Polmic - FB
Filter

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!
 
Spokojnych, radosnych i rozśpiewanych kolędami Świąt Bożego Narodzenia
 
oraz szczęścia i niezapomnianych muzycznych przeżyć w Nowym Roku 2013

 
życzą

pracownicy Polskiego Centrum Informacji Muzycznej 





Sukces polskiego duetu w Hiszpanii

Haniszewska-Kandulski DuoPoznański duet skrzypcowo-gitarowy Haniszewska-Kandulski Duo zwyciężył w zakończonym 16 grudnia 2012 roku, prestiżowym XI Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Luys Milan” w Ontinyencie w Hiszpanii.

Tegoroczna edycja poświęcona była wyłącznie zespołom kameralnym z gitarą. W konkursie wzięło udział 12 zespołów z 7 krajów, a do finału przeszły tylko 3. Polski duet pokonał reprezentantów Niemiec - Richarda Gläsera & Chirstopha Nonnweilera (gitara-perkusja) i Francji - Tizoc Romero & Bereau Raphael (gitary), którzy zajęli II miejsce (ex aequo).

Haniszewska-Kandulski Duo powstał w 2005 roku. Tworzą go Sandra Haniszewska - absolwentka Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej i dr Jakuba Haufy oraz Tomasz Kandulski - absolwent poznańskiej Akademii w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego. W roku 2008 oboje ukończyli studia w Conservatorium Maastricht w Holandii, w klasach wybitnych wirtuozów swoich specjalności - Borisa Belkina (skrzypce) i Carlo Marchione (gitara). Duo ma na swoim koncie wiele koncertów w Polsce, jak i za granicą oraz występów z orkiestrami. Artyści w swoim repertuarze posiadają utwory oryginalnie napisane na skład skrzypcowo-gitarowy, jak i opracowują własne transkrypcje. Grają muzykę wszystkich epok i stylów - od baroku, przez romantyzm, po muzykę współczesną, w wykonawstwie której się specjalizują. W ostatnich latach odnosili znaczące sukcesy podczas międzynarodowych konkursów - w 2011 roku zdobyli I nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Gitarowym Niccolo Paganini w Parmie (Włochy), a rok wcześniej zostali zwycięzcami VII Międzynarodowego Konkursu Gitarowego Premio Enrico Mercatali w Gorizii (Włochy). W kwietniu 2012 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu: Tintinnabuli. Modern music for violin and guitar wydana przez QBK Records z Szczecina.

Więcej informacji – na stronie: www.certamenluysmilan.com

Karnawałowy wieczór symfoniczny na urodziny Witolda Lutosławskiego

Paweł WybraniecNa Karnawałowy wieczór symfoniczny, organizowany w ramach obchodów Roku Witolda Lutosławskiego, zaprasza w piątek, 25 stycznia 2013 rokuo godz. 19:00 Filharmonia w Opolu.

W programie koncertu znajdą się cztery kompozycje: Gra na klarnet soloElliotta Cartera, Preludia taneczneWitolda Lutosławskiego, Koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową Aarona Coplanda i IV Symfonia A-dur Włoska op. 90Felixa Mendelssohna-Bartholdy.

Wystąpią: Paweł Wybraniec - klarnet (na zdjęciu) i Filharmonicy Opolscy pod batutą Jerzego Koska.

„Muzyczne Białe Plamy” - prace badawcze I edycji programu

Instytut Muzyki i TańcaInstytut Muzyki i Tańca zaprasza do zapoznania się z pracami badawczymi powstałymi w ramach I edycji programu „Muzyczne białe plamy”.

Program „Muzyczne białe plamy” adresowany jest do polskich i zagranicznych badaczy, którzy prowadzą badania naukowe w zaniedbanych lub mało znanych obszarach polskiej muzyki. Badania dotyczą polskiej muzyki w szerokim ujęciu chronologiczno-gatunkowym i obejmować mogą m.in. twórczość kompozytorską, działalność artystyczną, aktywność muzykologiczną, czy recepcję muzyki.

Efektem realizacji I edycji programu (2011/2012) są cztery następujące prace badawcze, które obejmują niezwykle szeroki zakres gatunkowy, stylistyczny i chronologiczny muzyki polskiej:
• Ewa Czachorowska-Zygor - Twórczość symfoniczna i kameralna Adama Walacińskiego. Prezentacja. Interpretacja
• Tomasz Dziedzic, Marek Gaszyński – Polski Rock and Roll 1956-1968. Poza anteną i prasą (uwarunkowania, twórczość, patologia)
• Magdalena Szyndler – Repertuar muzyczny południowej części Śląska Cieszyńskiego (Beskid Śląski) – tradycja i współczesność
• Mariusz Urban – Katalog zbioru muzykaliów zgromadzonych na chórze Kościoła pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu
Prace opublikowane są stronie internetowej Instytutu Muzyki i Tańca w zakładce programy.

Witold Lutosławski - Centenary Edition - Polskie Nagrania (8CD)

Witold Lutosławski - Centenary Edition 8CD (PNCD Box 0009 A/H) Polskie Nagrania postanowiły uczcić setną rocznicę urodzinWitolda Lutosławskiego oraz Rok Lutosławskiego wydając 8-płytowy album poświęcony twórczości kompozytora.

Wydawnictwo jest bezcenną kolekcją nagrań jego kompozycji – perłą fonograficzną ze względu na wyjątkowe, pierwsze polskie prawykonania utworów z udziałem największych polskich artystów i orkiestr, także pod dyrekcją samego Witolda Lutosławskiego oraz jakość redakcjii szaty graficznej. Krążki wytłoczone zostały na złocie, co dodatkowo wyróżnia tę jubileuszową kolekcję pod względem jakości dźwięku. Autorem komentarza do bogatej 44-stronicowej książeczki jest Ludwik Erhardt, a stronę wizualną zaprojektował Jerzy Matuszewski.

Partnerami projektu są: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Związek Kompozytorów Polskich. Album ukazał się pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

U progu Roku Lutosławskiego w Opolu

Witold LutosławskiKoncert świąteczny U PROGU ROKU LUTOSŁAWSKIEGOodbędzie się w piątek, 21 grudnia 2012 rokuo godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii Opolskiej.

W programie: Suita orkiestrowa PtakiOttorino Respighi’ego, Suita baletowa Jezioro łabędzie op. 20Piotra Czajkowskiego, Dwadzieścia polskich kolędWitolda Lutosławskiego i Christmas SingalongThamasa A. Kennedy’ego. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Opolskiej pod batutą Bartosza Żurakowskiego.

Audiowizualny pokaz "Fantom" we Wrocławiu

FantomOddział WrocławskiZwiązku Kompozytorów Polskich i Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu zapraszają na pokaz audiowizualny Fantom, rozpoczynający interdyscyplinarny projekt oparty na algorytmach zachowań dźwięku i formy.

Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 18 grudnia 2012 rokuo godz. 19.00 w Centrum Sztuk Użytkowych / Centrum Innowacyjności (nowy gmach ASP, ul. R. Traugutta 19/21, sala 409) we Wrocławiu. W projekcie uczestniczą: Adam Abel, Cezary Duchnowski i Paweł Lisek.

FANTOMzapoczątkowuje serię prezentacji współpracy artystów wizualnych z artystami muzycznymi zwiazanymi z Wrocławiem. W 2013 roku planowane są kolejne wydarzenia, których wspólnym mianownikiem bedzie interakcja wizualnej i muzycznej warstwy wspólnego dzieła, wykorzystujaca algorytmy sztucznej inteligencji.
Projekt zrealizowany został dzieki wsparciu Urzedu Miasta Wrocław, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Sinfonia Varsovia w Tokio

La Folle Journee 2013 w Tokio Orkiestra Sinfonia Varsovia w dniach 3-5 maja 2013 roku brała udział w japońskiej odsłonie festiwalu La Folle Journée –Szalonych Dniach Muzyki. W tym roku festiwal poświęcony jest muzyce francuskich i hiszpańskich kompozytorów.

W ramach La Folle Journée w Tokio Sinfonia Varsovia wystąpiła dziewięć razy. Koncerty orkiestry odbywały się w budynku Tokyo International Forum, większość w Sali Baudelaire dla ponad 5 000 widzów. W programie, zgodnie z tegoroczną tematyką Szalonych Dni Muzyki, znalazły się m.in. Requiem op.48Gabriela Fauré, Suity CarmenGeorgesa Bizeta, Fantazja dla szlachcica na gitarę i orkiestrę oraz Concerto d'Aranjuezna gitarę i orkiestrę Joaquina Rodrigo, Havanaise op. 83Camille Saint-Saëns’a oraz Poemat na skrzypce i orkiestręChausson’a.

Orkiestrą dyrygowali Michel Corboz i Jean-Jacques Kantorow. Wśród solistów, którym towarzyszyła Sinfonia Varsovia, byli skrzypkowie: Augustin Dumay, Nicolas Dautricourt, Kyoko Takezawa, pianiści: Boris Berezovsky, Bertrand Chamayou, Luis Fernando Pérez, gitarzyści: Juan Manuel Cañizarès, Kaori Muraji, śpiewacy: Sylvie Wermeille - sopran, André Baleiro – baryton, a także grająca na kastanietach Lucero Tena. Wraz z Sinfonią Varsovia ponownie wystąpił świetny Ensemble Vocal Lausanne.
Jeden z koncertów Sinfonii Varsovii, w sali dla 5008 osób, odbył się z udziałem Mariusza „Wilka” Wilczyńskiego –twórcy animacji artystycznej. Performance Mariusza Wilczyńskiego do Karnawału Zwierząt Saint-Saënsa polegał na tworzeniu wyświetlanych na wielkich ekranach seansów rysowania i animacji na żywo, przy użyciu różnych technik plastycznych – symultanicznie do wykonywanych na estradzie utworów.

Świątecznie na Grochowskiej z Sinfonią Varsovią

Świątecznie na Grochowskiej z Sinfonią VarsoviąZ okazji Świąt Bożego NarodzeniaOrkiestra Sinfonia Varsovia organizuje dwa świąteczne wydarzenia w swojej siedziby przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie.

W sobotę, 15 grudnia 2012 rokuw godz. 12:00 - 15:00 zaprasza wszystkie dzieci na 2. Rodzinne Spotkanie Świąteczne. Sinfonia Varsovia, wspólnie z Centrum Promocji Kultury Praga Południe oraz Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego, przygotowała moc atrakcji. W programie wydarzenia m.in. tworzenie miniaturowych choinek, kartek świątecznych metodą scrapbookingu i bombek choinkowych metodą decoupage. Będzie można posłuchać opowieści o zwyczajach bożonarodzeniowych i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Nie zabraknie wspólnego muzykowania i tu niespodzianka … orkiestra nagra płytę z kolędami w Waszym wykonaniu! Dla najmłodszych – słodki poczęstunek.

W poniedziałek, 17 grudnia 2012 rokuo godz. 18:00 w wykonaniu Sinfonii Varsovii odbędzie się Świąteczny Koncert na Grochowskiej. W programie: Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga”Griega, Koncert podwójny d-moll na obój i skrzypceBacha oraz opracowania arii Haendla i Bacha na obój i orkiestrę smyczkową. Solistami będą muzycy Sinfonii Varsovii: Arkadiusz Krupa - obój i Jakub Haufa - skrzypce. Po koncercie organizatorzy zapraszają na wspólny wigilijny poczęstunek.

Wstęp wolny. Szczegóły na stronie www.sinfoniavarsovia.org

Nominacje do Paszportów Polityki 2012

Paszporty Polityki 2012 Wojciech Blecharz, Agnieszka Budzińska-Bennett i TWOgether Duo nominowali zostali do Paszportów Polityki 2012 w kategorii „muzyki poważnej”.

