Polmic - FB
Filtr

Z ciemności w światło z "Wratislavią Cantans"

Wratislavia Cantans 2014Od 5 do 14 września 2014 roku po raz 49. uwaga muzycznego świata skupi się naMiędzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans”, który przyciągnie do Wrocławia i kilkunastu miast Dolnego Śląska artystów największego formatu. Już drugi raz autorem koncepcji festiwalu jest wybitny włoski dyrygent i instrumentalista, Giovanni Antonini, który poprowadzi nas muzyczną drogą „Z ciemności w światło”.

Na otwarcie festiwalu zabrzmi Concerto grosso D-durGeorga Friedricha Händla – w wykonaniu prowadzonego przez maestra Antoniniego zespołu Il Giardino Armonico, specjalizującego się w prezentowaniu barokowej twórczości. W trakcie inauguracji włoski zespół wraz z Chor des Bayerischen Rundfunks wykona także pełne boskiego majestatu opracowania hymnu Magnificatautorstwa Bacha i Vivaldiego.

Według dwudziestowiecznych kompozytorów mrok nocy, niekiedy rozświetlany gwiazdami, sprzyjał metafizycznym rozważaniom – do takiej poetyckiej zadumy zaproszą nas Karol Szymanowski (usłyszymy III Symfonię „Pieśń o nocy”) i Igor Strawiński, którego kantata Gwiazdolicy (Le Roi des étoiles) zabrzmi podczas koncertu zatytułowanego Lux aeterna. Wizja zmierzchu życia przewijać się będzie w wykonaniach Requiem i utworów przeznaczonych na uroczystości żałobne w ujęciu kompozytorów różnych epok: Jana Dismasa Zelenki, Henry’ego Purcella, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Ludwiga van Beethovena. Ten ostatni odniósł się do tematu przemijania w dość pragmatyczny sposób, tworząc niedługo po Kantacie na śmierć cesarza Józefa II podobny utwór na intronizację jego następcy. Oba dzieła wykonają uczestnicy Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej, który od wielu lat jest nieodłącznym elementem festiwalu.

Interesującym wątkiem tegorocznej edycji będzie muzyka sakralna poświęcona nieustannie inspirującej twórców osobie Maryi. Festiwal rozpoczną dwie aranżacje hymnu Magnificat, w kolejnych dniach usłyszmy przejmujące Stabat Mater Karola Szymanowskiego, a także średniowieczną mszę poświęconą „Naszej Pani” –Messe de Nostre Dame Guillaume’a de Machaut.

„Wratislavia Cantans” to festiwal koncentrujący się wokół fenomenalnych możliwości ludzkiego głosu, jednak perełkami programu będą także koncerty instrumentalne. Wystąpi skrzypaczka Liana Mosca wraz z pianistą Pierrem Goyem, usłyszymy także Kristiana Bezuidenhouta (fortepian), na festiwal powróci wiolonczelistka Sol Gabetta.

Maestro Antonini - otwarty na muzyczne poszukiwania - wykonanie średniowiecznej Messe de Nostre Dame powierzył Graindelavoix – belgijskiemu zespołowi wzbudzającemu skrajne emocje w środowisku muzycznym. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co wydarzy się podczas występu charyzmatycznego wiolonczelisty-kompozytora Giovanniego Sollimy, który podbił serca publiczności podczas poprzedniej edycji festiwalu. Niecodziennym wydarzeniem będzie koncert z obsadą składającą się wyłącznie z dzieci – do małych wrocławskich chórzystów dołączy Orchestra Suzuki di Torino, czyli najmłodsza orkiestra kameralna świata, złożona z dzieci uczących się gry na instrumentach równie skuteczną, co kontrowersyjną metodą Suzuki. Nietuzinkowym koncertem będzie recital Sławomira Zubrzyckiego, który zagra na zaprojektowanym przez Leonarda da Vinci instrumencie viola organista. Muzyczny wynalazek pozostawał przez pięćset lat w całkowitym zapomnieniu do czasu, gdy Zubrzycki własnoręcznie zbudował instrument na podstawie szkiców renesansowego geniusza.

Na zakończenie festiwalu czeka nas koncert idealnie oddający ducha „Wratislavii Cantans” – zabrzmi monumentalne oratorium Stworzenie świata Josepha Haydna. Chór Filharmonii Wrocławskiej w pełnym składzie i Gabrieli Players poprowadzi Paul McCreesh. Zgodnie z treścią oratorium – opartą na Księdze Rodzaju i poemacie Raj utracony Johna Miltona – pierwszym aktem twórczym w dziejach świata było stworzenie światła. Według maestro Antoniniego muzyka jest światłem, które rozjaśnia nasze życie. Blaskiem pięknej muzyki rozbłyśnie Wrocław i Dolny Śląsk na dziesięć festiwalowych dni 49. edycji Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans”.

ZOBACZ: program Festiwalu

I, CULTURE Orchestra - czwarta edycja

I, CULTURE OrchestraI, CULTURE Orchestra wystąpi w Gdańsku, Kassel, La Roque-d'Anthéron, Edynburgu i Sztokholmie. W tegorocznej, czwartej edycji Orkiestry zagra 111 młodych muzyków (w wieku 18-28 lat) z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego. Koncerty odbędą się między 5 a 23 sierpnia 2014 roku.

I, CULTURE Orchestra 2014 poprowadzi Kirill Karabits, Główny Dyrygent orkiestry Bournemouth Symphony, współpracujący z zespołem już drugi sezon. Repertuar tegorocznego tournée zostanie przygotowany na przełomie lipca i sierpnia, podczas rezydencji Orkiestry w Gdańsku. W programie znajdzie się między innymi VII symfonia ''Leningradzka'' Dmitrija Szostakowicza, Sinfonia ElegiacaAndrzeja Panufnika, Koncert fortepianowy nr 1 Es-durFranciszka Liszta i Dwa obrazki z Siedmiu piękności Kary Karajew.

I, CULTURE Orchestratworzą młodzi muzycy z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego. Dotychczas Orkiestra wystąpiła w 14 krajach w najlepszych salach koncertowych m.in. Berlina, Kijowa, Londynu, Warszawy, Tbilisi, Madrytu oraz zagrała koncert finałowy prestiżowego Baltic Sea Festival 2011 w Sztokholmie i specjalny koncert towarzyszący III Szczytowi Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie 2013 roku. W ramach trzech dotychczasowych tras koncertowych I, CULTURE Orchestra wykonała ponad 20 koncertów, nad którymi Honorowy Patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Misją członków Orkiestry jest osiągnięcie doskonałości artystycznej, budowanej w oparciu o poszanowanie różnorodności kultur i współodpowiedzialność za pielęgnowanie bogactwa, jakie wnoszą do Orkiestry muzycy siedmiu krajów uczestniczących w projekcie.

ZOBACZ: harmonogram koncertów

Koncerty plenerowe Młodej Polskiej Filharmonii

Koncerty plenerowe Młodej Polskiej FilharmoniiMłoda Polska Filharmonia, młodzieżowa orkiestra działająca pod opieką warszawskiej Fundacji Zwierciadło wyrusza w letnią trasę koncertową, która odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia 2014 roku. Muzycy zagrają w Poznaniu, Kazimierzu Dolnym oraz Warszawie. Trzydziestoosobowa orkiestra pod batutą Adama Klocka zaprezentuje aranżacje muzyki filmowej polskich kompozytorów, najsłynniejsze utwory z superprodukcji kina amerykańskiego oraz przeboje muzyki pop. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

W programie letniej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii znajdą się najpiękniejsze utwory superprodukcji kina amerykańskiego znane z filmów E.T., Gwiezdne Wojny, Władca Pierścieni, Jurassic Park oraz Piraci z Karaibów. Wśród muzyki filmowej królować będą również utwory skomponowane przez słynnych polskich kompozytorów: Wojciecha Kilara (Portret Damy, Dziewiąte Wrota), Zbigniewa Preisnera (Podwójne życie Weroniki), Abla Korzeniowskiego (W.E.) oraz Zygmunta Koniecznego. Natomiast dodatkowo w repertuarze popowym publiczność Poznania i Warszawy usłyszy przeboje Coldplay, Procol Harum, Miley Cyrus, Goo Goo Dolls, Jamesa Morrisona oraz Comy i Marka Jackowskiego. Na scenie z uzdolnioną muzycznie młodzieżą wystąpi Michał Szyc, znany szerszej publiczności z takich programów, jak Szansa na Sukces, X-Factor, czy The Voice Of Poland. Na basie zagra Patryk Stachura, a na perkusji Paweł Dobrowolski. Autorką specjalnych aranżacji na orkiestrę jest Aleksandra Tomaszewska, dwukrotna laureatka I Nagrody Konkursu Kompozytorskiego „Komeda Jazz Festiwal”. Wszystkie koncerty Młoda Polska Filharmonia zagra pod batutą Adama Klocka – dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.

