Polmic - FB

archiwum

Premiera albumu Eugeniusza Rudnika - 23 lutego 2009

Eugeniusz Rudnik 1976Czteropłytowy album monograficzny Eugeniusza Rudnika to pierwsza w historii, obszerna prezentacja prac powstałych w legendarnym Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia istniejącym w latach 1957-2004. Ukaże się już 23 lutego 2009 roku.

Ich twórca, inżynier dźwięku i kompozytor to nestor i jeden z prekursorów polskiej muzyki elektronicznej, znany i ceniony w świecie autor liczonych w setkach, brzmieniowych kolaży, ilustracji słuchowisk, filmów i spektakli teatralnych. Od pół wieku pracuje w warszawskim Studio Eksperymentalnym jako realizator i kompozytor, wykorzystując tradycyjne techniki montażu i obróbki dźwięku, posługując się taśmą magnetofonową i nieodłącznymi nożyczkami, tnąc, łącząc i miksując elementy swego magicznego audio – świata. Nazywany poetą dźwięku, twórca wszechstronny – Eugeniusz Rudnik, uhonorowany wieloma międzynarodowymi nagrodami, jest autorytetem dla artystów dźwięku i obrazu, ludzi radia i telewizji, osobistością wyjątkową w polskiej kulturze. Choć wiecznie eksperymentujący, jest już jednak klasykiem. Choć awangardowy i radykalny, to jego utwory są jednak niezwykle komunikatywne, poruszające i fascynujące.

Prezentowane wydawnictwo zawiera 19 wybranych kompozycji Eugeniusza Rudnika z lat 1959 – 2002, reprezentujących różne gatunki, w tym te, które powołał do życia sam kompozytor – balet radiowy, radiowa ballada dokumentalna, a także muzyka konkretna, dźwiękowa poezja lingwistyczna, słuchowisko poetyckie, „ars acustica”. Obecność albumu Eugeniusza Rudnika jest odkryciem niezwykłego, utajonego świata i z całą pewnością poszerzy krąg miłośników jego sztuki oraz zwolenników muzyki współczesnej.

Uwaga! Ostrożnie! Zawartość albumu Eugeniusza Rudnika może wzmagać wrażliwość i poczucie piękna, wpływać korzystnie na samopoczucie i poziom humoru…

Na wydawnictwie znajduje się logo Polskiego Radia, lecz album powstał głównie dzięki życzliwości i pomocy ludzi dobrej woli spoza tej instytucji.

Bolesław Błaszczyk