Tegorocznych nominowanych łączy to, co powinno być wspólne dla wszystkich dobrych muzyków: ciekawość muzycznego świata i wynikająca stąd stała gotowość do poszukiwania nowych dróg, przy niezbędnym utrzymywaniu wysokiego poziomu. – napisała Dorota Szwarcman po ogłoszeniu nominacji. - Agnieszka Budzińska-Bennett, którą nominujemy już po raz drugi (nie mieliśmy wyjścia, ponieważ jej najnowsza płyta jest po prostu wybitna), poszukuje w archiwach zapisów muzyki średniowiecza i dokumentów odnoszących się do jej społecznych i historycznych kontekstów; w efekcie tworzone przez nią programy koncertów i płyt mają solidną podbudowę teoretyczną oraz pięknie zapełniony margines dla interpretacji tych nie zawsze jednoznacznych zapisów. Wojciech Blecharzposzukuje intensywnie swojej drogi w dziedzinie kompozycji – każdy jego utwór jest zupełnie inny, każdy więc zaskakuje. Czekamy na jego pierwsze większe dzieło dla Opery Narodowej. Natomiast TWOgether Duo(które ostatnio postanowiło porzucić tę nazwę i występować pod swymi nazwiskami – Magdalena Bojanowicz i Maciej Frąckiewicz) poszukuje nowych brzmień i nowego repertuaru, wykazując w tej mierze dużą aktywność. I wszyscy swą postawą gwarantują, że będą poszukiwać nadal.

Więcej informacji – na stronie: www.polityka.pl

Sukces polskich akordeonistów w Hiszpanii

Arrasate 2012 - laureaci Maciej Frąckiewicz zwyciężył w zakończonym 9 grudnia 2012 roku XX Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Arrasate (XX Certamen Internacional de Acordeón Arrasate Hiria).

Polak pokonał ponad 30 uczestników-solistów, wykonując w II etapie konkursu m.in. utwory polskich kompozytorów – Jagody Szmytki i Andrzeja Tuchowskiego. Drugie miejsce zajął również polski artysta - Tomasz Ostaszewski, a trzecią nagrodę wywalczyła Yngvild Vivja Haaland Ruud z Norwegii.

Od piątku, w ciągu trzech dni, ponad trzystu akordeonistów konkurowało w prestiżowym konkursie, organizowanym przez baskijskie Stowarzyszenie Hauspoz. Artyści oceniani byli w konkurencji międzynarodowej i krajowej.

Relacja z konkursu – na stronie: www.noticiasdegipuzkoa.com

Utwór Marcina Stańczyka w finale konkursu Toru Takemitsu Award 2013

Marcin StańczykUtwór SIGHS - hommage à Fryderyk ChopinMarcina Stańczyka (na zdjęciu) został wybrany do finału konkursu kompozytorskiego Toru Takemitsu Award 2013. Kompozycja zostanie wykonana przez Tokyo Philharmonic Orchestra w dniu 26 maja 2013 roku w Tokyo Opera Concert Hall.

Konkurs Toru Takemitsu Award wyróżnia się tym, że ma tylko jednego zaproszonego jurora - w tegorocznej edycji był to Sir Harrison Birtwistle, który bierze jednoosobową odpowiedzialność za wybór utworów, przyznanie nagród oraz komentuje wyselekcjonowane kompozycje. Na konkurs nadesłano 97 partytur z 28 krajów. Utwór Marcina Stańczyka jest jednym z czterech wybranych do finału – obok dzieł Huan Liu z Chin oraz Sumio Kobayashi i Nana Kamiyama z Japonii.

Relacja i krótki komentarz Harrisona Birtwistle'a – na stronie: www.operacity.jp/en/concert/award/news/121207.php

Premiera utworu Pawła Hendricha w Monachium

Paweł Hendrich z Peterem EötvösemPremiera nowego utworuPawła HendrichaSedimetronna zespół kameralny – odbędzie się 11 grudnia 2012 roku w Monachium w ramach festiwalu „Musica Viva”. Kompozycję wykona Ensemble Modern pod batutą Petera Eötvösa (na zdjęciu razem z kompozytorem).

Sedimetronzostał zamówiony przez Goethe Institut i Ensemble Modern oraz sfinansowany ze środków BHF-BANK-Stiftung. W ramach projektu „Where from? Where to? – Myths, Nation and Identities in Central Eastern Europe” (organizowanego przez Goethe Institut i Ensemble Modern) utwory zamówione u ośmiu kompozytorów (Czechy, Łotwa, Polska, Słowenia, Węgry) w roku 2012 i 2013 będą prezentowane przez Ensemble Modern pod batutą Petera Eötvösa i Anu Tali na festiwalach i koncertach we Frankfurcie, Berlinie, Budapeszcie, Rydze i Warszawie. Premiera wszystkich ośmiu kompozycji, w tym kompozycji Pawła Hendricha jako jedynego Polaka, będzie miała miejsce na festiwalu Musica Viva w Monachium. Utwór Sedimetronjest dedykowany Andrzejowi Chłopeckiemu, który był jednym z koordynatorów wspomnianego projektu i rekomendował Hendricha jako jego uczestnika.

Więcej informacji – na stronie: www.br.de

Muzyczni Edukatorzy

Dagna Sadkowska - Muzyczni Edukatorzy Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki wraz zFundacją Muzyka jest dla wszystkich zapraszają na inaugurację nowego projektu edukacyjnego Muzyczni Edukatorzy, skierowanego do nauczycieli, animatorów, edukatorów muzycznych, muzyków, dziennikarzy muzycznych, dzieci, młodzieży, studentów i seniorów. Projekt zainauguruje koncert-warsztat 4 formy – działania muzyczne w wykonaniu znanego edukatora muzycznegoMichała Górczyńskiego oraz jego przyjaciół – kompozytorówSławomira Wojciechowskiego iJarosława Siwińskiego, skrzypaczkiDagny Sadkowskiej i beatboxera Patryka „TikTaka” Mateli. Koncert-warsztat odbędzie się 14 grudnia 2012 roku o godzinie 18.00 w Sali Widowiskowej Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki.

