The Finish Chopin Festival for Young Pianists, Helsinki (Finlandia)
  • wrzesień – październik: International Piano Festival „Chopiniana”, Buenos Aires (Argentyna)
Ponadto w dniu 18 czerwca 2010 rokuw Paryżu odbędzie się uroczysty koncert pod auspicjami UNESCO, którego organizatorem jest Towarzystwo Chopinowskie w Paryżu we współpracy z Międzynarodową Federacją Towarzystw Chopinowskich. Z kolei podczas XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który rozpocznie się 2 października 2010 roku, będzie miał miejsce Zjazd Delegatów Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich.
W Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba Federacji, zaplanowanych zostało również wiele uroczystości, m.in. 24 lutego 2010 rokunastąpi uroczyste złożenie wieńca w miejscu, gdzie mieszkał Fryderyk Chopin w czasie pobytu w Wiedniu, 25 lutegoodbędzie się „Śniadanie Chopinowskie” dla kręgów opiniotwórczych, a wieczorem w Ratuszu – inauguracja Roku Chopinowskiego z koncertem. W kwietniu przewidziane jest sympozjum „Chopin w Wiedniu”. Wiedeńskie Towarzystwo Chopinowskie jest także inicjatorem postawienia w 2010 roku pomnika Chopina w Wiedniu.

Międzynarodowa Federacja Towarzystw Chopinowskich (International Federation of Chopin Societes – IFCS)zrzesza obecnie 40 Towarzystw Chopinowskich na całym świecie. Sekretariat Federacji wydaje rocznik „Chopin in the World”, który informuje o wszystkich wydarzeniach muzycznych związanych z Chopinem. Jest to jedyny periodyk na świecie w całości poświęcony postaci Fryderyka Chopina. Sekretarzem Generalnym IFCS jest prof. Elżbieta Artysz. Strona Międzynarodowej Federacji: www.ifcs.pl

Międzynarodowy konkurs muzyki kameralnej Charles Hennen Concours - Heerlen (Holandia), 11-18 kwietnia 2010

W dniach 11-18 kwietnia 2010 rokuodbędzie się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Charles Hennen Concours.
Konkurs przeznaczony jest dla zespołów złożonych z trzech lub czterech instrumentalistów, którzy nie ukończyli 29. roku życia. Akceptowanymi zespołami są: kwartet smyczkowy (dwoje skrzypiec, altówka, wiolonczela), trio smyczkowe (skrzypce, altówka, wiolonczela) oraz kwartet fortepianowy (skrzypce, altówka, wiolonczela, fortepian).
Od 2010 roku nagrody będą przyznawane w dwóch kategoriach – dla zespołów smyczkowychoraz smyczkowych z towarzyszeniem fortepianu. Uczestnikami konkursu mogą być studenci uczelni muzycznych oraz młodzi profesjonalni muzycy z całego świata. Wykonywane przez nich utwory muszą reprezentować różnorodne kierunki stylistyczne.
Zgłoszeniaprzyjmowane są do 1 lutego 2010 roku.
Więcej szczegółów znaleźć można na stronie: www.chc.nl

p/a Muziekschool Heerlen
Postbus 1
NL-6400 AA Heerlen
tel. +31 (0)45 577 22 50
fax. +31 (0)45 577 22 92
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: http://www.chc.nl

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Bedřicha Smetany - Pilsen (Republika Czeska), 7-14 marca 2010

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Bedřicha Smetanyma 40-letnią tradycję. Jego ideą jest promowanie twórczości fortepianowej Bedřicha Smetany, uważanego za ojca czeskiej muzyki narodowej.
Konkurs podzielony jest na trzy kategorie wiekowe: dla pianistów urodzonych po 1994 roku, w latach 1990-1993 oraz 1980-1989. Nadchodząca edycja imprezy odbędzie się w dniach 7-14 marca 2010 w Pilsen, rodzinnym mieście Smetany. Termin zgłoszeń upływa 15 grudnia 2009 roku. Wypełniony formularz aplikacyjny wraz z wymaganymi załącznikami należy przesłac pod adres Konserwatorium w Pilsen. Do 15 grudnia należy również wnieść opłatę wstępną w wysokości 50 euro.
Organizatorzy pozostawiają uczestnikom konkursu znaczną swobodę w doborze repertuaru. Najmłodsi uczestnicy mają zaprezentować szybką część sonaty klasycznej (spośród dzieł wskazanych kompozytorów) oraz dwa dowolne utwory, w tym jeden autorstwa patrona konkursu. Pianiści urodzeni przed 1994 rokiem muszą dodatkowo wykonać wirtuozowską etiudę fortepianową, najstarszych czeka również trzecia tura konkursu, w której należy wykonać jeden ze wskazanych koncertów fortepianowych z towarzyszeniem miejscowej orkiestry symfonicznej. Szczegółowy opis wymagań konkursowych znajduje się na stronie internetowej: www.piano-competition.com

