Polmic - FB

muzyka dla dzieci

PROBÓWKA 2014 czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej

Centrum Sztuki Współczesnej Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski oraz FUNDACJA f.o.r.t.e. zapraszają 28 października 2014 roku na „Probówkę” czyli pierwsze przedsięwzięcie edukacyjne z dziedziny muzyki współczesnej przydatne dla każdego.

Nowy otwarty program edukacyjno-muzyczny zorganizowany we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie jest adresowany do szerokiego spektrum publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych, w wieku szkolnym i studentów. Prowadzący zajęcia będą wnikliwie przyglądać się zagadnieniom muzyki współczesnej, ale większość wykładów będzie dedykowana osobom niezwiązanym zawodowo z muzyką. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

W programie pierwszego dnia „Probówki” (28 października, w godz. 10.00 – 13.00 i 17.00 – 18.30) organizatorzy zapraszają na wykład kontrabasisty i muzykologa Macieja Kazińskiego o improwizacji w muzyce średniowiecza, spotkanie z perkusistą jazzowym Jackiem Kochanem oraz warsztat improwizacji pod kierunkiem kompozytora i teoretyka Rafała Augustyna. O godz. 19.00 odbędzie się koncert Rafała Augustyna i Macieja Kazińskiego (z udziałem uczestników warsztatów). W programie: Rafał Augustyn - SPHAE.RA. Utwór cykliczny nr 3 v. 2.

UWAGA: NABÓR OTWARTY! ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia mailowe (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) do 24 października 2014 roku.

„PROBÓWKA 2014” to seria 4 minicykli edukacyjno-kulturalnych odbywających się w Zamku Ujazdowskim w Warszawie (od października do grudnia). Projekt ma na celu organizację serii różnorodnych warsztatów, spotkań, dyskusji, wykładów oraz prób i koncertów (wieńczących te małe cykle edukacyjne) prowadzonych przez autorytety muzyczne m.in.: Joannę Bruzdowicz, Alinę Mleczko, Camillę Panufnik, Klaudiusza Barana, Andrzeja Bauera, Krzysztofa Knittla, Jacka Kochana, Jerzego Kornowicza, Wojciecha Michniewskiego, Edwarda Sielickiego, Stasysa, Andrzeja Strumiłło, Krzysztofa Szwajgiera, Tadeusza Wieleckiego. Osoby te w zależności od swoich kompetencji i preferencji, będą prowadzić wykłady, próby, warsztaty i spotkania przybliżając zagadnienia z dziedziny:
- nowoczesnych środków wykonawczych;
- interdyscyplinarności sztuki współczesnej i wzajemnych wpływów plastyki i muzyki;
- roli twórcy i odtwórcy w sztuce;
- specyfiki zawodu współczesnego artysty i jego zaangażowania społecznego;
- wykorzystywania instrumentarium elektronicznego, akustycznego;
- roli muzyki dawnej i tradycyjnej w twórczości współczesnej;
- współczesnego zapisu nutowego;
- pracy nad repertuarem współczesnym w zespole kameralnym;
- pracy nad repertuarem współczesnym w orkiestrze;
- improwizacji w życiu dzisiejszego muzyka;
- roli jazzu i muzyki rozrywkowej w edukacji współczesnego człowieka;

- wpływu rozwoju środków masowego przekazu na odbiór sztuki współczesnej.

W sensie wykonawczym, PROBÓWKA będzie opierać się przede wszystkim na uczniach i studentach szkół muzycznych, ale krąg odbiorców będzie wykraczał poza obszar osób wykształconych pod kątem muzycznym. Adresatem bowiem jest możliwie szeroka publiczność, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych. Projekt zakłada coroczną kontynuację i w perspektywie trzech lat stworzenie zespołu muzycznego specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej i na stałe związanego z Zamkiem Ujazdowskim, ale o zmiennej obsadzie (w zależności od repertuaru).

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy, odbywa się we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym F. Chopina oraz pod Patronatem medialnym Programu 2 Polskiego Radia.
Kurator – Justyna Rekść-Raubo
Koordynator – Lech Dzierżanowski
Realizacja dźwięku – Piotr Żelazko, Krzysztof Klósek
Realizacja światła – Janusz Zabłocki
Organizacja: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Fundacja f.o.r.t.e.
Dofinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

PROBÓWKA 2014
czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej, ale baliście sie zapytać
28 października 2014 r. (wtorek)
Budynek Laboratorium, Piwnice Zamku Ujazdowskiego
godz. 10.00 - 13.00, 17.00 - 18.30 – wykłady, spotkania, warsztaty
Sala Edukacyjna
godz. 19.00 – koncert Rafała Augustyna i Macieja Kazińskiego