Polmic - FB
Filtr

Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej

Polska Prezydencja w UEDnia 1 lipca 2011 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Przewodnictwo naszego kraju zainauguruje szereg wydarzeń kulturalnych, które odbędą się w Warszawie – na Placu Defilad, Placu Zamkowym, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej i Filharmonii Narodowej.
Symboliczne „przekazanie kluczy”, czyli oficjalna uroczystość objęcia prezydencji nastąpi po południu, w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Wieczorem w tym samym gmachu zaplanowana została premiera operyKról Roger Karola Szymanowskiego w reżyserii brytyjskiego reżysera Davida Pountneya. Z kolei w Filharmonii Narodowej odbędzie się prawykonanie III SymfoniiPawła Mykietyna.

Uroczystości inauguracyjne zamknie wielkie widowisko muzyczne „Tu Warszawa” na pl. Defilad o godz. 22.00 z udziałem takich artystów, jak Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, Sinfonia Varsovia, Sebastian Karpiel-Bułecka, Lech Janerka, Tomasz Stańko Quintet, Myslovitz, Perfekt i Kapela ze wsi Warszawa oraz Manhattan Transfer, Michael Bolton, Angie Stone i Dolores O'Riordan z zespołem The Cranberies. Czterogodzinny koncert będzie się składał z części klasycznej, rozrywkowej i zabawowej. Widowisko zakończy pokaz sztucznych ogni do muzyki OrawyWojciecha Kilara, zagranej na żywo przez Sinfonię Varsovię.

Więcej informacji – na stronie http://www.nina.gov.pl/prezydencja

Prawykonanie "Koncertu Jankiela"

JankielDnia 3 lipca 2011 roku mija 200. rocznica rozpoczęcia wydarzeń opisanych w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza. Z tej okazji, tego samego dnia, w warszawskiej Filharmonii Narodowej odbędzie się światowa prapremiera Koncertu Jankiela Jana A.P. Kaczmarka, laureata Oscara, kompozytora muzyki filmowej. Utwór wykonają: Sinfonia Varsovia oraz soiliści z zespołu cymbalistów Wasilinki Białoruskiej Państwowej Akademii Muzyki, pod batutą Marca Minkowskiego. Koncert Jankiela, który znają wszyscy Polacy, chociaż nikt go nigdy nie słyszał, powstał na specjalne zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza.

W programie koncertu usłyszymy również uwerturę do opery Dwie Chatki Karola Kurpińskiego oraz III Symfonię Eroicę Ludwiga van Beethovena.

na zdjęciu: Edward Loevy, Jankiel, ilustracja do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza (1890)

Letnie Koncerty Organowe w Krakowie

Letnie Koncerty Organowe 2011Koncerty XXI Międzynarodowego Festiwalu „Letnie Koncerty Organowe” odbędą się w Krakowie, w każdy czwartek lipca i sierpnia 2011 roku.

Letnie Koncerty Organowe są organizowane przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” we współpracy z krakowską Akademią Muzyczną oraz przy udziale Gminy Miejskiej Kraków w ramach Mecenatu Kulturalnego Miasta Krakowa. Pierwsze edycje festiwalu ograniczały się do koncertów z udziałem organistów z Polski. Z biegiem lat zyskał on międzynarodową popularność, a jego gośćmi byli organiści z Europy, Japonii, USA, Urugwaju i RPA. Rokrocznie koncertują w Krakowie profesorowie, rektorzy uczelni muzycznych. Festiwal promuje również uzdolnionych artystów-organistów młodszego pokolenia.

Koncerty odbywają się we wnętrzach najpiękniejszych krakowskich kościołów - OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, XX. Salezjanów, św. Krzyża i Bazylice Mariackiej.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej...

Kronos Quartet i Nikolay Khozyainov w Krakowie

Kronos QuartetJeden z najsłynniejszych, a zarazem najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie wystąpi w krakowskiejFilharmonii im. Karola Szymanowskiego dnia 22 lipca 2011 roku (godz. 19) w ramachFestiwalu Muzyki Polskiej.

Założony w 1973 roku Kronos Quartetspecjalizuje się głównie we współczesnej muzyce poważnej, ale również w swoim repertuarze ma również adaptacje kompozycji jazzowych oraz rockowych. Zespół wykonuje także muzykę eksperymentalną, folk oraz muzykę filmową. Znaczna cześć repertuaru amerykańskiego kwartetu to kompozycje napisane specjalnie dla tej grupy. Szerszej publiczności Kronos Quaret jest znany jako wykonawca muzyki do filmów Darrena Aronofsky`ego: Pi, Requiem dla snu oraz Źródło. Podczas krakowskiego koncertu w ramach Festiwalu Muzyki Polskiej Kronos Quartet zagra kompozycje, m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Hanny Kulenty.

Dwa dni później, 24 lipcaw Auli Collegium Novum (godz. 12) recital zagra rosyjski pianista Nicolay Khozyainov. 19-letni pianista podbił serca publiczności podczas ostatniego, XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie zachwycał subtelnością brzmienia, bezpretensjonalnością i wdziękiem. W jego wykonaniu będziemy mieli okazję wysłuchać interpretacji chopinowskich arcydzieł.

Więcej…

Święto Muzyki - w Warszawie

Święto MuzykiWe wtorek, 21 czerwca 2011 rokuw stolicy odbędzie się warszawska edycja Święta Muzyki– imprezy organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Muzyki, podczas której dziesiątki zespołów i wykonawców wystąpią w przestrzeni miejskiej. Muzyka ma być obecna wszędzie – w bramach kamienic, ogródkach, domach kultury, kawiarniach, szkołach muzycznych, kościołach, galeriach, muzeach, na placach i ulicach w całym mieście. Na warszawskie Święto Muzyki złożą się liczne, zróżnicowane stylistycznie koncerty na scenach ulokowanych w różnych przestrzeniach miasta oraz muzyczne działania i happeningi w centrum Warszawy.

Warszawskie Święto Muzyki zainicjowane zostało przez Dom Kultury Praga i Centrum Smolna, a udział w nim potwierdziło wiele organizacji i instytucji kulturalnych, m.in. Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina oraz liczne organizacje pozarządowe, urzędy dzielnic oraz domy kultury. Wśród wykonawców znajdą się m.in. takie gwiazdy, jak Andrzej Jagodziński, Grażyna Auguścik, Maria Pomianowska, hiszpański zespół Giulia y los Tellarini, grecka grupa Fundracar czy szwajcarska formacja Pamplemousse.

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki na Dzień Muzyki oraz dni poprzedzające przygotowało kilka działań i akcji pod wspólnym hasłem Muzyka jest motylem ulepionym z dźwięków. Akcje te mają na celu uświadomienie, jak ważna jest muzyka w naszym codziennym życiu, a kiedy się w nim pojawia jest jak motyl. Podczas wydarzenia na budynku Centrum, słupach ogłoszeniowych, kolumnach i w wielu innych miejscach przysiądzie prawie 100 barwnych motyli, które zostaną wcześniej namalowane przez dzieci z Przedszkola nr 4 przy Elektoralnej. W dniu Święta Muzyki muzyka zabrzmi w najbardziej niezwykłych miejscach na terenie budynku Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Głównym punktem wieczoru będzie Warszawski Chór Polonia, który wykona najpiękniejsze polskie pieśni i wielkie arie oratoryjne i operowe.

Pierwsze święto muzyki odbyło się w 1982 roku w Paryżu i zapoczątkowało cykliczną imprezę, odbywającą się co roku w pierwszy dzień lata. Do inicjatywy włączyło się dotychczas 300 europejskich miast – idea wspólnego muzykowania w miejskim plenerze jest obecna na 5 kontynentach, w ponad 100 krajach świata.

Więcej informacji - na stronie: www.swietomuzyki.com

Gaudeamus Music Week 2011

Gaudeamus Music Week 2011Gaudeamus Music Week 2011 odbędzie się w Utrechcie (Holandia) w dniach 4-11 września.