International Smetana Piano Competition
Conservatory of Pilsen
Kopeckého sady 10
301 00 PILSEN
Czech Republic
tel./fax.: +420 377 226 387
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.piano-competition.com

Chiny rozpoczęły obchody Roku Chopinowskiego

National Centre of Performin ArtsW poniedziałek, 7 grudnia 2009 rokuNational Centre of Performing Arts w Pekinie rozpoczęło cykl recitali chopinowskich z okazji 200-lecia urodzin wielkiego kompozytora. Przy klawiaturze zasiadł Lang Lang. Gości przywitał Waldemar Dąbrowski - Przewodniczący Komitetu Obchodów Chopin 2010, który wcześniej spotkał się z przedstawicielami ministerstwa kultury, a także z Komitetem Honorowym Roku Chopinowskiego w Chinach, w skład którego wchodzą, m.in.: Hervé Ladsous – Ambasador Francji w Chinach, Wu Jianmin – były Ambasador Chin we Francji, były Rektor Chińskiej Akademii Dyplomatycznej, Wang Meng – były Minister Kultury, wybitny pisarz, Zhu Shouchen – Sekretarz Generalny Ogólnochińskiego Zrzeszenia Dziennikarzy, Li Yundi –światowej sławy pianista. Na zaproszenie National Centre of Performing Arts Waldemar Dąbrowski wziął udział w konferencji prasowej i zaprezentował chińskim dziennikarzom program Roku Chopinowskiego w Polsce i na świecie.
To początek obchodów Roku Chopinowskiego w Chinach - seria koncertów przygotowana przez NCPA ofiarowuje publiczności muzykę Chopina w wykonaniu najwybitniejszych pianistów z Azji, Europy, i Ameryki, w tym również zwycięzców Międzynarodowych Konkursów im. Fryderyka Chopina odbywających się co 5 lat w Warszawie. Zagrają m.in.: Lang Lang, Maurizio Pollini, Garrick Ohlsson, Makoto Ozone, Dang Thai Son.

National Centre of Performing Arts, zwane przez architektów „Jajkiem” to nowoczesne centrum muzyczne zaprojektowane przez francuskiego architekta Paul Andreu i otwarte w 2007 roku podczas przygotowań do olimpiady. Ogromna eliptyczna budowla umieszczona na sztucznym jeziorze mieści Operę, Salę Koncertową, Teatr i Teatr Eksperymentalny.

Warto dodać, że w 2009 roku staraniem strony polskiej narodził się już nowy konkurs pianistyczny - Asia Pacific Chopin Competition, który będzie się odbywał co 3 lata w Korei Południowej. Od 27 października do 12 listopada 2009 rokuna Uniwersytecie Keimyung w Daegu (współpracującym z Uniwersytetem Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie) odbyła się pierwsza jego edycja. Celem konkursu było odkrycie młodych, utalentowanych pianistów z szybko rozwijających się krajów Azji i Pacyfiku oraz umożliwienie im rozwoju własnych umiejętności poprzez uczciwą rywalizację. Uczestnicy konkursu, pianiści w wieku 10–29 lat, podzieleni na dwie grupy wiekowe (juniorów i seniorów), wykonywali utwory Fryderyka Chopina. Pierwsze miejsce zajęły: w kategorii juniorów - znana już w Polsce Aimi Kobayashiz Japonii, która koncertowała podczas V Festiwalu „Chopin i jego Europa” - oraz ShiYu Yang z Chin, natomiast w kategorii seniorów pierwszej nagrody nie przyznano.

