Polmic - FB
Filter

Agata Zubel w Niemczech

Agata ZubelW piątek, 28 lutego 2014 roku w Schauspielhaus w Monachium odbędzie się koncert, na którym zostanie wykonany utwórAgaty Zubel Not I. Będzie to niemiecka premiera tego utworu, nagrodzonego na 60. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO.

Na koncercie usłyszymy również Pierrot Lunaire A. Schönberga, w którym partię sopranu wykona Agata Zubel. Münchener Kammerorchester poprowadzi Clement Power.

O utworze Agaty Zubel tak pisał Maciej Jabłoński: „Dramaturgiczna oś osadzona jest tu na domniemanej historii starej kobiety - domniemanej, albowiem słuchacz nie ma możliwości wgłębienia się w istotę rzeczy. Pozornie niepowiązane ze sobą elementy, urywki zdań i myśli tworzą chaotyczne continuum, a wszystko każe wnioskować, iż bohaterka doznała przed laty wielkiego wstrząsu. Cała uwaga niczym w Inori Stockhausena skupiona jest na solistce (w tej roli naturalnie sama Agata Zubel, roztaczająca od początku niesamowitą atmosferę obniżonym, zduszonym głosem), oświetlonej punktowym reflektorem; pozostała przestrzeń ginie w całkowitym mroku. Instrumentarium dobrane zostało bardzo funkcjonalnie: obejmuje aż 4 flety i 2 klarnety, ponadto skrzypce, wiolonczelę, fortepian i perkusję, a także warstwę elektroakustyczną co pozwoliło na wykreowanie specyficznego brzmienia." (Maciej Jabłoński, Agata Zubel, czyli miłość do dźwięku, 13.09.2012, cyt za: www.pwm.com.pl)

Recital Macieja Frąckiewicza w Portugalii

Maciej FrąckiewiczZnany polski akordeonistaMaciej Frąckiewicz wystąpi z recitalem w ramach festiwalu Folefest w Lizbonie - 1 marca 2014 roku o godz. 21.30 w Conservatorio National.

Artysta wykona przed portugalską publicznością kompozycje Sofii Gubaiduliny - De profundis, Johanna Sebastiana Bacha - Partitę c BWV 826, Paulo Jorge Ferreira - Densus(prawykonanie) oraz polskich kompozytorów: Krzysztofa PendereckiegoSinfoniettęi Andrzeja Tuchowskiego - Te lucis ante terminum.

Maciej Frąckiewicz jest zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie – XX Międzynarodowego Konkursu „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012). Ponadto był laureatem II nagrody na XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy) (2008) oraz I nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Carlo Civardi” w Val Tidone (Włochy) (2010). W 2013 roku otrzymał Paszport Polityki. W 2012 ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana, gdzie obecnie również wykłada. W 2010/2011 studiował w ramach programu Socrates – Erasmus w Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie w klasie Inaki Alberdi’ego. Ważną częścią jego działalności jest współpraca z kompozytorami, w ostatnim czasie wspólpracował m.in. z Krzysztofem Pendereckim przy powstawaniu nowego utworu na akordeon solo.

Koncerty pamięci Witolda Małcużyńskiego w Filharmonii Wrocławskiej

plakat koncertów 28 lutego i 1 marca 1969  Filharmonia Wrocławska zaprasza na koncerty symfoniczne 28 lutego i 1 marca 2014 roku poświęcone pamięciWitolda Małcużyńskiego, znakomitego polskiego pianisty, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku.

Witold Małcużyński został laureatem 3. nagrody w III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 1937 roku. Koncertował na całym świecie, jego repertuar obejmował wszystkie utwory Chopina, a także dzieła fortepianowe Liszta, Brahmsa, Szymanowskiego, Skriabina, Debussy’ego, Bartóka i Prokofiewa. Nagrywał dla wytwórni Columbia, Angel i EMI. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów pianistycznych. Przyczynił się do zwrócenia Polsce skarbów wawelskich i bezcennych pamiątek kultury narodowej, które na okres wojny zostały wywiezione za ocean na przechowanie.

Dokładnie czterdzieści pięć lat temu 28 lutego i 1 marca 1969 roku Witold Małcużyński zagrał we wrocławskiej Filharmonii wraz z Orkiestrą Symfoniczną prowadzoną wówczas przez Andrzeja Markowskiego. W rocznicę tych występów koncerty poświęcone pamięci pianisty poprowadzi znakomity dyrygent Marek Pijarowski, a w roli solisty wystąpi Paweł Kowalski. W programie: C.M. Weber – Uwertura do opery Wolny strzelec J 277, M. Ravel – Koncert fortepianowy G-dur, O. Respighi – Fontanny rzymskie, P. Hindemith – Metamorfozy symfoniczne na tematy Carla Marii von Webera.

W hołdzie Chopinowi

Piotr PalecznyW hołdzie Chopinowiz okazji Urodzin Mistrza w piątek, 28 lutego 2014 roku wFilharmonii Gorzowskiej zagra wybitny polski pianista –Piotr Paleczny (na zdjęciu). Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutąMoniki Wolińskiej.

W programie koncertu symfonicznego znajdą się trzy znakomite kompozycje. W pierwszej części usłyszymy Koncert fortepianowy e-moll op. 11Fryderyka Chopina. Następnie zabrzmi Poemat symfoniczny PreludiaFerenca Liszta, węgierskiego kompozytora, który uwielbiał muzykę Chopina i był wspaniałym jej odtwórcą. Koncert zamkną Chopiniana- złożony z mazurków, walców i preludiów cykl utworów największego z polskich romantyków, zorkiestrowany przez Aleksandra Głazunowa.

