Polmic - FB
Filtr

Krzysztof Penderecki laureatem Nagrody Viadriny

Krzysztof PendereckiKuratorium "Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Uczelni" Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą uhonoruje 7 maja 2012 rokuKrzysztofa Pendereckiego za zasługi na rzecz polsko-niemieckiego porozumienia w obszarze muzyki.

Uroczystość jest wspólnym przedsięwzięciem uczelni i Brandenburskiej Orkiestry Państwowej. Ceremonia rozpocznie się o godz. 16:00 powitaniem gości przez rektora Viadriny, dr. Guntera Pleugera, oraz Jürgena Vietiga, przewodniczącego kuratorium. Laudacjo wygłosi profesor Rolf Beck, prezes zarządu Fundacji Festiwalu Muzycznego Szlezwik-Holsztyn. Nagrodę za szczególne studenckie zaangażowanie otrzyma stowarzyszenie "Instytut Historii Stosowanej" - inicjatywa studentów i pracowników Viadriny. Na zakończenie Klaudyna Schulze-Broniewska (skrzypce) i Christian Seibert (fortepian) wykonają utwór laureata pt. Sonata per violino e pianoforte No. 2.

Krótko po zakończeniu II Wojny Światowej Krzysztof Pendereckirozpoczął swoją karierę w Niemczech, przybliżając sąsiedniej publiczności współczesną polską muzykę klasyczną. Penderecki współpracował z wieloma orkiestrami, chórami, radiem i uczelniami, przyczyniając się w ten sposób do pozytywnej recepcji jego muzyki po obu stronach Odry. W latach 1966-68 nauczał w Wyższej Szkole Folkwang w Essen. Prawykonanie jego pierwszej opery Diabły z Loudun odbyło się 20 czerwca 1969 roku w Operze Hamburskiej. W 1986 roku ukończył operę Czarna maska, skomponowaną na podstawie dramatu niemieckiego noblisty Gerharta Hauptmanna. Cieszy się uznaniem na świecie jako dyrygent dzieł Beethovena, Schuberta i Mendelssohna.

Nagroda Viadriny jest przyznawana corocznie od 1999 roku polskim i niemieckim osobistościom, które w szczególny sposób przyczyniły się do pojednania polsko-niemieckiego. Do dotychczasowych laureatów należą: tłumacz Karl Dedecius (1999), pisarz Günter Grass (2001), publicyści Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2009). Krzysztof Penderecki będzie pierwszym kompozytorem i dyrygentem, któremu zostanie wręczona Nagroda Viadriny.

Gaude Mater 2012

Gaude Mater 2012W pierwszym tygodniu maja Częstochowa stanie się miejscem dialogu międzykulturowego. Ponad 800 wykonawców z 13 krajów świata uczestniczyć będzie w22. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, największym wydarzeniu muzycznym Śląska.W pięknych wnętrzach zabytkowych częstochowskich kościołów rozbrzmiewać będzie muzyka różnych religii, epok i stylów.

We wtorek, 1 maja 2012 rokuw Bazylice Jasnogórskiej swoje 80-lecie obchodzić będzieWojciech Kilar, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Podczas koncertu, w którym wystąpi 300 wykonawców; połączone chóry Polskiej Federacji „Pueri Cantores” i Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej zabrzmią: Bogurodzica, Angelus i Exodus. Koncert poprzedzi otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej Kilarowi, autorstwa Zdzisława Sowińskiego.

Wieczorem, o godz. 21.00, w Kościele Najświętszego Imienia Maryi spotkanie z muzyką sakralną wykonywaną na niezwykłych instrumentach. Austriacki duet Wiener Glasharmonika otworzy przed słuchaczami świat szklanych dźwięków granych na harmonice szklanej i verrofonie. To nie koniec propozycji z udziałem nietypowego instrumentarium. Kolejny koncert został przygotowany z myślą o wielbicielach fletni Pana, na której zagra mołdawski wirtuoz Stefan Negura, któremu towarzyszyć będzie Traffic Strings Quintet z Rumunii.

Tegoroczny festiwal to muzyczne święto z udziałem gwiazd: Akademie für Alte Musik Berlin (4 maja, Kościół Seminaryjny), Głównego Kantora Synagogi w Wiedniu Shmuela Barzilai (2 maja, Kościół Ewangelicko-Augsburski) i wreszcie – słynnego zespołu „Gregorian”. Jego historia sięga lat 90. XX wieku – kiedy to twórca zespołu Frank Peterson, pasjonat średniowiecznych klasztorów i tworzonej w ich murach muzyki, rozpoczął pracę nad zrealizowaniem swej wizji harmonicznego połączenia muzyki popularnej i chorału gregoriańskiego. Efektem była płyta Masters of Chant – Chapter I, łącząca te dwa gatunki muzyczne. Rezultat był imponujący – album zdobył tytuł platynowej płyty w Portugalii i złotej w sześciu innych europejskich krajach. Kolejne dziewięć albumów CD to następne platynowe płyty i trasy koncertowe po całej Europie i Ameryce. W Częstochowie wystąpią 5 majaw Hali „Polonia“. W programie nie zabraknie muzyki cerkiewnej. Cosmic Voices from Bułgaria, którego koncert zaplanowano 5 maja o 21.00 w częstochowskiej cerkwi, to jeden z najbardziej znanych bułgarskich chórów, który swym niezwykłym brzmieniem od lat czaruje słuchaczy na całym świecie. Zespół tworzy 18 głosów kobiecych, starannie wyselekcjonowanych w licznych przesłuchaniach prowadzonych w różnych regionach Bułgarii.

Koncert finałowy organizatorzy poświęcają zmarłemu 21 września 2011 roku twórcy festiwalu "Gaude Mater" – Krzysztofowi Pośpiechowi, pierwszemu dyrektorowi częstochowskiego projektu. Zabrzmi Requiem W. A. Mozarta w wersji liturgicznej. Części zmienne liturgii, których nie ma w partyturze Mozarta, wypełni chorał gregoriański z mszy żałobnej. Wystąpi Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”, schola gregoriańska oraz soliści.

Festiwal poprzedzi projekt skierowany do młodych odbiorców – Etno*c, podczas którego zostaną zaprezentowane trzy kultury: egipska, lapońska i katalońska.

ZOBACZ: program Festiwalu

Festiwal Polskich Akademii Muzycznych 2012

Festiwal Polskich Akademii Muzycznych 2012

Festiwal Polskich Akademii Muzycznych odbędzie się w dniach 1-6 maja 2012 rokuw Centrum Promocji Kultury w Warszawie (ul. Podskarbińska 2). Wykonawcami koncertów będą najlepsi studenci z Katedr Fortepianu i Wokalistyki ośrodków akademickich w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku i Bydgoszczy, rekomendowani przez swoich profesorów-mistrzów takich, jak: Jerzy Godziszewski, Małgorzata Grela, Iwona Hossa, Andrzej Jasiński, Urszula Kryger, Bogdan Makala, Agnieszka Monasterska, Włodzimierz Obidowicz, Piotr Paleczny, Jadwiga Rappe, Andrzej Tatarski, Stefan Wojtas.

Organizatorzy stawiają sobie za cel promowanie młodych, utalentowanych artystów polskich, dla których akceptacja publiczności będzie ważnym impulsem do dalszego rozwoju. Pierwsza edycja Festiwalu, o zasięgu ogólnopolskim, pozwoli na wymianę doświadczeń, poznanie odmiennych metod nauczania oraz scalenie środowiska muzycznego przed integracją z europejskimi uczelniami. Naturalną konsekwencją obecnego projektu będzie zapowiadany w 2013 roku Festiwal Europejskich Akademii Muzycznych.

