polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
Tadeusz Paciorkiewicz: w 20. rocznicę śmierci
19 marca 2018, Warszawa
Prapremiera Symfonii Mariana Borkowskiego
21 marca 2018, Warszawa
IV Małopolska Akademia Talentów
1–8 lipca 2018, Łącko
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

Artykuły

Prawykonanie utworu "ElemenT" na orkiestrę kameralną Macieja Zielińskiego

Maciej ZielińskiW niedzielę, 17 czerwca 2012 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Łukasza Borowicza, w ramach którego zostanie prawykonany najnowszy utwór Macieja Zielińskiego ElemenT na orkiestrę kameralną.

Będzie to także zakończenie sezonu koncertowego orkiestry oraz rocznej współpracy z kompozytorem w ramach programu Kompozytor-Rezydent prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca. W trakcie minionego sezonu artystycznego orkiestra wykonała dotychczas dwa utwory Zielińskiego: zamówioną i skomponowaną specjalnie dla zespołu V Symphony oraz Barocode I na skrzypce, altówkę i orkiestrę smyczkową. Polska Orkiestra Radiowa i Maciej Zieliński mają też za sobą sukces nagraniowy. W zeszłym roku ukazała się ich wspólna płyta Across the Millenniums, która zyskała bardzo dobre recenzje, a kompozytor nominację do nagrody "Fryderyk 2012". Prawykonanie ElemenT będzie zwieńczeniem tej owocnej współpracy.

Niedzielny koncert będzie także okazją do wysłuchania rzadko wykonywanych utworów kompozytorów polskich przełomu XIX i XX wieku. W programie znalazł się Koncert fortepianowy g-moll op. 20 Józefa Wieniawskiego oraz I Symfonia g-moll op. 8 Witolda Maliszewskiego. W partii solowej wystąpi znakomita pianistka Beata Bilińska.