Polmic - FB

ze świata

Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011

Polska Prezydencja 2011Ruszył Zagraniczny Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011, pod hasłem I, CULTURE, największy z dotychczas realizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza program promocji polskiej kultury za granicą. Od lipca do grudnia 2011 roku nie tylko w Unii Europejskiej, ale także poza jej granicami – w sumie w 10 stolicach na całym świecie - prezentowanych będzie blisko 400 wydarzeń.

Polskie Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej zainaugurowała premiera opery Król Roger w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Inscenizacji dzieła Karola Szymanowskiego podjął się wybitny brytyjski reżyser operowy David Pountney.

Również 1 lipca na dziedzińcu Teatru Narodowego w Londynie, w ramach Festiwalu Watch This Space, odbyła się światowa premiera spektaklu Planeta Lem w reżyserii Pawła Szkotaka, przygotowana przez Teatr Biuro Podróży i Instytut Adama Mickiewicza specjalnie z okazji Polskiej Prezydencji. Od lipca do września plac przed Teatrem na South Bank stanie się miejscem dla publiczności, na którym prezentowane będą brytyjskie i międzynarodowe spektakle. W tym samym miejscu, 2 i 3 lipca odbyła się brytyjska odsłona projektu „I, culture puzzle. Warsztat nowoczesnego rzemiosła”. Akcja animowana jest przez mieszkająca i tworząca w Londynie polską artystkę i projektantkę mody Monikę Jakubiak. W ciągu pół roku mieszkańcy 12 stolic (Berlin, Bruksela, Kijów, Kopenhaga, Londyn, Madryt, Mińsk, Moskwa, Paryż, Pekin, Tokio, Warszawa) uszyją wielki puzzle, złożony z 12 wielkich kwadratów, układający się w I,CULTURE – hasło Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Na jego uszycie zużytych zostanie cztery miliony centymetrów kwadratowych materiału, 600 metrów kwadratowych tkanin, 2 kilometry nici i 500 guzików. Akcje w kolejnych stolicach i powstawanie puzzla śledzić będzie można w Internecie. Pierwszy kwadrat powstał 14 maja w Noc Muzeów w Warszawie. W jego tworzeniu uczestniczyło prawie tysiąc osób.

Dnia 1 lipca w Brukseli na Placu St. Croix odbył się plenerowy koncert w wykonaniu Motion Trio ze String Quartet oraz węgierskim Zoltan Orosz Trio. Był to pierwszy z cyklu polskich koncertów prezentowanych w Centrum Flagey. Od kilku dni w BOZAR w Brukseli można także oglądać wystawę Power of Fantasy, przygotowaną przez polskich (Andrzej Szczerski i Zofia Machnicka) i brytyjskiego (David Crowley) kuratorów. Wystawa prezentuje blisko 200 prac współczesnych polskich artystów, m.in. Katarzyny Kozyry, Olafa Brzeskiego, Robert Kuśmirowskiego, Wilhelma Sasnala, Jana Ziółkowskiego. Ich oryginalność podkreślają prace historyczne: Witkacego, Mehoffera, Kantora.

Nie jest to jedyna polska wystawa otwarta z okazji Polskiej Prezydencji – 1 czerwca Król Hiszpanii Juan Carlos i Prezydent Bronisław Komorowski otworzyli w Pałacu Królewskim w Madrycie wystawę Złote czasy Rzeczypospolitej. Polska skarby i kolekcje artystyczne, prezentującej unikatowe zbiory z polskich kolekcji magnackich. Obie wystawy przygotowane zostały Muzeum Narodowe w Krakowie i Instytut Adama Mickiewicza.

Polskie projekty przygotowane w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z polskimi i zagranicznymi partnerami prezentowane będą w najlepszych galeriach, scenach, klubach i w miejscach tak doskonale znanych publiczności, jak m.in. Bozar i La Monnaie w Brukseli, National Theater i Southbank Centre w Londynie, Martin Gropius Bau w Berlinie, Teatro Real w Madrycie. Ważną częścią programu są projekty wyłonione w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Polska Prezydencja Promesa 2011.
Trzon Zagranicznego Programu Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011 tworzy 6 filarów, wśród nich ikony współczesnej polskiej kultury:

  • Karol Szymanowski, najwybitniejszy po Fryderyku Chopinie polski kompozytor. Po jego dzieła coraz częściej sięgają wybitni muzycy i twórcy operowi m.in Valery Giergiew, David Pountney, Mariusz Treliński. W programie koncertowe i kameralne wykonania utworów kompozytora, a także opera Król Roger – uważana za jedną z najważniejszych nowoczesnych oper początku XX wieku.
  • Stanisław Lem, nazwany przez „New York Times” Janem Sebastianem Bachem literatury XX wieku, a także w dużej mierze wizjoner i autor współczesnej cywilizacji. Główne wydarzenie programu to oparty na prozie Lema awangardowy, plenerowy spektakl Planeta Lem przygotowany przez Teatr Biuro Podróży. Lem to najczęściej tłumaczony polski pisarz, autor po którego chętnie sięgają również wybitni reżyserzy filmowi m.in. Andriej Tarkowski, Steven Soderbergh (Solaris), czy Ari Folman, który rozpoczął właśnie zdjęcia do Kongresu futurologicznego.
  • Czesław Miłosz, jeden z czterech polskich laureatów literackiej Nagrody Nobla. Z okazji Prezydencji wydany zostanie wyjątkowy audiobook, na którym znajdą się wiersze Miłosza czytane kilkunastu językach przez gwiazdy światowego filmu i teatru. 2011 to też Rok Miłosza – pierwsza polska Prezydencja symbolicznie zbiega się z 100. rocznicą urodzin autora Rodzinnej Europy.


Więcej o programie - na portalu www.culture.pl, który na czas Prezydencji będzie oficjalnym serwisem prezentującym Krajowy i Zagraniczny Program Polskiej Prezydencji 2011. Zagraniczny Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011 jest koordynowany przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutami Polskimi i Ambasadami RP oraz partnerami lokalnymi.

(opr. na podstawie nadesłanych materiałów IAM)