Organizatorami Festiwalu są Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury, Centrum Promocji Kultury Praga Południe w Warszawie i Wydawnictwo ARKADY.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Spotkanie z twórcami inscenizacji opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego w Nowym Jorku

Mariusz KwiecieńW związku ze zbliżającą się premierą Króla RogeraKarola Szymanowskiego w Santa Fe Opera, dnia 3 maja 2012 roku o godz. 19.00 w nowojorskiej Kościuszko Foundationodbędzie się spotkanie z twórcami tej inscenizacji: reżyserem Stephenem Wadsworthi autorką kostiumów, laureatką nagrody TONY - Ann Hould-Ward. Goście opowiedzą o kulisach przygotowań do przedstawienia.

Spotkanie uświetni występ Haeran Hong (sopran) i Jeanne-Minette Cilliers (fortepian), które wykonają wybrane fragmenty z opery.

Premieraspektaklu odbędzie się 19 lipca 2012 rokuw Santa Fe Opera. W roli Króla Rogera wystąpi wybitny polski baryton Mariusz Kwiecień (na zdjęciu).

London Symphony Orchestra zagra Szymanowskiego

London Symphony Orchestra wykona na pięciu koncertach w Europie I Koncert skrzypcowy i III Symfonię "Pieśń o nocy" Karola Szymanowskiego. Pierwszy z koncertów odbędzie się 29 kwietnia 2012 roku, ostatni - piąty - 8 maja 2012 roku.

Koncerty w Barbican w Londynie, Sali Pleyela w Paryżu i Bozar w Brukseliod pulpitu dyrygenckiego poprowadzić miał Pierre Boulez, który z powodów zdrowotnych musiał swój udział jednak odwołać. Wybitnego dyrygenta i kompozytora zastąpi - zachowując zaplanowany wcześniej program - Peter Eötvös, pochodzący z Węgier twórca m.in. muzyki filmowej, oper, związany z ensemble Karlheinza Stockhausena, współpracujący też od dawna z Pierrem Boulezem. Założona w 1904 roku London Symphony Orchestra, rezydująca na stałe w Barbican, uważana jest za jedną z najważniejszych orkiestr na świecie. Jej dyrektorem jest sir Colin Davis, zespołem dyrygują Valery Gergiev, André Previn oraz Daniel Harding i Michael Tilson Thomas (główni dyrygenci gościnni).

Podczas pięciu koncertów obok muzyki Aleksandra Skriabina, Claude'a Debussy'ego i Béli Bartóka LSO wykona dwa znaczące dzieła Karola Szymanowskiego: III Symfonię "Pieśń o nocy" op. 27 na tenor solo, chór i wielką orkiestrę oraz I Koncert skrzypcowy. Solistami będą skrzypkowie Christian Tetzlaff i Nikolaj Znaider oraz tenor Steve Davislim.

Prawykonanie utworu Agaty Zubel w Izraelu - koncerty pamięci Wisławy Szymborskiej

Agata ZubelZnana polska kompozytorka i śpiewaczkaAgata Zubel (na zdjęciu) wystąpi w Izraelu z koncertami poświęconymi pamięci Wisławy Szymborskiej.

Wspólnie z wiodącym izraelskim zespołem specjalizującym się w muzyce współczesnej Meitar Ensemblepod dyrekcją Guy’a Federaartystka dokona prawykonaniam.in. dwóch nowych utworów, napisanych specjalnie na zamówienie Instytutu Polskiego w Tel Awiwie, inspirowanych poezją polskiej poetki: Intermezzi II na siedmiu wykonawców według Szymborskiej (2012) izraelskiego kompozytora Yinama Leefaoraz własnej kompozycji – Pieśni na głos i zespół do tekstów polskich poetów(2012).

Ponadto w programie koncertu znajdą się utwory czołowych polskich kompozytorów współczesnych: Preludia taneczneWitolda Lutosławskiego, Kwartet na klarnet, skrzypce, altówkę i wiolonczelę Krzysztofa Pendereckiego, SeptetAleksandra Tansmana oraz pieśni na głos i fortepian Henryka Mikołaja Góreckiego.

Pierwszy z dwóch koncertów odbędzie się 14 maja 2012 rokuo godz. 17.00 w The Henry Crown Auditorium w Jerozolimie, drugi – trzy dni później, 17 maja 2012 rokuo godz. 20.30 w Einav Cultural Center w Izraelskim Konserwarorium w Tel Awiwie.

Szczegółowe informacje – na stronie www.polishinstitute.org.il

Nagrody Fryderyk 2012 wręczone

Fryderyk 2012W czwartkowy wieczór 26 kwietnia 2012 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie zostały wręczone nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2012.

Nagrodę w kategorii Fonograficzny Debiut Roku/Klasyka otrzymał Mariusz Kwiecień, a Kompozytorem Roku/Klasyka został Paweł Mykietyn. W kategorii Jazzowy Kompozytor/Aranżer Roku statuetkę odebrał Krzysztof Herdzin. Jazzowym Muzykiem Roku został Marcin Wasilewski. W kategoriach Muzyki Rozrywkowej triumfowała Ania Rusowicz, która zdobyła aż 4 statuetki.

Złotymi Fryderykami uhonorowani zostali Marek Karewicz (Muzyka Rozrywkowa), Tomasz Stańko (Muzyka Jazzowa) oraz Wojciech Kilar (Muzyka Poważna).

Najważniejsze nagrody przemysłu muzycznego wręczono po raz osiemnasty. Uroczysta ceremonia zgromadziła czołówkę muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną.

20th Jeunesses International Piano Competition 2013

Jeunesses International PIANO Competition 2013Ideą przyświecającą Jeunesses International Music Competitionjest odkrywanie i promocja młodych talentów, w połączeniu z organizacją klas mistrzowskich i koncertów muzyki klasycznej dla szerokiej publiczności. Dwudziesta edycja, która odbędzie się w Bukareszciew dniach 18-25 maja 2013 roku, roku będzie adresowana do młodych pianistów.

Kategorie wiekowe: trzy – do 14, 18 i 30 roku życia
Termin rejestracji: 1 marca 2013– decyduje data stempla pocztowego
Nagrody: o łącznej wartości 10 000 EURO, w formie nagrody pieniężnej, instrumentów lub stypendiów

Szczegóły- na stronie: www.jmEvents.ro

RONDO. Artist in Residence - Stypendium na pobyt rezydencjalny w Styrii (Austria)

Rząd landu Styrii (Austri) oferuje stypendia dla młodych artystów wszystkich dziedzin sztuki na rok 2013.

Oferta jest adresowana do niezależnych twórców, którzy współpracują bądź planują współpracę z artystami ze Styrii. Stypendium, w wysokości 850 EURO miesięcznie, przeznaczone jest na pokrycie kosztów pobytu w Austrii i realizację zamierzonych projektów.
Aplikacja powinna zawierać krótkie CV kandydata, opis, uzasadnienie i czas trwania planowanego projektu oraz przykłady przedsięwzięć artystycznych dotychczas zrealizowanych przez kandydata. Drukowaną wersję wniosku należy wysłać pocztą na adres organizatora do 15 maja 2012 roku.

Szczegółowe informacje, a także formularz aplikacyjny w formacie PDF - na stronie organizatora: www.verwaltung.steiermark.at/cms/beitrag/10374891/130473/

Aleksandra Kurzak z Gwarancją Kultury

Aleksandra KurzakWybitna śpiewaczka Aleksandra Kurzak (na zdjęciu) została laureatką nagrody Gwarancja Kultury 2012 w kategorii muzyki poważnej, przyznawanej przez redakcję TVP Kultura. Artystka została wyróżniona "za mistrzostwo wokalne w zróżnicowanym stylistycznie projekcie Gioia".

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 24 kwietnia 2012 roku w Studiu 1 Telewizji Polskiej i była transmitowana na antenie TVP Kultura. Wydarzenie uświetnił koncert Mary Komasa z zespołem. Był to pierwszy koncert w Polsce tej wyjątkowej artystki mieszkającej i tworzącej aktualnie w Berlinie. Gwarancje Kultury zostały wręczone po raz siódmy, tradycyjnie w rocznicę powstania TVP Kultura. Wśród laureatów w pozostałych kategoriach znaleźli się m.in.:  Andrzej Stasiuk (literatura), Barbara i Zuzanna Wrońskie (muzyka jazz, rock, inne), Paweł Kloc (film), Janusz Opryński (teatr), Anda Rottenberg (sztuki wizualne), Artur Rojek (menedżer kultury), Danuta Wałęsa (wydarzenie roku).

