polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
„Byłem tu, Fryderyk”
24 stycznia 1018, Warszawa
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego
29 stycznia - 10 lutego 2018 , Warszawa
XV Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
31 stycznia 2018 roku
Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych”
Premiera płyty
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz
„Sinfonia Varsovia Kameralnie” – nowy cykl koncertów w siedzibie Orkiestry
3 stycznia - 5 grudnia 2018, Warszawa
Arte dei Suonatori Masterclasses
12–18 lutego 2018, Radziejowice

archiwum

Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego i Manuela de Falli

Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego i Manueal de FalliFestiwal "Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego i Manuela de Falli", organizowany przez Towarzystwo im. K. Szymanowskiego, odbędzie się w dniach 29-31 marca 2011 roku w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Tegoroczna, 14. edycja festiwalu poświęcona będzie twórczości kompozytora hiszpańskiego - Manuela de Falli, z którym Karol Szymanowski działał w Towarzystwie Muzyki Współczesnej w latach dwudziestych ubiegłego stulecia. Obaj bohaterowie festiwalu czerpali inspirację z folkloru swoich krajów – festiwal da więc okazję do porównań, w jaki sposób inspiracje te zostały twórczo przetworzone, w jaki sposób kompozytorzy zespolili elementy archaiczno-prymitywne z nowoczesnym językiem dźwiękowym XX wieku. Festiwal będzie największą dotychczas promocją muzyki kameralnej Manuela de Falli w Polsce. O ile twórczość symfoniczna de Falli jest obecna na polskich estradach koncertowych, o tyle jego utwory kameralne są mało znane. Kompozycje takie, jak: Koncert Klawesynowy (napisany przez de Fallę dla polskiej klawesynistki Wandy Landowskiej), czy Psyche na mezzosopran i zespół kameralny zabrzmią na estradzie w Katowicach po raz pierwszy. Po raz pierwszy zostanie też zaprezentowana publiczności pieśń Nynie otpuszczajeszi na chór a capella, której autorstwo przypisywane jest Szymanowskiemu (odkryta i opublikowana w 2008 roku).

Podczas festiwalu zabrzmią utwory kameralne na różne składy instrumentów, muzyka gitarowa i na chór a capella, muzyka fortepianowa oraz pieśni, kwartety smyczkowe i utwory na altówkę i fortepian. Udział wybitnych artystów takich, jak: Marek Toporowski, Urszula Kryger, Joanna Domańska, Karol Radziwonowicz, Zbigniew Raubo, Kwartet Śląski, Camerata Silesia gwarantuje wysoki poziom wykonawczy. Program 3 koncertów uwzględnia udział 34 artystów.

Festiwal "Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego" odbywa się w Akademii Muzycznej w Katowicach od 1997 roku. Formuła Festiwalu zestawia kompozycje K. Szymanowskiego z kompozycjami twórców jemu współczesnych, ukazując jego twórczość w bogatym kontekście kultury światowej. Daje okazję nie tylko do porównań technik kompozytorskich w traktowaniu podobnych form muzycznych, ale pozwala również przybliżyć publiczności kompozycje rzadko goszczące na estradach koncertowych lub w naszym kraju zupełnie nieznane. Poprzednie edycje festiwalu poświęcone były twórczości: L. Janačka, G. Bacewicz, M. Ravela, B. Bartóka, R. Straussa, S. Prokofiewa, S. Rachmaninowa, kompozytorów śląskich, D. Szostakowicza, C. Debussy’ego, C. Nielsena i w 2010 roku Fryderyka Chopina.

Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Katowice.

ZOBACZ: program Festiwalu