Rezydencja kompozytora Rafała Zapały w CCRMA na Uniwersytecie Stanforda

Rafał ZapałaPolski kompozytor i muzykRafał Zapała odbywa rezydencję w instytucie CCRMA [Stanford Center for Computer Research in Music and Acoustic] na Uniwersytecie Stanforda. W czasie dwumiesięcznych badań, które potrwają do 17 marca 2014 roku, pracować będzie nad swoim projektem z pogranicza nauki i sztuki – instalacją dźwiękową pt.: Sensorium.

Instalacja powstaje na zamówienie Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu (w ramach programu Rezydenci w Rezydencji 2014). Zapała zamierza wypełnić pustą, monumentalną przestrzeń wieży zegarowej budynku głośnikami i skomponowaną przez siebie muzyką. Jej odtwarzanie będzie powiązane z reakcjami psychofizycznymi zwiedzających (zwiedzanie będzie jednoosobowe). Kompozycja będzie miała otwartą formę, muzyka będzie rozwijać się w róźnych kierynkach i róznych tempach w korelacji ze stanem umysłu zwiedzającego. Stany emocjonalne zczytywane za pomocą biofeedacku (fale mózgowe, tętno, reakcje elektryczne skóry itp) będą współtworzyć ostateczny kształt kompozycji. Technologiczne"serce" instalacji powstaje właśnie na prestiżowej kalifornijskiej uczelni. Instalacja ma działać około pół roku, towarzyszyć jej ma akcja edukacyjna: warsztaty, wykłady, prezentacje.

Rafał Zapała jest adiunktem za Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i pracownikiem sStudia Muzyki Elektroakustycznej (SMEAMuz) na Akademii Muzycznej w Poznaniu, współtwórcą zespołów Sepia Ensemble, an-ARCHE NewMusicEnsemble, projektów z muzyką improwizowaną (XynThi i TonyTony) oraz projektów sound artowych.

204. urodziny Fryderyka Chopina

Urodziny ChopinaW ramach obchodów przypadającej 1 marca 2014 roku 204. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina,Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował szereg wydarzeń – koncerty wybitnych pianistów oraz wystawy. Urodziny kompozytora świętować będziemy wMuzeum Fryderyka Chopina,Domu Urodzenia kompozytora w Żelazowej Woli, a takżeFilharmonii Narodowej w Warszawie. W programie m.in. recital chińskiego pianisty Yundiego, koncert w wykonaniu Akiko Ebi, wystawy poświęcone Oskarowi Kolbergowi i instrumentom ludowym z czasów Fryderyka Chopina, konkurs i wystawa Mały Chopinoskop realizowany specjalnie z myślą o najmłodszych, a także premiera aplikacji mobilnej Przewodnik śladami Oskara Kolberga.

Koncert Urodzinowy w wykonaniu Yundiego, zdobywcy I nagrody na XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2000 roku, odbędzie się 1 marca o godzinie 18.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Artysta wykona: Nokturn b-moll op. 9 nr 1, Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, a także Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina, Fantazję C-dur op. 17Roberta Schumanna oraz Sonatę f-moll op. 53 "Appassionata" Ludwiga van Beethovena. Tego samego dnia o godzinie 12.00 rozpocznie się tradycyjny Koncert Radiowy, transmitowany przez Program 2 Polskiego Radia z Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Z recitalem chopinowskim wystąpi Akiko Ebi, wybitna pianistka japońska, laureatka V nagrody na Międzynarodowym Konkursie Panistycznym im. Fryderyka Chopina w 1980 roku, obecnie juror najważniejszych konkursów na świecie.

O godzinie 13.00 w pawilonie Preludium w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli odbędzie się także wernisaż wystawy zatytułowanej Takiem tęgo dudlił, że się wszyscy zlecieli. Instrumenty ludowe na ziemiach polskich w czasach Fryderyka Chopina. Wystawa prezentuje instrumentarium ludowe, z którym młody Chopin zetknął się podczas licznych podróży, a także najbardziej charakterystyczne i najciekawsze obiekty z regionów, które odwiedził choćby tylko przelotnie. O godzinie 10.00 w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się także wernisaż wystawy zatytułowanej Mały Chopinoskop, prezentującej najciekawsze prace plastyczne dzieci i młodzieży inspirowane wizerunkiem Fryderyka Chopina i jego muzyką.

Więcej informacji – na stronie: http://pl.chopin.nifc.pl/institute/chopin/birthday

Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato

Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato Filharmonia Wrocławska zaprasza na bezpłatne warsztaty śpiewu dla rodziców w ramach projektu „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato”.

Projekt jest niekomercyjną kampanią społeczną realizowaną przez Filharmonię Wrocławską od 2010 roku. Przedsięwzięcie jest ważnym elementem programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W ramach projektu muzycy przeprowadzają bezpłatne warsztaty śpiewu dla rodziców. Zajęcia – trzy spotkania po trzydzieści minut – odbywają się w szkołach rodzenia, na szpitalnych oddziałach położniczych oraz w centrach przyjaznych dzieciom. Rodzice uczą się śpiewania kołysanek i piosenek dziecięcych oraz dowiadują się, jak ważny jest dla malucha kontakt z muzyką w okresie prenatalnym oraz w pierwszych latach życia.

Uczestnikom warsztatów przekazywane są też teoretyczne i praktyczne wskazówki dotyczące śpiewu, rodzice otrzymują materiały do nauki piosenek. Po całym cyklu warsztatów mama i tata będą w stanie swobodnie śpiewać kołysanki i piosenki z pamięci, bez korzystania z nagrań, bez patrzenia w tekst czy nuty.

Festiwal "Fun and Classic" - po raz trzynasty w Nowym Sączu

Fun and Classic 2014 XIII Festiwal Wirtuozerii i Żartu Muzycznego „Fun and Classic” odbędzie się w Nowym Sączu w dniach 27 lutego – 4 marca 2014 roku.

Jak co roku jego gośćmi będą wspaniali artyści: Duel Opus II (Francja) czyli Laurent Cirade – wiolonczela i Paul Staïcu – fortepian, zespół Les Bons Becs (Francja), Voice Band i akordeonowe Motion Trio. Dyrektorem artystycznym jest Waldemar Malicki, a dyrektorem festiwalu - Antoni Malczak.

ZOBACZ: program Festiwalu

Tatiana Shebanova in memoriam

Tatiana Shebanova in memoriamPodkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury zaprasza na kolejną odsłonęWawer Music Festival w dniu 9 marca o godz. 17:30 w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Hotelu BOSS w Warszawie (przy ul. Żwanowieckiej 20).

Koncert zatytułowany Tatiana Shebanova in memoriam, poświęcony będzie pamięci jednej z najwybitniejszych interpretatorek muzyki Chopina, mieszkance Wawra-Radości, laureatce Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1980 roku, która jako jedyna na świecie nagrała dwukrotnie wszystkie dzieła Fryderyka Chopina: po raz pierwszy w kolejności opusowej (DUX) na współczesnym fortepianie, w latach 2010-11 po raz drugi, tym razem na instrumencie historycznym, z czasów Chopina – Pleyelu (NIFC).

W hołdzie wybitnej artystce zagra Eugen Indjic, laureat Konkursu Chopinowskiego z 1970 roku. Wystąpi również wychowanka Tatiany Shebanowej, mieszkająca w Paryżu Agnieszka Ufniarz.

Gościem honorowych wieczoru będzie dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie - Stanisław Leszczyński.

Zaproszenia na wydarzenie dostępne w Recepcji Hotelu BOSS (tel. 22-516-61-00, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) od dnia 3 marca 2014.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Koncertowy debiut szczecińskich studentów w Brüssow-Menkin

Agata Porczak30 marca 2014 roku na zaproszenie członków Fundacji im. Yehudi Menuhina w Berlinie, studenci WokalistykiAkademii Sztuki w Szczecinie wystąpią w koncercie promocyjnym w Brüssow-Menkin (Ueckermark, Brandenburgia), zatytułowanym Barwny bukiet lubianych melodii.

W programie znajdą się utwory J. Straussa, C. Loewe, G. Bizeta, R. Schumanna, G. Verdiego, H. Eislera, a także pieśni neapolitańskie i duety W. A. Mozarta oraz F. Bartholdy-Mendelssohna. W koncercie wezmą udział studenci, wykładowcy szczecińskiej Akademii Sztuki: dr Ewa Filipowicz-Kosińska – mezzosopran, dr Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopran, Agata Porczak – sopran, Krzysztof Figiel – fortepian, Yao Yifu – tenor, Zhang Wenjun – tenor oraz Sören Philipp Eberbach – tenor z Kreismusikschule Uecker-Randow w Ueckermünde, któremu akompaniować będzie przy fortepianie Romuald Kalischewski.

Od momentu powstania Wokalistyka Akademii Sztuki w Szczecinie rozwija się bardzo intensywnie. Studenci korzystają z każdej możliwości publicznej prezentacji swoich umiejętności wokalnych. Mają za sobą wiele bardzo udanych koncertów. Jednym z nich był niedzielny występ 16 lutego na scenie w restauracji „Zamkowej” w Szczecinie, podczas którego młodzi śpiewacy wypełnili swoim śpiewem część Koncertu Walentynkowego. Na widowni zajęte były nawet dostawione krzesła. Agata Porczak (na zdjęciu) błyszczała w arii Adeli z Zemsty nietoperza J. Straussa, Anna Pielechowska i Wanda Wojciechowska świetnie zaprezentowały arie z musicali Upiór w operze i My Fair Lady, a Yao Yifu zachwycił głosem w pieśni neapolitańskiej Non Ti scordar di me E. de Curtisa. Gwiazdą wieczoru była uwielbiana Roma Jakubowska-Handke. Artystka po raz kolejny oczarowała słuchaczy swoimi interpretacjami arii z operetek Paganini, Hrabina Mariza, Wesoła wdówka i wielu innych. W duetach sopranistce towarzyszył znakomity baryton Mirosław Kosiński. Nie zabrakło także i jego popisów solistycznych. Artystom akompaniowała przy fortepianie Karolina Stańczyk.

Wystawa Mały Chopinoskop

Mały Chopinoskop1 marca 2014 roku o godz. 10.00 wMuzeum Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Mały Chopinoskop, składający się z najciekawszych prac plastycznych dzieci i młodzieży inspirowanych wizerunkiem Fryderyka Chopina i jego muzyką.

Mały Chopinoskop, kontynuacja wątku wystawienniczego dedykowanego ikonosferze chopinowskiej, nawiązuje koncepcją do wcześniejszych wystaw Fizis wyjątkowa. Nowe portrety Fryderyka Chopina w kolekcji Muzeum (wizerunki powstałe za życia kompozytora) oraz Chopinoskop (wizerunki powstałe po jego śmierci). Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia 2014 roku.