Bydgoski Festiwal Operowy - po raz dziewiętnasty

XIX Bydgoski Festiwal Operowy 2012W dniach 28 kwietnia - 13 maja 2012 roku w Operze Nova w Bydgoszczy odbędzie się XIX Bydgoski Festiwal Operowy. Zainauguruje go premiera RusałkiAntonina Dvořáka, której realizacji podjęła się Kristina Wuss, niemiecka reżyserka młodego pokolenia, dramaturg i producent.

Bydgoska publiczność miała już okazję poznać kunszt reżyserski Kristiny Wuss oglądając jej utytułowany spektakl, operę Alcina w wykonaniu Łotewskiej Opery Narodowej na VI Bydgoskim Festiwalu Operowym w 1999 roku. W zamyśle Kristiny Wuss i Mariusza Napierały - autora scenografii i kostiumów do Rusałki, scenografia odwoływać się będzie do realnych obiektów architektonicznych Bydgoszczy. W najbliższym otoczeniu przepływającej przez Bydgoszcz rzeki Brdy - przy starych śluzach, na słynnym moście w sercu miasta - Rusałka rozpoczyna swój subtelny dialog z dalekim księżycem. W tej lirycznej baśni dla widzów od 8 do 80 roku życia, z podwodnym światem, z miejskim życiem, z balem, podczas którego przewijać się będą rozpoznawalne symbole miasta, na widzów oczekują zaskakujące niespodzianki... Na scenie pojawi się imponujących rozmiarów wierna replika mostu znajdującego się w sąsiedztwie Opery Nova, odtworzonego według dokumentacji konserwatora zabytków (o wymiarach 27 m długi / 3,70 m wysoki / 2,5 m szeroki). Nie zabraknie i innych elementów scenograficznych, rozpoznawalnych dla bydgoszczan, odnoszących do tematu przewodniego wody: fontanny ze Starego Rynku, secesyjnych domów na "pływającej wysepce"... Dodatkowo wiele sfilmowanych obrazów miasta pojawi się na projekcjach multimedialnych.

Wśród pozostałych spektakli festiwalowych znajdą się: opera Madame CurieElżbiety Sikory Opery Bałtyckiej w Gdańsku (1 maja 2012), balet Święto wiosnyIgora StrawińskiegoPolskiego Baletu Narodowego (3 maja 2012), Eugeniusz OnieginPiotra CzajkowskiegoOpery Krakowskiej i Teatru Wielkiego w Poznaniu (6 maja 2012), musical Wonderful TownLeonarda Bernsteina Teatru Muzycznego w Łodzi (8 maja 2012), gala gwiazd opery barokowejw wykonaniu Simone Kermes(sopran) i zespołu „La Folia” z Niemiec (11 maja 2012) oraz opera Kniaź IgorAleksandra Borodina przygotowana przez zespół Nowaja Opera- Teatr Operowy im. Jewgenija Kołobowa w Moskwie (13 maja 2012).

Festiwalowi towarzyszyć będzie V Operowe Forum Młodych, czyli spektakle kameralne w wykonaniu studentów Akademii Muzycznych, "kino operowe", czyli projekcje DVD na dużym ekranie (z oferty Universal Music Polska) oraz wystawa"Legendy czeskich zamkówi palaców" z Czeskiego Centrum w Warszawie.

ZOBACZ: program Festiwalu

Balet do muzyki "III Symfonii" Góreckiego - w Lipsku

BiałyW dniach 28 i 29 kwietnia 2012 roku w ramach wiosennej odsłony Leipziger Baumwollspinnerei (Niemcy) wystawiony zostanie baletowo-symfoniczny spektakl zatytułowany Weißdo muzyki III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego.Wystąpią polscy soliści i balet młodzieżowy lipskiej przędzalni bawełny. Choreografia - Montserrat León, kostiumy i scenografia - Louise Walleneit.

Tancerze i choreografowie z Lipska i Poznani współpracują ze sobą już od wielu lat. Każdego roku polscy wykładowcy są gośćmi Letnich Akademii w Lipsku, a lipscy artyści regularnie monitorują premiery nowych inscenizacji Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Efektem tej współpracy jest spektakl Weiß.
Choreografka Montserrat Leon obraca się w dziele wokół tematu „ziemia”. Punktem wyjścia jest dla nie kolor biały. Inspiracją do jej koncepcji stała się m.in. podróż do Polski zimą 2007 roku, podczas której zwiedzała obóz koncentracyjny Auschwitz. Wrażenie pustki i jasności tego miejsca odnalazła również w III Symfonii Symfonii pieśni żałosnych Góreckiego.

 Więcej informacji – na stronie: www.spinnerei.de

IV Ogólnopolski Zjazd Studentów Muzykologii 2012

IV Ogólnopolski Zjazd Studentów Muzykologii - Warszawa, 6-9 maja 2012W dniach 6-9 maja 2012 roku w Warszawie odbędzie się IV Ogólnopolski Zjazd Studentów Muzykologii. Organizatorami są studenckie koła naukowe działające w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Program konferencji obejmuje ok. 30 referatów lub komunikatów badawczych przygotowanych przez słuchaczy muzykologicznych studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich z całego kraju. Referaty i komunikaty zgrupowano w ośmiu sesjach (Ad fontes, Muzyka i polityka, Muzyka w społeczeństwie, Sacrum i muzyka, Tematy włoskie, Opera, Od syntezy sztuk do Czystej Formy, Nowa Muzyka – Nowa Muzykologia). Honorowym gościem Zjazdu będzie wybitny znawca życia i twórczości Jana Sebastiana Bacha, prof. Christoph Wolff(Harvard University, Bach-Archiv Leipzig), który wygłosi wykład In Search of Johann Sebastian Bach’s Human Face – the Everyday Life of the Leipzig Thomascantor. W ramach Zjazdu odbędzie się również dyskusja pt. Edukacja muzykologiczna w Polsce. Teraźniejszość i perspektywy, a wykładowi prof. Ch. Wolffa towarzyszył będzie recital klawesynowy Marka Toporowskiego.
 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.imuz.uw.edu.pl

ZOBACZ: program Zjazdu - plik pdf


Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Zmarł Zbigniew Indyk

W sobotę, 21 kwietnia 2012 roku w Krakowie zmarł Zbigniew Indyk - muzyk, kompozytor i organista. Miał 57 lat.

Zbigniew Indyk ukończył studia gry na organach (L.Werner) i kompozycji (B.Schaeffer) w krakowskiej Akademii Muzycznej. Koncertował jako solista-organista w wielu krajach Europy. Wspólnie z W.Marchwicą zorganizował Międzynarodowy Mini Festiwal Muzyki J.S.Bacha w Krakowie. Był inicjatorem i współtwórcą konkursu kompozytorskiego "Narody i Stereotypy". Był członkiem Stowarzyszenia Artystycznego Muzyka Centrum i założycielem wydawnictwa muzycznego Zbigniew Indyk. Jego muzyka wykonywana była na wielu festiwalach muzyki współczesnej w Polsce i za granicą.

