Polmic - FB
Filtr

Bajkowe Melodie na Dzień Dziecka

Bajkowe MelodieTrwa cykl koncertów Bajkowe Melodie przeznaczony dla najmłodszych odbiorców. Fundacja Bielecki Art od czterech lat organizuje muzyczne tournée dla młodych słuchaczy. Projekt, przygotowany z okazji Dnia Dziecka, w tym roku obejmuje aż 15 wydarzeń w miastach Małopolski i Śląska, w tym w tak dużych salach, jak Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu czy Centrum Kultury w Katowicach.

Przewodnikiem po Bajkowych Melodiachjest prowadzący koncerty - Pan Beethoven. Pojawia się na scenie i zaczyna rozmowę z dziećmi…. Już wiadomo, tu nie trzeba siedzieć w miejscu, można śpiewać, skakać, klaskać i odpowiadać na pytania. Piosenki ze znanych bajek (Pocahontas, Anastazja, ale także Gumisie czy Smerfy) śpiewają Agnieszka Koziarowska oraz Mateusz Ziółko, gra Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i kwartet jazzowy Perła Band. W trakcie zabawy dzieci poznają skład orkiestry, nazwy instrumentów czy techniki gry na nich.

Tournée Bajkowe Melodie co roku gromadzi kilkutysięczną widownię. Pierwszy koncert tegorocznej edycji odbył się 13 maja 2013 rokuw Gorlicach, kolejne miały miejsce w Gliwicach, Krakowie, Wadowicach, Oświęcimu, Miechowie, Dąbrowie Górniczej i Limanowej. W czerwcu organizatorzy zapraszają do Myślenic (10 czerwca 2013), Nowego Targu (11 czerwca 2013), Zabrza (12 czerwca 2013), Kielc (13 czerwca 2013), Bielsko Białej (14 czerwca 2013), Katowic (17 czerwca 2013) i na finał do Krynicy Zdrój (18 czerwca 2013).

Więcej informacji - na stronie: www.bieleckiart.pl

Belcanto Italiano 2013 w Warszawskiej Operze Kameralnej

Belcanto Italiano 2013 w Warszawskiej Operze KameralnejW środę, 5 czerwca 2013 roku o godz. 19.00 wWarszawskiej Operze Kameralnej finaliści II Światowego Konkursu Wokalnego „Belcanto Italiano 2013” wystąpią w semiscenicznej wersji opery Haydna L' isola disabitata.

Opera Józefa Haydna L'isola disabitata (Wyspa bezludna) to finałowe przedsięwzięcie uczestników międzynarodowego konkursu wokalnego „Belcanto Italiano”. Konkurs odbywa się po raz drugi, ale po raz pierwszy ma swój finał w Polsce – w Warszawskiej Operze Kameralnej. Wcześniejsze etapy „Belcanto Italiano 2013” odbywały się w nadadriatyckiej miejscowości Pineto, nieopodal Pescary, w której urodził się wielki poeta i dramaturg włoski Gabriel d’ Annunzio. Twórcami konkursu są śpiewaczka i pedagog Astrea Amaduzzi oraz dyrygent i pianista Mattia Peli. Do współpracy i jury zaprosili wybitnych muzyków i pedagogów włoskich: basa Roberta Scandiuzzi, tenora Francesco Anile, kompozytora Massimo Moretti, organistę Lorenzo Fragassi, reżyserów: Mirco Michelon i Alberto Macchi, wybitną malarkę i organizatorkę życia artystycznego we Włoszech Annę dell’ Agata oraz Tadeusza Deszkiewicza, dziennikarza muzycznego, prezesa Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki.

Toru Takemitsu Award dla Marcina Stańczyka

Laureaci Toru Takemitsu Award 2013 Marcin Stańczyk został zwycięzcą Toru Takemitsu Award - największego i najbardziej prestiżowego konkursu kompozytorskiego w Japonii. Pierwszą nagrodę (milion jenów) otrzymał za utwór SIGHS - hommage à Fryderyk Chopin.

Toru Takemitsu Composition Award to coroczna nagroda, przyznawana od 1997 roku utworom napisanym przez młodych kompozytorów na skład orkiestrowy. Fundatorem nagrody jest Toru Takemitsu – japoński kompozytor, autor wielu pism dotyczących estetyki i teorii muzyki. O wyjątkowości tej nagrody świadczy sposób jej przyznawania – o tym, kto zostanie laureatem decyduje tylko jedna osoba. Toru Takemitsu wyznaczył trzech najbardziej przez siebie cenionych kompozytorów. Byli to: Henri Dutilleux, György Ligeti i Luciano Berio. Każdy z nich przez rok zasiadał w jednoosobowej komisji, by po trzyletnim cyklu wyznaczyć zastępcę. W tym roku sędzią został Brytyjczyk – Sir Harrison Birtwistle. W 2014 roku stanowisko to przejmie Peter Eötvös, węgierski kompozytor, a za dwa lata w jurorskim fotelu zasiądzie fińska kompozytorka Kaija Saariaho.

W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło 97 kompozytorów z 28 krajów. Drugą nagrodę zdobył Sumio Kobayashi z Japonii, a trzecią - ex aequo - Huan Liu z Chin i Nana Kamiyama z Japonii (laureaci z Jurorem na zdjęciu).

Marcin Stańczyk urodził się w 1977 roku, studiował kompozycję w klasie Zygmunta Krauzego w łódzkiej Akademii Muzycznej. Uczestniczył w wielu warsztatach, między innymi z Klangforum Wien i Trilokiem Gurtu na La Biennale di Venezia (2007, 2008) i Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt (2010). W 2012 roku odbył roczny staż w paryskim studiu IRCAm, w tym samym roku odbył się jego koncert monograficzny na festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. W 2013 roku Stańczyk prezentował swoje najnowsze kompozycje w Stanach Zjednoczonych. W marcu na nowojorskim festiwalu ''Noise Non-ferenc'' wykonano jego Suggested Music, a w kwietniu na festiwalu MATA publiczność mogła usłyszeć utwór Mosaique.

Więcej informacji – na stronie: www.operacity.jp/en/concert/award/result/result2013

Dźwiękolektyw - Hangkollektív

Dźwiękolektyw - HangkollektívDnia 20 czerwca 2013 rokuo godz 20:00 w Galerii Freta w Warszawie odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Lokal Na Poważnie”.

Utwory Wojciecha Błażejczyka, Zofii Dowgiałło, Macieja Jabłońskiego, Michała Markiewicza, Tomasza Jakuba Opałki, Weroniki Ratusińskiej, Ignacego Zalewskiego oraz Witolda Lutosławskiego wykona Dźwiękolektyww składzie: Ania Karpowicz – flet, Seweryn Zapłatyński – flet, Jagoda Sudujko – flet, Wioletta Strączek – flet, Zofia Dowgiałło – harfa, Agnieszka Guz – skrzypce, Aleksandra Demowska-Madejska – altówka i Łukasz Owczynnikow – kontrabas. Live video przygotuje Jerzy Dowgiałło, a klipy - Krzysztof Kozłowski "Sonofrenia".

Z kolei portrety kompozytorów wyszehradzkich: Ivana Buffy, Pavla Haasa oraz Leoša Janáčka przedstawi Qaartsiluni Ensembleczyli Anna Rákóczy – flet, Horia Dumitrache – klarnet, Attila Jankó – fagot, Béla Horváth – obój, Endre Tekula – waltornia, Lajos Rozmán - klarnet, kierownik artystyczny zespołu. Live video - Anna Pető. Realizacja audio - Piotr Czerny, Firma Nagraniowa Fisdur Rec.

Bezpłatne zaproszenia do odebrania w Galerii Freta (ul. Freta 39) od 13 czerwca 2013 roku.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Dzień Dziecka w Filharmonii Krakowskiej

Dzień Dziecka w Filharmonii KrakowskiejNadzwyczajne koncerty z okazji Dnia Dziecka wFilharmonii Krakowskiej odbędą się w niedzielę, 2 czerwca 2013 roku o godz.11.00 i 13.00 oraz w poniedziałek, 3 czerwca 2013 roku o godz.9.00, 11.00 i 13.00.

Tym razem Dziadek Rytmus (Sławomir Rokita) zaprosi dzieci do przydomowego ogródka i opowie niezwykłą historię pt. Piotruś i wilk. Do tejże opowiastki znakomity kompozytor Sergiusz Prokofiew napisał muzykę, tworząc w ten sposób dzieło symfoniczne jedyne w swoim rodzaju. Łączy ono bowiem cechy warsztatu kompozytorskiego cenione zarówno przez dorosłych, wytrawnych melomanów, jak tych początkujących, młodocianych. W rolę Wilka wciela się waltornia (Adam Kozłowski), Dziadkiem jest fagot (Dominik Tekielak), Piotruś przyjaźni się z fletowym Ptaszkiem (Renata Guzik) i obojową Kaczuszką (Witold Wróbel), za którymi skrada się klarnetowy Kot (Jakub Sztencel). Myśliwi polujący na Wilka ukrywają się wśród instrumentów perkusyjnych (gra na nich Rafał Tyliba), a cała historia rozgrywa się na łące, na której muzykuje Kameralna Orkiestra Ogrodowa złożona z muzyków Filharmonii i studentów Akademii Muzycznej, grających ulubione przez Piotrusia melodie.