4 formy – działania muzyczne to spotkanie pięciu osób związanych z muzyką współczesną w ramach eksperymentu „edukacji komponowanej”, zakładającej formowanie zespołów edukacyjnych. Podobnie jak odbywa się to w przypadku tworzenia składu muzycznego, tak i tu pojawia się proces improwizacji poprzedzający właściwe zapisywanie utworu, szukanie właściwych napięć w przebiegu całej formy wydarzenia. Inspiracje i baza dla tego rodzaju działań zawarta została na stronie www.edukacjakomponowana.pl Zadaniem moderatora, którym będzie klarnecista i pomysłodawca Michał Górczyński, jest stworzenie narzędzi dialogu pomiędzy pojęciem „edukacji komponowanej” a kompozytorami zaproszonymi do projektu – wspomnianymi kompozytorami i muzykami. Opracowane w ramach projektu metody mają zaowocować możliwością zapraszania do stosowania prezentowanych sposobów przez inne osoby związane z edukacją.

Oscar Prados Sillero z Hiszpanii zwycięzcą Konkursu Kompozytorskiego im. Karola Szymanowskiego

Wyniki I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Karola Szymanowskiego 2012Rozstrzygnięty został I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Jury złożone z członków Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w składzie: Eugeniusz Knapik – przewodniczący, Krzysztof Meyer, Rafał Augustyn i Sławomir Czarnecki rozpatrzyło prace kompozytorskie, które napłynęły z całego świata (ze wszystkich kontynentów) w rekordowej liczbie 176 i przyznało następujące nagrody:

  • I Nagroda (15.000 zł) - Oscar Prados Sillero (Hiszpania) - godło „34051” za kompozycję Chant des nuages du soir
  • II Nagroda (10.000 zł) - Paolo Boggio (Włochy) – godło “PNKK12” za kompozycję The Stained Glass Island II
  • III Nagroda (5.000 zł) - Ryuji Kubota (Japonia) – godło „2134711” za kompozycję Stein / Stern II
  • Wyróżnienie - Ralf Gawlick (USA) – godło „1969” za kompozycję ...de la mas sabrosa y agradable vida…
Ponadto jury przyznało następujące nagrody specjalne:
• Nagroda Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach –nagranie archiwalne dla Polskiego Radia lub publiczne wykonanie lub jednego z nagrodzonych utworów w latach 2013-2014 - Oscar Prados Sillero (Hiszpania)
• Nagroda Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie – wykonanie jednego z nagrodzonych utworów w sezonie koncertowym 2013/2014 - Paolo Boggio (Włochy)
• Nagroda JM Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach - wykonanie jednego z nagrodzonych utworów w sezonie koncertowym 2013/2014 - Ryuji Kubota (Japonia)
• Nagroda Polskiego Wydawnictwa Muzycznego SA – komplet polskich partytur współczesnych - Ralf Gawlick (USA)
• Nagroda Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich - abonament na wszystkie koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" 2013 - Ralf Gawlick (USA)
• Nagroda Narodowego Forum Muzyki I Filharmonii Wrocławskiej - karnet na koncerty Festiwalu Musica Electronica Nova, Wrocław 2013 - Oscar Prados Sillero (Hiszpania)

Publiczne ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 14 grudnia 2012 roku(piątek) o godz.19.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach podczas finałowego koncertu Festiwalu „Brand New Music” 2012 organizowanego przez Katedrę Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki oraz Związek Kompozytorów Polskich oddz. w Katowicach.

Niezwykłe spotkania z fortepianami i perkusją

Grudniowe koncerty dla dzieci w Filharmonii KrakowskiejGrudniowe koncerty dla dzieci wFilharmonii Krakowskiej całkowicie łamią dotąd przyjętą konwencję, bohaterami koncertów nie będą ani Babcia Melodia, ani Dziadek Rytmus, ani nawet Kuzynka Klawiaturka Fortepianowa, ale dwa fortepiany i szereg najbardziej zadziwiających instrumentów perkusyjnych z parasolami na czele.

W ten sposób dzieci poznają nieograniczone możliwości fortepianów, słuchając gry na dwóch takich instrumentach jednocześnie, na cztery ręce na jednej klawiaturze, tylko z wykorzystaniem czarnych klawiszy, czy w sposób perkusyjny. Wykonawcami projektu niezwykłego spotkania z fortepianami i perkusją będą: Lutosławski Piano Duo, w skład którego wchodzą nagradzani wielokrotnie utalentowani pianiści - Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik oraz Haba Percussion Group - krakowski zespół perkusyjny założony przez Ryszarda Habę - kierownika grupy perkusyjnej Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, inicjatora Spotkań z muzyką perkusyjną. Zespół powstał w 2006 roku i od tego czasu prowadzi niezwykle aktywną działalność koncertową, uczestnicząc także w krakowskich festiwalach: Festiwalu Muzyki Filmowej czy Muzyka w Starym Krakowie. Grupa dokonała wielu prawykonań muzyki polskiej i zagranicznej – wśród współczesnych kompozytorów, którzy tworzą specjalnie na potrzeby Haba Percussion Group znajdują się takie nazwiska jak: Agata Zubel, Szczepan Tesarowicz, Lindsay Davidson czy Nathan Right Shirley.

Koncerty odbędą się w poniedziałek 10 grudnia i w piątek 14 grudnia 2012 roku o godz. 9, 11 i 13 oraz w sobotę 15 grudnia 2012 roku o godz. 10 i 12.

W programie: Maurice Ravel - Moja matka gęś(części: Pawana dla śpiącej królewny, Tomcio Paluszek, Japońska cesarzowa, Rozmowy Pięknej i Bestii), George Bizet - Zabawy dziecięce(Banki mydlane, Mały mąż, mała żona), Witold Lutosławski - Wariacje na temat Paganiniego, George Crumb - Taniec kosmiczny z cyklu Makrokosmos, Wojciech Blecharz - Transpherecz. II, Igor Strawiński - Taniec rosyjski z baletu Pietruszka, Utwór na 6 parasoli i pudło rezonansowe, Pat Metheny – Suita (wybór), Lindsay Davidson - Utwór na bazie szkockich motywów rytmicznych (z układem choreograficznym wg własnego pomysłu grupy).