Uroczysta inauguracja Roku Kolberga 2014

Rok Kolberga 2014 W piątek, 21 lutego 2014 roku rozpoczną się uroczyste obchody Roku Oskara Kolberga w Polsce. Między 21 a 24 lutego 2014 roku odbędzie się szereg wydarzeń poświęconych postaci wybitnego folklorysty i etnografa, z okazji 200. rocznicy jego urodzin.

Oficjalna Inauguracja Roku Kolbergaodbędzie się 24 lutegopodczas koncertu zatytułowanego Od Kujawiaka do Krzesanegow Filharmonii Narodowej. Na estradzie wystąpią mistrzowie muzyki tradycyjnej – Jan Brodka i Trombity Ziemi Żywieckiej, Zofia Warych, Piotr Gaca z Wielką Orkiestrą Gaców, Trebunie-Tutki, Zbigniew Namysłowski Quintet, Kapela Ze Wsi Warszawa oraz pianistka Magdalena Lisak z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. W programie, obok muzyki tradycyjnej z Radomskiego i Podhalańskiego, będzie można usłyszeć m.in. przebojowy Kujaviak goes funky Zbigniewa Namysłowskiego, fragment Harnasiów Karola Szymanowskiego oraz Fantazję A-dur na tematy polskie Fryderyka Chopina. Koncert zostanie odtworzony na antenie Programu 2 Polskiego Radia we wtorek, 25 lutego o godz. 19.30.

Bezpośrednio po koncercie odbędzie się Noc tańca, która rozpocznie się ok. godz. 22.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Poprowadzi na nią barwny korowód taneczny spod Filharmonii Narodowej. Będzie można usłyszeć muzykę „na żywo” z różnych regionów Polski i oczywiście – tańczyć do woli! Zagra Piotr Gaca i Wielka Orkiestra Gaców – tym razem młodzi muzycy z Orkiestry zagrają również w mniejszych, własnych składach (m.in. kapela Niwińskich, Janusz Prusinowski Trio, kapela Tomka Stachury, Maciej Żurek, Ewa Grochowska, Marcin Drabik). Zabrzmi też muzyka góralska w wykonaniu kapeli Trebunie-Tutki. Podstawowych kroków tanecznych, zarówno z nizin, jak i z gór, będzie można nauczyć się na miejscu w trakcie mini-warsztatów. Ogromna część muzyki wiejskiej, zapisywanej przez Oskara Kolberga, to melodie taneczne – odkryjmy je i poczujmy na nowo, ruszajmy w tan! Na zabawę taneczną wstęp jest wolny.

200. rocznica urodzin Oskara Kolberga przypada 22 lutego. W przeddzień urodzin folklorysty, 21 lutegow Domu Kultury w Przysusze odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego usłyszymy kompozycje Kolberga w wykonaniu Iwony Kowalkowskiej (sopran), Wojciecha Maciejowskiego (tenor) i Andrzeja Tatarskiego (fortepian). W programie przewidziany jest występ mistrzów muzyki tradycyjnej: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka i Marii Siwiec, a także kapeli Niwińskich i Zespołu Regionalnego „Mogilanie“. W Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze czynne będą dwie wystawy– stała: Oskar Kolberg (1814-1890). Folklorysta, etnograf, kompozytor oraz czasowa: Muzyka tradycyjna i instrumentarium ludowe z regionu radomskiego.

21 i 22 lutegow Pałacu Tyszkiewiczów w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Oskar Kolberg - prekursor europejskiej folklorystyki. Dwudniową konferencję naukową z udziałem polskich i zagranicznych etnomuzykologów zakończy koncert zespołu Janusz Prusinowski Trio.

22 lutegow Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zostanie otwarta wystawaczasowa Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę. Oskar Kolberg: etnograf, (muzyk)ograf, chopinolog. Tego dnia również zostanie zaprezentowana specjalna multimedialna aplikacja Przewodnik śladami Oskara Kolberga na smartfony z systemem Android, która pozwala na zapoznanie się z miejscami mającymi związek z życiem i działalnością tego niezwykłego etnografa i folklorysty.

Szczegóły dotyczące obchodów Roku Kolberga dostępne są na stroniewww.kolberg2014.org.pl

Konferencja poświęcona Oskarowi Kolbergowi

Oskar KolbergMiędzynarodowa Konferencja Oskar Kolberg – prekursor europejskiej folklorystyki, organizowana przez Sekcję MuzykologówZwiązku Kompozytorów Polskich,Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, rozpocznie się w przeddzień dwusetnej rocznicy urodzin folklorysty - 21 lutego 2014 roku. Jest to jedna imprez inaugurujących obchody Roku Oskara Kolberga.

Urodziny Kolberga przypadają na dzień 22 lutego, co jest też jedną z domniemanych dat urodzin jego starszego kolegi – Fryderyka Chopina. Konferencja odbędzie się w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, opodal Pałacu Kazimierzowskiego, gdzie mieszkali dwieście lat temu profesorowie Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego: Juliusz Kolberg i Mikołaj Chopin – ojcowie Oskara i Fryderyka. To Związek Kompozytorów Polskich – inicjator Konferencji, zrzeszający kompozytorów i muzykologów – był autorem wniosku do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sejmu RP o ustanowienie roku 2014 Rokiem Oskara Kolberga, kompozytora i największego folklorysty dziewiętnastowiecznej Europy.