Gaudeamus Music Week to międzynarodowy festiwal poświęcony nowej muzyce oraz młodym kompozytorom. Od tego roku odbywać się będzie w Utrechcie. Zamierzeniem jego organizatorów jest aktywizowanie twórców oraz stymulowanie rozwoju muzyki współczesnej. Zaplanowano liczne koncerty, które odbywać się będą w zarówno w tradycyjnych salach koncertowych, jak i w nieoczekiwanych, malowniczych zakątkach Utrechtu. Bogaty program koncertów obejmuje kompozycje takich twórców, jak: Ryan Latimer, Peter McNamarra, Thierry Tidrow, Benjamin Scheuer, Ezequiel Menalled, Arturo Fuentes, Lou Mallozzi, Malle Maltis, Henry Vega, John Croft, Andrew McIntosh, Marko Ciciliani, Yannis Kyriakides i inni. Usłyszeć będzie można wykonawców z całego świata, w tym m. in. Insomnio, Doelenkwartet, Vincent Hepp, Elisabeth Smalt, Barbara Lüneburg, Hexnut, Orkest van de 21ste Eeuw, Seattle CXhamber Players.

Dokładne informacje dotyczące programu koncertów, wykonawców, kompozytorów oraz miejsc, w których odbywać się będą koncerty - na stronie www.muziekweek.nl

Joanna Warywoda

Promocja Polski we Włoszech podczas Polskiej Prezydencji w UE

Prezydencja Polski w UEW dniu 1 lipca 2011 roku Polska stanie po raz pierwszy na czele Rady Unii Europejskiej i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom. Sprawowanie prezydencji w Unii Europejskiej jest wyjątkową okazją do zaprezentowania państwom i społeczeństwom Unii Europejskiej Polski jako lidera UE oraz kreowania w Unii Europejskiej wizerunku Polski jako państwa silnego i skutecznego. Okres sprawowania prezydencji tworzy szczególnie dogodną okazję do realizacji działań promocyjnych w państwach UE.

W czasie polskiej Prezydencji Ambasada RP w Rzymie będzie realizowała we Włoszech bogaty program promocyjny, którego celem jest podniesienie poziomu wiedzy na temat naszego kraju, ukazanie Polski jako państwa otwartego, dynamicznego i nowoczesnego, zachęcenie mieszkańców Włoch do zainteresowania Polską, jej kulturą i atrakcjami turystycznymi. Jednym z ważnych celów programu jest także promocja polskiej gospodarki i zainteresowanie włoskich przedsiębiorców kontaktami biznesowymi z Polską.

RzymKoncert Galowy z okazji inauguracji Polskiej Prezydencji w UE.W dniu 1 lipca 2011, przy dźwiękach muzyki Fryderyka Chopina otwarty zostanie w Rzymie semestr Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W sugestywnej scenerii starożytnych Term Karakalli, gdzie odbywają się prestiżowe koncerty i spektakle operowe, wystąpi troje młodych pianistów, wybranych spośród najbardziej interesujących osobowości ostatniej edycji Konkursu Chopinowskiego: Leonora Armellini, Pawel Wakarecy i Marcin Koziak. Artyści zaprezentują publiczności swoje interpretacje utworów Chopina, które odniosły wielki sukces podczas Konkursu Chopinowskiego w Warszawie i nadal zyskują uznanie publiczności w Europie i na całym świecie. W programie koncertu znajdą się utwory najbardziej charakterystyczne dla twórczości polskiego kompozytora – mazurki i polonezy, nokturny, walce i ballady. Malownicze otoczenie i antyczna atmosfera Term stanowią doskonałe miejsce dla mistrzowskich występów, przy udziale międzynarodowej publiczności.

Koncert odbędzie się pod patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Włoszech, wezmą w nim udział przedstawiciele rządu włoskiego, włoskich instytucji kultury, środowisk biznesowych, duchowieństwo, korpus dyplomatyczny i konsularny. Koncert został zorganizowany przy wsparciu grupy Assicurazioni Generali S.p.A.

Wyróżnienie dla Filharmonii Opolskiej za udział w Roku Chopinowskim

Filharmonia Opolska 2010Dnia 10 czerwca 2011 roku podczas uroczystego zakończenia 59. Sezonu Artystycznego Filharmonia Opolska otrzymała wyróżnienieod Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdana Zdrojewskiego w związku z uroczystym podsumowaniem 200. Rocznicy urodzin Fryderyka Chopina „za wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa wielkiego kompozytora, którego dzieło stanowi fundament polskiej kultury”.

Trwające blisko dwa lata obchody Roku Chopinowskiego w Filharmonii Opolskiej, zostały zainaugurowane uroczystym koncertem w 200. rocznicę urodzin kompozytora, który odbył się w "Złotej Sali" Musikverein w Wiedniu. Filharmonicy Opolscy pod batutą maestro Bogusława Dawidowa z gościnnym udziałem Eugena Indjicia wykonali I Koncert fortepianowy e-moll op. 11Fryderyka Chopina, który podbił wiedeńską publiczność. W związku z obchodami Roku Chopinowskiego w Filharmonii Opolskiej odbyła się seria koncertów symfonicznych, kameralnych oraz recitali, na które zaproszono największe sławy pianistyki: Eugena Indjića, Petera Jablonskiego, Evgeni Mikhailova, Włodzimierza Nahornego, Andrzeja Jagodzińskiego oraz wybitną polską sopranistkę Olgę Pasiecznik. Organizowano także spotkania dla najmłodszych, które poświęcone były młodości polskiego kompozytora.  

Koncert laureatów Konkursu im. Witolda Lutosławskiego dla dzieci i młozdzieży

Konkurs im. Witolda Lutosławskiego dla dzieci i młodzieży Fundacja Polskiej Rady Muzycznej oraz Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego zapraszają na koncert laureatów VI Konkursu im. Witolda Lutosławskiego dla dzieci i młodzieży, który odbędzie się w dniu 19 czerwca 2011 roku(niedziela) o godz. 12.00 w Sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie (Pałac Ostrogskich, ul. Okólnik 1).

Oprócz występów laureatów w programie minirecital Andrzeja Bauera – członka jury tegorocznego Konkursu, który wykona: Wariację Sacherowską i autorskie opracowanie Warszawskiego Dorożkarza Witolda Lutosławskiego oraz własną kompozycję – Duotone.

Przesłuchania finałowe Konkursu odbędą się 18 czerwca 2011 roku(sobota) o godz. 16.00 w Auli im. Ireny Kirjackiej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie (przy ul. Miodowej 22 c-d).

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Transmisja on-line Koncertu laureatów – na stronie Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego: www.lutoslawski.org.pl

Gdańscy Filharmonicy ze Stingiem

Sting Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku zagra 18 czerwca 2011 roku w Ergo Arenie na koncercie ze Stingiem. Koncert organizowany jest w ramach światowej trasy artysty Symphonicity, promowanej przez Live Nation i produkowanej przez RZO Entertainment, Inc. we współpracy z Universal Music Classical Management & Productions.

Po koncertach w Północnej Ameryce, Europie i Australii Sting zaśpiewa w Polsce, Francji, Niemczech, Włoszech i Wschodniej Europie. Program koncertów obejmuje największe przeboje artysty, które zostały zaaranżowane na orkiestrę symfoniczną przez Jorge’a Calandrelli, David’a Hartley, Michel’a Legrand, Rob’a Mathes, Vince Mendoza, Steven’a Mercurio, Bill’a Ross, Robert’a Sadin i Nicola Tescari. Stingowi towarzyszyć będzie grupa utalentowanych muzyków – Dominic Miller (wieloletni gitarzysta Stinga), Rhani Krija (wieloletni perkusista Stinga), Jo Lawry (wokalistka) i Ira Coleman (basista) oraz Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Stypendia "Młoda Polska" - nabór wniosków

Młoda PolskaNarodowe Centrum Kultury ogłosiło nabór wniosków do IX edycji programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na rok 2012.

„Młoda Polska” to program przeznaczony dla młodych (do 35 roku życia) artystów muzyków, filmowców, fotografików, sztuk wizualnych, teatru, tańca, literatów oraz krytyków, legitymujących się wybitnymi osiągnięciami. Stypendia przyznawane są w drodze konkursu. Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy przesłać pocztą lub złożyć w Narodowym Centrum Kultury (ul. Płocka 13, 02-231 Warszawa) do dnia 17 października 2011 roku(włącznie).

