Polmic - FB

Artykuły

Rap z Neptunem. W Filharmonii Bałtyckiej ruszają koncerty dla dzieci

Rap z NeptunemW nowym sezonie Filharmonia Bałtycka wzbogaciła swoją ofertę o większą liczbę koncertów edukacyjnych, skierowanych do najmłodszych słuchaczy. Pierwsze koncerty, z tego cieszącego się niezwykła popularnością w ubiegłych latach cyklu, zaplanowano 16 i 17 pażdziernika 2012 roku. To pierwsze w nowym sezonie artystycznym, ale z pewnością nie ostatnie wydarzenia artystyczne, przygotowane specjalnie dla dzieci.

Koncerty edukacyjne skierowane są do starszych grup przedszkoli i uczniów szkół podstawowych. Charakter i tematyka koncertów, przystosowana jest do odbioru przez te grupy wiekowe. Koncerty są bowiem krótsze, niż te skierowane do dorosłych; trwają od 45 minut do godziny . Przebiegają również w mniej formalnej, przyjaznej dzieciom atmosferze, a ich nadrzędnym celem jest nauka i dobra zabawa.

Dzieci mogą klaskać, w rytm wykonywanych utworów i zachowywać się swobodniej, niż podczas koncertów dla dorosłych. Najważniejsze jest jednak to, że zgodnie z założeniem koncertów edukacyjnych, wydarzenia te uczą odbioru muzyki, nie tylko klasycznej, od najmłodszych lat. Ponadto, przybliżają sylwetki kompozytorów i ich dzieła w przystępny sposób, a także przekazują wiedzę, związaną z konkretnym zagadnieniem. Każdy z koncertów, ma swój temat przewodni, a widowisko mobilizuje nie tylko słuch, ale i wzrok najmłodszych słuchaczy. Zawsze jest kolorowo i przede wszystkim wesoło.

Podczas pierwszego, wtorkowego koncertu, organizowanego pod hasłem „Rap z Neptunem” będzie królował Gdańsk i jego zabytki. Na scenie pojawi się aż 100 wykonawców w stylowych strojach dawnych mieszczan, by udać się w wędrówkę przez wszystkie epoki od czasów Heweliusza aż po współczesny Gdańsk. Wystąpi także Gdański Zespół Piosenki i Tańca „Don – Don” pod kierownictwem Zofii i Anny Korneluk, wykonujący także piosenki opowiadające o naszym mieście. Kwintet Dęty „Amber” doskonale podkreśli muzyką czasy wielkiej świetności Gdańska. Ci, którzy nie dotrą, by porapować z Neptunem we wtorkowy poranek, będą mogli przyjść do filharmonii na koncerty w środę o godz. 9:00 i 11:00.

Kolejne koncerty z cyklu to październikowe Andrzejkowe Wróżby – usłyszymy tu utwory z opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki - oraz przewidziany na luty 2013 roku - bardzo kolorowy, taneczny i typowo karnawałowy Flamenco show.

 

KONCERT EDUKACYJNY „RAP Z NEPTUNEM”
(koncert na bis, na prośbę szkół)
wtorek 16 października 2012 r., godz. 9:00
środa 17 października 2012 r., godz. 9:00 i 11:00

– koncert z wielką pompą, wg. Jerzego Sampa.
Na scenie pojawi się aż 100 wykonawców w stylowych strojach z dawnego Gdańska. Wystąpi Gdański Zespół Piosenki i Tańca
„Don – Don” pod kierownictwem Zofii i Anny Korneluk.
Kwintet Dęty „Amber” podkreśli muzyką czasy wielkiej świetności Gdańska.

„Jeśli nie chcesz się zanudzić
to spróbuj z nami się potrudzić.
Neptunie, Neptunie stań tu z nami
na rapowy swój egzamin.
Sprawo to nie byle jaka
– Neptun z nami śpiewa rapa”
– słowa Mirosław Rymarz

Opowiemy o jantarze złotym, który od tysięcy lat przegląda się w morskich głębinach Bałtyku. Powędrujemy uliczkami starego Gdańska – spotkamy kamienne postacie z gdańskich kamieniczek – Króla Zygmunta III, smoka i Św. Jerzego, starożytne boginie Atenę i Temidę a także Króla Mórz Neptuna z Trójzębem. Nie zabraknie gołębi fruwających po Długim Targu i lwów z gdańskiego herbu strzegących gdańskiego grodu, zwróconych w stronę Królewskiej Bramy. Pojawi się Panienka z Okienka z Bursztynowego Domku, słynny żeglarz Pan Kazimierz, dawni strażnicy miejscy – ceklarze – pilnujący porządku, figlarz – igielnik Balcerek z ulicy Igielnickiej. Zajrzymy do Dworu Artusa w którym zaproszeni dostojni goście tańczą uroczystego Poloneza i poważna Pawanę a młodzi Galiardę. Zawędrujemy na ulicę Piwną znaną dawniej z najlepszego piwa w Europie. Tam wraz z Panienką, Panem Kazimierzem, Balcerkiem, cechmistrzami, czeladzią i Neptunem, którego zaprosimy do wspólnego rapa, będziemy się wspaniale bawić.


KONCERT EDUKACYJNY
ANDRZEJKOWE WRÓŻBY
– gorące rytmy z całego świata –
poniedziałek 26, wtorek 27 listopada 2012
godz. 9:00 i 11:00

Na scenie powróżymy z muzyką z opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Z miski z wodą oraz roztopionym woskiem wyczarujemy gorące rytmy z całego świata na pożegnanie czasu zabawy. Wystąpią artyści śpiewacy i aż dwa wyjątkowe zespoły – Zespół Joanny Knitter – vocal, instrument klawiszowy, perkusja oraz muzycy z Columbii, Peru, Meksyku pod kierownictwem Andresa Nieva. Zabrzmią piosenki hiszpańskie, meksykańskie, indiańskie, z Kuby i Dominikany z towarzyszeniem aż pięciu gitar – indiańskiej charango, kubańskiej trescubana, klasycznej, akustycznej, elektrycznej oraz bongosów i indiańskiego bębna. Połączymy muzykę starego kontynentu i ekstatyczne rytmy latyno amerykańskie. Będzie kolorowo i czadowo!


KONCERT EDUKACYJNY
FLAMENCO SHOW
– magiczna podróż z piosenką i tańcem –
poniedziałek 4 i wtorek 5 lutego 2013 r.
godz. 9:00 i 11:00

Wystąpi Zespół AIRE FLAMENCO
– Alicja Morena – taniec, kastaniety
– Dorota Dzięcioł – taniec, flet
– Robert „Robero” Słucki – gitara, śpiew
– Riccardo Tapia – śpiew, instrumenty perkusyjne
W programie folklor południowej Hiszpanii, Sewilli, Malagi, Granady. Podziwiać będziemy taniec z wachlarzem kastanietami, chustą oraz kapeluszem. Zabrzmi prawdziwe Palmas – specjalny rodzaj hiszpańskiego klaskania – i Jaleo - okrzyki zagrzewające artystów i publiczność do wspólnego muzykowania. Poznamy dwa podstawowe nurty muzyki flamenco: cante jondo – smutek, żal, rozpacz i cante chico – radość, zabawa, żart. Taniec w oszałamiających sukniach, śpiew, wirtuozowskie popisy na gitarze flamenco, kastanietach stworzą prawdziwy klimat hiszpańskiej fiesty.

Bilety na koncerty edukacyjne kosztują 14 złotych. W ofercie dla grup, powyżej 20 osób, opiekun wchodzi za darmo. Więcej o koncertach edukacyjnych na: www.filharmonia.gda.pl