Polmic - FB

Artykuły

Paul Badura-Skoda doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie

Paul Badura-SkodaUroczystość nadania godności Doktora Honoris Causa prof. Paula Badury-Skody, jednego z najwybitniejszych pianistów naszych czasów, odbędzie się w Akademii Muzycznej w Krakowie dnia 4 marca 2013 roku w Auli Florianka. Laudację na cześć artysty wygłosi prof. Andrzej Pikul.

Paul Badura-Skoda jest jednym z najważniejszych pianistów naszych czasów. To legendarny artysta, którego grę można było podziwiać we wszystkich największych salach koncertowych świata, a przez lata był pianistą mogącym poszczycić się największą liczbą nagrań dostępnych na rynku. Jego muzyczną osobowość charakteryzuje całkowite zanurzenie się w muzyce, pełne pasji poszukiwanie ideału oraz poczucie artystycznej odpowiedzialności. Słuchacz bardzo szybko zdaje sobie sprawę z tego, iż pianista ten kocha muzykę każdą częścią swego jestestwa.

Paul Badura-Skoda wystąpi także w Krakowie z recitalem fortepianowym - 2 marca 2013 roku o godzinie 19:00.

Paul Badura-Skoda urodził się 6 października 1927 w Wiedniu. Tam też rozpoczął studia pianistyczne w roku 1945. Następnie pracował pod kierunkiem najwybitniejszego pianisty Edwina Fischera i do dnia dzisiejszego kultywuje artystyczne credo swojego mistrza. W roku 1949 Wilhelm Furtwängler i Herbert von Karajan zaprosili go do wykonań koncertów fortepianowych. Dzięki tym dyrygentom, jako 22-latek, znalazł się w światowej elicie pianistycznej. Debiuty na Festiwalu Salzburger Festspiele, w Nowym Jorku i Tokio rozpoczęły światową karierę Artysty. Od tego czasu występuje jako solista z renomowanymi orkiestrami, z najwybitniejszymi dyrygentami i wykonawcami. Spośród nich należy wymienić takich mistrzów jak: Georgy Szell, Karl Bohm, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Sir Charles Mackerras, Sir Georg Solti, Kent Nagano, John Eliot, Dawid Ojstrach, Wolfgang Schneiderhan, Boris Pergamenchikow, Jörg Demus.

Nagrał ponad 200 płyt długogrających oraz dziesiątki płyt CD. Jego dyskografia obejmuje dzieła wszystkich epok. Szczególne miejsce zajmują w niej komplety sonat Mozarta, Beethovena i Schuberta. Jako jeden z pierwszych pianistów wykorzystywał instrumenty historyczne do prezentacji dziełkompozytorów z epoki klasycznej. Gruntowne studia nad muzyką W.A. Mozarta i J.S. Bacha zaowocowały wydaniem książek: Mozart Interpretation (Wiedeń 1957) oraz Bach Interpretation (Laaber-Verlag 1990). Był jurorem najważniejszych międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in.: Chopinowskiego w Warszawie, Królowej Elżbiety w Brukseli, Ferucio Busoniego w Bolzano, Międzynarodowego Konkursu w Leeds.

Imponujące osiągnięcia artystyczne, kultywowanie przez Niego najszlachetniejszych wartości humanistycznych oraz poszukiwanie w muzyce sensu życia, harmonii i piękna czynią Paula Badurę-Skodę luminarzem współczesnej światowej sztuki wykonawczej.