Polmic - FB

archiwum

Nominacje do Fryderyków 2014 ogłoszone

Fryderyk 2014Akademia Fonograficzna ogłosiła 12 lutego 2014 roku nominacje do 20. jubileuszowej edycji nagród muzycznych – Fryderyk 2014. Walczyło o nie łącznie 1110 artystów, albumów i singli. W poszczególnych kategoriach konkurowało 196 albumów z polską muzyką rozrywkową, 71 albumów jazzowych, 114 albumów z muzyką poważną i 173 single.

Wśród nominacji w muzyce poważnej znalazły się wydawnictwa nagrane z udziałem Krzysztofa Pendereckiego, Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka i Łukasza Borowicza. Uhonorowani zostali twórcy uznani i o bogatym już dorobku, jak Andrzej Dobber, Władysław Kłosiewicz, Jadwiga Rappé, Elżbieta Towarnicka, Polska Orkiestra Radiowa, Polski Chór Kameralny, zespół Camerata Silesia, czy Chór „Musica Sacra”. Wyróżnieni zostali także reprezentanci młodszego pokolenia, m.in.: Agata Zubel (za album el Derwid), Miłosz Bembinow (za płytę Astrolabium Sings Bembinow), Maciej Zieliński (za V Symphony), Mikołaj Górecki (za Works for String Orchestra), Aleksandra Kurzak (za Bel raggio), Janusz Wawrowski (za Aurorę), Rafał Blechacz (za Polonezy Chopina) oraz – za solowe albumy – Anna Radziejewska i Katarzyna Budnik-Gałązka. Ponad połowa nominowanych płyt poświęcona została polskiej muzyce XX i XXI wieku, w tym takim kompozytorom, jak Henryk Mikołaj Górecki, Witold Lutosławski (5 albumów), Wojciech Kilar, Marian Borkowski, Paweł Łukaszewski, Piotr Moss i Krzysztof Penderecki. Nie zabrakło również kilku ciekawostek, jak Harnasie Karola Szymanowskiego nagrane z udziałem Sebastiana Karpiela-Bułecki i zespołu Zakopower czy płyty Lutosławski Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci Doroty Miśkiewicz i grupy Kwadrofonik. Nominacje do tytułu Artysty Roku uzyskali: Piotr Beczała, Rafał Blechacz, Paweł Gusnar, Paweł Łukaszewski i Apollon Musagete Quartet.

Jak co roku Akademia Fonograficzna honoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. W edycji 2014 to szczególne wyróżnienie - nagrodę Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych – Rada Akademii Fonograficznej w kategorii muzyki poważnej przyznała światowej sławy skrzypkowi i pedagogowi Konstantemu Andrzejowi Kulce.


Z okazji 20. edycji nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk Związek Producentów Audio Video - chcąc włączyć fanów muzyki w obchody jubileuszu, przygotował specjalną aplikację konkursową, która umożliwiała udział w plebiscycie Płyta dwudziestolecia na 20. urodziny Fryderyka. Przez 2 miesiące uczestnicy konkursu mogli wybierać swoją ulubioną, nagrodzoną Fryderykiem polską płytę w trzech kategoriach: muzyka rozrywkowa, muzyka jazzowa i muzyka poważna, uzasadniając swój wybór recenzją płyty. Płytami dwudziestolecia wg rankingu internautów zostały: w kategorii muzyka rozrywkowa: Granda - Brodka (Sony Music Entertainment Poland) – Fryderyk 2011, w kategorii muzyka jazzowa: Chopin - Andrzej Jagodziński Trio (Polonia Records) – Fryderyk 1994 i w kategorii muzyka poważna: Fryderyk Chopin Koncerty fortepianowe - Rafał Blechacz, Royal Concertgebouw Orchestra, Jerzy Semkow (Deutsche Grammophon / Universal Music Polska) – Fryderyk 2010.

W 2014 roku przyznanych zostanie 20 statuetek Fryderyk w 16 kategoriach. Twórcy muzyki poważnej będą walczyć o dziewięć statuetek w kategoriach podzielonych na poszczególne gatunki muzyczne. Edycja 2014 obejmuje wydawnictwa, które zostały opublikowane między 1 grudnia 2012 roku a 30 listopada 2013 roku. Aby nagranie wzięło udział w konkursie Fryderyk, musi zostać do niego zgłoszone. Może to zrobić wytwórnia fonograficzna, sam artysta lub jego manager. W pierwszej turze głosowania (27 stycznia – 10 lutego 2014 roku) członkowie Akademii Fonograficznej oddawali głosy na wszystkie zgłoszone do konkursu pozycje. Tą drogą zostały wyłonione nominacje do nagrody Fryderyk 2014. W drugiej turze głosowania członkowie Akademii Fonograficznej oddadzą głos na jedną z nominacji w każdej kategorii. Wyłonionych w ten sposób laureatów poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 24 kwietnia 2014 roku w Sali Kongresowej w Warszawie.

Nagrody Fryderyk przyznano po raz pierwszy 19 marca 1995 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. W ciągu lat, zasady głosowania na nagrody ulegały zmianom, mającym na celu stworzenie jak najbardziej efektywnego i wiarygodnego systemu wyłaniania zwycięzców. W 1999 roku powstała Akademia Fonograficzna, która przejęła funkcję jury. Łącznie w ciągu 20 lat ogłoszono 2567 nominacji do nagród muzycznych Fryderyk. W ciągu 19 dotychczasowych edycji wręczono 543 statuetki. W zestawieniu artystów, którzy otrzymali najwięcej statuetek, ciągle na pierwszym miejscu, z olbrzymią przewagą, figuruje Katarzyna Nosowska i zespół HEY: 31 Fryderyków. W kategorii Muzyka Jazzowa pierwsze miejsce zajmuje Tomasz Stańko z 9 Fryderykami. Pierwsze miejsce w kategorii Muzyka Poważna należy do Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej z 10 statuetkami na koncie. W tegorocznej 20. edycji poznamy kolejnych 23 laureatów, w tym 3 laureatów Złotych Fryderyków.

ZOBACZ: Nominacje do Fryderyków 2014 w kategorii muzyki poważnej – plik pdf