International Summeracademy – Lans / Tirol / Austria

Summer Academy Tirol 2012Letnia Akademia Lans w Klasie Mistrzowskiej śpiewu, fortepianu, skrzypiec i kompozycjiw Tyrolu w Austrii odbędzie się w dniach 27 lipca – 5 sierpnia 2012 roku. Zajęcia prowadzić będą:
  • Anna Maria Pammer - śpiew
  • Gottlieb Wallisch - fortepian
  • Ivana Pristasova - skrzypce
  • Sebastian Themessl - kompozycja

Bliższe informacje o wykładowcach oraz o warunkach uczestnictwa i rejestracji – na stronie: www.summeracademy-lans.com

Leo Festiwal 2012

Leo Festiwal 2012W dniach 29 maja – 3 czerwca 2012 rokuwe Wrocławiu już po raz czwarty odbędzie się Leo Festiwal. Podobnie jak podczas poprzednich edycji, wykonawcy koncertów "będą budować mosty między różnymi dziedzinami sztuki, a także między pokoleniami. (...) coraz silniejsze są nasze związki z Wrocławiem i coraz chętniej czerpiemy z jego dziedzictwa, m.in. organizując koncerty w historycznych wnętrzach". - podkreśla Ernst Kovacic, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Mówimy o „dźwięku” słów, „rytmie” wersetów, wyrażając w ten sposób ścisłe połączenie poezji z muzyką– w Mediatece zespoły kameralne Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum zagrają muzykę do wierszy Wisławy Szymborskiej czytanych przez Grażynę Wolszczak. Orkiestra da również koncert w przepięknie odnowionym wnętrzu wrocławskiej synagogi. Pierwszą jego część stanowić będą MetamorfozyRicharda Straussa, utwór ukazujący ponury i straszny świat zniszczeń wojennych. Druga będzie protestem przeciw śmierci i rozpadowi – usłyszymy Shalomaustriackiego kompozytora Wernera Pirchnera oraz DivertimentoBéli Bartóka z całą jego żywiołową witalnością.

Podczas programu „Taniec” niewielki zespół przedstawi przy akompaniamencie instrumentalistów skróconą historię tej sztuki – od tańców staropolskich, poprzez wiedeńskie i południowoamerykańskie, aż po współczesny breakdance. Do par prezentujących sztukę tańca będą mogli dołączyć chętni uczestnicy programu.

Od momentu powstania Leo Festiwalu istotnym jego elementem była współpraca z dziećmii koncerty dla nich przeznaczone. W tym roku przedstawione zostaną czarujące i znane opowieści: Piotruś i wilkSergiusza Prokofiewa oraz Historia Babara, małego słoniaFrancisa Poulenca, których narratorem będzie Radosław Pazura. Program zakończy Suita dla niegrzecznych dzieciAndrzeja Borzyma w wykonaniu chórów – „Con Brio” Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu oraz Chóru Chłopięcego Filharmonii Wrocławskiej – prowadzonych przez Małgorzatę Podzielny, przy akompaniamencie Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Schumann Anderszewskiego Nagraniem Roku 2012 "BBC Music Magazine"

Piotr Anderszewski. Schumann (Virgin)PłytaPiotra Anderszewskiego z muzyką Roberta Schumanna wydana w wytwórni EMI - Virgin Classics otrzymała tytuł Płyty Roku 2012 przyznany przez "BBC Music Magazine". Opublikowany w listopadzie 2010 album Piotra Anderszewskiego wieńczył obchody Roku Schumanna.

Pianista, do tej pory raczej niekojarzony z repertuarem romantycznym, poświęcił twórczości niemieckiego kompozytora całą płytę. Co więcej, sięgnął po dzieła wykonywane dość rzadko - Studien für den Pedalflügel op. 56(utwór w oryginale na 3-4 ręce, tu w transkrypcji pianisty) oraz - napisany krótko przed próbą samobójczą kompozytora - Gesänge der Frühe (Pieśni poranne) op. 133. Album otwierają Humoreskiz op. 20.

Tegorocznych laureatów BBC Music Awards Magazine 2012 ogłoszono 12 kwietnia 2012 rokuw londyńskim Kings Place. Płyta Piotra Anderszewskiegozostała Nagraniem Roku (Recording of the Year), wyróżnioną ją również w kategorii muzyki instrumentalnej (Instrumental Award).

Wśród nagrań wyróżnionych prestiżową BBC Music Magazine Award 2012 nagrodę Jury Award w kategorii Technical Excellence (Techniczna Doskonałość) zdobyła także Grande Messe des MortsHectora Berlioza pod batutą Paula McCreesha z udziałem Chóru i Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej, Roberta Murraya (tenor), Gabrieli Consort and Players oraz Chetham’s School of Music Brass Ensemble. Nagrania dokonano w 2011 roku w Katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu i wydano pod szyldem Winged Lion i Narodowego Forum Muzyki. Grande Messe des MortsBerlioza to pierwsza płyta, jaka ukazała się w ramach nowego cyklu nagrań muzyki oratoryjnej Festiwalu "Wratislavia Cantans" i Paula McCreesha, dyrektora artystycznego.

"BBC Music Magazine"to jedno z najważniejszych czasopism dotyczących muzyki klasycznej na świecie. Nominacje do corocznych przyznawanych przez magazyn nagród przygotowuje grono redaktorów, na zwycięskie nagrania głosują czytelnicy.

Pełna lista zwycięzców nagrody – na stronie: www.classical-music.com/awards2012

"Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego

altDnia 28 kwietnia 2012 roku wTeatrze Wielkim – Operze Poznań będzie miała miejsce premiera opery Eugeniusz Oniegin. To kolejny spektakl, realizowany w ramach Roku Mężczyzn. Kierownictwo muzyczne – Łukasz Borowicz, współpraca muzyczna – Wiktor Lemko, reżyseria i kostiumy – Michał Znaniecki, asystent reżysera – Zofia Dowjat, dekoracje – Luigi Scoglio, choreografia – Diana Theocharidis, reżyseria świateł – Bogumił Palewicz.
Akcja opery Eugeniusz Oniegin rozgrywa się w 1820 roku w Rosji. Tytułowy bohater to człowiek rozczarowany światem, brakiem prawdziwej miłości i przyjaźni. Zniechęcony i znudzony życiem wyjeżdża na wieś gdzie poznaje Tatianę. Odtrąca jednak jej szczerą, młodzieńczą miłość. Swoje zainteresowanie kieruje w stronę jej siostry, Olgi, co w konsekwencji ma tragiczny koniec. Oniegin wyrusza w podróż. Los ponownie stawia na jego drodze życiowej Tatianę, w której się zakochuje. Niestety na szczęśliwą miłość jest już za późno...
Eugeniusz Oniegin to międzynarodowa i międzykontynentalna koprodukcja Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Opery Krakowskiej, Abao Olbe w Bilbao oraz Teatro Argentino w La Plata. Premiera miała miejsce w grudniu 2010 na deskach Opery Krakowskiej, premiera argentyńska odbyła się w marcu 2011, z kolei hiszpańska publiczność zobaczyła Oniegina w kwietniu ubiegłego 2011 roku. Do Polski spektakl powraca w 2012 na deski Teatru Wielkiego w Poznaniu, w którym rok ten tematycznie poświęcony jest męskim postaciom operowym.
Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego w reż. Michała Znanieckiego otrzymał prestiżową nagrodę Premios Líricos Teatro Campoamor za najlepszą produkcję premierową roku 2011 w Hiszpanii.

Akcja Labirynt 2012

Akcja LabiryntRuszyła 3. edycja cenionej i popularnej Akcji Labirynt 2012. Trwają zapisy na artystyczne, bezpłatne, jednodniowe warsztaty dla szkół podstawowych (maj, czerwiec klasy II-IV, wrzesień klasy IV-VI) w ramach Akcji.

Akcja Labirynt 2012to nowa odsłona artystycznych działań łączących twórczy potencjał dzieci, młodzieży, nauczycieli oraz młodych warszawskich artystów. Głównym celem projektu organizowanego przez Fundację „Muzyka jest dla wszystkich” jest zainteresowanie uczniów aktywnością twórczą, eksperymentowaniem, podnoszeniem kompetencji artystycznych, zwłaszcza muzycznych. Dialog z dziecięcą i młodzieżową wyobraźnią realizujemy poprzez zabawę, perfomance, improwizacje, wprowadzanie w arkana sztuki historycznej i współczesnej przy poszanowaniu potrzeb i zainteresowań uczestników.