Finał konkursu Młody Muzyk Roku 2009

Młody Muzyk Roku 2009
TVP Kultura zaprasza na finał konkursu „Młody Muzyk Roku” - 28 grudnia 2009 roku o godz. 20:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Wstęp wolny! Finał konkursu transmitowany będzie w TVP Kultura.
W finale wystąpią: Tomasz Ritter– fortepian, Bartosz Głowacki– akordeon, Karol Gajda – puzon, Adam Woch– gitara, Paweł Stępień– flet, Marianna Bednarska – marimba i Chanelle Bednarczyk– skrzypce. Finalistom towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Łukasza Borowicza. Występy uczestników w finale będą oceniane przez jury pod przewodnictwem Agnieszki Duczmaloraz przez telewidzów w trybie głosowania audio-teleoraz w systemie SMS.
Siedmiu wspaniałych powalczy o tytuł Młodego Muzyka Roku. Mają po kilkanaście lat i wyjątkowy talent. Należą do najzdolniejszych uczniów szkół muzycznych, są też stypendystami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kto z nich będzie reprezentował Polskę w Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu? Okaże się podczas koncertu finałowego 28 grudnia. Finaliści zmierzą się z nową sytuacją, jaką jest telewizyjny show. A od tego, jak wypadną przed kamerami może zależeć wynik konkursu. Oprócz oceny jurorów ważny będzie również głos telewidzów, którzy wypowiedzą się w systemie audiotele.

Więcej informacji na stronie: www.mlodymuzykroku.tvp.pl

Bartosz Głowacki Młodym Muzykiem Roku 2009

Bartosz GłowackiDnia 28 grudnia 2009 rokuo godz. 20:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie odbył się finał konkursu „Młody Muzyk Roku 2009”. Zwycięzcą został 17-letni akordeonista Bartosz Głowacki, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sanoku, który będzie reprezentować Polskę podczas finału Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków we Wiedniu w maju 2010 roku. W finale zagrał fragment Concerto Classicona akordeon i orkiestrę symfoniczną (z 2001 roku) młodego kompozytora – Mikołaja Majkusiaka.

W finale oprócz Bartosza Głowackiego wzięli udział: Tomasz Ritter – fortepian, Karol Gajda – puzon, Adam Woch – gitara, Paweł Stępień – flet, Marianna Bednarska – marimba i Chanelle Bednarczyk – skrzypce. Młodym muzykom towarzyszyła Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Łukasza Borowicza. Występy uczestników oceniało jury pod przewodnictwem Agnieszki Duczmaloraz telewidzowie w trybie głosowania audio-tele. Najwięcej głosów telewidzów zdobył flecista Paweł Stępień.

Sukces nagrań Warszawskich Filharmoników - dwie nominacje do Grammy!

Krzysztof Penderecki - Jutrznia (Naxos)W środę, 2 grudnia 2009 rokuo godz. 21.00 w Los Angeles na specjalnym koncercie transmitowanym przez telewizję CBS ogłoszono nominacje do nagród amerykańskiej Akademii Fonograficznej Grammy 2010 - najwyżej cenionej na świecie przez artystów dokonujących nagrań. W dwóch kategoriach wśród nominowanych płyt znalazły się nagrania Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita (przygotowanie chóru - Henryk Wojnarowski) dokonane dla firmy NAXOS.
W kategorii „Najlepsze wykonanie orkiestrowe" (nr 98) - nominowana została płyta z nagraniem Ii IV Symfonii, a także Uwertury koncertoweji Etiudy b-mollKarola Szymanowskiego(solista w IV Symfonii: Jan Krzysztof Broja - fortepian, partie solowe I i IV Symfoniiwykonali artyści Orkiestry Filharmonii - Ewa Marczyk - skrzypce, koncertmistrz, Marek Marczyk - altówka, solista) - NAXOS 8.570722. Konkurentami dla polskich artystów w tej kategorii są m.in. Simon Rattle za nagranie Symfonii fantastycznejBerlioza, Valery Gergiev za I i XV SymfonięSzostakowicza oraz James Levine za Dafnis i ChloeRavela.
Karol Szymanowski - I i IV Symfonia (Naxos)W kategorii „Najlepsze nagrania chóralne i oratoryjne" (nr 100) - nominację uzyskało nagranie Jutrzni(Utrenja) Krzysztofa Pendereckiego(soliści: Iwona Hossa - sopran, Agnieszka Rehlis - mezzosopran, Piotr Kusiewicz - tenor, Piotr Nowacki - bas, Gennady Bezzubenkov - basso profondo, w nagraniu obok Chóru Filharmonii Narodowej wziął też udział Warszawski Chór Chłopięcy) - NAXOS 8.572031. W tej kategorii nominowani są także m.in. Michael Tilson Thomas za nagranie VIII SymfoniiMahlera, Paul McCreesh za A Spotless Rose, Harry Chrisophers za Coronation AnthemsHändla).
Dla Antoniego Wita jest już to piąta i szósta nominacja do nagrody Grammy (wcześniej nominowany był za nagrania dzieł Krzysztofa Pendereckiego: Pasji wg św. Łukasza – w 2004 roku, Polskiego Requiem– w 2005 roku, Siedmiu bram Jerozolimy– w 2007 oraz za Stabat MaterKarola Szymanowskiego w 2008 roku), a dla Henryka Wojnarowskiego to szósta nominacja (wcześniejsze: za nagrania dzieł Krzysztofa Pendereckiego - dwukrotnie za Pasję wg św. Łukaszapod dyrekcją kompozytora w 1991 roku, a pod dyrekcją A. Wita w 2004 roku, za Polskie Requiemw 2005 roku oraz za VII Symfonię - Siedem bram Jerozolimyw 2007 roku, a także za płytę z dziełami Karola Szymanowskiego - Stabat Materw 2008 roku).
Ogłoszenie i wręczenie nagród odbędzie się w Los Angeles 31 stycznia 2010 roku.

