Polmic - FB
Filter

Koncerty Łukasza Trepczyńskiego w Czechach

Łukasz TrepczyńskiPolski pianista Łukasz Trepczyński został zaproszony na 51 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Mariańskich Łaźniach, gdzie w dniu 18 sierpnia 2010 rokuo godz. 20.00 zagra Rondo a la Krakowiak F-dur op. 14Fryderyka Chopina z Orkiestrą Kameralną Pavla Hasse pod dyrekcją Lukáša Kovaříka.

Natomiast we wrześniu weźmie udział w koncercie finałowym 19. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki "Młoda Praga"13 września 2010 rokuo godz. 19:00 wykona Koncert f-moll op. 21 Fryderyka Chopina z Praską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Keity Matsui (Japonia) w Czeskiej Filharmonii w Pradze.

Więcej informacji na stronach: www.chopinfestival.cz i www.mladapraha.cz

Chopin i Jego Europa 2010

Chopin i Jego Europa 2010 VI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”odbędzie się w Warszawie w dniach 1-31 sierpnia 2010 roku. Letni miesiąc z muzyką wypełni 58 wyjątkowych koncertów, w programie których znajdą się dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu i romantyzmu, w wykonaniu 167 wykonawców – słynnych solistów, zespołów kameralnych, dyrygentów i orkiestr.

Festiwal zainauguruje wykonanie Mszy h-moll Jana Sebastiana Bacha w interpretacji Akademie für Alte Musik z Berlina i światowej sławy solistów, poprzedzone Mazurkiem f-moll op. 68 nr 4 Chopina. Koncert odbędzie się w Bazylice św. Krzyża. Program pozostałych dni festiwalowych obfitować będzie w równie wyjątkowe wydarzenia. Missa Solemnis Ludwiga van Beethovena zabrzmi w interpretacji zaproszonych solistów, Orchestre des Champs-Élysèes, Collegium Vocale Gent & Accademia Chigiana Siena pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe’a (22.08). Po raz pierwszy w Polsce na instrumentach z epoki zostanie wykonana Norma Vincenzo Belliniego, w wersji koncertowej (6.08). Z kolei fragmenty innych cenionych przez Chopina oper usłyszymy podczas koncertu „Chopin & l’opéra” (24.08). Jak zawsze zabrzmią kompozycje samego patrona Festiwalu oraz twórców Jego epoki, a także muzyka współczesna. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zamówił u Pawła Mykietyna nowy utwór – Berceuse, którego premierowegowykonania dokona słynny zespół The Tallis Scholars pod batutą Petera Phillipsa (7.08). Z kolei Agata Zubel, Uri Caine, Cezary Duchnowski, Jacek Kochan, Andrzej Bauer i Maciej Walczak zaprezentują projekt „Chopin Around” (10.08).

Wśród artystów zaproszonych do udziału w tegorocznym Festiwalu znaleźli się także: Ian Hobson i Alexander Gavryluk (2.08) oraz Benjamin Grosvenor (3.08), którzy wystąpią z orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, Nelson Goerner i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (14.08), Paolo Giacometti i Eric Hoeprich wraz z Die Kölner Akademie pod kierownictwem Michaela Alexandra Willensa (18.08), Olli Mustonen, Lilya Zilberstein i Maciej Grzybowski z orkiestrą pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego (19.08), Alexander Lonquich z Orchestre des Champs-Élysèes i Philippem Herreweghem (23.08), Maria João Pires z Pavlem Gomziakovem (25.08) i z Sinfonią Varsovią pod dyrekcją Christophera Warrena-Greena (29.08), Jan Lisiecki i Sinfonia Varsovia z Howardem Shelleyem (25.08), Christiane Iven i Orchestre de Chambre de Lausanne z Christianem Zachariasem (26.08), Martha Argerich i Mischa Maisky z Sinfonią Varsovią pod batutą Kaspszyka (27.08) oraz Nelson Freire – z tą samą orkiestrą (28.08), a na zakończenie Festiwalu wystąpi Stanisław Bunin i Evgeny Bozhanov z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita (30.08). Z Orkiestrą XVIII wieku pod dyrekcją Fransa Brüggena zagrają Dina Yoffe i Wojciech Świtała (29.08) oraz Thomas Zehetmair i Kristian Bezuidenhout (30.08). Il Giardino Armonico pod kierownictwem Giovanniego Antoniniego wystąpi z Dejanem Laziciem (8.08) i samodzielnie, z koncertem „Czy włoski Barok znał Chopina” (9.08). Z Nikolai'em Luganskym zagra Rosyjska Orkiestra Narodowa pod dyrekcją Mikhaila Pletneva (15.08).
Z solowymi recitalami fortepianowymi wystąpią: Akiko Ebi (4.08), Evgeni Koroliov (9.08), Philippe Giusiano (10.08), Jon Nakamatsu (12.08), Arcadi Volodos (12.08), Andreas Staier (14.08), Denis Matsuev (17.08), Michel Dalberto (18.08), Fou Ts’ong (19.08), Mihaela Ursuleasa (20.08), Lilya Zilberstein (21.08), Pietro de Maria (23.08) i Christian Zacharias (27.08), a z wokalnymi: Lenneke Ruiten i Rudolf Jansen (5.08), Hans Jörg Mammel i Ewa Pobłocka („Wokół polskiej i niemieckiej pieśni romantycznej” – 6.08), Christoph Prégardien z Ensemble Kontraste (11.08) i z Andreasem Staierem (13.08) oraz Aleksandra Kurzak i Daniel Wnukowski (13.08).
Koncerty kameralne będą udziałem tak znamienitych wirtuozów, jak: Joshua Bell, Steven Isserlis i Dénes Várjon (7.08), Kaja Danczowska, Justyna Danczowska i Bartosz Koziak (20.08), Edicson Ruiz i Sergio Tiempo (24.08), Ewa Pobłocka i Dang Thai Son (26.08), Antonio Meneses i Menahem Pressler (28.08).