Szczegółowe informacje o programie oraz formularze potrzebnych dokumentów - na stronie internetowej www.nck.pl

Koncert finałowy Festiwalu „Sąsiedzi 2.0"

Sąsiedzi 2.0Koncert na zakończenie Polsko-Niemieckiego Festiwalu Nowoczesnego Sąsiedztwa „Sąsiedzi 2.0", zorganizowanego przez Ambasadę Niemiec w Warszawie i Goethe-Institut, odbędzie się w piątek, 17 czerwca 2011 rokuo godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wystąpi zespół European Workshop for Contemporary Music pod dyrekcją Rüdigera Bohna. W programie: Non mésuré - mit Louis Couperin IIIsabel Mundry, The lonely monk's reflections on reprocreational aspects in fractal organization II Tobiasa PM Schneida, InexprimableDariusza Przybylskiego, just before after point-line-seven IIJagody Szmytki i SerenataJohannesa Motschmanna. Partnerem koncertu są Niemiecka Rada Muzyczna i Festiwal „Warszawska Jesień".

Koncert zespołu European Workshop for Contemporary Music poprzedzi spotkanie z kompozytorami Johannesem Motschmannem, Dariuszem Przybylskim, Jagodą Szmytką – w czwartek, 16 czerwca 2011 rokuo godz. 19.00 w siedzibie Goethe-Institut (ul. Chmielna 13a) w Warszawie. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Kwiatkowski, redaktor działu muzyki współczesnej w dwutygodniku "Ruch Muzyczny".

Zespół EUROPEAN WORKSHOP FOR CONTEMPORARY MUSIC (EWCM) wyłonił się z dawnych Polsko-Niemieckich Warsztatów Muzyki Współczesnej, utworzonych w 2003 przez Niemiecką Radę Muzyczną (Deutscher Musikrat gGmbH) i Festiwal „Warszawska Jesień". Skupia młodych muzyków z Polski, Niemiec i innych krajów europejskich, którzy spotykają się na kilkudniowych warsztatach - próbach, aby następnie wystąpić przed publicznością „Warszawskiej Jesieni". Warsztaty i koncerty pod artystycznym kierownictwem Rüdigera Bohna, profesora na wydziale Dyrygentury w Wyższej Szkole Muzycznej im. Roberta Schumanna w Düsseldorfie, weszły do stałego programu „Warszawskiej Jesieni", a ubiegłoroczny występ oceniono jako jeden z najlepszych koncertów festiwalowych. Zespół występował na festiwalach w Niemczech i w innych krajach i zyskał renomę daleko wykraczającą poza jego pierwotny, warsztatowy charakter.
W tym roku dyrygent Rüdiger Bohn oraz 21. niemieckich i polskich muzyków spotka się w Warszawie również w czerwcu, aby podczas tygodniowej sesji prób przygotować program, w którym znalazły się utwory współczesnych polskich i niemieckich kompozytorów. Utwory polskich kompozytorów zostały wyłonione w wyniku konkursu rozpisanego przez Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Zostaną one również wykonane podczas koncertu EUROPEAN WORKSHOP FOR CONTEMPORARY MUSIC w Berlinie, w październiku tego roku.

Szczegółowe informacje o projekcie - na stronie: www.sasiedzi20.com

Festiwal Mozartowski 2011

Festiwal Mozartowski 2011 XXI Festiwal Mozartowski tradycyjnie odbędzie się od 15 czerwca do 26 lipca 2011 roku. Zaplanowane zostały 42 spektakle, obejmujące wszystkie dzieła sceniczne Mozarta (a te najpopularniejsze wystawione po kilka razy) w Sali teatralnej Warszawskiej Opery Kameralnej oraz 24 koncertyw różnych zabytkowych miejscach stolicy.

Na inaugurację (15 i 16 czerwca) wystawione zostanie jedno z najbardziej sztandarowych dzieł scenicznych ze skarbnicy spuścizny operowej - Die Zauberflote (Czarodziejski flet). Podczas Festiwalu opera ta będzie grana cztery razy. Nie mniej znana opera Don Giovanni zabrzmi aż sześć razy, Cosi fan tutte i Die Entfuhrung aus dem Serail - po cztery razy. W pierwszym tygodniu (15 do 21 czerwca) oprócz wyżej wymienionych dzieł scenicznych grane będą opery, tematycznie związane z czasami starożytnymi i mitologią. W piątek (17 czerwca) zabrzmi Lucio Silla, którego akcja rozgrywa się w antycznym Rzymie, a tematem jest zagmatwana miłość kończąca się „happy endem”. W poniedziałek (20 czerwca) wystawiony zostanie Ascanio in Alba - o perypetiach miłosnych wnuka bogini Wenus - Askaniusza. Następna opera Apollo et Hyacinthus (21 czerwca) przedstawia rozterki sercowe i rodzinne Apolla.
W pierwszym dniu Festiwalu rozpocznie się także nurt koncertowy. W programie koncertów na Zamku Królewskim w Warszawie znajdą się koncerty fortepianowe i skrzypcowe oraz symfonie. Wykonawcami będą: Viviana Sofronitzky - fortepian (15 czerwca i 20 lipca), Maria Papuzińska-Uss (22 czerwca), Grzegorz Lalek (29 czerwca) – skrzypce oraz Robert Szebesta (klarnet - 29 czerwca). W Kościele Seminaryjnym (o godz. 20) w piątki (1, 8, 22 lipca) będą odbywać się koncerty oratoryjne czyli Requiem, a w poniedziałki (11, 25 lipca) zabrzmi Msza c-moll. Nowością będą dwa koncerty kameralne w Galerii Rzeźby obok Teatru Stanisławowskiego w Łazienkach (soboty 18, 25 czerwca). W programie Festiwalu znajdą się także pieśni i arie koncertowe w wykonaniu Anny Wierzbickiej (18 czerwca) oraz w Sali Balowej Pałacu Łazienkowskiego (9 lipca), Doroty Lachowicz (25 czerwca – Teatr Stanisławowski i w Pałacu na Wodzie -16 lipca). Trzecią śpiewaczką występującą w Pałacu Łazienkowskim będzie Gabriela Kamińska (2 i 23 lipca). Akompaniować im będzie Dagmara Dudzińska.
W wieczory niedzielne od 19 czerwca będzie okazja wybrania się na koncerty kameralne do Pałacu Wilanowskiego, by posłuchać kwartetu Prima Vista w repertuarze mozartowskim. (19 i 26 czerwca, a także 3, 10, 17 i 24 lipca). W dniach 3 i 24 lipca z Kwartetem wystąpi Krzysztof Marosek (pozytyw). W programie znajdą się Sonaty Kościelne, Adagio i Fuga d-moll wg. Das Wohltemperierte Klavier Johanna Sebastiana Bacha.

Kalendarz Festiwalu jest dostępny na stronie internetowej www.operakameralna.pl

Ignacy Jan Paderewski. Wirtuoz przywrócenia Europie Polski. Dziedzictwo wartości dla wyborów dzisiejszych - konferencja

Konferencja Ignacy Jan Paderewski - Wirtuoz przywrócenia Europie Polski

Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Polskiej im I.J. Paderewskiego zaprasza na międzynarodową konferencję pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polski - Bronisława Komorowskiego, zatytułowaną Ignacy Jan Paderewski – Wirtuoz przywrócenia Europie Polski. Dziedzictwo wartości dla wyborów dzisiejszychw 70. Rocznicę śmierci I.J. Paderewskiego i przeddzień Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Konferencjaodbędzie się w dniach 20-21 czerwca 2011 roku, w godz. 9.00 -18.00 w Le Meridien Hotelu Bristol w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 42/44).

Wydarzenie zainauguruje 19 czerwca(niedziela) o godz. 19.00 uroczysta msza w Archikatedrze św. Jana (ul Świętojańska 8) z udziałem Metropolity Warszawskiego X. Kardynała Kazimierza Nycza.

Patronat medialny – Polskie Radio SA - Program 1, współorganizacja - NeoMedia.

