polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
Tadeusz Paciorkiewicz: w 20. rocznicę śmierci
19 marca 2018, Warszawa
Prapremiera Symfonii Mariana Borkowskiego
21 marca 2018, Warszawa
IV Małopolska Akademia Talentów
1–8 lipca 2018, Łącko
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

nasze patronaty

Warszawski cykl edukacyjny „Muzyka współczesna nie gryzie” powraca

Muzyka współczesna nie gryzie - spotkania z kompozytorami

W niedzielę, 30 września 2012 roku rozpocznie się organizowany po raz drugi przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej cykl spotkań edukacyjnych „Muzyka współczesna nie gryzie”. Ponownie polscy kompozytorzy podzielą się swoimi fascynacjami, swoim widzeniem świata i miejsca, jakie w tym świecie zajmuje ich muzyka. Pierwszym gościem cyklu będzie Rafał Augustyn – kompozytor, a także wykładowca literatury i krytyk muzyczny. O czym będzie mówił? Na przykład o treści i formie w nowej muzyce, o sposobach obecności w niej języka i tekstu. Kompozytor postawi pytanie fundamentalne dla każdego współczesnego artysty: jak korzystać z wolności twórczej, skoro (teoretycznie) można wszystko? Pojawi się też wątek krytyki muzycznej.

W roku 2012 od września do grudnia odbędzie się 6 spotkań, w których wezmą udział: Rafał Augustyn, Sławomir Czarnecki, Hanna Kulenty, Alicja Gronau, Bartosz Kowalski i Grażyna Pstrokońska-Nawratil. Goście cyklu należą do różnych generacji twórców. Każdy z nich ma swój oryginalny i bardzo indywidualny styl i prezentuje inne oblicze muzyki współczesnej. Będzie więc okazja do rozmowy z miłośnikami historii, literatury, tańca, podróży, technologii, z hobbystami i pedagogami. Muzyka, tak jak wszelka sztuka, nie powstaje na bezludnej wyspie, a przyjrzenie się światu oczami kompozytora może być równie inspirujące jak kontakt z samym dziełem muzycznym. Pomoże szukać odpowiedzi na pytania: „skąd”, „po co” i „dlaczego”, skąd muzyka się bierze, po co jest pisana, dlaczego brzmi właśnie tak a nie inaczej. Czy współczesna muzyka to nadal muzyka klasyczna? Czy zawsze poważna? Awangardowa, niezrozumiała, trudna? Doskonała? Jak będzie słuchana za lat 10, 20 czy 50?

Wszystkie spotkania cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”, dalekie od formy akademickich wykładów, bogato ilustrowane muzyką, fotografiami i wideo, będą odbywać się w niedzielne popołudnia od 30 września do 2 grudnia 2012 roku o godz. 17:00 w Lokalu Użytkowym (ul. Brzozowa 27/29) - tuż przy Rynku Starego Miasta w Warszawie. Moderatorem spotkań będzie Małgorzata Kołcz – kontrabasistka i organizator wydarzeń kulturalnych.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.


Cykl „Muzyka współczesna nie gryzie” ma na celu propagowanie muzyki współczesnej i jej twórców poprzez ukazywanie ich w szerszych kontekstach kulturowych i społecznych, przy zastosowaniu nowatorskich technik edukacyjnych. Celem spotkań jest również przygotowanie słuchaczy do świadomego odbioru muzyki powstającej obecnie.


Moderator spotkań: Małgorzata Kołcz
Koordynator projektu: Jarosław Siwiński
Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Współpraca: Lokal Użytkowy, Art Deco Group, Emes
Patroni medialni: Program Drugi Polskiego Radia, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Wawcity.pl, Projektor Kulturalny

Więcej informacji – na stronie: www.ptmw.art.pl

ZOBACZ: sylwetki kompozytorów - plik pdf