Brand-New Music 2012

Brand-New Music 2012Festiwal „Brand-New Music” odbędzie się w dniach 11-14 grudnia 2012 roku w Katowicach. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Louis Andriessen.

Festiwal „Brand-New Music”, którego gospodarzem jest Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach we współpracy z katowickim oddziałem Związku Kompozytorów Polskich istnieje od 2002 roku. Jego główne idee to przedstawienie dzieł i sylwetek kilku pokoleń kompozytorów - od studentów, poprzez absolwentów akademii muzycznych, po uznanych mistrzów, oraz szeroko pojęta dyskusja o istnieniu muzyki dziś. W ciągu czterech dni odbywają się koncerty, wykłady, warsztaty i spotkania z zaproszonymi gośćmi.

Jednym z najważniejszych elementów festiwalu są premiery specjalnie zamówionych utworów - w tym roku na zamówienie Festiwalu komponowali Dobromiła Jaskot, Karol Nepelski oraz Krzysztof Wołek.

Wykonawcą festiwalowych koncertów jest znakomity śląski zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki najnowszej - obchodząca w tym roku jubileusz 15-lecia swego istnienia Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca. W partiach solowych wystąpią także solistki: skrzypaczka Monica Germino (USA/Holandia) oraz pianistka Małgorzata Walentynowicz.

Brand-New Music 2012

Brand-New Music 2012W piątek, 14 grudnia 2012 roku o godz. 19.00 w Sali KoncertowejAkademii Muzycznej w Katowicach odbędzie się Koncert Finałowy Festiwalu "Brand-New Music", organizowanego przez Akademię Muzyczną oraz katowicki oddziałZwiązku Kompozytorów Polskich. W programie koncertu znajdą się prawykonania utworów zamówionych przez Festiwal - Dobromiły JaskotChatayu, Karola Nepelskiego Santa, santa Erotica!Krzysztofa Wołka Motion, Stases oraz polska premiera utworu La GiroLouisa Andriessena - Gościa Specjalnego Festiwalu.

Wykonawcami będą skrzypaczka Monica Germino (Holandia/USA), pianistka Małgorzata Walentynowicz oraz Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca.

Festiwal „Brand-New Music” istnieje od 2002 roku. Jego główne idee to przedstawienie dzieł i sylwetek kilku pokoleń kompozytorów - od studentów, poprzez absolwentów akademii muzycznych, po uznanych mistrzów, oraz szeroko pojęta dyskusja o istnieniu muzyki dziś. W ciągu czterech dni odbywają się koncerty, wykłady, warsztaty i spotkania z zaproszonymi gośćmi.

Nagroda im. Witolda Hulewicza dla Krzysztofa Bilicy

Krzysztof BilicaW warszawskim Domu Literatury odbyła się 26 listopada 2012 roku uroczystość XVII edycji Nagrody im. Witolda Hulewicza. Wśród dwunastu tegorocznych laureatów znalazł się muzykologKrzysztof Bilica (na zdjęciu). Wyróżniono go „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chopinologii i leksykografii muzycznej”.

W laudacji przypomniano, że Krzysztof Bilica działa na polach literatury i muzyki. Jako redaktor Wydawnictwa Naukowego PWN (w latach 1974-2002) napisał lub zredagował ponad 10 tysięcy haseł i artykułów muzycznych do encyklopedii uniwersalnych tego wydawnictwa (m.in. do 33-tomowej Wielkiej encyklopedii PWN). Jako aforysta przez dziesięć lat prowadził własną rubrykę aforystyczną w tygodniku „Przekrój”. Jako muzykolog badał wpływ polszczyzny (ściślej: jej systemu akcentuacyjnego) na rodzimą muzykę, wyrażający się w powstałym jeszcze w XVIII wieku zakończeniu muzycznym, które nazwał kadencją polską. Wykazał – m.in. w książce Wokół Chopina i Polski(2005) i w referacie wygłoszonym na III Kongresie Chopinowskim w 2010 roku – obecność takiej kadencji w utworach Fryderyka Chopina. Na ostatniej zaś konferencji naukowej ZKP w Radziejowicach (październik 2012) udowodnił w referacie Chopin – dodekafonista i serialista albo ogadywanie Finału Sonaty b-moll, iż kompozytor stosował świadomie i celowo serie oraz struktury dwunastodźwiękowe – osiemdziesiąt lat przed Schönbergiem.

Patron Nagrody, Witold Hulewicz, pisarz, poeta, tłumacz literatury niemieckiej, pionier i teoretyk teatru wyobraźni, czyli słuchowiska radiowego, autor powieści biograficznej o Beethovenie (Przybłęda Boży,1927), także zaginionej książki o Chopinie, był podczas minionej wojny redaktorem wydawanego w Warszawie pisma „Polska żyje”; aresztowany 1940, zginął rozstrzelany przez Niemców 1941 w Palmirach. Nagroda jego imienia została ustanowiona w roku 1995, w stulecie urodzin pisarza. Jej ideą, jak czytamy w Regulaminie, „jest wyróżnianie w formie nagród ludzi kultury, literatury, sztuki, jak też działaczy społecznych i przedstawicieli tych dziedzin życia, które wiążą się z nurtem postępu. Nagroda ma charakter ogólnopolski, lecz w centrum uwagi jurorów jest Mazowsze”. Jednym z poprzednich laureatów Nagrody w dziedzinie muzyki był Wiesław Ochman.