Zobaczprogram Konferencji: plik pdf

Więcej informacji oraz rejestracja – na stronie www.konferencjapaderewski.pl

TRANSATLANTYK - Konkursy na muzykę filmową

Transatlantyk 2011Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK w Poznaniu oraz jego twórca i dyrektor – laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek, zapraszają młodych kompozytorów z całego świata do wzięcia udziału w dwóch konkursach - Konkursie muzyki filmowej TRANSATLANTYK Film Music Competitionoraz konkursie improwizacji kompozytorskiej TRANSATLANTYK Instant Composition Contest. Zwycięzcy obu konkursów otrzymają, odpowiednio – 20 000 USD i 10 000 USD, które wręczone zostaną podczas gali zakończenia Festiwalu 12 sierpnia 2011 roku. W obu konkursach mogą brać udział kompozytorzy, którzy do 31 grudnia 2011 roku nie ukończą 35 lat.

Zadaniem uczestników TRANSATLANTYK Film Music Competition (11-12 sierpnia 2011, Poznań) jest skomponowanie muzyki do dwóch krótkich, filmów – fragmentu fabuły Aż po grób w reż. Aarona Schneidera i animacji AH, stworzonej przez Simona Moreau, Bastiena Duboisa i Jorisa Bacqueta. Materiał dobrany został tak, by kompozytorzy mogli wykazać się zarówno profesjonalnym warsztatem, jak i oryginalnym stylem. Prace finalistów oceniać będzie międzynarodowe jury, w którym zasiądą m.in. Paul Broucek, szef muzyczny legendarnej wytwórni Warner Bros oraz Peter Golub, Dyrektor Programu Muzycznego Instytutu Sundance.

TRANSATLANTYK Film Music Competition to dla uczestników nie tylko okazja do zmierzenia się z najzdolniejszymi kompozytorami swojego pokolenia i spotkania wybitnych przedstawicieli wszelkich zawodów branży filmowej, ale także szansa na rozwój i międzynarodową karierę. Wielki finał z udziałem 10 finalistów odbędzie się 11 sierpnia w Poznaniu. Nagrody zostaną wręczone na gali zamknięcia Festiwalu, 12 sierpnia 2011 roku. Zwycięzca konkursu otrzyma tytuł Transatlantyk Young Composer 2011 oraz Transatlantyk Young Composer Award – First Prize w wysokości 20 000 USD. Jury przyzna również: Transatlantyk Young Composer Award – Second Prize (10 000 USD) oraz Transatlantyk Young Composer Award – Third Prize (5 000 USD).

TRANSATLANTYK Instant Composition Contest (8-12 sierpnia, Poznań)podzielony został na dwa etapy. W pierwszym uczestnicy biorą udział w eliminacjach. Kompozytorzy oglądają krótki materiał filmowy i natychmiast wychodzą na scenę, gdzie na oczach widzów muszą stworzyć połączony z obrazem utwór fortepianowy. Tworzone instynktownie i na żywo improwizacje, ocenia jury, które wybiera 10 finalistów konkursu. Zwycięska dziesiątka zaprezentuje się ponownie w kompozytorskich improwizacjach przed jurorami i publicznością. Tym razem artyści będą musieli stworzyć na żywo utwory do pięciominutowego, innego niż w eliminacjach materiału filmowego. Zwycięzca konkursu otrzyma tytuł Transatlantyk Instant Composer 2011 oraz Pierwszą Nagrodę w wysokości 10 000 USD. Laureaci Drugiej i Trzeciej Nagrody otrzymają odpowiednio 5 000 USD i 2 500 USD. Nagrody zostaną wręczone podczas gali zakończenia Festiwalu 12 sierpnia 2011 roku.

Regulaminy konkursów, aplikacje - na stronie: www.transatlantyk.org

Homo musicus – słoń ci na ucho nadepnął? Bezcenne!

Łazienki ForMusicKolejny panel dyskusyjny z cyklu „Wieczory Czwartkowe”, organizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie wraz z Fundacją ForMusic w ramach projektu „Łazienki ForMusic”, odbędzie się 16 czerwca 2011 rokuo godz. 18.00 w Starej Kordegardzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Tym razem tematem spotkania będzie psychologia muzyki.

Uczestnicy panelu postarają się odpowiedzieć na pytania: Jak to się dzieje, że stajemy się wrażliwi na muzykę? W jaki sposób kształtują się nasze preferencje? Czy naprawdę ludzie lubią tylko te melodie, które już kiedyś słyszeli.

„Wieczory czwartkowe” to cykl otwartych paneli dyskusyjnych i seminariów prowadzonych przez uznanych polskich kompozytorów i muzykologów młodego i średniego pokolenia w ramach projektu „Łazienki ForMusic”. Spotkania nieprzypadkowo odbywają się w czwartek: jest to nawiązanie do obiadów czwartkowych, których uczestnicy brali udział w dyskusjach o sprawach ważnych i aktualnych. Kolejne odbędą się w dniach: 14 lipca i 11 sierpnia 2011 roku.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Koncert galowyz okazji Polskiej Prezydencji w Radzie UE

Polska UnisonoW dniu 29 czerwca 2011 roku Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego zagrają w paryskim Théâtre du Châtelet. Nadzwyczajna gala koncertowa poprzedza objęcie przez Rzeczpospolitą Polską Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Projekt zorganizowany jest pod patronatem Ambasady RP w Paryżu oraz Instytutu Polskiego w Paryżu. W tym nadzwyczajnym ze względu na polityczne okoliczności artystycznym przedsięwzięciu udział wezmą, obok zespołów Filharmonii Krakowskiej, soliści - Rafał Bartmiński (tenor) oraz światowej sławy charyzmatyczna klawesynistka – ElżbietaChojnacka.

Repertuar koncertu wpisuje się znakomicie w ideę przewodniczenia Polski w UE, jako szansy promocji Polski i stworzenia jej pozytywnego wizerunku w świecie. Zabrzmi kompozycja jednego znajwybitniejszych kompozytorów polskich – Harnasie op. 55 Karola Szymanowskiego. W drugiej części wieczoru „cesarzowa klawesynu”, jak nazwano Elżbietę Chojnacką na łamach „Le Monde”, wykona Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego. Program koncertu zamknie poemat symfoniczny Krzesany Wojciecha Kilara, utwór, który od lat wzbudza wśród melomanów prawdziwy entuzjazm, stając się przebojem estrad koncertowych i swego rodzaju "hymnem tatrzańskim". Interesującym będzie zapewnefakt uczestnictwa w koncercie kapeli góralskiej Jana Karpiela-Bułeckiz Zakopanego, która wystąpi zarówno w Harnasiach, jak i w Krzesanym, dając inspirowanym „góralszczyzną” kompozycjom właściwy rdzenny kontekst.

Święto wiosny i święto Baletów Rosyjskich Siergieja Diagilewa

Święto wiosnyDnia 11 czerwca 2011 rokuw Teatrze Wielkim- Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się premiera Święta Wiosny Igora Strawińskiego, wieczoru baletowego w trzech częściach w 100-lecie Baletów Rosyjskich Siergieja Diagilewa.

Będzie to premiera bez precedensu - żaden dotąd zespół na świecie nie zaproponował swojej publiczności i nie zmierzył się w jednym wieczorze baletowym z trzema różnymi choreografiamisłynnego dzieła Strawińskiego. Zdarzy się to po raz pierwszy, właśnie na scenie warszawskiego Teatru Wielkiego. Spośród ponad dwustu różnych choreografii, jakie powstały na scenach świata, twórcy spektaklu wybrali dwie najsłynniejsze, które weszły do kanonu repertuarowego współczesnego baletu. Wieczór rozpocznie rewolucyjna, prapremierowa wersja Wacława Niżyńskiegojako „sceny z życia pogańskiej Rusi” (1913), w rekonstrukcji Millicent Hodson. Zobaczymy też pół wieku późniejszą, legendarną interpretację choreograficzną Maurice'a Béjarta(1959), pomyślaną przezeń jako uniwersalny „hymn na cześć zbliżenia Mężczyzny i Kobiety, połączenia nieba z ziemią, tańca życia i śmierci”. A pomiędzy nimi znajdzie się jedna z najświeższych wersji, „obrazoburcza i ekscytująca” izraelskiego choreografa Emanuela Gata (2004), animowana z wykorzystaniem latyno-amerykańskiej salsy. W projekt Polskiego Baletu Narodowego zaangażowani są najlepsi tancerze zespołu, a Orkiestrę Opery Narodowej przygotuje i poprowadzi Łukasz Borowicz. Spektakl przygotowuje cały sztab zaproszonych baletmistrzów zagranicznych: amerykańska choreografka i historyk tańca Millicent Hodson, która osobiście realizuje swoją rekonstrukcję choreografii Niżyńskiego, asystenci Emanuela Gata: Mia Alon, Roy Assaf i Michael Löhr, oraz znawcy choreografii Béjarta, byli jego tancerze: Tony Fabre, Kyra Kharkevitch i Domenico Levré.

