Polmic - FB
Filtr

Chopin na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

W sobotnie popołudnie, 4 września 2010 rokuKrakowskie Przedmieście w Warszawie wypełni muzyka Fryderyka Chopina. Poza klasycznymi wykonaniami będzie można posłuchać jazzowych aranżacji utworów kompozytora. Cztery sceny, znane nazwiska i doskonała muzyka w wyjątkowej scenerii Krakowskiego Przedmieścia. Na imprezę "Chopin na Krakowskim Przedmieściu" zaprasza Prezydent m. st. Warszawy; Uniwersytet Warszawski jest partnerem tego przedsięwzięcia.

Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina - ukończone!

Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka ChopinaPolskie Wydawnictwo Muzyczne i Fundacja Wydania Narodowego poinformowali, że zakończono edycję kompletnej serii Dzieł Fryderyka Chopina. Z tej okazji Polskie 30 sierpnia 2010 roku o godz. 12 w Kordegardzie Chopin 2010 w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17) odbyło się spotkanie z twórcami Wydania - prof. Janem Ekierem, red. Pawłem Kamińskim oraz Redaktorem Naczelnym PWM - Andrzejem Kosowskim. W części artystycznej utwory Fryderyka Chopina wykonał Michał Kozłowski.
Wydanie Narodowejest pierwszym na świecie źródłowo-krytycznym wydaniem kompletu dzieł Fryderyka Chopina redagowanym na podstawie wszystkich dostępnych źródeł przy użyciu najnowocześniejszych metod naukowych. Celem Wydania Narodowego jest przedstawienie całej zachowanej twórczości Chopina w jej autentycznym kształcie. - Mamy dług wobec Chopina. Jego muzyka pozwalała nam przetrwać najgorsze chwile, a w okresach nadziei rozsławia kulturę polską w świecie. Jesteśmy winni twórcy to, by przedstawić jego dzieło w zamierzonej przez niego postaci. To właśnie jest celem Wydania Narodowego: spłacić dług Narodu wobec Chopina - powiedział Jan Ekier, Redaktor Naczelny Wydania Narodowego. Kolekcja liczy 37 tomów, m.in. ballady, mazurki, nokturny, sonaty i etiudy, utwory koncertowe, walce i koncerty. Regulamin Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie zaleca uczestnikom korzystanie z Wydania Narodowego.
źródło:www.pwm.com.pl

MUZYKA W TVP KULTURA - Rigoletto w Mantui

Rigoletto w MantuiW sobotę i niedzielę – 4 i 5 września 2010 roku- TVP Kultura zaprasza na operę Giuseppe Verdiego Rigoletto, kolejną po Toscei Traviaciewielką produkcję operowo-filmową Andrei Andermanna. W roli głównej wystąpi Placido Domingo. Dyrygent - Zubin Mehta, reżyseria - Marco Bellocchio. Miejsca akcji w Mantui: Palazzo Te, Palazzo Ducale, Rocca di Sparafucile i Teatro Scientifico (orkiestra).
Opera będzie zaprezentowana w wersji filmowej na żywo w najlepszym czasie antenowym:
  • 4 września Akt 1 godz. 20:30 - 21:30
  • 5 września Akt 2 godz. 14:00 - 14:35
  • 5 września Akt 3 godz. 23:30 - 00:10

Wyniki IV Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Nowowiejskiego

W piątek, 27 sierpnia 2010 roku zakończył się etap finałowy IV Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Jury pracujące pod kierunkiem prof. Bine Katrine Bryndorf z Danii przyznało następujące nagrody:
  • I miejsce ex aequo: Karol Mossakowski (Polska) i Yulia Yufereva (Rosja)
  • II miejsce: Agnieszka Tarnawska (Polska)
  • III miejsce: Tina Christiansen (Dania)
Laureaci – oprócz nagród finanasowych otrzymali także nagrody pozaregulaminowe w formie koncertów w roku 2011: na Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej w Poznaniu, na Staromiejskich Koncertach Organowych w Poznańskiej Farze na Festiwalu Organowym w Wolsztynie, na Festiwalu Organowym w Giżycku. Ponadto Yulię Yuferevą wyróżniono za najlepsze wykonanie muzyki Feliksa Nowowiejskiego. Nagrodą jest rzeźba piszczałek organowych autorstwa Katarzyny Stasińskiej.
Koncert laureatów odbył się w sobotę, 28 sierpnia w Auli Nova Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