W konferencji uczestniczyć będą etnomuzykolodzy, antropolodzy kultury i historycy muzyki z Polski, Litwy i Słowacji. Ich wystąpienia dotyczyć będą prekursorskiego charakteru dzieła Kolberga, wszechstronności i systemowości jego ujęcia kultury i sztuki wiejskich wspólnot Polski czasu rozbiorów. Konferencję zakończy panel Aktualność Kolberga: żywa muzyka – żywa tradycja, koncentrujący się na ukazaniu wielorakich inspiracji, jakie czerpią dziś z dzieła Kolberga kompozytorzy, muzycy, naukowcy, pedagodzy czy animatorzy życia muzycznego. Istotnym dopełnieniem konferencji będzie koncert Inspiracje Kolbergowskie – w 200-lecie urodzin Oskara Kolberga, ilustrujący żywym muzykowaniem oddziaływanie zbiorów Kolberga na współczesną kulturę muzyczną.

ZOBACZ: Program Konferencji
 

Poznań stolicą fletu czyli Międzynarodowy Festiwal Fletowy

Międzynarodowy Festiwal Fletowy 2014Jak co roku w lutym Poznań stanie się europejską stolicą fletu. W dniach 20-22 lutego 2014 roku odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Fletowy, którego gospodarzem będzieAkademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Fundacja Akademii Muzycznej. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję pracować z wybitnymi flecistami, a także brać udział w koncertach, sesjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach.

Lista gości tegorocznego festiwalu jest imponująca – ale też ku temu wyjątkowa okazja: będzie to już piąta, jubileuszowa edycja tego fletowego święta. Z tego względu w tym roku uczestnicy festiwalu będą pracować z dwudziestoma dwoma wykładowcami. Festiwalu Fletowego o takim rozmachu jeszcze w Polsce nie było! Jednak nie ilość, ale jakość jest priorytetem organizatorów. Stąd wśród gości znaleźli się wybitni fleciści z siedmiu państw europejskich, ze znakomitym wirtuozem fletu Patrickiem Galloisna czele, a harmonogram festiwalu obejmuje szeroki wachlarz działań artystycznych i dydaktycznych m.in. warsztaty piccolo.

Program V Międzynarodowego Festiwalu Fletowego w Poznaniu wypełnią różnorodne formy przekazu artystyczno-dydaktycznego. „Serdeczne słowa zaproszenia kieruję do wszystkich uczestników z Polski i zagranicy, do każdego flecisty – ucznia szkoły podstawowej i średniej, studenta, absolwenta, pedagoga i miłośnika muzyki fletowej. Jestem głęboko przekonany, że każdy z was znajdzie na tym festiwalu coś dla siebie, a twórcza i przyjacielska atmosfera, która mu towarzyszy stanie się pięknym i niewyczerpanym źródłem inspiracji artystycznej oraz rozwoju muzycznego” – mówi prof. Janusz Stalmierski, Prorektor ds. Artystycznych, Naukowych i Kontaktów Międzynarodowych.

V Międzynarodowy Festiwal Fletowy wchodzi w tym roku w część większego projektu zatytułowanego Europejskie Forum Fletowe: kultura na rzecz integracji Polska-Islandia-Norwegia 2013-2014. Projekt ten uzyskał dofinansowanie w programie „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”, którego operatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Beneficjentem projektu jest Fundacja Akademii Muzycznej w Poznaniu. Partnerami Fundacji Akademii Muzycznej w Poznaniu przy realizacji projektu są cztery instytucje z Islandii i Norwegii.

Strona internetowa festiwalu: www.fluteacademy.eu

Jubileusz Kwartetu Śląskiego

Kwartet Śląski Program 2 Polskiego Radia zaprasza 16 lutego 2014 roku doStudia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego na koncert jubileuszowyKwartetu Śląskiego.

Kwartet Śląski - jeden z najlepszych polskich kwartetów smyczkowych – obchodzi jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Do udziału w tym szczególnym koncercie muzycy zaprosili znakomitego polskiego pianistę – Wojciecha Świtałę. Artyści wspólnie wykonają Kwintet fortepianowy f-mollCesara Francka. W programie koncertu znajdą się także Kwartet smyczkowy g-moll op.10Claude’a Debussy’ego oraz II Kwartet smyczkowy MessagesAndrzeja Panufnika.

Kwartet Śląski powstał w roku 1978. Jego członkowie – Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki, Piotr Janosik, a do 1998 roku Marek Moś - wywodzą się z Akademii Muzycznej im.Karola Szymanowskiego w Katowicach. Repertuar zespołu obejmuje ponad 400 pozycji literatury kameralnej, z czego około 300 to utwory powstałe w XX wieku. Artyści dokonali około 70 prawykonań kwartetów smyczkowych, autorstwa polskich i zagranicznych kompozytorów, z których część jest im dedykowana. Kwartet Śląski dał ponad 1000 koncertów w większości krajów europejskich oraz Stanach Zjednoczonych,Kanadzie, Meksyku, Japonii, Hong Kongu i Korei Południowej. W czasie 35-letniej działalności zespół występował na prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, dokonał licznych nagrań płytowych, z których wiele zostało wyróżnionych nagrodami. Od 1993 roku zespół jest organizatorem Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”, do udziału w którym zaprasza najwybitniejszych solistów i wiodące zespoły. Jedenaście edycji tego festiwalu odbyło się w Pałacu w Rybnej, a od 2004 roku organizowany jest w Polskim Radiu Katowice. W dowód uznania Zespół otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: odznaczenie Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury” (1998), Złoty Krzyż Zasługi (1999), wyróżnienie Złota Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego (2004) oraz Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2008).