Dzień Dziecka z Królewną Śnieżką

Dzień Dziecka z Królewną Śnieżką Opera Śląska w Bytomiu zaprasza na wyjątkowy spektakl dla całych rodzin, prezentowany z okazji Dnia Dziecka. W sobotę, 1 czerwca 2013 roku o godz. 17.00 obejrzymy balet w 3 aktach na podstawie baśni braci Grimm Królewna Śnieżkaz muzyką Bogdana Pawłowskiego.

Niewiele jest baśni, które bez względu na wiek, wciąż nas wzruszają i zajmują równie mocno jak ta o Królewnie Śnieżce i krasnoludkach. Tytuł ten należy do jednej z najbardziej znanych i lubianych na świecie bajek, inspiruje twórców, urzeka czytelników. Bajka o Królewnie Śnieżce w Operze Śląskiej jest klasycznym, wręcz „disney’owskim” spektaklem. Poprzez muzykę i taniec opowiedziana zostaje jedna z najpiękniejszych historii, wzruszająca i pobudzająca wyobraźnię małego i dużego widza. To niezwykłe przedstawienie urzeka malowniczością scen, bogactwem postaci oraz przepiękną muzyką. Balet rozpoczyna scena, w której piękna, lecz zła Królowa-Macocha, jak co dnia przegląda się w czarodziejskim zwierciadle zachwycona swą urodą i coraz bardziej zazdrosna o rozkwitające piękno Śnieżki –przez co nieustannie zapędza ją do ciężkiej pracy. Pewnego dnia w ogrodzie pojawia się Królewicz, który od pierwszego wejrzenia zakochuje się w Śnieżce. W czarodziejskim zwierciadle zła Królowa podgląda tę scenę i płonąc z zazdrości postanawia na zawsze pozbyć się pięknej pasierbicy, by pozostać najpiękniejszą na świecie…

To jednak nie koniec atrakcji z okazji Dnia Dziecka w Operze Śląskiej. Będzie można także zgłębić tajniki pracy artystów w teatrze operowym podczas specjalnych lekcji otwartych warsztatów artystycznych “Śpiewam, tańczę – będę artystą” (o godz. 15.00). Wstęp wolny.

Królewnę Śnieżkę będzie można zobaczyć także 3 i 4 czerwca (poniedziałek, wtorek g. 11.00). W te dni – w godz. 9.30 – 10.30 – również odbędą się warsztaty sceniczne z prezentacją uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu.

Dzień Dziecka na Grochowskiej

Dzień Dziecka na Grochowskiej Orkiestra Sinfonia Varsovia,Fundacja Muzyka jest dla wszystkich i LAMALA zapraszają na Dzień Dziecka na Grochowskiej - 1 czerwca 2013, godz. 10:00 – 15:00.
W programie m.in. Smykofonia - koncerty dla melomaluszków, warsztaty artystyczne - w tym Akcja Labirynt 2013, a także Koncert Laureatów 3. Warszawskiego Konkursu Pianistycznego dla uczniów szkół muzycznych I stopnia.

Poprzez działania warsztatowe towarzyszące wydarzeniu organizatorzy chcą zachęcić dorosłych oraz dzieci do wspólnego spędzania czasu w kreatywny sposób. Warsztaty odbędą się w budynku głównym, Auli, Stajni, Sali Prób oraz w plenerze przed budynkiem głównym przy ul. Grochowskiej 272. Zazwyczaj odbywają się tam cykliczne koncerty w wykonaniu muzyków Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz jej gości, wystawy oraz szereg innych imprez kulturalnych.

Dzień dziecka na Grochowskiej będą tworzyć: Smykofonia, Akcja Labirynt, Mała Filharmonia Rozwoju, Akademia Rozwoju Wyobraźni BUKA, Alena Trafimava, Dom Aukcyjny Abbey House, Szlam i Wałek, MALU STUDIO, MOKOPICO, Wydawnictwo Pentliczek, STREFA RYTMU, Wydawnictwo Widnokrąg, Wydawnictwo Zakamarki, Asia Kasztelaniec - Kierownik inicjatywy Tworzymy Razem, KIZIU MIZIU, FOTKI Z BUDKI, Alicja Szulc z Wytwórni Bajek, MADE WITH LOVE, Kolorowa Restauracja oraz LAMALA.

Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronach internetowych: www.smykofonia.pl, www.akcjalabirynt.pl
AKCJA LABIRYNT 2013 - wstęp wolny
Zapisy na pozostałe WARSZTATY I KONCERTY: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.lamala.pl
KONCERT LAUREATÓW 3. WARSZAWSKIEGO KONKURSU PIANISTYCZNEGO dla uczniów szkół muzycznych I stopnia - wstęp wolny

Lutosławski nie tylko dla dzieci

Lutosławski nie tylko dla dzieci - NOSPRW niedzielę, 2 czerwca 2013 roku, z okazji Dnia Dziecka,Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami na koncert zatytułowany Lutosławski nie tylko dla dzieci.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.00 w Parku im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać utworów jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów – Witolda Lutosławskiego (1913-1994), którego setną rocznicę urodzin świętujemy w tym roku. Podczas koncertu zabrzmią dzieła inspirowane muzyką ludową, a także piosenki dziecinne do słów Juliana Tuwima. Usłyszymy: 5 melodii ludowychna orkiestrę smyczkową, piosenki Spóźniony słowiki O Panu Tralalińskim na głos i orkiestrę kameralną, Sześć piosenek dziecinnychdo słów J. Tuwima (Taniec, Rok i bieda, Kotek, Idzie Grześ, Rzeczka, Ptasie plotki), Preludia taneczne na klarnet i zespół instrumentalny, Tryptyk śląskii Małą suitę. Orkiestrą dyrygować będzie Michał Klauza, a solistami będą śpiewaczka i kompozytorka – Agata Zubel oraz klarnecista Arkadiusz Adamski.

Przed koncertem – o godzinie 11.00 – odbędą się warsztaty muzyczne MALI MUZYCY, podczas których dzieci z pomocą rodziców wykonają proste instrumenty. Następnie pod okiem prowadzących warsztaty, przygotują jeden z utworów kompozytora Idzie Grześz cyklu Piosenki dziecinnedo słów Juliana Tuwima. Dzieci nauczą się słów, melodii i na finał koncertu zaprezentują go z wspólnie z NOSPR. Warsztaty dadzą dzieciom satysfakcję z wykonania i ozdobienia własnego instrumentu, radość muzykowania w grupie oraz z wystąpienia przed publicznością u boku prawdziwej orkiestry. Warsztaty poprowadzi Anna Lis, która od kilku lat na co dzień zajmuje się edukacją muzyczną dzieci w różnym wieku. Do dobrej zabawy wystarczą jedynie: małe plastikowe butelki z nakrętkami, puszki aluminiowe po napoju lub puszki metalowe z wieczkiem (np. po herbacie, kawie), dwa identyczne kubki po jogurcie lub inne przedmioty, które wydają z siebie interesujące dźwięki (organizatorzy proszą o przyniesienie jednej z wymienionych rzeczy do wyboru).

W razie niepogody koncert i warsztaty odbędą się w Centrum Kultury Katowice. Udział w warsztatach i koncercie jest bezpłatny.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Lutosławski 2013 - Promesa, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Lutosławski nie tylko dla dzieci

Lutosławski nie tylko dla dzieci - NOSPRW niedzielę, 2 czerwca 2013 roku, z okazji Dnia Dziecka,Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami na koncert zatytułowany Lutosławski nie tylko dla dzieci.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.00 w Parku im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać utworów jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów – Witolda Lutosławskiego (1913-1994), którego setną rocznicę urodzin świętujemy w tym roku. Podczas koncertu zabrzmią dzieła inspirowane muzyką ludową, a także piosenki dziecinne do słów Juliana Tuwima. Usłyszymy: 5 melodii ludowychna orkiestrę smyczkową, piosenki Spóźniony słowiki O Panu Tralalińskim na głos i orkiestrę kameralną, Sześć piosenek dziecinnychdo słów J. Tuwima (Taniec, Rok i bieda, Kotek, Idzie Grześ, Rzeczka, Ptasie plotki), Preludia taneczne na klarnet i zespół instrumentalny, Tryptyk śląskii Małą suitę. Orkiestrą dyrygować będzie Michał Klauza, a solistami będą śpiewaczka i kompozytorka – Agata Zubel oraz klarnecista Arkadiusz Adamski.