Młoda Polska Filharmonia od początku swojej działalności jest wspierana przez przedstawicieli środowiska muzycznego zarówno związanego z muzyką klasyczną, jak i nowymi brzmieniami. Jako pierwszy projekt poparł kompozytor Zbigniew Preisner, komponując utwór specjalnie na potrzeby trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii w 2011 roku. Projekt wspierają także Kayah, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Marita Albán Juárez, Robert Kubiszyn, Aga Zaryan, Magda Navarette. Młodych artystów ceni również Grzegorz Turnau – od kwietnia 2013 roku Orkiestra Kameralna Młodej Polskiej Filharmonii bierze udział w trasie koncertowej Grzegorza Turnaua i Zakopowera „Po drodze”. Najbliższy koncert z tego cyklu planowany jest pod koniec listopada 2014 roku.

ZOBACZ: harmonogram koncertów

9. Mozartiana w Gdańsku

9. Mozartiana 20149. Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana odbędzie się w Gdańsku w dniach 17-23 sierpnia 2014 roku.

Festiwal twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta Mozartiana organizowany jest od 2006 roku w malowniczej, naturalnej scenerii czasów mozartowskich: w Parku Oliwskim, Pałacu Opatów, a także w zabytkowych kamienicach na Gdańskiej Starówce (Dwór Artusa, Dom Uphagena). Festiwal obejmuje wielkie formy instrumentalno-wokalne, koncerty muzyki operowej, a także jazzowe, folkowe, klezmerskie i góralskie opracowania twórczości Mozarta oraz warsztaty literacko-muzyczne dla dzieci. Tradycyjnie odbywają się także pokazy „tańczącej fontanny” oraz koncert finałowy w Katedrze Oliwskiej. Na czas trwania Festiwalu w Parku Oliwskim pojawiają się przebrani w stroje z epoki aktorzy i statyści. Pomysłodawcą, głównym organizatorem i uczestnikiem od pierwszej edycji jest Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod kierownictwem Jana Łukaszewskiego.

W 2014 roku Festiwal odbędzie się po raz dziewiąty. Wystąpią na nim znakomici artyści z Polski i Europy, a także ze świata. Podczas 9. Festiwalu Mozartiana 2014 gośćmi będą: Włodek Pawlik Trio– zespół jazzowy pianisty i kompozytora Włodka Pawlika, laureata nagrody GRAMMY 2014 w kategorii „Najlepszy album dużego zespołu jazzowego”, Akademie für Alte Musik Berlin (Niemcy)- uznawana za jedną z najlepszych orkiestr kameralnych świata, szwajcarski zespół muzyki dawnej Musica Fiorita pod kierunkiem Danieli Dolci, wykorzystujący oryginalne instrumenty z okresu renesansu i baroku, Janusz Wawrowski - wirtuoz skrzypiec, absolwent i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz pomysłodawca i Dyrektor Artystyczny międzynarodowych festiwali promujących muzykę polską – „Muzyka na szczytach” oraz „Muzyczne przestrzenie”, Janusz Prusinowski Trio- awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji, łącząca muzykę z tańcem, a archaiczność – z nowoczesnością, dr Alina Ratkowska- czołowa polska klawesynistka, adiunkt Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatka nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Goldbergowskiego, Tytus Wojnowicz - oboista wykonujący muzykę od poważnej, poprzez filmową do etnicznej, w sposób nadający im wyjątkowe, nowoczesne brzmienie, Shirley Brill (Izrael) - światowej sławy klarnecistka, a także: Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod kierownictwem artystycznym Jana Lewtaka, Massimiliano Caldi (Włochy), Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Michele Di Toro (Włochy), Yuko Kawai (Japonia), Mateusz Pospieszalski, Grzegorz Skrobiński i Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Wielką atrakcją będzie z pewnością opera Don Giovanni„pod gołym niebem” z udziałem solistów z różnych teatrów Włoch, pod dyrekcją Massimiliano Caldi’ego i w oprawie muzycznej Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Przy tej niezwykłej inscenizacji zostaną wykorzystane oryginalne kostiumy z epoki Mozarta oraz naturalna, historyczna „scenografia” Parku Oliwskiego w Gdańsku.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Kilar na jazzowo

Kuba StankiewiczKoncert Kilar na jazzowo w wykonaniu Kuby Stankiewicza (na zdjęciu) odbędzie się w czwartek, 31 lipca 2014 roku o godz. 18.30 w Sali KameralnejFilharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Znakomity pianista jazzowy zaimprowizuje w oparciu o tematy z utworów Wojciecha Kilara. Dwanaście przepięknych melodii z filmów, do których zmarły pod koniec ubiegłego roku kompozytor pisał muzykę, zabrzmi po raz pierwszy na kieleckiej estradzie. Wszystkie utrwalone zostały na płycie wydanej w ubiegłym roku. Wydawnictwo, wysoko ocenione przez krytyków muzycznych, cieszy się również zasłużonym powodzeniem nie tylko wśród miłośników jazzu.

Koncert jednak nie będzie wiernym odtworzeniem nagranego krążka. Jak zapowiedział artysta – repertuar, który może być poszerzony o kilka innych kompozycji Wojciecha Kilara, jego dobór, kolejność, będzie autorską koncepcją tworzoną ad hoc, podyktowaną nastrojem na sali. Wiele zatem zależeć będzie od słuchaczy, którzy na pewno nie pozostaną obojętni na piękno gry, niezwykłe wyczucie melodii i improwizacyjny talent artysty.

La Tempesta, Piotr Iwicki, Milo Kurtis i Karolina Paczyńska czyli drugi weekend warszawskiego VII Letniego Festiwalu Nowego Miasta

VII Letni Festiwal Nowego Miasta 2014Drugi weekend warszawskiego VIILetniego Festiwalu Nowego Miasta znów pełen atrakcji, których nie można opuścić.

W sobotę, 2 sierpnia 2014 rokuo godz. 11:30 odbędzie się koncert plenerowy z udziałem duetu perkusyjnego, który tworzą Piotr Iwicki i Milo Kurtis. Bogate instrumentarium perkusyjne i charyzmatyczne osobowości z pewnością zachwycą każdego, kto odwiedzi ogród Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a). Po tym koncercie przewodniczka Karolina Paczyńska zabierze miłośników historii i architektury na kolejny festiwalowy spacerpod tytułem: Na Zakroczymskim Trakcie, czyli spacer ulicą Freta. Zbiórka przed kościołem św. Jacka o godz. 12:30 (ul. Freta 10).

Niedzielne przedpołudnie 3 sierpnia 2014jak zawsze jest dedykowane najmłodszej publiczności, która ponownie spotka się z Filharmonią Przedszkolakaw ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a). Znów nie zabraknie muzyki i wspólnego muzykowania, które rozpoczną się o godz. 11:30. Na finał drugiego weekendu VII Letniego Festiwalu Nowego Miasta w niedzielę o godz. 14:00 w kościele Stygmatów św. Franciszka Serafickiego (ul. Zakroczymska 1) wielka sensacja dla wszystkich miłośników muzyki dawnej. Po raz pierwszy w Warszawie zostaną wykonane Psalmi Poenitentiales (Psalmy Pokutne) z 1586 roku, renesansowego kompozytora Szymona Madelki. Tę wspaniałą muzykę wykonają znakomici muzycy, znani z niezwykłych przedsięwzięć - zespół muzyki dawnej La Tempesta pod kierownictwem Jakuba Burzyńskiego.

VII Letni Festiwal Nowego Miasta odbywa się w Warszawie w dniach od 26 lipca do 10 sierpnia 2014 roku i jest dedykowany miłośnikom muzyki polskiej, zabytków i historii warszawskiego Nowego Miasta. Wstęp na wszystkie koncerty i spacery z przewodnikiem jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: folder Festiwalu - plik PDF

Jubileuszowy Festiwal Bachowski w Świdnicy

Międzynarodowy Festiwal BachowskiMiędzy 25 lipca a 3 sierpnia 2014 roku odbędzie się w Świdnicy XVMiędzynarodowy Festiwal Bachowski. Jego program jak co roku wypełni muzyka dawna w najpiękniejszych historycznych wnętrzach.