Nominacje do Fryderyków 2014 ogłoszone

Fryderyk 2014Akademia Fonograficzna ogłosiła 12 lutego 2014 roku nominacje do 20. jubileuszowej edycji nagród muzycznych – Fryderyk 2014. Walczyło o nie łącznie 1110 artystów, albumów i singli. W poszczególnych kategoriach konkurowało 196 albumów z polską muzyką rozrywkową, 71 albumów jazzowych, 114 albumów z muzyką poważną i 173 single.

Wśród nominacji w muzyce poważnejznalazły się wydawnictwa nagrane z udziałem Krzysztofa Pendereckiego, Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka i Łukasza Borowicza. Uhonorowani zostali twórcy uznani i o bogatym już dorobku, jak Andrzej Dobber, Władysław Kłosiewicz, Jadwiga Rappé, Elżbieta Towarnicka, Polska Orkiestra Radiowa, Polski Chór Kameralny, zespół Camerata Silesia, czy Chór „Musica Sacra”. Wyróżnieni zostali także reprezentanci młodszego pokolenia, m.in.: Agata Zubel (za album el Derwid), Miłosz Bembinow (za płytę Astrolabium Sings Bembinow), Maciej Zieliński (za V Symphony), Mikołaj Górecki (za Works for String Orchestra), Aleksandra Kurzak (za Bel raggio), Janusz Wawrowski (za Aurorę), Rafał Blechacz (za PolonezyChopina) oraz – za solowe albumy – Anna Radziejewska i Katarzyna Budnik-Gałązka. Ponad połowa nominowanych płyt poświęcona została polskiej muzyce XX i XXI wieku, w tym takim kompozytorom, jak Henryk Mikołaj Górecki, Witold Lutosławski (5 albumów), Wojciech Kilar, Marian Borkowski, Paweł Łukaszewski, Piotr Moss i Krzysztof Penderecki. Nie zabrakło również kilku ciekawostek, jak Harnasie Karola Szymanowskiego nagrane z udziałem Sebastiana Karpiela-Bułecki i zespołu Zakopower czy płyty Lutosławski Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci Doroty Miśkiewicz i grupy Kwadrofonik. Nominacje do tytułu Artysty Roku uzyskali: Piotr Beczała, Rafał Blechacz, Paweł Gusnar, Paweł Łukaszewski i Apollon Musagete Quartet.

Jak co roku Akademia Fonograficzna honoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. W edycji 2014 to szczególne wyróżnienie - nagrodę Złoty Fryderykza całokształt osiągnięć artystycznych – Rada Akademii Fonograficznej w kategorii muzyki poważnej przyznała światowej sławy skrzypkowi i pedagogowi Konstantemu Andrzejowi Kulce.

Nagroda Miasta Ueckermünde dla polskiej śpiewaczki

Burmistrz Gerd Walther i laureatka nagrody Kultur-Ueckerich 2013 - Sylwia Burnicka-Kalischewska31 stycznia 2014 roku, podczas gali noworocznej Miasto Ueckermünde (Maklemburgia, Niemcy) przyznało Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej nagrodę Kultur-Ueckerich 2013 za zaangażowanie w krzewienie kultury w Ueckermünde i promowanie miasta oraz młodych talentów na forum międzynarodowym. Jest to najwyższe wyróżnienie miasta, przyznawane w zakresie kultury i gospodarki od 2003 roku.

Sylwia Burnicka-Kalischewskaw roku 1997 ukończyła z wynikiem celującym Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Urszuli Trawińskiej-Moroz. W roku 2012 uzyskała również stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej "Wokalistyka" na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Artystka uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. Ryszarda Karczykowskiego, korzystała ze wskazówek Maestry Marii Fołtyn oraz z opieki wokalnej prof. Bożeny Betley. Pierwsze doświadczenia sceniczne zdobywała podczas licznych tournée z Polskim Teatrem Muzycznym w Warszawie. Występowała jako solistka na polskich scenach: Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru „Na Woli“ w Warszawie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Nova w Bydgoszczy, jak również na scenach niemieckich teatrów operowych w Bremie, Hannoverze, Hamburgu, Erlangen, Saarbrücken, Pforzheim, Wuppertal, Kilonii, Münster, Mannheim, Regensburga, Dortmundu, Hamm, Osnabrück, Schwedt, Lubeki i wielu innych miast. Koncertowała w Polsce, Niemczech, Danii, Szwajcarii, Włoszech, a także Francji (Katedra Notre Dame w Paryżu), Austrii (Konzerthaus w Wiedniu) i Stanach Zjednoczonych (Copernicus Center w Chicago). Od 2002 roku prowadzi klasę śpiewu solowego w szkole muzycznej Kreismusikschule Uecker - Randow w Ueckermünde. Wykłada również w Akademii Sztuki w Szczecinie. Sylwia Burnicka-Kalischewska dziesiątki razy śpiewała koncerty na rzecz organizowanego w Ueckermünde Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego, na rzecz tamtejszego kościoła Marienkirche, czy na rzecz upośledzonych umysłowo dzieci.

na zdjęciu: Burmistrz Gerd Walther i laureatka nagrody Kultur-Ueckerich 2013 - Sylwia Burnicka-Kalischewska

PRZECZYTAJ: artykuł Kleiner Goldmann für eine große Sängerin [tłum. na język polski] - plik pdf

Wyniki konkursu „Musica Sacra” 2014

W dniu 8 lutego 2014 roku w Brauweiler (Niemcy) odbyło się posiedzenie JuryX Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” 2014.

Na konkurs nadesłano 34 kompozycje z 12 krajów: Francja, Irlandia, Japonia, Litwa, Lotwa, Niemcy, Nowa Zelandia, Polska, Stany Zjednoczone, Szwecja, Wielka Brytania, Wlochy. Wszystkie prace spełniały warunki regulaminu.

