Polmic - FB

Articles

„Kompozytor-rezydent” - wyniki III edycji programu

Instytut Muzyki i TańcaW dniu 23 lutego 2013 roku w siedzibie Instytutu Muzyki i Tańca odbyło się posiedzenie komisji konkursowej wybierającej projekty przeznaczone do realizacji w ramach III edycji programu „Kompozytor-rezydent”.

W skład komisji weszli eksperci zgłoszeni przez Związek Kompozytorów Polskich (Krzysztof Knittel), Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków (Katarzyna Janczewska-Sołomko) oraz przedstawiciel IMiT (Brygida Błaszczyk). Komisja wybrała do dofinansowania ze strony IMiT projekty złożone przez następujących wnioskodawców:
Filharmonia Gorzowska – kompozytor-rezydent: Tomasz Jakub Opałka
• Stowarzyszenie Śpiewacze Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – kompozytor-rezydent: Wojciech Błażejczyk
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus – kompozytor-rezydent: Ignacy Zalewski

Nagrodzony na wielu konkursach kompozytorskich Tomasz Jakub Opałka, mający duże doświadczenie w twórczości orkiestrowej, dla młodego zespołu Filharmonii Gorzowskiej skomponuje Koncert fortepianowy. W założeniu autora utwór ma burzyć wiele konwencji związanych zarówno z formą, jak i tradycyjnym zastosowaniem fortepianu.

Wojciech Błażejczyk pisze utwory na instrumenty akustyczne i realizuje muzykę komputerową. Jako kompozytor, gitarzysta i realizator dźwięku ma już spory dorobek artystyczny i kilka nagród na konkursach kompozytorskich na koncie. Planowany utwór Betlehem na chór mieszany, organy, live electronics, duduk, instrumenty perkusyjne i organy powstanie dla Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (dawniej Politechniki Szczecińskiej). Dzieło w niekonwencjonalny sposób (między innymi poprzez zestawienie etnicznej muzyki dalekowschodniej z polską muzyką ludową, zastosowanie live electronics, symultaniczną wizualizację) będzie nawiązywać do tradycji polskich kolęd i pastorałek. Oprócz koncertu monograficznego kompozytora z prawykonaniem utworu Betlehem szczeciński zespół zamówił u Wojciecha Błażejczyka jeszcze dwie kompozycje - The Trail na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną oraz Terra na chór mieszany.

Najmłodszy z trójki wybranych w tej edycji programu kompozytorów - Ignacy Zalewski studiuje jeszcze kompozycję, ale już jest laureatem kilku ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Jego umiejętności kompozytorskie w tworzeniu na wielką orkiestrą symfoniczną przejawiły się w dotychczas napisanych utworach, m.in. w kompozycji Anger (2011). Ignacy Zalewski dla Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus skomponuje Wariacje symfoniczne, które zespół wykona pod batutą swojego szefa Tadeusza Wojciechowskiego w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Utwór ma dać możliwość zaprezentowania umiejętności warsztatowych poszczególnym instrumentalistom i grupom instrumentów.