polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
„Z Sewilli i ogrodów Aranjuez”
20 stycznia 2018, Warszawa
„Byłem tu, Fryderyk”
24 stycznia 1018, Warszawa
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego
29 stycznia - 10 lutego 2018 , Warszawa
XV Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
31 stycznia 2018 roku
Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych”
Premiera płyty
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz
„Sinfonia Varsovia Kameralnie” – nowy cykl koncertów w siedzibie Orkiestry
3 stycznia - 5 grudnia 2018, Warszawa
Arte dei Suonatori Masterclasses
12–18 lutego 2018, Radziejowice

Artykuły

Wyniki konkursu I edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”

Instytut Muzyki i TańcaW dniu 11 maja 2011 roku komisja konkursowa, w skład której weszli eksperci zgłoszeni przez Związek Kompozytorów Polskich (Krzysztof Knittel) i Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków (Katarzyna Janczewska-Sołomko) oraz przedstawiciel Instytutu Muzyki i Tańca (Brygida Błaszczyk) wyłoniła projekty przeznaczone do realizacji w I edycji programu "Kompozytor - rezydent", obejmującej sezon artystyczny 2011/2012. Spośród wszystkich, niezwykle ciekawych i wartościowych dziesięciu zgłoszonych projektów, komisja kierując się poprawnością formalną oraz wartością merytoryczną nadesłanych propozycji zatwierdziła do realizacji następujące wnioski:


Polska Orkiestra Radiowa
jest zespołem o dużym dorobku artystycznym i reprezentuje wysoki poziom profesjonalny, co w ostatnich latach jest niewątpliwie zasługą jej dyrektora, Łukasza Borowicza. POR jest jedną z nielicznych w kraju orkiestr ściśle związanych z Polskim Radiem, dysponuje własną, bardzo dobrą salą koncertową, zaś koncerty, na których zostaną wykonane utwory kompozytora-rezydenta będą transmitowane lub retransmitowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Maciej Zieliński należy do grona wybitnych twórców młodego pokolenia i posiada w swoim dorobku wiele oryginalnych kompozycji, zaś jego twórczość kompozytorska, w tym muzyka filmowa wielokrotnie nagradzana była w kraju i za granicą. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż POR planuje zamówienie i prawykonanie dzieła o znaczących rozmiarach, 30-minutowej V Symfonii.

Radomska Orkiestra Kameralna jest profesjonalnym zespołem muzycznym, który po raz pierwszy w okresie powojennym osiągnął stabilność i odgrywa istotną rolę w kreowaniu życia kulturalnego, a szczególnie muzycznego w Radomiu. Kompozytor-rezydent, Przemysław Zych jest związany ze środowiskiem radomskim, tak więc wspólna z zespołem realizacja zamierzenia artystycznego z pewnością będzie miała duże znaczenie dla społeczności miasta. W ramach realizacji programu zostanie zamówiony i prawykonany jego obszerny, 20 minutowy utwór na orkiestrę smyczkową - Foksal 13.

Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina od kilku już lat organizuje znakomity cykl koncertów muzyki współczesnej contem. ucha, który zdobył serca młodej łódzkiej widowni ciekawym, różnorodnym programem, prezentując wybitne indywidualności kompozytorskie i wykonawcze, nie stroniąc od wydarzeń pozamuzycznych, takich jak instalacje i performance. W 2012 roku przedstawi młodego, wybitnego kompozytora Andrzeja Kwiecińskiego, który kształcił się Królewskim Konserwatorium w Hadze, m.in. u Martijna Paddinga, Yannisa Kyriakidesa i Louisa Andriessena. Najmłodszy w tym gronie kompozytor otrzymał możliwość skomponowania I Symfonii oraz wykonania jego 3 innych utworów.

Wykonanie w ramach programu wszystkich utworów odbędzie się w trakcie przyszłego sezonu koncertowego wnioskujących instytucji. Szczegółowe informacje dotyczące wyboru projektów oraz protokół obrad dostępne są na stronie internetowej IMiT w zakładce programy: www.imit.org.pl