an_ARCHE NewMusicEnsemble na duńskim festiwalu muzyki współczesnej Susaa Festval 2010

an_ARCHEDnia 4 września 2010 rokuo godzinie 19 w The Grřnnegade Barracks Arts Centre w Naestved (Dania), w ramach Susaa Festival 2010odbędzie się koncert polskiego zespołu muzyki współczesnej an_ARCHE NewMusicEnsemble.
Susaa Festival– duński festiwal muzyki współczesnej z wieloletnią tradycją, rokrocznie oprócz muzyki kompozytorów duńskich prezentuje muzykę współczesną wybranego kraju europejskiego w cyklu „Window on..” zapraszając najlepsze zespoły i solistów z danego kraju. Tegoroczna edycja festiwalu skupi się na polskiej muzyce współczesnej - „Window on Poland” - a zespół an_ARCHE NewMusicEnsemble będzie reprezentował Polskę przed duńską publicznością.
W programie koncertu „Window on Poland”: Witold Lutosławski Kwartet smyczkowy (1964), Krzysztof Penderecki Kwartet smyczkowy(1960), Dariusz Przybylski Eine Kleine Morgenmusik(2006) na klarnet i kwartet smyczkowy, Prasqual Pernyai(2010) na fortepian, klarnet, kwartet smyczkowy i live electronics, Paweł Hendrich Pleochroit(2010) na fortepian, klarnet i kwartet smyczkowy, Rafał Zapała Relative(2006) na fortepian, live electronics i kwartet smyczkowy. Zespół an_ARCHE NewMusicEnsemble wystąpi w składzie: Filip Wałcerz - fortepian, live electronics, Marcin Suszycki – skrzypce, Tomasz Żaczek – klarnet, Rafał Zapała - live electronics, realizacja dźwięku, Ewa Suszycka - skrzypce II, Ewa Guzowska – altówka, Tomasz Lisiecki – wiolonczela.

Wieczór promocyjny albumu Chopin. Plakat polski

Chopin. PlakatyMuzeum Karykatury w Warszawie i Wydawnictwo BOSZ zapraszają na Wieczór Promocyjny Międzynarodowej Wystawy Pokonkursowej „Uśmiech Chopina” z udziałem laureatów konkursu oraz książki Chopin. Plakat polski, wydanej z inspiracji Miasta Stołecznego Warszawy z udziałem autorów: Marii Kurpik (tekst i oprac.) i prof. Lecha Majewskiego (projekt i oprac. graf.). Wydarzenie odbędzie się 30 sierpnia 2010 roku(poniedziałek) o godz.18.00 w Muzeum Karykatury w Warszawie (ul. Kozia 11). Wieczór uświetni recital Janusza Stobla (gitara klasyczna) pt. „Inspiracje romantyczne”.

Album Chopin. Plakat polski / Polish posterto trójjęzyczna publikacja wydana w Roku Chopinowskim z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Album prezentuje plakaty o tematyce chopinowskiej, powstające od lat 30. XX wieku do współczesności. Ich inspiracją były na ogół cykliczne imprezy muzyczne (np. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju czy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina), a także rocznice, koncerty, wystawy i inne wydarzenia związane z postacią polskiego kompozytora narodowego. Koncepcję merytoryczną albumu i tekst wstępny opracowała Maria Kurpik, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie. Idea artystyczna i projekt graficzny autorstwa prof. Lecha Majewskiego.

