Polmic - FB

archiwum

Wyniki 55. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

Dnia 9 czerwca 2014 rokuTadeusz Baird rozstrzygnięty został 55. Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda.

Po wysłuchaniu podczas finałowego koncertu, który odbył się w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie, zakwalifikowanych do II etapu Konkursu kompozycji: Przestrzenie akustyczne na akordeon i wiolonczelę (godło XII), Gangkhar II na akordeon, wiolonczelę i elektronikę (godło petrucci 123), Pas da deux na akordeon i wiolonczelę (godło Kubeczek*), Root of graphene na akordeon i wiolonczelę (godło consensus) i The Locomotive – the Adventure between Tuwim’s Words (godło iamx5), Jury w składzie: Krzysztof Knittel – przewodniczący, Marek Chołoniewski – sekretarz, Klaudiusz Baran i Paweł Mykietyn zdecydowało Nagrodę Główną im. Tadeusza Bairda w wysokości 2.500 USD podzielić na dwie, przyznając dwie równorzędne I nagrody ex aequo w kwocie 1.250 USD każda: Pawłowi Kwapińskiemu za utwór Przestrzenie akustyczne oraz Tomaszowi Szczepanikowi za utwór Gangkhar II. Ponadto Jury przyznało wyróżnienie (hotel i abonament na wszystkie koncerty tegorocznej „Warszawskiej Jesieni”) Markowi Grucce. Fundatorem Nagrody Głównej im. Tadeusza Bairda jest p. Alina Sawicka-Baird, żona Kompozytora.

Przedmiotem Konkursu był utwór na akordeon i wiolonczelę z możliwym udziałem mediów elektronicznych (zarówno audio jak i video), a także improwizacji i teatru instrumentalnego (również z możliwym udziałem mediów elektronicznych), o czasie trwania 9-15’. Skala akordeonu: E1 – cis5.

 

PAWEŁ KWAPIŃSKI ukończył w 2007 roku Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie gitary (dyplom z wyróżnieniem). W 2013 ukończył z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie kompozycji Pawła Łukaszewskiego. Jest laureatem Konkursu Kompozytorskiego na UMFC oraz III Konkursu Kompozytorskiego im. Zygmunta Mycielskiego. Przy wykonaniach swoich utworów współpracował z wieloma uznanymi artystami i zespołami, jak: Bożena Harasimowicz, Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestra Kameralna Ensemblage, Orkiestra Kameralna Progress.

TOMASZ SZCZEPANIK – kompozytor, dyrygent, pedagog. Urodził się 5 czerwca 1981 w Łodzi. Ukończył studia w łódzkiej Akademii Muzycznej: edukację artystyczną (dyplom z wyróżnieniem, 2005), kompozycję w klasie Sławomira Kaczorowskiego (dyplom z wyróżnieniem, 2009), teorię muzyki (dyplom w 2010) oraz Podyplomowe Studia Muzyki Filmowej, Komputerowej i Twórczości Audiowizualnej (2011). Brał udział w kursach kompozytorskich, m.in. w Letniej Akademii Muzycznej we Wrocławiu (2012), czy Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie (2012) pracując pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil i Marka Chołoniewskiego. Od 2009 pracuje na stanowisku asystenta w macierzystej uczelni, zaś od września 2010 wykłada również przedmioty teoretyczne w Samorządowej Szkole Muzycznej II st. w Skierniewicach. Ponadto od 2002 zajmuje się dyrygowaniem amatorskimi zespołami chóralnymi. Od 2009 jest członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Jego utwory były prezentowane podczas koncertów w wielu miastach Polski. Jest laureatem licznych konkursów kompozytorskich, m.in. II Ogólnopolskiego Konkursu na Chóralną Pieśń Pasyjną (2006), I Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Jana Pawła II (2007), II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego (2008) oraz 49. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (2009).

MAREK GRUCKA urodził się 11 lutego 1989 w Katowicach. Jest absolwentem Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów Witolda Zabornego. W 2013 ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w klasie Eugeniusza Knapika w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako stypendysta programu Socrates-Erasmus studiował w Konijnklijk Conservatorium w Brukseli – kompozycję w klasie Petera Swinnena, orkiestrację pod kier. Petera van Langehema oraz technologię muzyczną u Katarzyny Głowickiej-Vega. Brał udział w kursach mistrzowskich z zakresu kompozycji u Stefano Procaccioliego, Lamberto Coccoliego, Vincezo Palermy i Pea Nørgarda. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, w tym: I Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego w Gdańsku (I miejsce, 2010), Konkursu Kompozytorskiego na 90. Rocznicę III Powstania Śląskiego (I nagroda). W kręgu zainteresowań kompozytora znajduje się także muzyka elektroakustyczna. Eksperymentuje z muzyką na taśmę oraz z wykorzystaniem live electronics. Tworzy muzykę elektroakustyczną na pograniczu stylistyki noise i ambient.