Tosca - transmisja na żywo w sześciu miastach Polski

Tosca - Viva EuropaW dniu 13 czerwca 2011 rokuo godz. 20:00 w sześciu miastach Polski transmitowana będzie na żywo z Walencji opera ToscaGiacomo Pucciniego - w Warszawiena Plaży Miejskiej Wilanów, na Dużej Scenie KieleckiegoCentrum Kultury, w Lubliniena placu po Farze, w Gdańskuna Targu Węglowym, na Letniej Scenie WrocławskiegoTeatru Lalek i w Zabrzuna Placu Teatralnym. W mistrzowskiej inscenizacji zaśpiewają znakomici europejscy wykonawcy: Oksana Dyka, Jorge de Leon, Bryn Terfel, z towarzyszeniem orkiestry Orquesta de la Comunitat Valenciana oraz chóru Cor de la Generalitat, pod batutą maestro Zubina Mehty.

Transmisja spektaklu operowego odbędzie się w ramach międzynarodowego projektu Viva Europa- corocznej inicjatywy kulturalnej organizowanej przez Palau de les Arts Reina Sofia w Walencji (Hiszpania) pod patronatem Komisji Europejskiej. Tegoroczna impreza została włączona w obchody Europejskiego Roku Wolontariatu. Wydarzenie adresowane jest do mieszkańców kilkudziesięciu europejskich miast i opiera się na jednoczesnej transmisji na dużych ekranach opery z Pałacu Sztuk im. Królowej Sofii w Walencji. Ta ważna inicjatywa kulturalna ma na celu promocję europejskiego poczucia wspólnoty poprzez odpowiednią formę kulturalną w tradycji europejskiej - operę.
W ubiegłym roku w ramach Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym do akcji włączyły się 43 europejskie miasta (m.in. Ateny, Bournemouth, Bukareszt, Frankfurt, Gdańsk, Katowice, Nikozja, Preszów, Ryga, Wrocław, Sztokholm, Zabrze, Zagrzeb), których mieszkańcy oglądali na żywo operę Carmen Georgesa Bizeta.

Więcej informacji o Viva Europa- na stronie internetowej: www.vivaeuropa.eu

Laureaci Grafimuse

Barbara Marcinkowska - AquarelleDnia 2 czerwca 2011 rokuogłoszone zostały rezultaty międzynarodowego konkursu sztuk pięknych GRAFIMUSE, zorganizowanego przez Lachert Foundation Brussels, a skierowanego do zawodowych muzyków. Wśród 20 nagrodzonych prac znalazła się Aquarelle wiolonczelistkiBarbary Marcinkowskiej (na zdjęciu obok) oraz Wariacja na skrzypiące drzwi i westchnienie (Pierre Henry), studenta dyrygentury Gdańskiej Akademii Muzycznej, Macieja Jarczyńskiego (na zdjęciu poniżej). Wszystkie zakwalifikowane po pierwszej eliminacji obrazy obejrzeć można na stronie www.grafimuse.com 

Maciej Jarczyński - Wariacja na skrzypiące drzwi i westchnienie (Pierre Henry)Dnia 21 czerwca 2011 rokuw Pescarze, 22 czerwcaw Sofiioraz 12 wrześniaw Fermoodbędą się pierwsze wernisaże, w czasie których nagrodzone prace zostaną zaprezentowane również dźwiękowo, bądź przez improwizujących muzyków – publiczności, bądź przez projekcje przysłanych przez autorów własnych nagrań. Wśród wielu podobnych ekspozycji / performance, przewidzianych w przyszłym sezonie, znajduje się wykonanie w Krakowie(Studio Muzyki Elektronicznej Marka Chołoniewskiego) oraz w Warszawie(Ilya Dance Iljany Alvarado).

Studium Folklorystyczne

Studium folklorystyczne Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu uruchamia w latach 2011 – 2013 dwuletni Instruktoski Kurs Kwalifikacyjny pod nazwą Studium Folklorystyczne dla i1nstruktorów zespołów folklorystycznych. Zajęcia rozpoczną się we wrześniu 2011 roku i prowadzone będą w systemie zaocznym, stacjonarnym. Rekrutacja na kurs trwa do 31 lipca 2011 roku.

Realizując potrzeby rozwijającego się ruchu regionalnego MCK „Sokół” w ramach studium proponuje program zawierający przedmioty specjalistyczne, pozwalające zdobyć kompetencje niezbędne dla poprawnej merytorycznie pracy instruktora zespołu folklorystycznego, jak również przedmioty kształcenia ogólnego. Kładzie nacisk przede wszystkim na kształcenie w zakresie tańca ludowego, zakładając jednocześnie zdobycie przez uczestników solidnej, teoretycznej wiedzy z zakresu etnografii, folkloru muzycznego, szeroko pojętej kultury ludowej i czynników nań wpływających. Równocześnie niezwykle ważnym elementem w programie studium są zajęcia praktyczne z zakresu techniki tanecznej, podstaw choreografii, podstaw reżyserii, a także tańca regionalnego. Taniec każdej z trzynastu proponowanych grup etnograficznych zostanie omówiony oddzielnie, dzięki czemu uczestnicy będą mieli szanse na zaznajomienie się ze specyfiką oraz charakterem tańców poszczególnych grup etnograficznych.

Specyfiką Studium Folklorystycznego jest łączenie wiedzy teoretycznej z praktycznym odniesieniem się do żywej jeszcze kultury w terenie. Takie holistyczne podejście do zagadnień związanych z pracą instruktora daje solidne podstawy do późniejszej pracy z zespołami.

Absolwenci kursu otrzymają zaświadczenia wydane przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, uzyskując uprawnienia do zajmowania określonych stanowisk w wybranych instytucjach kultury, dla których organizatorem jest administracja rządowa lub jednostki samorządu terytorialnego (Dz.U. 1999 Nr 26 poz. 234). Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 9 marca 1999 roku (z póz. zm.) absolwenci kursów posiadają kwalifikacje pedagogiczne uznawane w resorcie kultury (wykształcenie równorzędne ze średnim specjalistycznym) i mogą ubiegać się o pracę w państwowych i samorządowych instytucjach kultury na stanowisku instruktora amatorskiego ruchu artystycznego.

Szczegółowe informacje wraz z programem studium - na stronie www.mcksokol.pl

Wyniki Konkursu im. Tadeusza Bairda

W dniu 7 czerwca 2011 rokuzostał rozstrzygnięty 52. Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, zorganizowany przez Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich. Po wysłuchaniu podczas koncertu utworów zakwalifikowanych do II etapu Konkursu, Jury w składzie: Lidia Zielińska (przewodnicząca), Michał Mendyk (sekretarz), Andrzej Brzoska, Krzysztof Knittel i Małgorzata Małaszko-Stasiewicz przyznało:
  • I Nagrodę im. Tadeusza Bairdaw wysokości 1500 USD - Wojciechowi Błażejczykowi za utwór Exhorta
  • II Nagrodę im. Tadeusza Bairdaw wysokości po 1000 USD - Magdalenie Głockiej za utwór Na krawędzi księżyca
  • wyróżnienie - Dominikowi Lewickiemu za utwór Liber Amora
    Przedmiotem Konkursu były formy radiowe na głos recytujący i dźwięki elektroniczne.
Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się podczas Festiwalu „Warszawska Jesień”.