Chopin na Östersjöfestivalen w Sztokholmie - klasycznie i samplująco

Chopin na OstersjofestivalenRok Chopinowski w Szwecjiowocuje spektakularnymi wydarzeniami. Niedawno odbył się zorganizowany przez radiową dwójkę nocny maraton chopinowski w Konserthuset, podczas którego utworów Chopina w wykonaniu najlepszych szwedzkich pianistów można było słuchać non stop przez 12 godzin, a już wkrótce będzie miało miejsce kolejne wielkie wydarzenie. Jego organizatorem jest tym razem Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy ze szwedzkimi partnerami, filharmonią Berwaldhallen i klubem Berns.

Dnia 27 sierpnia 2010 roku na Östersjöfestivalen, Festiwalu Krajów Morza Bałtyckiego(największym festiwalu muzyki klasycznej w Skandynawii) Chopin pojawi się w dwóch odsłonach. Klasyczny recital chopinowski w Berwaldhallen zagra jeden z najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia, Stanisław Drzewiecki. Tego samego dnia, także w ramach festiwalu, najlepszy sztokholmski klub nocny Berns wraz z Instytutem Polskim w Sztokholmie zapraszają na Grand Chopin Brillant– niezwykłą noc z Chopinem. Wieczór otworzy pianista Jarosław Kaliski, który wykona Grande Valse Brillante Es-dur op.18. Potem przyjdzie czas na dj:ów. Chopina samplować będą legendarny sztokholmski dj Kornél Kovácsoraz polskie gwiazdy sceny elektronicznej Eltron John i Jacek Sienkiewicz. Częścią projektu Grand Chopin Brillant będzie również premierowy pokaz filmu Chopin, gdzie jesteś? autorstwa szwedzkiego kolektywu artystycznego r a k e t a. Film, przygotowany specjalnie na ten wieczór, jest rezultatem podroży do Warszawy zorganizowanej artystom przez Instytut Polski. Przez samych artystów określany jest mianem mieszanki filmu drogi i historii detektywistycznej.
- Rok Chopinowski w Sztokholmie pulsuje wydarzeniami i cieszy nas, ze Instytut Polski w Sztokholmie, który koordynuje całość roku i prowadzi jego oficjalną stronę internetową nie jest już jedynym organizatorem i inicjatorem tego, co dzieje się w całej Szwecji - mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie, Katarzyna Tubylewicz. - Po prostu skutecznie udało nam się w tym roku ‘’zarazić’’ Szwedów Chopinem. Jednak kolejny rok współpracy z Östersjöfestivalen wynika z naszej inicjatywy i to naszym pomysłem jest wprowadzenie w ten klasyczny kontekst, nowoczesnego projektu z dj:ami samplującymi Chopina. Muzyka Chopina ma ludowo-taneczne korzenie i z tego względu doskonale nadaje się do samplowania i tańca.

Chopin na Grochowskiej

Chopin na Grochowskiej
Muzyka Fryderyka Chopina
zawitała do siedziby Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ulicy Grochowskiej 272. Przez trzy kolejne soboty – 21 i 28 sierpnia oraz 4 września 2010 rokuo godzinie 16:00 – wystąpią młodzi polscy pianiści, a towarzyszyć im będą wykłady polskich muzykologów, którzy w przystępny sposób opowiedzią o związkach Chopina innymi dziedzinami sztuk: filmem, literaturą i jazzem. Z recitalami chopinowskimi wystąpią: Monika Quinn, Paweł Wakarecy(kandydat do XVI Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina) oraz Anna Kublicz połączone z wykładami polskich muzykologów: Pawła Stolarczyka, Agnieszki Okupskiej, Mariusza Gradowskiego. Wstęp wolny.

Speaking Concerts "Z Żelazowej Woli do Paryża"