Przed koncertem – o godzinie 11.00 – odbędą się warsztaty muzyczne MALI MUZYCY, podczas których dzieci z pomocą rodziców wykonają proste instrumenty. Następnie pod okiem prowadzących warsztaty, przygotują jeden z utworów kompozytora Idzie Grześz cyklu Piosenki dziecinnedo słów Juliana Tuwima. Dzieci nauczą się słów, melodii i na finał koncertu zaprezentują go z wspólnie z NOSPR. Warsztaty dadzą dzieciom satysfakcję z wykonania i ozdobienia własnego instrumentu, radość muzykowania w grupie oraz z wystąpienia przed publicznością u boku prawdziwej orkiestry. Warsztaty poprowadzi Anna Lis, która od kilku lat na co dzień zajmuje się edukacją muzyczną dzieci w różnym wieku. Do dobrej zabawy wystarczą jedynie: małe plastikowe butelki z nakrętkami, puszki aluminiowe po napoju lub puszki metalowe z wieczkiem (np. po herbacie, kawie), dwa identyczne kubki po jogurcie lub inne przedmioty, które wydają z siebie interesujące dźwięki (organizatorzy proszą o przyniesienie jednej z wymienionych rzeczy do wyboru).

W razie niepogody koncert i warsztaty odbędą się w Centrum Kultury Katowice. Udział w warsztatach i koncercie jest bezpłatny.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Lutosławski 2013 - Promesa, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Zygmunt Krauze doktorem honoris causa Uniwersytetu w Bukareszcie

Zygmunt KrauzeNarodowy Uniwersytet Muzyczny w Bukareszcie przyznał Zygmuntowi Krauze tytuł Doctora Honoris Causa – „za unikalne muzyczne dzieło i za całą aktywność jako kompozytora, mentora i pianisty”. Uroczystość nadania tytułu będzie miała miejsce w piątek, 31 maja 2013 roku.

Tego samego dnia Zygmunt Krauze wystąpi z Orkiestrą Radia Rumuńskiego pod dyrekcją Tiberiu Soare’a, wykonując swój Koncert fortepianowy. Koncert odbędzie się w Radio Hall w Bukareszcie, w ramach Międzynarodowego Tygodnia Muzyki Nowej.

Instytut Muzyki i Tańca uruchomił trzecią edycji programu „Muzyczne białe plamy”

Instytut Muzyki i TańcaProgram „Muzyczne białe plamy” przeznaczony jest dla polskich i zagranicznych badaczy, którzy planują prowadzenie badań naukowych w zaniedbanych i mało znanych obszarach polskiej muzyki oraz tańca.

Badania mogą dotyczyć polskiej muzyki i tańca w szerokim ujęciu chronologiczno-gatunkowym i obejmować m.in. twórczość kompozytorską, działalność artystyczną, aktywność muzykologiczną, recepcję muzyki oraz zagadnienia związane z historią, teorią i estetyką tańca polskiego, w szczególności tańca scenicznego.

Temat badań zgłasza bezpośrednio badacz lub grupa badaczy (do 3 osób), a efekty przeprowadzonych badań - prace naukowe, katalogi twórczości, bazy danych, opracowania źródłowe, rekonstrukcje utworów itd. zostaną sfinansowane i opublikowane przez IMiT.

W programie mogą wziąć udział osoby z wyższym wykształceniem, które mogą wykazać się dokonaniami w pracy badawczej.

Realizacja III edycji programu trwa od 1 października 2013 do 30 czerwca 2014 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w dniu 30 czerwca 2013 roku, zaś termin wyboru projektów w dniu 31 sierpnia 2013.

Szczegóły i regulamin programu - na stronie www.imit.org.pl

Na stronie internetowej Instytutu można również zapoznać się z efektami I edycji programu, którymi są następujące prace badawcze:
  • Ewa Czachorowska-Zygor - Twórczość symfoniczna i kameralna Adama Walacińskiego. Prezentacja. Interpretacja
  • Tomasz Dziedzic, Marek Gaszyński - Polski Rock and Roll 1956-1968. Poza anteną i prasą (uwarunkowania, twórczość, patologia)
  • Magdalena Szyndler - Repertuar muzyczny południowej części Śląska Cieszyńskiego (Beskid Śląski) - tradycja i współczesność
  • Mariusz Urban - Katalog zbioru muzykaliów zgromadzonych na chórze Kościoła pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu wraz z incypitami nutowymi

Symfonie Szymanowskiego na płycie Valery'ego Gergieva i LSO

New CD release: Karol Szymanowski - Valery Gergiev & LSODnia 3 czerwca 2013 roku w Wielkiej Brytanii i 11 czerwca 2013 roku w Stanach Zjednoczonych będzie miała swoją premierę pierwsza płyta Valery’ego Gergieva i Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej z cyklu „LSO Live”, prezentująca Symfonie nr 1 i 2Karola Szymanowskiego.

Przez wiele lat twórczość Szymanowskiego była rzadko wykonywana poza granicami Polski. Dzisiaj kompozytor jest uważany za jedną z najznakomitszych polskich postaci muzycznych. Zawarte w jego muzyce elementy folkloru narodowego, szczególnie te nawiązujące do muzyki góralskiej, sprawiają, że jego utwory orkiestrowe stanowią obowiązkową literaturę muzyczną dla osób interesujących się polską kulturą i muzyką.

Pierwsza Symfonia, utrzymana w stylu romantycznym, jest dziełem o niezwykłym nasyceniu emocjonalnym. W drugiej, bardziej kameralnej, która stała się jedną z ulubionych kompozycji twórcy, Szymanowski zbudował skomplikowaną strukturę muzyczną poprzez umiejętne nałożenie na siebie wyraźnie zróżnicowanych warstw i myśli. Obie symfonie, posiadające niekonwencjonalny styl i formę, ukazują ekstatyczny styl muzyczny kompozytora.

Zdaniem Valeryego Gergieva "muzyka Szymanowskiego zasługuje nie tylko na rozpropagowanie i częste wykonywanie, dzięki niej mamy możliwość zrozumieć, w jaki sposób rozwijała się muzyka klasyczna w XX wieku”.

SACD/digital LSO0731 (822231173120)
nagranie na żywo z Barbican, wrzesień/październik 2012
Projekt wspierany przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu „Polska Muzyka”.

ZOBACZ: film o nagraniu płyty – YOUTUBE

Międzynarodowy Kurs dla Kompozytorów SYNTHETIS

Międzynarodowy Kurs dla Kompozytorów SYNTHETIS – Radziejowice, 13-28 sierpnia 2013 Fundacja "Ogrody Muzyczne" zaprasza studentów wydziałów kompozycji oraz młodych kompozytorów do udziału w Międzynarodowych Kursach Kompozytorskich SYNTHETIS, które odbędą się w Pałacu w Radziejowicach (oddalonym 50 km od Warszawy) w terminie 13-28 sierpnia 2013.

Kursy skierowane są do osób, które nie ukończyły 35. roku życia i posiadają minimum licencjat (lub równorzędny tytuł) z kompozycji.

Celem SYNTHETIS 2013 jest stworzenie warunków umożliwiających integrację i wymianę doświadczeń wśród młodych kompozytorów, a także rozwój ich umiejętności, poszerzanie wiedzy oraz podnoszenie kwalifikacji. Motywem przewodnim tegorocznych kursów jest wykorzystanie technologii komputerowej w muzyce.

Do wygłoszenia wykładówi poprowadzenia warsztatówzostali zaproszeni wybitni artyści: Miguel Azguime,Cezary Duchnowski,Zygmunt Krauze, Mauro Lanza, Mauricio Sotelo, Frances-Marie Uitti, Chen Yi iAgata Zubel.

Opłata za udział w kursach (2 000 zł dla uczestników z Polski, 1 200 euro dla uczestników zza granicy) obejmuje wstęp na warsztaty i wykłady (zajęcia grupowe i indywidualne), zakwaterowanie oraz wyżywienie.

Termin wysyłania zgłoszeń: 23 czerwca 2013.

Więcej informacji oraz formularz zapisów on-line dostępny na stronie: www.synthetis.pl

Patronat medialny nad Kursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

4. Dzień Dziecka w Żelazowej Woli

4. Dzień Dziecka w Żelazowej WoliW niedzielę, 2 czerwca 2013, już po raz czwartyNarodowy Instytut Fryderyka Chopina organizuje Dzień Dziecka w Żelazowej Woli.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Dnia Dziecka są podróże młodego Fryderyka Chopina po dworach ziemiaństwa i szlachty polskiej. Młody kompozytor w czasie wakacji wyjeżdżał z Warszawy, aby odwiedzać swoich szkolnych kolegów m.in. Tytusa Woyciechowskiego (Poturzyn), Dominika Dziewanowskiego (Szafarnia), Konstantego Pruszaka (Sanniki). Był też gościem Namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Księcia Antonioniego Radziwiłła w Antoninie. Wizyty te były okazją dla Fryderyka do obserwacji życia codziennego mieszkańców dworów oraz do zapoznania się z ich zwyczajami. Chcąc przypomnieć te zapomniane tradycje szlachty polskiej, przygotowaliśmy szereg atrakcji związanych z XIX-wieczną kulturą dworską.