Jury w składzie: Marian Borkowski (Polska) – przewodniczący, Stephen Layton (Wielka Brytania), Vaclovas Augustinas (Litwa), Eriks Esenvalds (Łotwa) i Jan Łukaszewski (Polska) przyznało następujące nagrody:

  • I nagroda – Nagroda Arcybiskupstwa Kolonii: Michał Ziołkowski (Polska) za Agnus Dei (2.000 €, prawykonanie i nagranie na Festiwalu „Gaude Mater” 2014 w Brauweiler oraz wykonania w: Cambridge, Wilnie i Gdańsku)
  • II nagroda - Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego: Jan Krutul (Polska) za Victimae paschali laudes(1.500 €, prawykonanie i nagranie na Festiwalu „Gaude Mater” 2014 w Brauweiler oraz wykonania w Wilnie i Gdańsku)
  • III nagroda – Marszałka Województwa Śląskiego: Szymon Godziemba-Trytek (Polska) za Miserere mei Deus(1.000 €, prawykonanie i nagranie na Festiwalu „Gaude Mater” 2014 w Brauweiler oraz wykonania w Wilnie i Gdańsku).

Rok Lutosławskiego - podsumowanie

Rok Witolda Lutosławskiego 20132 miliony słuchaczy transmisji radiowej koncertów podczas BBC Proms, 700 koncertów na świecie, 1200 recenzji i zapowiedzi w światowych mediach, 22,5 tys. widzów serii „Woven Words”. Dane, podsumowujące obchody RokuWitolda Lutosławskiego zostały przedstawione 7 lutego 2014 roku na konferencji prasowej z udziałem Podsekretarz Stanu w MKiDN prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

Rok 2013 był wyjątkowym na muzycznej mapie świata. Obchody Roku Lutosławskiego przyjęte uchwałą Sejmu RP oraz objęte patronatem UNESCO dały świadectwo międzynarodowej pozycji Lutosławskiego jako jednego z najważniejszych twórców muzyki XX wieku. Dzieła polskiego kompozytora były wykonywane na scenach najważniejszych sal koncertowych świata.

Wśród najważniejszych wydarzeń Roku Lutosławskiegoznalazły się:

  • Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch X (24 stycznia - 9 lutego 2013), zainaugurowany koncertem na Zamku Królewskim w wigilię 100. rocznicy urodzin kompozytora. W programach - obok dzieł Lutosławskiego - zabrzmiały m.in. utwory Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, a także stypendystów Lutosławskiego – Grażyny i Andrzeja Krzanowskich, Aleksandra Lasonia, Tadeusza Wieleckiego, Pawła Mykietyna i Tomasza Opałki. Festiwalowi towarzyszył adresowany do najmłodszych słuchaczy cykl koncertów „Łańcuszek” oraz mistrzowskie kursy interpretacji dzieł Witolda Lutosławskiego przeznaczone dla studentów uczelni artystycznych.
  • Inauguracja Roku Lutosławskiego w Polsce (25 stycznia 2013) - w dniu 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, podczas uroczystego koncertu w Filharmonii Narodowej, wystąpiła niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, pierwsza wykonawczyni Łańcucha II. Artystce towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita, która wykonała ponadto III SymfonięLutosławskiego oraz napisane specjalnie na tę okazję, na zamówienie Filharmonii Narodowej, nowe dzieło Pawła Szymańskiego - Sostenuto.

Maxim Vengerov i Polska Orkiestra Kameralna - tournée

Polska Orkiestra Kameralna Polska Orkiestra Kameralna ponownie wyrusza w trasę koncertową z Maximem Vengerovem, uznawanym za jednego z najwybitniejszych skrzypków świata. Artyści wystąpią w Omanie (9 lutego 2014, Royal Opera House, Muscat), Turcji (11 lutego 2014, İş Sanat Concert Hall, Stambuł) i w Szwajcarii (13 lutego 2014, Victoria Hall, Genewa).

W repertuarze znajdą się koncerty skrzypcowe Mozarta (nr 4 D-dur KV 218 i nr 5 A-dur KV 219 Turecki), utwory Czajkowskiego w transkrypcji Davida Waltera na skrzypce i orkiestrę smyczkową: Sérénade mélancolique b-moll op.26, Souvenir d´un lieu cher (Mélodie nr 3 Es-dur, Scherzo nr 2 c-moll), Valse-Scherzo C-dur op.34 oraz Havanaise op.38 i Introdukcja i Rondo Capriccioso op.28Saint-Saens’a.

Maxim Vengerov wystąpi w podwójnej roli – solisty i dyrygenta. Artysta gra na Stradivariusie z 1727 roku, instrumencie będącym niegdyś w posiadaniu Rudolfa Kreutzera (1766 – 1831).

Sinfonia Iuventus i Marek Bracha

Sinfonia Iuventus i Marek Bracha22 lutego 2014 roku zPolską Orkiestrą Sinfonia Iuventus wystąpi znakomity pianista młodego pokoleniaMarek Bracha. Koncert poprowadzi MaestroTadeusz Wojciechowski. W programie znajdą się kompozycjeTadeusza Bairda,Fryderyka Chopina i Ludwiga van Beethovena.

Marek Bracha należy do najbardziej obiecujących, polskich pianistów młodego pokolenia. Niespełna trzydziestoletni muzyk ma na swoim koncie udział w wielu festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą. Wśród największych sukcesów pianisty jest recital w National Center for Performing Arts (Opera Narodowa) w Pekinie podczas uroczystej gali kończącej obchody Roku Chopinowskiego w Chinach (2010). Marek Bracha jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie pracował pod kierownictwem Teresy Manasterskiej, Joanny Ławrynowicz i Alicji Palety-Bugaj. Ukończył również Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera oraz studia podyplomowe na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey’a Goviera.