Z Żelazowej Woli do ParyżaKoncerty „Z Żelazowej Woli do Paryża” z cyklu Speaking Concerts, poświęcone życiu i twórczości Fryderyka Chopina, odbędą się 24 października 2010 rokuo godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina oraz 25 października 2010 rokuo godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Marcin Sompoliński - dyrygent i prowadzący - odkryje przed słuchaczami niuanse biografii najwybitniejszego polskiego kompozytora, prześledzi rozwój jego artystycznej drogi, muzycznych inspiracji, które zaważyły na kształcie jego dzieł, a także przybliży ducha epoki, w której wzrastał młody Fryderyk. Koncert zrealizowany zostanie w formule speaking concerts, łączącej w sobie cechy tradycyjnego koncertu z wykładem wzbogaconym o prezentacje multimedialne i materiały filmowe przygotowane specjalnie z myślą o projekcie. W pojemnym programie koncertu znajdą się utwory na fortepian solo oraz z towarzyszeniem orkiestry. Wystąpią: Krzysztof Jabłoński – fortepian, Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran, Marcin Sompoliński - dyrygent, prowadzenie, Orkiestra Collegium F.
Wstęp na koncert jest wolny. Rezerwacja bezpłatnych zaproszeń pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz telefonicznie 61 8513018.
Więcej informacji na stronie: www.speakingconcerts.pl  

Usłyszeć Teatr

Usłyszeć Teatr
Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego trzy lata temu powołało do życia program “Usłyszeć Teatr”, w ramach którego od 2010 roku organizuje nową Warszawską Kulturalną Platformę Informacyjną dotyczącą wydarzeń artystycznych dla osób niewidomych i niesłyszących. Specjalnie przygotowana strona internetowa www.uslyszecteatr.waw.pl spełnia wszystkie wymogi dostępności dla osób niedowidzących i niewidomych. Nawet niewidomi użytkownicy internetu dzięki systemowy screen reader mogą korzystać informacji zawartych na portalu. Twórcy projektu chcą, aby strona służyła informacjami o wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych wszystkim mieszkańcom Warszawy i turystom z dysfunkcja wzroku i słuchu.

Informacje o wydarzeniach i projektach, nie tylko tych specjalnie przygotowanych (tłumacz j. migowego, audiodyskrypcja i in), można łatwo dodawać samodzielnie.

Więcej informacji na stronie www.uslyszecteatr.waw.pl

Filmowy Chopin

Filmowy ChopinDnia 17 sierpnia 2010 roku Filmoteka Narodowa przedstawiła projekt FILMOWY CHOPIN, zrealizowany w ramach obchodów Roku Chopinowskiego. Podczas konferencji prasowej zaprezentowane zostało nowe wydawnictwo audiowizualne CHOPIN. FILMOWE MOTYWYoraz strona internetowa poświęcona obecności Fryderyka Chopina i jego muzyki w kinematografii światowej.

Trzypłytowe wydawnictwo CHOPIN. FILMOWE MOTYWYzrealizowane na nośnikach cyfrowych DVD i BLU-RAY zawiera poświęcone kompozytorowi filmy fabularne: Młodość Chopinaz 1951 roku - pierwszy polski film biograficzny o Fryderyku Chopinie w reżyserii Aleksandra Forda i współczesny – Chopin. Pragnienie miłościJerzego Antczaka z roku 2002 oraz dokumentalne materiały filmowe o życiu Chopina oraz relacjonujące przebieg wybranych edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Na szczególną uwagę zasługuje eksperymentalny krótkometrażowy film muzyczny pt. Utwory Chopina w kolorze (Color studies of Chopin), zrealizowany w 1944 roku przez czołowego przedstawiciela lewicującej przedwojennej awangardy filmowej - Eugeniusza Cękalskiego. Na płycie znalazły się także wywiady z Jerzym Antczakiem – reżyserem filmu Chopin. Pragnienie miłościoraz odtwórcą roli Fryderyka Chopina – Piotrem Adamczykiem. Publikacja ukazała się w pięciu wersjach językowych, obok polskiego w językach: angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim.

Strona internetowa www.filmowychopin.pl poświęcona jest obecności Fryderyka Chopina i jego muzyki w kinematografii światowej. Zawiera m.in. zaawansowaną wyszukiwarkę ponad sto tytułów filmów fabularnych, dokumentalnych, związanych z osobą i twórczością Fryderyka Chopina kronik oraz filmów, w których utwory kompozytora stanowią element ilustracji muzycznej. Na stronie znajdują się informacje o przeglądach filmowych poświeconych kompozytorowi, organizowanych przez instytucje kultury w kraju i na świecie we współpracy z Filmoteką Narodową. Strona posiada wersję anglojęzyczną.