W hołdzie Chopinowi zagrają także The King’s Singers (3.08), Tomasz Stańko (4.08), Paco Peña (11.08), Makoto Ozone, Anna Maria Jopek i Gregoire Maret („Road to Chopin” – 16.08), Bobby McFerrin z NDR Big Bandem („CHOPin/mcferrIN” – 17.08), Kuba Stankiewicz z Ingą Lewandowską i zespołem (21.08), Markus Stockhausen i Władysław „Adzik” Sendecki (22.08), Krzysztof Herdzin ze swoim kwintetem (24.08) oraz Eljazz Big-Band („W rytmie Chopina” – 27.08).

zobacz: PROGRAM FESTIWALU - pdf

Cantores Minores powraca do Ameryki

Aby uczcić dwudziestą rocznicę swojego istnienia, Warszawski Archidiecezjalny Chór Chłopięco-Męski, lepiej znany jako Cantores Minores, wraca do Stanów Zjednoczonych Ameryki już po raz piąty pod kierownictwem dyrygenta i założyciela chóru, Josepha A. Hertera. Poprzednie wizyty chóru w tym kraju miały miejsce w latach: 1994, 1996, 1998 i 2001. Tegoroczna podróż jest jednak wyjątkowa. Będzie to pierwsze amerykańskie tournée koncertowe przebiegające od wybrzeża do wybrzeża. Miesięczna wycieczka rozpoczyna się na Zachodnim Wybrzeżu w Lake Arrowhead w Californii 23 lipcaa kończy się na Wschodnim w Nowym Yorku popołudniowym występem w Katedrze św. Patryka 23 sierpnia 2010 roku.

Chłopcy i mężczyźni z Cantores Minores mają szeroki repertuar, głównie muzyki sakralnej. Utwory wybrane do śpiewania w porządku mszy zawierają następujące: Kyriez Mszy Gregoriańskiej IV Cunctipotens Genitor Deus; Gloriaz Messe brève (en ut majeur) nr 7 Charlesa Gounoda (1818-1893); Credoz Missa ‘Adeste fideles’Vittorio Gianniniego (1903-1966); Sanctusz Messe à trois voixCésara Francka (1822-1890) i Agnus Deiz Missa di Gloria(1880) Giacomo Pucciniego (1858-1924). Ich polski repertuar to szeroka gama utworów różnych stylów i okresów, zaczynając od średniowiecznego hymnu Bogurodzica, przechodzi przez muzykę baroku z utworami Grzegorza G. Gorczyckiego, romantyczną muzykę Fryderyka Chopina i jego ucznia, Karola Mikuliego, jak i Stanisława Moniuszki. Okres post-romantyczny reprezentują dzieła Ignacego Jana Paderewskiego i jego studenta, Zygmunta Stojowskiego, zaś do twórców współczesnych należy Henryk Mikołaj Górecki. Atrakcją programu koncertowego jest Romanze, op 20 na skrzypce i fortepian autorstwa Zygmunta Stojowskiego, a wykonywany przez Michała Osmyckiego, skrzypce i Michała Oczko, fortepian. W Detroit siły chóru wesprze tenor, David Troiano, który zaśpiewa Euphoniestego samego twórcy jako część koncertu wydanego w Bolton Landing, New York. Wystawienie cyklu pieśni dedykowanego sławnej sopranistce koloraturowej Marcelli Sembrichbędzie mieć miejsce na koncercie sponsorowanym przez Marcella Sembrich Memorial Association (Stowarzyszenie Pamięci Marcelli Sembrich), upamiętniającym 75 rocznicę śmierci wielkiej diwy. Występy chóru są wolne od opłat wstępu.