"Actus Humanus" w Gdańsku po raz drugi

Jordi SavallŚwiatowa czołówka przedstawicieli wykonawstwa historycznego weźmie udział w drugiej edycji Festiwalu "Actus Humanus", który odbędzie się Gdańsku w dniach od 11 do 16 grudnia 2012 roku. W Polsce pojawią się tak znakomici artyści i formacje, jak: Jordi Savall (na zdjęciu), Ottavio Dantone, Europa Galante z Fabiem Biondim, I Turchini i Antonio Florio, Akadêmia z Françoise Lasserre oraz Mala Punica z Pedrem Memelsdorffem. W wyjątkowej scenerii zabytków miasta przedstawią najciekawsze i najnowsze odkrycia muzyki dawnej.

Drugą odsłonę festiwalu zainauguruje 11 grudniaw Kościele św. Jana koncert wybitnych artystów z Szampanii – formacji Akadêmiapod kierownictwem Françoise Lasserre. Słynący z dążenia do „muzycznego ideału” artyści od wielu lat pracują nad przywracaniem znaczących lub zapomnianych wokalnych oraz instrumentalnych dzieł muzyki XVII wieku. Zespół jest regularnie zapraszany na prestiżowe francuskie festiwale w Ambronay, La Chaise-Dieu, Auvers-sur-Oise, Lourdes, Festival d’Ile de France, Contrepoint 62 i wiele innych. Gdańsku artyści przedstawią specjalnie przygotowany program Pastorale sur la Naissance de notre Seigneur Jésus Christ, złożony z dzieł Marca-Antoine’a Charpentiera, związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia. 12 grudnia, w wyjątkowej scenerii Dworu Artusa, wystąpi niekwestionowany mistrz muzyki dawnej – Jordi Savall. Jeden z najbardziej charyzmatycznych wirtuozów violi da gamba na gdański festiwal przygotował program, kojarzony w pierwszej kolejności z kultowym filmem Alaina Corneau z 1991 roku Tous les matins du monde (Wszystkie poranki świata), do którego realizował ścieżkę dźwiękową realizował sam Savall. Film opowiada historię żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku francuskiego muzyka i kompozytora Marin Maraisa oraz jego nauczyciela gry na violi da gamba Jeana de Saint-Colombe’a. W Kościele św. Jana 13 grudniaodbędzie się światowe prawykonanie oratorium La Purificazione della Vergine Gaetana Veneziana, w wykonaniu największych specjalistów od muzyki neapolitańskiej XVII I XVIII wieku – kapeli I Turchinipod dyrekcją Antonia Floria. Jeszcze do niedawna nazwisko włoskiego kompozytora, maestro di capella Conservatorio Santa Maria di Loreto i kaplicy królewskiej w Neapolu, było znane jedynie muzykologom. Dzięki I Turchini i Antonio Florio – niestrudzonym badaczom neapolitańskiego baroku – wspaniała muzyka Veneziana, podobnie jak innych neapolitańskich twórców, choćby Lea, Fago czy Provenzalego, przywracana jest współczesności.

Rok Lutosławskiego 2013

2013 Rok Witolda Lutosławskiego7 grudnia 2012 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę uznającą rok 2013 RokiemWitolda Lutosławskiego.

W uzasadnieniu decyzji znalazły się następujące słowa: „Jego dzieła, obecne na wszystkich ważnych estradach koncertowych od ponad sześćdziesięciu lat, odkrywają nowe przestrzenie piękna i odsłaniają nieznane wcześniej możliwości rozumienia i przeżycia współczesnego świata. Związany z wielką tradycją europejską, od Beethovena i Chopina po Debussy’ego i Bartóka, był jednocześnie w działalności publicznej patriotą, w twórczości zaś obywatelem świata".

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski, organizację Biura Obchodów powierzył Instytutowi Muzyki i Tańca, a dyrektora IMIT ustanowił Pełnomocnikiem Obchodów Roku Lutosławskiego. Na stronie internetowej Instytutu uruchomiona została specjalna zakładka rok lutosławskiego, w której zamieszczane będą najważniejsze informacje dotyczące obchodów oraz materiały do nieodpłatnego pobrania. Minister zatwierdził także wyniki specjalnego programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, który miał za zadanie przygotować na cały rok jak największą liczbę przedsięwzięć artystycznych, naukowych, edukacyjnych, dokumentacyjnych oraz popularyzatorskich związanych z postacią i twórczością Witolda Lutosławskiego w kontekście muzyki, historii i kultury XX wieku. Dzięki temu programowi w Polsce i na świecie zrealizowanych zostanie wiele wydarzeń artystycznych.

Informacje o realizowanych projektach będą pojawiały się regularnie na oficjalnej stronie internetowej obchodów Roku Lutosławskiego: www.lutoslawski.culture.plObsługę mediów prowadzić będzie Instytut Adama Mickiewicza. Dla zainteresowanych dziennikarzy przygotowane będą zdjęcia kompozytora, materiały biograficzne oraz materiały promocyjne. Opracowany został specjalny znak Roku „100/100 Lutosławski”, który może być przyznawany instytucjom włączającym się w obchody.

Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego ustanowiło również Medal Roku, który wręczany będzie osobom zasłużonym dla wykonawstwa, popularyzacji i badań muzyki Lutosławskiego.

Koncert inauguracyjny Roku odbędzie się 25 stycznia 2013 roku wFilharmonii Narodowej w Warszawie.

Akord 2012

Akord 2012Lubelski Oddział Związku Kompozytorów Polskich zaprasza na koncert pt. „AKORD XIV” – PORTRETY WSPÓŁCZESNYCH KOMPOZYTORÓW LUBELSKICH, który odbędzie się w Trybunale Koronnym w Lublinie, w niedzielę, 9 grudnia 2012 rokuo godz. 18. W programie znajdą się utwory Henryka Czyżewskiego, Krzesimira Dębskiego, Włodzimierza Dębskiego, Mariusza Dubaja (30-lecie debiutu kompozytorskiego), Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Mazurka, Andrzeja Nikodemowicza (Honorowego Obywatela Miasta Lublina), w tym współczesne opracowania kolęd.