Kapsuła Chopin

Nasz Chopin 10/30Specjalnie na potrzeby Maratonu Chopinowskiego, który odbędzie się 5 września 2010 rokuna kaliskim Rynku w ramach festiwalu Filharmonii Kaliskiej „Nasz Chopin 10/30” powstanie dzieło plastyczne inspirowane twórczością Fryderyka Chopina. Wypełni ono wnętrze festiwalowego namiotu chopinowskiego, tworząc specjalną atmosferę „Kapsuły Chopin”.
Dwie artystki: Diana Fiedler(wnuczka pisarza Arkadego Fiedlera) oraz Marika Lehmann, związane z poznańską ASP, wykonają prace graficzne będące obrazem muzyki i twórczości Chopina. Na powierzchni niemal 100 m2 powstanie największa w Polsce praca plastyczna stworzona specjalnie na potrzeby konkretnego wydarzenia koncertowego. Motywem przewodnim będą tytuły utworów i elementy partytur chopinowskich powstałych do roku 1830. W tej scenerii odbędzie się wielogodzinny maraton muzyczny prezentujący fortepianową i kameralną twórczość patrona festiwalu z udziałem kilkudziesięciu artystów, zarówno klasycznych jak i folkowych.
Po zakończeniu Maratonu, w dniach 6-12 września, pracę będzie także można oglądać w foyer Sali Koncertowej UAM im. Jerzego Rubińskiego w Kaliszu.

Więcej...

Stypendium im. Witolda Lutosławskiego

Witold LutosławskiZarząd Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego ogłasza konkurs na stypendium przyznawane przez Rodzinę Kompozytora. Stypendium w wysokości 10 000 dolarów, przeznaczone na mistrzowskie kształcenie za granicą, zostanie przyznane jednej osobie. O stypendium mogą ubiegać się polscy studenci, uczniowie i absolwencikrajowych szkół i uczelni muzycznych: kompozytorzy, dyrygenci, instrumentaliści i wokaliści. Zainteresowani proszeni są o przesyłanie podań oraz dokumentów (życiorys z uwzględnieniem dotychczasowych osiągnięć, świadectwo ukończenia lub zaawansowania kształcenia szkół / uczelni, plan kształcenia za granicą ze wskazaniem wybranego pedagoga prowadzącego oraz rekomendację dwóch wykładowców akademickich) do dnia 30 listopada 2010 rokuna adres Towarzystwa (ul. Bracka 23, 00-028 Warszawa).

Kontakt: tel./fax 22 826 90 25, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.lutoslawski.org.pl

Chopin w barwach jesieni

Chopin w barwach jesieni 29. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni" odbędzie się w dniach 16-19 września 2010 roku. Wydarzenie poprzedzi w dniu 14 września koncert-prolog „Chopin znów w Strzyżewie” w wykonaniu niemieckiej śpiewaczki Silvii Weiss i Poznańskiego Tria Fortepianowego. Koncert inauguracyjny „Chopin i jego... opery”, którego gospodarzem będzie Krzysztof Zanussi, odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim. W wykonaniu Kariny Skrzeszewskiej i Krzysztofa Szumańskiego oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Gaetano d'Espinosy usłyszymy utwory wokalne Mozarta, Rossiniego, Donizettiego, Belliniego i Chopina. Przez trzy kolejne dni koncerty będą miały miejsce w Pałacyku Myśliwskim w Antoninie. Z recitalami fortepianowymi wystąpią: Aleksander Gawryluk (17 września) oraz Ching-Yun Hu i Mariya Kim (19 września), a z wokalnym – Magdalena Idzik przy akompaniamencie Macieja Piotrowskiego (18 września). Ponadto w sobotni wieczór odbędzie się specjalny koncert „Chopin w aksamicie nocy”, w którym udział wezmą wszyscy artyści Festiwalu.
Koncertom towarzyszy wystawa fotografii Juliusza Multarzyńskiego „Pianiści oraz promocja książki prof. Barbary Hesse-Bukowskiej „Spełnione marzenia”.