Podczas warsztatówi zabawdzieci będą mogły m.in. poznać tańce narodowe, dowiedzieć się o pochodzeniu herbu szlacheckiego, zobaczyć jak wygląda dwór szlachecki, posłuchać jak brzmią instrumenty myśliwskie używane podczas polowań i spotkać lirnika. Ponadto, jak co roku, na gości Parku w Żelazowej Woli będą czekać takie atrakcje jak: gra terenowa, wyspa malucha, basen z klockami Lego, recitale młodych pianistów.

Wstęp wolnydla wszystkich dzieci wraz z opiekunami! Początek – o godz. 10.00.

Szczegółowy plan Dnia Dziecka - na stronie: http://pl.chopin.nifc.pl/institute/dzien/dziecka

Sinfonia Varsovia we Francji

Festival L’Epau 2013 Sinfonia Varsovia w dniach 22-23 maja 2013 roku dwukrotnie wystąpi na 31. Festiwalu w L’Epau we Francji. Zespół zagra pod batutą francuskiego dyrygenta Jean Deroyera.

W amerykańsko - francuskim programie koncertów Sinfonii Varsovii znajdą się: The Chairman DancesJ. Adamsa, Appalachian SpringA. Coplanda, Koncert fortepianowy G-durM. Ravela oraz Błękitna RapsodiaG. Gershwina. W dwóch ostatnich utworach w roli solisty wystąpi pianista Frank Braley.

Festiwal w l’Epau jest organizowany od 1983 roku w XIII-wiecznym Opactwie Cystersów - L’abbaye de l’Epau. To nie pierwsze zaproszenie dla Sinfonii Varsovii na ten festiwal. Orkiestra występowała w L’Epau już w 2002, 2007 i 2010 roku.

Więcej o festiwalu – na stronie: www.festivaldelepau.com

Premiery dzieł Jagody Szmytki i Wojtka Blecharza w ramach Projektu 'P'

Premiery dzieł dla głosów i rąk Jagody Szytki i Transcryptum Wojtka Blecharza w ramach Projektu 'P' Premiery dzieł dla głosów i rąkJagody Szmytki i TranscryptumWojtka Blecharza w ramach Projektu 'P'odbędą się 23 maja 2013 roku wTeatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Muzycy nie są przejrzystym przewodnikiem myśli kompozytora do ucha słuchacza, tylko składają się z mięśni i kości. Opera nie jest przejrzystą instytucją, która serwuje widzom takie dzieła, jakie napiszą kompozytorzy, zainscenizują reżyserzy i zadyrygują dyrygenci. Jagoda Szmytka i Michał Zadara zmieniają operę i zabierają widzów w podróż po anatomii dźwięku, anatomii ciała i anatomii opery.

Transcryptumjest obiektem, wydarzeniem lub operacją artystyczną, procedurą, która zawiera w sobie zapis traumy wraz ze wszystkimi śladami, które do niej prowadzą. Trauma, która jest tematem przewodnim projektu Wojtka Blecharza, może być interpretowana jako swojego rodzaju przestrzeń, izolująca i paraliżująca częściowo pamięć. Trauma wytwarza sekretne miejsce w świadomości: kryptę, która izoluje bohaterkę opery od poznania bezwzględnej prawdy o sobie samej.

Spektakle prezentowane są w ramach cyklu spotkań z muzyką współczesną „Terytoria” - spotkań, w których twórcy próbują odnaleźć i nakreślić nowe oblicze opery. Gatunku, który zmienia dziś swoją definicję, podbijając nowe terytoria, kreśląc odmienne sensy, proponując nową estetykę. W cyklu prezentowane są najważniejsze dzieła muzyki współczesnej równolegle z debiutami polskich kompozytorów, utwory zupełnie nieznane z klasyką awangardy. Specjalnie dla Teatru Wielkiego - Opery Narodowej powstają dzieła współczesnych polskich kompozytorów. W minionym sezonie w koprodukcji Teatru Wielkiego z Narodowym powstała dramatoopera Agaty Zubel Oresteja. W sezonie 2012/2013 usłyszeliśmy Qudsję Zaher, dzieło mistrza muzyki współczesnej Pawła Szymańskiego oraz w ramach Projektu ’P’utwory operowych debiutantów: dla głosów i rąk Jagody Szmytki i TranscryptumWojtka Blecharza. Napisanej przez Eugeniusza Knapika opery Moby Dickmożemy spodziewać się w kolejnych sezonach.

więcej...

LUTOFUZJE - V/TOLD Radical Dance Experience

Noc Kultury 2013 w LublinieProjekt LUTOFUZJE „V/TOLD Radical Dance Experience”, łączący muzykęWitolda Lutosławskiego z eksperymentami młodych twórców muzyki alternatywnej i sztuki multimediów, będzie można usłyszeć podczas Nocy Kultury w Lublinie 8/9 czerwca 2013 roku, w godz. 21.00 - 4.00 w Klubie Domu Kultury (ul. Krakowskie Przedmieście 19).

W wydarzeniu wezmą udział znakomici kameraliści specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej, młodzi, poszukujący muzycy, reprezentujący różne gatunki muzyki najnowszej. Wzbogaci je videoart polegający na twórczym przetworzeniu ważnych cytatów z wypowiedzi Lutosławskiego na temat muzyki, wartości i kultury. Spotkania będą miały charakter happeningu muzycznego, w którym przestrzeń pozbawiona będzie tradycyjnego podziału na scenę i widownię, działania artystyczne będzie można obserwować z bliska i uczestniczyć w nich bezpośrednio.

Projekt LUTOFUZJE jest próbą dotarcia z muzyką Witolda Lutosławskiego do młodego pokolenia. W tym celu twórczość Kompozytora zostanie zderzona z twórczością młodych twórców alternatywnych w zakresie muzyki i obrazu oraz twórczo przez nich przetworzona. Ważnym elementem projektu jest zetknięcie dwóch środowisk artystycznych Warszawy i Lublina, z których każde ma równie znaczący wpływ na kształt efektu końcowego, w dużej mierze improwizowanych wydarzeń.

Nad koncepcją artystyczną czuwają Viola Łabanow-Jastrząb- prezes Fundacji Muzyka jest dla wszystkich, znani muzycy młodego pokolenia Marcin Maseckii Tomasz Pokrzywiński oraz Jan Bernad z Ośrodka Międzynarodowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża".

Nadzwyczajny koncert we Wrocławiu

Stanisław SkrowaczewskiSetna rocznica urodzinWitolda Lutosławskiego stała się znakomitym pretekstem do szerszej prezentacji jego dzieł oraz uczczenia tym samym pamięci polskiego twórcy. Filharmonia Wrocławska, której patronem jest właśnie Lutosławski, bierze czynny udział w jubileuszu poprzez wydanie płytowe wszystkich dzieł polskiego twórcy, otwarcie wystawy zdjęć i listów artysty oraz organizację koncertów, na których prezentowane są kompozycje Lutosławskiego wykonywane przez najwybitniejszych muzyków.

Podczas koncertu 31 maja 2013 roku, który ze względu na program oraz osobę dyrygenta uznany został za nadzwyczajny, usłyszymy dwa utwory powstałe podczas różnych etapów życia Witolda Lutosławskiego – zabrzmi I Symfoniai Koncert na orkiestrę. Podczas wieczoru Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi legenda świata muzycznego – wybitna osobowość o międzynarodowej sławie – Stanisław Skrowaczewski (na zdjęciu).

Polscy kompozytorzy w Pekinie

Tadeusz WieleckiCzterech polskich kompozytorów -Tadeusz Wielecki (na zdjęciu),Jarosław Siwiński,Paweł HendrichPiotr Roemer - weźmie udział w warsztatach organizowanych między 18 a 28 maja 2013 roku przez China Conservatory of Music pod kierownictwem prof. Liu Shuna. Współpracować będą z muzykami orkiestry kameralnej Forbidden City Chamber Orchestra oraz z wykładowcami Konserwatorium.

Kompozytorzy zapoznają się ze specyfikacją i sposobem użycia chińskich instrumentów – dowiedzą się jakie możliwości kryją w sobie tradycyjne chińskie instrumenty i jak można je zastosować we własnych kompozycjach. Ponadto każdy z nich odbędzie jednorazowe zajęcia ze studentami klasy mistrzowskiej Konserwatorium.

W tym samym czasie trwa Beijing Modern Music Festival. Będziemy mogli usłyszeć tam kompozycję polskich kompozytów: Krzysztofa Wołka Bend z 2003 roku oraz Tadeusza Wieleckiego Grańna orkiestrę.