260 lat temu zmarł Jan Sebastian Bach

Johann Sebastian BachDnia 28 lipca 1750 roku w Lipsku zmarł najwybitniejszy twórca muzyki baroku i jeden z najgenialniejszych kompozytorów w historii muzyki wszech czasów – Johann Sebastian Bach (1685-1750).

Za życia postrzegany był jedynie za wybitnego organistę i pedagoga. Jego twórczość przetrwała w dziele synów, ale odkrył ją dopiero w XIX wieku Feliks Mendelssohn, który w 1829 roku wykonał w Berlinie Pasję według św. Mateusza. Od tego czasu nieprzerwanie do dziś dnia kompozycje słynnego Kantora z Lipska rozbrzmiewają w salach koncertowych i kościołach całego świata. W połowie XIX stulecia powstały również towarzystwa muzyczne jego imienia, w 1900 roku - Neue Bach-Gesellschaft, w 1946 roku - Internationale Bach-Gesellschaft w Szafuzie, w roku 1951 - Johann-Sebastian-Bach-Institut w Getyndze. W rodzinnym domu Bacha w Eisenach powstało muzeum kompozytora, a w Lipsku działa Bach-Archiv.

W muzyce jednym z najsłynniejszych motywów jest B-A-C-H. Polscy współcześni kompozytorzy zastosowali go w ponad 200 utworach!

Pierwsza Nagroda i Nagroda Publiczności festiwalu w Neuchâtel dla Poznańskiego Chóru Kameralnego

Festiwal w Neuchatel
Poznański Chór Kameralny Bartosza Michałowskiego zdobył I nagrodę XIII Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Neuchâtel (Szwajcaria)
. W zgodnej opinii jury, zespół zaprezentował także najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego - O Crux Knuta Nystedta. Swoje uznanie wyrazili też w głosowaniu słuchacze przesłuchań konkursowych i koncertów dodatkowych, przyznając Poznańskiemu Chórowi Kameralnemu Nagrodę Publiczności.

W konkursie, który odbywał się w dniach 7-11 lipca 2010 rokuwzięły udział chóry z Armenii, Australii, Belgii, Finlandii, Hiszpanii, Kanady, Mołdawii, Polski, Słowacji, Słowenii, Węgier i Włoch.
Więcej informacji na stronie: www.fcin.ch

Czwartki Muzyczne w Kordegardzie Chopin 2010

Od 8 lipca do 9 września 2010 roku, w każdy czwartek o godz. 18:30, w Kordegardzie Chopin 2010odbywać się będą koncerty chopinowskie. Czwartki Muzyczneto cykl otwartych, bezpłatnych koncertów stanowiących okazję, aby posłuchać na żywo muzyki Fryderyka Chopina. Program każdego z nich jest zróżnicowany, układany za każdym razem indywidualnie przez pianistę.
Szczegółowy repertuar koncertów oraz informacje o każdym z wykonawców dostępne będą w siedzibie Kordegardy Chopin 2010 przy Krakowskim Przedmieściu 15/17 oraz na stronie internetowej www.chopin2010.pl  

zobacz: KALENDARIUM KONCERTÓW

Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski „Wawel: musica festiva” rozstrzygnięty! Tomasz Jakub Opałka zwycięzcą

