Polmic - FB

Artykuły

Gaude Mater 2013

 Gaude Mater 2013Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” odbędzie się w Częstochowie w dniach 1-5 maja 2013 roku.

To obecnie największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur. Festiwal ma dwie misje: dialog międzykulturowy w ramach trzech największych religii monoteistycznych: Chrześcijaństwa, Judaizmu i Islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno dawnej, jak i współczesnej. Na projekt złoży się kilkanaście wydarzeń, w tym 10 koncertów z udziałem artystów z 14 krajów. Nowością będzie rozszerzenie festiwalu na inne miasta: Gdańsk, Kraków, Katowice, Radomsko i Lubliniec. Tegoroczna, 23. edycja organizowana jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater, we współpracy z Klasztorem Jasnogórskim, Kurią Metropolitalną w Częstochowie oraz partnerami z pięciu polskich miast.

Program „Gaude Mater” wytyczać będą dwa wielkie wydarzenia: 80. rocznica urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego, któremu poświęcony będzie koncert w Gdańsku 1 maja 2013 roku w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego oraz 80-lecie Krzysztofa Pendereckiego - 5 maja 2013 roku w Częstochowie na Jasnej Górze pod batutą kompozytora zabrzmi Credo.
Jednym z ciekawszych wydarzeń festiwalu będzie Koncert z Misa Flamenca z udziałem hiszpańskiego gitarzysty Paco Peña, wybitnego interpretatora muzyki flamenco, któremu towarzyszyć będą muzycy hiszpańscy i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. W programie znajdą się również koncerty gospel, muzyki cerkiewnej, muzyki ze zbiorów jasnogórskich i wawelskich, chorału gregoriańskiego oraz światowych prawykonań.

Podczas koncertu finałowego zostaną wręczone nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra”, którego laureatami zostali:Artur Słotwiński (Polska) - I nagroda za utwór Seven Last Words Of Christ, Douglas Pew (Stany Zjednoczone) - II nagroda za utwór Kyrie i Łukasz Farcinkiewicz (Polska) - III nagroda za utwór Pater noster.

Festiwalowi towarzyszyć będzie projekt „Etno Gaude Mater”, który ma na celu pokazanie wielokulturowości świata w wymiarze „profanum”. Zaprezentowana zostanie kultura Gruzji i Kazachstanu. Projekt realizowany jest we współpracy z Ambasadami: Gruzji i Kazachstanu, Stowarzyszeniem „Most do Gruzji” i Fundacją Wschodnich Inicjatyw.

23. edycji Festiwalu patronują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski i Episkopat Polski w osobach: Abpa Józefa Michalika – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu, Abpa Wiktora Skworca – Metropolity Katowickiego, Abpa Wacława Depo – Metropolity Częstochowskiego i Kardynała Stanisława Dziwisza – Metropolity Krakowskiego.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” to projekt wyróżniony wieloma nagrodami: nominacją do nagrody TOTUS (2001), nagrodą św. Brata Alberta (2004) i tytułem „Marka Śląskie” (2012).

ZOBACZ: program Festiwalu