Polmic - FB
Filtr

Radio Litewskie: 2009-03-20 i 04-06

Radio Litewskie (LRT - www.lrt.lt) nada dwuczęściową rozmowę z muzykologiem Edmundasem Gedgaudasem na temat życia i twórczości Grażyny Bacewicz. Audycja w języku polskim, ilustrowana fragmentami utworów kompozytorki, emitowana będzie 30 marca i 6 kwietnia 2009 roku.

LIST OTWARTY do TPN-u w sprawie oznakowania w Tatrach Kamienia Karłowicza

Kamień KarłowiczaDnia 22 marca 2009 roku wystosowany został do Dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego LIST OTWARTY w sprawie oznakowania w Tatrach Kamienia Mieczysława Karłowicza. Autorzy akcji od przeszło roku prowadzą akcję internetową (pod adresem karlowicz.free.fr) mającą na celu doprowadzenie do ustawienia pod Małym Kościelcem odpowiedniej tablicy z informacją, że głaz w dole stoku upamiętnia śmierć Mieczysława Karłowicza oraz z krótkim wyjaśnieniem znaczenia widniejącej na nim swastyki. Przeciętnym turystom wizerunek swastyki przywodzi na myśl jedynie faszyzm. Ich reakcje były już wielokrotnie opisywane w prasie - kilka konkretnych przykładów zamieściliśmy na naszej stronie internetowej. - czytamy w liście - Naprawdę przykro jest, że podobne uwagi padają w miejscu, gdzie zginął człowiek tak zasłużony dla Tatr i TOPR-u, a swoistym paradoksem jest, że osobom wygłaszającym takie komentarze należałoby się mimo wszystko uznanie za to, że w ogóle wantę Karłowicza dostrzegli, gdyż większość jej po prostu nie zauważa...

Pod listem otwartym można podpisywać się na stronie internetowejhttp://www.petycje.pl/3898

Przeoczenie czy złe intencje - nie będzie TVP Kultura?

TVP KulturaDonata Subbotko w artykule Co dalej z TVP Kultura? („Gazeta Wyborcza” z 20 marca 2009 roku) przytacza alarmujące fakty: w środę, 18 marca do Sejmu trafił projekt nowej ustawy medialnej, w której za telewizję publiczną uznano ogólnokrajowe programy I, II i TV Polonia oraz jedną stację tematyczną - TVP Info. Czy oznacza to, że TVP Kultura przestanie istnieć?

Krzysztof Koehler, dyrektor TVP Kultura, powiedział "Gazecie": Niewpisanie nas do ustawy to właściwie swego rodzaju zamach. (…) TVP Kultura stała się ważnym miejscem, gromadzą się wokół niego artyści i intelektualiści. Wpisując do ustawy TVP Info, politycy wywalczyli swoje, a zapomnieli o ludziach kultury.

Pełny tekst artykułu oraz rozmowy z prof. Tadeuszem Kowalskim, twórcą projektu nowej ustawy medialnej – na stronieGazeta.pl

Ważniejsze festiwale muzyczne na świecie w 2009 roku

Nagroda im. Norwida - zaproszenie do zgłaszania kandydatur

Nagroda im. Cypriana K. NorwidaSamorząd Województwa Mazowieckiego zaprasza do zgłaszania kandydatur do VIII edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategoriach: LITERATURA, MUZYKA, SZTUKI PLASTYCZNE, TEATR, przyznawanych za wybitne dzieło lub kreację powstałe w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 roku na terenie województwa mazowieckiego oraz do V edycji Nagrody „DZIEŁO ŻYCIA”, przyznawanej za wybitne dzieła, kreacje lub za całokształt twórczości artyście tworzącemu na terenie województwa mazowieckiego.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać: instytucje kultury, oddziały ogólnopolskich stowarzyszeń twórczych, wydawnictwa i redakcje oraz twórcy indywidualni z województwa mazowieckiego. W przypadku Nagrody „Dzieło życia” uprawnionymi do zgłaszania kandydatów są ponadto mieszkańcy województwa mazowieckiego. Zgłoszenia (w formie wniosku), zawierające dane kandydata, jego notkę biograficzną oraz szczegółowe uzasadnienie wniosku wraz z udokumentowaną charakterystyką osiągnięcia, należy przesyłać na adres:

Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego
Plac Bankowy 3/5, 00-142 Warszawa
(z dopiskiem „Nagroda Norwida”).

Termin zgłaszania kandydatur upływa 20 kwietnia 2009 roku.

Powołano Komitet Obchodów Roku Chopinowskiego 2010

Chopin 2010W piątek 13 marca 2009 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski wręczył powołania do Komitetu Obchodów Roku Chopinowskiego 2010. Uroczystość odbyła się w samo południe w Gabinecie Ministra w obecności Przewodniczącego Komitetu Obchodów CHOPIN 2010 – Waldemara Dąbrowskiego, zaproszonych gości oraz koordynatorów Biura Obchodów CHOPIN 2010.

Wśród osób, które otrzymały powołania, znalazł się m.in. znany muzykolog, pianista i pedagog Antoni Grudziński, muzykolog i menadżerka kultury Eleonora Harendarska oraz kompozytor i Prezes Związku Kompozytorów Polskich - Jerzy Kornowicz.