Premiera nowego dzieła Pawła Mykietyna

Solidarity of Arts Premiera nowego dziełaPawła MykietynaVIVO XXX, w interpretacji Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Państwowego Chóru Filharmonii w Mińsku pod batutą Reinberta de Leeuwa, odbędzie się 29 sierpnia 2010 roku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w ramach drugiej edycji Festiwalu "Solidarity of Arts". Honorowy patronat nad wydarzeniem objął legendarny przywódca Solidarności - Lech Wałęsa.
Utwór VIVO XXX powstał z inicjatywy Europejskiego Centrum Solidarności oraz festiwalu Solidarity of Arts w związku z obchodami 30. rocznicy narodzin Solidarności. Ta trwająca 70 minut kompozycja przeznaczona jest na chór, wielką orkiestrę symfoniczną i dyskretnie użyte środki elektroniczne. Vivojest utworem jednoczęściowym, ale można wyróżnić w nim 5 odcinków. Pierwszy to trwające dziesięć minut tutti chóru i orkiestry, będące ciągłą kulminacją i symbolizujące siłę wspólnoty charakteryzującą początki ruchu solidarnościowego. Pod koniec części dochodzi do kilku ingerencji, „zagłuszania” muzyki przez elektroniczny dźwięk „cenzury”, który kończy pierwszy odcinek. Na zasadzie pointy następuje krótka pieśń ludowa z okolic Babiej Góry symbolizująca koniec „karnawału Solidarności”. Dalsze dziesięć minut to odcinek o zróżnicowanej strukturze, po którym przychodzi kolejna pieśń ludowa z okolic Skierbieszowa. Nawiązuje ona do wydarzeń stanu wojennego. Odcinek trzeci to część główna - dramatyczne w wyrazie, dwudziestominutowe tutti chóru i orkiestry. Po tej permanentnej kulminacji rozbrzmiewa tym razem kurpiowska pieśń ludowa. Śpiewana przy akompaniamencie odtwarzanego z głośników dźwięku przelatującego w oddali samolotu odrzutowego pieśń ta miała pierwotnie oddać jedynie atmosferę oczekiwania, jednak teraz po katastrofie smoleńskiej nabierze niestety dodatkowych, bolesnych znaczeń. Końcówka to trwające dziesięć minut kolejne tutti nawiązujące do początku utworu.

Więcej...

Podróż morska NOSPR „Pod banderą Chopina”

Podróż morska NOSPRZ okazji międzynarodowych obchodów Roku Chopinowskiego Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach przygotowała spektakularne przedsięwzięcie – rejs najpiękniejszym polskim żaglowcem „Darem Młodzieży”. Statek, z Orkiestrą na pokładzie wyruszy 5 września 2010 rokuz Gdynii zawinie do portów w Kopenhadze(7 września), Goeteborgu(9 września), Oslo(11 września), Dover(16 września), Boulogne-sur-Mer(17 września), by w salach koncertowych zaprezentować tamtejszej publiczności twórczość Fryderyka Chopina. Ostatni etap rejsu nawiąże do jego historycznej podróży z Francji do Wielkiej Brytanii: artysta wypłynął z Boulogne-sur-Mer do Folkstone, by następnie pociągiem dotrzeć do Londynu. Podróż zakończy koncert 25 wrześniana gdyńskim Placu Grunwaldzkim. We wszystkich miastach orkiestra pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, z udziałem polskiej pianistki Ewy Kupiec wykona utwory Chopina: Fantazję A-dur na tematy polskie op. 12, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur oraz Rondo à la Krakowiak F-dur op. 14, a także – nawiązując do morskiego charakteru podróży – poemat symfoniczny Morze Claude’a Debussy’ego. Duńskiej, szwedzkiej, norweskiej, angielskiej i francuskiej publiczności zaprezentowany zostanie również utwór o tematyce morskiej ich narodowych kompozytorów – Carla Nielsena, Romana Maciejewskiego (w Goeteborgu spędził wiele lat swojego życia), Edvarda Griega, Benjamina Brittena i Claude’a Debussy’ego.

