Polmic - FB

baza danych POLMIC

Baza informacji o polskiej współczesnej twórczości kompozytorskiej Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC

FN

Prowadzona przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC baza informacji o polskiej współczesnej twórczości kompozytorskiej jest elektronicznym zbiorem danych dotyczących polskiej muzyki XX i XXI wieku. Podstawowym źródłem informacji w niej zawartych są zasoby biblioteczne i archiwalne Biblioteki-Fonoteki Związku Kompozytorów Polskich. Jest to największy i jedyny tego rodzaju w Polsce i na świecie księgozbiór dotyczący nowej muzyki polskiej (ponad 5000 egz.), a także zbiór partytur (ponad 20 000 egz.) i nagrań (13 900 LP i ponad 2500 CD) utworów polskich kompozytorów współczesnych. Ponadto zasoby archiwalne Związku Kompozytorów Polskich zawierają dane o ponad 500 twórcach, które pochodzą wyłącznie od samych kompozytorów. Informacje te stały się podstawą do stworzenia w latach pięćdziesiątych Kartoteki Twórczości Współczesnych Kompozytorów Polskich (w postaci katalogu kartkowego), a potem posłużyły za punkt wyjścia niniejszej bazy danych.

Pierwotna wersja bazy tworzona była od 1995 roku we współpracy z firmą informatyczną Arka. W 2003 roku powstała jej pierwsza wersja przeznaczona do Internetu i dostępna (wyłącznie z opcją podglądu) na naszej stronie internetowej Polmic.pl. Niestety zawierała ona jedynie podstawowe dane na temat kompozytorów i utworów, z przyczyn technicznych była też bardzo rzadko aktualizowana. Pełna baza dostępna była jedynie w siedzibie Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W roku 2021 podjęliśmy intensywne działania w kierunku udostępnienia w Internecie pełnej bazy - zarówno do przeglądania, jak i do edycji. Projekt udało się sfinalizować na początku września br., a efekty zostały zaprezentowane na 50. Konferencji Muzykologicznej Związku Kompozytorów Polskich, która odbywała się w dniach 9–11 września 2021 roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Od tej pory baza danych będzie na bieżąco, stale aktualizowana. Obecnie zawiera informacje o 1015 kompozytorach i 49135 utworach muzycznych kompozytorów polskich powstałych w XX i XXI wieku.

Bazę można przeglądać na dwa sposoby: bez rejestracji (wtedy widoczne są tylko wybrane kategorie informacji) lub za pomocą własnego loginu i hasła, CO UMOŻLIWIA PRZEGLĄDANIE KOMPLETU DANYCH. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy serdecznie do kontaktu: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji - na stronie bazy danych:

REGULAMIN

PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

Nową baza informacji o polskiej współczesnej twórczości kompozytorskiej Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC najłatwiej można znaleźć poprzez portal www.polmic.pl (zakładka encyklopedia/dzieła) lub bezpośrednio, pod linkiem https://www.bazapolmic.infoforhumans.eu/index.php .