„Nowe interpretacje” - wyniki konkursu I edycji programu IMiT

Instytut Muzyki i TańcaW dniu 1 czerwca 2011 roku w siedzibie Instytutu Muzyki i Tańca odbyło się posiedzenie komisji opiniującej wnioski złożone do programu „Nowe interpretacje”. W skład komisji weszli eksperci zgłoszeni przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (prof. Tadeusz Gadzina) i Polskie Towarzystwo Muzyki Dawnej (Prezes Marcin Szelest) oraz przedstawiciel IMiT (Brygida Błaszczyk).
Kierując się poprawnością formalną złożonych wniosków i wartością merytoryczną nadesłanych propozycji, komisja wyłoniła do realizacjiprojekty złożone przez następujących wnioskodawców:
1. Polskie Towarzystwo Muzyki Dawnej, Odział w Warszawie; Zespół Instrumentów Dawnych WTM Ars Nova
2. Polskie Towarzystwo Muzyki Dawnej, Odział w Warszawie; Anna Kalska - klarnet, Przemysław Lechowski - fortepian
3. Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna; Paweł Kos-Nowicki - dyrygent
4. Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków; zespół Le Passioni dell’Anima
5. Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków; zespół Sabionetta
6. Stowarzyszenie Musica Humana; zespół La Tempesta
7. Filharmonia Kaliska; Zdzisław Łapiński - wiolonczela
8. Filharmonia Kaliska; Anna Boczar - fortepian
9. Filharmonia Kaliska; Kwartet Camerata
10. Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie; Kwartet smyczkowy Filharmoników Krakowskich, Duet Mariusz Pędziałek (obój) i Renata Żełobowska-Orzechowska (fortepian), Duet Marcin Türschmidt (skrzypce) i Renata Żełobowska-Oczechowska
11. Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga; Kwartet smyczkowy MAAKGroup

12. Fundacja Orkiestra Nowa; Michał Kwiatkowski - dyrygent, Adam Dobrowolski - fortepian

W ramach realizacji programu artyści wykonawcy włączą do swojego repertuaru i po raz pierwszy wykonają na koncertach realizowanych w terminie objętym regulaminem programu (1 lipca - 31 grudnia 2011) dzieła jednego z kompozytorów wskazanych w I edycji: Mikołaja Zieleńskiego, Antoniego Stolpego i Stefana Kisielewskiego.

Noc Wyszehradzka

Łukasz TrepczyńskiPolski pianista Łukasz Trepczyński (na zdjęciu) został zaproszony na 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki „LIPA MUSICA”, który odbędzie się w miejscowości Czeska Lipa(Republika Czeska) w dniach 16 września – 15 października 2011 roku. Łukasz Trepczyński wraz z Ivo Kahankiem z Czech, Istvanem Lajko z Węgier oraz Matejem Arendarikiem ze Słowacji weźmie udział w koncercie zatytułowanym „Noc Wyszehradzka”, dedykowanym europejskiemu dziedzictwu kultury, w dniu 28 września 2011 rokuo godz. 19:00 w Bazylice Wszystkich Świętych w mieście Czeska Lipa. Pianiści wykonają utwory narodowych kompozytorów, a następnie utwory na cztery ręce.

Szczegółowe informacje na stronie www.lipamusica.cz

Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich

23. Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich 201123. Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich odbędą się w dniach 11-19 czerwca 2011 roku. Na tegoroczny festiwal złoży się 10 koncertów, których program wypełnią różnorodne wydarzenia: od prezentacji nowych utworów młodych kompozytorów krakowskich (Maciej Jabłoński, Jakub Polaczyk, Piotr Sarnecki, i in.) po uroczystość jubileuszową Jerzego Kaszyckiego, nestora kompozytorów krakowskich. Poprzez muzykę nową z Włoch, Szwajcarii i Francji, do muzyki na nowo odkrytej - pasjonujące światowe prawykonanieodnalezionego Koncertu fortepianowegoKonstantego Regameya (ojca), który przedstawią pianiści Marek Szlezer i Michał Dziad.

Kto zechce poznać muzykę komponowaną przez Józefa Ignacego Kraszewskiego i jego brata Kajetananiech nie opuści koncertu pianisty Igora Ołownikowa z Białorusi w Instytucie Muzykologii UJ, gdzie prezentowana będzie przez Eugeniusza Popławskiego z Mińska seria wydawnicza „Spuścizna muzyczna Rzeczypospolitej”. Wystąpią znakomite śpiewaczki: uczennica E. Schwarzkopf - Barbara Fuchs z Zurychu i gwiazda scen europejskich - Olga Pasiecznik z Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Dominika Inglot - młody krakowski sopran.

Stulecie urodzin Stefana Kisielewskiego uświetnione będzie koncertem oraz promocją monografii Małgorzaty Gąsiorowskiejz udziałem red. Jerzego Kisielewskiego, prof. Adama Walacińskiego i prowadzącego spotkanie red. Andrzeja Kosowskiego.

Festiwal kompozytorów krakowskich uczci powstałe przed 70 laty w Stalagu w Zgorzelcu arcydzieło światowej kameralistyki Kwartet na koniec Czasu Oliviera Messiaenoraz obecność i pomoc, jaką kompozytorowi w obozie jenieckim nieśli podchorążowie pochodzący z Krakowa. Wykonaniu tego dzieła na koncercie inauguracyjnym pod patronatem Burmistrza Miasta Zgorzelec przez młodych krakowskich solistów, towarzyszyć będzie pokaz filmu dokumentalnegoNicolasa Buenaventury Vidala o genezie utworu oraz wykład Jerzego Stankiewicza w Instytucie Muzykologii.

Przedpremiera to koncertmaraton-warsztat37 młodych muzyków studiujących na Wydziale Muzyki Współczesnej i Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie, a inauguracjafestiwalu jak zawsze – w Niedzielę Zielonych Świątek (12 czerwca), w uroczystość Zesłania Ducha Świętego czyli w dniu święta inspiracji dla twórców, artystów i muzyków wykonawców.

ZOBACZ: program Festiwalu

Nowy program Departamentu Muzyki IMiT „Krytyka muzyczna 2.0”

Instytut Muzyki i TańcaProgram „Krytyka Muzyczna 2.0”, realizowany przez Departament MuzykiInstytutu Muzyki i Tańca przy współpracy Stowarzyszenia "De Musica", skierowany jest do polskich muzykologów, teoretyków muzyki, recenzentów, krytyków i osób reprezentujących szeroko rozumianą humanistykę. Celem programu jest rozwój i poprawa jakości polskiej krytyki muzycznej oraz zwiększenie liczby krytyk i recenzji w mediach.

Program obejmuje kilkudniowe wykłady teoretyczne, warsztaty z dziedziny krytyki muzycznej oraz publikację napisanych przez uczestników tekstów. Temat I edycji programu to „Współczesna krytyka muzyki współczesnej”. Wykład inauguracyjny poprowadzi prof. Michał Bristiger, a warsztaty Andrzej Chłopecki. Opiekunem naukowym grupy będzie Rafał Ciesielski. Wykłady i warsztaty odbędą się w dniach od 14 do 16 września 2011 roku w Warszawie w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz Instytutu Muzyki i Tańca. Wydarzeniem, które będzie przedmiotem recenzji i opracować krytycznych jest koncert inauguracyjny 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, który odbędzie się 16 września. Pisemne efekty warsztatów zostaną opublikowane w muzycznych czasopisamach branżowych.

Termin składania wniosków upływa w dniu 30 czerwca 2011 roku.

W programie mogą wziąć udział osoby posiadające licencjat lub wyższe wykształcenie oraz studenci od 3. roku studiów.

Szczegółowe informacje na stronie www.imit.org.pl

Chóry nagrodzone – finał festiwalu MUNDUS CANTAT SOPOT 2011

Mundus Cantat Sopot 2011Dnia 28 maja 2011 roku uroczystym Koncertem Finałowym zakończyły się zmagania konkursowe siódmej edycjiMiędzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT SOPOT 2011.

W tegorocznej edycji wzięło udział 16 chórów z 10 krajów, m.in.: z Singapuru, Szwecji, Słowacji, Brazylii, Litwy, Rosji, Turcji oraz Węgier. Międzynarodowemu jury, w którym zasiadali prof. Marcin Tomczak (Akademia Muzyczna Gdańsk), prof. Anna Fiebig (Akademia Muzyczna Gdańsk), prof. Marco Berrini (Milano Choral Academy), prof. Malcolm Goldring (Royal College of Music) oraz prof. Eugeniusz Kus (Akademia Sztuki w Szczecinie) nie pozostało nic innego, jak przyznać główne nagrody w każdej kategorii („Muzyka sakralna” – chóry dorosłe oraz dziecięce i młodzieżowe, „Muzyka świecka” – chóry dorosłe oraz dziecięce i młodzieżowe, „Gospel, jazz, spirituals”) oraz Grand Prix, czyli tytuł najlepszego z najlepszych. Jury postanowiło przyznać nagrody główne w kategoriach:

  • „Muzyka sakralna” oraz „Muzyka świecka”, chóry dziecięce i młodzieżowe – Grupie Śpiewaków z Liceum Risbergska ze Szwecji
  • „Muzyka sakralna” oraz „Muzyka świecka”, chóry dorosłe – SYC Ensemble Singers z Singapuru
  • „Muzyka gospel, spirituals i jazz” – Jazzowemu Zespołowi Wokalnego Kierunku Jazz, Muzyka Estradowa Gdańskiej Akademii Muzycznej.

