polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
130. lat Akademii Muzycznej w Krakowie
25 lutego 2018, Kraków
Muzyczne dedykacje – kiedy głos bywa inspiracją
28 lutego 2018, Warszawa
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

nasze patronaty

Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście” - Pokolenie stalowowolskie

 Festiwal "Kwartet Śląski i jego goście"W 2011 roku swoje 60. urodziny obchodzą twórcy tzw. "Pokolenia Stalowowolskiego" (określenie wprowadzone niegdyś w obieg i rozpowszechnione przez Krzysztofa Drobę i Andrzeja Chłopeckiego). Z tej okazji w programie XIX Festiwalu Muzyki Kameralnej "Kwartet Śląski i jego goście", który odbędzie się w Katowicach od 18 listopada do 4 grudnia 2011 roku, przypomniane zostaną niektóre kompozycje kameralne Eugeniusza Knapika i Aleksandra Lasonia (prowadzących obecnie klasy kompozycji w katowickiej Akademii Muzycznej) oraz nieżyjącego już Andrzeja Krzanowskiego, zarówno te, które Kwartet Śląski prawykonywał na początku lat osiemdziesiątych (Kwartet smyczkowy Knapika, Muzyka kameralna nr I „Stalowowolska” Lasonia), niesłusznie zapomniane (jak Con vigore Krzanowskiego), jak i skomponowane w ostatnich latach (Trio na klarnet skrzypce i fortepian Knapika).

Po raz pierwszy wykonany zostanie Kwartet akordeonowy Andrzeja Krzanowskiego (utwór odnaleziony po latach w jego rękopisach), jak również III Kwartet smyczkowy Grażyny Krzanowskiej, żony Andrzeja, również związanej przed laty z projektem "stalowolskim".

Publiczność festiwalowa usłyszy także kompozycje tych twórców, którzy wywarli wpływ na styl i estetykę Jubilatów lub cieszyli się ich szczególnym uznaniem - Oliviera Messiaena, Gustava Mahlera i Charlesa Ivesa (w przypadku Knapika), Beli Bartóka, Dymitra Szostakowicza i Igora Strawińskiego (w przypadku Lasonia) oraz Jana Sebastiana Bacha i Ludwiga van Beethovena (w przypadku Krzanowskiego).

Do inicjatywy Kwartetu Śląskiego i Fundacji "Młoda Muzyka Śląska", organizatorów imprezy, dołączyła też NOSPR i Filharmonia Śląska, wzbogacając przegląd twórczości kompozytorów "stalowowolskich" w ramach swojej działalności abonamentowej o utwory symfoniczne. Łącznie 9 koncertów rozplanowanych zostało na 3 weekendy, każdy poświęcony innemu kompozytorowi.

 

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu