Polmic - FB

archive

Pokolenie '51

Aleksander LasońŚląską szkołę kompozytorską kojarzono głównie z działalnością Pokolenia stalowowolskiego, które w latach 1975-76 debiutowało na Festiwalu „Młodzi Muzycy Młodemu Miastu”. Inna nazwa mówi o Pokoleniu ’51 - to od roku urodzenia takich stalowowolskich debiutantów, jak nieżyjący już Andrzej Krzanowski (1951-1990), czy Eugeniusz Knapik i Aleksander Lasoń. W Stalowej Woli zrywali z estetyką awangardy, swoją nowoczesność łącząc harmonijnie z tradycją. Kończą w tym roku 60 lat.

Częścią obchodów jubileuszu będzie koncert 25 listopada 2011 roku w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, zatytułowany Rocznik ’51, w którym muzyka Aleksandra Lasonia „zderzy się” z lubianym przez słuchaczy Koncertem na orkiestrę Béli Bartóka.
Aleksander Lasoń (na zdjęciu) swą I Symfonią zdobył II nagrodę Konkursu Kompozytorskiego im. G. Fitelberga (1976), a 4 lata później I lokatę w konkursie młodych Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu. W tym samym 1980 roku Góry przyniosły mu II nagrodę w konkursie młodych ZKP, a II Symfonia – Nagrodę Beethovena Miasta Bonn. W Paryżu w 1997 roku na trybunie UNESCO wyróżniono napisane na 50-lecie Filharmonii Krakowskiej Concerto festivo na skrzypce i orkiestrę, jak pisała prasa – muzykę błyskotliwą i pełnokrwistą. Trwające około kwadransa hyMMny na orkiestrę symfoniczną powstały w latach 2009-2010 na festiwalowe 20-lecie Mikołowskich Dni Muzyki.