Specjalne wyróżnienieza wyjątkową prezentację sceniczną oraz nagrodę rzeczową ufundowaną przez firmę Ziaja otrzymał Dziecięcy Chór „Kiviukai” z Litwy.

Nagroda Grand Prixzostała przyznana znakomitemu chórowi SYC Ensemble Singers z Singapuru, którego występy zarówno podczas przesłuchań konkursowych, jak i koncertów przyjmowane były owacjami na stojąco.

Koncert Finałowyodbył się na sopockim molo, na scenie plenerowej. Mimo niesprzyjającej pogody, impreza miała wielu widzów, których przyciągnęły występy nagrodzonych chórów. Na zakończenie w ramach projektu „Sing for Japan” chóry wykonały wspólnie Cantate Domino japońskiego kompozytora Ko Matsushita, w trakcie którego zbierano datki na rzecz dotkniętej kataklizmem Japonii.

TEREM CROSSOVER – 2. edycja Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Dla Zespołów Instrumentalnych – Petersburg, 26 marca - 1 kwietnia 2012

Terem CrossoverWładze Petersburga oraz Kwartet Terem ogłaszają drugą edycję Konkursu CROSSOVER, który odbędzie się w marcu 2012 roku w Petersburgu (Rosja).

Konkurs przeznaczony jest dla zespołów składających się z 2-7 muzyków, grających na dowolnych instrumentach akustycznych. Konkurs adresowany jest przede wszystkim do zespołów sięgających po gatunki niekonwencjonalne, poszukujących własnego języka i własnej ścieżki. Wśród jurorów konkursu znajdą się znani muzycy i kompozytorzy oraz wiodący menedżerowie i producenci z Rosji, Europy oraz Azji.

Laureaci konkursu wystąpią w najważniejszych salach koncertowych w całej Rosji, otrzymają także nagrody pieniężne (ponad 25 tys Euro). Inną formą nagrody będą ponadto wspólne koncerty z Kwartetem Terem, udział w kursach mistrzowskich i letnich warsztatach.

Rejestracja online: do 30 października 2011

Dokładne informacje: www.terem.cc

(tłum. Joanna Warywoda)

Konferencja “Vienna Music Business Research” - Wiedeń, 8-10 czerwca 2011

Vienna Music Business Research DaysW dniach 8-11 czerwca 2011 roku, w Konserwatorium Wiedeńskim (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien) odbędzie się kolejna konferencja z cyklu Vienna Music Business Research.

Pierwsza edycja konferencji dotyczyła udostępniania plików muzycznych i miała miejsce w czerwcu 2010 roku. W tym roku, odbędzie się ona pod hasłem „New Models of Music Distribution” - organizatorzy postanowili skupić się na nowych sposobach dystrybucji muzyki. Poruszone zostaną takie tematy, jak cyfrowa dystrybucja oraz pobieranie muzyki z Internetu. Podczas konferencji będzie można wysłuchać wykładów wybitnych specjalistów, takich jak:

  • Dagfinn Bach(Bach Technology, Norwegia), jeden z pionierów w dziedzinie internetowej dystrybucji muzyki, współtwórca MP3. Pracował jako konsultant dla Nokia Ventures Organization oraz brał udział w utworzeniu Artspages International AS.
  • Patrik Wikström(Szwecja) – profesor, wykładowca Jönköping International Business School. Jego zainteresowania koncentrują się na innowacjach w mediach, zwłaszcza w przemyśle muzycznym. Autor książki pt. The Music Industry - Music in the Cloud (2009).
  • Will Page (Wielka Brytania), główny ekonomista PRS for Music, organizacji skupiającej pisarzy, kompozytorów i wydawców muzycznych w Wielkiej Brytanii. Jako badacz koncentruje się na przemyśle muzycznym, jest autorem licznych publikacji dotyczących darmowego pobierania muzyki, teorii „długiego ogona” etc.

Swoje prelekcje wygłoszą także Steffen Wicker(simfy.de, Niemcy), Stephan Grulert(EMI GSA) oraz inni.

Organizatorzy nie przewidują opłaty rejestracyjnej, osoby chętne do wzięcia udziału w konferencji proszone są o rejestrację mailową (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). 

Miejsce konferencji: Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, Anton-von-Webern- Platz 1, 1030 Wiedeń, Austria

Więcej informacji: http://musicbusinessresearch.wordpress.com/vienna-music-business-research-days-2

(tłum. Joanna Warywoda)

Piotr Anderszewski i przyjaciele w Łodzi

Piotr AnderszewskiKolejna edycja festiwalu „Piotr Anderszewski i przyjaciele” odbędzie się w Łodzi w dniach 2-5 czerwca 2011 roku. W jej ramach zaplanowano cztery koncerty – trzy recitale fortepianowe oraz spektakl multimedialny. Wszystkie recitale odbędą się w Pałacu Herbsta, przy ul. Przędzalnianej 72, spektakl multimedialny zaś w Klubie „Wytwórnia”, przy ul. Łąkowej 29. Na festiwalu oprócz Piotra Anderszewskiego (na zdjęciu) wystąpią rekomendowani przez niego artyści – mniej znani, ale również nieprzeciętni pod względem artystycznym.

Podczas pierwszego z recitali, w czwartek, 2 czerwcao godz. 19.00, wystąpi pianista o francusko-kanadyjskich korzeniach – Louis Lortie. Koncert z pewnością będzie gratką dla miłośników szeroko pojętej wirtuozerii, artysta wykona bowiem wszystkie EtiudyF. Chopina z op. 12 i 24 oraz 3 wybrane etiudy ze zbioru Methode des Methodes. W piątek, 3 czerwcao godz. 19.00, usłyszymy jednego z najlepszych pianistów serbskich, Aleksandra Madžara, znanego łódzkim melomanom z występu podczas tegorocznej edycji festiwalu „Łódzkie Schumanniana”. Podczas wieczoru artysta wykona cykl 24 PreludiówChopina oraz Sonatinę i tryptyk Gaspard de la nuitRavela. W sobotę, 4 czerwcao godz. 19.00, podczas spektaklu multimedialnegow Klubie „Wytwórnia” wystąpi zespół „Traffic Quintet” i przedstawi program Divine féminin, poświęcony bohaterkom znanych produkcji filmowych kilku ostatnich dekad. Niekonwencjonalne aranżacje, projekcje multimedialne, muzyka z takich filmów, jak Nagi instynkt, Vertigoczy Godziny, z pewnością zachwyci nie tylko melomanów, ale również wszystkich amatorów sztuki filmowej. Bilety na niedzielny recital Piotra Anderszewskiegorozeszły się jak świeże bułeczki. Z pewnością wpłynął na to wyjątkowy charakter koncertu, bowiem będzie to „pożegnalny” występ artysty przed zapowiadaną półtoraroczną przerwą w aktywności estradowej. W repertuarze recitalu znalazły się suity angielskie i francuskie J. S. Bacha.

Oprócz koncertów festiwal „Piotr Anderszewski i Przyjaciele” będzie gratką dla miłośników dobrych filmów. W kinie „Kinematograf” (Muzeum Kinematografii, pl. Zwycięstwa 1) każdego dnia festiwalu będzie można obejrzeć jeden z filmów wyprodukowanych przez Paula Branco.

Muzyczne Pejzaże Czesława Miłosza - koncert prawykonań

Muzyczne pejzaże Czesława MiłoszaW przeddzień obchodów rocznicy 100. urodzin Czesława Miłosza 26 czerwca 2011 rokuo godz. 19:00 w warszawskim Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się nadzwyczajny koncert prawykonańMuzyczne Pejzaże Czesława Miłosza. Po raz pierwszy usłyszymy utwory cenionych polskich kompozytorów - pieśni na baryton i orkiestrę kameralną, które opierają się na wierszach poety: W Warszawie, Bieg, Obłoki i Annalena oraz kompozycje instrumentalne inspirowane życiem i twórczością noblisty. Jubileuszowe kompozycje stworzyli: Romuald Twardowski - Lituania, Joanna Bruzdowicz - Pieśń „W Warszawie", Marek Żebrowski - Pieśni „Dwa Pejzaże: Obłoki, Bieg", Ryszard Osada - teMuchi, Jarosław Siwiński - Pieśń „Annalena" i Barbara Kaszuba -... Znad Zatoki San Francisco, artyści należący do różnych generacji twórców i reprezentujący różnorodne prądy w polskiej muzyce współczesnej: od neoklasycyzmu, poprzez sonoryzm, do neotonalności i muzyki repetytywnej. Wykonawcami będą baryton Jarosław Bręk i orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego. Fragmenty poezji i prozy Czesława Miłosza przedstawi aktor Grzegorz Damięcki.

Tego samego dnia o godz. 17:30 w kawiarence Studia odbędzie się impreza towarzysząca, czyli panelowe spotkanie publiczności z twórcami utworów. Będzie to świetna okazja, aby poznać tajniki inspiracji kompozytorskiej, wpływ, jaki poezja Czesława Miłosza wywiera na artystów, a także elementy warsztatu twórczego współczesnych kompozytorów.

Koncert będzie transmitowany przez Program Drugi Polskiego Radia.

Muzyczne Pejzaże Czesława Miłoszaw jubileuszowym 2011 roku są jedynym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce, dedykowanym Czesławowi Miłoszowi, z polską muzyką współczesną skomponowaną na orkiestrę kameralną. Pomysłodawcą i koordynatorem artystycznym wydarzenia jest Małgorzata Kołcz, a organizatorem - Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie dla młodzieży

Konkurs wiedzy o Fryderyku Chopinie dla młodzieżyW piątek, 3 czerwca 2011 roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina organizuje Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie dla młodzieży do 17 roku życia. Udział w konkursie zgłosiło 109 osób, spośród których Jury w składzie prof. Irena Poniatowska, prof. Zofia Chechlińska, prof. Mieczysław Tomaszewski, dr Artur Szklener i Marita Albán Juárez wyłoni grupę 10 finalistów.

Finałzostanie rozegrany 3 czerwca 2011 roku o godz. 16.00 w Sali Koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie (ul. Okólnik 1). Po finale z recitalem chopinowskim wystąpi Marek Bracha, uczestnik XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wstęp wolny.

Transmisję z finału będzie można obejrzeć za pośrednictwem strony www.chopin.nifc.pl

Koncert Sinfonii Iuventus

Sinfonia Iuventus i BrahmsW dniu 16 czerwca 2011 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert Polskiej Orkiestry "Sinfonia Iuventus" z udziałem utalentowanych muzyków-solistów zespołu: Agnieszki Guz(skrzypce) oraz Jana Stokłosy(wiolonczela). Koncert poprowadzi dyrygent Jerzy Swoboda. W programie utwory Johannesa Brahmsa - Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę a-moll op. 102oraz I Symfonia c-moll op. 68.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Spotkania Muzyki w Ostrowie Wielkopolskim – Gołuchowie

Chanterelle Festival 2011XIX Spotkania Muzyki „Chanterelle Festival” odbędą się w Ostrowie Wielkopolskim – Gołuchowie w dniach 4, 5, 11 i 12 czerwca 2011 roku.

Cykl koncertowy „Chanterelle Festival” istnieje nieprzerwanie od 1993 roku, poświęcając zmaganiom z materią muzyczną rokrocznie najmniej osiem dni, głównie w połowie czerwca, ale również regularnie wiosną, jesienią i zimą. Tradycją jest inauguracja we wnętrzach Konkatedry w Ostrowie Wielkopolskim, ale istotą festiwalu są kameralne koncerty, organizowane w niezwykłej scenerii Zamku Książąt Czartoryskich i parku arboretum Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Dyrektorem festiwalu jest Jadwiga Jankielewicz, animatorka kultury muzycznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Więcej...

Jubileuszowy Festiwal Opery w Krakowie

XV Letni Festiwal Opery Krakowskiej 2011W dniach 4 czerwca - 8 lipca 2011 rokuodbędzie się XV Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Tegoroczna jubileuszowa edycja organizowana jest pod hasłem „Opera pokoleń – Opera bez granic”. Przestrzenią festiwalowych wydarzeń będzie tradycyjnie, oprócz gmachu Opery przy ul. Lubicz, Zamek Królewski na Wawelu. Jedno z wydarzeń swoim zasięgiem obejmie także Tarnów i Nowy Sącz.

Pierwsza część festiwalu – „Opera pokoleń”– ma charakter edukacyjnyi adresowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. W jej ramach odbywać się będą nie tylko przedstawienia (takie jak Kopciuszek, Księga lasu czy Pan Marimba), ale także warsztaty plastyczno-muzyczne oraz wydarzenia towarzyszące skierowane do młodszych widzów. Młodzież przybyła na spektakle będzie miała możliwość m.in. spotkać się z realizatorami przedstawień, zwiedzić operowy gmach lub też wziąć udział w konkursie plastycznym – najlepsze prace wystawione zostaną w budynku Opery na Antresoli. Dnia 14 czerwca w gmachu Opery, na Antresoli, otwarta zostanie wystawa poświęcona pozazawodowym pasjom ludzi sceny. Podziwiać będzie można malarstwo, rzeźbę i fotografię polskich artystów świata muzyki i teatru.
W ramach festiwalu, 18 czerwca o godz. 18.30, na Dużej Scenie Opery Krakowskiej odbędzie się premiera Traviaty– klasyki operowej autorstwa Giuseppe Verdiego. Spektakl reżyseruje Krzysztof Nazar, kierownictwo muzyczne sprawuje Tomasz Tokarczyk, autorką kostiumów jest Zofia de Ines, a scenografię przygotowuje Marek Braun. Dzień później, 19 czerwca będzie miała miejsce premiera studencka spektaklu, natomiast następnego dnia – w poniedziałek, 20 czerwca – odbędzie się spotkanie z realizatorami spektaklu.

Opera Krakowska zaprasza także 18 czerwcana specjalne wydarzenia z okazji Nocy Teatrów. O godz. 20.00 w jednym z najpiękniejszych ogrodów Krakowa – Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego – będzie miała miejsce „Lekcja śpiewania”, organizowana we współpracy z Biblioteką Piosenki Polskiej, kabaretem „Loch Camelot” i Ogrodem Botanicznym UJ. W lekcji wezmą udział uznani soliści Opery Krakowskiej, a poprowadzą ją wspólnie Waldemar Domański i Franciszek Makuch. Natomiast o północy, na Dużej Scenie Opery, odbędzie się spektakl MUSICODRAMA czyli Jubi & Debi w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego. Spektakl ten uświetni jubileusz pracy artystycznej uznanej solistki Opery Krakowskiej – Bożeny Zawiślak-Dolny, która wystąpi w nim wraz z córką Katarzyną – aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Drugą część festiwalu – „Opera bez granic”– otworzy operetka Baron cygański Johanna Straussaw inscenizacji Laco Adamika – transmitowana na żywo 25 czerwcao godz. 19.30 z gmachu Opery na Rynek Główny Tarnowaoraz Rynek Główny Nowego Sącza. Mieszkańcy tych dwóch miast już od godziny 16.00 będą mieli możliwość zasięgnąć wiedzy na temat Opery Krakowskiej i jej repertuaru – za pośrednictwem operowych wydawnictw, multimedialnych prezentacji, a także bezpośrednio u osób reprezentujących Operę. W ramach „Opery bez granic” na Dużej Scenie Opery odbędzie się również występ gościnny zagranicznego teatru operowego. Dnia 28 czerwca Theater Plauen-Zwickau zaprezentuje krakowskiej publiczności Bal maskowy Giuseppe Verdiego, w reżyserii Thilo Reinharda.

Więcej...