Tomasz Jakub OpałkaDnia 15 lipca 2010 roku podczas uroczystego koncertu na Dziedzińcu Arkadowym na Wawelu, w 600. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem, odbyło się prawykonanie trzech utworów wyłonionych spośród 34 partytur w drodze Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego „Wawel: musica festiva”:Zbigniewa Bargielskiego Misterium przestrzeni, Łukasza Pieprzyka SzarżeiTomasza Jakuba Opałki Przestrzenie.
Trzy utwory nominowane do konkursowej nagrody wykonała Orkiestra Symfoniczna «Musica festiva» pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego, Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie – utworzona specjalnie na potrzeby tego wydarzenia z muzyków reprezentujących różne krakowskie zespoły, Filharmonii czy Opery, oraz ze studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Po wysłuchaniu kompozycji i dyskusji Jurykonkursu w składzie: Eugeniusz Knapik (w zastępstwie Henryka Mikołaja Góreckiego) – przewodniczący, Zbigniew Bujarski, Krzysztof Droba, Eugeniusz Knapik, Jerzy Kornowicz i Stanisław Krawczyński postanowiło przyznać nagrodę w wysokości 50. 000 zł, ufundowaną przez Zamek Królewski na Wawelu, Tomaszowi Jakubowi Opałce za utwórPrzestrzenie.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Nasz Chopin”

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Nasz Chopin” odbędzie się w dniach 3-5 i 10-12 września 2010 roku w Kaliszu. Festiwal stanowi próbę całościowego spojrzenia na młodzieńczą twórczość kompozytora (do czasu opuszczenia kraju) oraz wzorce z jakich korzystał. Wykonawcami sześciu koncertów będą zarówno wybitni artyści, jak i młodzi adepci sztuki pianistycznej (laureaci konkursów oraz stypendyści funduszów dla uzdolnionej młodzieży) oraz członkowie polskiej ekipy na Konkurs Chopinowski.

 Środek festiwalu to niezwykłe wydarzenie: Maraton Chopinowski. Podczas tego całodziennego koncertu wykonane zostaną wszystkie kameralne i solowe utwory Chopina powstałe w latach 1818-1830. Od godziny 10 rano do późnego wieczora w ustawionej na kaliskim Rynku specjalnej konstrukcji nazwanej „Kapsuła Chopin” będzie można posłuchać kompozycji Chopina przeplatanych występami zespołów ludowych, związanych z regionami, gdzie bywał Chopin (południowa Wielkopolska, Kujawy, Mazowsze). Maraton zakończy się hucznym odtańczeniem Mazura z udziałem wykonawców oraz publiczności, na pamiątkę mazura, którego tańczył Chopin w kamienicy przy kaliskim Rynku podczas jednego ze swoich pobytów w tym mieście.

zobacz: PROGRAM FESTIWALU

Polskie propozycje na Światowe Dni Muzyki w Zagrzebiu 2011

World New Music Days 2011W dniu 15 lipca 2010 rokuodbyło się posiedzenie Jury Krajowego kwalifikującego utwory na Światowe Dni Muzyki w Zagrzebiu. Jury w składzie: Prezes PTMW Adam Sławiński, Jarosław Siwiński i Iwona Kisiel zapoznało się z 7 partyturami i zdecydowało się spośród nich rekomendować do wykonania podczas Światowych Dni Muzyki ”Zagrzeb 2011” następujące utwory:
  • Dariusz Przybylski – Apollo for Baritone and Percussionist
  • Krzysztof Wołek – Un Claro del Tiempona sopran, flet(y), fortepian i live electronics
  • Bogdan Poleski – Baśń ze starej płyty(muzyka elektroniczna)
  • Krzysztof Knittel – Pory roku (instalacja audio-wizualna)
  • Sławomir Zamuszko – 5 melodii bułgarskich na orkiestrę symfoniczną
  • Piotr Komorowski – Rozbłyskina orkiestrę

Powyższe utwory zostaną przedłożone Międzynarodowemu Jury w Zagrzebiu.

Światowe Dni Nowej Muzyki 2011w Zagrzebiu odbędą się w dniach 7-17 kwietnia 2011 roku. W ramach międzynarodowego festiwalu zaprezentowane zostaną nowe kompozycje muzyczne.
Więcej informacji: www.iscm.org
 

Nagrody Honorowe Związku Kompozytorów Polskich

Paul PattersonPrezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich zdecydowało o przyznaniu tegorocznych Nagród Honorowych Związku Kompozytorów Polskich w dziele promocji polskiej muzyki współczesnej. Otrzymali je:

  • Paul Patterson – za popularyzowanie polskiej muzyki współczesnej oraz wspieranie polskich twórców
  • Ruta Stanevičiute – za działania na rzecz przełamywania barier w recepcji polskiej muzyki współczesznej i polskiej myśli muzykologicznej na Litwie