Festiwal Bachowski w Świdnicy odbywa się zawsze na przełomie lipca i sierpnia w najpiękniejszych zabytkach miasta i Ziemi Świdnickiej. Organizatorem jest fundacja im. J.S. Bacha z prezesem w osobie Ryszarda Wawryniewicza, a dyrektorem artystycznym Jan Tomasz Adamus.

W programie jubileuszowej edycji Festiwalu znajdą się m.in. kantaty Bacha, pieśni Mendelssohna, utwory Mozarta, Haydna, Beethovena, Chopina i innych wybitnych kompozytorów. Zabrzmią też dwa wielkie tytuły operowe: Dydona i EneaszHenry’ego Purcella oraz Don GiovanniWolfganga Amadeusza Mozarta w interpretacji zespołu Capella Cracoviensis. Wystąpią m.in. legendarny angielski dyrygent Andrew Parrottoraz berlińska Akademie für Alte Musik.

ZOBACZ: program Festiwalu

Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn - w Sopocie

XV Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn 2014Jubileuszowy XVMiędzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” odbędzie się w dniach 9-24 sierpnia 2014 roku.

Festiwal to wieloletni projekt, który nawiązuje do przedwojennych tradycji muzycznych Miasta Sopotu w zakresie prezentacji muzyki klasycznej. Wybór Sopotu na miejsce prezentacji festiwalowych nie jest przypadkowy. Kurort, który od dawna aspiruje do uznania go letnią stolicą Europy, stał się już miejscem prestiżowych spotkań i konferencji dyplomatów i artystów ze starego kontynentu. Wykorzystując jego atuty organizatorzy realizują koncerty festiwalowe w wielu miejscach na jego terenie, m.in. Sala Herbowa Urzędu Miasta Sopotu, wnętrza zabytkowych kościołów oraz nowoczesna Zatoka Sztuki przy plaży. Dzięki swojej ciekawej i niekonwencjonalnej oprawie, występom wybitnych artystów, festiwal spotyka się z dużym uznaniem krytyki, trójmiejskiej publiczności oraz gości z Polski i zagranicy licznie odwiedzających nadmorski kurort w okresie letnim. Popularność festiwalu zainspirowała jego twórców do wdrożenia w życie cyklu „Promocja młodych”, który wspiera utalentowanych adeptów sztuki i promuje ich, umożliwiając debiut na międzynarodowej scenie muzycznej.

Wielką orędowniczką Teatru Otwartego – organizatora wydarzenia – była Legenda Polskiej Wokalistyki Maestra Maria Fołtyn, która wielokrotnie zasiadała w gronie patronów honorowych Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych” w Sopocie. W mediach publicznych podkreślała rangę i znaczenie festiwalu, mówiąc iż „jest to unikatowe, jedyne tego typu zjawisko kulturalne w Polsce, jedyny festiwal o tak szerokim spektrum, prezentujący różne epoki i style w muzyce nie wykraczając poza granice dobrego smaku”. Z okazji przypadającej w 2014 roku 90. rocznicy urodzin Marii Fołtyn jubileuszowa edycja Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych” została zadedykowana Artystce.

W ramach Festiwalu zaplanowano 5 koncertów, które wzorem lat ubiegłych prezentować będą muzykę z kręgu wielokulturowego. Przeprowadzony także zostanie 4-dniowy Kurs Mistrzowski Interpretacji Polskiej Pieśni Romantycznej, który w tym roku poprowadzą Urszula Kryger i Jacek Szymański. Festiwal zakończy koncert „Młodym być i więcej nic” - w 20. rocznicę śmierciWitolda Lutosławskiego i 35. rocznicę śmierci Jerzego Petersburskiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Muzyka polska na Presteigne Festival w Walii

Presteigne Festival 2014Z okazji obchodów 100. rocznicy urodzinAndrzeja Panufnika prestiżowy Presteigne Festival, odbywający się w dniach 21-26 sierpnia 2014 roku w Presteigne w hrabstwie Powys w środkowej Walii, poświęcony zostanie w sposób szczególny muzyce polskiej, zwłaszcza twórczości Jubilata.

22 sierpniao godz. 16.00 organizatorzy zapraszają na prezentację audycji radiowej Warsaw Variationsoraz spotkanie z Lady Camillą Panufnik, kompozytorkąRoxanną Panufnik i Alanem Hallem, które poprowadzi dyrygent, pianista i wydawca, David Wordsworth. Godzinę później z samą już córką Andrzeja Panufnika – Roxanną rozmawiać będzie znany muzykolog Stephen Johnson. Wieczorem o godz. 19.45 w St Andrew’s Church odbędzie się uroczysty koncert z okazji 100. rocznicy urodzinpolskiego kompozytora. W jego programie znajdą się dwie kompozycje Andrzeja Panufnika - Sinfonia Concertantena flet, harfę i orkiestrę smyczkową oraz Landscapena orkiestrę smyczkową. W roli solistek wystąpią: Juliette Bausor – flet i Sally Pryce – harfa, a Presteigne Festival Orchestra poprowadzi George Vass. Usłyszymy także Koncert na orkiestrę smyczkowąGrażyny Bacewicz oraz Little Music for string orchestraMichaela Tippetta i Concertino for violin and string orchestraHuw Watkinsa, z Benjaminem Nabarro w partii solowej. Kompozycje Andrzeja Panufnika znajdą się również w programach kolejnych festiwalowych koncertów. III Kwartet smyczkowy „Wycinanki” zagra Cavaleri Quartet (23 sierpnia), Song to the Virgin Maryzaśpiewa chór The Joyful Company of Singers pod kierownictwem Petera Broadbenta (23 sierpnia), II zeszyt Miniature Studieswykona pianista Richard Uttley (25 sierpnia), a Love Song- Clare McCaldin – mezzosopran i Chris Hopkins – fortepian (26 sierpnia).

Jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu Presteigne będzie także światowa premiera Requiem na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę kameralnąPawła Łukaszewskiego. Prawykonanie utworu odbędzie się 24 sierpniaw wykonaniu Rachel Nicholls (sopran), Christophera Fostera (baryton), The Joyful Company of Singers oraz Presteigne Festival Orchestra pod batutą George'a Vassa. Dwa dni później, podczas finałowego koncertu festiwalu światową premierębędzie miała również kompozycja Macieja ZielińskiegoConcello, którą wykonają: Gemma Rosefield – wiolonczela i ponownie orkiestra festiwalowa pod batutą Vassa.

Ponadto w programie festiwalowych koncertów znajdą się kompozycje Witolda LutosławskiegoGravena wiolonczelę i fortepian (22 sierpnia), Preludia tanecznena klarnet i fortepian i Partita na skrzypce i fortepian(23 sierpnia), Grażyny BacewiczDwie etiudy(25 sierpnia), Henryka Mikołaja GóreckiegoDwie pieśni sakralne op. 30i I Kwartet smyczkowy op. 62 „Już się zmierzcha” (25 sierpnia), Krzysztofa PendereckiegoKwartet na klarnet i trio smyczkowe(24 sierpnia), Preludium na klarnet solo(25 sierpnia) i Serenada na orkiestrę smyczkową(26 sierpnia) oraz kolejne utwory Pawła Łukaszewskiego - Trio fortepianowe (23 sierpnia) i Macieja Zielińskiego - Lutosławski in memoriam(23 sierpnia) i Trio for MB(25 sierpnia).

Publiczność walijskiego festiwalu będzie miała także okazję spotkać się z polskimi kompozytorami: Pawłem Łukaszewskim, z którym rozmawiać będzie Thomas Hyde (23 sierpnia) i – tuż przed prawykonaniem Requiem– Adrian Thomas (24 sierpnia) oraz z Maciejem Zielińskim, z którym rozmowę o premierze jego Concello poprowadzi także znany badacz muzyki polskiej – Adrian Thomas (26 sierpnia). Adrian Thomas, autor książek o Grażynie Bacewicz, Henryku Mikołaju Góreckim i Witoldzie Lutosławski oraz najnowszej publikacji Polish Music since Szymanowskiwygłosi również osobny odczyt, zatytułowany Three Generations of Polish Composers(26 sierpnia). Przedstawi w nim polskich twórców, których muzyka znalazła się w programie tegorocznego Presteigne Festival: od generacji kompozytorów urodzonych przed I wojną światową – Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Grażyny Bacewicz, po reprezentantów obecnych czasów - Pawła Łukaszewskiego i Macieja Zielińskiego.

Więcej informacji – na stronie festiwalu: www.presteignefestival.com i w folderze festiwalowym (plik pdf): www.presteignefestival.com/PDFs/PF2014_brochure_for_web.pdf

Doroczne i Honorowe Nagrody ZKP 2014 przyznane

Związek Kompozytorów PolskichW dniu 15 lipca 2014 roku Jury w składzie: Sławomira Żerańska-Kominek (przewodnicząca), Magdalena Długosz, Alicja Matracka-Kościelny, Jerzy Kornowicz i Tadeusz Wielecki przyznało Doroczne NagrodyZwiązku Kompozytorów Polskich. Laureatkami Nagród zostały:
  • Marta Szoka – za wybitne osiągnięcia naukowe, w szczególności za książkę George Crumb. Muzyka onirycznych wizji i magicznych formuł. Za wyjątkową aktywność w działaniach na rzecz kultury muzycznej;
  • Agata Zubel – za wybitne osiągnięcia twórcze, w szczególności za utwory: Cascando, Not I, IN.

Doroczna Nagroda Związku Kompozytorów przyznawana jest od 1949 roku polskim kompozytorom, wykonawcom, muzykologom, pedagogom i organizatorom życia muzycznego za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe. Wśród dotychczasowych laureatów są : Grażyna Bacewicz, Tadeusz Baird, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki i Bogusław Schaeffer.

W dniu 25 czerwca 2014 Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało także tegoroczne Nagrody Honorowe Związku Kompozytorów Polskichza zasługi dla promocji muzyki polskiej. Otrzymali je:

  • Szymon Bywalec – za znakomite interpretacje utworów polskich kompozytorów współczesnych w kraju i za granicą, za współtworzenie Orkiestry Muzyki Nowej i liczne działania popularyzatorskie;
  • Iwona Lindstedt – za upowszechnianie wiedzy o muzyce współczesnej - zwłaszcza polskiej, w publikacjach oraz w internecie.

Nagroda Honorowa Związku Kompozytorów Polskich przyznawana jest od 1971 roku. Wśród jej laureatów są: Nadia Boulanger, Bohdan Wodiczko, Stefania Woytowicz, Ivan Monighetti, Iannis Xenakis, Adrian Thomas, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Chłopecki, Kwartet Wilanów, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Wim Boerman z Orkiestrą „Ereprijs” i Polskie Radio Program 2.

Uroczyste wręczenie nagródnastąpi podczas 57. Festiwalu „Warszawska Jesień” 23 września 2014 rokuo godz. 13.00 w siedzibie ZKP w Warszawie (przy Rynku Starego Miasta 27).

Znamy finalistów Transatlantyk Film Music Competition 2014

Transatlantyk Festival Poznań 2014Jury pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka wyłoniło finalistów 4. międzynarodowego konkursu kompozytorskiego Transatlantyk Film Music Competition. Spośród 220 nadesłanych prac jury wybrało 11 najlepszych, które zmierzą się w finałowej rywalizacji 13 sierpnia 2014 roku w Poznaniu.

Do finału Transatlantyk Film Music Competition 2014 zakwalifikowali się: Chad Cannon (USA), Antonio Di Iorio (Włochy), Maciej Dobrowolski (Polska), Paweł Górniak (Polska), Kamil Hamulczyk (Polska), Marcin Maślanka (Polska), Marcin Partyka (Polska), Marcin Sadowski (Polska), Moritz Schmittat (Niemcy), Joep Sporck (Dania), Soojo Yoon (Korea Południowa/USA). Kolejność nie jest związana z punktacją. Poziom tegorocznego konkursu był niezwykle wysoki.

Transatlantyk Film Music Competition to konkurs dla kompozytorów, którzy cenią sobie możliwość opracowania muzyki w najdrobniejszych szczegółach. Transatlantyk Festival Poznań udostępnia młodym twórcom materiały video, do których kompozytorzy stworzyć mają oryginalne ścieżki dźwiękowe. Organizatorzy pozostawiają nieograniczone pole dla wyobraźni młodych twórców. Wybór składu zespołu wykonawczego oraz charakteru muzyki leży wyłącznie w gestii uczestników konkursu. Nadesłane prace oceniane są następnie przez międzynarodową komisję złożoną z wybitnych specjalistów (kompozytorów, muzykologów, osób związanych z przemysłem filmowym). Publiczność poznaje jedynie wybraną, elitarną grupę 10 finalistów. Zwycięzca konkursu otrzyma: tytuł Transatlantyk Young Composer 2014 oraz Transatlantyk Young Composer Award – First Prize w wysokości 40 000 PLN.

Więcej informacji na temat Transatlantyk Film Music Competition: www.transatlantyk.org

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

VII Letni Festiwal Nowego Miasta

VII Letni Festiwal Nowego Miasta 2014Cezariusz Gadzina, kwartet saksofonowyMorpheus, orkiestraWarsaw Camerata i Karolina Paczyńska na rozpoczęcie VIILetniego Festiwalu Nowego Miasta.

W Warszawie w dniach od 26 lipca do 10 sierpnia 2014 rokujuż po raz siódmy odbędzie się Letni Festiwal Nowego Miasta, dedykowany miłośnikom muzyki polskiej, zabytków i historii warszawskiego Nowego Miasta. W ciągu trzech weekendów tegorocznej edycji odbędzie się 12 imprez. Program festiwalu jak zawsze bardzo różnorodny i niezwykle ciekawy. Można więc wybrać się na koncerty plenerowe, koncerty orkiestrowe w nowomiejskich kościołach, spacery z przewodnikiem po Nowym Mieście oraz koncerty przygotowane specjalnie dla najmłodszych.

W pierwszym tygodniu festiwalowym w sobotę 26 lipcao godz. 11:30 w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) wystąpi kwartet saksofonowy Morpheus. Następnie o 12:30 sprzed kościoła św. Jacka (ul. Freta 10) będzie można wyruszyć z przewodniczką Karoliną Paczyńską, trasą wiodącą przez pałace Nowego Miasta. W niedzielę 28 lipcao godz. 11:30 najmłodsi słuchacze spotkają się z Filharmonią Przedszkolakaw ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a). Tego samego dnia o godz. 13:00 w kościele p.w. św. Jacka (ul. Freta 10) wydarzenia pierwszego weekendu festiwalowego zamknie Koncert Warszawski– prezentujący muzykę kompozytorów związanych z Warszawą. Zabrzmią więc utwory: Fryderyka Chopina, Andrzeja Panufnika i Macieja Małeckiego. Wystąpi saksofonista Cezariusz Gadzina i orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego.

Kolejne weekendy festiwalowe to w dalszym ciągu muzyka polska i zwiedzanie Nowego Miasta: w soboty - koncerty plenerowe w wykonaniu duetu perkusyjnego Piotr Iwicki i Milo Kurts (2 sierpnia)oraz tria stroikowego Wachnik Trio (9 sierpnia) i spacery z przewodniczką Karoliną Paczyńską. W niedzielne przedpołudnia najmłodszych czeka dalsza podróż w świat muzyki w towarzystwie Filharmonii Przedszkolaka. Muzyka polska w festiwalowe niedziele to muzyczne rarytasy. W wykonaniu zespołu muzyki dawnej La Tempesta (3 sierpnia), pierwszy raz w Warszawie zabrzmią Psalmy Pokutnerenesansowego kompozytora Szymona Madelki, a na finał tegorocznego VII Letniego Festiwalu Nowego Miasta Kwartet Wilanów (10 sierpnia) wykona muzykę Karola Kurpińskiego, Karola Szymanowskiego i Władysława Słowińskiego.

Wszystkie wydarzenia VII LFNM 2014 będą odbywać się na warszawskim Nowym Mieście: przedpołudniowe koncerty plenerowe w soboty i w niedziele w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) i niedzielne koncerty w kościołach: pw. św. Jacka (ul. Freta 10), Stygmatów św. Franciszka (ul. Zakroczymska 1) i Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul. Przyrynek 2).

Wstęp na wszystkie koncerty i spacery z przewodnikiem jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

zobacz:program Festiwalu

Polacy zwycięzcami Konkursu Seiferta

Bartosz DworakSkrzypkowie z Hiszpanii, Słowacji, oraz Polski zdobyli nagrody w zakończonym 19 lipca 2014 roku I Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Wśród nagrodzonych królują Polacy, bo to oni - zdaniem jury – okazali się najwspanialszymi kontynuatorami skrzypcowego geniuszu patrona Konkursu.

- Zbyszek byłby z Was dumny! I mówię nie tylko o tych skrzypkach, którzy zdobyli główne nagrody, ale o wszystkich dziesięciu, którzy zakwalifikowali się do półfinałów i finałów. Wszyscy pokazaliście jak wspaniałymi i wrażliwymi jesteście artystami. Jestem przekonana, że Zbyszek potwierdziłby moje słowa – podkreśla tuż po ogłoszeniu wyników Konkursu żona artysty - Agnieszka Seifert.

Laureatów odbywającego się po raz pierwszy Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta poznaliśmy podczas koncertu galowego w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. I nagrodę (10.000 Euro) zdobył 26-letni Bartosz Dworak (na zdjęciu), którego miłośnicy jazzu mogli już podziwiać jako laureata wielu polskich konkursów. II nagrodę(5.000 Euro) odebrał pochodzący z Hiszpanii Apel-les Carod Requesens. III nagrodęjury postanowiło zaś przyznać ex aequo Romanowi Janosceze Słowacji (1.000 Euro) i polskiemu skrzypkowi Dawidowi Lubowiczowi(1.000 Euro).

W gronie nagrodzonych znalazł się jeszcze jeden młody wiolinista z Polski, pochodzący z doskonale znanej krakowskiej rodzimy muzycznej Stanisław Słowiński, który zdobył nagrodę publiczności. Specjalną nagrodę ustanowił również Adam Balas, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, gdzie przez trzy dni odbywały się półfinałowe i finałowe przesłuchania konkursowe. Nagrodę w postaci zaproszenia do koncertu w Lusławicach odebrał Dawid Lubowicz. Jurorzy, jak też sami konkursowicze podkreślali ponadto znakomite przygotowanie, profesjonalizm i doskonałą współpracę z zespołem Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio, które akompaniowało wszystkim biorącym udział w tym czterodniowym maratonie skrzypkom.

Kolejna edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta odbędzie się w 2016 roku. Organizatorem Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta jest Fundacja im. Zbigniewa Seiferta. Wydarzenie przygotowane zostało we współpracy z Letnim Festiwalem Jazzowym w Piwnicy pod Baranami i Festiwalem Emanacje.

Polacy w finale Konkursu im. Zbigniewa Seiferta

I Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta Finałowe przesłuchania I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta odbędą się w piątek, 18 lipca 2014 roku o godz. 19.00 na scenieEuropejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Po dwudniowej turze przesłuchań do ścisłego finału jury w składzie Mark Feldman, Glen Moore, Janusz Stefański zakwalifikowało pięciu artystów, w tym dwóch skrzypków z Polski.

O główne nagrody Konkursu walczyć będą: Bartosz Dworak(Polska), Dawid Lubowicz(Polska), Apel.les Carod Requesens(Hiszpania), Klemens Bittmann(Austria), Roman Janoska(Słowacja). Otwarte dla publiczności przesłuchania rozpoczną się w Lusławicach o godz. 19.00. Można je również śledzić za pośrednictwem transmisji radiowej on-line realizowanej przez www.radiojazz.fm Zwycięzców Konkursu poznamy podczas gali finałowej, która odbędzie się w sobotę, 19 lipca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie (godz. 19.00). Bohaterami uroczystości będą również jurorzy, którzy przyjmując zaproszenie do Polski postanowili zagrać specjalny koncert podczas tego wieczoru, by w ten sposób oddać hołd swemu niegdysiejszemu przyjacielowi, fantastycznemu skrzypkowi Zbigniewowi Seifertowi. Podczas finałowej gali dołączy do nich również krakowski pianista Paweł Kaczmarczyk.

Organizatorem I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta jest Fundacja im. Zbigniewa Seiferta. Wydarzenie przygotowane zostało we współpracy z Letnim Festiwalem Jazzowym w Piwnicy pod Baranami oraz Festiwalem "Emanacje".

Roztańczony kosmos - koncerty dla dzieci w Planetarium Niebo Kopernika

Koncerty dla dzieci w PlanetariumMuzyka, astronomia i dzieci? Jak połączyć dziecięcą ciekawość i wrażliwość na muzykę z obserwacjami nieba? Warszawskie Centrum Nauki Kopernik ma na to sposób i dlatego raz w miesiącu zaprasza na niezwykłe interaktywne koncerty przygotowane specjalnie dla najmłodszych widzów.

Na koncertach 20 lipca i 17 sierpnia 2014 rokuwystąpi zespół Hob-beats Percussion Duo (Miłosz Pękala i Magdalena Kordylasińska-Pękala) oraz marimby, wibrafony i kalimby. Przy dźwiękach tych niezwykłych instrumentów poznamy zakątki naszego Układu Słonecznego i wybierzemy się w kosmiczną podróż. A usłyszymy utwory Miłosza BembinowaReturning Sounds for Magda and Miłosz, Andersa Koppela – Toccata(fragment – walc), Erica Sammuta – Libertango(fragment), Ghanaia, Felixa Kubina – Gameboy Renaissance 2 i własną kompozycję zespołu Hob-beats Percussion Duo – Dziadolka.

Koncerty dla dzieci w Planetarium Centrum Nauki Kopernik odbywają się raz w miesiącu w wybraną niedzielę. Koncert trwa około 45 minut. Dla dzieci 4-7 lat.

Jubileuszowa LETNIA FILHARMONIA aukso - w Wigrach i Pieninach

XV LETNIA FILHARMONIA aukso 2014XVLETNIA FILHARMONIA aukso odbędzie się w Wigrach w dniach 25 lipca – 2 sierpnia 2014 roku i – po raz pierwszy w południowej odsłonie – w Pieninach w dniach 8-10 sierpnia 2014 roku. Głównym rysem jubileuszowej edycji festiwalu będzie osoba i twórczośćAndrzeja Panufnika (stulecie urodzin). Wykonane zostaną trzy jego utwory: Koncerty skrzypcowyi wiolonczelowy, Suita staropolska.

Honorowym Gościem Festiwalu będzie żona Andrzeja Panufnika, Lady Camilla Jessel Panufnikz Wielkiej Brytanii, która spotka się ze słuchaczami, aby opowiedzieć o swoim domu rodzinnym i życiu z wybitnym polskim kompozytorem.

Podczas Festiwalu będzie także okazja do zaprezentowania nowego programu AUKSO z zespołem muzyki etniczno-jazzowej Vołosi(triumfatorów Festiwalu Nowa Tradycja 2010), który w sposób szczególny zabrzmi zwłaszcza w południowym regionie Polski - na ziemiach, z których pochodzą tematy niektórych utworów. Nie zabraknie również arcydzieł klasyki (utworów Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna).

XV LETNIA FILHARMONIA aukso będzie próbą podsumowania dotychczasowego dorobku tyskiego zespołu, od początku działającego pod kierownictwem wybitnego skrzypka, kameralisty i dyrygenta, Marka Mosia. 14 lat temu AUKSObyło jeszcze zespołem studenckim i w ramach warsztatów wybrało się do (nieistniejącego już dziś) Domu Pracy Twórczej w Wigrach, aby przez kilkanaście letnich dni intensywnie popracować. Efektem były pierwsze publiczne koncerty dla mieszkańców Suwalszczyzny i wczasowiczów przebywających w tym regionie. Po 14 latach do udziału w jubileuszowej edycji rozbudowanego już, corocznego Festiwalu zaproszeni zostali "ojcowie chrzestni" orkiestry - artyści, którzy dali jej na tym początkowym etapie bezcenny impuls i zachętę do wytężonej pracy nad poziomem artystycznym - pianista Janusz Olejniczak oraz wiolonczelista Andrzej Bauer. Nie zabraknie wśród solistów także artystów młodszego pokolenia, o wybitnych już jednak osiągnięciach (liczne nagrody na konkursach międzynarodowych) i dokonaniach (udział w renomowanych festiwalach w Polsce i za granicą). Należą do nich wiolonczelista Marcin Zdunik i pianistka Aleksandra Świgut, a także skrzypek Janusz Wawrowski.

Centralne miejsce w programach koncertów zajmie twórczość Andrzeja Panufnika, świetnego dyrygenta i jednego z najbardziej utalentowanych kompozytorów polskich w czasach powojennych (syna wybitnego polskiego konstruktora skrzypiec), którego stulecie urodzin obchodzimy w 2014 roku. Od wielu lat śląskie środowisko muzyczne podtrzymuje kontakty z rodziną kompozytora mieszkającą w Anglii. Zaszczytem będzie możliwość goszczenia Lady Panufnik, która w tym wyjątkowym również dla niej roku, aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach dedykowanych pamięci jej męża.

W ramach ciągłego poszerzania repertuaru klasycznego orkiestry AUKSO Marek Moś zadyryguje na Festiwalu dwoma arcydziełami – III i IV SymfoniąLudwiga van Beethovena (w ubiegłym roku wykonane zostały I i II Symfonia, entuzjastycznie przyjęte przez publiczność). W związku z tym do stałego tj. smyczkowego składu orkiestry kameralnej doangażowana zostanie sekcja dęta oraz perkusyjna. Skład ten wykorzystany zostanie także do wykonania Koncertu wiolonczelowegoAndrzeja Panufnika, Roberta Schumanna, Koncertu fortepianowegoFryderyka Chopina oraz przede wszystkim Koncertu potrójnego na fortepian, skrzypce i wiolonczelę C-durLudwiga van Beethovena. Jeden z wieczorów, jak co roku, przeznaczony zostanie na muzykę z pogranicza klasyki i innych nurtów muzycznych. Tym razem posłuchamy nieco muzyki etnicznej. Bogate doświadczenia orkiestry AUKSO i Marka Mosia poszerzą się bowiem o współpracę z zespołem Vołosi. Formacja ta w 2010 roku odniosła ogromny sukces na Festiwalu "Nowa tradycja" w Warszawie, a w 2011 zdobyła Grand Prix dla najlepszego utworu world musicw Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. Zespół czerpie inspirację z ludowej tradycji muzycznej Karpat, gra w sposób żywiołowy, łącząc oryginalne i odległe od wszelkich banałów aranżacje z klasycznym kunsztem wykonawczym.

Wydarzeniom koncertowym będzie towarzyszył wątek edukacyjny – warsztaty pianistyczno-kameralnepod artystyczną pieczą solistów Festiwalu.

Muzyka polska na Żuławach

Muzyka polska na ŻuławachW dniach 17-22 lipca 2014 roku odbędzie się pierwsza edycja Ogólnopolskiego Festiwalu ,,Muzyka polska na Żuławach”, którego pomysłodawcą i organizatorem jestElbląska Orkiestra Kameralna. Poza repertuarem niekwestionowanym atutem wydarzenia są miejsca, w których będą realizowane festiwalowe koncerty - zabytkowe wnętrza gotyckich kościołów.

Już w lipcu Kościoły: w Pasłęku (17 lipca - Kościół p.w. św. Bartłomieja), Dzierzgoniu (18 lipca - Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej), Krzyżanowie gm. Stare Pole (19 lipca - Kościół p.w. św. Barbary), Nowym Dworze Gdańskim (20 lipca - Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego), Pruszczu Gdańskim (21 lipca - Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego) oraz w Jantarze gm. Stegna (22 lipca - Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła), zamienią się w wyjątkowe sale koncertowe, otwarte dla szerokiego grona słuchaczy. W każdym miejscu poza koncertem głównym (godz. 19:00) odbędzie się otwarta próba generalna adresowana do dzieci i młodzieży (godz. 16:00). Poprowadzi je Jarosław Praszczałek.

W programie festiwalowych koncertów znajdą się utwory: Souvenir la mer Baltic op. 24 Karola Lipińskiego, Nokturn op. 27 nr 2 Fryderyka Chopina, Polonez D-dur Henryka Wieniawskiego, Melodia Ignacego Jana Paderewskiego, Serenada Mieczysława Karłowicza, Oberek 1 Grażyny Bacewicz, Pięć melodii ludowychWitolda Lutosławskiego, Suita staropolskaAndrzeja Panufnika oraz OrawaWojciecha Kilara. Prezentowane utwory inspirowane są rodzimym folklorem, nawiązującym do melodii ludowych pochodzących z różnych regionów Polski. Wszystkie dzieła charakteryzują się różnorodnością barw - od delikatnych, subtelnych po żywe, skoczne, pełne ekspresji i wyrazu.

Źródła i Inspiracje - Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny w Krakowie

Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje” 2014Przez dwa wakacyjne tygodnie, od 14 do 25 lipca 2014 rokuAkademia Muzyczna w Krakowie będzie rozbrzmiewać muzyką perkusyjną w międzynarodowym wykonaniu. Po raz dziesiąty odbędzie sięMiędzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje”.

Festiwal poprzedzi III edycja Kursów Perkusyjnych ASTAPER, prowadzonych wspólnie przez cztery europejskie uczelnie muzyczne: Musik Hohschule Freiburg, Conservatorio Superior J. Rodrigo z Valencji, Conservatorio C. Pollini z Padwy i Akademię Muzyczną z Krakowa. Jednym z elementów Festiwalu będzie koncert przygotowany przez uczestników kursów, studentów tychże uczelni, pod okiem wybitnych pedagogów – perkusistów, profesorów: Bernharda Wulffa, Massimo Pastorei Jana Pilcha. Przez dwa lipcowe tygodnie Akademia Muzyczna w Krakowie będzie rozbrzmiewać muzyką perkusyjną w międzynarodowym wykonaniu. Z zaproszonych gości usłyszymy i zobaczymy – bo aspekt wizualny jest nieodłączną atrakcją muzyki perkusyjnej – wybitnych przedstawicieli różnych odmian muzyki perkusyjnej.

Pierwszy koncert w środę 16 lipcabędzie prezentacją utworów przygotowanych przez zespoły z poszczególnych uczelni, biorących udział w kursach. Kolejnym dniem koncertowym będzie sobota 19 lipca, kiedy to wystąpią dwa duety: Drumbassadorsz Holandii i Duet Maseli/Głykz Polski. Drumbassadors to zespół od lat uznawany za jeden z oryginalniejszych i znakomicie odbieranych przez publiczność wykonawców. Ich sposób traktowania zestawów bębnów, na których grają i to, ile muzyki potrafią z nich wydobyć są naprawdę imponujące. Drugi duet to bardzo dobrze znani polskiej publiczności koncertów jazzowych, znakomici wibrafoniści. Koncert ten poprzedzą dwudniowe warsztatyprowadzone przez Wima de Vries i Rene Creemensa czyli duet Drumbassadors (18 i 19 lipca).

Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski „Opus 966” - edycja 2014

OPUS 966 „Opus 966” to konkurs dla młodych kompozytorów, organizowany w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przedsięwzięcie zaplanowano na lata 2013 - 2016. W roku jubileuszu (2016) zwycięzcy wszystkich edycji będą rywalizować o wyjątkowo prestiżowe wyróżnienie: GRAND PRIX OPUS 966. Pierwszym z kandydatów do tej nagrody jest triumfator ubiegłorocznej edycji konkursu -Łukasz Urbaniak.

Przed uczestnikami każdej edycji konkursu staje niecodzienne zadanie - skomponowania utworu na chór mieszany a cappella, nawiązującego do wielowiekowej tradycji muzyki sakralnej i składającego się z... 966 znaków muzycznych.

Prace uczestników konkursu ocenia jury, złożone z utytułowanych polskich kompozytorów: Pawła Łukaszewskiego (przewodniczący jury), Mikołaja Góreckiego i Artura Kroschela.

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym konkursu jest Bartosz Michałowski - dyrygent, założyciel cenionego w Polsce i Europie Poznańskiego Chóru Kameralnego, zaś instytucją odpowiedzialną za organizację tego wyjątkowego wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Vis Artis z siedzibą w Poznaniu.

W drugiej edycji konkursu przewidziano następujące nagrody: I nagroda - 2500 PLN, II nagroda - 1500 PLN i III nagroda - 1000 PLN oraz dwa wyróżnienia po 600 PLN. Przyznane zostaną także nagrody dodatkowe.

Zgłoszenia udziału można nadsyłać do 18 lipca 2014 roku, zaś utwory konkursowe aż do 25 września 2014. Z regulaminem konkursu można zapoznać się na stronie www.opus966.pl

Ogłoszenie laureatów konkursu, wręczenie nagród i koncert prawykonań nagrodzonych kompozycji odbędzie się 6 grudnia 2014 roku w Poznaniu. Nagrodzone utwory zostaną wykonane przez Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego.