W wykonaniu Marka Brachy usłyszymy II Koncert fortepianowy f-moll op. 21Fryderyka Chopina. W programie koncertu znajdzie się również Sinfonietta(1949) Tadeusza Bairda oraz V Symfonia c-moll op. 67Ludwiga van Beethovena.

Koncert odbędzie się w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, w sobotę 22 lutego 2014 roku o godzinie 19:00.

Bilety dostępne na www.eBilet.pl oraz na godzinę przed koncertem w Kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia (Modzelewskiego 59, Warszawa).

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Lutosławski. Skrywany wulkan

Lutosławski Skrywany wulkan12 lutego 2014 roku nakłademPolskiego Wydawnictwa Muzycznego ukaże się książka Lutosławski. Skrywany wulkan dziennikarza muzycznego, Aleksandra Laskowskiego.

Jest to zbiór rozmów z wybitnymi dyrygentami na temat osoby i twórczości jednego z największych kompozytorów muzyki XX wieku. Dzięki odpowiedziom, których udzielili: Edward Gardner, Simon Rattle, Esa-Pekka Saloneni Antoni Wit, czytelnicy mogą dowiedzieć się, jak twórczość Witolda Lutosławskiego jest odbierana od strony „batuty i pulpitu”. Rozmowy wzbogacone są fotografiami, a całość poprzedza esej autorstwa Julii Hartwig.

Spotkanie promocyjneodbędzie się 12 lutego 2014 rokuo godz. 18:00 w warszawskiej siedzibie PWM-u (ul. Fredry 8, Sala Bankowa na parterze). Gośćmi wieczoru będą: autor książki - Aleksander Laskowski oraz Julia Hartwig i Grzegorz Michalski. Wstęp wolny.

Gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Ruszają obchody Roku Kolberga

Kolberg 2014Dwieście lat temu w Przysusze przyszedł na światOskar Kolberg. To postać z grona najbardziej zasłużonych dla polskiej kultury, a zarazem jedna z najbardziej zapomnianych. Dzięki temu wybitnemu folkloryście i etnografowi znamy melodie ludowe, tańce, obrzędy, zwyczaje i wierzenia naszych przodków. W związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin wielkiego badacza, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2014 Rokiem Kolberga. Jest to czas przypominania jego postaci w różnorodnych formach. W lutym oficjalnie rozpoczynają się obchody Roku Kolberga w Polsce.

21 lutego 2014 roku, w przeddzień urodzin folklorysty, w jego rodzinnym mieście, odbędzie się uroczysty koncert. W Domu Kultury w Przysusze usłyszymy kompozycje Kolberga w wykonaniu Iwony Kowalkowskiej (sopran), Wojciecha Maciejowskiego (tenor) i Andrzeja Tatarskiego (fortepian). Ponadto w programie przewidziany jest występ Zespołu Regionalnego „Mogilanie“ oraz muzyka ludowa z okolic Przysuchy i Krakowskiego.

22 lutego 2014 roku – w dniu urodzin Kolberga, w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, zostanie otwarta wystawa czasowaPowiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę. Oskar Kolberg: etnograf, muzykograf, chopinolog. Będzie to wystawa, złożona z dwóch modułów: syntetycznej wystawy planszowej wprowadzającej w tematykę kolbergowską oraz z dodatkowej narracji wplecionej w stałą ekspozycję muzeum.

Również 22 lutego zostanie zaprezentowana aplikacja GPS na smartfony. Spacerownikbędzie multimedialnym przewodnikiem po miejscach związanych z życiem i działanością etnografa. Bezpłatna aplikacja udostępniona zostanie w języku polskim i angielskim na smartfony w systemie Android, a w ciągu kolejnych miesięcy przygotowana będzie także wersja na platformę IOS (iPhone).

Oficjalne rozpoczęcie Roku Kolberga nastąpi 24 lutego 2014 roku w Warszawie, w Filharmonii Narodowej, z udziałem Bronisława Komorowskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystąpią m.in. Wielka Orkiestra Gaców, Trebunie-Tutki, Kapela ze Wsi Warszawa, Zbigniew Namysłowski Quintet, a także Magdalena Lisak z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Tego dnia zaplanowane jest także wręczenie odznaczeń państwowych oraz medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla twórców ludowych i etnografów.

Polska muzyka skrzypcowa w Chicago

Kinga AugustynThe International Music Foundation, the Dame Myrna Hess Memorial Concerts i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zapraszają na koncert polskiej muzyki skrzypcowejw interpretacji znanej skrzypaczki Kingi Augustyn (na zdjęciu) i francuskiego pianisty Matthieu Cogneta, który odbędzie się w środę, 5 lutego 2014 rokuo godz. 12:15 w Preston Bradley Hall przy Chicago Cultural Center w Chicago.

Artyści zaprezentują amerykańskiej publiczności kompozycje Aleksandra Zarzyckiego - Mazurek G-dur op. 26i Introduction et Cracovienne op. 35, Fryderyka Chopina - Nokturn cis-moll(w opr. Antoniego Cofalika), Karola SzymanowskiegoŹródło Aretuzyi Henryka Mikołaja Góreckiego - Variazioni op. 4.

Koncert będzie transmitowany na żywo na antenie radia WFMT 98.7 FM, ze streamingiem na stronie www.wfmt.com