Paul PATTERSON to jeden z najwybitniejszych kompozytorów brytyjskich, profesor Królewskiej Akademii Muzycznej w zakresie kompozycji. W swoim dorobku kompozytorskim ma utwory orkiestrowe, chóralne, kameralne i solowe. Jest wiernym entuzjastą muzyki współczesnej, organizatorem festiwali prezentujących tę muzykę w Wielkiej Brytanii, niestrudzonym promotorem polskiej muzyki współczesnej, za co został już w 1987 roku uhonorowany przez polskie Ministerstwo Kultury odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Ruta StaneviciuteRuta STANEVIČIUTE - muzykolog, prezes Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Litwy, wykładowca Litewskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej w Wilnie. Organizator krajowych sesji naukowych i międzynarodowych kongresów muzykologicznych. Obok pracy naukowej uprawia krytykę i publicystykę muzyczną (za wysoki poziom intelektualny swego pisarstwa muzycznego otrzymała na Litwie nagrody). Od końca lat 80-tych związana z polskim życiem muzycznym (uczestnictwo na festiwalach, udział w sesjach muzykologicznych). Autorka artykułów drukowanych na Litwie (o polskiej muzyce współczesnej, w tym o „Warszawskiej Jesieni”) i w Polsce (o recepcji muzyki polskiej na Litwie). Od 20 lat aktywnie uczestniczy w Polsko-Litewskich Konferencjach Muzykologicznych, których jest ostatnio głównym organizatorem (ze strony litewskiej). Dobry duch polsko-litewskiej współpracy kulturalnej, wybitny promotor muzyki polskiej na Litwie.

Nagrody zostaną wręczone we wrześniu 2010 rokupodczas festiwalu „Warszawska Jesień”.

Księga niepokoju we Wrocławiu

Ksiega niepokojuSpektakl światowej sławy holenderskiego kompozytora, twórcy oper współczesnych Michela van der Aa Księga niepokoju– jedno z najważniejszych wydarzeń muzyczno-filmowych na 10. MFF ERA NOWE HORYZONTYwe Wrocławiu – będzie można obejrzeć 1 sierpnia 2010 rokuo godz. 20.30 w Operze Wrocławskiej.Księga niepokojuMichela van der Aa jest adaptacją prozy portugalskiego modernisty Fernando Pessoi. To kolejny interdyscyplinarny projekt artysty, po międzynarodowych sukcesach oper Onei After Life, odkąd w kręgu jego twórczych zainteresowań znalazły się, oprócz muzyki i teatru, techniki filmowe.

Wykształcony w Europie w dziedzinie kompozycji i reżyserii dźwięku, Michel van der Aastudiował film w Nowym Jorku. W jego spektaklach różne formy ekspresji splatają się w mozaikowej strukturze. Przestrzenie wirtualne i realne, dramaturgia sceniczna i montaż filmowy, dźwięki grane na żywo przez orkiestrę i generowane elektronicznie składają się na doskonały przykład Gesamtkunstwerk. Księga niepokoju, znana również w Polsce, na podstawie której van der Aa stworzył libretto swojego operowego spektaklu, stanowi połączenie intymnego dziennika z prozą poetycką. Wydana wiele lat po śmierci Pessoi, stała się światowym bestsellerem.

Warsztaty animacji komputerowej do muzyki Chopina

W dniach 5-9 lipca 2010 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, a od 20 lipca do 24 lipca w Irish Fil Institute w Dublinie w Irlandii odbędą się warsztaty animacji komputerowej do muzyki Fryderyka Chopina. Projekt skierowany jest do uczniów wyższych klas szkoły podstawowej i gimnazjalistów, a uczestnicy pracować będą pod okiem artystów - twórców m.in. Kolonii Artystów powstałej na terenach byłej Stoczni, Sylwestra Gałuszki i Mikołaja Roberta Jurkowskiego. Uczestnicy podczas warsztatów tworzyć będą swoje prace w oparciu o technikę poklatkową. Prace zamieszczone będą w internecie, m.in. na nowopowstającym portalu www.echopin.pl oraz na stronie Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Chopiniana w Warszawie

Chopiniana 2010 Festiwal Chopiniana – 8. Dni Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się w dniach 23-25 lipca 2010 roku na Uniwersytecie Warszawskim i w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie.