Program finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Stołeczne Warszawę. Partnerami są: Orkiestra Sinfonia Varsovia, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W 2011 roku Akcja Labirynt otrzymała I nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy w konkursie dla organizacji pozarządowych na najciekawszy projekt edukacji kulturalnej w II Edycji Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej 2011. W pierwszej edycji Akcji Labirynt w 2010 roku wzięło udział ponad dwa i pół tysiąca dzieci z warszawskich szkół podstawowych . W 2011 liczba ta sięgnęła niemal czterech tysięcy.

Kultura z gwarancją

Gwarancje Kultury 2012 Aleksandra Kurzak, Andrzej Wituski iMariusz Kwiecień zostali nominowani w kategorii muzyki poważnej do Gwarancji Kultury 2012 – nagród przyznawanych przez redakcję TVP Kultura. W gronie nominowanych znalazła się także Danuta Wałęsa, osoby zaangażowane w akcje przeciw ACTA, a także menedżerowie kultury, stojący za najważniejszymi wydarzeniami artystycznymi w kraju.

Śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzakotrzymała nominację „za mistrzostwo wokalne i repertuar różnorodny stylistycznie utrwalony na płycie Gioia – płycie nagranej po raz pierwszy przez polską śpiewaczkę dla Decca, najbardziej prestiżowej wytwórni fonograficznej na świecie”, Andrzej Wituski- Dyrektor Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – „za wieloletnią dbałość o jakość i poziom jednego z najważniejszych konkursów muzycznych na świecie”, a światowej sławy polski baryton Mariusz Kwiecień– „za płytę Slavic Heroes, w której ukazuje swój wyjątkowy kunszt interpretowania heroicznych ról w operach rosyjskich, czeskich i polskich”.

Zaplanowaną na 24 kwietnia 2012 roku uroczystość wręczenia nagród TVP Kultura uświetni koncert Mary Komasa z zespołem. Będzie to pierwszy koncert w Polsce tej wyjątkowej artystki mieszkającej na obecnie w Berlinie. Uroczystość poprowadzą: Katarzyna Janowska, Dyrektor TVP Kultura i Wojciech Mann. Imprezę będzie można oglądać „na żywo” na antenie TVP Kultura.

Marcin Nowak z Opola najlepszym instrumentalistą dętym w kraju

Marcin NowakMarcin Nowak - młody, utalentowany Opolanin, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Opolu w klasie trąbki, maturzysta z Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki otrzymał Grand Prix Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej na instrumentach dętych blaszanych.

Marcin Nowak(na zdjęciu) ma za sobą szereg wyjazdów po Europie – z orkiestrą opolskiej PSM grał w Niemczech, z big-bandem - na Węgrzech i we Francji. Był czynnym uczestnikiem kursu Yamaha Brass Master Class, a także kursu prowadzonego przez Gabriele Cassone z Włoch. Od 2009 roku jest członkiem Orkiestry Dętej w Opolu, a od 2011 roku był jednym z pierwszych muzyków tworzących el12 Opole Politechnic Band. Jego wielkie hobby to łowiectwo i sygnalistyka myśliwska. Na tym polu odniósł już wiele sukcesów, m.in. w 2010 roku zdobył I miejsce w kategorii mistrzowskiej A na konkursie w Krakowie – Niepołomicach, rok później - I miejsca w kategorii mistrzowskiej A w Złotoryi i I miejsca zespołowo w klasie B z Reprezentacyjnym Zespołem Sygnalistów Myśliwskich Zarządu okręgowego PZŁ w Opolu, a także I miejsca zespołowo na Ogólnopolskim Festiwalu Sygnalistyki Myśliwskiej Brzeg 2011. Oprócz tego zdobył I miejsce w klasie mistrzowskiej (A) w Tułowicach w 2010 i 2011 roku, a w roku 2012 - II miejsce zespołowo w klasie mistrzowskiej A i pierwsze solowo na konkursie w Złotoryi.

Musica Polonica Nova 2012

Musica Polonica Nova 201228. edycjaFestiwalu Polskiej Muzyki Wspłóczesnej „Musica Polonica Nova” odbędzie się we Wrocławiu w dniach 20-28 kwietnia 2012 roku.

Na dziewięć dni festiwalu zostało zaplanowanych jedenaście koncertów – kameralnych, symfonicznych i multimedialnych. W związku z 50-leciem istnienia Festiwalunacisk programowy położony został przede wszystkim na prawykonaniautworów zamówionych przez organizatorów (bądź zaproponowanych do premierowego wykonania), szczególnie wrocławskiego środowiska kompozytorskiego, obecnie jednego z najciekawszych w Polsce. Dwudziestu kompozytorów na stałe lub luźniej związanych z Wrocławiem stworzy w panoramie programowej festiwalu rodzaj „preludium” do Światowych Dni Muzyki Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, które odbędą się we Wrocławiu w 2014 roku oraz do programu Wrocławia jako Miasta Kultury Europejskiej w 2016 roku. Na lata te, obok kolejnych festiwali „Musica Polonica Nova”, przewidziano przesłuchania Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów (po raz pierwszy od 1954 roku w Polsce). Spośród zaplanowanych do wykonania 60 utworów 52 kompozytorów, aż 36 będzie miało swoje światowe prawykonania, kolejnych 5 – pierwsze wykonania w Polsce.

Na szczególną uwagę zasługują prawykonaniautworów dwóch kompozytorów ukraińskich - Igora Szczerbakowaz Kijowa i Jurija Kaniukaze Lwowa - podczas koncertów inauguracyjnego i finałowego. Trzy zamówienia złożono kompozytorom wrocławskim – Marcinowi Bortnowskiemu, Cezaremu Duchnowskiemu i Pawłowi Hendrichowi – dla uczczenia szczególnej dla Wrocławia postaci – poety Rafała Wojaczka,którego 40. rocznica tragicznej śmierciminęła w 2011 roku. Utwór Marcina Bortnowskiego zaplanowany został na koncert prawykonań orkiestry Leopoldinum, dwa następne znajdą się w programie koncertu Chóru Filharmonii Wrocławskiej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach obok premiery nowej wersji oratorium Im Niemandsland Zbigniewa Bargielskiego – będzie to koncert z użyciem elektroniki, projekcji wideo oraz z udziałem solistów, a utwory będzie prowadziło jednocześnie dwóch dyrygentów.

Szczególnym wydarzeniem festiwalu będzie przygotowywany przez charyzmatycznego dyrygenta Marka Mosia oraz katowickie zespoły monograficzny koncertdzieł zmarłego w 2010 roku Henryka Mikołaja Góreckiego, złożony z dwóch cykli utworów z lat 60. (Muzyczka i Genezis), nigdy dotąd niezaprezentowanych w postaci „integralnej” podczas jednego koncertu.

Ważnym akcentem będzie występ greckich kameralistów „Idée Fixe” w repertuarze greckim i polskim, z prawykonaniem utworu Marii Georgiadou, urodzonej we Wrocławiu i osiadłej w Grecji.

Punktem kulminacyjnym stanie się zapewne koncert finałowy – koncert czterech prawykonań, w tym trzech prowadzonych przez dwóch uznanych dyrygentów (Volodymyra Sirenki z Kijowa i Szymona Bywalca z Katowic) z udziałem śpiewaków, narratorów, zjawiskowej Agaty Zubel oraz ekscytującego swą elektryczną wiolonczelą Andrzeja Bauera, występujących z towarzyszeniem Chóru Filharmonii Wrocławskiej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic. Będzie tu też i elektronika, i projekcja wideo.

ZOBACZ: program Festiwalu

Sukces polskich kompozytorów w Czechach

Dnia 10 kwietnia 2012 roku rozstrzygnięty został Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Generace”, ogłoszony przez organizatorów Festiwalu „Janacek May” w Ostrawie.