Forbidden City Chamber Orchestra– zespół, z którym współpracować będą kompozytorzy, został założony przez 11 muzyków, mocno zaangażowanych na polu edukacji muzycznej i wykonawstwa muzyki klasycznej w Pekinie. W swojej pracy skupiają się na sprzecznościach pomiędzy muzycznymi tradycjami, klasyczną estetyką a innowacjami i indywidualizmem muzyki nowej. Wszystko to odnosząc nieustannie do niezwykle bogatej i w Europie prawie nie znanej wielowiekowej tradycji muzyki chińskiej.

Warsztatyzakończy uroczyste spotkanie połączone z konferencją prasową, które rozpocznie długoterminową współpracę pomiędzy China Conservatory of Music a Ambasadą RP. Poza gośćmi z Polski wezmą w niej udział polscy dyplomaci oraz przedstawiciele chińskiego Ministerstwa Kultury.

opr. na podstawie Culture.pl

Inauguracja Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Inauguracja Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w LusławicachUroczysty Koncert InauguracyjnyEuropejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach miał miejsce 21 maja 2013 roku o godz. 18.00. Uroczystość otwarcia Centrum uświetnili swoim występem światowej sławy artyści: Anne-Sophie Mutter wraz z oktetem Mutter’s Virtuosi oraz kwartet smyczkowyApollon Musagete.

Podczas koncertu wystąpił także Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod batutą Anny Szostak i Lusławicka Orkiestra Talentów– zespół złożony z laureatów ogólnopolskich przesłuchań instrumentalnych, stworzony w tym roku w lusławickim Centrum. Podczas wieczoru inauguracyjnego odbyła się również premierowa projekcja filmu dokumentalnego przedstawiającego historię powstania Centrum.

Budowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego rozpoczęta z inicjatywy kompozytora 10 sierpnia 2011 roku zakończyła się w ciągu zaledwie 16 miesięcy, w dniu 11 grudnia 2012 roku. W Lusławicach powstał nowoczesny obiekt o powierzchni użytkowej ok. 10 tys. m2 i kubaturze ponad 70 tys. m3 dedykowany edukacji muzycznej utalentowanych młodych artystów. W jego skład wchodzą sala koncertowa na 650 miejsc oraz zespół o charakterze dydaktycznym (w tym sale ćwiczeń, pracownie instrumentalne, biblioteka, studio nagrań), pobytowym i technicznym. Gmach powstał w sąsiedztwie posiadłości Krzysztofa Pendereckiego, obejmującej zabytkowy dwór oraz rozległy park z dwoma tysiącami drzew. Obiekt Centrum harmonijnie komponuje się z otoczeniem i lusławickim dworem – zbudowany został z naturalnych materiałów, takich jak drewno i piaskowiec, jego lekka, przeszklona fasada okolona jest drewnianą kolumnadą.

Hajnówka 2013 - Festiwal Muzyki Cerkiewnej

Hajnówka 2013Pod znakiem Jubileuszu 80-leciaKrzysztofa Pendereckiego odbędzie się XXXIIMiędzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2013”, który trwać będzie w Białymstoku od 22 do 26 maja 2013 roku wOperze i Filharmonii Podlaskiej.

Jubileusz Patrona Artystycznego Festiwalu, którym jest Krzysztof Penderecki zostanie uczczony w Koncercie Inauguracyjnym, organizowanym pod hasłem „Krzysztofowi Pendereckiemu – współcześni kompozytorzy” w wykonaniu chóru Konserwatorium im. N. A. Rimskiego - Korsakowa z Sankt Petersburga (Rosja). Ideą koncertu jest prezentacja utworów muzyki cerkiewnej, stworzonych specjalnie na tę okazję przez wybitnych współczesnych kompozytorów Polski, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Macedonii i Mołdawii. W obecności Jubilata po raz pierwszy wykonane zostanie również Jego najnowsza kompozycja muzyki cerkiewnej.
Koncert – mówi Mikołaj Buszko, pomysłodawca i dyrektor imprezy – jest dla nas ważnym wydarzeniem i podziękowaniem za muzykę cerkiewną Krzysztofa Pendereckiego oraz patronat jaki sprawuje nad imprezą. Jego twórczość była wszak jedną z inspiracji do organizowania Festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej stwarza okazję do nawiązywania dialogu międzykulturowego oraz integracji różnych środowisk. Idea otwartości na wykonawców najróżniejszych kultur, ras, światopoglądów i religii sprawiła, że od jego początków w 1982 r. festiwalowa scena gościła ponad 700 chórów wszystkich czterech stron świata, przedstawicieli 35 państw Europy, Azji, Ameryki i Afryki, w tym wiernych prawosławia, staroobrzędowców, grekokatolików, katolików, protestantów, wyznawców judaizmu i islamu oraz środowiska świeckie. Również w tym roku impreza zjednoczy wszystkie rozmiłowane w muzyce cerkiewnej środowiska. Podczas przesłuchań konkursowych wystąpią chóry amatorskie i profesjonalne z Polski, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czarnogóry, Estonii, Francji, Gruzji, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Ukrainy. Wspólnie, nie zważając na żadne podziały, zaśpiewają prawosławni, staroobrzędowcy, katolicy, grekokatolicy, protestanci i ludzie świeccy.
Występy chórów oceni międzynarodowe jurypod przewodnictwem prof. Romualda Twardowskiego.
Wśród wydarzeń towarzyszącychtegorocznemu Festiwalowi należy wymienić koncerty muzyki cerkiewnej w Warszawie: Arcydzieła muzyki cerkiewnej w wykonaniu Chóru Studentów Konserwatorium w Sankt Petersburgu (21 maja 2013, Studio koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego) oraz XXII Reprezentacyjny Koncert Muzyki Cerkiewnej w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (24 maja 2013, Plac Małachowskiego) organizowany pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.
Patronat Honorowy nad Festiwalem sprawują Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat Artystyczny - Krzysztof Penderecki.

Więcej informacji – na stronie: www.festiwal-hajnowka.pl

OP_era aktywacja!

OP_era aktywacja Koncert majowy OP_era aktywacjaw wykonaniu uczniów Sopockiej Szkoły Muzycznej odbędzie się w sobotę, 18 maja 2013 roku o godz. 17.00 w Sali KoncertowejPolskiej Filharmonii Kameralnej w Operze Leśnej w Sopocie.

Sopocka Szkoła Muzyczna im. Stanisława Moniuszki na przestrzeni 65 lat trwale zapisała się w życiu muzycznym Sopotu. W koncercie wystąpią uczniowie, soliści i zespoły, wśród których znajdą się laureaci konkursów krajowych i zagranicznych.

Koncert dedykowany dzieciom i dorosłym. Wstęp wolny, bezpłatne bilety do odbioru w kasie BART.

Organizatorzy: Bałtycka Agencja Artystyczna BART, Miasto Sopot oraz Sopocka Szkoła Muzyczna I stopnia im. Stanisława Moniuszki.

Więcej informacji - na stronie: www.operalesna.sopot.pl

Polscy artyści zwycięzcami Syberyjskiego Konkursu Chopinowskiego

Laureaci Konkursu z polskim jurorem, Przemysławem Lechowskim podczas Koncertu Galowego Zdobywcą Grand Prix II Syberyjskiego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Tomsku został jednogłośnie Łukasz Krupiński - student prof. Alicji Palety-Bugaj na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Otrzymał on także Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu Chopina oraz pozaregulaminową Nagrodę Jury - Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu Skriabina.

Pierwszą Nagrodę i Nagrodę Specjalnąza najlepsze wykonanie utworu Chopina w III grupie wiekowej (16-18 lat) zdobył natomiast inny młody, polski pianista - Adam Mikołaj Goździewski -uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz.

Druga edycja Syberyjskiego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina miała miejsce w dniach 13-17 maja 2013 roku w Tomsku (Rosja). Konkurs powstał jako "rosyjsko-polskie forum porozumienia na płaszczyźnie sztuki pianistycznej", a jego współorganizatorami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Instytut Adama Mickiewicza. W dniu rozpoczęcia konkursu nastąpiło uroczyste odsłonięcie popiersia Fryderyka Chopina i nadanie jego imienia Sali Koncertowej Uniwersytetu Tomskiego. Konkursowi towarzyszyła międzynarodowa konferencja naukowa Chopin w kulturze światowej.