Chopin, Paderewski - Artyści Świata

Chopin, Paderewski - Artyści ŚwiataW dniach 10 września – 3 października 2010 rokuodbędzie się 48. edycja Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, organizowana pod hasłem „Chopin, Paderewski – Artyści Świata” z okazji przypadających w 2010 roku dwu jubileuszów – 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina i 150. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego. Dzieła Jubilatów, zestawione z utworami wybitnych twórców XIX i XX wieku, usłyszymy w wykonaniu zaproszonych znakomitych zespołów i artystów oraz Orkiestry Filharmonii Pomorskiej. Festiwal zainaugurują i zakończą kompozycje Beethovena - Missa solemnis (10 września) i IX Symfonia(3 października, z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki). W dniach 12, 18 i 19 września odbędą się koncerty z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, podczas których zabrzmią utwory Paderewskiego, Kilara, Knapika i Brittena (12 września), muzyka klezmerska i Melodie na psałterz polski(18 września) oraz utwory na kwartet saksofonowy (19 września - Od Bacha do Gershwina). Ponadto z koncertem „Chopin alternatywnie” wystąpi akordeonowe Motion Trio (13 września), z recitalem fortepianowym – Jerzy Godziszewski (25 września), a z programem „Chopin – inspiracje” trio w składzie: Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Krzysztof Jabłoński (28 września). W piątek, 17 września odbędzie się monograficznych koncert Krzysztofa Pendereckiego, a 24 września usłyszymy IV SymfonięIgnacego Jana Paderewskiego.

zobacz: PROGRAM FESTIWALU

Fryderyk Chopin. Ciennik osobisty

Fryderyk Chopin - Ciennik osobistyPrzez miesiąc, w dniach 8 sierpnia – 8 września 2010 roku, w Altanie w Dolnym Ogrodzie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego dostępna będzie instalacja dźwiękowa „Fryderyk Chopin. Ciennik osobisty”, przygotowana przez Stowarzyszenie Turning Sounds.

Instalacja dźwiękowa utkana z urywków listów i muzyki Chopina, poddanych eksperymentalnej aranżacji, to próba powołania do życia przestrzeni mentalnej, jaka wyłania się z jego dzieła – przestrzeni wabiącej dwugłosem słów, przeczuć i melodii. W ażurowej altanie (dawniej zwanej „ciennikiem”) zrealizowany został projekt w formule site-specific installation (instalacji ściśle związanej z miejscem jej realizacji), w konsekwencji czego powstała ścieżka dźwiękowa wpleciona w odgłosy środowiska miejskiego ogrodu, odzwierciedlająca alogiczny, przypadkowy i epizodyczny bieg rzeczy. Chopin rozpływał się w otaczającej go rzeczywistości i zatapiał we własnych myślach. Zapominał się, zapadał w sen, poruszając się wewnątrz prywatnego imaginarium dźwięków. Adaptacja i dramaturgia – Anka Herbut, reżyseria – Kuba Kowalski, aktorzy – Natalia Kalita, Marek Szkoda, muzyka – Sławomir Kupczak, implementacja w programie Max/MSP – Paweł Hendrich, koncepcja – Antoni Beksiak, słowo – Aleksandra Karlińska, konsultacja „Turning Sounds 6” – Peter Ablinger

więcej informacji - na stronie www.ciennik.blogspot.com

Chopin w jazzowych aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego

Chopin w jazzowych aranżacjachDnia 22 sierpnia 2010 rokuo godzinie 18:00 w Dworze Zieleniewskich w Trzebini, w ramach projektu Kalejdoskop Chopinowskiz koncertem plenerowym "Chopin w jazzowych aranżacjach" wystąpi Trio Andrzeja Jagodzińskiego. Koncert odbędzie się w scenerii starego, zabytkowego parku otaczającego Dwór Zieleniewskich; w razie niepogody przeniesiony będzie do wnętrza. Wstęp wolny.