Stypendium im. Lutosławskiego dla Łucji Szablewskiej

Zarząd Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego działający z upoważnienia Rodziny Kompozytora poinformował w środę, 11 marca 2009 roku, że stypendium im. Witolda Lutosławskiego w wysokości 10 000 USD zostało przyznane Łucji Szablewskiej z przeznaczeniem na kształcenie podyplomowe w Royal Academy of Music w Londynie w 2009 roku.

Od Kiepury do „Gloria Artis”. Jubileusz prof. Waltera Buczyńskiego

Jubileusz prof. Waltera BuczyńskiegoŚrodowisko artystyczne Toronto bardzo uroczyście obchodzi 75 urodziny jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych i cenionych kompozytorów w Kanadzie, prof. Waltera Buczyńskiego. Prof. Buczyński środowisku polonijnemu dał sie poznać już w roku 1950, kiedy mając 17 lat akompaniował na fortepianie naszemu najwiekszemu tenorowi Janowi Kiepurze na koncertach w Toronto Massey Hall.

W poniedziałek, 2 marca 2009 roku w prestiżowej sali koncertowej „The Arts and Letters Club of Toronto” w centrum miasta odbył się uroczysty koncert autorski Jubilata. W programie usłyszeliśmy utwory skomponowane dawniej, jak i ostatnio przez bohatera wieczoru. Baryton Doug MacNaughton, solista Canadian Opera Company zaśpiewał 3 pieśni z cyklu Letters to a Musical Friend, sopran Lorna MacDonald wykonała utwory z cyklu Part of Seven, następnie pianista Gregory Oh wykonał szalenie trudną, ale i efektowną Piano Sonata #7. Finałem koncertu były cztery pieśni na baryton i akordeon. Solistami tym razem byli baryton Doug MacNaughton i uznawany za najlepszego kanadyjskiego wirtuoza akordeonu Joe Macerollo. Wszystkie wykonania wymienionych utworów były na jak najwyższym możliwym poziomie, co nie powinno dziwić, jako że wszyscy soliści są wykładowcami Faculty of Music na University of Toronto.

Kornowicz i Przybylski na ISCM World New Music Days 2009

World New Music Days 2009Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej - Sekcja Polska Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej poinformowało, że dwie zgłoszone przez tą organizację polskie kompozycje znalazły się w programie prestiżowego festiwalu Światowe Dni Muzyki w Szwecji (Visby-Växjö-Göteborg&Västra Götland). Są to Jerzego Kornowicza Spiętrzenia na orkiestrę symfoniczną - utwór z roku 2007 nominowany w zeszłym roku do Nagrody Mediów Publicznych “Opus”oraz Dariusza Przybylskiego ...et desiderabunt mori... na chór mieszany - utwór z roku 2008 uhonorowany II nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim "Musica Sacra" w Częstochowie. Ponadto podczas festiwalu w dniu 25 września 2009 roku w Bunge Church na wyspie Gotlandii w ramach he ISCM Organ Book 2009 Projectzostanie wykonany również inny utwór Przybylskiego - Praeambulum na organy (2007).

W czasie organizowanego na przełomie września i października festiwalu ISCM World New Music Days (24 września - 4 października 2009) zostaną wykonane utwory kilkudziesięciu kompozytorów z całego świata. Hasłem tegorocznych Światowych Dni Muzyki jest "Nasłuchiwanie świata” (Listen to the World!). Festiwal ten organizowany jest co roku w różnych miejscach globu od kilkudziesięciu lat. Tylko trzy razy miał miejsce w Polsce, tuż przed wybuchem II Wojny Światowej w kwietniu w roku 1939 w Warszawie i Krakowie, w 1968 oraz w roku 1992 w Warszawie.

Strona internetowa festiwalu: http://www.listentotheworld.se/

Jubileusz 60-lecia Instytutu Muzykologii UW

Zofia LissaDnia 4 marca 2009 roku, o godz. 16.00, w Sali Lustrzanej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich w Warszawie (przy ul. Krakowskie Przedmieście 32) odbędzie się uroczystość Jubileuszu 60-leciaInstytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego połączona z 100. rocznicą urodzin założycielki Instytutu –prof. dr hab. Zofii Lissy (na zdjęciu). W programie uroczystości znajdzie się panel wspomnieniowy poświęcony prof. dr hab. Zofii Lissie, w którym wezmą udział: prof. dr hab. Anna Czekanowska, prof. dr hab. Irena Poniatowska, prof. dr hab. Michał Bristiger, doc. dr Andrzej Chodkowski, prof. dr hab. Mirosław Perz oraz prof. dr hab. Mieczysław Tomaszewski (prowadzenie – prof. dr hab. Zofia Helman), a także panel pt. Aktualność myśli muzyczno-estetycznej Zofii Lissy, z udziałem prof. dr hab. Sławomiry Żerańskiej-Kominek, dr Iwony Lindstedt, dr Katarzyny Naliwajek, dr. Macieja Jabłońskiego oraz dr. Tomasza Baranowskiego (prowadzenie – dr hab. Zbigniew Skowron, prof. UW). Uroczystość zakończy koncert Kwartetu Wilanów. W programie koncertu: II Kwartet smyczkowy Aleksandra Borodina oraz II Kwartet smyczkowy Karola Szymanowskiego.