Skip to main content

W starym zamczysku na skale - płyta dla dzieci wydana przez potomków Aleksandra Fredry

W starym zamczysku na skale (CD)W sobotę, 10 listopada 2012 roku ukaże się płyta z piosenkami i kołysankami dla dzieci W starym zamczysku na skale, której autorami oraz wykonawcami są potomkowie Aleksandra Fredry.

Poznańska śpiewaczka operowa Anna Budzyńska, wraz ze swoją rodziną - mamą Barbarą oraz rodzeństwem Marią i Aleksandrem Naganowskimi, zebrała oraz wydała literacko-muzyczny dorobek prawnuczki pisarza Anny Szeptyckiej. Do współpracy przy tworzeniu płyty zaproszeni zostali: młoda poznańska kompozytorka Ewa Fabiańska oraz profesjonalni muzycy, związani na co dzień m.in. z Filharmonią Poznańską oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Album W starym zamczysku na skale zawiera łącznie 11 piosenek i kołysanek dla dzieci oraz dwa podkłady instrumentalne do samodzielnego śpiewania. Tytuł płyty, będący także tytułem jednego z utworów, odnosi się do zamku rycerskiego w Odrzykoniu niedaleko Korczyny. Ta niezwykła budowla, po której pozostały obecnie tylko ruiny, zainspirowała mieszkającego w okolicy Aleksandra Fredrę do napisania Zemsty.

Autorką większości piosenek nagranych na płycie jest Anna Szeptycka (1914-2009), z wykształcenia historyk, prawnuczka sławnego pisarza i córka Jadwigi Szeptyckiej (także autorki jednej z kołysanek), wieloletnia dyrektor Biblioteki Politechniki Poznańskiej. Melodie, jakie ułożyła do swoich wierszy, mają bardzo zróżnicowany charakter - zaawansowany muzycznie, lecz łatwo wpadający w ucho. Są wśród nich m.in. piosenki w stylu dumek wschodnich czy utwory o zabarwieniu muzyki żydowskiej. Jeden z tekstów (Kot i mysz) napisany został specjalnie na potrzeby płyty przez młodszą siostrę Anny Szeptyckiej – Elżbietę Weyman. To właśnie jej córka – Barbara Naganowska oraz wnuki – Anna Budzyńska, Maria Naganowska i Aleksander Naganowski są wykonawcami nagranych na płycie partii wokalnych. Na końcu płyty umieszczone zostały dwie wersje instrumentalne z myślą o rodzicach, którzy chcieliby sami śpiewać je swoim pociechom przed zaśnięciem.

Płyta W starym zamczysku na skale uzyskała pisemne rekomendacje piosenkarki Hanny Banaszak oraz aktora Wojciecha Malajkata. W najbliższym czasie w ramach projektu realizowanego wspólnie z Fundacją Świat Możliwości album zostanie przekazany za darmo do wielkopolskich przedszkoli jako pomoc dydaktyczna w edukacji muzycznej najmłodszych. Pomysłodawcy płyty planują także wydanie książeczki, zawierającej teksty piosenek, ilustrowanej baśniowymi obrazkami stworzonymi przez młodą, poznańską plastyczkę Martę Czarnecką.
 

Więcej informacji - na stronie: www.wstarymzamczysku.pl
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media© All rights reserved. POLMIC
Do góry