Jako wykonawcy wystąpią: Aleksandra Bubicz-Mojsa – sopran, Małgorzata Krzemińska-Sribniak – fortepian, Jan Arnal – obój, Grzegorz Hordyjewicz – trąbka, Wiesław Kaproń – fagot, Marek Kamola – fortepian, Andrej Komtorin – róg, Wojciech Kopyciński – puzon, Dariusz Lewandowski – trąbka, Andrzej Mazur – klarnet, Waldemar Mazur – fortepian.

Współorganizatorami koncertu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich w Warszawie, Lubelski Oddział Związku Kompozytorów Polskich, Prezydent Miasta Lublina Krzysztof Żuk, Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Lublinie, Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Wydział Artystyczny UMCS. Wstęp wolny. (md)

ZOBACZ: program koncertu

Finałowy koncert cyklu „Warsaw Camerata à la carte!”

Finałowy koncert cyklu „Warsaw Camerata à la carte!”W niedzielę, 9 grudnia 2012 roku odbędzie się ostatni w tym roku koncert cyklu „Warsaw Camerata à la carte!”

Tym razem słuchacze zdecydowali, że we wnętrzu Bazyliki NSJ w Warszawie zabrzmi najbardziej znane oratorium G. F. Haendla Mesjasz- dzieło, które przyniosło kompozytorowi światową sławę i niezmiennie w każdej epoce przyjmowane jest z wielkim zachwytem. Partie solowe wykonają: Anna Karasińska – sopran, Elżbieta Wróblewska – mezzosopran, Rafał Grozdew – tenor i Andrzej Klimczak – bas. Towarzyszyć im będą połączone chóry Ars Brunensis Chorus (Czechy) i Chór Warszawski oraz orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego.

Jak zawsze podczas koncertu publiczność zagłosuje na muzyczne niespodzianki, które znajdą się w menu à la carte.

Goszczący w Warszawie Ars Brunensis Chorusto chór założony już przed ponad 30 laty, znany przede wszystkim dzięki swoim niezwykłym interpretacjom utworów barokowych. Wykonuje również muzykę jazzową, kompozycje inspirowane folklorem, muzykę musicalową i alternatywną. Chór koncertuje regularnie w Czechach, ale również za granicą. To pierwsza wizyta tego zespołu w Polsce. Chór Warszawski (kier art. Richard Berkeley) oraz Ars Brunensis Chorus (kiert. art. Dan Kalousek) przez najbliższe 2 lata będą uczestniczyć w Partnerskim Projekcie Grundtvig „More than Music” realizowanym w ramach programu Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme – LLP). Program ten dotyczy niezawodowej edukacji osób dorosłych i wspiera europejską współpracę w tym obszarze. W projekcie uczestniczy również Agencja Wydawnicza Slovak Music Bridge ze Słowacji. Wizyta Czechów w Warszawie będzie pierwszym akordem współpracy polsko-czeskiej. Kolejnymi będą wspólne występy i warsztaty muzyczne w obu krajach.

Finałowy koncert tegorocznej odsłony cyklu „Warsaw Camerata à la carte!” odbędzie się w niedzielę 9 grudnia o godz. 14:00 w Bazylice NSJ przy ul. Kawęczyńskiej 53 w Warszawie. Po nim organizatorzy zapraszają na tradycyjne spotkanie koktajlowe z wykonawcami i rozmowami o muzyce i ulubionych kompozycjach.

Wstęp jest wolny. 

Patronat medialny nad koncertem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
 

Dzieci zgrają na imieninach u Mikołaja

Mikołajki w Muzeum ChopinaW czwartek, 6 grudnia 2012 roku w godz. 9.00-17.00Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza wszystkie dzieci na mikołajki doMuzeum Chopina.

W tym roku motywem przewodnim będą związki polsko-francuskie rodziny Chopinów oraz uniwersalna i ponadnarodowa muzyka kompozytora. Będzie można poznać historię przybycia z Francji do Polski ojca Fryderyka - Mikołaja Chopina, wziąć udział w lekcji języka francuskiego, a także stworzyć francuską laurkę imieninową.

Ponadto:
- podczas gry muzealnej poszukiwać będzie można na ekspozycji akcentów francuskich;
- każdy uczestnik będzie mógł wykonać własnoręcznie kartkę świąteczną oraz wziąć udział w budowaniu choinki z klocków lego;
- w sali koncertowej prowadzone będą zajęcia edukacyjne, a najmłodsi pianiści będą wykonywali utwory Fryderyka Chopina.

Wszystkim dzieciom św. Mikołaj wręczy pamiątkowe upominki.

Wstęp wolny dla osób z dziećmi. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, w przypadku grup powyżej czterech osób prosimy o przesłanie wcześniejszej rezerwacji na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Piotr Beczała ze słynną DG

Mark Wilkinson (President of Deutsche Grammophon), Piotr Beczala, Ute Fesquet (Vice President, A & R), Photo: © Stefanie Starz Piotr Beczała podpisał 15 listopada 2012 roku kontrakt z prestiżową wytwórnią Deutsche Grammophon.

Pierwszy krążek polskiego tenora nagrany dla DG będzie hołdem dla zmarłego przed 65 laty Richarda Taubera (Beczała założył z tej okazji monokl – charakterystyczny atrybut austriackiego śpiewaka). Album ma się ukazać w maju 2013 roku w nowym cyklu Deutsche Grammophon „150 lat operetki”. Na płycie polskiego tenora znajdzie się m.in. Dein ist mein ganzes Herz– najsłynniejsza pieśń Taubera, a także unikalna wersja Du bist die Welt für mich, w której Beczała, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, zaśpiewa razem z Austrikiem. Polakowi towarzyszą tak wybitni artyści, jak: Anna Netrebko, Avi Avital oraz Berlin Comedian Harmonists.

Więcej informacji – n stronie: http://www.deutschegrammophon.com

Wkrótce poznamy wyniki I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Karola Szymanowskiego

I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Karola SzymanowskiegoBiuro I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Karola Szymanowskiego zamknęło odbiór prac wysyłanych na Konkurs z datą do 20 listopada 2012.

Na dzień rozpoczęcia obrad jury, 4 grudnia 2012 roku przyjęto 174 prace z następujących krajów: Polska (28), Włochy (21), Niemcy (12), Japonia (11), Stany Zjednoczone (11), Wielka Brytania (10), Korea (8), Grecja (7), Hiszpania (6), Irlandia (6), Rosja (6), Chiny (5), Francja (4), Kanada (4), Szwecja (4), Węgry (4), Australia (3), Brazylia (3), Argentyna (2), Chorwacja (2), Meksyk (2), Rumunia (2), Cypr (1), Czechy (1), Dania (1), Izrael (1), Malezja (1), Maroko (1), Portugalia (1),Serbia (1), Słowacja (1), Syria (1), Szwajcaria (1), Ukraina (1), Turcja (1).

W 130. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego odbywa się pierwsza edycja konkursu kompozytorskiego jego imienia. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego, przedmiotem zaś konkursu - utwór na wielką orkiestrę symfoniczną, mieszczący się w przedziale czasowym 10-16 minut.

Prace Jury potrwają do 8 grudnia 2012, a ich wyniki poznamy dwa dni później. W skład Jury wchodzą kompozytorzy - członkowie Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego: Eugeniusz Knapik – przewodniczący, Krzysztof Meyer, Rafał Augustyn i Sławomir Czarnecki.

Więcej informacji - na stronie: www.szymanowski-competition.com

Forum Kompozytorów w Poznaniu

Andrzej KoszewskiKatedra Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Oddział Poznański Związku Kompozytorów Polskich zapraszają na VI Międzynarodowe Forum Kompozytorów w Poznaniu, które odbędzie się w dniach 6-7 grudnia 2012 roku.

Tegoroczna edycja dedykowana jest Andrzejowi Koszewskiemu w 90. rocznicę urodzin. Twórczości wybitnego kompozytora, muzykologa i pedagoga poświęcone zostaną wykłady oraz dwa koncerty.

ZOBACZ: program Forum

X Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego rozstrzygnięty

X Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego 2012JuryX Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego, obradujące w składzie: Agnieszka Duczmal, Wojciech Widłak i Alicja Widzisz, wyłoniło spośród nadesłanych kompozycji dwie zwycięskie prace. Główną nagrodę otrzymał utwór pt. RiFFFoniaPawła Piotra Pietruszewskiego, wyróżnienie zaś otrzymała Semi-overture, skomponowana przez Adama Porębskiego.

Oba utwory zostaną wydane przez PWM oraz wykonane publicznie przez Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal.

Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego organizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i ma na celu promocję młodych kompozytorów. Patronem Konkursu jest założyciel PWM, animator życia muzycznego w Polsce, pedagog i skrzypek Tadeusz Ochlewski. W konkursie mogą brać udział kompozytorzy narodowości polskiej, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia. Tematem tegorocznej edycji Konkursu była kompozycja przeznaczona na orkiestrę smyczkową.

Salon Marii Szymanowskiej w Paryżu

Trzeci Salon Marii Szymanowskiej w Paryżu Trzeci SalonMarii Szymanowskiej odbędzie sie w Paryżu w dniu 223 urodzin Artystki - 14 grudnia 2012 roku.

Scenariusz Salonu, przygotowany przez Elżbietę Zapolską Chapelle - Prezes Société Maria Szymanowska w Paryżu, zbudowany został wokół Dziennikaemigrantki rosyjskiej, podpisującej się pseudonimem Alia Rachmanova. W latach 20tych XX wieku zmuszona została opuścić ZSRR, po jakiejś bezsensownej denuncjacji. Razem z mężem, byłym więźniem wojennym, Austriakiem udała się do Wiednia i zamiast kontynuować karierę uniwersytecką, musiał prowadzić sklepik mleczarski, aby wyżywić rodzinę. Fragmenty tego Dziennikasą „oplecione” muzyką, głównie napisaną przez kobiety lub dotyczące kobiet. Ella Jaroszewicz, była tancerka Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego oraz partnerka - na scenie i w życiu - mima Marcel Marceau, zrobiła pantomimę do dwóch fragmentów muzycznych i reżyseruje całość.

W czasie Salonunastąpi pierwsze od czasów Szymanowskiej wykonanie jej Thème varié na flet i fortepian, uznanego przez wielu muzykologów za zaginiony, a którego nuty odnalazła Elżbieta Zapolska w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Wykonawcami będą flecista wirtuoz włoski Romano Pucci, przez długie lata solista Orchestra del Teatro alla Scala w Mediolanie, oraz pianistka szwajcarska Christina Harnisch.

Koncert odbędzie się w Salle des Fêtes de la Mairie du 4e.

Nie żyje Maria Fołtyn

Maria FołtynW niedzielę, 2 grudnia 2012 roku w Warszawie zmarłaMaria Fołtyn – wybitna śpiewaczka i reżyser operowy. Miała 88 lat.

Artystka zasłynęła ze świetnej interpretacji roli Halki w operze Stanisława Moniuszki. W sumie zagrała tę postać ponad 200 razy, także poza Polską. Po zakończeniu kariery śpiewaczki w 1971 roku zajęła się reżyserią spektakli operowych. Życiową pasją Marii Fołtyn było popularyzowanie muzyki Stanisława Moniuszki w Polsce i za granicą. Jako reżyser zrealizowała wszystkie dzieła sceniczne Moniuszki, dokonała też adaptacji scenicznej Śpiewnika domowego. Halkęwystawiła m.in. w Turcji, na Kubie, w Meksyku, Brazylii i Japonii. Przez 20 lat (od 1978 do 1998) była dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju. W 1988 założyła w Warszawie Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki i została jego prezesem. W 1992 zorganizowała i została dyrektorem oraz jurorem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.

Pożegnanie śp. Marii Fołtyn odbędzie się w poniedziałek, 10 grudnia 2012 roku. W godzinach 10.00-12.00 trumna z ciałem zmarłej i księga kondolencyjna zostaną wystawione w dolnym foyer Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 14.00 mszą świętą odprawioną w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarzu Powązkowskim.