W I kategorii (kompozytorów urodzonych po 1981 roku) II nagrodę (I nie przyznano) otrzymał Jakub Polaczyk za utwór Baden-baDen-badEn. W II kategorii (kompozytorów urodzonych po 1986 roku) triumfowało aż trzech polskich twórców: I nagrodęzdobył Paweł Pietruszewski za Sonoriettę, II nagrodę(ex aequo) - Przemysław Scheller za Panopticum, a III nagrodę(również ex aequo) – Mikołaj Laskowski za utwór Gezaar Aefir.

Koncerty nagrodzonych kompozycji odbędą się 18 maja 2012 rokuw Konserwatorium w Ostrawie podczas Festiwalu „Janacek May” oraz 22 maja 2012 rokuw Katowicach.

Konkurs kompozytorski „Generance”, skierowany do młodych kompozytorów w wieku do 30 lat, odbywał się w tym roku już po raz 37. Wzięło w nim udział 42 kompozytorów, którzy nadesłali na konkurs 55 utworów.

Więcej informacji – na stronie: www.janackuvmaj.cz

Zmarł znany fagocista Kazimierz Piwkowski

Kazimierz PiwkowskiWe wtorek, 3 kwietnia 2012 roku zmarł w Lubece w Niemczech Kazimierz Piwkowski - wybitny polski fagocista, pedagog i budowniczy instrumentów. Miał 87 lat.

Kazimierz Piwkowski (na zdjęciu) urodził się 15 czerwca 1925 roku w Żninie. W latach 1945-1953 studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej u Benedykta Góreckiego oraz u A. Rabota w Paryżu. W 1953 roku razem z oboistą J. Bonaszkiem i klarnecistą J. Foremskim założyli Warszawskie Trio Stroikowe. W latach 1951-1968 pełnił funkcję pierwszego fagocisty Filharmonii Narodowej. Umiłował szczególnie muzykę dawną, a jego życiową pasją była budowa instrumentów renesansowych. Był twórcą znanego na całym świecie zespołu „Fistulatores et Tubicinatores Varsovienes” (1964), grającego na instrumentach specjalnie dla niego zbudowanych. Zespół grał we wszystkich większych miastach na całym świecie, m.in. w Moskwie, Tokio, Berlinie, Londynie, Toronto, Sydney, Montrealu, Sztokholmie. W latach 1958-79 był wykładowcą Akademii Muzycznej w Warszawie, w ostatnich latach pełniąc funkcję prorektora, a od 1976 profesorem Uniwersytetu w Saarbruecken. Jego dziadek i ojciec byli organistami w kościele św. Floriana w Żninie.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 28 kwietnia 2012 rokuw Żninie.

Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Gerda Albrechta – w Hiszpanii

Gerd AlbrechtDnia 14 kwietnia 2012 rokuSinfonia Varsovia występem w Auditorio Baluarte w Pampelunie rozpocznie hiszpańskie, dziesięciodniowe tournée.

Program wszystkich koncertów wypełnią dzieła Ludwiga van Beethovena: Missa Solemnis D-dur op.123oraz IX Symfonia d-moll op.125. Orkiestrę poprowadzi słynny niemiecki dyrygent Gerd Albrecht(na zdjęciu). Muzykom towarzyszyć będą soliści: Jutta Böhnert (sopran), Iris Vermillion (mezzosopran),Thomas Lippert (tenor), Thomas Laske (bas) oraz chór Orfeon Pamplones.

Kolejne koncerty odbędą się w San Sebastian, Barcelonie, Saragossie, Murcii, Alicante i Victorii.

Sinfonia Varsovia wróci do Polski 24 kwietnia. Kilka dni później wyruszy do Tokio na japońską odsłonę Festiwalu "La Folle Journée/Szalone Dni Muzyki" 2012.

Jubileuszowa Musica Moderna w Łodzi

Musica Moderna 2012 60. Sesja Musica Moderna odbędzie się w Łodzi w dniach 16 kwietnia - 8 maja 2012 roku.

Jubileuszową sesję zainaugurują młodzi wykonawcy, którzy przedstawią m.in. utwory młodych kompozytorów – studentów klas kompozycji Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Wzrastające zainteresowanie studentów prezentacją własnych kompozycji oraz wykonawstwem nowej muzyki spowodowało, iż odbędą się dwa koncerty – MŁODZI KOMPOZYTORZY, MŁODZI WYKONAWCY. W koncertach sesji będą również zaprezentowane dokonania artystyczne kompozytorów i wykonawców – nauczycieli akademickich łódzkiej uczelni. Ofertę programową sesji wzbogaci Koncert Studia Komputerowego Muzyki Elektronicznej oraz wykład dr hab. Olgi Hans.

Podczas wiosennej edycji tradycyjnie organizatorzy zapraszają do Łęczycy na koncert muzyki chóralnej. Gośćmi sesji będą młodzi muzycy grający w zespołach: Warsaw Con-Temporary Ensemble oraz Tutam Saxophone Quartet. Finał sesji stanowi koncert kompozytorskiMarcina Stańczyka, zorganizowany przy współpracy z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina, który odbędzie się w ramach cyklicznych prezentacji muzyki współczesnej – contem.ucha.

ZOBACZ: program koncertów

Mozart & Marek i Karłowicz w Kalifornii

Symphony of the VinesSymphony of the Vines – kalifornijska orkiestra kameralna z hrabstwa San Luis Obispo – zaprasza 14 kwietnia 2012 roku na koncert zatytułowany Mozart & Marek.

W wykonaniu polskiego pianisty, mieszkającego na stałe w Los Angeles, dyrektora Polish Music Center at USC – Marka Żebrowskiegooraz zespołu pod dyrekcją Gregory Magie zabrzmią utwory: Serenada na orkiestrę smyczkowąMieczysława Karłowicza, Symfonia nr 44Josepha Haydna i Koncert fortepianowy Es-dur KV 271 Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Koncert odbędzie się w historycznym kościele w San Miguel (CA). Początek o godz. 20.00.

Więcej informacji – na stronie: www.symphonyofthevines.org

Gorczycki Festiwal 2012

Międzynarodowy Festiwal im. Gorczyckiego 2012Tomasz Stańko, Dietrich Henschel, Leszek Możdżer, Brigitte Fournier, Waldemar Malicki, Paul Esswood, Marcin Wyrostek, Jarosław Kitala, Stanisław Soyka – to tylko niektóre nazwiska artystów, którzy wystąpią podczas7. Międzynarodowego Festiwalu im. Gorczyckiego, który trwać będzie od 14 do 30 kwietnia 2012 roku.

Jak co roku, na 20 koncertach festiwalowych zaprezentują się znakomici artyści z Europy i Stanów Zjednoczonych, niejednokrotnie w premierowym repertuarze. Tegoroczna propozycja programowa jest niezwykle zasobna i eklektyczna i skupiona została pod wspólnym hasłem przewodnim W harmonii czasów i pokoleń. Objawia się tu ponadczasowa wartość muzyki i jej magiczna moc jednoczenia w duchu piękna i radości. W praktyce tytuł ten nawiązuje do starych mistrzów i nowych interpretacji ich wiekopomnych arcydzieł, podjętych z pomysłowością i zapałem, jak i twórczych artystycznych spotkań uznanych i doświadczonych autorytetów i osobistości świata muzycznego z przedstawicielami najmłodszego pokolenia, adeptami sztuk muzycznych i laureatami prestiżowych konkursów.

Gośćmi Festiwalu będą znakomici artyści, wybitni i uznani wykonawcy, mistrzowie w swoich dziedzinach. Prócz wymienionych artystów usłyszymy równie znakomite zespoły, m.in. Orkiestrę AUKSO, Grupę MoCarta, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Cameratę Silesia, Filharmonię Śląską, Filharmonię Zabrzańską i wiele innych.