Patronat medialny nad konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Sopot Classic 2014 - Na fali z klasyką

Sopot Classic 2014 - Na fali z klasykąKoncerty czwartej edycjiMiędzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sopot Classic” odbędą się w dniach 3-10 sierpnia 2014 roku. To artystyczne przedsięwzięcie wyróżnia przede wszystkim niebanalny program, artyści-pasjonaci oraz kompozytorzy i wykonawcy młodego pokolenia.

Koncert inauguracyjny Festiwalu będzie wielkim świętem twórczości największego z klasyków, a zarazem prekursora muzycznego romantyzmu – Ludwiga van Beethovena. Koncert, który odbędzie się w Operze Leśnej 3 sierpniawypełnią kompozycje Mistrza, a na zakończenie wieczoru wraz z solistami i Polskim Chórem Kameralnym wykonany zostanie Finał słynnej IX Symfonii d-moll. Całość poprowadzi maestro Gabriel Chmura. Koncert będzie również okazją do zapoznania się z wydarzeniami z życia i źródłami inspiracji kompozytora poprzez narrację, którą przedstawi znakomity aktor Krzysztof Gosztyła.

Od początku swego istnienia Festiwal wspiera i pobudza twórczość młodych kompozytorów, a także prezentuje osiągnięcia nowej muzyki polskiej. Program drugiego koncertu, który odbędzie się 6 sierpnia w Sali koncertowej PFK, nawiązuje do „Warszawskiej Jesieni” i został zaproponowany przez radę programową tego największego z polskich festiwali muzyki współczesnej. Usłyszymy kompozycje Ryszarda OsadyMuzykę jesiennąna orkiestrę smyczkową (2004) i Ewy PodgórskiejTempo capricciosona dwa klarnety i orkiestrę smyczkową (2009), a także Juste Janulyte – Elongation of Nightsna orkiestrę smyczkową (2009) i Iannisa Xenakisa – Arouręna zespół kameralny (1971). Wykonawcami, obok Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, będą uznani klarneciści Krzysztof Zbijowski i Andrzej Wojciechowski oraz dyrygent Rodrigo Tomillo.

Trzeci z koncertów festiwalowych to muzyczne spotkanie sopockiej orkiestry i uznanego wiolonczelisty Istvána Várdai’a, który przyjął zaproszenie Dyrektora Festiwalu, maestro Wojciecha Rajskiego. Artyści wspólnie zaprezentują Koncert wiolonczelowy C-dur Josepha Haydna, a następnie zabrzmi Symfonia „Praska” Mozarta. Koncert poprowadzi dyrygent Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Podczas Koncertu finałowego zabrzmią również dzieła klasyczne, jednak o zupełnie innym charakterze. Na zaproszenie Festiwalu w koncercie weźmie udział wybitny niemiecki klarnecista Wolfgang Meyer, który wraz z orkiestrą zagra Koncert klarnetowy A-dur W. A. Mozarta. Pod batutą Pawła Przytockiego orkiestra wykona także m.in. znaną Symfonię „Włoską” F. Mendelssohna.

Festiwal Sopot Classic jest muzyczną propozycją nie tylko dla miłośników muzyki klasycznej, ale także dla wszystkich, którzy chcą obcować z muzyką w najlepszych wykonaniach.

Głównym sponsorem festiwalu i mecenasem orkiestry jest Grupa Energa.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem

XXXVII Dni Muzyki Karola Szymanowskiego 2014 Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza w lipcowe wieczory do uczestnictwa w XXXVIIDniach Muzyki Karola Szymanowskiego. Dziesięć koncertów w dniach 9-19 lipca 2014 roku w Zakopanem wypełnią perły polskiej muzyki fortepianowej, kameralnej i chóralnej, zawsze w najlepszych wykonaniach. Ponadto koncerty 14 i 19 lipca włączone są w obchody Roku Kolberga i prezentują muzykę narodową w twórczościKarola Szymanowskiego i późniejszych kompozytorów polskich.

Historia Dni Muzyki Karola Szymanowskiego sięga 1977 roku, kiedy to z inicjatywy Macieja Pinkwarta, kustosza Muzeum Karola Szymanowskiego, zorganizowano w Zakopanem pierwszy festiwal poświęcony Karolowi Szymanowskiemu. Do 1987 roku Dni Muzyki Karola Szymanowskiego odbywały się w marcu, a później we wrześniu. Począwszy od X edycji festiwal odbywa się w lipcu – miesiącu największego natężenia turystyki na Podhalu. Koncerty symfoniczne i kameralne organizowane są w okazałych kościołach i atrakcyjnych galeriach Zakopanego. W 2014 roku organizatorzy zapraszają do Willi Atma, Galerii Orskiego, Teatru Witkacego, Dworca Tatrzańskiego, Galerii Hasiora oraz Muzeum Tatrzańskiego.

ZOBACZ: program Festiwalu

Sherlock Holmes, pierścień i magia kasyna. Gwiazdy muzyki filmowej na Transatlantyk Festival Poznań

Transatlantyk Festival Poznań 2014Transatlantyk Festival Poznań co roku przyciąga największe gwiazdy muzyczne Hollywood i światowego kina. W 4. edycji Festiwalu, która odbędzie się w dniach 8-14 sierpnia 2014 roku, podążymy za cieniem Sherlocka Holmesa - w świat muzyki przepojonej tajemnicą i akcją.

Gośćmi Transatlantyk Festival Poznań 2014 będąkompozytorzy: Michael Price, Peter Golub(zasiądą w jury międzynarodowych konkursów kompozytorskich, odbywających się w ramach Festiwalu) i Bruce Broughton, którzy poprowadzą master classesi spotkania autorskie. Moderatorem spotkań będzie kolejny niezwykły gość Festiwalu – Tim Burden, znany dziennikarz muzyczny, prezenter radiowyi promotor muzyki filmowej.

Cztery filary, na których opiera sięformuła Transatlantyk Festival Poznań to Film, Muzyka, Inspiracje i Edukacja. Stwarzają one przestrzeń nie tylko dla rozrywki i rozwoju, ale też społecznego dialogu. W ubiegłorocznej edycji Festiwalu wzięło udział blisko 70 tysięcy widzów. Gala Otwarcia i Gala Zamknięcia Festiwalu transmitowane były przez TVP2 i TVP Kultura.

W ramach Festiwalu organizowane są prestiżowe konkursy kompozytorskie: Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest.

Opera Elżbiety Sikory w Chinach

Opera Madame Curie Elżbiety Sikory w ChinachOpera Madame CurieElżbiety Sikory w wykonaniuOpery Bałtyckiej zostanie dwukrotnie wystawiona w Chinach. Przedstawienia odbędą się 3 i 4 września 2014 roku w Teatrze Wielkim w Tianjinie.

Prapremiera Madame Curie w reżyserii Marka Weissa odbyła się 15 listopada 2011 w sali UNESCO w Paryżu. Inscenizację przygotowała Państwowa Opera Bałtycka i Instytut Polski w Paryżu. Realizacja opery była częścią Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE. W operze występuje dziesięciu solistów, trzydziestoosobowy chór i tancerka Bałtyckiego Teatru Tańca. W warstwie muzycznej, oprócz pełnej orkiestry symfonicznej, pojawią się takie instrumenty jak saksofon, akordeon, gitary elektryczne. Fragmenty elektroniczne będą także odtwarzane z komputera. Libretto inspirowane jest życiem prywatnym Marii Skłodowskiej-Curie, jedyną w historii podwójną noblistkę, której badania zmieniły oblicze nauki.

Teatr Wielki w Tianjinie (Tianjin Grand Theatre, TGT) to imponujący, nowy obiekt kulturalny w mieście Tianjin na północy Chin. W pierwszym sezonie jego funkcjonowania zaplanowano niezwykle ambitny program, który z powodzeniem konkuruje z National Center for the Performing Arts w Pekinie.

Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej - po raz 21. w Warszawie

XXI Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki DawnejW lipcu mieszkańcy Warszawy i słuchacze Programu 2 Polskiego Radia znowu będą mogli wsłuchać się w piękną muzykę baroku i szlachetną barwę instrumentów historycznych. XXI Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej odbędzie się w dniach 5-13 lipca 2014 roku naUniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Akademii jest Georg Philipp Telemann i jesień muzycznego baroku.