Zespół "Andrzej Jagodziński Trio"powstał w 1993 roku. W jego skład wchodzi także perkusista Czesław Bartkowski i kontrabasista Adam Cegielski. W 1994 roku ukazała się płyta tria pt. Chopin, zawierająca jazzowe aranżacje utworów Fryderyka Chopina. Album ten przyczynił się do wielkiego sukcesu zespołu, otrzymując m.in. nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego "Fryderyk '94" w kategorii najlepsza płyta jazzowa oraz nagrodę Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej w Łodzi "Melomani '94". Płyta została uznana przez czytelników pisma "Jazz Forum" za płytę roku 1994. Andrzej Jagodziński został również uhonorowany nagrodą "Mateusz '94", przyznaną przez Program III Polskiego Radia za "Jazzowego Chopina i Poezję w Muzyce". Album ten zapoczątkował swoistą modę na jazzowe interpretacje muzyki Chopina, płyty o tej tematyce nagrali potem m.in. Krzysztof Herdzin i Leszek Możdżer. Od roku 2004 Andrzej Jagodziński stale współpracuje z Januszem Szromem i Andrzejem Łukasikiem w projekcie “Straszni Panowie Trzej”, jazzowych opracowaniach piosenek z Kabaretu Starszych Panów. Jako akordeonista Jagodziński współpracuje również z Januszem Stroblem, Ich wspólne dokonania zostały utrwalone na wydanej przez Polskie Radio płycie Wierny sobie.

Chopin Offbeat w Pruszkowie

W Muzeum w Pruszkowie, w którym latem gościmy muzykę jazzową, tym razem zabrzmi jazz inspirowany muzyką Fryderyka Chopina. CHOPIN OFFBEATto cykl czterech koncertów, z udziałem wybitnych muzyków jazzowych, którzy stworzyli własne, współczesne interpretacje utworów Kompozytora. Dnia 28 sierpnia 2010 roku o godz. 18 z koncertem Pieśni Chopinawystąpią: Inga Lewandowska – śpiew, Kuba Stankiewicz – fortepian i Andrzej Święs – kontrabas, a dwie godziny później z recitalem fortepianowym Adam Makowicz– jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów jazzowych. Dzień później, 29 sierpniaz kolei zaprezentuje się wokalista jazzowy, śpiewający scatem Marek Bałata z zespołem (o godz. 18) oraz znany polski pianista jazzowy Artur Dutkiewicz i Janusz Prusinowski Trio (o godz. 20).

Sierpień pod znakiem Fryderyka Chopina

Fryderyk ChopinPrzez cały miesiąc muzyka tegorocznego Jubilata rozbrzmiewać będzie w salach koncertowych i kościołach Warszawy – w ramach koncertów VI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. 31 dni wypełni ponad 50 wyjątkowych koncertów z udziałem ponad 2000 wykonawców. Kilkaset kilometrów od stolicy, w Dusznikach-Zdroju w dniach 6-14 sierpnia 2010 rokuodbędzie się z kolei 65. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. A jeszcze kilka kilometrów dalej, po sąsiedzku – w Czechach, od 12 do 21 sierpniamuzyka polskiego kompozytora zagości na Festiwalu Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach.

Ale to nie wszystko. Chopinowi poświęcony został krakowski festiwal „Wawel o zmierzchu” (2 lipca – 28 sierpnia 2010), a na Majorce w każdą niedzielę sierpnia, w korytarzach klasztornych w Valldemossieodbędą się koncerty Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego. Muzyka Chopina rozbrzmiewa także na "Schleswig-Holstein Musik Festival“(10 lipca – 29 sierpnia 2010), gdzie ze specjalnymi koncertami wystąpią m.in. Rafał Blechacz („Auf den Spuren Chopins” – 5 i 6 sierpnia), Bobby McFerrin i NDR Bigband pod kierownictwem Gila Goldsteina („Bobby meets Chopin” – 10 i 11 sierpnia), czy Makoto Ozone („Chopin improvisiert” – 19 sierpnia).

Polecamy: