Polmic - FB

Articles

PROBÓWKA 2014 czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej

Centrum Sztuki Współczesnej Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski oraz FUNDACJA f.o.r.t.e. zapraszają 28 października 2014 roku na „Probówkę” czyli pierwsze przedsięwzięcie edukacyjne z dziedziny muzyki współczesnej przydatne dla każdego.

Nowy otwarty program edukacyjno-muzyczny zorganizowany we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie jest adresowany do szerokiego spektrum publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych, w wieku szkolnym i studentów. Prowadzący zajęcia będą wnikliwie przyglądać się zagadnieniom muzyki współczesnej, ale większość wykładów będzie dedykowana osobom niezwiązanym zawodowo z muzyką. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

W programie pierwszego dnia „Probówki” (28 października, w godz. 10.00 – 13.00 i 17.00 – 18.30) organizatorzy zapraszają na wykład kontrabasisty i muzykologa Macieja Kazińskiego o improwizacji w muzyce średniowiecza, spotkanie z perkusistą jazzowym Jackiem Kochanem oraz warsztat improwizacji pod kierunkiem kompozytora i teoretyka Rafała Augustyna. O godz. 19.00 odbędzie się koncert Rafała Augustyna i Macieja Kazińskiego (z udziałem uczestników warsztatów). W programie: Rafał Augustyn - SPHAE.RA. Utwór cykliczny nr 3 v. 2.

UWAGA: NABÓR OTWARTY! ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia mailowe (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) do 24 października 2014 roku.

„PROBÓWKA 2014” to seria 4 minicykli edukacyjno-kulturalnych odbywających się w Zamku Ujazdowskim w Warszawie (od października do grudnia). Projekt ma na celu organizację serii różnorodnych warsztatów, spotkań, dyskusji, wykładów oraz prób i koncertów (wieńczących te małe cykle edukacyjne) prowadzonych przez autorytety muzyczne m.in.: Joannę Bruzdowicz, Alinę Mleczko, Camillę Panufnik, Klaudiusza Barana, Andrzeja Bauera, Krzysztofa Knittla, Jacka Kochana, Jerzego Kornowicza, Wojciecha Michniewskiego, Edwarda Sielickiego, Stasysa, Andrzeja Strumiłło, Krzysztofa Szwajgiera, Tadeusza Wieleckiego. Osoby te w zależności od swoich kompetencji i preferencji, będą prowadzić wykłady, próby, warsztaty i spotkania przybliżając zagadnienia z dziedziny:
- nowoczesnych środków wykonawczych;
- interdyscyplinarności sztuki współczesnej i wzajemnych wpływów plastyki i muzyki;
- roli twórcy i odtwórcy w sztuce;
- specyfiki zawodu współczesnego artysty i jego zaangażowania społecznego;
- wykorzystywania instrumentarium elektronicznego, akustycznego;
- roli muzyki dawnej i tradycyjnej w twórczości współczesnej;
- współczesnego zapisu nutowego;
- pracy nad repertuarem współczesnym w zespole kameralnym;
- pracy nad repertuarem współczesnym w orkiestrze;
- improwizacji w życiu dzisiejszego muzyka;
- roli jazzu i muzyki rozrywkowej w edukacji współczesnego człowieka;

- wpływu rozwoju środków masowego przekazu na odbiór sztuki współczesnej.

W sensie wykonawczym, PROBÓWKA będzie opierać się przede wszystkim na uczniach i studentach szkół muzycznych, ale krąg odbiorców będzie wykraczał poza obszar osób wykształconych pod kątem muzycznym. Adresatem bowiem jest możliwie szeroka publiczność, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych. Projekt zakłada coroczną kontynuację i w perspektywie trzech lat stworzenie zespołu muzycznego specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej i na stałe związanego z Zamkiem Ujazdowskim, ale o zmiennej obsadzie (w zależności od repertuaru).

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy, odbywa się we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym F. Chopina oraz pod Patronatem medialnym Programu 2 Polskiego Radia.
Kurator – Justyna Rekść-Raubo
Koordynator – Lech Dzierżanowski
Realizacja dźwięku – Piotr Żelazko, Krzysztof Klósek
Realizacja światła – Janusz Zabłocki
Organizacja: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Fundacja f.o.r.t.e.
Dofinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

PROBÓWKA 2014
czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej, ale baliście sie zapytać
28 października 2014 r. (wtorek)
Budynek Laboratorium, Piwnice Zamku Ujazdowskiego
godz. 10.00 - 13.00, 17.00 - 18.30 – wykłady, spotkania, warsztaty
Sala Edukacyjna
godz. 19.00 – koncert Rafała Augustyna i Macieja Kazińskiego