Sukces Lutosławski Piano Duo we Włoszech

Lutosławski Piano DuoLutosławski Piano Duo (Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik) został laureatem II nagrody podczas 32. Międzynarodowego Konkursu Muzyki XX i XXI wieku im. Valentina Bucchiego (Premio Valentino Bucchi Parole e Musica per l'Unità dei Popoli) w Rzymie (Włochy).Duet otrzymał również Nagrodę Specjalną za najlepszą interpretację obowiązkowego utworu V. Bucchiego Racconto Siciliano.
Konkurs odbywał się w dniach 18-29 listopada 2009 roku. Zarówno przesłuchania jak i koncert laureatów miał miejsce w Sali Baldini. Konkurs przeznaczony był dla instrumentalistów w kilku kategoriach: fortepian, harfa, organy, chór oraz dwa fortepiany. Uczestnicy m. in. z Włoch, Rosji, Francji, Niemiec musieli zaprezentować się w utworach napisanych w XX i XXI wieku. Oprócz tego każdy wykonawca/zespół miał obowiązkowo przedstawić jeden utwór Valentina Bucchiego, włoskiego kompozytora żyjącego w latach 1916-1976.
W ciągu dziesięcioletniej kariery Duetu Fortepianowego im. Witolda Lutosławskiego jest to dziewiąta nagroda zdobyta podczas konkursów w których polscy pianiści brali do tej pory udział.

Oświadczenie Obywatelskiego Komitetu Mediów Publicznych w sprawie radiowych zespołów muzycznych

Komitet Obywatelski Mediów Publicznych wyraża głębokie zaniepokojenie informacjami o planach Zarządu Polskiego Radia dotyczących zaprzestania finansowania zespołów muzycznych działających w ramach struktur Polskiego Radia: Polskiej Orkiestry Radiowej, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeusz”, Chóru Polskiego Radia w Krakowie, oraz informacjami o wypowiedzeniu przez Polskie Radio umowy o współprowadzeniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Redukcja kulturotwórczej aktywności Polskiego Radia jest przez Zarząd Polskiego Radia uzasadniana dalszym spadkiem ściągalności abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Ruszyła nowa strona internetowa Polskich Nagrań

Nowa strona internetowa Polskich NagrańDnia 2 grudnia 2009 roku Polskie Nagrania uruchomiły nową, bardziej przyjazną i funkcjonalną wersję strony internetowej, dostępną pod „starym” adresem: www.polskienagrania.com.pl. Z założenia ma ona ułatwić dostęp do nagrań firmy, zarówno w stosowanej już formie internetowego zakupu płyt, jak i pojedynczych piosenek i utworów w postaci plików mp3. Dzięki nowej funkcji wyszukiwania można łatwo odnaleźć nagranie konkretnego wykonawcy, kompozytora czy autora tekstu.