 ZOBACZ: program Festiwalu

Prawykonanie nowego utworu Agaty Zubel w Nowym Jorku

ACFNY 2012Prawykonanie nowego utworuAgaty Zubel What is the word uświetni koncerty w 10. rocznicę powstania Austriackiego Forum Kultury w Nowym Jorku, które odbędą się w 18 i 19 kwietnia 2012 rokuo godz. 19.30 w siedzibie Austrian Cultural Forum (11 E. 52nd St., New York). Wystąpi jeden z najbardziej znanych zespołów specjalizujących się w interpretacji muzyki współczesnej - Klangforum.

Oprócz zamówionej przez organizatorów kompozycji Agaty Zubel w programie koncertów znajdą się utwory Romana Haubenstocka-Ramatiego, Györgi Kurtaga, Salvatore Sciarrino, Johannesa Maria Stauda, Eduardo Moguillansky’ego i Franco Donatoni Rimy.

Premiera dramatoopery "Oresteja" do muzyki Agaty Zubel

OrestejaW sobotę, 14 kwietnia 2012 roku na scenie Teatru Narodowego w Warszawie odbędzie się premiera dramatoopery Orestejawedług Ajschylosa do muzykiAgaty Zubel.

Reżyseria - Maja Kleczewska, scenografia i kostiumy - Katarzyna Borkowska, reżyseria światła i projekcje wideo - Bartosz Nalazek, ruch sceniczny - Cezary Tomaszewski, choreografia i wykonanie układu tańca na linach - Anna Sąsiadek. W głównych rolach wystąpią: jako Klitemnestra - Danuta Stenka, Agamemnon - Mirosław Konarowski, Kassandra - Wiktoria Gorodeckaja, Orestes - Sebastian Pawlak(gościnnie), Elektra - Kamilla Baar, Apollo - Artur Stefanowicz, Atena - Tomasz Piluchowskioraz chór i muzycy orkiestry Opery Narodowej pod dyrekcją Wojciecha Rodka.

Dramatoopera Mai Kleczewskiej i Agaty Zubel wymaga połączenia sił dwóch największych w kraju zespołów scenicznych: Opery i Teatru Narodowego. Obie artystki mają już za sobą współpracę przy znakomicie przyjętych Sudden Rain/Betweenoraz monumentalnym spektaklu Marat-Sadewedług Weissa w Teatrze Narodowym, który zyskał opinię jednego z najważniejszych wydarzeń teatralnych ostatnich sezonów. OrestejaAjschylosa, jedyna zachowana w całości trylogia teatru antycznego, to dzieło surowe i wstrząsające. Mówi o tragicznej klątwie, jaka dotknęła ród Pelopidów. W jej wyniku zbrodnia za zbrodnią spadają na kolejne pokolenia, nie ma końca rachunek krzywd: „Tu śmierć – tam śmierć, płaci krwią, kto zabił”. Centralnymi wydarzeniami tragedii są mord na Agamemnonie i zemsta Orestesa. Ostatnia część trylogii ukazuje obłęd Orestesa ściganego przez Erynie, a wreszcie sąd z udziałem bogów, który kładzie kres zemstom i zbrodniom.

Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Wielkim - Operą Narodową. Wystawiany jest w ramach cyklu „Terytoria”, prezentującego rzadko wykonywane XX- i XXI-wieczne dzieła operowe i baletowe - nowoczesne, wyrafinowane, teraźniejsze, sięgające po skrajne, nieraz graniczne stany emocjonalne. „Terytoria” to próba poszukiwania nowych jakości estetycznych i form wyrazu, wytyczenia nowatorskich nurtów, wyzwolenia nieznanych skojarzeń i wizji.

Opowieści biblijne - premiera wieczoru baletowego

Opowieści biblijneW dniu 14 kwietnia 2012 rokuna scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie odbędzie się premiera wieczoru baletowego w trzech częściach -Opowieści biblijne.

Stary i Nowy Testament - święte księgi cywilizacji europejskiej, zapis wierzeń, prawd uniwersalnych i przypowieści, niewyczerpane źródło inspiracji dla twórców kultury. Nowy spektakl Polskiego Baletu Narodowego będzie propozycją wspólnej refleksji na wybranymi motywami biblijnymi.

Pierwsza opowieść - Syn marnotrawnySiergieja Prokofiewa czerpie temat z przypowieści ewangelicznej św. Łukasza. Paryska prapremiera w choreografii George'a Balanchine'a (1929) była ostatnim z wielkich osiągnięć Baletów Rosyjskich Diagilewa. W tej wersji dzieło weszło do kanonu repertuarowego współczesnego baletu i trwa na scenach świata do dnia dzisiejszego. Nadszedł czas, aby poznała je również polska publiczność.

Wciąż powracają także na scenę baletową bohaterowie Księgi Rodzaju. Znana była swego czasu adaptacja choreograficzna Kaina i Ablazrealizowana w Berlinie Zachodnim przez Kennetha MacMillana, dla którego muzykę zestawił ze swoich utworów symfonicznych polski kompozytor Andrzej Panufnik. Warszawski choreograf Emil Wesołowski postanowił podążyć tym samym tropem. Zaproponuje jednak własną wersję odwiecznego mitu, z nieco innym wyborem muzyki Panufnika.

Kolejną nowością w tym wieczorze będzie balet Jacka Przybyłowicza Sześć skrzydeł aniołów, gdzie choreograf zamierza nawiązać w poetycki sposób do jeszcze innego biblijnego przesłania, sięgając przy tym do wielkiej muzyki barokowej (Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, Giovanni Battista Pergolesi) i współczesnej, elektronicznej – Prasquala.

Wiosna z Chopinem

Wiosna z Chopinem 2012Drugi cykl wydarzeń kulturalnych zatytułowany Wiosna z Chopinem, organizowany przezNarodowy Instytut Fryderyka Chopina, rozpocznie się końcem kwietnia 2012 roku. W ramach cyklu w Muzeum Chopina w Warszawie i w Żelazowej Woli odbędą się spotkania autorskie, koncerty i wiele innych imprez.

Seria wyjątkowych spotkań autorskich zaplanowana została w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina:
20 kwietnia 2012o godz. 16.00 – promocja książki Fredericka Niecksa Fryderyk Chopin jako człowiek i muzyki recital fortepianowy Marka Brachy.
26 kwietnia 2012 o godz. 16.00 – promocja książki Chopin w krytyce muzycznej (do I wojny światowej). Antologia pod red.prof. Ireny Poniatowskieji recital fortepianowy Joanny Różewskiej.

W dniu 6 maja 2012 roku odbędzie się Otwarcie Sezonu Letniego w Żelazowej Woli. O godz. 12.00 z recitalem fortepianowym wystąpi Paweł Wakarecy. Po nim, o godz. 13.00 nastąpi otwarcie wystawypod tytułem Żelazowa Wola. Forma i rytmy w fotografiach Adama Kaczkowskiegoi promocja albumu Żelazowa Wola. Fotografie 1956-1975Adama Kaczkowskiego, zaś o godz. 15.00 odbędzie się drugi recital fortepianowy w wykonaniu Stanisława Drzewieckiego. Dodatkową atrakcją będą warsztaty fotograficzne dla dzieci.

W ramach Wiosny z ChopinemNarodowy Instytut Fryderyka Chopina organizuje także II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie dla dzieci i młodzieży do lat 17, który odbędzie się 25 maja 2012 roku.

Zaś w niedzielę, 3 czerwcaorganizatorzy zapraszają wszystkie dzieci wraz z rodzicami do Żalazowej Woli na doroczny, trzeci już, Dzień Dziecka w Żelazowej Woli, którego motywem przewodnim będą listy młodego Fryderyka. Jak co roku na najmłodszych czekać będą atrakcje przygotowane przez Instytut Chopina, m.in. gra terenowa, warsztaty malarskie, muzyczne i rzeźbiarskie, konkursy z nagrodami.

Więcej informacji – na stronie: www.wiosnazchopinem.pl

Patronat medialny nad cyklem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Jagoda Krzemińska Młodym Muzykiem Roku 2012

Jagoda KrzemińskaPochodząca z Kluczborga szesnastoletnia flecistka Jagoda Krzemińska – najmłodsza finalistka konkursu Młody Muzyk Roku 2012, a zarazem jedyna dziewczyna w gronie siedmiorga najlepszych młodych muzyków 2012 roku – pokonała konkurentów, zgarniając główną nagrodę tego jedynego w swoim rodzaju, realizowanego z rozmachem „talent show” TVP Kultura: zaproszenie do reprezentowania Polski na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu.

Bilet do Wiednia Jagoda zapewniła sobie brawurowym wykonaniem Concertino Celice Chaminade podczas widowiskowego finału transmitowanego przez TVP Kultura. W jury zasiadali: Krzesimir Dębski (przewodniczący), Alicja Paleta-Bugaj, Tadeusz Gadzina i Tytus Wojnowicz. Faworytem telewidzów okazał się natomiast zaledwie o kilka miesięcy starszy od Jagody, szesnastoletni saksofonista Jakub Muraspochodzący z Żorów (uczeń szkoły muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach). Wykonaniem Pequena Czarda Pedro Iturralde Jakub podbił serca publiczności, zdobywając największe poparcie w głosowaniu audiotele.

26. Warszawskie Spotkania Muzyczne 2012

Warszawskie Spotkania Muzyczne26. Warszawskie Spotkania Muzyczne – doroczny festiwal muzyki dawnej i nowej – odbędzie się w dniach 12-19 maja 2012 roku. Jego twórcą i dyrektorem jest kompozytor Władysław Słowiński, a organizatorem - Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich, przy współpracy Programu 2 Polskiego Radia S.A. i Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki.

To festiwal inny niż wszystkie, pełen arcydzieł nieznanych, a wartych poznania z pogranicza kilku epok: od renesansu i baroku po dzieła najnowsze. Spotkania, jak co roku, uraczą słuchaczy swoją różnorodnością: od mistrza wczesnego renesansu Johannesa Ockeghema w interpretacji francuskich śpiewaków, poprzez recital znakomitego młodego wiolonczelisty Marcina Zdunika w towarzystwie równie utalentowanej Aleksandry Świgut, aż po genialnego młodego jazzowego pianistę Marcina Maseckiego, ucznia i następcy Andrzeja Jagodzińskiego. Nie zabraknie, jak co roku, renomowanego Kwartetu Wilanów oraz znakomitej Aliny Mleczko na saksofonie z Kameralistami Filharmonii Narodowej prowadzonymi przez Krzysztofa Słowińskiego. Będą też i inne atrakcje, włącznie z projekcją zapomnianego filmu z operąTadeusza Bairda Jutrowg Josepha Conrada. W programie festiwalu znajdą się również utwory Astora Piazzolliw brawurowym wykonaniu tria fortepianowego: Wawrowski, Kalinowski, Kominek, a także kultowych dziś twórców: Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Szymańskiego. Wydarzeniem będą z pewnością prawykonanianowych kompozycji Edwarda Sielickiego, Grzegorza Duchnowskiego, Krzesimira Dębskiego, Tomasza Jakuba Opałki i Władysława Słowińskiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Premiera "Ożenku" według Modesta Musorgskiego i Mikołaja Gogola

altOżenek. Zdarzenie całkiem niewiarygodne w 2 aktach według Modesta Musorgskiego i Mikołaja Gogola to kolejna premiera wTeatrze Wielkim Operze Poznań w ramach Roku Mężczyzn. Odbędzie się 20 kwietnia 2012 roku. Kierownictwo muzyczne – Krzysztof Słowiński, współpraca muzyczna – Olga Lemko, reżyseria – Monika Dobrowlańska, asystent reżysera – Wiesław Bednarek, scenografia i kostiumy – Hanna Sibilski, choreografia – Natalia Draganik, światło – Marek Rydian.
Leniwy i wcale już niemłody Podkolesin za namową żonatego przyjaciela i przebiegłej swatki daje się wciągnąć w małżeńską intrygę. Jego przyszłą żoną ma zostać Agafia Tichonowna, która do małżeństwa ma podejście bardzo... pragmatyczne. Mimo to wokół niej roi się od zalotników różnej maści, którzy z niesłabnącym zaangażowaniem próbują zdobyć jej względy. Podkolesin ma jednak coś, czego nie mają inni absztyfikanci – odpowiednią pozycję społeczną.

Sukces Meccorre String Quartet w Londynie

Meccorre String QuartetPolski kwartet smyczkowyMeccorre String Quartet, występujący w składzie: Wojciech Koprowski - I skrzypce, Aleksandra Bryła - II skrzypce, Michał Bryła - altówka i Karol Marianowski - wiolonczela otrzymał II nagrodę w zakończonym 1 kwietnia 2012 roku Wigmore Hall London International String Quartet Competition.

Artyści zostali również laureatami nagród dodatkowych za najlepsze wykonanie Kwartetów smyczkowychJ. Haydna, W. A. Mozarta i utworu obowiązkowego B. Deana.

Zwycięzcą londyńskiego konkursu został rumuński zespół Arcadia Quartet, a III nagrodę przyznano amerykańskiemu The Tesla Quartet.

Szczegółowe informacje o konkursie - na stronie: www.wigmore-hall.org.uk

Nagroda dla Krzysztofa Pendereckiego - "otworzył uszy Niemców na współczesną polską muzykę"

Krzysztof PendereckiKuratorium Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą wyróżniłoKrzysztofa Pendereckiego za zasługi dla niemiecko-polskiego pojednania w dziedzinie muzyki.

Jak czytamy w wydanym w poniedziałek, 2 kwietnia 2012 roku oświadczeniu prasowym Viadriny, "Penderecki już wkrótce po zakończeniu II wojny światowej rozpoczął budowanie pomostów do Niemiec. (...) Polski kompozytor otworzył uszy Niemców na współczesną polską muzykę, a poprzez wielostronną współpracę z niemieckimi orkiestrami, chórami, rozgłośniami radiowymi oraz szkołami wyższymi w istotny sposób przyczynił się do pozytywnych zmian we wzajemnym postrzeganiu się (obu społeczeństw)".

Uroczystość wręczenia wynoszącej 2500 euro nagrody odbędzie się 7 maja 2012 rokuwe Frankfurcie. Jak podała agencja DPA, kompozytor potwierdził swój udział w uroczystości.

Nagroda Viadriny przyznawana jest od 1999 roku. W przeszłości jej laureatami byli między innymi tłumacz literatury polskiej w Niemczech Karl Dedecius, niemiecki noblista Guenter Grass i pierwszy niekomunistyczny premier Polski Tadeusz Mazowiecki. Istniejąca w latach 1506-1811 pruska uczelnia reaktywowana została w 1991 roku. Ze względu na dogodne położenie cieszy się dużym powodzeniem wśród polskich studentów. Wśród 6452 studentów w semestrze zimowym 2011/2012 uczy w niej się 755 Polaków.

źródło:www.krzysztofpenderecki.eu

"Mesjasz" w Kaliszu

MesjaszMesjaszGeorga Friedrich Haendla zabrzmi 4 kwietnia 2012 rokuo godz. 19.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej (Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30) w ramach Festiwalu Muzycznego „Bursztynowy Szlak”.

Wystąpią soliści Chóru Filharmonii Wrocławskiej: Aldona Bartnik – sopran, Agnieszka Ryman – sopran, Violetta Wysocka-Marciniak – sopran, Aleksandra Hruby – alt, Ewelina Wojewoda – alt, Andrii Khorsik – tenor, Przemysław Borys – tenor, Maciej Adamczyk – bas i Jerzy Butryn – bas, Chór Filharmonii Wrocławskiej (Agnieszka Franków-Żelazny- kierownictwo artystyczne, przygotowanie chóru) i Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.

Współorganizatorem koncertu jest NFM| Filharmonia Wrocławska.