W tym roku Chopiniana po raz pierwszy w swojej historii opuszczają Łazienki Królewskie i zyskują nowe chopinowskie miejsce. Większość wydarzeń 8 edycji Festiwalu odbędzie się po raz pierwszy na Uniwersytecie Warszawskim – miejscu bardzo ważnym w życiu Fryderyka Chopina. Tu w latach 1818-1827 wraz z rodziną mieszkał młody kompozytor, tu mieściło się Liceum Warszawskie, w którym się uczył, tu umarła najmłodsza siostra Fryderyka – Emilka. Po tym fakcie rodzina Chopinów wyprowadziła się w inne miejsce – do mieszkania, znajdującego się po drugiej stronie Krakowskiego Przedmieścia, naprzeciwko Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei koncert finałowy festiwalu odbędzie się tuż obok – w Bazylice Mniejszej – kościele Św. Krzyża, w którym spoczywa Serce Fryderyka Chopina.

Jedno z najciekawszych wydarzeń 8. edycji Chopinianów to koncert, będący fuzją sztuki muzycznej i filmowej (animacji) – Symfollies. Serial animowany Symfollies został stworzony właśnie w celu zapoznania dzieci i ich rodziców z muzyką klasyczną w przyjemny sposób. Ważne jest bowiem, aby dziecko kontakt z muzyką klasyczną rozpoczęło jak najwcześniej, i by kojarzył mu się jak najlepiej. Podczas koncertu 24 lipca na ekranie zaprezentowany zostanie film – kreskówka. Opowie on o magicznym kraju o nazwie Symfollies, którego mieszkańcami są instrumenty muzyczne z orkiestry symfonicznej. Główni bohaterowie tego świata i filmu (ojciec Bass, mama Celine, ich dzieci: syn Stradi i córka Viola) wraz z innymi instrumentami orkiestry symfonicznej przeżywają zabawne i wzruszające przygody. Natomiast podczas koncertu na żywo zaprezentowana zostanie muzyka: Gioaccino Rossiniego, Piotra Czajkowskiego, Franciszka Schuberta i Fryderyka Chopina. Wykona ją zespół kameralny, złożony z instrumentów: fortepian, skrzypce, wiolonczela, altówka.

zobacz: PROGRAM FESTIWALU

Krakowskie koncerty organowe

Jubileuszowy, XX Międzynarodowy Festiwal "Letnie Koncerty Organowe" w Krakowie, organizowany przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, odbędzie się w lipcu i sierpniu 2010 rokupod hasłem Koncert gwiazd minionego dwudziestolecia. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest prof. krakowskiej Akademii Muzycznej, Mirosława Semeniuk-Podraza. Podczas tegorocznej edycji wystąpią gwiazdy minionych edycji – organiści, którzy pozostawili po sobie największe wrażenie, z różnych względów – zafascynowali nas swoim wykonaniem albo niezwykle ciekawym doborem repertuaru.
Koncerty odbywać się będą w czwartki lipca i sierpniaw najpiękniejszych krakowskich świątyniach – Bazylice Mariackiej, Bazylice OO. Karmelitów „Na Piasku”, Bazylice OO. Paulinów „Na Skałce” oraz Kościele Św. Krzyża.

Wstęp na każdy koncert: 15 zł (bilet ulgowy), 25 zł (normalny).

„Letnie Koncerty Organowe” są organizowane przy udziale Gminy Miejskiej Kraków w ramach Mecenatu Kulturalnego Miasta Kraków oraz pod patronatem Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

zobacz - PROGRAM FESTIWALU

Doroczne nagrody Związku Kompozytorów Polskich

Jan FotekW dniu 30 czerwca 2010 roku Jury pod w składzie: Lidia Zielińska (przewodnicząca), Zbigniew Bagiński, Katarzyna Dadak-Kozicka i Iwona Lindstedt przyznało doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich. Laureatami nagród zostali:
  • Magdalena DługoszMagdalena Długosz – za wybitną twórczość kompozytorską oraz za wkład w rozwój muzyki elektroakustycznej
  • Jan Fotek – za całokształt twórczości kompozytorskiej
  • Barbara Przybyszewska-Jarmińska – za wielki dorobek badawczy, którego rezultaty zmieniły obraz historii muzyki Europy Środkowej
Uroczyste wręczenie nagród nastąpi we wrześniu 2010 roku podczas 53. Festiwalu "Warszawska Jesień".