Jak co roku w ramach MLAMD do Warszawy zawita Simon Standage, wybitny skrzypek specjalizujący się w wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku. Wśród zaproszonych gości zagranicznych są Daniel Brüggen i Nicholas Parle. Grono pedagogów tworzą także uznani artyści z Polski, m.in. Anna Radziejewska, Cezary Szyfman, Małgorzata Wojciechowska, Lilianna Stawarz, Teresa Kamińska. Lipcowa Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła również znaną tancerkę, choreografa, historyka sztuki i pedagoga – Romanę Agnel, która poprowadzi zajęcia z tańca historycznego. Dyrektorem artystycznym Akademii jest Agata Sapiecha – założycielka MLAMD.

XXI Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej to także cykl koncertów, które codzienne od 5 do 13 lipca będą się odbywały w Wilanowie, na UMFC, BUW i Zamku Królewskim. Inauguracja 5 lipca będzie miała miejsce w Studiu Koncertowym Polskiego Radia, gdzie wystąpią zespoły Collegium Musicum 90 i Il Tempo. Wydarzenie to uhonoruje dwie okazje – 20 lat współpracy obu zespołów, a także 20 lat zaangażowania Simona Standege’a w MLAMD. Koncert będzie transmitowany przez Pr.2 Polskiego Radia w ramach Europejskiej Unii Nadawców.

Interesującym wydarzeniem będzie wystawa starodrukówz czasów Kochanowskiego i późniejszych oraz instrumentów z rodziny lutni. Prezentacja odbędzie się 9 lipca w BUW, a po niej wystąpi Jan Čižmář z recitalem lutniowym.

XXI Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej zakończy się wspólnym występem uczestników i pedagogów w niedzielę 13 lipca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

ZOBACZ: program Akademii

Jubileuszowy Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie

Festiwal Muzyki Polskiej 2014WystępEwy Podleś, Polska Gala Operowa i wykonanie Polskiego RequiemKrzysztofa Pendereckiego to tylko część bogatego programu 10. edycjiFestiwalu Muzyki Polskiej, który odbędzie się w Krakowie w dniach 4-20 lipca 2014 roku.

Od 10 lat krakowscy melomani oraz spragnieni kontaktu z polską kulturą turyści mogą uczestniczyć w festiwalu, który – na najszerszą w Polsce skalę – propaguje utwory z dorobku rodzimych kompozytorów. Od początku pomysłem organizatorów festiwalu było, by promować polską muzykę poprzez jej prezentację w wykonaniu światowej klasy artystów. Pod tym względem także dziesiąta edycja Festiwalu powinna zachwycić publiczność.

4 lipca podczas Inauguracji 10. Festiwalu Muzyki Polskiej, będziemy świadkami prezentacji dzieł wielkich indywidualności XX wieku. Cztery różne pokolenia, cztery odmienne pomysły muzyczne i jedna cecha łącząca Karola Szymanowskiego, Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Mykietyna - nowatorskość. W koncercie udział wezmą: Łukasz Długosz, wybitny wirtuoz-flecista, laureat licznych konkursów fletowych w Polsce i za granicą oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, ciesząca się dużym poważaniem w kraju i na arenie międzynarodowej, a nad całością zapanuje charyzmatyczny maestro Alexander Liebreich, okrzyknięty przez prasę jednym z najbardziej rokujących i interesujących przedstawicieli nowej generacji dyrygentów.

13 lipca, w niedzielę festiwal zaprasza na Polską Galę Operową. Tego wieczoru przeniesiemy się w świat szlacheckich dworków, mieszczańskich domków i pod strzechy górali. Zabrzmią sławne arie i partie chóralne operowych twórców umiejących wyrazić całe bogactwo polskich tradycji. Bez ich melodii nie bylibyśmy w stanie wyobrazić sobie polskiej twórczości operowej: Stanisław Moniuszko z fragmentami oper Halka, Hrabina i Paria,Feliks Nowowiejski (Legenda Bałtyku), Władysław Żeleński z arią z opery Janek i Roman Statkowski z polonezem z Marii. Wspaniałych wrażeń dostarczą nam wybitni soliści wraz z Chórem Polskiego Radia oraz Sinfonią Iuventus pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Zaśpiewa Elżbieta Szmytka (sopran), zaś partię tenorową wykona Andrzej Lampert.

W trzecim tygodniu festiwalu, w sobotę, odbędzie się „przegląd” polskiej twórczości pieśniowejw wykonaniu fenomenalnej, światowej sławy śpiewaczki Ewy Podleś (kontralt). Dzięki niej będziemy mogli prześledzić, jak gatunek pieśni ewoluował w twórczości wielkich polskich kompozytorów. Ewa Podleś wystąpi w towarzystwie Garricka Ohlssona, zwycięzcy VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Podczas finałowego koncertu Festiwalu, 20 lipcausłyszymy monumentalne dzieło Krzysztofa Pendereckiego Polskie Requiem w przestrzeni sakralnej – w kościele św. Katarzyny – w wykonaniu znakomitych śpiewaków, Chóru Filharmonii Krakowskiej i Sinfonii Iuventus pod dyrekcją Macieja Tworka. 

Podczas festiwalu zostanie również wręczona, już po raz czwarty, nagroda Złotej Polskiej Muzy. Wyróżnienie to przyznawane jest od 2008 roku, co dwa lata przez organizatorów festiwalu - Stowarzyszenie Muzyki Polskiej - za wybitny wkład w promocję muzyki polskiej na świecie.

ZOBACZ: program Festiwalu

Nagroda Orphee d'Or dla Pawła Łukaszewskiego

Paweł ŁukaszewskiPaweł Łukaszewski otrzymał prestiżową nagrodę Orphee d'Or - Grand Prix du Disque Lyrique - Prix Hector Berlioz, przyznaną przez Academie du Disque Lyrique w Paryżu. Nagrodzono płytę z Missa di Maria a Magdala, wydaną przezDUX. Uroczystość odbyła się w Theatre du Chatelet 30 czerwca 2014 roku.

Nagrodzeni zostali także: Jonas Kaufmann, Renée Fleming, Krzysztof Penderecki, Philippe Jaroussky i Joyce DiDonato.

Missa de Maria a Magdala (Missa bremgartensis) Pawła Łukaszewskiego powstała w 2010 roku na zamówienie dyrygenta Marco Castelliniego, działającego w Bremgarten (od nazwy miasta pochodzi drugi człon nazwy dzieła). Autorem tekstu jest ks. Sylwester J. Kwiatkowski, proboszcz tamtejszej parafii. Płyta z kompozycją otrzymała wcześniej nagrodę Choc de Classica oraz nominację do Nagrody Fryderyk. Jej wykonawcami są: Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska, Tomasz Sadownik, Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej, Śląska Orkiestra Kameralna, dyrygent – Jan Borowski.

Więcej informacji - na stronie: www.academiedudisquelyrique.com

Sukces opery Andrzeja Karałowa na Węgrzech

Gala Operowego Festiwalu Bartók Plus Kepler(2014) - opera młodego polskiego kompozytoraAndrzeja Karałowa do libretta Macieja Papierskiego otrzymała 22 czerwca 2014 roku nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu „Bartók Plus” w węgierskim Miszkolcu.

Festiwal ten, uważany za jedno z najistotniejszych wydarzeń operowych w Europie, połączony jest z corocznym konkursem kompozytorskim „Key to the Future”. Przyznana KeplerowiProficiency Prize to nagroda za „najwyższą jakość i walory artystyczne dzieła”. W swoich opiniach pochodzący m.in. z Węgier, Austrii i Włoch jurorzy podkreślali fakt wyśmienitej instrumentacji i umiejętnego operowania barwą, a także ścisły związek muzyki z tekstem. Opera została zaprezentowana w całości 17 czerwca 2014 roku oraz we fragmentach 22 czerwca, na galowym koncercie Festiwalu.

Keplerto oniryczna opowieść o dwojgu ludzi uratowanych z ginącej Ziemi, którym podarowano nowy świat. Znalazłszy się na nieznanej, dziewiczej planecie, chcą ukształtować ją od początku swoimi rękoma. Choć początkowo towarzyszy im beztroska pasja tworzenia, wkrótce dostrzegają, że nie będą nigdy wolni od przytłaczającej potęgi pamięci.

W konkursie wyróżnienie otrzymała również Greczynka Eugenia Manolides (nagroda publiczności) oraz Węgier Apor Szuts (nagroda dla najmłodszego uczestnika). Wśród kompozycji zwracała uwagę różnorodność stylów: od mocno steatralizowanej konwencji popularnej (Manolides), przez lekko jazzujące, groteskowe harmonie (Szuts) do brzmień współczesnych, czerpiących z impresjonistycznej wrażeniowości i synestetycznych skojarzeń (Karałow).