Więcej informacji- na stronie: www.chopin-competition.org

Na zdjęciu: laureaci - Łukasz Krupiński i Adam Mikołaj Goździewski wraz z polskim jurorem, Przemysławem Lechowskim podczas Koncertu Galowego

Sinfonia Iuventus wystąpi z Małgorzatą Pańko

Koncert Sinfonii Iuventus Małgorzata Pańko zmierzy się z przesyconymi tristanowską atmosferą pieśniami do słów Mathyldy Wesendonck. Artystce towarzyszyć będziePolska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcjąGabriela Chmury. Koncert odbędzie się 23 maja 2013 roku wStudiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

W pierwszej części koncertu Orkiestra wykona dwa utwory Richarda Wagnera (1813-1883): Podróż Zygfryda po Renie - Intermezzoz I aktu dramatu muzycznego Zmierzch bogów oraz cykl Wesendonck Lieder. Wagner, uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela niemieckiego romantyzmu i jednego z największych twórców operowych, szukał inspiracji tematycznych w dawnej literaturze niemieckiej, a także w w mitach germańskich i celtyckich. Partię solową pięciu Wesendonck Liederwykona Małgorzata Pańko, laureatka wielu konkursów wokalnych, m.in.: im. Ady Sari w Nowym Sączu (dwukrotnie), Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (I nagroda) i Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju (I nagroda w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej i Grand Prix). W drugiej części wieczoru Orkiestra wykona IV Symfonię Es-dur „Romantyczną” Antona Brucknera (1824-1896). Muzyka inspirowana średniowiecznymi poematami rycerskimi, wykazuje także nawiązania do muzyki Wagnera, którego Bruckner był entuzjastą.

Orkiestrę poprowadzi Maestro Gabriel Chmura, jeden z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów polskich, nagrodzony złotymi medalami czołowych konkursów dyrygenckich na świecie: w Besançon, Concorso Cantelli w Mediolanie i Herberta von Karajana w Berlinie Gabriel Chmura - wieloletni szef m.in. National Arts Centre Orchestra w Ottawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – obecnie jest dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Program Artist-in-Residence 2014 w Austrii - termin zgłaszania: 31 maja 2013

Austriackie Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sztuki wraz z KulturKontakt AUSTRIA zaprasza do skladania aplikacji na pobyt rezydencjalny w ramach programu Artist-in-Residence w Austrii w roku 2014.

Stypendia programu Artist-in-Residence trwaja od 1 do 3 miesiecy i przyznawane sa w nastepujacych dziedzinach: sztuki piekne, sztuki video i mediow, fotografia artystyczna, design, kompozycje muzyczne (3 miesiace), literatura i tłumaczenia literackie (1-2 miesiece), taniec współczesny i choreografia (2 miesiace), działalność kuratorska i animacja kultury (1 miesiac). Wymagana jest podstawowa znajomość jezyka angielskiego lub niemieckiego. Granica wiekowa dla osob ubiegających się to: 35 lat dla artystek i artystow sztuk pieknych, sztuk video i mediow, fotografii artystycznej i designu oraz 40 lat dla artystek i artystow pozostałych dziedzin.

Termin skladania dokumentów bezpośrednio w Ministerstwie Edukacji, Kultury i Sztuki w Wiedniu upływa 31 maja 2013 roku(decyduje data stempla pocztowego).

Adres:
Bundesministerium für Unterricht, Kunst und Kultur
Abteilung V/6
Concordiaplatz 2
A-1014 Wien

Bliższe informacje dotyczące szczegółowych warunkow dla artystek i artystow każdej z dziedzin sztuki wraz z formularzem zgłoszeniowym - na stronie: www.bmukk.gv.at/kunst/service/ausschreibungen.xml#toc3-id7

Niemiecki Konkurs Pianistyczny Muzyki Polskiej

1. Niemiecki Konkurs Pianistyczny Muzyki Polskiej 2013Z inicjatywy Huberta Rutkowskiego w dniach 2-5 lipca 2013 roku odbędzie się 1. Niemiecki Konkurs Pianistyczny Muzyki Polskiej w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.

Projekt bazuje na stworzonej już dynamicznej współpracy pomiędzy Towarzystwem Muzycznym im. T. Leszetyckiego w Warszawie, Konsulatem Generalnym RP w Hamburgu i hamburską uczelnią, która zaowocowała w 2011 roku organizacją Ogólnouczelnianego Konkursu na Stypendium Koncertowe w Polsce oraz Nagrodę Specjalną.

Konkurs jest adresowany do studentów klas fortepianu następujących uczelni muzycznych północnych Niemiec: Hochschule für Künste Bremen, Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover, Hochschule für Musik und Theater Hamburg, Musikhochschule Lübeck i Hochschule für Musik Rostock. Każda uczelnia organizuje wewnętrzne eliminacje do półfinału w Hamburgu wybierając maksymalnie 5 kandydatów (półfinalistów). Półfinał oraz Finał odbędą się w Sali Koncertowej "Forum" w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w dniach 3-5 lipca 2013 roku.

Program Konkursu obejmuje utwory z różnych epok, w tym co najmniej 20 minut muzyki polskiej. W półfinale zalecana jest muzyka następujących kompozytorów: Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, Juliusz Zarębski, Grażyna Bacewicz, Ignacy Jan Paderewski, Witold Lutosławski i Teodor Leszetycki. Wybór utworów muzyki polskiej będzie decydującym kryterium do przyznania nagrody Leschetizky Preise. Finaliści do nagrody Hofmann Preis zaprezentują dodatkowo co najmniej 15 minut utworów Józefa Hofmana.

Uczestników Konkursu oceniać będzie międzynarodowe Juryw składzie: Przewodniczący - Prof. Adam Wibrowski (Paryż), Sekretarz - Marek Sorgowicki (Hamburg), Prof. Patrick O'Byrne (Bremen), Prof. Konrad Elser (Lübeck), Prof. Marian Migdal (Hamburg), Prof. Christopher Oakden (Hannover), Prof. Bernd Zack (Rostock), Łukasz Borowicz (Warszawa), Magdalena Erdman (Berlin) i Mike Spring (Londyn).

Więcej informacji - na stronie: www.dkpm-hamburg.de

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Niemiecki Konkurs Pianistyczny Muzyki Polskiej

1. Niemiecki Konkurs Pianistyczny Muzyki Polskiej 2013Z inicjatywy Huberta Rutkowskiego w dniach 2-5 lipca 2013 roku odbędzie się 1. Niemiecki Konkurs Pianistyczny Muzyki Polskiej w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.

Projekt bazuje na stworzonej już dynamicznej współpracy pomiędzy Towarzystwem Muzycznym im. T. Leszetyckiego w Warszawie, Konsulatem Generalnym RP w Hamburgu i hamburską uczelnią, która zaowocowała w 2011 roku organizacją Ogólnouczelnianego Konkursu na Stypendium Koncertowe w Polsce oraz Nagrodę Specjalną.

Konkurs jest adresowany do studentów klas fortepianu następujących uczelni muzycznych północnych Niemiec: Hochschule für Künste Bremen, Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover, Hochschule für Musik und Theater Hamburg, Musikhochschule Lübeck i Hochschule für Musik Rostock. Każda uczelnia organizuje wewnętrzne eliminacje do półfinału w Hamburgu wybierając maksymalnie 5 kandydatów (półfinalistów). Półfinał oraz Finał odbędą się w Sali Koncertowej "Forum" w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w dniach 3-5 lipca 2013 roku.

Program Konkursu obejmuje utwory z różnych epok, w tym co najmniej 20 minut muzyki polskiej. W półfinale zalecana jest muzyka następujących kompozytorów: Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, Juliusz Zarębski, Grażyna Bacewicz, Ignacy Jan Paderewski, Witold Lutosławski i Teodor Leszetycki. Wybór utworów muzyki polskiej będzie decydującym kryterium do przyznania nagrody Leschetizky Preise. Finaliści do nagrody Hofmann Preis zaprezentują dodatkowo co najmniej 15 minut utworów Józefa Hofmana.

Uczestników Konkursu oceniać będzie międzynarodowe Juryw składzie: Przewodniczący - Prof. Adam Wibrowski (Paryż), Sekretarz - Marek Sorgowicki (Hamburg), Prof. Patrick O'Byrne (Bremen), Prof. Konrad Elser (Lübeck), Prof. Marian Migdal (Hamburg), Prof. Christopher Oakden (Hannover), Prof. Bernd Zack (Rostock), Łukasz Borowicz (Warszawa), Magdalena Erdman (Berlin) i Mike Spring (Londyn).

Więcej informacji - na stronie: www.dkpm-hamburg.de

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W 100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego - koncerty i wykłady w Akademii Muzycznej w Łodzi

W 100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego w ŁodziW dniach 14-15 maja 2013 rokuAkademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na sesję artystyczno-naukową poświęconą twórczości wybitnego polskiego kompozytoraWitolda Lutosławskiego. Wydarzenie to jest uczczeniem obchodów setnej rocznicy jego urodzin.

