Polmic - FB

archiwum

Sukces polskiego dyrygenta w Chinach

Chen Tcheng-Hsiung, Sebastian Perłowski i Yan Huichang Polski dyrygent młodego pokolenia Sebastian Perłowski jako jedyny reprezentant „Reszty Świata” został półfinalistą zakończonego 26 lipca 2014 roku, prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Chińskiej w Hong Kongu.

Perłowski (na zdjęciu wraz z członkami jury konkursu - Chen Tcheng-Hsiung i Yan Huichang) jako jedyny nie-Azjata przeszedł eliminacje w drugiej edycji prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Chińskiej w Hong Kongu, pokonując aż dwunastu profesjonalnych chińskich dyrygentów. Konkurs organizowany jest przez Chinese Musicians' Association wraz z Hong Kong Chinese Orchestra we współpracy z kilkunastoma największymi muzycznymi instytucjami w Azji. Dla Polaka jest to wielki sukces i okazja do dalszych inspiracji. Jak uważa, dla Europejczyków muzyka chińska nie stanowi większej wartości. Jest to błąd, ponieważ żeby coś ocenić, to najpierw trzeba to poznać. Jestem zadowolony z tego, że mogłem konkurować z azjatyckimi dyrygentami światowej klasy oraz poczuć brzmienie chińskiej kultury, które z pewnością stanie się inspiracją dla dalszej twórczości kompozytorskiej – mówi artysta. Po blisko dwutygodniowych zmaganiach, panel jury konkursu, złożony z najwybitniejszych profesorów, przyznał polskiemu dyrygentowi Special Conducting Prize. Ostatecznie niepokonani okazali się azjatyccy artyści podczas próby Historycznej Opery Chińskiej.

Sebastian Perłowski ma na swoim koncie m.in. finał konkursu dyrygenckiego w Lizbonie, trzecią nagrodę konkursu dyrygenckiego w Bukareszcie oraz dwa zwycięstwa w 2104 roku - w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w hiszpańskiej Cordobie oraz amerykańskiej Georgii. Ukończył z wyróżnieniem Wydziały Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w klasie prof. Jana Wincentego Hawela oraz Kompozycji adt. Dariusza Janusa w Instytucie Jazzu na katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem takich mistrzów, jak Jorma Panula, Jin Wang, Adrian Gnam czy Uri Simonov. W 2010 roku podjął stałą współpracę z Operą Krakowską. Czynnie działa jako kompozytor, aranżer i dyrygent sceny klasycznej, jazzowej oraz rozrywkowej. Perłowski jest także wykładowcą w Instytucie Jazzu na katowickiej Akademii Muzycznej. Od 2011 roku podjął stałą współpracę z Agencją Artystyczną Kameny oraz objął kierownictwo muzyczne projektu KarlowiczStillAlive. Rok temu został nominowany przez krytyków muzycznych, dziennikarzy i publiczność do nagrody „Najlepszy Dyrygent Opery Krakowskiej ostatnich pięciu lat”. Artysta do swoich interpretacji przykłada się z najwyższą starannością, analizując utwory nie tylko pod kątem muzycznym, ale i historycznym.

Więcej informacji - na stronie: www.hkco.org/HKCO_Friends.aspx?channel=10&lang=E&pagenumber=12