Witold Lutosławski uważany jest za najwybitniejszego – obok Chopina i Szymanowskiego – polskiego kompozytora. Utwory zaprezentowane na koncertachstanowią wybór literatury na instrumenty smyczkowe (solo, kameralne, z towarzyszeniem fortepianu). Usłyszymy m.in. Kwartet smyczkowy, Wariację Sacherowską czy Subitona skrzypce i fortepian. Podczas finałowego koncertu sesji zabrzmi Muzyka żałobna – utwór przełomowy w twórczości kompozytora. Jak sam autor powiedział w 1958 roku:

 

To, co wypracowałem w tym utworze, to zespół sposobów, które pozwalają mi z jakimś sensem poruszać się w obrębie dwunastu tonów, oczywiście poza systemem tonalnym i poza dodekafonią. Stanowi on dla mnie początek nowego okresu, jest rezultatem długich doświadczeń. Usiłowałem stworzyć zespół środków, który stanie się moją własnością. I to jest właśnie pierwsze słowo wypowiedziane tym nowym dla mnie językiem, ale bynajmniej nie ostatnie.

Na dwudniową sesjęzorganizowaną w 100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiegoskładają się cztery koncerty oraz wykładypoświęcone utworom prezentowanym podczas koncertów. Organizatorem imprezy jest Katedra Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Łodzi, wykonawcami koncertów są studenci i pedagodzy tej Katedry, m.in. utytułowany wiolonczelista Tomasz Daroch oraz Orkiestra kameralna pracująca pod kierunkiem prof. Łukasza Błaszczyka. Wykłady sesji odbędą się w  Akademii Muzycznej w Łodzi (ul. Gdańska 32, Sala 12 i 28). Wstęp wolny!

Olga Busuioc i Anatoli Sivko zwycięzcami 8. Konkursu im. Stanisława Moniuszki

Olga Busuioc Sopran Olga Busuioc z Mołdawii (na zdjęciu) i bas Anatoli Sivko z Białorusi zostali zwycięzcami8. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.

Jury przyznało również w kategorii głosów kobiecych II nagrodę Giuseppinie Bridelliz Włoch (mezzosopran) i III nagrodę – Annie Patalongz Wielkiej Brytanii (sopran), a w kategorii głosów męskich II nagrodę Pavlowi Piatrouz Białorusi (tenor) i III nagrodę – Alexei’owi Botnarciucowiz Mołdawii (bas). Olga Busuioc została również laureatką Nagrody Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki za najlepsze wykonanie arii Stanisława Moniuszki.

Polscy artyści triumfowali w puli nagród specjalnych. Nagrodę im. Marii Fołtyndla najbardziej obiecującego polskiego głosu otrzymała Anna Terlecka-Kierner(sopran), Nagrodę im. Jana Kiepuryza najlepsze wykonanie utworu polskiego odebrał Łukasz Goliński(bas-baryton), a Nagrodę im. Ady Saridla najlepszego sopranu koloraturowego przyznano Joannie Moskowicz(sopran).

Międzynarodowe Jury obradowało w składzie: Didier de Cottignies - Dyrektor artystyczny Orchestre de Paris, Andrzej Dobber – baryton, Tobias Hasan - Dyrektor ds. obsad i planowania Staatsoper Hamburg, Peter Mario Katona - Dyrektor ds. obsad Royal Opera House - Covent Garden, Izabella Kłosińska - sopran, solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Stanisław Leszczyński - Dyrektor artystyczny Festiwalu „Chopin i jego Europa”; Pełnomocnik Dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Bernd Loebe - Dyrektor naczelny i artystyczny Oper Frankfurt, Gianluca Macheda - Dyrektor IMG Artists, Keiko Manabe - Producent wykonawczy Suntory Hall, Eytan Pessen - Dyrektor Semperoper Dresden, Sebastian Schwarz - Dyrektor ds. obsad i administracji artystycznej Theater an der Wien; Dyrektor naczelny i artystyczny Kammeroper Wien, Giampiero Sobrino - Zastępca dyrektora artystycznego Arena di Verona i Ilias Tzempetonidis - Dyrektor ds. obsad Teatro Alla Scala.

8. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki odbywał się w dniach 11-17 maja 2013 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Wzięło w nim udział 64 uczestników z 17 krajów, wyłonionych spośród 330 kandydatów. Organizowany w cyklu trzyletnim Konkurs jest przede wszystkim wielką szansą dla młodych artystów, którzy mają okazję zaprezentować w Warszawie swój talent przed wybitnymi przedstawicielami świata muzyki. Funkcję Prezydenta Konkursu objęła Aleksandra Kurzak – zaliczana do czołówki światowej wokalistyki polska gwiazda scen operowych - laureatka trzeciej edycji Konkursu.

25. Jubileuszowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich 2013

25. Jubileuszowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich 2013 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej 25. Jubileuszowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich odbędą się do 19 do 26 maja 2013 roku.

Od 1989 roku festiwal kompozytorów krakowskich (tak nazywany powszechnie) jest jednym z najistotniejszych przejawów działalności twórczej środowiska kompozytorskiego i muzycznego Krakowa. W latach 1989-2012 wykonano utwory ponad 100 kompozytorów z Krakowa lub związanych z naszym środowiskiem oraz dokonano niebagatelnej liczby prawykonań nowych utworów w wysokości 375 kompozycji. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Jerzy Stankiewicz, muzykolog krakowski, autor koncepcji programowej 20 edycji festiwalu, wyróżniony za działalność przez Ministra Kultury srebrnym medalem "Gloria Artis".

W ramach edycji 25-lecia festiwaluodbędzie się 12 koncertów, jeden wykład, pokaz filmu dokumentalnego oraz wystawa. Wykonanych zostanie ok. 50 utworów, w tym 13 pierwszych wykonań. W programie widnieją nazwiska najwybitniejszych polskich kompozytorów od Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego poprzez średnie pokolenie: Anna Zawadzka-Gołosz, Marcel Chyrzyński, Wojciech Widłak, po młodych kompozytorów: Jakub Polaczyk, Michał Papara.
Wydarzeniem festiwalu będzie wieczór pieśni i poezji Adama Zagajewskiego, podczas którego wykonanych będzie 20 pieśni do wierszy krakowskiego poety, skomponowanych przez młodych krakowskich kompozytorów. Trzem śpiewaczkom towarzyszyć będzie Raminta Lampsatis, wybitna litewska pianistka i pedagog.
Punktem kulminacyjnym będzie piątkowy koncert symfoniczny Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją maestro Marka Mosia, dedykowany przez dyrekcję Filharmonii na 25-lecie festiwalu kompozytorów krakowskich. Publiczność krakowska usłyszy po raz pierwszy Koncert podwójny, najnowszą kompozycję prof. Krzysztofa Pendereckiego oraz Święto wiosnyIgora Strawińskiego, jedno z największych arcydzieł XX wieku, bulwersujące do dzisiaj siłą energii i rytmu.

Festiwal zakończy się 26 maja w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej atrakcyjnym koncertem utworów związanych z kulturą antyczną i włoską, który uświetni działalność warszawskiego stowarzyszenia muzykologicznego "De Musica" publikującego międzynarodowe pismo muzykologiczne i kulturowe "Diagonali". Gościem honorowym koncertu będzie prof. Michał Bristiger, redaktor naczelny.

ZOBACZ: program Festiwalu

XI Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego 2013

XI Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego 2013 Polskie Wydawnictwo Muzyczne ogłosiło jedenastą edycjęKonkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego, którego tematem w roku 2013 jest oryginalna kompozycja na solowy głos wokalny oraz warstwę elektroniczną.

Konkurs ma na celu promocję młodych kompozytorów polskich. Patronem Konkursu jest założyciel PWM, animator życia muzycznego, pedagog i skrzypek Tadeusz Ochlewski.

Termin nadsyłania prac upływa z dniem 31 sierpnia 2013 roku. W konkursie mogą brać udział kompozytorzy narodowości polskiej, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia.

ZOBACZ: Regulamin Konkursu oraz karta zgłoszenia

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Konkurs Chopinowski na Syberii

Konkurs Chopinowski na SyberiiW dniach 13-17 maja 2013 roku w Tomsku (Rosja) odbędzie się druga edycja Syberyjskiego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

W Tomsku po raz pierwszy na Syberii i prawdopodobnie w całej Azji wykonano utwory tego wielkiego kompozytora - miało to miejsce około roku 1864 w Saloniku Państwa Tomaszewskich, do którego wraz z polskimi zesłańcami trafiły nuty Chopina. Konkurs powstał jako "rosyjsko-polskie forum porozumienia na płaszczyźnie sztuki pianistycznej", a jego współorganizatorami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Instytut Adama Mickiewicza. W dniu rozpoczęcia konkursu nastąpi uroczyste odsłonięcie popiersia Fryderyka Chopina i nadanie jego imienia Sali Koncertowej Uniwersytetu Tomskiego.

Konkursowi towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencjanaukowa Chopin w kulturze światowej. Recital inauguracyjny w wykonaniu polskiego pianisty i jurora konkursu, Przemysława/Slava Lechowskiego odbędzie się 13 maja. Wcześniej, recitale chopinowskie w jego wykonaniu promować będą w Chinach kolejne edycje konkursu, który począwszy od roku 2015 będzie miał swoje polskie eliminacje.

Więcej informacji- na stronie: www.chopin-competition.org

Koncert NOSPR z dedykacją dla Witolda Lutosławskiego

W piątek, 10 maja 2013 roku o godz. 19.30, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zadedykuje swój kolejny koncert abonamentowy Witoldowi Lutosławskiemu.

W ramach obchodów Roku Lutosławskiego NOSPR pod dyrekcją znakomitego holenderskiego dyrygenta Huberta Soudantazaprezentuje dzieła szczególnie cenione przez Witolda Lutosławskiego: Passacaglięna wielką orkiestrę Franka Martina, III SymfonięAlberta Roussela oraz dwa utwory Maurice’a Ravela: Koncert fortepianowy D-dur na lewą rękęi II Suitę Dafnis i Chloe. W partii solowej wystąpi francuski pianista Roger Muraro, absolwent Paris Conservatoire w klasie Yvonne Loriod, niezrównany interpretator dzieł Messiaena, Ravela i Debussy’ego.

Przed koncertem, o godz. 18.45 w sali 411 CCK, odbędzie się spotkanie z Alicją Kotyl, która omówi wykonywane tego wieczoru utwory. Koncert rozpocznie się o godz. 19.30, w siedzibie NOSPR (sala im. Grzegorza Fitelberga, Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2).

Prof. Andrzej Koszewski doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Poznaniu

Prof. Andrzej Koszewski doktorem honoris causa AM w PoznaniuW dniu 24 kwietnia 2013 roku Senat poznańskiejAkademii Muzycznej podjął uchwałę o nadaniu najwyższego akademickiego wyróżnieniaprof. Andrzejowi Koszewskiemu – tytułu doktora honoris causa.

Uchwałę przyjęto jednogłośnie. Uczelnia nadała ten zaszczytny tytuł po raz piąty – wcześniej uhonorowano: Maestro Jana Krenza (2000), prof. Stefana Stuligrosza (2002), prof. Jadwigę Kaliszewską (2007) i Maestro Wiesława Ochmana (2010).

Uroczystość odbyła się w dniu 15 maja 2013 rokuo godz. 11.00 w domu Pana Profesora (ze względu na stan zdrowia Profesora) w obecności JM Rektor prof. AM dr Haliny Lorkowskiej, Prorektorów: prof. AM Janusza Stalmierskiego i dra hab. Krzysztofa Przybyłowicza oraz Dziekanów: Dziekan prof. AM dr hab. Hanny Kostrzewskiej (Wydział Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Rytmiki), Dziekan prof. zw. Alicji Kledzik (Wydział Instrumentalny), Dziekana prof. dr hab. Wojciecha Maciejowskiego (Wydział Wokalno-Aktorski), Dziekana prof. zw. Przemysława Pałki (Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej) i Dziekana prof. zw. Andrzeja Łapy (Wydział Instrumentów Smyczkowych, Harfy, Gitary i Lutnictwa).

W trakcie uroczystości wręczona również została prof. Koszewskiemu nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Złota Gloria Artis.

Ósmy Konkurs Moniuszkowski 2013

VIII Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki 2013 VIII Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki odbędzie się w dniach 11-17 maja 2013 roku. 64 uczestników z 17 krajów, wyłonionych spośród 330 kandydatów, konkurować będzie wTeatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Organizowany w cyklu trzyletnim Konkurs jest przede wszystkim wielką szansą dla młodych artystów, którzy mają okazję zaprezentować w Warszawie swój talent przed wybitnymi przedstawicielami świata muzyki - międzynarodowym Jury, które tworzą w najbliższej edycji: Didier de Cottignies- Dyrektor artystyczny Orchestre de Paris, Andrzej Dobber – baryton, Tobias Hasan- Dyrektor ds. obsad i planowania Staatsoper Hamburg, Peter Mario Katona- Dyrektor ds. obsad Royal Opera House - Covent Garden, Izabella Kłosińska - sopran, solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Stanisław Leszczyński- Dyrektor artystyczny Festiwalu „Chopin i jego Europa”; Pełnomocnik Dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Bernd Loebe- Dyrektor naczelny i artystyczny Oper Frankfurt, Gianluca Macheda- Dyrektor IMG Artists, Keiko Manabe- Producent wykonawczy Suntory Hall, Eytan Pessen- Dyrektor Semperoper Dresden, Sebastian Schwarz- Dyrektor ds. obsad i administracji artystycznej Theater an der Wien; Dyrektor naczelny i artystyczny Kammeroper Wien, Giampiero Sobrino- Zastępca dyrektora artystycznego Arena di Verona i Ilias Tzempetonidis - Dyrektor ds. obsad Teatro Alla Scala. Funkcję Prezydenta Konkursu objęła Aleksandra Kurzak – zaliczana do czołówki światowej wokalistyki polska gwiazda scen operowych - laureatka trzeciej edycji Konkursu. Jednocześnie funkcję Honorowego Dyrektora zachowuje Maria Fołtyn – wielka śpiewaczka, legendarna Halka, ale także reżyserka i animatorka – niestrudzona propagatorka twórczości Stanisława Moniuszki, która w 1992 roku powołała Konkurs do życia i przez lata budowała jego tradycję.

Pierwszy etap Konkursu odbędzie się w dniach: 11 i 12 maja 2013, drugi etap: 13 i 14 maja 2013, a finały: 16 maja 2013 rokuo godz. 18.00. Koncert laureatów: 17 maja 2013 roku o godz.19.00. Transmisja live: od 13 do 17 maja 2013, na stronie www.teatrwielki.pl

Dla laureatów przewidziane są nagrodyosobno w kategoriach głosów kobiecych i męskich w wysokości: I Nagroda: 10.000 Euro, II Nagroda: 8.000 Euro i III Nagroda: 6.000 Euro. Ponadto na wyróżniających się uczestników czeka szereg nagród specjalnych, obejmujących m.in. występy w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Najświeższe informacje i wyniki: www.teatrwielki.pl/konkurs_moniuszkowski/konkurs_2013.html

VI Letni Festiwal Nowego Miasta - Warszawa 2013

VI Letni Festiwal Nowego Miasta 2013Po raz szósty w Warszawie, w dniach od 26 lipca do 11 sierpnia 2013 roku odbędzie sięLetni Festiwal Nowego Miasta, który zyskał wielką sympatię publiczności i który każdego roku powiększa grono miłośników muzyki polskiej.

Wydarzenie organizowane od 2008 roku, od 2009 roku jest dedykowane wyłącznie muzyce polskiej, szczególnie kompozycjom zapomnianym, a jednak niezwykle ciekawym. W ciągu trzech weekendów tegorocznego VI LFNM odbędzie się aż 15 imprez. Będzie z czego wybierać, bo w programie festiwalu znajdą się: plenerowe koncerty edukacyjne, spacery z przewodnikiem po Nowym Mieście, koncerty kameralne oraz koncerty niedzielne, odbywające się w nowomiejskich kościołach, a specjalnie dla najmłodszych spotkania z Filharmonią Przedszkolaka.

W festiwalowe piątkiwystąpi zespół wokalny proMODERN z muzyką kompozytorów warszawskich (26 lipca), Opium String Quartet (2 sierpnia) i zdobywca „Paszportu Polityki” - TWOgether Duo (9 sierpnia).

W każdą sobotęprzed południem najmłodsi wyruszą w świat muzyki w towarzystwie Filharmonii Przedszkolaka. Później na Rynku Nowego Miasta wystąpi: zespół folkowy Mosaic(27 lipca), kwintet Trombastic (3 sierpnia), kwartet Merlo(10 sierpnia). Po koncertach plenerowych przewodniczka Karolina Paczyńska poprowadzi spacery po Nowym Mieście.

Każdy z niedzielnychkoncertów festiwalu będzie poświęcony muzyce polskiej z różnych epok, która zabrzmi w wykonaniu Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego (28 lipca), zespołu muzyki dawnej Sabionetta(4 sierpnia) i orkiestry Warsaw Camerata pod batutą Pawła Kos-Nowickiego (11 sierpnia). Podczas tych koncertów zabrzmią polskie zabytki muzyczne - Kancjonał Zamojskii Musica Claromontanaoraz muzyka Grażyny Bacewicz, Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego.

Wydarzenia VI LFNM 2013 będą odbywać się na warszawskim Nowym Mieście: w Sali Prowincjalskiej przy kościele pw. św. Jacka (ul. Freta 10), w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a), na Scenie Letniej na Rynku Nowego Miasta oraz w kościołach: Stygmatów św. Franciszka (ul. Zakroczymska 1), Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul. Przyrynek 2) i pw. św. Jacka (ul. Freta 10).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Szczegółowe informacje - na stronie: www.fnok.pl

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu